Lokalen voeren oorlog tegen luie bestuurders PZC Van sporthal tot lantaarnpaal Buitenlanders zijn niet zo vreemd z23 gemeenteraadsverkiezingen 4 maart donderdag 26 februari 1998 Vier jaar geleden deden ze danig van zich spreken. De gooi naai de macht was meer dan geslaagd. In lange rijen marcheerden ze de raadszalen binnen. En het veroveren van een wethouderszetel hier en daar sterkte het zelfvertrouwen. Nu, aan de vooravond van de raadsverkiezingen, is dat vertrouwen alleen maar toegenomen. De 'lokalen' komen eraan!, schalt het door de wandelgangen. Hoed u voor hen of sluit u erbij aan. De prognoses zijn gunstig, de sterren staan goed. Niks 'Boer Koekoek-effect'. Wie zó denkt, komt straks van een knotsgekke kermis thuis. De gevestigde bestuurders, aangesloten bij de trotse landelijke partijen, worden heen en weer geslingerd tussen hoop en vrees. De vrees dat de lokale partijen, met hun no-nonsensepolitiek, straks alom het pluche zullen bezetten; en de hoop dat degenen die uitverkoren worden zich niet zullen ontpoppen als de plaatselijke dorpsgekken, die hun begrensde wijsheden te pas en te onpas per interruptie-microfoon de raadszaal inslingeren. Adrie Oosterling in Sluis: eerst PvdA, nu Dorpsbelangen en Toerisme. Fons Roctus van Algemeen Belang in Hontenisse. foto Peter Nicolai Fractieleden van Dorpsbelangen en Toerisme in de Oost burgse raad: „Omdat we écht tussen de mensen staan. Het optimisme bij de lokale partijen, landelijk verenigd in de koepelorga nisaties Vereniging voor Plaatselijke Po litieke Groeperingen en het Platform Po litiek Onafhankelijke Groeperingen, is enorm. De lokalen hebben de halve we reld, zou hun leus kunnen zijn. Volgende week nemen naar schatting 750 lokale po litieke groeperingen aan de raadsverkie zingen deel. Cijfermateriaal toont aan dat het aantal raadszetels sinds 1986 gestaag is gestegen: Van 2168 in '86, via 2422 in '90 naar 2922 in '94 (eenderde van de stem men, omgerekend goed voor 35 zetels in de Tweede Kamer). Vier jaar geleden was de ldap het grootst en streefden de geza menlijke lokale partijen het CDA als grootste partij voorbij. De christen-de mocraten bleven steken op 2741 zetels, de PvdA rijfde er 17 61 binnen, de WD 1720, D66 981, GPV/RPG/SGP 323 en Groen Links, SP en CD (los van elkaar) in totaal 467. Volgens onderzoekers haalden de lokale partijen in '94 erg veel proteststemmen binnen. Of dat nu opnieuw het geval zal zijn, is onduidelijk. Wie z'n oor te luiste ren legt bij de vertegenwoordigers van de 'lokalen' wordt daar steevast geconfron teerd met de vaststelling dat de mensen 'Paars-moe' zijn, zich dus afkeren van de landelijke politiek en zich terugtrekken op het eigen erf. Met andere woorden: en kel de ontwikkelingen in de eigen woon omgeving kunnen nog enige emotie in de burger oproepen, verder kan 'al dat ge doe' hen gestolen worden. En daar ver schijnen de lokale partijen op het toneel. Ze hebben, stellen hoogleraren bestuurs kunde vast, de afgelopen jaren bewezen geen ééndagsvliegen te zijn, ze hebben zich een degelijke partijstructuur aange meten en komen - in de meeste gevallen - op de proppen met een uitgekiend verkie zingsprogramma Zuidelijk Aanvankelijk manifesteerden de 'loka len' zich vooral in de zuidelijke provin cies. Dat had alles te maken met het feit dat de Katholieke Volkspartij zich nau welijks bekommerde om wat zich op plaatselijk niveau afspeelde. Het gaf lo kale kopstukken de kans met een eigen partijtje of naamslijst ten strijde te trek ken. Een verschijnsel dat in Zeeland voor al in de katholieke delen van Zeeuws- Vlaanderen de kop op stak. Toen het CDA in de jaren tachtig de koers omboog en zich ook op lokaal niveau manifesteerde, bleken de naamslijsten sterker dan ge dacht. Ze handhaafden zich en in veel ge vallen hebben ze zich sindsdien zelfs da nig versterkt, vooral omdat ze door de bedreigingen van buitenaf gedwongen waren hun