Hoge flat Aqua Delta van de baan PZC PZC De jaren van de tijdklokker vlogen om Midwinterfeest dit jaar in Kerkwerve W. Vermeend gast in De Rode Kaart zeeland donderdag 26 februari 1998 s 1 Geringe schade bij brand Goes Prof. ir. P. J. Knoppert overleden Teler zilveruien Masaggia failliet Vlissingse transporteur op de fles Dief alsnog naar de gevangenis Terneuzense jeugd wil bioscoop Raad van State acht landschap belangrijker dan economisch belang Jeugdsoos Panik zoekt stek Landbouwgrond werd in de afgelopen jaren flink duurder mensenwerk CJ V-filmdag ÖVi O - GOES - Een brand in een in aanbouw zijnde woning in de- Troelstralaan in Goes veroorzaakte woensdagmorgen voo;- ongeveer duizend gulden aan materiaalschade. Tien bouw* platen die in het huis lagen en met plastic waren afgedekt, gingen in vlammen op. De brand is waarschijnlijk aangesto-* ken. Eenpolitiesurveillance ontdekte de brand om 03.30 uur." De politie probeerde te blussenmet een brandblusser, maar de brand bleek te omvangrijk. De inmiddels gewaarschuwde bi'andweer kreeg het vuur binnen enkele minuten onder con- trole. Het huis zelf liep bij de brand geen schade op. ROTTERDAM - In zijn woonplaats Rotterdam is woensdag prof. ir. P. J. Knoppert overleden. Hij werd 75 jaar oud. Knop-'' pert was de eerste directeur van het Waterwinning'bedrijf; Brabantse Biesbosch. Hij leidde het bedrijf vanaf de oprich ting in 1968 tot aan zijn pensionering in 1989. Onderzijn lei-' ding kwam het Biesboschproject tot stand, dat van grote bete kenis is voor de openbare watervoorziening in Rotterdam, Noordwest-Brabant en Zeeland. Het omvat grote spaarbek- kens (Petrusplaat, Gijster, Honderd en dertig) voor opslag vat! oppervlaktewater uit de Maas. In 1973 werd het eerste gezui verde Biesboschwater aari Rotterdam geleverd. Zeeland be gon in 1988 met de aanvoer van Biesboschwater naar Zeeuws-Vlaanderen. later ook naar Midden-Zeeland. Knop pert. die vrijdag wordt gecremeerd, genoot in de waterlei dingwereld aanzien als een creatief en kundig ingenieur. MIDDELBURG - Masaggia BV in Sint Maartensdijk is fail liet. Het bedrijf, dat (zilver)uien teelde, verwerkte en verhan delde, betaalde zijn schulden niet meer. Er werkten ongeveer tien personeelsleden bij de onderneming. De rechtbank in Middelburg heeft mr. B. van Leeuwen aangewezen als cura tor; die had dat gistermiddag zelf net gehoord en kon nog niet vertellen of er mogelijkheden zijn om het bedrijf door te star ten. De schulden bedroegen ruim 115.000 gulden. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren; het faillissement uitgesproken over transpoidbedrijf Spedi- tion Kreis in Vlissingen. De schulden van de onderneming waren inmiddels opgelopen tot ongeveer 800.000 gulden. Aangezien het bedrijf die schul den niet betaalde, werd het bankroet uitgesproken. Bij Spedi- tion Kreis werkten vier mensen. GOES - De politie heeft in de nacht van dinsdag op woensdag aan de Deltaweg in Goes een 24-jarige inwoner uit Waalwijk aangehouden die nog een gevangenisstraf van 119 dagen op, zijn naam had staan. Hij was eerder veroordeeld wegens dief7 stal, maar had zijn straf nog niet ondergaan. Hij werd tijdens een routinecontrole aangehouden en zal worden getranspor teerd naar een huis van bewaring. TERNEUZEN - De jeugd van Terneuzen wil een bioscoop te rug in de stad. Volgens woordvoerder Leon Verlinde van dë plaatselijke jongerenorganisatie van het CDA is die wens na1' drukkelijk naar voren gekomen tijdens de campagne van het; CDJA op de diverse scholen. De mogelijkheid van een bio scoop wordt bekeken binnen het kader de gemeentelijke planontwikkeling van het nieuwe theater aan de Westkollc1 straat. door Herre Stegenga ZIERIKZEE - Het Schouwen- Duivelandse Midwinterfeest moet herinneringen oproepen aan de sfeer van de legendari sche zomeravondfeesten in Zierikzee. Feesten die tiental len jaren geleden plaatsvon den en waar bekende artiesten als Johnny