Kok bepleit hoger minimumloon Postbank aangeklaagd voor laat overboeken Schroder wordt uitdager Kohl Thuisblijvers sluiten de rijen Britse platteland voelt zich genegeerd 4 WEKEN Nek-aan-nekrace voorspeld tussen PvdA en VVD Hongaarse milieugroep ontwaakt Soeharto klaagt over plan IMF Opstand van gevangenen in Brazilië eist vier levens Ingesneeuwd Verdachten bankoverval opgepakt Elizabeth Taylor in ziekenhuis 13 en 15 Gansrijders te paard VOOR 15,00 Koers pakt zilver op EK imm\ Veel wind Overwegend bewolkt, met perioden met lichte regen of piotregen. Meest krachtige westelijke wind. 241e jaargang no. 51 maandag 2 maart 1998 losse nummers 1,75 WELSRIJP - Inwoners van Welsrijp in Friesland boycotten woensdag massaal de gemeenteraadsverkiezingen omdat de gemeente Littenseradiel weigert een stembureau in het dorp in te richten. Zoals eerder gemeld zijn de dorpelingen nu ge noodzaakt om te stemmen in het verderopgelegen Winsmn. Volgens de bewoners een verdere afbrokkeling van de sociale voorzieningen in de kleine dorpen. De actie wordt breed ge dragen, getuige het feit dat de dorpelingen dit weekeinde massaal uitliepen voor een foto in de krant. foto ANP Plattelanders marcheren door Londen tijdens de grootste demonstratie in de stad sinds twintig jaar. foto Gerry Penny/EPA van onze redactie buitenland LONDEN - In Londen hebben gisteren middag 200.000 mensen geprotesteerd te gen het beleid van de Labour-regering dat volgens hen het traditionele plattelands leven bedreigt. Vooral het verbod op de vossenjacht heeft kwaad bloed gezet. De top van de Conservatieve Partij nam deel aan de demonstratie, ofschoon veel plattelandsgrieven onder Conservatieve regeringen wortel hebben geschoten. Veel betogers klagen dat de overheid enkel dic teert en niet luistert, Het meest omstreden punt is echter de vossenjacht, die de Labourregering wil verbieden. Zij weet zich daarin volgens opiniepeilingen gesteund door een meer derheid van 73% van de bevolking. De actievoerders van de Countryside Al liance klagen dat de overheid de belangen van het platteland veronachtzaamt. Het gaat om een lijst van uiteenlopende grie ven zoals het indammen van de gekke- koeienziekte, verstedelijking ten koste van het open landschap en het sluiten van scholen en postkantoren. Door de uiteenlopende wensen van de be togers is de regering verdeeld over de ac tie. Minister Meacher van Milieu wilde in de stoet meelopen. Maar zijn collega Cun ningham van Landbouw klaagde dat be paalde bepaalde belangengroepen hon derdduizenden 'nette plattelanders' hebben misleid. Volgens een van zijn on derministers is de betoging 'gekaapt door Conservatieven en liefhebbers van bloed sporten'. Aan sommige klachten van de betogers is Labour al tegemoet gekomen. Zo kondigde minister Byers van Ondei~- wijs zaterdag plannnen aan om scholen op het platteland te beschermen. De afgelo pen vijftien jaar hebben al meer dan 450 dorpsscholen hun deuren moeten sluiten. Voorts zijn de plannen om 4,4 miljoen wo ningen op het platteland te bouwen, te ruggeschroefd. De veeboeren is 240 mil joen gulden toegezegd om maatregelen tegen de gekke-koeienziekte te financie ren. De organisatoren van de Countryside Alliance zetten 25 speciale treinen, vlieg tuigen en 2.000 bussen in om hun achter ban naar Londen te brengen. RTR/ANP van onze redactie buitenland JAKARTA - De hervormingen die het Internationale Monetai re Fonds (IMF) heeft voorge schreven, hebben de economi sche malaise in Indonesië niet verholpen, aldus president Soe harto gisteren. Hij wil daarom dat het IMF-programma wordt aangepast. Soeharto zei dit bij de openings zitting van de Raadgevende Volksvergadering. Dit wetge vende orgaan, dat elf dagen bij een is, zal de president voor een zevende ambtstermijn van vijf jaar aanstellen. De president verzekerde dat hij de herstructureringen die het IMF voorstaat, zal uitvoeren. „Maar er is nog geen teken van verbetering. Integendeel, het le ven van de bevolking wordt steeds moeilijker" Daarom heeft hij het IMF en andere staatshoofden gevraagd 'ons te helpen een meer