Hulst maakt werk van minima Coudorpe geeft historie prijs PZC Klucht rond vreemde snuiter in hotel Zuidlandtheater in Terneuzen kampt met financieel tekort Oostburg wordt moe van varkenshouders zeeland 12 Extra rijksbijdrage van 150.000 gulden voor maatregelen tegen armoede lezers schrijven donderdag 26 februari 1998 reacties op in de PZC versche- i. De reactietijd beloopt uiter- Deze rubriek is uitsluitend bestemd v nen berichten, artikelen of c lijk 7 dagen. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De re dactie behoudt zich hef recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. inm HULST - Minima in Hulst krij gen meer financiële steun van de gemeente. Het bureau sociale zaken heeft een aantal maatre gelen uitgewerkt in de strijd te gen de armoede. Een jaarlijkse extra rijksbijdrage van 150.000 gulden wil de dienst als volgt besteden: een verbetering van het gemeentelijk sociaal fonds, gratis bellen naar de gemeente, Excursie naar fortengebied bij Koewacht HULST - Op zondag 1 maart kan er weer gewandeld worden in het voetspoor van de bos wachter. De excursie leidt dit keer naar het fortengebied bij Koewacht. De wandeling leidt door het ge bied dat in de Tachtigjarige Oorlog de scheidslijn was tussen de Staatsen en de Spanjaarden. De oude forten zijn nu nog dui delijk zichtbaar en boswachter Hans van der Weele zal de deel nemers alles vertellen over ge schiedenis maar ook over de voormalige slikken en schorren en cle tegenwoordig aanwezige weilanden, bossen en bloemdij- ken. Geïnteresseerden kunnen zich opgeven via de excursiete lefoon, 0117-306089. Daar wordt de vertrekplaats bekend gemaakt want vol is vol. De ver trektijd is 14.00 uur. BRESKENS Jaarvergadering - De muziek vereniging Breskens/Groede houdt maandag 2 maart haar jaarvergadexing voor leden en donateurs. De vergadering wordt gehouden in zaal De Uit komst. De aanvang is om 20.30 uur. TERNEUZEN Rommelmarkt- In wijkcentrum 't Schelpenhoekje aan de Dok- weg in Terneuzen wordt zater dag 28 februari een rommel markt gehouden. De organisatie is in handen van de stichting so ciaal culturele activiteiten (SCAS). De opbrengst is be doeld ter ondersteuning van de verschillende activiteiteiten. door Marcel Modde TERNEUZEN - Het Zuidland- theater in Terneuzen gaat een zwaar financieel jaar tegemoet. Volgens de huidige prognoses wordt, aan de vooravond van het vertrek van directeur Y. Mergler naar de schouwburg in Deventer, rekening gehouden met een tekort van ruim 130.000 gulden op de evenementenbe groting over de eerste helft van 1998. Het leeuwedeel van dat bedrag wordt gevormd door het geringer aantal verwachtte be zoekers en de inkrimping van het provinciaal subsidie. Naar verluid zal het boekingsjaar 1997 eveneens met een verlies van enkele tienduizenden gul dens worden afgesloten. De gemeentelijke schouwburg commissie behandelde de fi nanciële problemen van het Zuidlandtheater woensdag achter gesloten deuren. Uit de vertrouwelijke stukken blijkt dat over de eerste helft van 1998 rekening wordt gehouden met een tekort van 104.585 gulden. Dat is fors meer dan de inge bouwde verliesmarge (jaarlijks 65.000 gulden) die de gemeente heeft vastgesteld voor het thea ter. Voor het verdere jaar ver wacht Mergler een positieve ontwikkeling, geholpen door de halvering van de huidige BTW- tarieven die moeten worden be- Drankrijder SLUISKIL - Een 34-jarige au tomobiliste uit Sluiskil