EEUWS MKB wil werkweek verlengen tl doet 't toch wel? Wildeman 42 Generaals meester-overlevers bij reorganisatie Hoognodig zout bad voor Saeftinge waterschapsverkiezingen 95 IEDEREEN TELT Partij van de Arbeid jr 10° ^0 te 7 J Uitlaten wurgslang kost Terneuzenaar geld Dossier geld aVoorstel tot afschaffen werktijdverkorting onthaald op storm van protesten 11 t/m 16 Spar tak Moskou ontmaskert Ajax René Magritte in Brussel Inspectie: brand Tholen te laat geblust door falende verbindingen Anemoon MELIESTE P7P isintratuin VOOR VAN DA AC EN MORCEN STEM DAAROM VANDAAC... Veel regen In de ochtend bewolkt en langdurig regen, in de middag vanuit het westen opkla ringen. Krachtige tot harde WZW-wind. 241e jaargang no. 53 woensdag 4 maart 1998 losse nummers f 1,75 door Marcel Modde TERNEUZEN - De man had er alle vertrouwen in dat het geen kwaad kon. Zijn oogappel was immers goed doorvoed en mocht het dier toch ontsnap pen, dan zou hij kunnen vol staan met het wurgen en nutti gen van een kat, zo luidde de verklaring van de negentienja- rige Terneuzenaar tegenover de politie. De jongeman werd mei vorig jaar aangehouden toen hij zijn twee meter lange boa constric tor aan het uitlaten was in de Van Cantfortstraat waar hij woont. De man liep met het vijftien kilo zware dier rond z'n nek op de speelplaats naast de basisschool. Tegenover de politie verklaar de hij de slang regelmatig uit het terrarium te halen en vrij in de huiskamer te laten rond kruipen. Die situatie heeft nooit gevaar opgeleverd. Wan neer het weer het toeliet, nam de man zijn huisdier mee naar buiten zodat het beest zich kon koesteren in de zon. De man had het dier sinds een jaar in bezit. Hij had daarvoor gêen vergunning van de ge meente. Kantonrechter M. Klarenbeek veroordeelde de Terneuzenaar daarom dinsdag bij verstek tot een boete van driehonderd gulden of zes da gen vervangende hechtenis. Dat was conform de eis van of ficier van justitie A Flikweert. Volgens de officier had de man onvoldoende stilgestaan bij de risico's. „Als de boa een kat kan wurgen, geldt dat ook voor een klein kind." De eigenaar is ver der verboden het dier mee naar buiten te nemen. van onze redactie binnenland qDELFT - De moeizaam bevochten arbeidstijdver korting kan wat het mid- den- en kleinbedrijf be- treft worden afgeschaft. teiMKB Nederland gooide gister deze knuppel in het hoenderhok nadat eerder r_ op de dag bekend werd dat 53 procent van de bevol king niet terug wil naar de oude 40-urenweek. )8De organisatie van kleine en middelgrote werkgevers heeft grote moeite om 100.000 vaca tures te vervullen. Terug naar de langere werkweek is één van de oplossingen die de nieu we MKB-voorzitter H. de Boer dinsdag aandroeg. Een andere is het binnenhalen van buiten- landse sollicitanten. De Boer berekent dat het MKB vijf procent vacatures heeft. Het probleem is opgelost als de ^werkweek met dat percentage wordt verlengd, dus van 38 naar he40 uur per week, zo redeneert ehij. De lonen gaan dan met 5 procent omhoog. In het midden- en kleinbedrijf is de 36-urige 5) werkweek niet gebruikelijk. Doden bij aanslag in Noord-Ierland BELFAST - Bij een schietpartij in een katholieke bar in Noord- zijn dinsdag twee men- ffsen gedood en drie gewond ge- "raakt. ~De slachtoffers werden bescho ten door twee gemaskerde man nen. De aanslag is nog niet opgeëist, maar het lijkt op een actie van paramilitaire protestanten. De schietpartij had plaats in Poyntzpass, vlakbij Newry in Noord-Ierland. Groot-Brittannië en Ierland schorsten de katholieke partij Sinn Fein vorige maand tijde lijk als deelnemer aan de vre- desgesprekken in Noord-Ier- land, nadat de politie de IRA ervan had beschuldigd verant woordelijk te zijn voor twee re cente moorden. RTR/AFP De organisatie kreeg een stort vloed van protesten over zich heen. De FNV stelt dat verlen ging van de werkweek niet aan de orde is. „In Nederland staan nog steeds veel mensen aan de kant", zei een woordvoerder. Hij herinnerde er verder aan dat de werkgevers een kortere werk week altijd tegenhielden met het argument dat 5 procent kor ter werken niet 5 procent meer banen oplevert. „Andersom werkt het kennelij k wel"teken de hij aan. Minister Melkert (Sociale Za ken) ziet evenmin iets in de lan gere werkweek. In plaats van