vaak 'zo de wind waait, waait m'n jasje'-aanpak in te wisselen voor een degelijker structuur. En ziet, sinds '90 manifesteerden de lokale partijen zich ook elders in den lande. In '94 kon de grote doorbraak nog worden verklaard door de algemene aversie tegen het toemnalige kabinet. Nu is de situatie echter beduidend anders. Het gaat Ne derland economisch goed en eigenlijk is de kiezer wel tevreden met de verrichtin gen van 'paars'. Dus waarom dan nog op die 'lokale splinters' gestemd, roept men in het kamp der gevestigden (PvdA, WD, D66 voorop). „Bovendien zie je dat die zo genaamde lokale partijtjes zich, nu ze eenmaal deel uitmaken van het college van burgemeester en wethouders, ook steeds meer gaan gedragen als heuse volksvertegenwoordigers. Ze houden zich meer en meer aan de regels van het spel en daarmee ontvalt hen toch eigen lijk het bestaansrecht. Ze trokken die stemmen immers met hun geschreeuw en tegendraadse gedrag", zegt een WD-po- liticus in de Zeeuws-Vlaamse regio. Geen spat veranderd „Ben je gek", reageert Bram Heijboer van Dorpsbelangen Toerisme in Oostburg. Zijn partij (zes zetels) leverde inderdaad een wethouder. „Maar daarmee is ons op treden geen spat veranderd. De mensen komen nog steeds het liefst naar ons toe, domweg omdat ze weten dat wij écht tus sen de mensen staan. Bij die plaatselijke vertegenwoordigers van de landelijke partijen ligt dat toch een tikje anders. Die hebben zich veel meer te voegen naar de landelijke richtlijnen. Dat hebben wij niet. Kijk, naar die actie voor het behoud van het Antoniusziekenhuis. Uit welke koker kwam die? Juist, uit de onze. En de rest hobbelt daar dan later leuk achtex'- aan. Ik heb me verbaasd over de angst, die bij de andere partijen heerst. Vorige week hoorde ik van iemand dat de WD en de PvdA de koppen al bij elkaar hebben ge stoken om ons buiten het college te hou den. Lachwekkend. Mocht dat zo zijn, dan zul je nog wat beleven!" Heijboer schuddebuikend: „Ach, de mensen weten waar Dorpsbelangen Toerisme voor staat. Ze zeggen tegen me: 'Bram, je kunt wel merken dat de verMezingen eraan ko men. Nu beginnen de kandidaten van die andere partijen op straat plotseling alle maal naar me te zwaaien.' Weet je wat het vei'schil is? Ik zwaai altijd naar de men sen, het hele jaar door." Fons Roctus van Algemeen Belang (vier zetels) in Hontenisse grinnikend: „Ik heb net gehoord dat er op 2 maart een kort ge ding dient van het CDA tegen de Vereni ging voor Plaatselijke Politieke Groepe ringen. Het CDA vindt dat het ook het predikaat 'lokaal' of 'plaatselijk' ver dient. Zegt dat niet genoeg?!" Roctus voelde zich vier jaar geleden 'democra tisch benadeeld' door de spelletjes die er toen bij de collegevorming werden ge speeld- Hoewel Algemeen Belang qua stemmenaantal de grootste partij was, werd de partij toch buitenspel gezet. Dat zal Roctus geen tweede maal gebeuren. Hij is ér deze verkiezingscampagne hard tegenaan gegaan. „En dan stel je vast dat de anderen samenklonteren en hun mond houden. Jammer, want alleen discussie schept duidelijkheid." Natüüxiijk is hij een fervent aanhanger van het fenomeen 'lokalen'. „Wij zijn toch veel persoonlij ker bezig dan zo'n CDA dat aan de lei band, van 'Den Haag' loopt. Van de 8000 mensen in Hontenisse ken ik er zeker 7000. En dat geldt ook voor de overige kandidaten op onze lijst, stuk voor stuk mensen die heel nadrukkelijk midden in de lokale samenleving staan." Fons Roc tus vindt dat het roer om moet in Honte nisse. „Er is vier jaar nauwelijks be stuurd, alleen maar op de winkel gepast, Maar de belastingen zijn wel met meer dan 40 procent gestegen. Als je de begro tingen en jaarrekeningen bekijkt, zie je overal reserves, vaak verborgen reserves trouwens. Maar Hontenisse is toch geen beleggingsmaatschappij In Temeuzen probeert de Terneuzense Onafhankelijke Partij (TOP) aan de boom te schudden. In politiek Terneuzen werd