Taakstraf voor jonge kinderen KEUKENS Elf lidstaten EU zijn klaar voor de euro 4 WEKEN rnflGtiPi Doek Cézanne blijft in Nederland OM gaat onderuit met kroongetuige in de Juliët-zaak VOOR 15,- VACATURES NVMI Op bedevaart in Zeeland Staatssecretaris Schmitz komt met pakket van maatregelen Jaap Ter Haar overleden ZONDAG 1 MAART GEOPEND Beursrecord A. Grewel (62) overleden Top Nederland en Suriname Pharming staakt klonen Onstuimig Vrij veel wind en diverse winterse buien. Maximumtemperatuur 5 a 6 graden. ALLEEN ACHTER EEN GOEDE NAAM STAAT NVM o.a. Cees Kole in Kapelle, van Alten Compiet in Terneuzen, Schuitema in Vlissingeny 241e jaargang no. 50 zaterdag 28 februari 1998 losse nummers 2,50 Ooit kwamen bedevaart gangers naar het Maria- putje bij Baarsdorp om 'een flesse water te pitten' in de hoop te genezen van open wonden, zwerende benen en huidziekten. Zeeland had vroeger ruim dertig bedevaartoorden - vooral in het sterk katho lieke Zeeuws-Vlaanderen. Tegenwoordig kent dat deel van de provincie ieder jaar nog een tiental bede vaarten. Boven de Wester- schelde wordt alleen de Poldervrouwe in Middel burg nog vereerd. Het put je bij Baarsdorp is verdwe nen. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 7; radio en televisie: 8 en 9; zeeland: 13,14,15,17 en 19; sport21 en 23; reportage: 25,26,27,29, 31 en 33; vrije tijd: 37; bouwen en wonen: 38; auto motor fiets: 39; natuur: 41wetenschap en techniek: 43. De schrijver/schil der Jaap ter Haar (75) is donderdag in zijn woonplaats Laren overleden. Ter Haar (zie por tret) is vooral bekend van zijn kinderboeken en hoorspelen over de tweeling Saskia en Jeroen. Hij schreef ook 'De Geschiede nis van de Lage Landen'. Op late leeftijd verruilde hij de pen voor het penseel. van onze redactie binnenland DEN BOSCH - Het Openbaar Ministerie is gisteren onderuit gegaan met de kroongetuige in de strafzaak tegen de Juliët- bende. Het gerechtshof in Den Bosch verklaarde het OM niet- ontvankelijk door een ontoe laatbare overeenkomst met een verdachte die tot de top van de bende behoorde. Het gevolg was dat deze als vrij man het paleis van justitie verliet. Volgens het hof was de deal met kroongetuige zo onzorgvuldig 'dat niet meer van een eerlijke procesvoering gesproken kan worden'. In de Juliët-zaak ston den in hoger beroep tien man nen terecht op verdenking van onder meer ontvoering, groot schalige XTC-handel, afpersing en zware mishandeling. Officier van justitie mr. C. van Spierenburg, die de afspraken met de kroongetuige maakte, heeft volgens het hof zelf 'on waarheid' verteld. Het hof heeft de officier twee dagen lang ge hoord. Tijdens die verhoren liield hij vol dat hij de betrokke ne niet had beloofd in zijn eigen strafzaak (vorig jaar april be handeld door de rechtbank in Breda) niét hoger dan twee jaar cel te eisen. Pijnlijk Die bewering werd pijnlijk ge logenstraft door de raadsman van de verdachte, mr. M. van Gessel, in-een opgenomen tele foongesprek tussen hem en Van Spierenburg. De opname is op de zitting van het hof afge draaid. Hieruit bleek dat de of ficier de toezegging wel degelijk heeft gedaan. Voor alle betrok kenen was duidelijk dat er twee jaar zou worden geëist, stelt het hof vast. De hoofdofficier van justitie in Breda, mr. J. Wabeke, heeft de rijksrecherche daarop verzocht een onderzoek in te stellen naar het optreden van officier van justitie. Advocaat mr. G. Spong heeft bij Wabeke een strafklacht tegen Van Spierenburg inge diend. De raadsman wil dat de officier wordt vervolgd wegens meineed. 