Voor en na de stembus PZC Aardenburg en Sluis samen sterk Terneuzen wil vooral trots zijn Dadendrang in Groot-Oostburg gemeenteraadsverkiezingen 4 maart donderdag 26 februari 1998 z18 Met de verkiezingen voor de deur is het de hoogste tijd om even te kijken hoe onze vertegenwoordigers zich de afgelopen vier jaar staande hebben gehouden.Verkiezingspraatjes van aanstaande raadsleden staan bol van goede bedoelingen. Helaas voor de redenaars is de praktijk weerbarstiger dan de theorie. Het beloofde zwembad blijkt bij nader inzien toch een bodemloze put, de geplande speeltuin voor de kleintjes sneuvelt omdat buurtbewoners bang zijn in hun middagdutje gestoord te worden. Op deze twee pagina's worden alle gemeenten in Zeeuws-Vlaanderen tegen het licht gehouden. Wat ging er mis, wat werd er een succes en hoe staat het met de plannen voor de nabije toekomst? Wie volgende week woensdag (4 maart) gaat stemmen en vooral die bestuurders in het zadel wil helpen, die bewezen hebben op het lokale vlak uit de voeten te kunnen, hoort van de hoed en de rand te weten. Het is Gees van Liere. honderd procent meegevallen: burgemeester zijn van de jongste gemeente van Zeeuws-Vlaan deren, zei hij eöigetijd geleden. Dat was voor hem toch even afwachten: hoe gaan de partners Sluis en Aardenburg, zo ver schillend als ze zijn, met elkaar om? De twee lijken de fusie goed te hebben door staan. En ook de herindeling in de regio is voorlopig van de baan. Maar de zelfstan digheid van de gemeente mag dan een feit zijn, en koopstadje Sluis mag dan - zo be nadrukt Van Liere graag en vaak - miljoe nen bezoekers op jaarbasis trekken (elk jaar lijkt er een miljoentje bij te komen), tevreden achterover leunen is er niet bij, willen bedrijven, toeristen en .nieuwe (Belgische) inwoners de gemeente in de toekomst weten te vinden. Dat Sluis-Aardenburg orde op zaken moest stellen, hebben de inwoners de af gelopen drie jaar kunnen merken. Alle energie: ging zitten in de samensmelting van de ambtelijke organisaties, het egali seren van de verschillende tarieven, het bij elkaar voegen van de huishoudboekjes en de strijd tegen herindeling en voor het behoud van de zelfstandigheid. Nieuw beleid kwam slechts mondjesmaat tot stand en wat er kwam, lag er al van vóór de fusie of is (nog) niet gerealiseerd. De miljoenenschuld van het Zeeland Studie centrum is weliswaar met veel pijn en moeite gesaneerd, maar de recreatiepro jecten Versschepolder bij Retranchement en Elderschans in Aardenburg zijn dooi de provincie afgeschoten als te ambitieus, het plan. 't Hoompje komt niet van de grond en dë Euregiotuinen hebben na weigerachtigheid van Sluis-Aardenburg om een financiële bijdrage aan het project te geven, voor buurman Oostburg geko zen. Dat liet onverlet dat Retranchement er een aantal woningen bij kreeg, hét nieuwe woonzorgcentrum Coensdike van de grond kwam, het zwembad in Aarden- burg grondig werd gerenoveerd, het dorpshuis in Aardenburg een opknap beurt kreeg, het Belfort- onder handen is genomen, landbouwmuseum Agrimuda naar Sint Anna ter Muiden verhuisde, de gemeente het bestemmingsplan buiten gebied dichtspijkerde tegen varkens, Aardenburg, hoewel niet onomstreden, een verkeersveiligere Traverse kreeg en organisatoren van piramidespelen uitwe ken naar elders. Het moet gezegd worden dat de fusie tus sen het politiek roerige Aardenburg en het schijnbaar gemoedelijke, ondernemende Sluis met een voortvarendheid, maar ook omzichtigheid werd aangepakt. Stevige conflicten, na heftige strubbelingen in de voorbereidingen, deden zich niet voor. Een constructieve raad werkte na de ver kiezingen in december 1994 mee aan de opbouW van de gemeente. Tegenstellin gen waren er misschien wel, maar die ble ven grotendeels binnenskamers. Niet voor niets wordt de discussie over het mo gelijke samenvoegen van de twee ge meentehuizen nog niet aangezwengeld: Dat ligt nog net iets te gevoelig. Voor vrijwel alle partijen gold dat zij op zoek moesten naar kandidaten uit beide gemeenten. De evenredige verdeling leid de vooral bij de in elkaar geschoven VVD- /Gemeentebelangen intern tot discussie. Dat.de Sluisse ondernemer Julien du Fos se wethouder bleef, dat sprak drie jaar ge leden voor zich. Maar nu hij zijn vertrek heeft aangekondigd, liggen de machts verhoudingen binnen de partij minder duidelijk. 