Actie Houdgreep verloopt goed PZC Bloedbank lijkt soms een koffiekransje Reyntje viert dagje langer carnaval zeeland donderdag 26 februari 1998 z 1 Stanklijn Oostburg in werking Landbouwgrond steeds duurder Prof. ir. P.J. Knoppert overleden Teler zilveruien Masaggia failliet Transporteur failliet verklaard Nieuw meldpunt voor drugsoverlast in Kanaalzone op komst CNV-sessie over Wet boeten PvdA Huist ziet niets in boscrossroute mensenwerk Strafkamp met haaien en geweren bewaakt door René Hoonhorst OOSTBURG - De PvdA in Oostburg heeft woensdag de. 'stanklijn' geopend. De inwoners van Oostburg kunnen dit te- lefoonnummer tussen 9.00 en 18,00 uur onmiddellijk bellen; als ze last hebben van de geur van de varkensstallen. De PvdA nam dit initiatief naar aanleiding van een bezoek' aan het bedrijf van varkensbaron Van Sleuwen aan de Coxy- deweg. De stanklijn is bereikbaar op Noord wal 61 in Oostburg bij' Ben Scherbeijn: 0117-454946. Scherbeijn belt de klachten di- reet door aan de Van Sleuwengroep. Op de momenten dat hij de telefoon niet kan opnemen, kunnen bellers hun adres en de tijdstip waarop de stank is geconstateerd, inspreken op het. antwoordapparaat. HULST - Carnaval hield dins dag klokslag 23.59 uur op, ook voor de Hulster carnavals stichting De Vossen. Reynaert de Vos zelf hield, net als de to renvan het stadhuis, nog bijna een dag zijn boerenkiel aan. Het beeld van Reyn bij de Gentsepoort raakte pas in de namiddag zijn leutkledij weer voor een jaar kwijt. Secretaris P. van de Kerkhove van de carnavalsstichting be nadrukt dat de toren en de vos niet waren vergeten. „De meeste doorgewinterde vossen hoeven niet hun roes uit te sla pen, omdat ze de laatste dag al wat rustiger aandoen. Maar na vijf dagen in touw te zijn ge weest, hebben de mensen van onze stichting en een aantal vrijwilligers wel het recht om tot de middag bij te komen." De grote schoonmaakploeg van De Vossen verzamelt zich op aswoensdag om één uur 's middags en gaat vervolgens aan de slag. Aankondigingsborden voor carnavalsactiviteiten aan de invalswegen naar Hulst wor den weggehaald, de laatste uithangborden en dranghek ken worden opgeruimd en de boerenkielen van de toren en het standbeeld gaan weer de dekenkist in. Van de Kerkho ve: „Een aantal bestuursleden en sympathisanten van De Vossen haalt in de basiliek 's avonds om zeven uur nog een askruisje. Net als de carna valsmis op zaterdagavond een uitstekende traditie die we in ere moeten houden. Daarna wordt er nog ongeveer een uur tje doorgewerkt en zo tegen negenen in de avond moeten alle herinneringen aan carna val zijn verdwenen. Het beeld van Reynaert de Vos bij de Gentsepoort in Hulst was ook de dag na carnaval nog hele maal in de stemming. foto Charles Strijd RIJSWIJK - Een hectare landbouwgrond is de afgelopen ze ven jaar 12.000 gulden duurder geworden. Dat is een stijging van 35 procent. De gemiddelde koopprijs kwam daarmee in 1997 op 47.000 gulden per hectare, zo heeft het Centraal Bu reau voor de Statistiek (CBS) berekend. De duurste grond ligt in de provincies Noord-Brabant en Utrecht. Opmerkelijk is de prijsstijging van de grond in Zee land. Voor het eerst is de grond daar duurder dan gemiddeld in Nederland. Een mogelijke reden daarvoor is dat steeds meer melkveehouders hun heil daar zoeken. Van oudsher is Zee- land een akkerbouwprovincie. Goedkope grond is vooral te vinden in Groningen, Friesland en Drenthe. De totale oppervlakte landbouwgrond in Nederland neemt per jaar af met 5000 hectare. Deze grond is nodig voor wo ningbouw, industrieterreinen en de aanleg van wegen.