kreeg in de nacht van dinsdag op woens dag een rijverbod van vier uur opgelegd nadat ze op de Provin ciale weg N252 bij haar woon plaats betrapt was op het rijden onder invloed. Een ademanalyse wees uit dat ze 0,9 promille alcohol in het bloed had, bijna tweemaal de toegestane waarde. Ze zal zich voor de rechter moeten verant woorden. HULST Activiteiten - De onlangs opge richte afdeling Hulst van de Ne derlandse Bond van Platte landswouwen houdt op 9 maart vanaf 20.00 uur in café De Kroon een informatie-avond over aquarobic, aquasteps, sau na, baby- en kleuterzwemmen en zwemles. Daarnaast is er uit leg over de beautysalon Sense of Beauty. een elektronische vraagbaak, uitbreiding van de bijzondere bijstand, betere cliëntenpartici patie, meer aandacht voor soci ale activering en categoriaal afsluiten van aanvullende ver zekeringen. De gemeente zou een gratis tele foonnummer voor de dienst so ciale zaken moeten inrichten. „We krijgen dagelijks tientallen telefoontjes", legt diensthoofd F. Strooband uit. „Dat kost mi nima een hoop geld en dat dient te worden voorkomen. Drempelverlagend Gratis bellen werkt bovendien drempelverlagend. Met wat goede voorlichting kunnen we een hoop mensen bereiken." Via diezelfde voorlichting wil de dienst de Hulster inwoners ook warm maken voor een andere drempelverlagend initiatief: een informatiezuil in de hal van het stadskantoor of de bij de ba lie van de afdeling sociale za ken. Door middel van een touch-screen zouden de meest gestelde vragen op eenvoudige en anonieme wijze kunnen wor den beantwoord. „Een soort elektronisch 100-vragen boek je", gaat Strooband verdei-. „Zo hoeven mensen ons niet lastig te vallen, is de drempel lager en hebben bezoekers meer priva cy." V ermogensgrens De gemeente wil bovendien, zo als bij de werkgroep gehandi capten, meer inbreng van de werkgroep minimabeleid. Soci ale zaken wil daarvoor vijfdui zend gulden aan werkkosten re serveren, zodat de werkgroep professioneler kan werken. De bedoeling is dat er meer en va ker advies komt naar de ge meente-afdeling. Behalve deze voorstellen wil de dienst ook een aantal bijstands zaken versoepelen en .verbete ren. Zo zou cle vermogensgrens van het gemeentelijk sociaal fonds gelijkgesteld moeten wor den met het niveau van de bijstandswet. Hulst kan dan au tomatisch een uitkering ver strekken in plaats van minima op te zadelen met een hele admi nistratieve rompslomp. Ook be staan er plannen om de bedra gen voor bijzonderde bijstand op te trekken van drie- naar vijfhonderd gulden per aanvra- taald. Het Zuidlandtheater kreeg tot dusver jaarlijks 102.500 gulden subsidie van de provincie. Van dat bedrag was Mergler bij aanvang van de pro grammering voor 1998 dan ook gemakshalveopnieuw uitge gaan. Het besluit van de provin cie om het subsidiebeleid voor de cultuursector bij te stellen, betekent dan ook een dikke streep door de rekening van de Temeuzense schouwburg. Te meer omdat al een verlies was ingeboekt door de tegenvallen de voorverkoop. In de commissie stelde de direc teur dat ze bij haar presentatie van de cijfers is uitgegaan van het 'meest negatieve scenario'. In geval- van programmering van riscovolle en grensverleg gende producties kan immers aanspraak worden gemaakt op grotere overheidssteun. Boven dien verklaarde wethouder P. Hamelinck na afloop van het beraad 'signalen' te hebben ont vangen dat de provincie moge lijk nog een jaartje