passend alter natief te vinden'. Hi j noemde dit voorstel 'IMF-Plus'. Lot De 7 6-jarige Soeharto zei dat hij nog altijd 'voorzichtig over weegt' de nationale munt, de roepia, aan de dollar te koppe len volgens een vaste wissel koers. „Wat voor maatregelen we ook nemen, we hebben de steun van het IMF nodig. Maar uiteindelijk hebben we ons lot in eigen handen." Wegens het omstreden roepia- plan is er nog geen akkoord met het IMF over een hulppakket van 43 miljard dollar. Critici zeggen dat Soeharto terug schrikt voor harde maatregelen, omdat die de zakenbelangen van zijn familie zouden aantas ten. Rijst Het Filipijnse blad Today meld de gisteren dat Soeharto wei gert de subsidies voor rijst op te geven uit vrees voor een revolu tie. Volgens het blad verklaarde de president vorige week in Ja karta tegenover de Filipijnse staatssecretaris van Buiten landse Zaken dat hij bereid is de subsidies voor negen basispro ducten te schrappen, conform de eis van het IMF. Alleen voor rijst maakt hij een uitzondering. Als ik die subsides afschaf, dan krijg ik een revolutie over me heen", zou Soeharto hebben ge zegd. RTR/DPA/ANP zie ook pagina 4 door Cees van der Laan DEN HAAG - Als de eco nomische groei dit jaar meer dan twee procent be draagt, dan moet het mi nimumloon worden ver hoogd. Ook moeten de mogelijkheden voor de bijzondere bijstand worden verruimd. Dit zei pre mier en lijsttrekker Kok zater dag tijdens een verkiezingsbij eenkomst van de PvdA in Amsterdam. Getuige dit pleidooi van Kok lijkt de PvdA de inkomensposi tie van minima tot een keihard punt te maken in de verkie zingsstrijd. Tot nu toe heeft de WD zich fel verzet tegen verho ging van het minimumloon, De economische groei bedroeg vo rig jaar ruim drie procent en ook voor dit j aar zijn de verwachtin gen hoog gespannen. Het verho gen van het minimumloon is dan ook onontkoombaar, vindt de PvdA Deze verhoging moet ko men bovenop de huidige koppe ling tussen lonen en uitkerin gen. De politiek leider van de PvdA omschreef dit als een 'koppeling-plus'. Verwijzend naar huiseigenaren die hypotheekrente kunnen af trekken en profiteren van de stijging van de huizenprijzen, meende Kok dat de lagere inko mensgroepen ook 'betaalbaar moeten kunnen wonen'. Hij vindt dat er meer mogelijkhe den moeten komen voor huur subsidie en de 'koopsubsidie'. Met zijn uitspraken mengt Kok zich nadrukkelijk in de verkie zingsstrijd. Tot nu toe stelde hij zich enigszins terughoudend op. Maar binnen de PvdA worden de peilingen voor zowel ge- meenteraads- als Kamerverkie zingen met bezorgdheid gade geslagen. Volgens een peiling van het bureau Inter/View, in opdracht van het ANP en het tv- programma Nova, blijken PvdA en WD in een nek-aan-nekrace te zijn verwikkeld. Als er nu ver kiezingen voor de Tweede Ka mer zouden worden gehouden, dan zouden de liberalen goed zijn voor 40 zetels (nu 31) en de PvdA voor 39 zetels (nu 37). De aanhang van D66 zou meer dan gehalveerd worden, van 24 ze tels naar 11 zetels. Kok zei za- RIO DE JANEIRO - Bijna 300 gedetineerden van een overvolle gevangenis in de Braziliaanse Amazone hebben gisteren een einde gemaakt aan een opstand die 28 uur duurde en die aan vier gevangenen het leven heeft ge kost. Twee van hen werden door medegevangenen van een ge vangenismuur afgegooid. Het drama speelde zich af in Be- lem, in het noorden van Brazilië. De opstand, die zaterdag als een uitbraakpoging begon, eindig de toen familieleden toestem ming kregen korte bezoeken aan de gedetineerden te brengen. De opstandelingen gijzelden negen mensen en eisten vlucht auto's en wapens. Nadat de au toriteiten hieraan geen gehoor gaven, brak er onenigheid uit onder de gevangenen en werden drie leiders van de rebellie ver moord. Later viel nog een vierde dode. AP terdag zich zorgen te maken over Paars II: „Ik hoop dat D66 voldoende sterk blijft om deel te nemen aan een nieuw kabinet." Premierschap Als de WD als grootste partij uit de bus komt, dan wil Kok geen premier zijn, ook als de WD hem dat aanbiedt. Maar WD-lijsttrekker Bolkestein vindt het voorbarig om nu