en Rijk en The Dutch Swing Collegeband ac te de présence gaven. Frans van Aken, één van de organi satoren van het Midwinter feest: „We willen de sfeer van toen terughalen en bewijzen dat er ook tegenwoordig een goed feest kan worden gehou den." Zaterdag vindt de vijfde editie plaats. De traditie wil dat het evenement elk jaar in een an dere plaats op Schouwen-Dui- veland wordt gehouden. Dit keer is het dorpshuis van Kerkwerve aan de beurt. Van Aken:,In verband met het eer ste lustrum hadden we eigen lijk de Concertzaal in Zierik zee op het oog, maar deze zaal was al bezet." Een andere ge woonte is dat de opbrengst van de avond wordt geschonken aan een goed doel. Dit jaar is voor Radio Schouwen-Duive- land gekozen. De lokale om roep is aan het sparen voor een mobiele studio, vertelt Van Aken. Het programma: de deuren van dorpshuis 't Zuudende worden 19,30 uur geopend. Een half uuf later zal de 'nachtburgemeester van Kerkwerve', de beheerder van de zaal, het Midwinterfeest of ficieel openen. Vervolgens vindt een presentatie plaats van twee jazzballetgroepen. Rond 20.30 uur zal de bekende toetsenist Maarten Breynes, voor wie het één van zijn laat ste optredens is, een staaltje van zijn kunnen geven. Daar na wordt het podium in bezit genomen door volksdansgroep Nehalennia. Tot, slot zullen de groepen Listen to the Music en Mixed-Up het publiek aan het dansen proberen te krijgen. Het Midwinterfeest zal naar verwachting om 00.30 uur af gelopen zijn. Midwinterfeest editie 1996 in het dorpshuis van Ouwerkerk. foto Pieter Honhoff door Herre Stegenga BRUINISSE - De hoogbouw- plannen van vakantiepark Aqua Delta inBruinisse kunnen ia de prullenmand worden ge gooid. De Raad van State heeft het beroep van Aqua Delta te gen het besluit van Gedeputeer de Staten van Zeeland onge grond verklaard. De provincie had geen toestemming gegeven voor de bouw van het omstreden appartementencomplex van bijna dertig meter hoog. Het va kantiepark zal op zoek moeten naar een andere oplossing. Het appartementencomplex - een 95 eenheden tellend gebouw dat trapsgewijs de lucht in cir kelt - was het belangrijkste on derdeel van de upgrading van Aqua Delta. Het park is verou derd en heeft dringend behoefte aan een facelift. Het complex inoest de blikvanger worden van het vernieuwde vakantie oord. De verbetering, waarmee pakweg 25 miljoen gulden is ge moeid, bestaat verder onder meer uit een opwaardering van het centrumgebied en de bouw van een nieuw bungalowpaxk van 160 eenheden. Aqua Delta directeur A H. Verharen was wegens vakantie gisteren niet bereikbaar voor commentaar. Hoewel een speciale werkgroep SCHARENDIJKE - De gemeen te Schouwen-Duiveland werkt niet mee aan het zoekexx naar een eigen onderkomen voor de Scharendijkse jeugdsoos Panik. De gemeente wil vooi'komen dat precedenten worden geschept, aldus voorzitter G. A M. Cobus- sen van de dorpsi'aad. Hij zei dit woensdagavond tijdens een vergadering van dit orgaan. Momenteel komen de soosbe- zoekers samen in dorpshuis De Putmeet in Scharendijke. Ze voelen zich echter niet zo thuis in deze ruimte, aldus Cobussen. Wellicht kan de dorpsraad uit komst bieden. Cobussen: „Er le ven wel wat gedachten over een mogelijke oplossing." Panik is vorig jaar opgericht en is de op volger van jeugdsoos The Trace, die in 1989 ten onder is gegaan. van vertegenwoordigers van onder meer de gemeente Bx-ui- nisse, de px'ovincie en Aqua Del ta, een zogenaamde pilotstuclie naar het hoogbouwproject heb ben verricht, heeft dit ondex'deel van meet af aan voor veel pro test gezorgd. Een tussentijdse aanpassing van het plan, het ge bouw werd afgeslankt zonder lager te woi'den, kon daar niets aan veranderen. Onder de be zwaarmakers bevonden zich de Vereniging Stad en Lande Schouwen-Duiveland, het Gre- velingenschap en een groep eigenaren van nabijgelegen vakantiewoningen. De voor naamste kritiek: het apparte mentencomplex zorgt voor 