Dorpsweide voor Zaamslag V erkiezingskara vanen trekken door de regio PZC Sint Jansteen klaar voor de jaarmarkt Retranchements talent trekt volle zaal zeeland maandag 2 maart 1998 z 10 Luidkeels nee tegen verbrandingsoven in Gentse Kanaalzone lezers schrijven Voorontwerp landinrichtingsplan Reuzenhoek-Zaamslag Voorronde wedstrijd voorlezen OOSTBURG - In de openbare bibliotheek in Oostburg wordt zaterdag 7 maart de regionale voorronde gehouden voor de voorlees wedstrijd voor basis schoolleerlingen. De afgelopen maand organi seerden de deelnemende scho len elk hun eigen wedstrijd, die uiteindelijk een kandidaat op leverde voor de regionale finale. In de maand april volgt de pro vinciale finale in de bibliotheek in Middelburg. De winnaar mag zich voorleeskampioen van Zeeland noemen. De landelijke finale heeft plaats op 27 mei in Utrecht. Deelnemers moeten een frag ment uit een Nederlandstalig boek kiezen. Belangrijkste aandachtspunten voor de jury zijn tekstbegrip, tempo, stemgebruik en contact met het publiek. Doel van de wedstrijden is de jeugd in de leeftijd van 11,12 jaar tot lezen aan te zetten: door René Hoonhorst DESTELDONK - Zo n twaalf honderd mensen trokken zon dag door de straten van Destel- donk in een protestmars tegen de eventuele komst van een af valverbrandingsoven in de Gentse Kanaalzone. Het afval- concern Fabricom wil aan de Kennedybaan ter hoogte van Desteldonk een milieupark aanleggen met een verbran dingsoven, een sloperij en een composteringsbedrijf. De Gentse Kanaalzone kan, als één der meest met dioxine-uit stoot belaste gebieden, de oven er echter niet meer bij hebben, stellen milieu-activisten. De milieu-organisaties vinden medische specialisten en ge zondheidsdiensten aan hun zij de bij die bewering. K. Segers, arts en demonstrant uit Zelzate: „De tolerantiegrens is bereikt voor deze regio. Alleen het be drijf Sidmar zorgt al voor een^ enorme dioxine-uitstoot. De. kwaliteit van de lucht hoort at tot de slechtste van het land. Be drijven die die uitstoot verdeif verhogen kunnen we er gewoon niet bij hebben." Segers wijsf. erop dat niet alleen voor de ge-^ kende groeperingen en milieu activisten de maat vol is. „Ooly veel inwoners van het dorp,1 Desteldonk liepen ondanks her enorme rotweer mee in de mars, die op touw was gezet door de vereniging zonder winstoog merk Veto. De Desteldonker^ hebben al veel last van stof en"' roet. De demonstranten verza-a melden handtekeningen die^ samen met een petitie en een be zwaarschrift wordt aangebo-?" den aan Vlaams minister T. Kel- chtermans van milieu. Het leek een dag als alle dagen Een zucht slechts in de eeuwigheid Wie kan een pijn als deze dragen Het einde komt zo plots altijd Vol dankbaarheid voor alle goede zorgen die wij van haar moch ten ontvangen geven wij kennis van het overlijden van onze zus, schoonzus en tante MARIA ANGELINA MATHILDA DE SMET Axel 6-12-1921 t Axel 27-2-1998 Terneuzen: A. de Meijer-de Smet Marie-Francine de Meijer Cees Wissel Guus de Meijer Dinteloord: M. de Smet L. de Smet-Kindt Monique de Groot-de Smet Jac de Groot Raymond, Jeanique Axel, 27 februari 1998 Evertsenstraat 2A Correspondentieadres: A. de Meijer-de Smet, Koninginnelaan 11, 4532 BN Terneuzen. De uitvaartdienst zal worden gehouden op woensdag 4 maart om 14.00 uur in de parochiekerk H. Gregorius de Grote, Walstraat Axel. Aansluitend zal de crematie plaatsvinden in het crematorium te Terneuzen, Bellamystraat 28c. Na afloop van de uitvaartdienst is er gelegenheid om de familie te condoleren in de kerk. Wilt u, indien u geen kennisgeving heeft ontvangen, deze aan kondiging als zodanig beschouwen. Lijsttrekker G. Kamminga en lijstduwer M. Ie Roy bieden een inwoner van Vogelwaarde een vlie genmepper van Progressief Hontenisse aan. foto Charles Strijd door René Hoonhorst VOGELWAARDE - Het laat ste weekeinde voor de ge meenteraadsverkiezingen werd door vele partij-afdelin gen in Zeeuws-Vlaanderen gebruikt om nog eens uitge breid te canvassen. Inwoners van de zeven gemeenten