'Verontrustend en ernstig', luidt de reactie van Wabeke. „Vaneen officier van justitie kan en moet immers worden verwacht dat deze altijd de waarheid spreekt, zowel op de zitting als daarbui ten." De deal zelf is, aldus het hof, al tijd onduidelijk geweest en ge brekkig vastgelegd. Het college tilt er zwaar aan dat het OM be wust een aantal onderdelen van de afspraak (waaronder de be loofde strafeis) niet op papier heeft gezet. Ook dat bleek uit het door Van Gessel opgenomen telefoongesprek. ANP Advertentie (eenmalig binnen zes maanden) «JAy ik wil: O een proefabonnement van 4 weken voor 15,-. O een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: O per maand met automatische afschrijving h 33,25 per kwartaal met automatische afschrijving a 93,50 Naam: Voorletters: mN Postcode: Plaats: Telefoon: - Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: (0118) 484216 De PZC 'n dijk van een krant 713214 0000 (Advertentie) Hans Verkerk Keukens heeft vandaag en zondag (vanaf 10.00 uur) een spectaculaire halfgeld-actie. Als u binnen twee jaar een keuken nodig heeft en nu koopt, krijgt u van Hans een echte Kroon keuken voor de helft van de door de leverancier aanbevolen adviesprijs! Kom nu snel echt geld verdienen en vraag naar de snelle beslissers korting. Wij garanderen u de beste keuken en het beste ontwerp voor de beste prijs! Staatssecretaris Nuis en Cézanne. van onze redactie binnenland ROTTERDAM - Het schilderij Paysage prés d'Aix avec la tour de Cesar van Paul Cézanne blijft voor Ne- dei-land behouden. Het doek in het museum Boijmans Van Beuningen in Rotterdam staat sinds 1985 op de lijst met beschermd kunstwerk, maar kon door de overheid bij gebrek aan geld niet worden aangekocht van eigenaresse A Boer- lage-Koenings, die er vanaf wilde. Het is één van de foto Cees Spruijt/ANP weinige werken van Cézanne in Nederlands bezit en moest 15 miljoen gulden opbrengen. Door tussen komst van eerst de Vereniging Rembrandt Nationaal Fonds Kunstbehoud en later de Stichting Willem van der Vorm, blijft het doek nu toch in Nederland. GPD NEW YORK - De effectenbeurs van New York boekte gisteren voor de derde achtereenvolgen de dag een record. De vaste stemming die Wall Street latei- op de dag beheerste, deed de Dow Jones-index flink stijgen. De slotstand kwam 55,05 pun ten hoger uit op 8545,72. KRF door Mare Peeperkorn BRUSSEL - Elf van de vijftien lidstaten van de Europese Unie zijn volgens eigen opgaven klaar voor de euro. Alleen Grie kenland voldoet niet aan de fi nanciële eisen voor deelname, terwijl Groot-Brittannië, Dene marken en Zweden er voor kie zen voorlopig de eigen valuta te handhaven. Gisteren was de laatste dag waarop de lidstaten bij de Euro pese Commissie konden aanto nen dat zij voldoen aan de euro- nonnen (laag financieringste kort, dalende staatsschuld, ge ringe inflatie). De Commissie - het dagelijks bestuur van de EU - toetst de komende weken de 'hardheid' van de gepresenteer de cijfers, om eventuele 'trucs' eruit te halen. Op basis van deze gewogen cijfers en de verwach tingen voor volgend jaar bren- Advertentie Kleurrijke bloemen en planten en decoraties voor huis en tuin Tuinideeën bij de gespecialiseer de stands en in de modeltuinen 51 Tuingereedschap, -machines en accessoires Verzorgingsartikelen voor en informatie over