Piramidespel steekt kop weer op Provincie wacht zware strijd voor behoud van Intercity Verhaal achter grenspalen te boek F ractie voorzitter RPF/GPV verlaat Provinciale Staten Anderhalve meter zeepaling spoelt aan in Vlissingen Organisatie van gedupeerden signaleert bijeenkomsten in Biervliet Politie blijft onder curatele zeeuwse almanak Koken Terneuzense jongeren willen bioscoop in stad Beurs gerold met 1200 gulden Cocaïnedealers aangehouden in Schoondijke pzc zeeland donderdag 26 februari 1998 Grenspalen zijn er genoeg in Zeeuws-Vlaai dóór Wout Bareman KOEWACHT - Grenspalen heb je... grens stenen ook. Kantpnpalen, hekpalen, maar ook Tiendepalen, Juridisctie- of banpa len, Generaliteitspalen, Douanepalen, Oostenrijkse palen, stoeppalen en am- bachtspalen... Palen zat. Maar wat is hun betekenis? „De grens is ontstaan door po litiek en niet door onze cultuur en volks aard", schreef wijlen gemeentesecretaris M. A Aalbregtse van Oostburg in 1976 in een boekwerkje over al die markerings punten. De Terneuzeiiaar P. W. Stuij stelde al eer der (in '90) de resultaten van uitgebreid onderzoek naar grenssloten, grensdijken, grensbomen, grenspennen, grenspalen en al die andere afbakeningsseinen te boek. Hij doet het nü weer. Toen kreeg zijn boek werk de titelZeeuwsch-Vlaanderende geschiedenis van een grensgebied' mee. De titel van het boek dat hij nu in voorbe reiding heeft, is nog onbekend. Hij put on getwijfeld uit hetzelfde reservoir. Immers, de palen staan er nog, de markeringspun ten zijn nog op ontelbare plaatsen in de grensstreek terug te vinden. Die grenspa len? De meeste geven simpelweg de grens aan tussen Nederland en België, maar er staan ook palen die de grens met Oosten rijk ten tijde van Karei VI aanduidden. Bijvoorbeeld... Karolingen Stuij wist zich ook acht jaar geleden al verzekerd van financiële steun van het Anjerfonds en andere vrijgevigen. Nü zoekt hij opnieuw steun voor een publica tie naar aanleiding van de studie, gewijd aan de ontstaangeschiedenis van de grens tussen de Nederlanden en Frankrijk. Te- foto Charles Strijd rug naar de Karolingische tijd, toen Karei de Grote het grootste deel van West-Euro pa bestuurde. Térug' naar de periode erna, toen het rijk werd opgedeeld in het West-, Midden- en Oostenrijk. Met Nederland als Middenrijk en België als deel van het zelfde Middenrijk én het Westrijk. „Een gedeelte van de grens tussen het Westrijk en het Middenrijk liep dus dwars door de Nederlanden. Meer in het bijzonder liep deze grens dwars door het huidige Zeeuws-Vlaanderen (Temeuzen, Oost- burg)", heeft Stuij vastgesteld. Het boek wordt, op initiatief van de Ter- neuzense uitgever Pim Broekhuijsen, ko mend najaar uitgebracht. Broekhuijsen verzorgde eerder de uitgave van het Ter- neuzens Kroegenboek, het gedenkboek over de ondergang van de Engelse oor logsbodem Valentine voor Terneuzen en het gedenkboek '40 jaar Porgy Bess'. grensstreken nog steeds vrij spel. Vandenabeele: „En dat moedigt de organisatoren aan gewoon door te gaan." Plij weet dat de opkomst op de wekelijkse bijeenkomsten is gekelderd. „Maar de organisatoren blijven vindingrijk. Lukt het ze niet in Zeeuws-Vlaanderen, dan ver huizen ze prompt naar de Bel gisch-Duitse grens. Daarom hebben we nu ook de Duitse re gering per brief gevraagd in ac tie te komen." In België loopt inmiddels een aantal gerechte lijke procedures tegen organisa toren. Half maart doet de recht bank van Hasselt uitspraak in een eerste zaak. Legaal Uitbater Jack van Harn van De Gentsche Poort' in