'Nieuwkomer' Guido van Dae- le (WD 'er uit Sluis) moet de eenheid in de fractie de komende vier jaar bewaren. Het CDA zat deze periode in de oppositie, een rol die het ha jaren regeren in Aardenburg niet gewend was. Na enkele aanvaringen over het buitensluiten van de partij in de coalitievorming en het als enige inleveren Van algemene beschouwingen bij de be groting van 1996, waren de scherpste kantjes eraf. Daarna overheerste de be reidheid tot samenwerking. Of het er in 1998 en daarna nog zo aardig en vriendelijk aan toe gaat, is echter de vraag. CDA Lijst Rammelaere, PvdA en WD /Gemeentebelangen krijgen concur rentie van Dorpsbelangen en Toerisme (met enkele kopstukken uit de PvdA), D66 en AO V-Unie 55+. Iets waar ze niet echt óp zitten te wachten. Ze verwijten de nieuwkomers de vruchten te willen pluk ken van het zware werk dat zij hebben ge daan: Natuurlijk zullen ze stemmen, en dus zetels, verliezen, maar meer nog dan het verlies aan invloed, vrezen ze de ver deeldheid in de raad. De discussies in de raad waren over het algemeen vrij zake lijk, zoals een goed ondernemer betaamt. Maar: straks kan dat weieens anders, zijn. Dan wil'iedereen natuurlijk zijn zegje doen, zo ijdel zijn politici wel. Onderwer pen worden eindeloos uitgekauwd. Voor het komend jaar staat Duurzaam Veilig, met zijn rondwegen om Aarden burg, Sluis en Draaibrug op de rol, wacht de gemeente eindelijk de voortgang van de Sluisse bouwprojecten Groenevelt en Korenmolen, de sloop van de Nederlands Hervormde Kerk, de herinrichting van het centrum van Sluis, de uitbreiding van het bedrijventerrein De Vlasschaard in Eede, de uitbouw van de cultuurhistorie Vah Aardenburg en de privatisering van sportzaal/gemeenschapshuis De Vliete. Daarnaast zal de gemeente met Oostburg initiatieven moeten nemen om de streek na de realisatie van de Westerscheldetun- nel op de kaart te houden. Studies, onder meer van de Rotterdamse professoren Kol en Rijnvos, zijn er inmiddels genoeg. Daadkracht moet nu het parool zijn. Pascalle Cappetti Over Terneuzen mag niet meer in nega tieve zin gesproken of geschreven worden. Dat is te vaak en te lang gebeurd. Burgemeester drs. R.C.E. Barbé van Terneuzen sprak vorig j aar in het gemeen telijk informatieblad publiekelijk zijn ongenoegen uit over alom aanwezige ne gativisme in en over zijn stad. Het moest gedaan zijn met de litanie van het klein ongenoegen. Burgers moesten trots zijn op hun stad, moesten hun lokaal bewust zijn in positieve zin uiten. Ondernemend- Terneuzen moest met meer emmeren over de tekortkomingen, maar in gezamenlijk heid het grote goed van de stad zien te ver kopen. Er is de voorbije vier jaar op bestuurlijk vlak best iets bereikt aan de oevers van de Westerschelde. In het hart van cle stad verrees het nieuwe woon- en winkelcom plex Steenen Beer, Van Velsen tekende voor het blauwe blok, het stadskantoor, het oude stadhuis werd grondig gereno veerd en voor de bestuurslokalen werd een nieuw plein aangelegd. Onder de kolk bouwden de mannen van het Sasse Aqua- via b v met veel tegenslag een onderwater parkeergarage, de markt werd opgeknapt en op het oude De Hoopterrein kwamen verschillende nieuwe groothandelsza ken. Aan de rand van de stad liep het be drijventerrein Handelspoort langzaam maar zeker vol, aan de oostzijde van de Otheense Kreek werd - na jaren praten - begonnen met de bouw van een nieuwe woonwijk. Steenen Beer Alles bij elkaar genomen is er de voorbije raadsperiode in de publieke en private sector voor vele tientallen miljoenen ge ïnvesteerd. Zaken waarop - zo menen Barbé en zijn bestuursploeg - men trots kan zijn. Het punt is alleen dat de meeste Terneuzenaren helemaal niet zo trots zijn op wat er in Terneuzen is gebeurd. Steenen Beer nodigt - met zijn vele lege winkels - nu niet bepaald uit voor een uurtje winkelen. Hetzelfde gaat