PZC Gekrakeel, maar Sas bouwt Blijft Axel toch een koopstad? Hulst put inspiratie uit buitenbad Oude koeien beheersen Hontenisse ,19 gemeenteraadsverkiezingen 4 maart donderdag 26 februari 1998 De kans dat de Sasse politiek de ko mende maanden veranderen zal is erg groot. Heel wat pex'sonen, die de voor bije jaren het politiek-bestuurlijke spel in de Kanaalgemeente bepaald hebben, ver dwijnen of zijn inmiddels uit beeld ver dwenen. Burgemeester ing. J. van Rest houdt het in juni voor gezien en hangt haar ambtsketting aan de wilgen. Ge meentesecretaris W. Zwartelé stevent op zijn pensioen af. Wethouder L. Marquinie overleed enkele maanden geleden en vori ge week bezweek ook nog CDA-fractie- voox'zitter L. van Waes aan een dodelijke ziekte. Van de zittende politici komen voorts ook niet meer tex-ug D66-fractie- voorzitter J. Smit en de onafhankelijke wethouder R. de Mul. Een en ander heeft tot gevolg dat de politieke constellatie van de raad na de verkiezingen behooxiijk kan wijzigen. Sassenaren die de partij-politieke ont wikkelingen een beetj e volgen sluiten niet uit dat de hegemonie van Gemeentebe langen Groot Sas, door het heengaan van vooiman Leon Marquinie, na de verkie zingen wordt gebraken. Het CDA - jaren lang een verdeelde club die mede daar door ook sinds 1982 in de oppositie vex'zeild was geraakt - kan, bij een redelij ke vex'kiezingsuitslag, wel eens een wet houder moeten gaan leveren. Mocht de plaatselijke WD dan ook nog eens kun nen profiteren van een Bolkestein-effect, dan is de kans redelijk groot dat beide partijen in Sas van Gent, na jaren aan de zijlijn te hebben gestaan, het bestuurlijk voor het zeggen kx'ijgen. Losweken Uiteindelijk beslist de kiezer, Vier jaar te rug deden de Sassenai'en dat ook, maar het resultaat van hun dexnocratische actie was niet wat de meesten ervan vex-wacht hadden. GGS-voorman Marquinie wist, na overeenstemming te hebben bereikt met de PvdA over de vorming van een coa litie, dePhilippiense CDA-erR. deMullos te weken uit christen-democi'atische kring waardoor hij voor zijn coalitie in de raad een meerderheid wist te krijgen. De Muls desertie zette in de Sasse politieke arena behoorlijk wat kwaad bloed. Ge volg was verstoorde verhoudingen in de raad, die vier jaar lang bleven doorzeu ren. Kritiek Het GGS-PvdA-De Muicollege kreeg de voorbije periode heel wat kritiek te slik ken. De oppositiepartijen hadden het ge voel dat zij voor spek-en bonen meededen en klaagden daar ook regelmatig over. Ook het gebx'ek aan openheid op het ge meentehuis - iets waar ook vex'enigingen en instellingen vaak over klagen - was re gelmatig onderwerp van kritiek. Het was dan ook niet zo vreemd dat diver se raadsleden het vertrek van bux-gemees- ter Van Rest geenszins betreurden. De wat bittere reacties in de media op mevrouw Van Rests mededeling dat ze er in juni mee op zou houden leidden overigens wel tot reacties uit middenstandskringen en de rangen van de verenigingsbesturen. Zij vonden dat mevrouw Van Rest het - gege ven de omstandigheden - helemaal niet zo slecht gedaan had. Sterker nog, met name de verenigingen en instellingen vonden bij de burgermoeder vaak een gewillig ooi*. Wie los van het gekrakeel in de raadszaal en commissiekamers nagaat wat de hui dige coalitie heeft weten te verwezenlij ken moet tot de slotsom komen dat de meest donkere jaren ook voor Sas van Gent achter de rug zijn. De zittende coali tie wist de terugloop van het inwoner-tal te remmen door bouwgrond goedkoop