aanvankelijk meewarig gereageerd op standpunten, die TOP ventileerde. Lijst trekker Jo Baart: „Maar pas op. Het zit tende gemeentebestuur heeft zich de af gelopen jaren uiterst zwak gedragen en in ieder geval nauwelijks geprofileerd. Ze dalen maar eens in de vier jaar uit hun ivo ren toren af om zich onder het volk te mengen. Dat pikt de bevolking niet meer. Wij als TOP richten ons op de actieve, kri tische en weerbare burger en vooral ook op diens leefomgeving- Juist dat opkomen voor de burger is de laatste jaren naar de achtergrond verdwenen. Politiek werd ten onrechte vooral in hoofdlijnen uitge stippeld en dat heeft allerlei zorgtaken, van politie tot welzijnszorg, naar de ach tergrond verdreven. Ik vind dat de men sen veel directer bij het ontwikkelen van plannen voor hun directe leefomgeving moeten worden betrokken." Baart staat een totaal andere bestuurstijl voor. „Mo- dern besturen, politiek van de menselijke maat, met deelname en correctie door de burgers." Oorlog aan de luie bestuurders, met de plumeau op scherp ten strijde te gen de stofnesten dus. Steunbetuigingen Adrie Oosterling was ooit PvdA-wethou- der in Sluis. Nu is hij kandidaat voor Dorpsbelangen Toerisme Sluis/Aardenburg. „En dat zit met name de WD/Gemeentebelangen niet lekker", weet hij. „Ze zijn de afgelopen weken enorm tegen ons tekeer gegaan in een ui terste poging ons de weg naar de raads zaal te blokkeren. Maar het zal ze niet lukken. En dat weten ze." Oosterling en de zijnen kregen de afgelopen maanden handenvol steunbetuigingen en dat sterkt. „Ons voordeel is dat we écht de stem des volks kunnen zijn. Bij ons geen omwegen via 'Den Haag' of zo, nee, wij pakken zaken direct aan, zonder rekening te houden met alle mogelijke partijpoli tieke of persoonlijke belangetjes. Ik vind onze leus wel goed gekozen eigenlijk. Wij hebben geen politieke kleur, maar zijn ab soluut niet kleurloos En dan heb je Groot Hulst, Progressief Hulst, Groot Hontenisse, Progressief Hontenisse, Gemeentebelangen Groot- Sas natuurlijk en 'Lijst 7', de afsplitsing van de WD in Axel. Allemaal hebben ze het beste met de geachte burger voor, ver zekeren ze het dichtst van allen bij de man in de straat te staan en dragen ze een vracht aan plaatselijke wensen (van lan taarnpaal tot sporthal) in hun ransel mee. Verrijking „Ik ben ervan overtuigd dat de plaats van de lokale partijen in de gemeentelijke partijenstelsels blijvend is", zei politiek wetenschapper dr, R.A Kools half februa ri tijdens een congres van de Vereniging voor Plaatselijke Politieke Groeperingen inEmmeloord. „Ze kunnen een verrijking betekenen voor de lokale democratie," De opmerking van WD-leider Bolkestein dat de 'lokalen' alleen maar versplinte ring veroorzaken en de band met de natio nale politiek missen,'kan even gemakke lijk als een voordeel worden uitgelegd', stelde Kools fijntjes. Wout Bareman De Zeeuwen van buitenlandse origine maken amper gebruik van hun democratische rechten. Met de gemeenteraadsverkiezingen brengt een substantieel deel van hen wel een stem uit, maar het aantal 'vreemde Zeeuwen' dat een plaats inneemt op de kieslijsten is op een hand te tellen. Alleen de Eedenaar Eugène Rammelaere, Belg van origine, prijkt bovenaan zijn eigen lijst. De Lijst Rammelaere, die dit jaar voor de vierde keer meedingt naar het raadspluche, is echter geen partij waarin het Belg-zijn van de lijsttrekker een rol van betekenis speelt. stemgerechtigde buitenlanders zijn opge nomen. Van dat aantal hebben 1361 men sen de Belgische nationaliteit. „Zouden de Belgen met een eigen lijst ko men en daar ook op stemmen, dan zou zo'n lijst zeker goed zijn voor twee zetels. Maar ja, dat gebeurt niet. Er zijn ook rela tief weinig buitenlanders die gebruikma ken van hun democratische rechten. Op de kandidatenlij sten van de verschillende partijen prijken wel de namen van een paar Belgen, maar niet op verkiesbare