Biervliet haalt de schouders op. „Ik bied hier inderdaad wekelijks on derdak aan de Businessclub Mundia'le, maar op welk gebied die club actief is, weet ik niet. Ze verkopen attributen geloof ik en zoeken daarvoor wederverko pers. Dat gebeurt al sinds sep tember, oktober vorig jaar. Maar alles is puur legaal hoor, van il legale praktij ken is geen sprake. En ik ben nu eenmaal gerech tigd om binnen de letter van de wet ruimtes te verhuren." Van Harn, ook voorzitter van het district Zeeuws-Vlaanderen van Horeca Nederland en uit dien hoofde goed op de hoogte met de problemen die de pira midespelen in het recente verle den in de grensstreek veroor zaakten (een korte gijzeling in Sluis en een nét verijdelde ge wapende oveival in IJzendijke): „Ik heb de hele zaak laten toet sen door de juridische dienst van de horeca-bond. Alles is in orde. Mundiale is trouwens in geschreven in het handelsregis tervan de Kamer van Koophan del." Vandenabeele: „Dedjü! Mundiale? Daar zitten dezelf de mensen achter als toen in Sluis!" door Richard Hoving MIDDELBURG - RPF/GPV- fractievoorzitter P. Roose (61) verlaat na ruim 16 jaar de Sta ten van Zeeland. De inwoner van Hoek legt zijn functie om gezondheidsredenen neer. De Middelburger J. J. van Oosten (39) volgt hem op. Roose kwam in 1982 als tweede man van de combinatie Refor matorisch Politieke Federatie- /Gereformeerd Politiek Ver bond in Provinciale Staten. Vijf jaar later ging hij als lijsttrekker de verkiezingen in. De RPF/GPV behield haar twee ze tels. Roose, lid van het GPV, werd fractievoorzitter. Na de Statenverkiezingen in 1991 kwam hij aan het hoofd van een driemansfractie te staan, Roose baseerde zich in zijn sta- tenwerk, dat hij sinds eind vorig jaar niet meer verricht, nadruk kelijk op de bijbel. Door het vertrek van Roose ver liest de GPV de meerderheid in de combinatie GPV/RPF Twee van de drie plaatsen in de sta tenfactie worden nu nog door GPV'ers ingenomen. Roose's opvolger Van Oosten is lid van het RPF. De enig overgebleven GPV'er, J. J. van Ginkel, wordt voorzitter van de fractie. Het of ficiële afscheid van Roose vindt waarschijnlijk plaats tijdens een Statenvergadering in april. door Lianne Sleufjes DEN HAAG - Minister Dijkstal (Binnenlandse Zaken) heeft het Zeeuwse politiekorps opnieuw onder preventief toezicht ge plaatst. Dat houdt in dat voor grote uitgaven toestemming aan Den Haag moet worden ge vraagd. Dijkstal en het korps streven ernaar om in 2 001 de be groting sluitend te hebben. Daartoe heeft het korps tot en met 2001 een extx-a bijdrage van alles bij elkaar 9,9 miljoen ge kregen. Samen met Binnen landse Zaken is een sanerings plan opgesteld. Zeeland kampt sinds 1994 met structurele te korten. De politie in deze regio staat sinds 1995 onder preven tief toezicht. Bij het koi-ps zijn in veihouding tot de rest van het land veel oudere en dus duurde re agenten werkzaam. Ook moet de Zeeuwse politie door de aan wezigheid van de Westerschelde een aantal voorzieningen dub bel hebben, hetgeenin de papie ren loopt. Veel korpsen kunnen volgens Dijkstal hun begroting alleen nogrond krijgen door hun reser ves aan te spreken. De minister vindt interen op de reserves on gewenst. Dijkstal laat daarom onderzoeken of de normvergoe- ding toereikend is. De Goesenaar die zich dezer dagen telefonisch tot ons wendde, was zeer ontevre den. Hij had in deze courant een recept aangetroffen voor gevulde tortilla's en daar kon hij niets mee aanvangen. Hij had namelijk in geen enkele winkel de ingrediënten ge