aan te bieden. In Philippine en Westdoxpe werd er de voorbije jaren dan ook flink ge bouwd en wel in zo'n tempo dat er nog twee nieuwe uitbreidingsplannen (Ka naalpark en Oostmolenkreek) bij moesten komen. Het Sasse centrum werd op verschillende plaatsen opgeknapt, er kwamen banken bij en een nieuwe super markt op de plek van de gesloopte meelfa briek de Walsenmolen. Met Cerestar werd overeenstemming bereikt over de aan koop van gronden waar een nieuw - inmiddels in gebruik genomen - sport complex kon worden gebouwd. Het open luchtzwembad werd gi'ondig gerenoveei'd en dat kostte de gemeente miljoenen. Voor watersportliefhebbers werd een passan tensteiger aangelegd en in de directe na bijheid van die voorziening verrijst bin nenkort een appartementencomplex. Successen De zittende regeringsploeg wist boven dien de dreiging van een gemeentelijke herindeling af te wenden, de basis te leg gen voor nieuwe industriële activiteiten op de Axelse Vlakte en trotseerde Bx~a- bantse varkensboeren, die in eex'ste in stantie en masse de gemeentelijke polders dreigden te gaan bevolken. Over de wijze waarop de Sasse bestuurders het een en ander bereikten valt te discussiëren, het blijft een feit dat er toch het een en ander vex-wezenlijkt werd. Sas van Gent is er overigens nog lang niet. De vax'kens knorren nog steeds aan de stadspoort. Delen van Sas - waar ooit fa brieken stonden - wachten nog steeds op een fraaie invulling. De sanering van de wijk Sint-Albert moet nog steeds worden afgerond en de neerwaartse bevolkings spiraal is nog niet gekeerd en de milieu problemen - al dan niet van over de grens - blijven bestuurlijke aandacht ver-gen. De nieuwe lichting bestuurders, wie daar dan ook deel van mag uitmaken, kan de borst al natmaken. Conny van Gremberghe Te groot voor het servet, te klein voor het tafellaken. Tot voor kort waren de middenstand en de zaterdagmarkt in Ax el heilige huisjes, maar ook in de Oost- Zeeuws-Vlaamse gemeente zijn bestuur ders en ondernemers onder ogen gaan zien dat die periode passé is. De vx-aag is echter welke kant Axel op moet met zijn imago: krampachtig blijven vasthouden aan het winkel- en marktstad-imago of toch de kaart van woongemeente uitspe len. De op één na grootste gemeente van Oost-Zeeuws-Vlaanderen kan bogen op een hoeveelheid recreatiemogelijkheden en sportaccommodaties waar menige stad jaloers op is. Axel heeft binnen zijn gemeentegrenzen twee openluchtzwem baden - een voorziening die in Hulst inzet is van de verkiezingen - een motox'cross- terrein, een sporthal, springruitex-texrei- nen, diverse sportcomplexen, een zweef- vliegveid en een achttien-holes golfbaan Dat alles kan echter niet verhinderen dat Axel een saai imago heeft en dat steekt. Met name de middenstand, bij monde van de ondernemersvereniging Axclusief, komt steeds weer met hele en halfbakken plannen om het centrum wat op te poet sen, maar ziet met lede ogen het winkel bestand in het centrum langzaam maar zeker teruglopen. Zo heeft de HEMA eind 1997 de deuren gesloten en ook het. Grens Wissel Kantoor is sinds 1 januari verdwe nen. 