al op de uitslag van 6 mei vooruit te lopen. De WD lijkt winnaar te worden van de gemeenteraadsverkie zingen van komende woensdag met tussen de 23 en 28 procent van de stemmen, zo blijkt uit de peiling van Inter/View. De PvdA schommelt tussen de 2 0 en 2 5 het CDA en de lokale partijen tussen de 19 en 24%. D66 moet rekening houden met een halve ring: van 12% in 1994 naar ruw weg 6%. Volgens een andere peiling, van het Nipo, de Volkskrant en de Universiteit van Amsterdam, zullen jongeren het bij de raads verkiezingen massaal laten af weten. Eén op de vijf kiezers tussen de 18 en 24 jaar zegt niet te zullen stemmen. GPD MOSKOU - Ongeveer 200 auto's zijn het afgelopen weekeinde ingesneeuwd in de regio Moer- mansk.in het noorden van Rus land, zo heeft het persbureau ITAR-Tass gisteren gemeld. Alle beschikbare sneeuwschui vers zijn naar het gebied ge stuurd om de automobilisten te bevrijden. Door een zware sneeuwstorm konden ze niet meer voor- of achteruit. AP radio en televisie: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; zeeland: 7,9 en 11; sport: 13,14,15,16,17,18,19 en 20. ALKMAAR - Een arrestatie team heeft zaterdagavond in een snackbar in Alkmaar de twee mannen opgepakt die zij verdenkt van de bankoverval, vrijdag, in het Noord-Hollandse 't Zand. Buiten werd een derde man aangehouden die van me deplichtigheid wordt verdacht. In de snackbar bevonden zich een 24-jarige man uit Alkmaar en een 23-jarige verdachte uit DenHelder. De Alkmaarder was gewapend met een pistool en een pistoolmitrailleur. Het politieteam was in actie ge komen na een tip van een burger Meteen vrijdagavond al zond de televisie een politiebericht uit met foto's van de verdachten. In de plaatselijke kranten waren zaterdag afbeeldingen van de twee te zien. Over de betrokken heid van de derde verdachte wil de politie nog niets zeggen. De arrestant uit Alkmaar is een bekende van de politie. Die hoorde hem in november in ver band met de vermissing van zijn ex-vriendin en haar dochtertje. Moeder en kind zijn sinds 8 juli vorig jaar spoorloos. ANP van onze redactie economie GRONINGEN - De Groninger advocate mevrouw mr. L. de Boer heeft bij het Openbaar Mi nisterie in Groningen aangifte van oplichting en verduistering gedaan tegen de Postbank NV. Zij beticht de bank van het be wust traag overboeken van geld, waardoor zij ten onrechte rente moet betalen. De Post bank verdient hiermee net als andei'e Nederlandse banken hondei'den miljoenen guldens per jaar. Ondernemers en consu mentenorganisaties klagen al jaren tevergeefs over deze prak tijk, die bekendstaat als valute- ring. Gevolgen Nog niet eerder werd in deze kwestie langs strafrechtelijke weg aangifte gedaan tegen een bank. Mocht het tot een rechts zaak komen, dan kan die zeer grote gevolgen hebben voor de Nederlandse banken. De Boer, werkzaam bij Wijnberg Advo caten in Groningen, voert sinds 1995 een privéstrijd met de Postbank. Opmerkelijk is dat het OM in Groningen de aangifte niet zelf in behandeling heeft genomen, maar ter beoordeling in handen heeft gegeven van het college van procureurs-generaal in Den Haag. Dit laatste is ongebruike lijk en wordt alleen gedaan in zaken die zeer gevoelig liggen of verstrekkende gevolgen kunnen hebben. Het' college van procu reurs-generaal onderzoekt de LOS ANGELES - De Ameri kaanse actrice Elizabeth Taylor is in het ziekenhuis opgenomen, nadat ze in haar huis een val had gemaakt en daarbij het bewust zijn verloor, kort voordat ze vrij - dag haar 66ste verjaardagsfeest zou vieren. Dat heeft een ano nieme Hollywood-bron gisteren bevestigd. AP aangifte momenteel. De Post bank ontkent zich op onrecht matige wijze te verrijken met het geld van klanten. Het geld dat wordt verdiend is bedoeld om het betalingsverkeer te kun nen bekostigen, zo zegt een woordvoerder. 