Gemeente functioneert niet goed PZC J li if H Thoolse boer weigert hoeve voor de fatale datum te ontruimen Molen Eindewege kopzorg stichting zeeland b 12 Inwoners de dupe van bestuurlijke verlamming in Noord-Beveland lezers schrijven Rarkeerbeleidsplan voor Veere donderdag 26 februari 1998 door René Schrier WISSENKERKE - Het gaat niet goed met de gemeente Noord-Beveland. De fusie tus sen Kortgene en Wissenkerke, nu drie jaar geleden, heeft ver lammend gewerkt. De proble men beperken zich niet langer tot de beslotenheid van het ge meentehuis. Ook de burgers beginnen te morren. Ze moeten veel te lang wachten op ver gunningen of het antwoord op brieven die ze aan de gemeente sturen. Daar waar andere ge meenten initiatieven nemen om burgers te steunen, met bij voorbeeld een koudetoeslag of een kwijtscheldingsbeleid voor de minima, laat Noord- Beveland het afweten. Steeds duidelijker begint de bevol king onder de bestuurlijke pro blemen te lijden. Raadsleden worden aan het lijntje gehouden. Als ze ergens naar vragen is het antwoord steevast: we werken er aan. In iedere normale gemeente heeft de raad het voor het zeggen. Zoniet in Noord-Beveland. Raadsleden die te kritisch zijn over het ambtelijk functione ren ontneemt burgemeester M. L. Everaers (WD) simpel weg het woord. Dat overkwam bijvoorbeeld A C. G. Ouds hoorn (Noord-Bevelands Be lang) bij de laatste algemene beschouwingen. Besloten ver gaderingen zijn schering en in slag. Als publiek en pers na de openbare raads- of commissie vergaderingen verdwenen zijn, gaan de deuren dicht en praten de raadsleden verder. Ook wor den de fractievoorzitters ach ter gesloten deuren bijeen ge roepen. Notulen worden niet gemaakt. Dat is makkelijk, dan kan daar later ook niemand meer op aangesproken worden. Raad Binnen de raad zijn de verhou dingen eveneens verstoord. De fractie van Oudshoorn zegde eerder al het vertrouwen in het college van WD en CDA op. Daarmee had dat college nog slechts de steun van zes van de dertien raadsleden. Zelfs bin nen fracties onderling botst het. Het CDA heeft al verschil lende keren tegen voorstellen van de eigen wethouder ge- T TI T!ü T1 li IR II II Het gemeentehuis in Wissenkerke. stemd. Het college van B en W heeft verschillende voorstellen terug moeten nemen omdat er geen raadsmeerderheid was. Er is echter niet één fractie die met de vuist op tafel slaat. Steeds als j e denkt nu pikken ze het niet langer, binden de raadsleden in. En dat is precies in het straatje van burgemees ter Everaers, die immers geen kritiek duldt en ook binnen het college geen tegengas krijgt van de wethouders C. J. van Damme (WD) en mevrouw J. M. Meulenberg-op 't Hof (CDA). De burgemeester heeft zich bij de collegevorming ook verre weg de belangrijkste porte feuille toegeëigend en daarmee de bestuurlijke touwtjes op Noord-Beveland in handen ge kregen. Wat overbleef was voor de wet houders. Zo is Everaers ver antwoordelijk voor ruimtelij ke ordening, personeelszaken en organisatie, volkshuisves ting, financiën, recreatie en toerisme en economische za ken. Vhn Damme (WD) moet het doen met openbare werken, milieu, musea, visserij en ver keer en vervoer. Voor Meulen- berg (CDA en de grootste frac tie) bleven over welzijn, sport, sociale zaken, onderwijs, ver enigingen, volksgezondheid en dorpsvernieuwing. De fusie van de gemeenten Kortgene en Wissenkerke is voorbereid door een zoge naamde stuurgroep. Die be stond uit de twee toenmalige colleges van burgemeester en wethouders. In die stuurgroep zaten ook al Van Damme en Meulenberg. Raadsleden en ambtenaren constateren nu dat die stuurgroep stappen heeft gezet die achteraf niet of nauwelijks terug waren te draaien. Of zoals nu in het ge meentehuis wordt gefluisterd: de zaken werden nog snel even tjes geregeld. Dat is een van de oorzaken van de problemen waarmee de gemeente Noord- Beveland nu kampt. De stuur groep nam allerlei beslissingen die nooit in de openbaarheid zijn gekomen. Ook de toenma- foto Willem Mieras lige gemeenteraden van Kort gene of Wissenkerke zijn daar niet bij betrokken. Na ongeveer een jaar kwamen er signalen vanuit de nieuwe gemeenteraad dat sommige za ken toch wel erg lang bleven liggen. Steeds werd de fusie van de twee gemeenten als ex cuus opgevoerd. De instelling van een zogenaamd Manage ments Team (MT), bestaande uit hoofden van de ambtelijke afdelingen, veranderde daar niets