vonden waarmee het smake lijke gerecht bijeengehouden moest worden. De medewerkster die hem aan de lijn kreeg, had hem best te woord willen staan, maar dat lukte niet. Vergeefs trachtte ze hem antwoord te geven op zijn klachten, maar hij bleef doorratelen. Het aanbod de kwestie tot de bo dem uit te zoeken en hem dan terug te bellen, drong niet tot hem door. Zeer aangebrand, dat ivas hij. Hij beëindigde het gesprek op een ruwe manier. „Met u kom ik ook niks verder", riep hij, waarna hij de hoorn op de haak wierp. Onze medewerkster nam het prettig op. „Heeft hij toch nog lekker kunnen koken", concludeer de ze. „Van woede." door Miriam van derSchot VLISSINGEN - Bij Boule vard Evertsen is woensdag een zeepaling van anderhal ve meter aangespoeld. Het komt niet vaak voor dat deze soort alen stranden bij de Zeeuwse kust, aangezien ze vooral bij Groot-Brittannië leven. Zeebioloog J. van der Veen van het maritiem attractie centrum Het Arsenaal in Vlissingen vermoedt dat de paling in aanvaring is geko men met een scheepsschroef De achterste twintig centi meter van het dier was flink beschadigd. De paling moet later aan zijn verwondingen bezweken zijn. De in Vlissingen gevonden aal was ongeveer acht jaar oud. De dieren kunnen twaalf jaar worden en twee- enhalve meter lang. Roeland Rommens, Benjamin van Geersdaele, Danny Bomer en Sjors van de Bulck vonden de vis. Het viertal waarschuwde daarop de stichting Stads- toezicht. Azoren Zeepalingen leven bij Groot- Brittannië. De volwassenen trekken ieder jaar naar de Azoren om te paren. Daarna gaan zij dood. De jongeren komen terug naar de Europe se kust. Het zijn schuwe vis sen die vooral 's nachts leven. Overdag kruipen ze het lief ste in een spleet. Het is de tweede keer binnen een week dat een zeepaling op Walcheren aanspoelt. Vo rige week lag er een dood exemplaarop het strand na bij Dishoek, door Wout Bareman BRUGGE - De Vlaamse organi satie Gedupeerden Piramide- netwerken trekt opnieuw ten strijde tegen de activiteiten, die de organisatoren van piramide spelen nog steeds ontwikkelen in Zeeuws-Vlaanderen. Voor zitter Daniël Vandenabeele heeft naar eigen zeggen gecon stateerd dat in horeca-etablis- sement De Gentsche Poort in Biervliet nog wekelijks bijeen komsten plaatsvinden om 'klanten' te werven voor derge lijke praktijken. „Het is schan dalig dat die molen a'-^aar doordraait. Terwijl het zoveel menselijk leed veroorzaakt." Vandenabeele grossiert sinds vorig j aar in klachten van gedu peerden van de piramidespelen, die in België weliswaar verbo den zijn, maar daar wel tiendui zenden slachtoffers hebben ge maakt. „In België zijn tot nu toe meer dan 55.000 ldachten inge diend tegen de malafide prak tijken van die netwerken. Als iedereen zich zou melden ont stijgen we zeker de lOO.9OO.Het is - in Nederlandse guldens uit gedrukt - een fenomeen waarin honderden miljoenen guldens, zoniet miljarden omgaan. Het is waanzinnig dat de bankinstel lingen aan al die naïeve deelne mers onbeperkt kredieten be schikbaar stellen, want het leed Waarmee wij worden gecon fronteerd is absoluut niet meer te overzien." De organisatie van Vanden abeele richtte z'n pijlen al eer der op Zeeuws-Vlaanderen. Ruim een jaar geleden poogde de 'vereniging zonder winstoog merk' de ronselpraktijken in het zalencomplex De Vlaanderen in Sas van Gent te dwarsbomen. Burgemeester ing. J. H. M. van Rest wees de actievoerders erbij die gelegenheid fijntjes op dat de organisatoren zich netjes aan de (wettelijke) regels hielden en dat ex-, afgezien