dieren Keuringen, demonstraties en shows van diverse veesoorten Voor de kinderen: workshops en voorbrengwedstrijd van kalfjes donderdag t/m zaterdag van 11 tot 22 u zondag van 11 tot 18 uur gen zowel de Commissie als het Europees Monetair Instituut (de voorloper van de Europese Cen trale Bank) op 25 maart, een ad vies uit well<e landen echt ge- scMkt zijn voor de nieuwe eenheidsmunt. Dè regeringslei ders nemen 2 mei het definitiéve besluit op een extra Europese Top in Brussel. Vanaf 1999 wordt de euro giraal ingevoerd, met ingang van 2002 komen de munten in omloop. Uit de nationaal gepubliceerde cijfers blijkt dat Italië vorig jaar een financieringstekort had van 2,7% (van het bruto binnen- AMSTERDAM - Het PvdA-ge- meenteraadslid Annemarie Grewel is gisterenavond in het Academisch Medisch Centrum in Amsterdam op 62-jarige leef tijd overleden. Dit heeft de PvdA-fractie Am sterdam meegedeeld. Grewel was tot het laatst van haar leven gemeenteraadslid in Amster dam en Eerste-Kamerlid. ANP zie ook pagina 2 PARAMARIBO - Nederland wil topoverleg met Suriname voe ren, maar eist voorbereiding op ambtelijk niveau. Dit blijkt uit een diplomatieke nota van de regering aan Suriname. President Wij denbosch wil pra ten over de stand van zaken rond de erkenning van eikaars democratische rechtsstaten en over de onduidelijkheid rond hulpgelden. ANP lands product), onder de drie- procentsnorm dus die gehaald moet worden om mee te doen aan de euro. De staatsschuld zit met 121,6% weliswaar dik bo ven de gestelde grens van 60%, maar vertoont een dalende lijn waardoor deelname toch moge lijk is. Minister Zalm (Financi en) die zich eerder kritisch uit liet over de Italiaanse deelname aan de euro, wil nog niet reage ren op de prestaties van Italië. Duitsland en Frankrijk voldoen eveneens aan de drie belang rijkste euro-criteria. Met een te kort van 3% zit de door sociale onrust geplaagde regering- Jospin precies op de grens. Duitsland - ook lang een twij felgeval - presenteert nu een te kort van 2,7%. De staatsschuld is afgelopen jaar weliswaar ge stegen van 60,4% naar 61,3%, maar dit zal bondskanselier Kohl niet worden aangerekend. Op rozen Nedeiiand zit met een financie ringstekort van 1,4% op rozen. Omdat ook de staatsschuld (72,1%) gestadig daalt en de in flatie met 1,9% ruim onder de norm (van 2,7%) ligt, is er geen probleem. Opvallend aan de ge publiceerde cijfers is dat twee landen de luxe van een begro tingsoverschot genieten: Ier land geeft 0,9% minder uit dan het verdient, bij de Denen ligt dit op 0,7%. Recordhouder als het gaat om de laagste staats schuld, is Luxemburg: 6,7%. Heel anders is de situatie in Griekenland, het enige EU-land dat gediskwalificeerd zal wor den voor de euro. Zowel het fi nancieringstekort (4%) als de staatsschuld (108,7%) en de in flatie (5,4%) overschrijden de normen. GPD zie ook pagina 2 Belle en Holly in Polsbroek. foto Phil Nijhuis/GPD POLSBROEK - Het Leidse bedrijf Pharming heeft alle activiteiten op het gebied van kerntransplantatie, een vorm van klonen, vanaf gis teren opgeschort. Dat is het gevolg van het besluit van minister Van Aartsen van Landbouw om Pharming geen vergunning te geven voor nieuwe kloon-experi- menten. Pharming zet de ex perimenten voort in het bui tenland. Vorige week werden op een Friese boerderij twee iden tieke vrouwelijke kalfjes ge boren. Gisterochtend wer den deze dieren, Holly en Belle, gepresenteerd