aan. Ambtenaren zijn bang bij de gemeenteraad aan de bel te trekken. Tussen vier muren willen ze hun hart wel luchten, maar niet in het open baar. Immers, als gevolg van de fusie hebben ze te maken met beoordelings- en functione ringsgesprekken en ze zouden niet de eerste collega zijn, die er met behoud van 80 procent van zijn salaris uitgeschopt is. Die gesprekken zijn overigens in 1996 en 1997 steeds uitgesteld, zodat de ambtenaren voortdu rend aan het lijntje worden ge houden. Wat dat betreft zijn de ambtenaren net als burgers die een vergunning aanvragen. Ze durven niet te klagen dat het zo lang duurt, want ze willen wel graag die vergunning hebben en zijn dus in een afhankelijke positie gemanoeuvreerd. Uiteindelijk vat zelfs binnen het college van burgemeester en wethouders de gedachte post dat er iets aan de interne organisatie moet gebeuren. Daarom wordt een onafhanke lijk deskundige ingeschakeld. Hij moet het zogenaamde orga nisatie ontwikkelingsproces begeleiden. Die man, drs. A J. P. Laming, bericht eind november van het vórig jaar aan B en W: „Ik constateer dat de voortgang (ondanks enkele positieve ontwikkelingen) ver traagd wordt en zelfs gevaar loopt. De MT-leden zijn, on danks concrete ondersteuning, individueel niet bereid en in staat 'de kar' te trekken. Een sombere balans die mijns in ziens een snelle besluitvorming vraagt van uw kant." Stoppen Het gevolg is een woedende brief van de vier afdelings hoofden, 13 januari, aan het college vanB en W. Daarinmel- den ze dat de rapportage van Laming is ingeslagen als een 'bom' bij de ambtenaren en grote onrust heeft veroorzaakt. In de brief eisen de vier afde lingshoofden dat Laming de zin waarin melding wordt ge maakt van 'de kar' terugtrekt en dat het college van B en W schriftelijk afstand neemt van die zin. Ook een opmerking van Laming, die zich in een beslo ten vergadering op 16 decem ber afvraagt of het college 'met deze mensen verder moet'heeft bij de ambtenaren de stoppen doen doorslaan. „De medewer kers vragen zich thans af wat het college in petto heeft en welke verrassingen er nog uit de hoed worden getoverd." door Marco van Barneveld THOLEN - De fatale datum waarop hij officieel weg moet zijn, nadert met rasse schreden, maar eigenaar D. van Gorsel van Hoeve Buitenzorg in Tho- len-stad blijft nog zitten waar hij zit. Zondag 1 maart loop de pachtovereenkomst die hij met de gemeente heeft gesloten af en die instantie wil Van Gorsel vóór die tijd zien vertrekken. Het is de bedoeling woningen te bouwen op de plek waar nu de hoeve nog staat. Van Gorsel ech ter zegt momenteel niet te kun nen wijken. Zijn schapen lam meren, voert hij in een brief aan de gemeente als argument aan. De Thoolse wethouder ing J. Versluijs is niet onder de indruk van de argumentatie van Van Gorsel. „Dat zijn schapen zou den moeten lammeren in deze tijd had hij natuurlijk al lang kunnen zien aankomen. Ik denk niet dat dit argument iets uit haalt." Het college van B en W van Tholen heeft zich volgens Versluijs nog niet over de brief gebogen, maar echt nodig lijkt dat ook niet. Versluijs: „Hij moet gewoon voor 1 maart weg zijn. Dat is deze week." Van Gorsel echter is niet van plan de hoeve te verlaten. Op de vraag wat er gebeurt als hij gewoon blijft zitten, wilde Versluijs gis teren niet ingaan. „We wachten eerst maar eens af wat hij doet." KAPELLE Kinderkoren - Meisjeskoor Blij de Klanken en kinderkoor Blij de Klanken uit Alblasserdam en kinderkoor Samuël uit Poede- royen verzorgen op zaterdag 7 maart een avond in De Heyezon in Kapelle. De koren tellen in to taal ongeveer 150 kinderen. Pie- ter Heykoop begeleidt hen op het orgel en de piano, Gerco Brouwer bespeelt, de panfluit. De korenavond begint om 19.00 uur. KLOETINGE Concert - Brassband Excelsior verzorgt op zondag 1 maart in Amicitia in Kloetinge vanaf 15.00 uur een concert. Op het programma staan onder meer werken van Bourgeois en Rim- mer. Ook is er een optreden van de Jeugd Brassband Zeeland, een groep van dertig jonge mu zikanten die zich voorbereidt op een muziekfestival in de Ver enigde Staten. Het is het zoveelste incident in de al jaren slepende zaak tussen Van Gorsel en de gemeente. Het probleem is dat de hoeve mid den in de Thoolse wijk Buiten zorg ligt, ingeklemd tussen de villa's. De gemeente aast al j aren op het terrein van de boerderij, waar bij steeds wordt verwezen naar heersende