Kosovo op rand van oorlog NOCNSF negeert oproep topsporters Vader vriend Diana verdacht van diefstal 4 WEKEN IEDEREEN TELT Partij van de Arbeid Albanezen uit Zeeland naar actie Brussel In Pristina mogen alleen Serviërs demonstreren V-raad eens over Irak-resolutie Fusie Van Ommeren en Pakhoed Prins neemt biografie over Wilhelmina i» in ontvangst Amnesty hekelt Chinees beleid mensenrechten Angst voor overslaan onrust provincie Servië naar rest van Balkan Pleidooi voor gebruik kernenergie Patrick Rafter ontsnapt Borst ziet einde van Paars Veel wassen is ongezond VOOR 15,00 VOOR VANDAAG EN MORGEN STEM DAAROM MORGEN... VLISSINGEN - Zo'n hon derd in Zeeland woonach tige Albanezen uit de Ser vische provincie KöSovo reizen vandaag af naar Brussel om deel te nemen aan een demonstratie te gen het geweld in hun land. Volgens een woordvoer der van de Albanese stich ting in Zeeland zullen de demonstranten ook de on afhankelijkheid van Kos ovo eisen. Hoge diploma ten van de vijftien EU- landen spreken vandaag in Brussel Over de situatie in Kosovo en mogelijke maatregelen tegen Servië. De harde wijze waarop de Servische oproerpolitie in Kosovo optrad, heeft de Albanese gemeenschap in Nederland geschokt. Vol gens de woordvoerder van de Zeeuwse tak van de Al banese stichting, die; uit vrees voor 'Servische or ganisaties in Nederland' anoniem wil blijven, moet de EU zware druk uitoefe nen om een eind temaken aan de 'onderdrukking van de Albanezen". „Ne gentig procent van de be volking van Kosovo is Al banees, maar de Serviërs maken er de dienst uit. Onze taal en cultuur wor den stelselmatig onder drukt." De woordvoerder heeft via een telefoonke ten zoveel mogelijk in Zeeland wonende Alba nezen uit Kosovo voor het protest gemobiliseerd, ,1-Iet grootste deel van hen is de- laatste jaren ge vlucht voor de Servische terreur en pleit voor een onafhankelijk Kosovo." - 12° VSsgRj |11° ZW7 Onstuimig Flinke perioden met regen. Middag- temperaturen 12 graden bij een harde en soms stormachtige zuidwestenwind. 241e jaargang no. 52 dinsdag 3 maart 1998 losse nummers ƒ1,75 foto Srdjan Suki/EPA door Harald Doornbos PRISTINA - 's Ochtends heb ben de Albanezen gedemon streerd en zijn in elkaar gesla gen door de Servische politie, 's Middags zijn de Serviërs aan de beurt om de straat op te gaan. In tegenstelling tot de Albanezen, mogen de Serviërs in Kosovo wél demonstreren - worden zelfs beschermd en on dersteund dóór de politie macht, die voor 100 procent bestaat uit Serviërs. De Serviërs begraven in een buitenwijk van Kosovo's hoofdstad Pristina een Servi sche politieman die afgelopen weekend samen met drie an dere agenten om het leven kwam tijdens een treffen met Albanese guerrillastrijders die vechten voor afscheiding van Kosovo van Servië. De ruim duizend rouwenden zijn razerid. Ondanks het feit dat negentig procent van Kos ovo's bevolking van Albanese afkomst is, en de Senders slechts de resterende tien pro cent vormen, schreeuwen sommige Serviërs na afloop van de begrafenis: „Dit is ons land, dood aan de Albanezen. Wij zijn doodziek van de ter reur van de Albanezen", zegt Goran Delic, een Serviër, doe lend op de recente acties van gewapende Albanese separa tisten die streven naar een on afhankelijk Kosovo. Delic wijst op een politie-eenheid die over straat marcheert en die blauwe uniformen, helmen en geweren draagt. „Zonder hen zouden we worden uitge- Een Servische politieman slaat in op een demonstrant tijdens de botsingen in Pristina. moord door de Albanezen", meent Delic. In het chaotische Pristina is er niet alleen blauwe oproerpoli tie aanwezig. Overal lopen le den van de Servische geheime politie. En met grote regel maat patrouilleren in het zwart geklede Servische com mando's door de straten. Nie mand wéét waar deze com mando's vandaan komen of wie aan het hoofd staat van hun eenheid. Op hun zwarte baretten is alleen een twee koppige adelaar zichtbaar en een Groot-Servië-teken. Albanezen zijn als de dood voor deze figuren; ze worden vergeleken met para-militaire groepen die het vuile werk op knappen voor de Seivische re gering die fel is gekant tegen onaf hankelijkheid voor Koso vo. Met 45.000 politiemannen op een bevolking van twee mil joen is Kosovo een van de sta ten met de grootste politie- dichtheid ter wereld. Maai' niet alleen de Albanezen