wacht met de invoering van het nieuwe subsi dieregels voor de Zeeuwse thea ters. Mergler had het niet gemakke lijk tijdens haar laatste officiële optreden in de schouwburg commissie, die halverwege overging in een openbaar ge deelte. Want ook de werkbegro- ting voor het Festival van Zeeuws-Vlaanderen blijkt niet te kloppen. De sponsorbijdra gen waren in de eerste versie iets te rooskleurig ingeschat en moeten met 24.000 gulden naar beneden worden bijgesteld, zo maakte Mergler bekend aan de hand van een nieuwe bereke ning. Terechtwijzing De raadsvertegenwoordigers W. van Walraven (PvdA), W. Broek- huyzen (WD) en commissie voorzitter Hamelinck waren niet gelukkig met de terloopse manier waarop de directeur de herziene versie naar buiten bracht. Besloten werd de be sluitvorming van het begro tingsvoorstel uit te stellen voor nadere bestudering, temeer om dat in het totaaloverzicht van ruim vier ton ook een (niet nader gespecificeerd) bedrag is opgenomen voor de geplande slotmanifestatie in Bres- kens.Mergler reageerde, aldus Van Walraven, 'pinnig' op de de mocratische terechtwijzing en vond dat kon worden volstaan met een toelichting ter plekke. ger en van vijftig naar honderd gulden per kind. „Er zijn ook plannen om de bij zondere bijstand uit te breiden met een eenmalige uitkering van duizend gulden, eens in de vijf jaar", aldus Strooband. „De door René Schrier COUDORPE - Als het voorma lige dorpje Coudorpe een ge schiedenis heeft, dan is de kans zeer groot dat die binnenkort wordt prijsgegeven. Dat er tus sen het Borselse Driewegen en de Westerscheldedijk ooit wat meer aan de hand is geweest, blijkt wel uit de aanwezigheid van een zogenaamde vliedberg. Toevallige vondsten van onder meer een vuurstenen handbijl wijzen in die richting. Er zijn ook aanwijzingen dat er iets verderop richting Borssele, vroeger een Romeinse nederzet ting geweest is. De aanleg van de wegen naar de Westerschel- detunnel is de aanleiding om nader onderzoek te doen naar die mogelijk Romeinse of mid deleeuwse historie. Kerk Dat er vroeger een dorp Coudor pe lag is bekend. Het beschikte zelfs over een kerk. Meer dan achthonderd inwoners hebben er nooit in Coudorpe gewoond en omdat de grond er eigenlijk te schraal was om te boeren, trok ken de bewoners van lieverlee voorwaarde is wel dat mensen minimaal drie jaar op het mini mumniveau leven en dat het be stemd is voor grote uitgaven, zoals een wasmachine, vloerbe dekking of een andere grote kostenpost." Strooband gaat uit weg. Overigens was er nog een andere bedreiging voor het dorp, namelijk het water van de Westerschelde en de geulen die vlakbij het dorp liepen. Woontorens Dit dorp is evenwel niet interes sant voor het bodemonderzoek dat dit voorjaar in opdracht van de Rijksdienst voor Oudheid kundig Bodemonderzoek (ROB) wordt gehouden. Het gaat er om, legt de provinciaal archeo loog voor Zeeland drs. M. H- J. M. Koeken uit, of er resten te vinden zijn van een nederzet ting die veel ouder is. Want hoe wel breed de veronderstelling heerst dat de vliedbergen, zoals er bij Coudorpe één ligt, dien den als vluchtplaats bij hoge waterstanden, weten historici beter. Vroeger waren deze vlied bergen of motte's, zoals ze ook wel worden genoemd, veel gro ter. Ze hadden gemakkelijk een diameter van dertig meter en dienden als woonterpen. Op die terpen stonden bijvoorbeeld houten of stenen woontorens of een huis. In sommige gevallen