Stemmen op de stoep gemeenteraadsverkiezingen 4 maart art ins fltü donderdag 26 februari 1998 In veertien van de zeventien Zeeuwse gemeenten kunnen de inwoners van 18 jaar en ouder woensdag 4 maart naar de stembus. Ze kiezen dan voor vier jaar hun gemeenteraad. In de per 1 januari 1997 heringedeelde gemeenten Middelburg, Schouwen-Duiveland en Veere wordt niet gekozen; dat is daar in november 1996 al gebeurd. In totaal zijn er 244 raadszetels te vergeven, twee minder dan in 1994 om dat Terneuzen van 25 naar 23 zetels zakt. Er doen 26 politieke partijen mee aan de stembusstrijd. Dat is twee minder dan er nu in de raden zitting hebben. De landelij - ke partijen strijden in de meeste gemeen ten om de kiezersgunst. Met name in Zeeuws-Vlaanderen zijn er veel groepe ringen van plaatselijke aard. Die ontle nen hun deelname vooral aan de specifie ke lokale belangenbehartiging. Daar doen de vertegenwoordigers van landelij ke partijen natuurlijk ook volop aan, maar de politici op plaatselijke lijsten pretenderen dat ze het beter doen. Het verschijnsel van de lijst die niet is op gehangen aan een overal in het land ope rerende partij neemt toe. Vaak gaat het om groeperingen die uit een of andere vorm van onvrede zijn ontstaan. Mensen die in een bestaande partij onvoldoende aan de bak komen of ruzie hebben en naar een eigen lijst grijpen om toch in de ge meenteraad te komen. Er zijn ook plaat selijke groepen die per traditie aan de landelijke politiek en hun vertegenwoor digers geen boodschap hebben en zich puur richten op de gemeentelijke zaak. Hontenisse spant wat dat betreft de kroon. Van de reguliere partijen doet daar alleen het CDA mee en daarnaast drie plaatselijke lijsten. In Sluis-Aarderiburg, Zeelands kleinste gemeente met 13 raads zetels, hebben de kiezers keus uit maar liefst zeven partijen, waarvan twee loka le. Nederland Mobiel Afgelopen periode hebben alle partijen hun programma gepresenteerd. Vol goede bedoelingen en schone beloften. Wat moet het goed toeven worden in de Zeeuwse ge meenten. Opzienbarende stellingen zijn er niet bij. Echt nieuw is in Goes de club Nederland Mobiel, die zich inzet voor de belangen van de autorijder, al is tot nu toe niet erg duidelijk hoe ze dat op lokaal ni veau gestalte wil geven. Wel duidelijk is dat deze groep een kritische benadering van het asielzoekers-vraagstuk voor staat. Dat wensten vier jaar geleden ook in Goes en Vlissingen extreem-rechtse partijen als CP '86 en CD. Die laatste par tij belandde met drie zetels in de raad Vlissingen en viel in twee groepen uiteen. Ultra-rechts is nu alleen in Vlissingen via de CD nog als deelnemer te vinden. I M f||g| ilr- ggc ftp |jry| IIP 'sj' SÉ c u Je- jfc In de zittende raden heeft het CDA de meeste zetels: 59, gevolgd door de PvdA met 47 en de WD met 42. Net als landelijk het geval is, komt D 66 op de vierde plaats met 19 zetelsDe SGP volgt in het kielzog met 17 zetels en zal de democraten, gelet op de prognoses, wel eens kunnen inha len. Als rekening gehouden wordt met de in twee gemeenten vooi'komende combi natie SGP/GPV/RPF met zes zetels, de combinatie GPV/RPF in twee gemeenten met twee zetels en de twee GPV-zetels in Axel, is 'klein-rechts' D66 al ver voorbij. Bij elkaar opgeteld bezetten vertegen woordigers van de lokale lijsten in totaal 43 zetels, één meer dan de WD. Van de plaatselijke groeperingen is D T in Oostburg met zes zetels het grootste, ge volgd door Groot Hulst met vijf. In