wer den door vele partijen per soonlijk benaderd om te gaan stemmen en dan liefst op die ene partij. Meer dan bij vorige verkiezingen zochten (kandi- daat-)politici deze keer ook naar ludieke acties om kiezers te overtuigen dat ze op hen moeten stemmen. Ook dit jaar zijn weer pakken folders, brochures en pam fletten huis-aan-huis ver spreid, maar daarnaast gin gen vele partijen de boer op. CDA en VVD in Hulst, Dorps belangen en Toerisme in West- Zeeuws-Vlaanderen en VVD- /Gemeentebelangen in Sluis- Aardenburg trokken zaterdag per bus door de respectievelij ke gemeenten. De VVD (Ge- meentebelangenj-ai'delingen van Oostburg en Sluis-Aar- denburglieten zondagmorgen vroeg vanaf een café in Sluis gratis bussen rijden om bij jongeren aandacht te vragen voor veilig verkeer in de regio. D66-Hulst bracht kooplusti gen en andere geïntei'esseer- den zondag van het parkeer terrein aan het ITavenfort naar de Hulster binnenstad om te wijzen op de noodzaak van een betere ontsluiting van de binnenstad. En Progressief Hontenisse tenslotte wilde de kiezers er vlak voor het uur U nog eens van doordringen dat zij de enige partij was, die de afgelopen jaren samen met actiegroepen heeft gestreden tegen de varkensinvasie. De partij reikte zaterdag zo'n 3350 rode vliegenmeppers huis-aan-huis uit in Honte nisse. „Wie stemt voor Pro gressief Hontenisse stemt gelijk voor een schoon Honte- nisse, dus twee vliegen in één klap", melden de vliegenmep pers. De canvassers zeiden er telkens bij dat Progressief Hontenisse de meeste vliegen met de varkenshouderijen buiten de deur heeft gehou den. De meppers zijn bedoeld zijn voor de weinige insecten die binnenshuis de bewoners ergeren. Anti-roze Secretaris K. Steyaert van de Stichting Regionale Bestrij ding Varkens Invasie probeer de de afgelopen tijd de anti- rozecampagnes buiten de po litiek te houden. J. Erpelinck (bestuurslid van de stichting én kandidaat voor Progressief Hontenisse) is het op zich met Steyaert eens. „We moeten als actiegroep ook zeker onaf hankelijk van de politiek blij ven. Maar aan de andére kant mag er best eens op gewezen worden dat Progressief Hon- tenisse de SRBVI steeds heeft gesteund en geholpen. Mede door de inzet van leden van de partij is er nog maar ééninten- sieve veehouderij in de ge meente en blijven we ons best doen om ook die te laten ont mantelen." gemeenteraadsverkiezingen 4 maart Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC versche< nen berichten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiter lijk 7 dagen. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De re. dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. Jeugdhonken In het artikel geschreven door Hans Heijt (PZC 24-2) lees ik dat de PvdA de kwaliteit van de jeugdhonken in alle kernen van de gemeente Oostburg wil ver beteren. Daarnaast stelt de PvdA-cam pagnecoördinator dat groepjes jongeren regelmatig rondhan gen onder het gemeentehuis en op diverse andere locaties. Nu en voornamelijk in deze periode worden het college en de kran ten bestookt met allerlei artike len die gaan over onderwerpen welke gevoelig liggen bij menig burger. Helaas kan ik mij niet aan de indruk onttrekken dat deze partij het een en ander rechtstreeks heeft overgenomen uit de kernfolder van de jonge ren van Dorpsbelangen Toe risme, geheten: 'De Jeugd Heeft De Toekomst'. Daar staat name lijk het volgende in: Met een ei gen integraal jeugdbeleid kan de gemeente vervolgens probe ren positieve ontwikkelingen te stimuleren en ongewenste ont wikkelingen af te remmen en zo nodig op te vangen. In de be leidsontwikkeling moeten vooral de jongeren zelf aan het woord komen. Wij vinden een jongerenraad een goed middel. Geschikte ontmoetingsplaatsen voor jongeren die uitnodigen tot eigen initiafief zijn er onvol doende. Daardoor kiezen velen dan zelf de winkelcentra als ontmoetingspunt. Wij willen dat samen met jullie verande ren! Daarnaast biedt het be leidsprogramma van Dorpsbe langen Toerisme de financiële