'De klant heeft er juist baat bij.' Een zegsman van Rabo Nederland, de enige bank in Nederland die niet aan valu- tering doet, noemt dit onzin. Hij omschrijft valutering als een 'verkapte manier om geld uit de portemonnee van de klant te ldoppen.' Lobby De Vereniging Consument Geldzaken juicht de stappen die de Groningse advocate nu on derneemt toe. Secretaris mr. AJ. Weenink waarschuwt er voor dat de banken veel macht heb ben en hun invloedrijke lobby isten aan het werk zullen zetten om een rechtszaak te voorko men. Advocate De Boer zegt tot het uiterste door te zullen vech ten. „Ik wil een principe-uit spraak van de rechter." GPD door Peter van Nuijsenburq HANNOVER - De sociaal-de mocratische minister-president Gerhard Schroder van de Duit se deelstaat Nedersaksen wordt de opponent van bondskanse lier Helmut Kohl bij de Bonds dagsverkiezingen in september. Schroder behaalde gisteren bij de paidementsverkiezingen in Nedersaksen het beste resultaat sinds 1947 en heeft daarmee de strijd om het lijsttrekkerschap van zijn SPD in zijn voordeel beslecht. Zijn rivaal, partij voorzitter Oskar Lafontaine, zal Schröder vandaag in Bonn formeel voordragen als de kan selierskandidaat. De verkiezingen in Nedersak sen zijn beheerst door de natio nale politiek en de machtsstrijd binnen de SPD. De SPD wilde dat er uit Nedersaksen een sig naal zou komen, dat het tijd- perk-Kohl na 16 jaar ten einde loopt. Schröder zelf had de ver kiezingen tol een referendum over het lijsttrekkerschap uit geroepen. Als hij twee procent of meer zou verliezen ten op zichte van de 44,3% die hij vier jaar geleden haalde, dan zou hij terugtreden als kandidaat-lijst trekker. Schröder haalde vol gens de laatste prognose 47,9%. De CDU en bondskanselier Kohl zijn de grote verliezers van deze 'voorronde van de Bonds dagsverkiezingen'. De christen democraten deden het nog slechter dan vier jaar geleden, toen ze met 36,4% een diepte punt bereikt leken te hebben. CDU-partijleider Christian Wulff rgoest met 35,9% de grootste nederlaag van de partij in Nedersaksen slikken. Voor Kohl is het debacle van zijn partij een persoonlijke neder laag. Kohl had in Nedersaksen campagne gevoerd alsof hij zelf kandidaat stond. Elf keer trad hij met Wulff op om de SPD en Schröder schuldig te verklaren aan de stagnatie in het land. De SPD zou met haar meerderheid in de Bondsraad, de Eerste Ka mer, belangrijke hervoimingen hebben geblokkeerd. De secretaris-generaal van de CDU, Hintze, weigerde gisteren de positie van Kohl ter discussie te stellen. De bondskanselier blijft de lijsttrekker van de CDU, aldus Hintze. Hij weiger de pertinent in te gaan op opi niepeilingen die de fractievoor zitter van de CDU, Schauble, een grotere kans tegen Schröder toekennen dan Kohl. De tot voor kort ingeslapen Hongaarse milieubeweging is weer springlevend. Demonstranten betoogden zaterdag in Boedapest tegen het plan om een stuwdam annex water krachtcentrale te bouwen in de Donau-dam. Volgens de beweging bedreigt het miljardenproject het mi- fG! lieu en is het in economisch opzicht onzinnig. De komende weken klimmen ze weer op hun paard: de gans rijders die net over de grens, in de Antwerpse polderdorpen strijden om de hoogste eer: het keizerschap. Wie de kop van een bungelende gans weet te trekken is de winnaar. Van de kleinere partijen leden de Groenen een licht verlies (7,1% in plaats van 7,4% in 1994). De liberale FDP, de klein ste coalitiepartner van Kohl in Bonn, slaagde er met 4,9% net als vier jaar geleden niet in om over de kiesdrempel van 5% te komen. Daardoor behield de SPD haar in 1994 veroverde ab solute meerderheid. GPD zie ook pagina 4 Advertentie (eenmalig binnen zes maanden) JAj ik wil: een proefabonnement van 4 weken vo'or 15,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 33,25 per kwartaal met automatische afschrijving a 93,50 Voorletters; m/v Straat: Postcode: Plaats: Telefoon: Marko Koers had het goud voor het opra pen, maar werd op het EK-indooratle- tiek in het zicht van de haven voorbij ge sneld door de Duitser Schumann. Met het zilver op de 800 me ter was de atleet ech ter dik tevreden. Cor- rie de Bruin won brons op het onder deel kogelstoten. Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: (0118) 484216 De PZC 'n dijk van een krant

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 1