Rei- merswaal doet Bewoners Belangen met vier zetels goed mee, evenals Algemeen Belang in Hontenisse met vier zetels. De twee lokale lijsten P en L. Mangus in •Hontenisse trekken verenigd op onder de naam Groot Hontenisse, aangevuld met enkele afvallige Algemeen Belang-aan- hangers. Daar blijft 'links' het samen als Progressief Hontenisse proberen. Een scheuring in de PvdA leverde in Hulst een lijst Progressief Hulst op. Op Noord-Be veland vonden de Kiesvereniging en Ge meentebelangen elkaar in de nieuwe lijst Noord-Bevelands Belang, nu goed voor vier zetels. In Axel doet de dissidente WD-er Snoodijk mee met een eigen lijst zonder naam, maar mét nummer zeven. De Socialistische Partij, landelijk nogal als stijger getipt, doet alleen in Vlissingen een gooi naar het raadspluche. Het AOV- /Unie 55 probeexd op Tholen in elk geval de ene zetel te behouden en is verder al leen in Sluis-Aardenburg vertegenwoor digd met een lijst. Op Goeree-Overflakkee zijn er in de vier gemeenten 60 raadszetels te verdienen. Dat is twee meer dan in 1994, omdat Oost- flakkee door toename van het inwonertal van 13 naar 15 zetels gaat. Het CDA is met 11 van de 58 zetels momenteel de grootste op het voormalige eiland, op de voet ge volgd door PvdA en SGP, met elk tien ze tels en de WD met acht. Het reformatori sche volksdeel is op Goeree-Overflakkee het beste vertegenwoordigd. De combina tie SGP/RPF heeft vijf zetels en de RPF nog eens twee; samen met de tien van de SGP is dat 17 voor behoudend-rechts. Er zijn vier lokale partijen, samen goed voor 9 zetels. In Middelharnis komt er een eind aan de combinatie SGP/RPF; beide par tijen proberen het apart. In Oostflakkee gaat de RPF voor het eerst meedoen. Waterschap In de gemeenten boven de Westerschelde worden tegelijk verkiezingen gehouden voor de bestuursleden van de Algemene Vergadering van het waterschap Zeeuwse Eilanden. Er moeten zogenaamde hoofd ingelanden worden gekozen voor de groe pen ongebouwd (eigenaren grond), gebouwd (eigenaren huizen), bedrijfsge- bouwd (eigenaren bedrijfspanden) en in gezetenen (inwoners, tevens vervuilers). Er moeten 35 zetels worden ingevuld, waarvoor zich 90 personen kandidaat hebben gesteld. De zetels zijn verdeeld over vier districten Walcheren/Noord- Beveland (15 zetels), Zuid-Beveland (12), Schouwen-Duiveland (4) en Tholen (4). Er wordt niet gewerkt met lijsten, maar achter veel kandidaten gaan wel belan gengroepen en politieke partijen schuil. Verandering Gaat het bij de waterschapsverkiezingen steeds om individuele kandidaten, bij de raadsverkiezingen wordt doorgaans op een partij gestemd en minder op een kan didaat. Door een verandering in de Kies wet is het deze keer in gemeenten met 19 of meer raadszetels interessanter gewor den om op personen te stemmen. Dat ge beurde ook bijna nooit, al was in 1994 de Middelburgse kandidaat C. Koster in haar eentje dankzij voorkeursstemmen goed voor 2,5 zetel. In het verleden moest iemand wel erg veel voorkeursstemmen behalen om toch te worden gekozen. Nu geldt dat voor een voorkeurszetel een kwart van de kiesde ler al volstaat. De kiesdeler wordt bere kend door het totaal aantal uitgebrachte stemmen te delen door het aantal te ver geven raadszetels. Er is in Terneuzen in elk geval één kandi daat op een niet-direct verkiesbare plaats die openlijk voor zichzelf een voorkeurs actie voert. Rinus Antonisse I? i li 1 lit# #sü ill mm m foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 53