bijdrage voor onderhoud van deze gebouwen. Van al deze uit spraken is in de beleidsvoorne mens of in het verkiezingspro gramma van de PvdA niets terug te vinden. Miranda Baarends Galjoen 1 Breskens Lokalen Angst voor een verkiezings- overwinning van de zogenaam de lokalen heb ik in het geheel niet omdat elke gemeende bij drage aan het welzijn van de ge meente in dit geval: Sluis-Aar- denburg zinnig en waardevol is. De kiezer bepaalt op 4 maart de zetelverdeling, maar met dai minimale democratisch gebaai wordt nog niet het te voeren ge meentelijk beleid beïnvloed. En daarover maak ik mij wel zor gen. Want als je kijkt naar de da dendrang in de afgelopen bestuurlijke jaren van bijvoor beeld de Lijst Rammelaere, moet je jezelf wel afvagen wal diens bijdrage aan het gemeen telijk beleid is geweest. Deze is nihil en kan dus best gemisi worden. Op verkiezingsbijeen komsten hult de lijsttrekkei! zich in stilzwijgen en achter zijn vriendelijke glimlach mag vee!- gemeentelijke doenerij ver-| moed wordenVan D en T leun je1 zeggen dat deze zogenaamde lo-' kale partij in zeer hoge mate: verantwoordelijk is voor de: komst van de duizenden var-I kens en dat zij hiermee fors de1 belangen van toeristen en be-1 woners schaadt. De toerist zal' wegblijven en de ontwikkeling' van de landbouw, typerend vooi de streek: kleinschalig, renda-! bel en op kwaliteit gerichl- wordt geblokkeerd omdat goe-' de landbouwgrond vergiftigd, en misbruikt wordt. De ontwik keling van West-Zeeuws- Vlaanderen komt de komende jaren in een spannende kritische fase. Het heeft in zich de tuin tussen belangrijke industriege bieden te worden waar het goed toeven is. Bij de komende ge meentelijke verkiezingen is dar ook een grote behoefte aan man nen en vrouwen die over hun ei gen grens durven en kunnen kij ken. Ton Besselirik Brandstraat l Aardenburji OOSTBURG Tuinonderhoud- Tuinartikelen- handelaar Groenleer uit Se- rooskerke houdt morgen, dins dag, in cultureel centrum Der Hoekzak in Oostburg 'een lezing over het gebruik van meststof fen en bestrijdingsmiddeler. voor moes- en siertuin. Groen leer vertelt, op uitnodiging var Groei Bloei afdeling Zeeuws- Vlaanderen en Noord-België daarnaast over de nieuwste ont wikkelingen op het gebied vai tuingereedschappen. De lezing begint om 19.30 uur. ddorEdy de Witte SINT JANSTEEN - De Hulster gemeentekern Sint Jansteen staat zaterdag 7 maart weer vol ledig in het teken van de jaar markt. Deze markt is ieder jaar een publiekstrekker, niet alleen vanwege een veekeuring vanaf 10.30 uur maar ook vanwege de andere activiteiten. Het jaar marktcomité rekent weer op een aanvoer van zo'n tweehonderd dieren. Op het Martje van Wart je wordt plaats ingeruimd voor het fok- vee inclusief handelsvee, het vetvee en de geiten en schapen. Het vee wordt vanaf 9.30 uur aangevoerd. De inschrijving is in café De Kroon. De keuring van de dieren gebeurt door keurmeesters in een speciale keuringsring. De paarden wor den opgesteld op de parkeer plaats aan de Heerstraat. De ei genaars melden zich eerst in café Zondagsvermaak. De keu ring en het draven van deze dieren vindt plaats in de keu ringsring in de Hoofdstraat. Wethouder B. Pi cavet van Hulst reikt de prijzen aan de kampioe nen uit. Kraampjes De plaatselijke middenstand en de verenigingen dragen met kraampjes hun steentje bij aan dit dorpsfeest. Liefhebbers kunnen voor de kerk een land- bouwmechanisatieshow bezoe ken. Ook is er gelegenheid voor een ritje in een huifkar. De kin- 1 deren kunnen deelnemen aan een ballonwedstrijd. Op het marktje aan de Wilhelmina- straat kan de jeugd zich verma ken met een springkussen en een draaimolen. Ook voor de kinde ren staat 's middags het dier cen traal. In De Warande begint om 13.30 uur een kleinveekeuring". Ook wordt de uitslag bekendge maakt van de teken-, plak- en schilderwedstrijd. Muziek Op het jaarmarktterrein zorgt muziekvereniging Sint Jan voor de vrolijke noot, De muzikanten hebben ook hun jaarlijkse teer- dag waarbij ze zich aan de be volking