{ANP) ROTTERDAM - In zijn woonplaats Rotterdam is woensdag prof. ir. P. J. Knoppert overleden. Hij werd 75 jaar oud. Knop- pert was de eerste directeur van het Waterwinningbeclrijf Brabantse Biesbosch. Hij leidde het bedrijf vanaf de oprich ting' in 1968 tot aan zijn pensionering in 1989. Onder zijn lei ding kwamhetBiesboschproject tot stand, dat van grote bete- kenis is voor de openbare watervoorziening in Rotterdam. Noordwest-Brabant en Zeeland. Het omvat grote spaarbekkens (Petrusplaat, Gijster, Honderd en dertig) voor opslag van ópper-vlaktewater uit de Maas. In 1973 werd het eerste gezuiverde Biesboschwater aan Rotter dam geleverd. Zeeland begon in 1988 met de aanvoer van; Biesboschwater naar Zeeuws-Vlaanderen, later ook naar- Midden-Zeeland. Knoppert, die vrijdag wordt gecremeerd,' genoot in de waterleidingwereld aanzien als een creatief en kundig ingenieur. MIDDELBURG - Masaggia BV in Sint Maartensdijk is fail- liet. Het bedrijf, dat (zilver)uien teelde, verwerkte en verhan delde, betaalde zijn schulden niet meer. Er werkten ongeveer tien personeelsleden bij de onderneming. De rechtbank in Middelburg heeft mr. B. van Leeuwen aangewezen als cura- tor; die had dat gistermiddag zelf net gehoord en kon nog niet vertellen of er mogelijkheden zijn om het bedrijf door te star ten. De schulden bedroegen ruim 115.000 gulden. Advertentie MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren het faillissement uitgesproken over transportbedrijf Spedi- tion Kreis in Vlissingen. De schulden van de onderneming- waren inmiddels opgelopen tot ongeveer 800.000 gulden. Aangezien het bedrijf die schulden niet betaalde, werd het bankroet uitgesproken. Bij Spedition Kreis werkten vier mensen. doorConny van Gremberghe TERNEUZEN - De drugsover last in de Terneuzense binnen stad mag dan het afgelopen jaar drastisch zijn afgenomen, de liandel in en met name buiten de wijk blijft floreren. Die indruk heeft het hoofd van de politie- werkeenheid Midden-Zeeuws- Vlaanderen, hoofdinspecteur E. Kint, overgehouden na evalua tie van de Houdgreep-actie over 1997. De politie, bijgestaan door ma rechaussee en douane, heeft het afgelopen jaar nog redelijk veel TERNEUZEN - Het platform CNV-Anders Actieven Zeeuws- Vlaanderen houdt donderdag 5 maart in Temeuzen een thema bijeenkomst over de gevolgen van de Wet Boeten, Maatregelen en Terugvordering bij dreigende werkloosheid of arbeidsonge schiktheid. Ook de kansen op de Zeeuws- Vlaamse arbeidsmarkt komen aanbod. Sprekers zijn districts bestuurder T. van Rijssel van de Hout- en Bouwbond CNV en L. Borghouts van arbeidsvoorzie ning Zeeland. De bijeenkomst in de opstandingskerk aan de Bellamystraat beging om 19.30 uur. softdrugs in beslag kunnen ne men. In totaal ging het om 1,3 kilogram hasj, 11,7 kilo aan hennepprodukten (hoofdzake lijk Nederwiet), zeventig space cakes, 103 joints en 2093 hen nepplanten. Daarmee wordt volgens Kint het bewijs gele verd dat ondanks de afname van de drugstoeristen in de regio de te verhandelen waren nog steeds volop te krijgen zijn. „Onze indruk is dat met name de hennepteelt - zowel in huizen als buiten - in Midden-en Oost- Zeeuws-Vlaanderen erg in trek is. In die sector is fors geld te verdienen. Klaarblijkelijk re- den voor bepaalde mensen om als huisteler aan de slag te gaan." Naast de inbeslagnames werden in 1997 in Terneuzen (en in het laatste kwartaal ook in Sas van Gent en Axel) 555 aanhoudin gen verricht. Het ging hierbij om mensen die in het bezit wa ren van meestal kleine hoeveel heden softdrugs. Bij nog eens bijna 50 aanhoudingen bleken er harddrugs in het spel. In to taal nam de politie 238 gram he roïne in beslag, 25 gram cocaïne, 55 gram amfetamines, 1276 XTC of aanverwante pillen, 161 LSD-strips en een potje metha don. „Hebben we het over hard drugs, dan blijkt dat we slechts kleine hoeveelheden achterha len. Daaruit kan geconcludeerd worden dat het drugstoerisme, wat er nog steeds is, maar wat toch redelijk aan banden is ge legd, zich in hoofdzaak