op voor de Noordstraat. De Terneuzense binnen stad oogt een stuk veiliger dan enkele ja ren geleden toen horden drugstoeristen door de nauwe woonstraatjes gleden en mensen lastigvielen. De Houdgreep-cam pagne heeft effect gehad, maar niet zoveel dat er nu zondermeer gesproken kan wor den van een oplossing van het drugspro- bleem. In de binnenstad en meer nog in. andere stadsdelen wordt met Belgen, Fransen en autochtonen nog altijd een le vendige handel in roeswaren bedreven. Ambities De grote projecten die de afgelopen vier jaar zijn gerealiseerd kunnen niet echt succesvol genoemd worden. De ambities voor de woonwijk Nieuw-Othene bleken groter dan wat er tot op heden verwezen lijkt is. Goed, er staat een aantal architec tonische aardigheden in het laag gelegen polderland, maar er staan ook huizen die in elke willekeurige wijk elders in het land zijn opgetrokken. Steenen Beer heeft ook niet je-dat en de andere projecten die nog op de rol staan, het pooxtgebouw en de ï'econstructie van de Axelse Dam, het nieuwe theater en het plan Arsenaal zijn in vier jaar tijd het papieren stadium nog niet kunnen ontvluchten. De grootste stad van Zeeuws-Vlaandei'en ontbeert nog steeds een fatsoenlijk buitenbad en dat zal voorlopig ook wel zo blijven. Terneuzen heeft de laatste vier jaar veel gestoken in steen en beton. De zittende coalitie van CDA-VVD en PvdA denkt in stilte aan continuering van dat beleid. De politieke nieuwkomer TOP zint dat niet en beschuldigde de dagelijkse bestuursle den van Terneuzen er enkele weken gele den van al college-onderhandelingen te hebben gevoerd vooi'dat de stemmen zijn uitgebracht. De uitlatingen van TOP- voorman A Meeusen zetten kwaad bloed bij de anders zo dociele Terneuzense raad. Een gemeenteraad waarin het CDA (7 ze tels) en D66 vrezen voor zetelverlies, de huidige WD-raadsleden bang zijn hun plekje kwijt te raken aan nieuwkomers en de PvdA hoopt op het Kok-effect met de verkiezingen. Verliezer Hoe de uitslag voor de partijen ook uit pakt: de Terneuzense raad als geheel kan zondermeer beschouwd worden als een verliezer. Simpelweg, omdat door de on stuitbare terugloop van het inwonertal er straks twee zetels minder te verdelen zijn. Het lijkt op een afrekening voor de jaren lange lijdzame houding van de zittende bestuurders. Op nieuw beleid, op frisse ideeën hoeft de kiezer ook niet te rekenen. De programma's van de acht aan de ver kiezingen deelnemende partijen (CP'86 viel op het laatste moment af) lijken veel op die van voorgaande jaren, hoewel er toch in zekere zin sprake is van meer aan dacht voor mensgerichte zaken. Te den ken valt dan aan meer aandacht voor ver keersmaatregelen, betere kinderopvang en meer voorzieningen. Terneuzen stoomt op de eeuwwisseling af, maar weetniet op welk spoor Zeker is wel dat de politici willen dat de burgers trots op hun gemeente, op hun stad zijn. Dat ze pront zullen zeggen: „Ik kom uit dat mooie Terneuzen, de wei'kstad aan de Westerschelde." De vx*aag is of een var- lcensboer uit Hoek, een geboren Sluiskil- se, een onderwijzer uit Biervliet, een Zuid-Hollandse lerares en een boeren zoon uit Philippine dat lokale bewustzijn - in de wandelgangen ook wel het 'Willem de Zeeuw-gevoel' genoemd- op de Ter neuzenaren kunnen overbrengen. Na 4 maart weten we wellicht meer Conny van Gremberghe De recreatievisie voor de gemeenten Sluis-Aai-denburg en Oostburg ligt over ruim een half jaar op tafel. Plet is de zoveelste beleidsnotitie in een lange reeks. Dikke stapels papier zijn gewijd aan de haven van Breskens, de aanleg van de Westerscheidetunnel, de kwaliteit van het toerisme en andere zaken die van be lang zijn voor de toekomst van Oostburg. De gemeente moet die rapporten nu gaan uitwerken. Het is tijd om spijkers met koppen te slaan. De afgelopen vier jaar heeft de gemeente Oostburg zich geprofileerd als de kampi oen van de voorbereiding en de plannen- ra akexij. Een Gentse professor was nog niet uitgesproken, of de volgende specia list stond al klaar om zijn of haar zegje te doen over de economische ontwikkeling^ van de gemeente. Veel