hoorde er ook een voorterrein bijDat is onder meer één van de van zö'n 25 aanvragen per jaar. Tenslotte wil de gemeente col lectief aanvullende ziektekos tenverzekeringen gaan afslui ten. „Dit dient een tweeledig doel", verklaar het diensthoofd. „We willen stimuleren dat men- zaken die de ROB wil nagaan. Het terrein waar de vliedberg ligt, is al aangewezen als be schermd monument. Weliswaar gaat het tracé van de tunnelwe gen - gelet op de gegevens die nu bekend zijn - niet dwars over het te onderzoeken terrein, maar het is niet uitgesloten dat het ar cheologisch interessante gebied groter is. Rijkswaterstaat en de ROB hebben afgesproken dat Rijkswaterstaat zich verplicht mee te werken aan de archeolo gische onderzoeken en ze ook te betalen. Daarmee wordt voor uitgelopen op een wet die voort komt uit het Verdrag van Malta en waarin dergelijke afspraken worden geregeld. Speuren Overigens is er in de Zak van Zuid-Beveland nog niet zo veel archeologisch onderzoek ver richt, vertelt Koeken. Het on derzoek bij Coudorpe zou een mooie aanleiding kunnen zijn om verder te speuren. Afhanke lijk van wat er gevonden wordt, is het misschien te overwegen, suggereert hijom langs de toe komstige weg een verwijzing naar de vondsten te maken, Dat sen zich goed verzekeren en die genen die wel verzekerd zijn, gaan minder betalen." Het pak ket voorstellen van het bureau sociale zaken wordt in de ge meenteraad van maart bespro- ken. is bij de aanleg van de A73 in Limburg ook gebeurd. Daar is zelfs een parkeerterrein met een benzinestation naar een opgra- vingslocatie genoemd. Bonuskaart II Bonuskaart is onrechtmatig, omdat privacywet wordt over treden. Het weerwoord van Al- bert Heijn: natuurlijk worden persoonsgegevens conform de wet Persoonsregistratie behan deld. De Registratiekamer is daar allerminst van overtuigd (PZC 20-2). In tegenstelling tot enkele andex-e grutters lijkt deze grootgrutter niet helemaal ge speend te zijn van fatsoensover wegingen. Op het aanvraagfor mulier voor de bonuskaart wordt bijvoorbeeld niet discreet geïnformeerd naar persoonsge bonden variabelen zoals: oplei ding, beroep (inkomen), geloof (spijswetten) en mediscixe aan doeningen (dieet) van de consu ment, terwijl te kiezen voe dingspatronen hiervan zeker niet los staan. Het voedings voorschrift van Montignae lijkt niet voor iedex-een in dezelfde mate en intensiteit te zijn weg gelegd. Het kon dus erger. Het is overigens te hopen dat de nieu we, aangepaste wet op de per- soonsx-egistratie de zo goed bedoelde 'consumentgerichte researchactiviteiten' van grootgrutters beter zal kunnen intomen. Voor het 'grootgrut- ten' op psycho-sociaal terrein en met name op dat van de 'zielemarkt' (brainwatching) mag, wat mij betreft, hetzelfde gebeuren. Wellicht dat een 'AH- erlebnis' hier voor een attitude verandering kan zorgen! T. Steendam M. L. Kingstraat 52, Vlissingen Schiphol III De reactie van de heer Ham (PZC 19-2) op mijn bijdrage over Schiphol geeft mij aanlei ding tot het navolgende com mentaar. Dat Groen Links grote bezwaren heeft tegen de uit breidingvan Schiphol, verwon derd mij niets, want de leden van deze partij lopen met het hoofd in de wolken en worden daarom ook niet serieus genomen. Van de Pax-tij van de Arbeid en D66 had ik echter een ander gedrag verwacht. Bij het aantreden van het huidige kabinet sprak de minister-president bij het afleg gen van de regeringsverklaring de