'ho- rizonvexvuiling'. Een gebouw van dergelijke afmetingen zou niet thuishoren in een landelijk gebied. Gedeputeex'de Staten hadden eveneens hun bedenkingen en keurden dit omstreden deel van het bestemmingsplan niet goed. Aqua Delta ging samen met de gemeente Schouwen-Duive land in beroep bij de Raad van State. Schouwen-Duiveland heeft van de voonnalige ge meente Bruinisse een 'inspan ningsverplichting' voor deze zaak geërfd en is verder natuur lijk de opsteller van het bestem mingsplan. Te laat De gemeente vergat echter de griffier-echten op tijd te betalen en werd door de Raad van State niet-'ontvankelijk verklaard. Wethouder C. W. Veerhoek zei eerder deze maand tijdens een zitting bij het rechtscollege dat hij vi-eest voor een forse schade claim van Aqua Delta, indien de gemeente niet als partij wordt erkend in de beroepszaak. Staatsraad D. Dolman ant- woox-dde dat het voor de uit komst van de beroepszaak niet veel uitmaakt of de gemeente al dan niet een partij is. In zijn mo tivatie bij de uitspraak stelt hij dat de provincie terecht meer gewicht heeft toegekend aan het landschappelijk belang dan aan de belangen van Aqua Delta. Gemeentelijk medewex-ker M. Jonker (Veerhoek was eveneens niet bereikbaar voor commen taar) zegt dat een schadeclaim van Aqua Delta niet meer aan de orde is. „De gemeente is in feite toch een pai'tij geweest. Als op steller van het bestemmings- plan word je ook gehoord." Pi'of dr. J. M. G. Leune uit Capelle a/d IJssel, eigenaar van een va kantiewoning achter het pai-k en fel tegenstander van het ap partementencomplex, zegt dat het Zeeuwse landschap gewon nen heeft. Vex-wijzend naar de uitspraak van de Raad van Sta te: „Heel Schouwen-Duiveland wordt als open, gx-oengebied be schouwd waax-door hoogbouw op andere plaatsen eveneens niet mogelijk is. Dat is grote winst." RIJSWIJK - Een hectare land bouwgrond is de afgelopeix ze ven jaar 12.000 gulden duurder geworden. Dat is een stijging van 35 procent. De gemiddelde koopprijs kwam daarmee in 1997 op 47.000 gulden per hec tare, zo heeft het Centraal Bu reau voor de Statistiek (CBS) berekend. De duurste grond ligt in de pro vincies Noord-Brabant en Utrecht. Opmei'kelijk is de prijsstijging van de grond in Zeeland. Voor het eerst is de grond daar duurder dan gemid deld in Nederland. Een mogelij ke reden daarvoor is dat steeds meer melkveehouders hun heil daar zoeken. Van oudsher is Zeeland een akkerbouwpx-ovin- cie. Goedkope grond is vooral te vinden in Groningen, Friesland en Drenthe. De totale oppervlakte land bouwgrond in Nederland neemt per jaar af met 5000 hectare. Deze gxxmd is nodig voor wo ningbouw, industrieterreinen en de aanleg van wegen. (ANP) REDACTIE NOORD-ZEELAND Oude Haven 41 4301 JK ZIERIKZEE Tel: (0111)415380 Fax: (0111)414126 e-mail: redzzee@pzc.nl M. E. M. Hitzert A. Molengraaf H." CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.city.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl door Inge Heuff Twixxtig jaar aan de kant staan. Op het eerste gezicht geen leuk per spectief. Han Stoel uit Brouwershaven doet het echter met plezier. Maar dan gaat het bij hem wel om de kant van het zwembad. En wat hem betreft blijft hij aan de kant staan. Zolang zijix dochter Jacqueline blijft zwemmen, zal hij zich met de Zwemvereniging Onderdak in Zierikzee bemoeien. En daarna wel licht ook nog, al is het misschien niet meer als bestuurslid. Maar Jacqueline piekert nog niet over stoppexx en dus blijft Han Stoel voor de zwemvereni ging behouden. Twintig j aar actief zijn voor een vereni ging is niet zomaar wat. Han Stoel doet er echter niet groots over. Hij moet zelfs zijn vrouw vragen of het echt zolang was. Bovendien, zo zegt hij zeliyreedhij de eerste tien jaar alleen maar zijn dochters en andere leden van de zwem vereniging rond en dat is toch niets bij zonders. Maar van het één kwam het andex-. „Op de tribune zit je als toe schouwer toch