'Wethouder J. van Schalk heeft als lijst trekker namens de Partij van de Arbeid, wat dat betreft., duidelijke taal gespro ken: de jaren zestig zijn voorbij en niet al leen in Axel maar in heel Nederland kent het marktbezoek een teruggang. „Het is uit de tij daan het raken. De moderne con sument heeft andere behoeften en wil nieuwe attractieve marktvormen. Wij kunnen niet op tegen Hulst, Sluis of win kelcentra zoals Wijnegem. De midden stand moet zorgen voor leuk plaatselijk winkelen, want het wórdt niet meer zoals vroeger." Van Schaik heeft daarmee als eerste Axel- se politicus duidelijk stelling genomen te gen de ondernemerslobby die nog altijd denkt dat van de plaats een koopcentrum gemaakt kan worden. De PvdA-er houdt het er simpelweg op dat Axel een woonge meente is en dat het voorzieningenniveau eerst en vooral dient te worden afgestemd op de eigen inwoners. Als er dan ook van buiten Axel nog mensen de weg weten naar het stadje, dan is dat mooi meegeno men, maar meer ook niet. De keerzijde van de medaille is dat er in Axel stevig gebouwd wordt. Aan de noox'dkant en aan de zuidoostkant dijt de kern uitMet twee aardige wijken. Ook in de kleinere kernen blijven de bouwvak- kers actief. Recentelijk zorgde de ge meente voor nieuwbouwplannen in Zuid- dorpe en Koewacht, maar er is meer. De Buthstraat wordt gereconstrueerd voor vier ton, er wordt een half miljoen in de herinrichting van de Molenstx'aat en het opknappen van het Molenbolwerk gesto ken en in de nieuwbouw van Betonwijk- West wordt maar liefst voor 2,7 miljoen uitgetrokken voor infrastructuur, vex- lichting en openbaar groen. De woonwijk, De Hoven van Axel, zal uiteindelijk plaats bieden aan 150 nieuwe woningen. Eensgezind Het politieke landschap in Axel is de laat ste periode redelijk grijs gebleven. D66 kwam er vier jaar geleden met twee zetels bij, maar bracht geen verandering in de redelijk rimpelloze vei'houdingen. De minderheidscoalitie van PvdA en CDA, die gedoogd werd door het GPV, werkte netjes en zakeüjk zonder veel poespas de gemeentelijke zaken af. Ook een tijdelijke afwezigheid van burgemeester W. de Graaf gaf geen aanleiding tot problemen. De wethouders A van Waes (CDA) en J.M. van Schaik (PvdA) hadden de zaken pri ma onder contx-ole en namen het werk dat De Graaf normaal voor zijn rekening nam over. De raadsvergaderingen vexiopen over het algemeen vlot en met een grote mate van eensgezindheid. De twee nieuwkomers in de Axelse ge meentepolitiek, Gx'oen Links en Lijst Ze ven, zouden nu voor een nieuw elan kun nen zorgen. Lijst Zeven is een WD- afsplitsing onder aanvoex-ing van J. Snoodijk, die besloot op eigen kracht mee te dingen naar de kiezersgunst toen hij - en een aantal sympathisanten binnen de WD-afdeling - gepasseerd werd voor een verkiesbare plaats. Het onderscheid met het verkiezingsprogramma van de WD vertoont slechts enkele nuances en de voorspelling van WD-Iijsttrekker L. den Doelder dat haar partij wel eens vijf zetels kan gaan halen lijkt erg voorbarig. Ondanks het feit dat Gi'oenLinks en Lijst Zeven meedingen naar stemmen ver wachten de huidige in de raad vertegen woordigde partijen niet dat er veel in Axel veranderen gaat. D66 levert mogelijk een zeteltje in, de WD waarschijnlijk ook. De PvdA weet niet of het Van Ploecke -effect optx'eedt (het raadslid uit Zuiddox-pe zag eind vorig jaar zijn naam door het slijk ge haald toen hij er ten onrechte van be schuldigd werd een greep in de collecte schaal te hebben gedaan), de liberalen vrezen toch wat stenunen kwijt te raken aan de groep Snoodijk, klein-rechts re kent op de eigen achterban en het CDA hoopt niet afgerekend te worden op het optreden van de landelijke partijZeker is wel dat ondanks alles het de komende vier jaar - ongeacht de uitslag - stil en rustig blijft in Axel. Tenzij er weer gesproken wordt over een eventuele gemeentelijke herindeling, dan schrikt