hebben last van de Seivische politie. Ook vier buitenlandse journalisten maakten gister middag op een weinig aange name manier kennis met de or detroepen. Zonder enige reden werd een Belgische collega uit een auto gesleurd en tegen een muur gezet door politieagen ten, die buitenlandse verslag gevers beschouwen als 'anti- Servische elementen'. De poli tieman dreigde de Belg ter plekke te executeren, terwijl de anderen werden gedwon gen uit te stappen en uiterst vijandig werden bejegend. „De volgende keer sturen we de jongens in het zwart op jul lie afzei een lid van de gehei me politie, wijzend op leden van een commando-eenheid die van afstand toekeken. GPD NEW YORK - De vijftien leden van de VN-Veiligheidsraad hebben maandagovereenstem ming bereikt over een nieuwe Irak-resolutie. De VN dreigen met de 'ernstigste gevolgen' als Irak het onlangs overeengeko men akkoord over VN-wapen- inspecties schendt. Dat hebben de Amerikaanse en Britse ambassadeur bij de VN maandagavond bekendge maakt. Over de formulering van het dreigement is dagenlang gebak keleid. Vooral China lag" dwars. DPA/AFP De havenbedrijven Van Ommeren en Pakhoed gaan samen verder onder de naam Vopak. Het nieuwe concern heeft een omzet van ruim 7 miljard en telt wereldwijd 9.000 werkne mers. Door de fusie van de bedrijven, beide actief in tankopslag en tankvaart, zullen naar verwachting 150 banen verdwijnen. DEN HAAG - Prins Willem- Alexander heeft gisteren in het 0 gebouw van de Eerste Kamer in 2i Den Haag het eerste exemplaar 1' in ontvangst genomen van deel 1 van de langverwachte biogra- t'i, fie van koningin Wilhelmina. Auteur C. Fasseur belicht hierin ej het leven van Wilhelmina tot 1918. Er komt nog een deel 2. 11.' Professor Fasseur heeft genoten van het schrijven van het eerste I deel van de biografie, zei hij,Ik had een benijdenswaardige toe gang tot persoonlijke archieven. u Ik las de honderden soms uiterst vertrouwelijk brieven van Wil- c helmina aan haar moeder Em- ma. Het leverde prachtig mate- riaal op voor een biografie. Dat geldt ook voor Wilhelmina's be waard gebleven regeringsherin- neringen. Ze nam geen blad 0 voor de mond. Misschien zijn ze daarom ook nooit gepubli- j, ceerd "ANP I* zie ook pagina 2 PEKING - In China zijn vorig jaar meer dan 200.000 mensen zonder aanklacht of proces op gesloten. Dat zegt de mensen rechtenorganisatie Amnesty In ternational in een rapport over schendingen van de mensen rechten in de communistische staat dat vandaag verschijnt. 'Het afgelopen jaar zijn moge lijk duizenden demonstranten en vermeende regeringstegen- standers opgesloten, werden nog steeds duizenden politieke i( gevangeneh vastgehouden, vonden zeer oneerlijke proces- II sen plaats, werd inpolitiecellen, 1 werkkampen en gevangenissen I; op grote schaal gemarteld en I werden mensen mishandeld en de doodstraf op grote schaal toegepast', aldus Amnesty. Vorig jaar werden meer dan 200.000 mensen naar kampen gestuurd voor 'heropvoeding a door arbeid'. De Chinese politie r heeft het recht om mensen zon- II der proces voor maximaal drie ;1 jaar naar zulke werkkampen te i' sturen. r Amnesty meldt dat de tolerantie 11 voor dissidenten de afgelopen maanden iets groter lijkt te zijn, maar dat de overheid daarbij se- lectief te werk gaat. AP i Etnische Albanezen zetten zich schrap tegen de keiharde stralen van een waterkanon. foto Srdjan Ilic/AP Kernenergie blijft de beste optie in de strijd tegen de gevolgen van het broeikaseffect. Het ligt dan ook niet voor de hand om veilige, goed functionerende kerncentrales te sluiten en te vervangen door stroomfabrieken die draaien op fossiele brandstoffen. Dit zei de Vlaamse energiespecialist W. D'hae- seleer gisteren tijdens de bijeenkomst (foto) ter af sluiting van de modernisering die de kerncentrale in Borssele onderging. Tennisser Patrick Rafter, de nummer drie van de wereld, ontsnapte gister avond in de eerste ronde van het tennistoernooi in Rotterdam aan een bla mage. Peter Wessels uit Elburg had de Australiër bij 7-5 en 5-4 bijna op de knieën. Rafter vocht terug en won: 6-7 1-6. Richard Krajicek (foto) bereikte ook de h "T tweede ronde. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 7; radio en televisie: 9; zeeland: 11, 12,13 en 15, sport: 17 en 19 DEN BOSCH - D66-lijsttrekker Borst denkt dat Paars na de ver kiezingen verleden tijd is. In Den Bosch beschuldigde ze PvdA-lijsttrekker Kok ervan dat hij uit is op een kabinet van PvdA en CDA Het valt Borst op dat PvdA- kopstukken steeds vaker afge ven op de WD, en lovende woorden spreken aan het adres van het CDA, zei de D66-minis- ter gisteren. Kok moet volgens haar kleur bekennen. De diverse verkiezingsbijeen komsten werden gisteren verder gedomineerd door de vraag wie in de markt is om premier te worden. Minister-president Kok stelde dat WD-leider Bol- kestein ook maar eens duidelijk moet stellen of hij de regering wil leiden of niet. ANP zie ook pagina 3 LONDEN - Te vaak in bad en te vaak handen wassen is niet goed. Kleine kinderen die iedere dag in bad gaan, lopen meer kans astma te krijgen dan kin deren die wat minder vaak wor den gewassen. Juist door een betere hygiëne krijgt het af weersysteem te weinig prikkels en krijgt astma meer kans. Kinderen die hun handen drie, vier maal per dag wasssen en ie dere dag in bad gaan, hebben 20 procent kans astma te krijgen. Voor kinderen die om de dag in bad gaan en minder vaak hun handen wassen, is dat 14 pro cent, zo blijkt uit onderzoek van het kindergezondheidscentrum in Bristol. Volgens J. Golding van het centrum valt de toena me van het aantal astma-geval len voor een deel te verklaren uit de betere hygiëne. Kinderen ko men daardoor minder vaak in aanraking met infecties. DPA door Henk Stouwdam APELDOORN - Wouter Huibregtsen is als voorzitter van het NOCNSF voorgoed verleden tijd. Voor het bestuur van de sportkoepel is aanblijven van de in op spraak geraakte preses onbespreekbaar, ondanks de steun die Huibregtsen giste ren kreeg van 48 (ex)-topsporters. De sporters willen Huibregtsen behou den voor de sport. Ze houden zich door gaans verre van conflicten op bestuurlijk niveau, maar Huibregtsen blijkt in acht jaar tijd dei-mate veel krediet te hebben opgebouwd, dat er kamerbreed om zijn afscheid wordt getreurd. De topsporters vinden dat Huibregtsen veel voor de sport heeft betekend. Ze schrijven de. rijke oogst aan olympi sche medailles van de laatste acht jaar mede toe aan zijn leiding als voorzitter van NOCNSF. Bovendien zijn ze Hui bregtsen dankbaar dat hij het bedrijfsle ven en de politiek voor de sport heeft we ten te interesseren. Het aantal ondertekenaars van de open brief vormt volgens oud-hockeyster Margriet Zegers, een van de initiatiefne mers, een magere afspiegeling van de ge voelens die onder de (ex)-sporters leven. Huibregtsen raakte in opspraak vanwe ge een krantenartikel, waarin hij prins Willem-Alexander na diens aanvaarding van het lidmaatschap van het Internatio naal Olympisch Comité onder meer een 'judas en een saboteur' noemde. Hui bregtsen ontkende later deze woorden gebezigd te hebben. Het bestuur van NOCNSF wil nog deze maand een interim-voorzitter presente ren. De tijdelijk opvolger van de terugge treden Huibregtsen krijgt tot november de tijd om een nieuwe preses voor de sportkoepel te vinden. De ongekend harde uitval van IOC-lid Anton Geesink richting Huibregtsen zit het NOCNSF overigens niet lekker. Waarnemend voorzitter Jan Loorbach liet gisteren weten dat het NOCNSF niet gecharmeerd is van de uitspraken van Geesink en dat dat deze ook is duidelijk gemaakt. GPD door Hans Geleijnse LONDEN - Mohammed Al Fay ed, vader van prinses Diana's vriend Dodi Fayed, is gisteren door de Londense politie op borgtocht vrijgelaten na te zijn aangehouden op verdenking van diefstal. De zaak heeft geen directe verband met het fatale ongeluk van Diana en Dodi in Parijs. Opvallend was wel dat de poli tieactie kwam nadat schan daalkrant Daily Mirror een door de schatrijke Harrods-ei- genaar geregeld interview publiceerde met de enige over levende van het ongeluk, lijf wacht Trevor Rees-Jones. Het was gisteren niet het enige aspect aan Diana's nalaten schap dat voor opwinding zorg de. tiet testament zelf werd ge publiceerd en belooft meteen een bestseller te worden. Het is een openbaar document en het regende telefoontjes om de 2,50 kostende kopieën van het zes pagina's tellende door de prinses getekende stuk. Diana laat haar zoons William en Harry na aftrek van belasting en successierechten rond 44 miljoen gulden na. Dit geld gaat in een vermogensfonds dat de prinsen vanaf hun 25ste ver jaardag zelf kunnen beheren. Ook