gauw zelf met een stop watch in de hand de zwemtijden te klokken", vertelt Han Stoel. „En dan wordt het voor mij een sport om te zien of mijn tijd overeenkomt met de officië le tijd." Toen hij een jaar of tien geleden gevraagd werd tijdwaarnemer te wor den, zei Stoel dus 'ja'. Hij moest eerst een cursus volgen. „Die duurt ongeveer vijf avonden en daarna volgt een examentje", legt hij uit. „Daarna mag je je 'tijdwaarnemer vier' noemen. Als je een aantal jaren exva- ring hebt in liet klokken, kun je 'tijd waarnemer di'ie' woi'den." Officials Tij dwaarnemers klokken de tij d die ligt tussen het startsignaal en het aantik ken van de kant aan het einde van de wedstrijd. Elke zwembaan heeft een ei gen tijdwaax'nemer. Daarnaast staat er aan de andere kant van elke baan een keerpuntwaarnemer Na de pauze in een wedstrijdmiddag, worden de rollen omgedraaid en ruilen de officials van plaats. Verderzxjn ervoor een wedstrijd nog een scheidsrechter, een startofficial en twee kamprechters nodig. Die laat- sten lopen met de zwemmers mêe om te zien of zij wel de juiste zwemslagen ma ken. Al deze mensen vormen, met een toegevoegd jurylid, de wedstrijdjury. Al deze mensen moeten bevoegd zijn, dus de juiste cursussen doorlopen heb ben. En al deze mensen zijn vrijwilli gers. Voor zwemvereniging Onderdak, die als thuisbasis het gemeentebad in Zierikzee heeft, betekent het dat er per wedstrijd dertien mensen nodig zijn. Het gemeentebad kent namelijk vier Zwemtijdwaarneiner Hau Stoel: „Je moet goed opletten, want een verkeerde tijd betekent het verschil tussen wel en niet een plak." foto Ruben Oreel banen. „Het is dus niet verwonderlijk dat alle zwemvex'enigingen altijd op zoek zijn naar ouders enbegeleiders die tijdwaarnemer willen worden", vindt Han Stoel. „Want als je in drie verschil lende competities zwemt, heb je in ons geval drie keer dertien mensen nodig. Dat tikt wel dooi-. En er zijn ook vereni gingen die in een zwembad met vijf of zes banen zwemmen. Per baan komen er dan twee waarnemers bij. Heel gedoe Moet je klokken bij de gewone onder linge zwemwedstrijden, voor de grotex-e evenementen word je gevraagd. Voor de zomer- en wintercompetitie bijvoor- beeld. Dat zijn provinciale kampioen schappen en het waarnemerschap is dan een gewild baantje. „Maar daar is moeilijk tussen te komen", weet Stoel uit ervaring. „Dan moet er echt eentje stoppen of verhinderd zijn, wil je aan bod kunnen komen." Nog stex-ker is dat het geval bij de lange baanwedstxijden. „Dat is de landelijke competitie. Die verloopt ook anders. Er zijn geen banen waarin gezwommen wordt, want het gebeurt buiten. Bijvoorbeeld in het Wilhelminakanaal bij Goes." De tijd- waarnemers kunnen wel controleklok ken zijn, maar meestal houden ze de nummers van aankomst bij.Omdat de zwemmers uit het hele land komen, ken we niet iedereen. Daax'om di-agen ze nummers op hun zwemcaps. Die num mers moeten wij opschrijven in volgox-- de van aankomst. Dat is als ze dicht op elkaar zitten soms een heel gedoe." Als hij geen werk als official heeft, houdt Stoel zich bij de lange baanwed- strijden bezig met het begeleiden van zijn dochter Jacqueline. Die persoonlij ke begeleiding is voor een zwemmer van de lange baan heel belangi'ijk. „Een zwemmer merkt het niet als hij of zij onderkoeld raakt", legt Han Stoel uit. „Maar als begeleider kun je dat signale ren door de slagen per minuut te tellen en te vergelijken met het aantal dat gewoonlijk gehaald woi-dt. Daarnaast zijn er ook uiterlijke kenmerken zoals blauwe lippen en zelfs blauw rond de mond. Als dat gebeux-t, is het beter dat de zwemmer meteen uit het water komt." Daarnaast is de mentale onder steuning van vader Stoel ex-g belang rijk. Zijn dochter ligt bij de acht kilo meter zo'n uur of twee in het water. „Dan kun je wel eens een dip j e hebben. Het leuke aan dit werk vindt Stoel het contact met de andex-en. „Als juxylid weet je wat er omgaat