woorden: „Werk, werk en nog eens werk." Daarmee waren PvdA en D66 het toch eens, of niet soms? Ik krijg echter de in druk, dat de PvdA en D66.Twee de-Kamerfractie nu tot devies hebben: „Werkloosheid, werk loosheid en nog eens werkloos heid." In dat geval moeten zij vooral de groei van Schiphol zo veel mogelijk aan banden leg gen, dan kunnen zij er zeker van zijn, dat het aantal werklozen met de snelheid van een komeet omhoog gaat. Wie terug wil naar 1898 - toen Schiphol nog niet in de kinder schoenen stond - moet dan ook door Hans Heijt OOSTBURG - Burgemeester G. H. Noordewier van de ge meente Oostburg wordt soms een beetje moedeloos van de grote varkensboeren die hun verplichtingen niet nakomen. De gemeente verzond deze week een dwangsomsaanschrijving aan varkensbaron C. van Sleu- wen en diverse andere bedrijven omdat hun erfbeplanting ont breekt of niet volledig is. De commissie bestuurlijke za ken in de gemeente Oostburg besprak woensdag de proble matiek van de intensieve vee houderijen. Noordewier ver klaarde dat de gemeente als een bok op de haverkist moet zitten om er voor te zorgen dat op ver schillende megabedrij ven de re gels worden nageleefd. Als voorbeeld noemde hij de onvol ledige erfbeplantingen bij di verse bedrijven. „Dat is gewoon een centenkwestie", merkte Noordewier op. „Het kost 12,5 gulden per vierkante meter. Voor grote bedrijven kom je dan toch op een fors bedrag uit." Het CDA-raadslid H. Lippens aanvaarden dat wij teruggaan naar het levenspeil van 1898, Daartoe is echter niemand be reid en daarom moet de uitbrei ding van onze nationale lucht haven met de meeste spoed ter hand worden genomen. Mr. J. W. Th. Vermeiden Kamperstraat 3, Sluis Gekwetst De foto naar aanleiding van de ingebruikname van de tv-stu- dio van Omroep Zeeland in Oost-Souburg heeft mij diep ge schokt (PZC 21-2). Kon men niet iets beters verzinnen, dan een voordrachtkunstenares te laten optreden in wat een 'aan fluiting' is van onze mooie Wal- cherse dracht? Schandalig bij een geraapte kleren en een dito hoofddeksel. En dan nog als on derschrift daaraan toevoegen 'in Zeeuwse dracht'. Een ware blamage. Als het als een persi flage bedoeld was - dan had dat er bij moeten staan. Vele Zeeu wen zullen met mij zich erdoor gekwetst voelen. M. S. van Westen-Crucq Mazzinilaan 25 Middelburg Opvang Stichting Kinderopvang Mid delburg (SKM) zet zich via Gastouderprojekt Walcheren (GOP) inmiddels elf jaar in om de BSO in een vorm te gieten die aansluit bij de wensen van kin deren en ouders (PZC 19-2). Gastouders die in de buurt wo nen van school en eigen woon omgeving bieden opvang buiten de schooltijden, zodat niet al leen het kopje thee maar ook de buurtvriendjes en-vriendinne tjes er zijn. Daarnaast zet de SKM sinds drie jaar thuisop- vangmedewerkers (zogenaam de TOPpers) in, die in het huis van het kind de opvang ver zorgt. Op dit moment maken zo'n honderd kinderen op Wal cheren via het GOP van deze beide vormen gebruik. En zeer binnenkort ziet de nieuwste Qp- vangvorm van BSO het levens licht: de SKM huurt een woning vlakbij één of meerdere scholen. Iedere dag na schooltijd kunnen daar zes kinderen worden opge vangen in een huiselijke omge ving door een professionele huisopvangmedewerksters (zo genaamde HOPper). De klein schaligheid op Walcheren zorgt ervoor dat de SKM steeds alert is en blijft zoeken naar die op- vangvormen die praktisch en betaalbaar zijn en waar