presenteren, De gelijk namige schuttersvereniging houdt op de locatie aan de Tra gel een schieting op de staande wip. In café De Kroon kan men het prijzengeld van de jaar markt afhalen. Ook is hier omstreeks 18.00 uur de trekking van de loterij. De hoofdprijs is een vet varken en op het tweede en honderdste ge trokken lotnummer valt een big. De winnaar van de wedstrijd 'raad het gewicht van een stier' gaat met een ham naar huis. Ook de horeca speelt op de jaar markt in. Vooral café Lazarus spant al enkele jaren de kroon met de organisatie van een om lijstend evenement. Zo waren de uitbaters Jelle en Robert al succesvol met onder meer een paardenbuffet en country- en westernshow. Deze keer gaat Lazarus vanaf 20.00 uur op de rock- en roll-toer. De vetkuiven en petticoats zullen in beweging worden gehouden door afwisse lend de rock-a-billyband Reload en de pure rock-and-roll van de Sleepers. Ook in café De Kroon is er muziek. Het orkest Borderline verhoogt hier de feestvreugde. Jubilarissen ODI gehuldigd in Vogelwaarde VOGELWAARDE - Na afloop van de première Los Zand van de toneelvereniging' Ontspan ning door Inspanning (ODI) zijn zaterdagavond in het plaatse lijk dorpshuis twee leden gehul digd. Theo Janssen en Marlies den Doelder kregen van Geert van der Made, penningmeester van het Zeeuws Centrum voor Ama teur Theater een onderschei ding vanwege hun 25-jarig lidmaatschap van ODI,, Theo Janssen heeft de vereniging ruim 25 jaar geleden opricht. Naast spelend lid is hij ook ac tief geweest in bestuurlijke en organisatorische activiteiten. Marlies den Doelder verruilde al vrij snel jaar rol op de planken voor de functie van grimeur. Beide jubilarissen kregen ook een oorkonde. ODI kreeg na afloop van Los Zand een open doekje van het. publiek. In dit stuk van Annie M. G. Schmidt worden actuele maatschappelijke onderwerpen aangesneden. Naast negen le den van ODI vervulde Inge Len- sen-Falcke van de Transfigura tie uit Hulst een gastrol. Hans Langhout tekende voor de regie. De komende weken gaat ODI met Los Zand op toernee. Vrij dag 6 maart is er een opvoering in Den Dullaert in Hulst. Zater dag 21 maart kunnen toneellief hebbers terecht in De Halle in Axel en zaterdag 4 april volgt nog een voorstelling in het Zuidlandtheater in Terneuzen. Alle voorstellingen beginnen om 20.00 uur. door Frank Gijsel RETRANCHEMENT - Dat een dorpsraad een onmisbare functie vervult in een klei ne kern, bleek afgelopen zaterdag nog maar eens in het dorpshuis D'Ouwe Scho- le in Retranchement. Tijdens de jaarlijkse dorpsavond kon een bomvolle zaal genie ten van de sluimerende talenten van de dox-psgemeenschap. De avond begon traditiegetrouw vroeg in de avond met erwtensoep en brood, ge volgd door paptaart met bruine suiker en koffie. Daarna begonnen de optredens; Het Truzements Koor, bestaande uit zes-, tienmannen, bracht een gevarieerd reper toire aan liedjes. Na een muzikaal inter mezzo van de Theo Tollenaar en Bart van de Luyster. ondersteund door hun respec tievelijke echtgenotes An ja en Sabine, was het de beurt aan het plaatselijke duo Kobus en Ka trina. Al jaren schrijven zij hun scherpe stukjes in het dorpsblad de Truzementnaar, maar zaterdagavond tra den ze voor het eerst voor het voetlicht. Zé stelden allerlei toestanden in en rond Re tranchement op ludieke wijze aan de kaak. Na het officiële gedeelte trad Aar- denburgse groep Hebbes tot in de kleine uurtjes op tijdens het afsluitende bal. De kersverse voorzitter Piet Rissèeüw.sprak na afloop van een zeer geslaagde avond. De inwoners van Retranchementhebben weer een gezellige avond gehad, aan de spontane reacties te hóren. Hiér wordt in het dorp nog lang over gesproken," Kobus en Katrina vermaakten de aanwezigen met zoetzure grappen over Retranchementse zaken. foto Charles Strijd door.René Hoonhorst ZAAMSLAG - De inwoners van Zaamslag worden verblijd met een dorpsweide als het aan de Dienst Landelijk Gebied ligt. In het voorontwerp voor het land inrichtingsplan Reuzenhoek- Zaamslag is aan