tijdens de wed strijd, je bent er veel meer bij betrok ken. Maar het is bijvoorbeeld ook heel leuk om die jonge zwemmertjes te spre ken die voor de eerste of tweede keer voor een wedstrijd staan. Ze zijn dan heel nerveus en ik probeer ze wat gei'ust te stellen. En de kindei-en die een me daille halen komen 'm na de uitreiking trots laten zien, dat is toch prachtig!" Het spannende bij de oudere zwemmers vindt Stoel dat ze fanatieker zijn. „Daar moet je extra goed opletten. Vooral bij de eerste vier. Want een ver keerde tijd betekent het verschil tussen wel en niet een plak." Zelf zwemt hij niet vaak. Eigenlijk kan hij zich zo snel maar één keer voor de geest halen. Tijdens de Ganzetrek in Goes, een prestatietocht, heeft hij vori ge zomer met een aantal andere stuursleden één kilometer gezwom men. Maar dat was voor de gein en om de jongere zwemmers te stimuleren het ook te doen. Bovendien was het water zeer aangenaam, wel twintig graden, meent hij. En dat was een belangrijke voorwaarde! door Andries Molengraaf ZIERIKZEE - Staatssecretaris W. Vermeend van Financiën is maandag van 20 tot 22 uur te gast in politiek theater De Rode Kaart in caféMondragon in Zie rikzee. Verfneend licht er zijn BRUINISSE Mandjesactie - De Stichting CJV Bruinisse houdt zaterdag morgen 7 maart een mandjesac tie. Huis-aan-huis gaan kinde ren van de CJV die ochtend door het dox-p met mandjes bood schappen, waar mensen een ax-- tikel uit kunnen kopen. Omdat het de bedoeling is dat de koper er een ander artikel voor in de plaats legt, blijft de mand vol. Doel van de actie is zoveel mo gelijk geld in te zamelen voor de grote ondex-houdsbeuxf die het CJV-clubgebouw De Kazei'ne moet ondergaan. B URGH-HAAMSTEDE Vrouw en geloof - De werkgroep Vrouw Geloof Samenleving Schouwen-Duiveland start donderdag 12 maart in Burgh- Haamstede een gespreksgroep voor vrouwen over het thema 'lijden en dood'. Het is de bedoe ling dat de deelnemers ervarin gen met lijdenen dood uitwisse len en op zoek gaan naar symbo len, verhalen, gedichten en beelden die troost kunnen bie den. De gespreksgroep komt vier keer bijeen in gebouw Re- vasa aan de Kex-kstraat 22 in Burgh. De eerste bijeenkomst begint om 20.00 uur. Deelname kost 20 gulden. belastingplan voor de 21c eeuw toe en zit in een jury die oordeelt over wie de beste 'debater' van de avond is. De Rode Kaart wordt door de Schouwse PvdA georganiseerd. De debaterwedstrijd gaat over vier stellingen: watei'schaps- vexkiezingen zijn onzinnig; een nieuw theater in Zierikzee moet in de Nieuwe Kerk komen; de gemeente moet door het Rijk' niet beperkt worden in haar heffingenbeléid; langs de De- lingsdijk mag geen windmolen- park komen. Ook woxxlt een open vraag gesteld over wie of wat zinloos geweld op straat door jongeren kan vooi-komen. Tijdens het politiek theater; wordt bekendgemaakt hoe Schouwen zou stemmen als er nu verkiezingen wax-en. Verder; wordenlandelijke politici be- •vraagd in een 'talkshow'. Ver-' meend zal daarin zijn nieuwe belastingplan voor de 21e eeuw uiteenzetten. Een lokale politi cus beantwooi'dt actuele lokale vragen en er wordt een schou der-klopje uitgedeeld aan een lo kale politicus. ZIERIKZEE - De CJV Samen Verder- uit Zierikzee houdt za- tex-dag een vakantiefilmdag. 's Middags woxxlt vanaf 14.00 uur voor kinderen vanaf 4 jaar de tekenfilm Zwanenpx-inses vex'toond, 's avonds (om 1.9.00 uur) is de jeugd vanaf 9 jaar aan de beui-t met de film Fair Liar. Plaats van handeling is beide keren gebouw De Dx-iehoek in Zierikzee. (Advertentie) hapjes theater o/t/vs .DE. PAREl, SPECTACULAIRE DANSAVOND 28 Februari a.s. in het theater van 'De Parel.' met medewerking van Dansorkest Apple Green. U kunt van 20.30 tot 00.30 uur genieten varx zowel de muziek als van het hapjesbuffet voor slechts 12,50 p.p. Let op: wederom Dinner Music Show op 14 maart a.s. Reserveer tijdig!

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 39