hetzelfde aantal mensen langer te laten werken, zouden de werkgevers beter werklozen aan een baan helpen, is zijn re denering. De vakcentrale CNV deelt de kritiek van de FNV en Melkert, en voegt daar aan toe dat de lonen te sterk stijgen als de werkweek wordt verlengd. Dan komt een einde aan de loonmatiging, en dat is op de lange duur 'een bedreiging van het economische succes'. MKB Nederland redeneert om gekeerd. De lonen dreigen juist te veel omhoog te gaan door het tekort aan arbeidskrachten, meent voorzitter De Boei-. Uit een enquête van Radio 1 bleek gisteren dat 53 procent van de Nederlanders de langere werkweek afwijst en eenderde de kortere werkweek wil inleve ren voor een 40-urenweek. De werkgevers in het midden- door Harmen van der Werf EMMADÖRP - Af en toe heeft het Ver dronken Land van Saeftinge een com pleet zout bad nodig. Vaak komt dat niet meer voor, omdat het schörrenge- bied door aanslibbing en baggerwerk- zaamheden in de Westerschelde lang zaam verzandt. Afgelopen weekeinde was het weer eens prijs, tot heil van het grootste brakwaterschor van Europa. Staand op de dijk leek het Verdronken Land van Saeftinge zaterdag en zondag in niets meer op de grasvlakte, die zich normaal richting Westerschelde uit strekt. Vooral zaterdagmiddag was het raak. Het hoogwater reikt bij Saeftinge gewoonlijk tot 2,7 2 meter plus Normaal Amsterdams Peil (NAP). Zaterdag rond half vijf 's middags kwam het water door een extreem hoog springtij tot een hoogte van 4,19 meter boven NAP. „Wij wilden dat dit vaker voorkwam", zegt Chiel Jacobusse van Het Zeeuwse Landschap. „Dat zou betekenen dat Saeftinge laag genoeg ligt om nog lang als schorrengebied te blijven bestaan. Helaas is dat niet zo. Het schor komt nog altijd omhoog en zal op den duur stukje bij stukje verruigen. Er zullen meer bomen komen. foto Charles Strijd zie ook pagina 17 door Cees van der Laan DEN HAAG - Bij het Neder landse leger lopen relatief meer topofficieren rond dan bij ande re Europese NAVO-landen. D66 en PvdA die de komende kabi netsperiode fors willen bezuini gen op Defensie, vinden dat het mes moet in de hoogste rangen. Bij de diep ingrijpende bezuini gingen op de defensie-uitgaven in de afgelopen acht jaar zijn de topofficieren tot nu toe de dans ontsprongen Zelfs de opschor ting van de dienstplicht heeft bij de hoogste officieren tot weinig nare consequenties geleid. Ster ker nog: relatief gezien zijn er anno 1998 meer generaals en kolonels dan in 1990, toen debe- zuinigingen nog moesten begin nen. In 1990, een jaar na de val van het IJzeren Gordijn, beschikten marine, luchtmacht, landmacht en marechaussee over 128.000 manschappen, waaronder 128 generaals en 440 kolonels. Acht jaar later is de krijgsmacht in gekrompen tot 77.000, een re ductie van bijna veertig pro cent. Van de generaals verdween echter nog geen 15 procent (nu 110 plaatsen). De kolonels kwamen er helemaal goed af met een inkrimping van slechts 2,2 procent (nu 430 plaatsen). Voorzitter B. Snoep van de Al gemene Federatie van Militair Personeel (AFMP) reageert ver bijsterd op de door Defensie vrijgegeven cijfers. „Dit is bui tenproportioneel. Relatief ge zien is het aantal generaals en kolonels dus toegenomen. Hoe moet ik dit verkopen aan mijn leden die in de afgelopen jaren te maken hebben gekregen met personeelsreductiesoverplaat singen, functieveranderingen en in enkele gevallen zelfs ont slag? Mijn conclusie is dat de trap van bovenaan naar bene den is schoongeveegd." De top van de Nederlandse krijgsmacht zit er buitenge woon riant bij als gekeken wordt naar enkele omringende landen. Duitsland heeft 207 ge neraals op 330.000 personeels leden. Dat betekent 1 generaal op 1594 mensen. Nederland telt één generaal op 700 mensen. Het ministerie van Defensie is weinig gelukkig met de kritiek. „Behalve bij de krijgsmachtde len hebben wij ook veel gene raals op het ministerie werken. Die kun je vergelijken met top ambtenaren", aldus een woord voerder. GPD en kleinbedrijf heten dinsdag ook weten dat de lonen flexibe ler moeten worden. De Boer denkt aan prestatiebeloning en aan loon dat afhankelijk is van de winst van de onderneming. Hij wil ook af van de automati sche loonsverhoging die werk nemers krijgen naarmate ze langer bij een werkgever