plaatsen. Klaarblijkelijk voelt men daar weinig voor", zegt H. van de Broecke van de afdeling bevolldng in Hulst. Mensen afkomstig uit landen van de- Economische Unie kunnen als zij vanaf 1 februari 1996 in Nederland wonen en beschikken over een geldige verblijfsver gunning stemmen en zich kandidaat stel len. Voor niet-EG-onderdanen geldt de regel dat zij pas hun democratische rech ten kunnen opeisen wanneer ze langer dan vijf jaar in Nederland wonen en na tuurlijk beschikken over een geldige ver blijfsvergunning. Geboren en getogen In Sas van Gent is bijna veertien procent van de stemgerechtigden van buitenland se origine. In absolute getallen gaat het om 816 buitenlanders op 6100 Neder landse stemgerechtigden. „Maar", zegt J. Verplanke van de afdeling bevolking, „van die 816 zijn er 717 Belg en dan gaat het veelal om mensen die in de gemeente geboren en getogen zijn, maar nog altijd de Belgische nationaliteit hebben gehou den. Je zou het onze autochtone allochto nen kunnen noemen. Het zijn overigens mensen die zichzelf echt niet als vreemde lingen zien. O ja, we hebben ook nog zeven mensen geregistreerd staan die spoorloos zijn, het heeft er weinig mee te maken, maar ook zij zouden hun stem nog kunnen uitbrengen." In de raad 'van de gemeente Terneuzen hebben de voorbije decennia altijd wel een paar niet-autochtonen zitting geno men. De laatste jaren verwierven de Bel gen A van Himme (GroenLinks) en wijlen Walter Goethals (CDA) een zekere faam als volksvertegenwoordiger. Maar ook voor hen gold dat het Belg-zijn in hun po litieke werk geen rol speelde. Dat is wel het geval bij N. Atmag-Yigit, de Tux'ks- Nederlandse verpleegster', die binnen de PvdA de voorbije vier jaar hard aan de weg timmerde en zelfs hoopte op een ver kiesbare plaats op de kandidatenlijst van de partij voor de Tweede Kameiverkie- zingen in mei. Zover kwam het overigens niet. Mevrouw Atma? doet nu weer mee aan de gemeenteraadsverkiezingen in Terneuzen. Het minderhedenbeleid vox'int ook nu weer onderdeel van haar portefeuille als raadslid. Op verkiesbare plaatsen treffen we bij de andere pai'tijen in Tex'neuzen dit keer geen buitenlandei's aan. Alleen de Terneuzense Onafhanke lijke Partij (TOP) heeft nog een 23-jarige man van Tux'kse origine, A Usui, op de lijst. Daarmee houdt het verder wel op. Het Terneuzense beeld zien we ook in de andere grotere Zeeuwse steden. Een en kele niet-autochtone kandidaat prijkt onderaan of in het midden van de lijsten. Duidelijk is dat in Zeeland de 'vreemde Zeeuwen' slechts mondjesmaat gebruik maken van hun democratische rechten. In actieve (kandidaat staan) en passieve (stemmen) zin. Conny van Gremberghe Rammelaere diende zich in de jaren tachtig aan in de Aardenburgse poli tiek, omdat hij met een eigen lijst de be langen van de bewoners van Eede en de Biezen beter dacht te kunnen behartigen in de raad. Rammelaere kan bogen op een eigen aanhang in het gi'ensdorp en omge ving. Een trouwe aanhang, zo bleek na de samenvoeging van de gemeenten Sluis en Aardenburg. Bij de laatste verkiezing in de heringedeelde gemeente gingen de lo kale politici er van uit dat voor de lijst nog slechts één zetel te veroveren viel. Het wa ren er echter twee en Rammelaex'e rekent daar deze keer ook weer op. Op zijn minst. Zouden alle Belgen in Sluis-Aardenburg het vakje achter de naam van hun landge noot rood maken of de knop op de stern- machine juist indrukken, dan zou Ram melaere zeker op twee zetels kunnen rekenen. In Sluis-Aardenburg zijn 5312 stemgerechtigden, waarvan een kleine tien procent niet de Nederlandse nationa liteit heeft. Het betreft hier hoofdzakelijk Belgen. Zo ook in Hulst waar in het kies- register voor de komende gemeente- raadsverkiezingen momenteel 1551 Eedexxaar Eugèiie Rammelaere, Belg van origine, heeft met zijn naamlijst twee zetels ixx de raad Sluis- Aardenburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 57