mogen zij dan een andere onderlinge verdeling maken. Pijnlijk voor vader Charles is dat Diana de bepaling heeft la ten opnemen dat Charles haar moeder Frances Kydd om ad vies moet vragen over opvoe ding, onderwijs en welzijn van de kinderen. Complottheorie Vooralsnog lijkt het met behulp van een psychiater terugge keerde herinneringsvermogen van lijfwacht Rees-Jones geen voedsel te geven aan complot- theoriën rond de dood van Diana. Rees Jones meent zich te herinneren dat er twee auto's en een motorfiets achter de Merce des van Diana en Dodi aanjoe gen Hij kon niet zeggen of de achtervolgers fotogi'afen wa ren. De lijfwacht zegt niet te hebben gemerkt dat chauffeur Henri Paul dronken was. .Hij bevestigt wat de Franse arts constateerde die als eerste op de plaats des onheils kwam: Diana leefde nog. „Ik hoorde een vrou wenstem Dodi's naam roepen. Dat kan alleen maar Diana zijn geweest", zegt hij. van onze redactie buitenland PRISTINA - De vrees voor een oorlog om Kosovo, waarbij mogelijk ook een aantal andere landen in de Balkan betrokken zal ra ken, neemt toe. Volgens een vertegenwoordiger van de Albanese meerder heid in het gebied is snelle internationale interventie de enige mogelijkheid om de situatie in de hand te houden. De Organisatie voor Veiligheid en Samenwerking in Europa (OVSE) heeft gisteren haar be middeling in het etnische con flict aangeboden. De internationale gemeenschap is erg bezorgd over de gebeurte nissen van de afgelopen dagen en vraagt de partijen in het con flict zich te beheersen. Het poli tiek comité van de Europese Unie bespreekt de situatie in Kosovo vandaag. De Neder landse eurocommissaris Van den Broek brengt de kwestie vandaag ter sprake tijdens een overleg met de Joegoslavische minister van Handel, Vukovic. De Joegoslavische president Milosevic heeft gezegd geen en kele internationale bemoeienis te dulden. Hij vindt dat het pro bleem van Kosovo 'alleen maar binnen Servië opgelost kan worden'. Bloedig treffen De Joegoslavische minister van Defensie Pavle Bulatovic zei gisteren niet te geloven in een militaire ingreep. Volgens hem is de situatie onder controle. In het federale* Joegoslavische parlement zei hij verder dat er geen sprake kan zijn van overleg met de 'terroristen in Kosovo'. De toch al grote spanning in het voornamelijk door Albanezen bevolkte Kosovo is sterk opge lopen sinds zaterdag, toen enke le tientallen doden vielen bij een bloedig treffen tussen Servische politie en gewapende Albane zen. Gisteren maakte de politie met harde hand een eind aan be togingen van tienduizenden Kosovo-Albanezen tegen de Servische ovei'heersing. Hon derden mensen werden in de hoofdstad Pi'istina en in Podu- jevo en Vucitrn in elkaar gesla gen. Eerder op de dag werden in ver schillende plaatsen in Kosovo gewapende aanvallen gedaan op politiebureaus en huizen van Serviërs. Albanese winkels, scholen en universiteit waren gistex'en gesloten uit solidax'iteit met de slachtoffers van zater dag. Autonomie De ongeveer twee miljoen men sen tellende bevolking van Kos ovo bestaat voor 90 procent uit Albanezen en voor de rest uit Sexviërs. De spanning tussen de twee bevolkingsgroepen be staat al tientallen jaren en is toegenomen sinds Servië in 1989 een eind maakte aan de in de grondwet vastgelegde auto nomie van het gebied en een Servisch bestuur in het leven riep. De Albanese bevolking heeft een geheel eigen samenle ving gecreëerd met onder ande- x'e eigen onderwijs en een eigen regering. Op 22 maart zouden ze ook eigen parlementsverkiezin gen houden. DPA/RTR/AFP De politie hoorde Fayed giste ren over diefstal uit een per soonlijk kluisje in Harrods van zijn grote rivaal, industrieel Tiny Rowland. Tussen beide za kenlieden bestaat een vete over de overname van Harrods door Al Fayed in 1985. Rowland ver loor deze slag en kwam eind vo rig jaar met de beschuldiging dat de Harrods-eigenaar voor hem belastend materiaal uit het kluisje had gestolen. GPD Advertentie (eenmalig binnen zes maanden) ?JAj ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 33,25 per kwartaal met automatische afschrijving a 93,50 Naam: Voorletters: m/v Straat: Postcode: Plaats: Telefoon: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: (0118) 484216 De PZC 'n dijk van een krant

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 1