aan de pers. Voor dit experiment had het bedrijf geen vergun- rnng nodig. Onderzoeker F. Pieper is ver wonderd over de negatieve beslissing van Van Aartsen op de vergunningaanvraag. Eerdere aanvragen voor ver gelijkbare experimenten wa ren namelijk wel goedge keurd. Het doel van de expe rimenten van Pharming is een techniek te ontwikkelen om koeien te maken die melk produceren met een mense lijk eiwit. Pharming gebruikt die voor de productie van medicijnen. Belle en Holly hebben dit menselijk gen overigens nog niet. ANP zie ook pagina 2 (Advertentie) VANDAAG IN DEZE KRANT!! door Dirk Mellema DEN HAAG - Jongeren beneden de twaalf jaar die I zich aan criminaliteit schuldig maken, gaan in de toekomst niet meer vrijuit, zoals nu het geval is. De overheid wil de touwtjes strakker aanha len. Zo moeten jonge kin- deren ook een taakstraf kunnen krijgen. Dit blijkt uit een brief van staatssecretaris Schmitz (justi tie) die zij eerder deze maand aan verschillende instanties heeft verzonden. Bestaande wettelijke bepalingen op het ge bied van het jeugdrecht bieden volgens de staatssecretaris vol doende ruimte voor genoemde aanscherpingen. De maatregelen zijn voorbereid door een werkgroep van ambte naren van de politie, justitie, de kinderbescherming, het 'taak- straffenbureau' Halt en het Openbaar Mimsterie. Tot nu toe gaan de allerjongsten vrijuit, omdat in Nederland kinderen beneden de twaalf jaar niet ge straft kunnen worden. In de toekomst moeten alle kin deren die over de scM'eef gaan door de politie worden aange houden en moeten ze in aanwe zigheid van hun ouders worden vermaand. De kinderbescher ming zal sneller worden inge schakeld dan nu het geval is en tenslotte worden de jeugdige overtreders opgenomen in een landelijk register, waarin de ge gevens van de politie, de kinder bescherming en justitie worden gebundeld. Nu denkt de kinderrechter niet zelden ten onrechte dat een 12- of 13-jarige voor het eerst over de schreef ging, terwijl er in werkelijkheid een doorgewin terde probleemmaker voor hem staat. Ook komt het nu relatief vaak voor dat hetzelfde pro bleemkind in meerdere distric ten met verschillende instanties in aanraking komt, zonder dat die dat van elkaar weten. Jonge kinderen maken zich vooral schuldig aan winkeldiefstal, het bekladden van gebouwen en vernieling. Zij kunnen binnen kort bij bureau Halt een taak straf krijgen. „Die zal een op voedkundig karakter krijgen. Te denken valt aan confrontatie met de slachtoffers", zegt direc trice De Boer van bureau Halt in Den Haag. De laatste maanden werden er verschillende voorvallen be kend waarbij jonge kinderen betrokken waren. Zo wurgde in december een 12-jarig jongetje een meisje net zo lang todat zij bewusteloos was. Beiden had den ruzie over een balEveneens in december pakte de politie twee 9-jarige jongetjes op, die een even oud meisje beroofden en afpersten. Ze moest ze hen ie dere dag 5 gulden geven. Ruim twee weken geleden wer den in Koewacht twee jongetjes van 12 en 13 jaar opgepakt om dat ze een 82-jarige man terrori seerden. Ze drongen regelmatig de woning binnen van de be jaarde, die machteloos stond te genover het tweetal. Ze stalen duizenden guldens. Het droe vigste voorbeeld werd deze week bekend. Twee 9-jarige jongetjes hebben een driejarig meisje in een ijskoude gracht geduwd. Ze is daarna in een zie kenhuis overleden. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 1