energie Dat Oostburg zoveel energie steekt in het maken van plannen heeft heel veel te ma ken met het verdwijnen van het autoveer Vlissingen-Breskens in 2002waardoor er nogal wat arbeidsplaatsen dreigen verlo ren te gaan. Daarom is Frans van den He mel weggehaald bij Zeeland Seaports om de haven van Breskens nieuw leven in te blazen. En gaat directeur T. Maenhout van het Toeristisch Bxxreau Zeeuws- Vlaanderen binnenkort aan de slag op het gemeentehuis om het toex-isme nieuwe kwalitatieve impulsen te geven. Door de dadendrang van de laatste maan den is een beetje de indruk ontstaan dat het gemeentebestuur van Öostbuxg pas kox-tgeleden wakker is geworden. Maar dat beeld vraagt om een nuancering. Met gemeentelijke subsidies zijn in de huidige raadsperiode de bedrijven Unitron en Prolion naar de gemeente gehaald. Verder wist de gemeente met de stichting Eure giotuinen overeenstemming te bereiken over het inrichten van een siextuinencom- plex aan de rand van Oostburg. Op andere fronten was de gemeente min der succesvol. De poging om met een fikse som geld het nieuwe Zeeuws-Vlaamse waterschap te interesseren voor een kan toor in IJzendijke mislukte. Daarnaast kreeg de gemeente te maken met een aan tal tegenvallers waar het zelf niet zoveel aan kon doen. In Schoondijke brak in de zomer van 1997 de varkenspest uit. Leden van de Kust VW West-Zeeuws-Vlaande- ren vlogen elkaar maandenlang in de ha ren en kwamen pas kortgeleden tot het besef dat er moet worden samengewerkt. De werkzaamheden aan., het vakantie park Village Scaldia liggen al enkele jaren stil door financiële perikelen bij de pro jectontwikkelaars:.: De bouw van een kuuroord in Cadzancl-Bad is definitief van de baan, omdat de Raad van State de financiële onderbouwingvanhetplan on voldoende vond. Bovendien is de komst van een Hema naar het voormalige Rijks- kantorengebouw voor onbepaalde tijd uitgesteld door slechte resultaten bij moederbedrijf Koninklijke Bijenkorf Be heer De inwoners van de gemeente maakten zich de afgelopen jaren vooral druk over het project Duurzaam Veilig Verkeer West-Zeeuws-Vlaanderen, de stankover last van de te groot gebouwde stallen, van varkensbaron Chris van Sleuwen en de groengebieden in het project heiinrich ting kust West-Zeeuws-Vlaandei'en. Meer inspraak Het is daarom niet veiwondeiiijk dat de politieke partijen in Oostburg in hun ver kiezingsprogramma's niet alleen veel aandacht besteden aan de economische paragraaf, maar ook benadrukken dat gevoelens van onvrede weggenomen moe ten worden. De meeste partijen pleiten voor meer inspraak voor de burgers bij het project Duurzaam Veilig. De vraag is al leen hoe ze die belofte kunnen waarma ken. Aan de randvoorwaarden mag niet getornd worden. Zo staat vast dat in de dertig-kilometerzones fietsers en auto's gebruik moeten maken van dezelfde weg. Draagvlak Voor het project herinrichting kust West- Zeeuws-Vlaanderen geldt hetzelfde ver haal. De politici kunnen wel roepen dat er een plan moet koriien dat voldoende draagvlak heeft bij zowel de landbouw, de toerististische ondernemers als de na tuurbeschermers. Toch gaat het een moei- lij keklus worden om de agrarische sector over de streep te trekken. Bossen kunnen worden vervangen door minder contro versieel 'multifunctioneel centrum groen'. Maar het staat buiten kijf dat aan de uitgangspunten van het Natuurbe leidsplan dient te worden voldaan. De matig bezette publieke tiïbune tij dens de meeste raadsvergaderingen en de ge ringe belangstelling van niet-politici voor een politiek forum vorige week in Cadzand-Bad, doen vermoeden dat de kiezers geen wonderen verwachten van hun gemeentebestuurders. Van de Oost burgers die de raadsvergaderingen wel bezoeken, stoort een. aantal zich, aan de wijze waarop de fracties met elkaar in discussie gaan. Vooral de laatste maan den worden inhoudelijke argumenten re gelmatig naar de achtergrond geschoven, omdat de heren en dames politici het veel interessanter vinden een politiek steek spel ten tonele te-voei-en. Hans Heijt

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 54