van enige par keerproblemen, geen bezwaar was tegen de activiteiten, die bovendien in besloten sfeer plaatsvonden. Vandenabeele kan daar nu nog héél boos over worden. „Het standpunt van die burgemees ter ging volledig voorbij aan de menselijke kant van de zaak. Toen ik haar vroeg of ze mis- schienbanden hadmet die orga nisatoren, hoefde ik m'n kopje koffie niet eens meer leeg te drinken." Hij hoopt bij burge meester drs. R. C. E. Barbé van Temeuzen te kunnen rekenen op meer begrip. „Ookhemzalik wijzen op de ellende die pirami despelen veroorzaken. Zelf moorden, echtscheidingen... Hopelijk is de man daaivoor ge voelig. Probleem is dat de Ne derlandse regering de pirami despelen wil uitbannen, maar dat het wetsvoorstel nog steeds niet is gepasseerd." Door de lankmoedige houding van de Nedexiandse wetgever hebben de organisatoren van de piramidespelen in met name de TERNEUZEN - De jeugd van Terneuzen wil een bioscoop te rug in de stad. Volgens woord voerder Leon Verlinde van de plaatselijke jongerenorganisa tie van het CDA is die wens na drukkelijk naar voren gekomen tijdens de campagne van het CD JA op dè diverse scholen. De mogelijkheid van een bio scoop wordtbekeken binnen het kader de gemeentelijke plan ontwikkeling van het nieuwe theater. Het CDJA wil via haar vertegenwoordiger (Ronny den Exter) op de CD A-lijst voor de raadsverkiezingen wijzen op het belang van een filmzaal. HULST - Een 69-jarige vrouw- uit Lieshout is in Hulst slachtof fer geworden van een zakken roller. Haar portemonnee met daarin 1200 gulden werd door een gauwdief ontfutseld. SCHOONDIJKE - De politie heeft in Schoondijke drie man nen aangehouden op verden king van handel in harddrugs. Het gaat om een 35-jarige inwo ner van die plaats en twee man nen uit Den Haag. In de auto van de Schoondijkenaar werd één ons cocaïne gevonden. Op last van de rechter-commis- saris werd dinsdag huiszoeldng verricht in zijn twee woningen. Daarbij stuitte de politie op nog eens 45 gram cocaïne en enkele duizenden guldens. In de auto van de Hagenax-en werd even eens een paar duizend gulden aangetroffen. De drugs en het geld zijn in be slag genomen. De drie verdach ten zijn ingesloten en worden nog deze week voorgeleid. De politie in Zeeuws-Vlaande ren hield de verdachte al enige tijd in het oog. Zij sluit niet uit dat nog meer aanhoudingen volgen. door Harmen van der Werf VLISSINGEN - Het plan om de kleine Zeeuwse NS-stations in 1996 te sluiten lijkt achteraf slechts de voorbode te zijn ge weest van veel groter onheil. Zeeland dreigt nu zelfs zijn In tercityverbinding kwijt te ra ken, als het ministerie van Ver keer en Waterstaat zijn zin krijgt. De kleine stations zijn na massaal verzet behouden. De vraag is of het deze keer weer zo 'gemakkelijk' zal gaan. Aan de provincie Zeeland en gemeenten met een Interci tystation zal het niet liggen. Gedeputeerde Staten hebben minister A JoiTitsma (WD) al vast een protestbrief geschre ven, nog voor de vermaledijde ontwerpvisie 'De derde eeuw spoor' in het kabinet is ge weest. „Dat is niet gebruike lijk", erkent gedeputeerde J.I. Hennekeij (WD), „maar soms moet je wel vroegtijdig reage ren." De provincie kruipt in de huid van actievoerder. Hennekeij sliep tot vorige week nog rustig. De Zeeuwse lijn zou tot het landelijke spoorwegennet blijven beho ren. De Intercity door Zeeland zou blijven na het jaar 2000. Alles wees daarop. Middelburg stond in elk geval op een lande lijke lijst met Intercitystations. Treinen zouden dan gemakke lijk kunnen doorlijden