de zuidwest kant van het dorp (ruwweg tus sen verzorgingshuis Molenhof en de Otheense Kreek) een na tuurpark met bomen, struiken en wandelpaden voorzien. Het is de bedoeling dat wandelaars vanaf de Groeneweg langs de Otheense Kreek door kunnen lopen tot aan de Kraagbrug. Na het afstemmen van de land inrichtingsprojecten Aarden burg en Biervliet door agrariërs hebben overheden (de provin cie) en landinrichtingscommis sies het roer omgegooid. Alle partijen zijn er nog meer van doordrongen dat, om de plan nen te laten slagen, een verbe terd rendement voor de 'land bouw gegarandeerd moet zijn. De landinrichting Reuzenhoek- Zaamslag (een gebied van een Drankrijders aangehouden TERNEUZEN - In Zeeuws- Vlaanderen werden zaterdag morgen vroeg twee drankrijders aangehouden. Een 30-jarige bromfietser uit Terneuzen werd met ruim drie keer de toegesta ne hoeveelheid alcohol in zijn bloed aangehouden op de Nieu- wediepstraat in zijn woon plaats. Een 29-jarige automobilist uit Sas van Gent kreeg ook een dag vaarding mee naar huis, nadat hij werd aangehouden op de Graafjansdijk in Westdorpe. Hij had 'slechts' een beetje meer al coholische drank op dan wette lijk mag, maar hij werd reeds enige keren eerder voor rijden onder invlped aangehouden. Auto's vernield HULST - Aan drie auto's die za terdag stonden geparkeerd op een parkeerplaats aan de Steen- sedijk in Hulst werden vernie lingen gepleegd. Bij één van de voertuigen werd een steen door een raam gegooid. kleine vierduizend hectare) is één van de proefprojecten waar wordt gewerkt op basis van honderd procent vxlj willige rui ling. Geen landbouwer wordt dus gedwongen mee te werken aan veranderingen, die hij niet wenst. Aan de andere kant moet wel rekening worden gehouden met de geldende beleidsplannen van de verschillende overheden. De belangen van onder meer na tuur en recreatie tellen wel de gelijk mee. Behalve grotere, makkelijker te bewerken kavels dichterbij de bedrijfsgebouwen biedt een verkaveling de landbouwers ook de kans de ontwatering voor hun gronden te verbeteren. Door een peilverhoging, moge lijk gemaakt door plaatsing van stuwe,n, vermindert de droogte- schade op hoger gelegen plaat- gronden sterk. Ook drainages en nieuwe kavelsloten dragen bij aan een betere waterhuis houding. De Groeneweg moet verbreed worden, voor zowel het verkeer (landbouwvoertui gen kunnen elkaar nu niet pas seren) als voor de ontsluiting van percelen. Natuurontwikkelingsprojecten en reservaten zijn voornamelijk voorzien rondom de Otheense Kreek (ten noord-oosten van Spui) en de Reuzenhoekse Kreek. Tussen beide kreken dient een verbinding te komen. De oevers van de doorgaande poldersloot worden daartoe aangepast, maar leveren geen planologische beperkingen voor agrariërs op. Landbouw De landbouw blijft ook na de verkaveling de belangrijkste drager van het landschap, be zweren de plannenmakers. De historische opbouw van het landschap, in de lage gedeelten extensieve weidegebieden en in de hogere delen intensieve ak kerbouw, wordt door de voorge stelde maatregelen hersteld. Het aanbrengen van beplantin gen op de dijken maakt de ont staansgeschiedenis beter zicht baar en.'verzacht' tegelijkertijd de visuele invloed van de indu strie in de Kanaalzone. De plannen - waarin aanleg van een rondweg om Zaamslag en een 'natuurherstelpark' in de Margarethapolder nog niet zijn meegenomen - in het vooront werp kosten ruim 4,6 miljoen gulden. Het Rijk neemt daarvan met dik 3,25 miljoen het leeu wendeel voor zijn rekening. Belanghebbenden kunnen tot 1 juni zienswijzen en denkbeel den over het voorontwerp naar voren brengen. Behalve schrif telijk of in een persoonlijk ge sprek met de landinrichtings commissie kan dat ook op een algemene voorlichtingsbijeen komst, aanvang 20 uur, op dins dag 10 maart in het Dorpshuis van Zaamslag. Na het aflopen van alle procedures hoopt de landinrichtingscommissie dat uitvoering van de plannen eind dit jaar kan beginnen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 30