kinde ren (en hun ouders) graag ge bruik van maken. Er is dus werk aan de winkel voor GOPpers, TOPpers en HOPpers. Erna Ramstijn, adj.dir. SKM- coördinator GOP Walcheren Annelies Vinkbemiddelings- medeioerkster BSO Meiveldpad 2, Middelburg veronderstelde dat het gemeen telijke toezicht op de bedrijfs voering van Van Sleuwen 'klau wen vol geld kost'. Hij wilde graag weten hoeveel geld de be slommeringen tot nu toe hebben gekost. Noordewier erkende dat het om een aanzienlijk bedrag ging, maar wilde er in het open baar geen mededelingen over doen. Het WD-raadslid J. Provoost stelde zich voor dat door de var kensperikelen veel werk blijft liggen op het gemeentehuis. Ook vroeg hij zich af hoe de sa menwerking met de politie en de provincie verliep. Na het lezen van een aantal paperassen was bij hem een beetje de indruk ontstaan dat die samenwerking in het begin een beetje moei zaam was. Noordewier ant woordde dat de samenwerking met de politie vanaf het begin goed was. „Met de provincie hebben we wel discussies gehad. Onder meer over de vraag, bij wie de verantwoordelijkheid voor het voederfabriekje lag. We zijn er uiteindelijk uit geko men. Maar het had zeker voort varender gekund." COMPUTERCURSUSSEN VERKOOP/VERHUUR PC'S VERKOOP SOFTWARE AANLEG NETWERKEN Binnenkort starten te HULST in 'Baudeloo' o.a.: WordPerfect King 3 of 4 Quattro Pro Word Windows 3 Windows 95 Windows NT Exact Multivers Grote Beer Excel Lotus Introductie PC Novell Access Cursussen voor beginners, gevorderden, op maat vanaf 180,-. Voor andere cursussen of cursus op zaterdag, vraag om inlichtingen Knegtel Informatica Opleidingen 0114-310929/0115-563040 Toneelgroep Sint Kruis speelt De aap uit de mouw. foto Charles Strijd door Pascalle Cappetti SINT KRUIS - Een vreemde snoeshaan komt op een goede dag voor een kamer naar het hotel In de Vergulde Aap. Het ho telletje verkeerd in armetierige toestand en staat aan de vooravond van een finan ciële ondergang. Maar de man, Harold Kampman, ten tonele verschijnt, gaan de zaken plotsklaps weer voor de wind. Van af dat moment vinden vele gasten de weg naar het hotel. De toneelgroep Sint Kruis brengt morgen en zaterdag het toneelstuk De aap uit de mouw van Roel Kassies op de planken. Met de opvoering van de avondvullende klucht hoopt de toneelgroep dit weekein de opnieuw twee keer een volle zaal in het dorpshuis te trekken. Vrijdagavond om zeven uur wordt de toneeluitvoering tra ditiegetrouw, voor de 21e keer, voorafge gaan door een concert van de Koninklijke Muzieksociëteit Aardenburgschè Fanfa ren. Zaterdagavond om half acht is er na afloop van de voorstelling een bal met live muziek. Beide avonden is er een verloting. Regisseur Arnold Scheppers vertelt dat dit keer vier debutanten het toneel betre den. Mark Paridaen, Isabel Catseman, Helga Onghenae en Aniek Uitdewilligen doen voor het eerst mee. Zij vormen in het stuk samen de familie Wullerns, gasten van het hotel. De andere rollen worden ge speeld door Erwin Aerssens en Conny Benne-van Deursen (de eigenaars van het hotel), Sandra Maeijens-Heijens als hulp in de huishouding en Vincent Hendrikse als vreemde snoeshaan. Souffleuse is ChantalHendrikse-de Smet. Wie de klucht wil bijwonen, kan daarvoor nog terecht in café Oud Gemeente Huis voor kaarten. Een vliedberg verraadt de plaats van het voormalige dorpje Coudorpe. foto Willem Mïeras

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 50