wer ken. ANP De invoering van de euro betekent het einde van het Neder landse geldstelsel. We kunnen een traan wegpinken om het verhes van onze kwartjes en dubbeltjes. Maar aan de andere kant: de nieuwe munt biedt onbegrensde mogelijkheden voor investeerders. Verder in het dossier geld: zakgeld voor jonge ren, hou de fiscus buiten de deur en de cultuur van handje klap. Ajax heeft de eerste wedstrijd voor de kwartfinales van het UEFA-bekertoernooi met 3-1 verloren van Spartak Moskou. De slim counterende Russen legden de zwakheden van de Amsterdammers in de Arena pijnlijk bloot. De twee de wedstrijd is op 17 yj maart in Moskou. - L-. O Het heeft lang geduurd. Maar nog voor de zomer krijgt René Magritte (1898-1967) een eigen museum in Brussel. Daaimee wordt volgens kenners eindelijk erkend dat hij de belangrijkste surrealistische schilder van België is. Voorafgaand aan de opening wordt in de Brusselse Musea voor Schone Kunsten een overzichtstentoon- stelhng aan de schilder P gewijd. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6; economie: 7; radio en televisie: 8; geld: 11,12,13,15 en 16; zeeland: 17,18,19 en 21; sport: 23, 24 en 25; kunst cultuur: 27,28,29, 30 en 31 door Richard Hoving SCHERPENISSE - De half slachtige alarmering van het Thoolse brandweerkorps bij een woningbrand in Scherpenisse eind juli vorig jaar was te voor komen geweest. Door een tijdi ge vervanging van het netwerk dat de brandweer in Tholen ver bindt met de alarmcentrale in Roosendaal had de brandweer ruim zeveneneenhalve minuut eerder op de hoogte kunnen zijn van de brand die een 64-jarige man fataal werd. Dat blijkt uit een onderzoek van de Inspectie Brandweerzorg en Rampenbe strijding van het ministerie van Binnenlandse Zaken. De alarmering van de blusgroep Sint-Maartensdijk van de brandweer van Tholen liep inde nacht van 25 op 26 juh tot twee keer toe vertraging op. De 1-1-2 centrale in Tilburg kreeg kort voor middernacht melding van een brand in een huis aan de Laban Deurloo- straat in Scherpenisse. De dienstdoende centralist scha kelde de melder direct door naar de alarmcentrale Zeeland in Vlissingen. Omdat Tholen bin nen het verzorgingsgebied van de alarmcentrale Roosendaal valt, nam de Zeeuwse centralist contact op met zijn Brabantse collega. De inspectiedienst van Advertentie Advertentie Zowel voor binnen als voor buiten. Houdt van veel water en zon. Kan na de bloei in de tuin voor volgend jaar. Per stuk 2,95 Waterschap Zeeuwse Elïaralen (Advertentie) Anemone Pulsatilla of Wildemanskruid. Vaste plant, keuze uit wit of paars blauw bloeiend. In de volle zon op haar best, ook geschikt voor in een pot. Van 7.95 voor het ministerie noemt deze ver traging 'niet wenselijk maar realistisch verklaarbaar'. „De bestuurlijke keuze om het ver zorgingsgebied van de brand weer en ambulancedienst van Tholen te laten vallen binnen het verzorgingsgebied van het Streekgewest Westelijk Noord- Brabant brengt enkele compli caties met zich mee." De definitieve vertraging in de alarmering van de Thoolse brandweer ontstond toen de alarmcentrale Roosendaal de brand wilde doorgeven aan de bluseenheid in Sint-Maartens dijk. Een niet goed werkende zendmast had tot gevolg dat de eerste oproep niet werd ontvan- gen.De tweede werd direct be antwoord. De gebrekkige verbinding tus sen de alarmcentrale in Roosen daal en de brandweer op Tholen is 'uitsluitend te wijten aan af latende apparatuur' conclu deert de inspectiedienst. Tijdige vervanging van de apparatuur had volgens de onderzoekers het probleem kunnen onder vangen. Vertraging in de be stuurlijke besluitvorming heeft ertoe bijgedragen dat verbin dingen met de centrale in Roo sendaal niet tijdig zijn verbe terd. Hierdoor is ook verzuimd om aan te sluiten op het nieuwe netwerk dat in West-Brabant onlangs tot stand is gekomen. Volgens commissaris van de ko ningin drs. W. T. van Gelder wordt het nieuwe netwerk voor Tholen voor het eind van de maand opgeleverd. (Advertentie) GLASHANDEL Kwaliteit 'ui ylcu>,. GOES (Advertentie) Koopavond: donderdag en vrijdag KOUDEKERKE Vlissingsestraat (tussen Koudekerke en Vlissingen), Tel. 0118-551623 HET GROENE WARENHUIS 20.45 uur. Maandag t/m zaterdag vanaf 8.45 uur open. 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 1