eenieder in Axel wakker. Barend Pelgrim Een poster op de deur van het Hulster stadskantoor roept de bezoeker toe: „Als je het zelf te druk hebt om te stem men, machtig dan een ander Vergeet niet té stemmen." Het is natuurlijk mooi de bevolking aan te manen om geen stem verloren te laten gaan. Maar moet nu juist Pluist, waar vóór elke gemeenteraadsver kiezingen geruchten rondzingen over het ronselen van stemmen, de mogelijkheid tot machtigen zó onder de aandacht bren- gen? Ook dit jaar is er weer gekrakeel over al dan niet vermeende ronselpraktijken. Burgemeester A Kesseri zag echter geen reden om in te grijpen, omdat de benade ring van de kiezer de wettelijke perken in de meeste gevallen niet te buiten zou gaan. De meeste raadsleden lijken geen kwaad te zien in het persoonlijk benade ren van de kiezer.Als een kiezer nou zegt 'je mag mijri stem wel hebben, maar dan moet je wel zelf mijn oproepkaart meene men', dan is daar toch niks mis mee?", be toogt wethouder P. Weemaes (PvdA). Ook Weemaes vindt natuurlijk wel dat de wettelijke spelregels gerespecteerd moe ten worden. Mensen die een machtiging geven, moeten wel zelf hun handtekening op de oproepkaart zetten, dat spx'eekt voor zich. Dat sommige mensen ei- niet te genop zien wat handtekeningen te vex-val- sen, wordt vaker beweerd door partijen die zich minder op de machtigingenmarkt begeven. Niemand is echter ooit met be wijzen op de proppen gekomen en legaal gebruik van machtigmgsstemmen is 'xiu eenmaal ingebakken in ons kiesstelsel', stelde burgemeester Kessen vorige week. De ronseh'oddels zorgden nog even voor wat discussie aan het eind van de verkie zingscampagne, die voor de ï'est vrij rus tig vei'loopt. De zes deelnemende partijen moeten dit jaar echt zoeken naar originele onderwerpen om zich te profileren. Vier jaar terug sloeg het college de meeste raadskandidaten wapens uit handen door vlak voor de verkiezingen enkele grote projecten in uitvoering te nemen of aan te kondigen, Zo werd de Dorpsstraat in Graauw eindelijk aangepakt, het fietspad Sint-Jansteen-Heikaixt aanbesteed en de omgeving van gemeenschapscentrum 't Heike heringericht. Ook nu staan er nog wel wat grotere infra structurele werken op wensenlijstjes, verbetering van de Clingse 's-Graven- straat voorop. Omdat iedereen de nood zaak van die werken inziet, is het echter geen ondexwei'p om je als partij mee te on derscheiden van de anderen. Door het wegvallen van de Sasse molen van de pro vinciale voorkeurslijst, zal in de loop van dit jaar ook worden begonnen met de res tauratie van de Keldermanspooi't, waar mee weer een verkiezingsitem verdwijnt. De kandidaat-raadsleden zoeken het daarom xnaar in wat voor de hand liggen de ondeiwerpen als veiligheid op straat en in het verkeer, het economisch aan trekkelijker maken van Hulst en de aan dacht voor ouderen en zwakkeren in de samenleving. Stokpaardjes Dé onderwerpen voor de Hulster gemeen teraadsverkiezingen zijn het terugbeta len van teveel betaalde onroerend- zaakbelasting en de aanleg van een bui tenzwembad. Vooral de Partij van de Ar beid en Progressief Hulst - niet. toevallig een nieuwe partij die drijft- op ontevreden oud-PvclA'ers - weren zich op de propa- gandamarkt. Beide partijen bestoken de media met voor het merendeel al bekende stokpaardjes en mooie wensdromen. Voor de PvdA lijkt de lancering van sommige ideeën, die rechtstreeks indruisen tegen het huidige beleid, niet zonder risico. De partij maakt tenslotte zelf deel uit van de