richt op softdrugs", zegt Kint. De politie ondernam 107 keer actie na meldingen via de speci ale klachtentelefoon. Volgens Kint heeft dat telefoonnummer, dat tot nu toe slechts voor de be woners van de Terneuzense bin nenstad te gebruiken viel, zijn waarde bewezen. Omdat de Houdgreep-campagne zich sinds eind vorig jaar ook richt op de gemeenten Sas van Gent en Axel wordt met ingang van 2 maart een gratis telefonisch meldpunt in de Kanaalzone in het leven geroepen. Mensen in de regio die last hebben van drugsgebruikers of -handel in hun buurt kunnen dat melden bij de politie via het speciale te lefoonnummer 0800-0225085. Het nummer wordt maandag officieel in gebruik gesteld tij dens een bijeenkomst van de Houdgreep-deelnemers in Sas van Gent. HULST - Het idee om bij Hulst een crossterreintje of moun- tainbikeroute door het bos tus sen Waterstraat en Grote Kreekweg aan te leggen, schiet de PvdA al af voor Staatsbosbe heer is benaderd. Het bosperceeltje mag er dan niet al te indrukwekkend uit zien, er zijn wel drinkpoelen voor salamanders en levendba- rende hagedissen. Ook vele vo gels en zeldzame paddestoelen voelen zich wel in het bos. Het .instandhouden en de ontwikke ling van het bos bij de nieuwe woonwijk Groote Kreek heeft voor de PvdA daarom de hoog ste prioriteit. De mountainbi- kers, die volgens CDA'er J. Steijaert het plezier van veel wandelaars in de waterlei- dingsbossen verstoren, zijn vol gens de sociaal-democraten bo vendien vaak afkomstig van ver buiten de gemeente. Als er al een crossbaan of mountainbikerou te moet worden aangelegd, dan dient dat op een plek te gebeu ren waar er voor omwonenden én natuurwa arden geen over last ontstaat, verklaart secreta ris A van Damme van de PvdA- Hulst. REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Axelsestraat 16 4537 AK TERNEUZEN Tel: (0115) 694457 Fax: (0115) 620951 e-mail: redtern@pzc.nl C.A.M. van Gremberghe (chef) W.A. Bareman P.I.F.M. Cappetti J.J. Heijt M. Modde 's Gravenhofplein 4 4561 AJ HULST Tel: (0114) 373839 Fax: (0114)373840 e-mail: redhulst@pzc.nl R.E.A. Hoonhorst B.J.G. Pelgrim CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.city.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl door Wilma Valk De Zeeuws-Vlamingen Saskia Henderikse en Marc van denBroecke trekken een jaar lang door Australië. Ze pro beren als 'werkende toeristen' zoveelmogelijkvan dit wereld deel, dat ook bekend staat als Dowri Under, te zien. Eenmaal per veertien dagen houden ze dePZC-lezers op de hoogte van hun belevenissen. Het tweetal bevindt zich momenteel op het eiland Tasmanië. Vandaag, in de elfde aflevering, vertellen ze over de geschiedenis van het vroegere Van Diemens Lancl, ooit een beruchte strafkolonie zuidoostelijk van Aus tralië. Bijna negenhonderd mensen in West- Zeeuws-Vlaanderen weten het: donderdag bloeddonorendag! Al meer dan twaalfenhalf jaar, sinds de fusie van het Rode Kruis met de Bloedbank Zuid-West-Nederland in Dordrecht, is de donderdagavond in het Antonius- ziekenhuis in Oostburg de dag voor do noren. li Een vast team van medewerkers ont ij vangt de bloedgevers elke week. „We Izijn met acht dames", zegt teamleidster Tiny de Ruiter. Tiny is met Gemma van Tiggelen, Jopie van Muiken en Marleen van de Voorde al vanaf het begin van de j. partijCeline Verwey, Monique Quaars, Jennie den Dekker en Anja Vastenhout kwamen enkele jaren later de gelederen i versterken. Al kort na 180 0 uur komen de dames in het ziekenhuis aan. Elke donderdag weer archiefkasten ophalen, behandel en onderzoekkamers omtoveren in bloedafnameruimtes, de receptie van de internisten en het lab overnemen, grote kannen koffie, frisdrank en koek gereed zetten. Na een half uurtje kunnen de eerste do noren zich melden. In één ruk door tot 21.30 uur of langer Elke week