naar het eindstation Vlissingen, om daar te keren. „Wij moesten Voor de provincie hoeft de NS niet per se in Zeeland te blij ven rijden. „Het maakt niet uit of de NS of bijvoorbeeld een Duitse spooiwegmaatschappij op Zeeland rijdt", zegt ambte naar Lindenberg. „Als er maar een Intercity blijft." M. Lootens van reizigersver- eniging Rover vindt dat iets te simpel. Zij vreest een chaos door opdeling van het spoor wegnet in internationale, landelijke en regionale verbin dingen. „Als je straks van Vlis singen naar Rotterdam wilt, moet je dan een nieuw kaaitje in Roosendaal kopen, omdat daar een ander bedrijf rijdt? De NS kan wel een concun'ent ge bruiken, maar als dat de gevol gen zijn, is de reiziger de dupe." Fundamenteel Dat de NS een winstgericht be drijf moest worden, is overi gens al niet onopgemerkt aan Zeeland voorbijgegaan. De koffieverkopers zijn verdwe nen, loketten en fietsenstallin gen gaan eerder dicht. Toch zijn volgens gedeputeerde Hennekeij de problemen niet te wijten aan de concurrentiedrift die zich van het ministerie van Verkeer en Waterstaat meester heeft ge maakt. Het heeft te maken met een andere fundamentele keu ze. Of Zeeland een directe verbinding met de rest van Ne derland waard is of niet? Het antwoord op die vraag heeft de provincie gegeven. De vier vinders van de zeepaling: (vlnr) Roeland Rommens, Benjamin van Geersdaele, Danny Bomer en Sjors van de Bulck. foto Ruben Oreel dan alleen nog maar knokken voor Goes als Intercitysta tion", stelt provincie-ambte naar C. Lindenberg. „Dat was een eenvoudiger gevecht dan waar wij nu voor staan. Dat Zeeland van de nationale spoorwegkaart dreigt te ver dwijnen, heeft te maken met wat iedereen al weet. Zeeland is dunbevolkt. Er stappen wel redelijk veel reizigers in, maar verspreid over diverse stations. Een Intercity kan daardoor nooit echt hard rijden. Natio nale voorzieningen zijn er niet in Zeelaxrd. Een veerverbin- ding met Engeland zou gehol pen hebben. En toeristen ko men met de auto. Alleen dagjesmensen willen nog wel eens treinen. „Toch stond de Zeeuwse lijn steevast op het nationale spoorwegennet ingetekend", laat gedeputeerde Hennekeij weten. „Ze hebben nu blijk baar andere normen gehan teerd, terwijl het toch duidelijk is dat de spoorlijn de. ruggen graat vormt van het openbaar vervoer in Zeeland. Als daar geen Intercity meer rijdt, zal dat ook negatieve gevolgen hebben voor het busvervoer. Nu kunnen treinreizigers in Zeeland nog gebruik maken van de Intercity. foto Wil lem Mie ras Voor het provinciebestuur zit daar de knijp. Zij heeft sinds 1 januari de verantwoordelijk heid voor het busvervoer ge kregen. Hennekeij: „En wij willen best wel een deel van het treinvervoer overnemen, de stoptreinen. Wij willen daar dan ook voldoende geld voor hebbenMaar die zekerheid hebben wij niet." De ongebruikelijk snelle reac tie van het provinciebestuur- vloeit voort uit angst, omdat het alleen lijkt te staan. Zee land verliest in het voorstel van Verkeer en Waterstaat als enige provincie zijn Intercityverbin ding. Eén bondgenoot lijkt de pro vincie Zeeland wel te hebben: NS Reizigers. Algemeen direc teur NS Reizigers H. Huisinga vertelaarde in de laatste editie van het NS-personeelsblad De Koppeling dat 'de NS een sterk voorstander is van een samen hangend netwerk van Interci ty-, snel- en stoptreindiensten op het kernnet'. De clou zit 'm in het woord 'kernnet'. De vraag is of de Zeeuwse lijn tot het kernnet gaat behoren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 47