zittende 'regeringscoalitie' en werpt dan ook af en toe de vraag op of ze de afgelo pen vier jaar hebben meegewerkt aan een beleid dat ze zelf niet ziet zitten. Met D66 en Progx'essief Hulst hoort de PvdA tot de fanatiekste pleitbezorgers voor een buitenbad. Aan de financiering maken PvdA en Progx'essief Hulst niet veel woorden vuil: 'interne bezuinigin gen' binnen het stadskantoor moeten al veel financieel voordeel opleveren en daarnaast zijn nog wel wat bezuinigingen te vinden. De grootste coalitiepartners. Groot Hulst/Gemeenschappelijke Belan gen en CDA, houden zich wijselijk op de vlakte. Ze gaan ervan uit de volgende vier jaar weer in het college te zitten en willen geen dingen beloven, die ze niet waar kunnen maken. De WD wil na acht jaar graag weer een collegezetel, maar ook de kleüxe opposi tiepartij ergert zich aan het 'gekakel met steeds vreemdere uitspraken'. De liberale fractievoorzitter W. Kayser vindt de be loftes over een buitenbad niets meer of minder dan kiezersbedrog. Hulst heeft gewoon geen geld om jaarlijks twee ton exploitatietekoit op een puitenbad te fi nancieren. Het gemiddelde Hulster huis houden is meer dan twee tientjes per jaar kwijt aan een zwembad dat drie, vier maanden per jaar open is. Tex'uggave van teveel betaalde OZB levert vier jaar lang niet meer dan diie knaken op, rekende Kayser orxlangs voor. D66-fractievoorzitter T. Blommaert be loofde nog vóór de vex'kiezingen met een doortimmerd financieringsplan voor aanleg van een buitenbad te komen. Zon der gedegen financieringsplan heeft het geen zin om over de aanleg van een bad te roepen, bij verkiezingsretoriek is nie mand gebaat, stelt D66. De verkiezings leus vanD66-Hulst is 'OpenenEerlijk': de Democraten lijken dan ook al bij voor baat kansloos. René Hoonhorst De belangstelling voor de gemeentepolitiek blijft in Hontenis se onvermxndex'd groot. Hoewel de tijd in Hontenisse de afgelopen vier jaar stil stond - opnieuw behoren de bouw van een (uitgeklede) sporthal, het weren van in tensieve veehouderijen en het vergx'oten van de verkeersveiligheid tot de politieke speerpunten - blijven de raadsvergade- ringen dx'uk bezocht. Politiek betrokkenen (lijstvolgers) en mensen die speciaal voor één of twee hen pex'soonlijk aangaande agendapunten naar het gemeentehuis ixx Kloosterzande komen, schamperen critici. Feit blijft dat de Hontenisser politici meer mensen naar hun vergaderingen lokken dan grotere ge meenten als Hulst en Terneuzen. Daar naast is er een hoge opkomst tijdens ver kiezingen. Hontenisse hoort, met opkomstpercentages van boven de tach tig, steevast tot de Zeeuwse top drie. Ook als het hoge aantal machtigingen in ogen schouw wordt genomen, blijft de betrok kenheid van de burgers bij het x-eilen en zeilen van de gemeente een sterk argu ment in de strijd tegen herindeling. Die gx'ote betrokkenheid van de bevol king leidt niet direct tot een grote besluit vaardigheid. Omdat de pax-tijexx ook met iedereen rekening willen houden, wox'den kool én geit nogal eens gespaard. Op ter- mijn leidt dat vaak tot nieuwe problemen. Alle partijen willen intensieve varkens houderijen buiten de deur houden. Tege lijkertijd mogen de bestaande 'eigen' agrariërs niet teveel wox'den belemmerd in hun bedrijfsvoering". Keiharde maatre gelen om alle ongewenste ontwikkelingen tegen te houden, worden daarom niet doorgevoerd. Brabantse boeren kopen bestaande bedrijven op of beginnen een kippenfaxm en stellen de gemeente daar door voor nieuwe, juridische