worden ongeveer zeventig donoren opgeroe pen. Maar soms is iemand ziek, verhin- derd, op vakantie of heel soms vergeet hij het, meestal zijn er de donderdag avond 45 donoren aanwezig. „Dan nog opruimen, maar om 22.00 uur zijn we meestal klaar." Een team van acht lijkt veel, maar is echt nodig. Iedereen heeft bij toerbeurt een vaste taak. Eentje voor de admini stratie, iemand voor het meten van de bloeddruk en informeren naar medi cijngebruik en ziektes. Daarna gaat het naar het lab voor de eerste prik. Eén van 1 cle dames neemt een beetje bloed af en t een ander test het op het hemoglobine- gehalte. Pas als dit goedgekeurd is, mag de donor verder om nu echt bloed te ge- ven. Hiermee zijn de laatste vier dames I meer dan druk bezig. Ook is er om toer- I beurt een keuringsarts (huisarts) aan- I wezig. Koffiekransje Waarom een baantje bij de bloedbank, J elke week weer opdraven? Gemma is hierin heel duidelijk: „Het contact met j de mensen, allemaal eigen mensen, heel J gezellig." „Het is vooi'al leuk omdat de mensen vrijwillig komen", weet Tiny. „Hier komt niemand omdat hij ziek is of bang. Alle donoren komen uit vrije wil en om iets te doen voor het goede doel. Dat maakt het werk zo leuk. De De bloeddonorendag is voor velen een gezellig weerzien met bekenden, die net als zij jaren achtereen vrij willig bloed afstaan om anderen te helpen. foto Charles Strijd meesten kennen elkaar ook. Soms lijkt het hier wel een koffiekransje. Want de meesten blijven nog even zitten en ge zellig koffie drinken." Sommige mensen voelen zich na het ge ven van bloed eenbeetje zwakjes. Na de afname kunnen ze iets drinken of eten. Maar binnen een paar uur heeft het bloedvolume zich weer hersteld. Plet afgenomen bloed wordt onstolbaar gemaakt en hiervan maken de bloed banken: rode bloedcel-concentraat, bloedplaatjes-concentraat en bloed- plasma. „Er zijn maar liefst acht dono ren nodig om stollingsfactor VIII voor een hemofoliepatiënt aan te maken. Er zijn nooit genoeg donoren", aldus Tiny. Doktersassistentes De dames van de bloedtransfusie zijn officieel doktersassistentes. „We heb ben hiervoor een cursus gevolgd", ver telt Jennie. „Maar we zijn allemaal ver pleegkundige of analiste." Regelmatig worden vei*volgcursussen gevolgd. „Binnenkort een cursus over nieuwe schudapparaten. Het bloedmoet, om de anti-stohniddelen beter te verdelen, re gelmatig worden geschud. Nu moeten we dit nog met de hand doen. Straks be schikken we over een apparaat, dat schudt en weegt. Hebben we meer tijd voor de donor. Ook een cursus admini stratie zit nog in de planning." Het af genomen bloed wordt koel bewaard en vrijdagmorgen vroeg opgehaald dooi de bloedbank en nog dezelfde dag ver-, werkt. Twee apart gevulde buisjes bloed worden nog verder onderzocht om te kijken of de donor geen over draagbare ziekte heeft. Een goede con trole die zowel de patiënt als de donor ten goede komt. „I-Iet is nodig bloed zo vlug mogelijk te verwerken", weet Tiny. „Iemand die vandaag goedgekeurd wordt kan morgen al besmet zijn. Het risico is anders te groot." Al maken de dames geen plannen voor de donderdagavond, ze gaan natuurlijk wel op vakantie. „We hebben een goede regeling met het team in Terneuzen en Hulst, indien nodig komen ze hier in vallen of wij daar. Het werkt perfect, aangezien we met hetzelfde systeem werken." Pelikaan Sinds 1 januari 1998 is de Bloedbank Zuid-West-Nederland samengevoegd met Rotterdam en West-Brabant. De nieuwe bloedbank heet ZWN Rotter dam met als overkoepelende landelijke organisatie Stichting Sanquin Bloed- voorziening dat als logo een vliegende pelikaan heeft. Di L nieuwelogo zal door alle Nederlandse bloedbanken worden gehanteerd. Voor de acht dames in Oostburg en hun donoren vei-andert gelukkig niets. Een nieuw logo, nieuw jasje, maar ver trouwde gezichten op donderdagavond in het Antoniusziekenhuis in Oostburg. Tasmanië. Dit is het eiland dat in 1642 werd ontdekt door de Nederlandse ontdek kingsreiziger Abel Tasman. Hij noemde het Van Diemens Land, naar de toenmalige gouverneur van Nederlands-Indië. Tal van Nederlandse namen ge tuigen nog van Tasmans bezoek aan Van Diemens Land, zoals Schouten Island en Mount Heemskerck. In de veronder stelling dat het ontdekte land deel uitmaakte van het Austra lische vasteland, voer Tasman na het planten van de vlag ver der. Het duurde nog 150 jaar voordat men ontdekte dat Van Diemens Land een eiland was. In 1788 arri veerden de eer ste kolonisten en veroordeel den in Sydney. Engeland was van plan om van Australië een strafkolo nie te maken. De ontdekking dat Van Diemens Land een eiland was, creëerde nieuwe mogelijk heden. Het eiland, dat de groot te heeft^van Schotland, was een uitstekende plaats om veroor deelden heen te brengen. Deze veroordeelden moesten het land opbouwen. Ze legden wegen aan en bouwden huizen en bruggen. De opening van Port Arthur in 1832 maakte Van Die mens Land de meest gevreesde bestemming voor Britse veroor deelden. Port Arthur was de plaats waar de zwaarste Britse criminelen terecht kwamen. Ook veroordeelden die in Au stralië een tweede misstap be gingen werden naar deze straf kolonie verbannen. Gelegen op een schiereiland was Port Ar thur een natuurlijke gevange nis. De verbinding met het vas teland was nog geen honderd meter breed. Wachters en hon den bewaakten deze smalle strook land, de omringende zee werd bewaakt door haaien. De strafkolonie groeide uit tot een compleet dorp, gebouwd en vaak ook ontworpen door ge vangenen, Zo waren er behalve de gevangenis onder meer een! kerk, een ziekenhuis, een gek-' kenhuis en soldatenverblijven. In de hoogtijdagen was de kolo-, nie bijna volledig zelfvoorzie-; nend. De veroordeelden werk-' ten in mijnen, bouwden schepen en kweekten groenten. In 1877 werd Port Arthur gesloten. In de 45 jaar dat het schiereiland- functioneerde als strafkolonie! zijn in totaal 12.500 veroordeel-' den de poorten gepasseerd Om van het imago van strafkolonie af te komen werd de naam Van Diemens Land veranderd in Ta smanië, naar de eerste Europese bezoeker. In het Tasmanië van vandaag zijn nog overal sporen uit het verleden terug te vinden. Daaronder de- overblijfselen van Port Ar thur, waar nog- steeds de sfeer! van het vroege-! re strafkample-; ven hangt. Verder zijn er de door' veroordeelden aangelegde we gen en gebouwde bruggen. Eén, veroordeelde verdiende zelfs; zijn vrijheid door op meesterlij-- ke wijze een brug te ontwerpen! en te bouwen. Er waren ook ver-; oordeelden die op de onwettige; manier hun vrijheid probeerden! te heroveren. Slechts enkelen is! het daadwerkelijk gelukt. Een opzienbare poging was die van. een groep gevangenen die in de! boot van de kampcommandant; tot Twofold Bay aan de Austra-- lische oostkust roeiden. Een maal aan land werden ze weer opgepakt. En dan was er nog de acteur Bil ly Hunt. Op de smalle landstrook van het schiereiland probeerde hij, vermomd in een kangoeroevel, langs de wach ters met hun honden te huppen.' Spijtig genoeg voor hem had een van de soldaten waarschijnlijk honger. De soldaat legde aan om de kangoeroe te schieten. Op dat moment gooide Billy het vel van! zich af en riep: „Don't shoot, it is! only Billy Plunt!" Dat redde zijn leven, maar niet zijn vrijheid. i theater SPECTACULAIRE DANSAVOND 28 Februari a.s. in het theater van 'De Parel' met medewerking van Dansorkest Apple Green. U kunt van 20.30 tot 00.30 uur genieten van zowel de muziek als van het hapjesbuffet voor slechts 12,50 p.p. Let op: wederom Mt&StC Sls&W op 14 maart a.s. Reserveer tijdig!

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 49