pxeblemen. Vier jaar geleden leek hét onderwerp van de afgelopen tien jaar, de bouw van een sporthal in Kloostex'zande, van de agenda te kunnen worden afgevoerd. De meer derheid van de partijen was het er over eens dat een grote sporthal niet nodig was, maar dat Klooster wel recht had op een, op de maat van het dorp toegesneden, 'multi-functioneel activiteitencentrum', In 1998 is nog niet aan de bouw van de hal begonnen. Eind vorig jaar is weliswaar een 'principe-overeerikomst' door de raad vastgesteld, maar intussen zijn van ver schillende kanten gaten in die overeen komst geschoten. Progressief Hontenisse heeft een nieuwe hal nooit zien zitten. Algemeen Belang is nimmer enthousiast geweest en voelt ook meer voor het opknappen en instandhou den van gymzaal De Hinde en vereni gingsgebouw Sint Maxtinus. Zelfs de nieuwe partij Groot-Hontenisse wilde onlangs eerst grotere financiële zeker heid. Het te vexwachten exploitatietekort mag niet te groot worden, betoogde lijst trekker F. van Driessche. Grote woede Het standpunt van Van Driessche en een aantal leden van de lijsten L. en P. Mang- nus leidde tot grote woede bij oude ge trouwen van Lijst P. Mangnus. Wethouder J. de Kock-Ringoot wilde niet langer op de kandidatenlijst van de nieuwe partij figureren en oud-wethouder en naamge ver P. Mangnus wilde ook niks meer met Groot-Hontenisse te maken hebben. De debuterende raadspaxtij, die ook hoopt op een aantal stemmen van vroegere aan hangers van Algemeen Belang, kan door het 'genuanceerde' sporthalstandpunt wel eens een aantal potentiële kiezers van zich hebben vexwreemd. Alleen het CDA heeft laten weten dat Kloosterzande een nieuw multi-functio neel centrum moet krijgen. Hoe hard het standpunt van de confessionelen is, blijkt na de verkiezingen. Het staat namelijk vast dat er een nieuwe coalitie komt. De lijsten P. en L. Mangnus, partners van het CDA in de huidige coalitie, houden op te bestaan. Groot-Hontenisse mag wel veel voormalige (raads-)leden van die plaatse lijke lijsten als kandidaat hebben, het moet nog maar bewijzen dat die ook in de nieuwe constellatie kiezers trekken. Op een één-tweetje met Algemeen Belang hoeft Groot-Hontenisse niet te rekenen. Toenadering Een toenadering tussen Algemeen Belang en CDA wox'dt door een aantal Hontenis ser raadsvolgers als de sterkste én meest logische politieke oplossing gezien. Met een behoorlijke meerderheid kan ook richting Middelburg een steviger vuist worden gemaakt. Lijsttrekker Van Dries sche gokt er op dat de twee grootste par tijen zo lang tegenover elkaar hebben gestaan dat samenwei'king niet meer mo gelijk is. De vierde deelnemer aan de ver kiezingen, Progressief Hontenisse, prijst zichzelf uit de markt door als enige een aantal controversiële voorstellen in het progx'amma op te nemen. Zo wil Progressief Hontenisse de veerha ven van Perkpolder inrichten als natuur gebied. De andere drie partijen roepen om het hai'dst dat erna het verdwijnen van de veren economische ontwikkelingen op het veerplein moeten plaatsvinden. Rijkswaterstaat heeft zich echter al tegen vestiging van een jachthaven uitgespro ken en de provincie heeft bezwaar tegen bungalowparken of grote bedrxjfsvesti- gingen. Misschien is het ideetje dat een boekenantiquair uit Terhole onlangs op perde zo gek nog niet. Maak van de 'aan komst-terminal' van Pei'kpolder een mu seum over alle Zeeuwse veerdiensten van heden en verleden. René Hoonhorst T

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 55