woningnood in de stad. Van Gorsel wist zich vele jaren met succes te weren tegen de Thoolse bouwdrift. De Kroon wees bijvoorbeeld in '94 het be stemmingsplan af dat de bouw regelde van elf bungalows op de plaats van de hoeve. De Kroon hechtte meer waarde aan het woongenot van de hoeve-eige naar. Nu de pachtovereenkomst met de gemeente afloopt, lijkt het einde voor Van Gorsel echt in zicht. Het college merkt daar bij op dat Van Gorsel de pensi oengerechtigde leeftijd al ruim schoots is gepasseerd en dat hij geen bedrijfsopvolger heeft. Houdt hij voet bij stuk, dan kan het op onteigening uitdraaien. Thoolse school breidt uit voor eigen rekening THOLEN - De protestants- christelijke basisschool De Re genboog in Tholen-stad gaat op eigen kosten een extra lokaal bouwen om ruimteproblemen het hoofd te bieden. Eerder werd een verzoek om steun ingediend bij de gemeente Tholen, maar die wilde niet aan de uitbreiding meewerken. Punt was dat de school niet vol deed aan een speciale verorde ning met voorwaarden voor overheidssteun. Zo zouden prognoses niet wijzen op grote groei van de school in de komen de jaren. Desondanks wil de school wegens ruimtegebrek een negende lokaal bouwen. Daarvoor heeft de school een verklaring van geen bezwaar nodig van. de gemeente. Het Thoolse college van B en. W wil die verklaring wel geven, zij het onder een aantal voorwaarden. Zo zouden alle kosten die de bouw van het lokaal met zich meebi'engen voor rekening van 'het schoolbestuur moeten ko men. Met nadruk wordt gesteld dat het dan ook gaat om de kos ten van onderhoud. Het school bestuur kan met die voorwaar den leven. De molen Nooitgedacht in Eindewege: ...oplopend tekort- foto Willem Mieras door Marten de Jongh EINDEWEGE - Stichting Molen Nooitgedacht in Eindewege kampt met financiële zorgen. De organi satie ziet vooralsnog geen moge lijkheden een hogere verzekering af te sluiten voor de inmiddels flink gerestaureerde stellingmolen. De gemeente Goes heeft een verhoging van de jaarlijkse subsidie afgewe zen. De uit 1872 daterende stellingmo len is de tróts van Eindewege. Een vrijwillige molenaar laat de wie ken gemiddeld één keer per week draaien. Om dat tot in lengte van jaren zo te houden, is echter geld nodig. De begroting laat een groter tekort zien dan vorig jaar. De ge meentelijke subsidie is niet meer toereikend voor de exploitatie van de stichting. De molen is door de uitgevoerde restauraties meer waard dan vroeger „Tot nu toe wa ren we tot een bedrag van 7 5 mille verzekerd voor kleinere schades", zegt secretaris J. Verwei-Nagelker- ke van de stichting. „Dat bedrag moeten we optrekken tot een mil joen." De stichting la-ijgt rijkssubsidie voor het jaarlijks onderhoud, een draaipremie van een paar honderd piek per jaar en een gemeentelijke subsidie van vijftienhonderd gul den per jaar. „Voor de rest zijn er geen inkomsten", zegt de secreta ris. Een beroep van Nooitgedacht op de gemeente om de subsidie te verhogen, is afgewezen. Dat de in komsten achterblijven bij de uitga ven is voor Goes geen argument meer geld. uit té trekken. De ge meentelij ke subsidieverstrekking staat geheel los van de exploitatie- cijfers. Hetis slechts een manier om waardering uit te drukken voor be paalde activiteiten zonder die acti viteiten te wiEen beïnvloeden. De stichting betreurt dat stand punt. Verwei-Nagelkerke: „Stel wij kunnen geen hogere verzeke ring afsluiten, dan komen we in ge val van ongelukken toch bij de ge meente terecht." Daar komt bij dat stichting Nooitgedacht nog niet klaar is met restaureren. Aan de romp en het metselwerk van bin nen én buiten moet ook nog het een en ander gebeuren. Het stichtings bestuur gaat in beraad om een oplossing te verzinnen voor de pro blemen. door Nicole Kluijtmans KOUDEKERKE - Het college van burgemeester en wethou ders van Veere wil 125.000 gul den uittrekken voor het opstellen van een parkeerbe- leidsplan. Uit een voorstudienaar de par keersituatie in de kuststrook en tussenliggende woonkernen Zoutelan.de, Westkapelle, Dom burg, Oostkapelle, Vrouwen polder en Veere bleek dat samenhangend en sturend par keerbeleid ontbreekt. De pro blematiek is het grootst in de kernen Domburg en Veere en in het natuurgebied de Mantehng bij Westhove. Andere knelpunten zijn de matige bereikbaarheid van de middenstand in Veere en Zoute- lande en het parkeren van dag- recreanten in de woongebieden van Domburg, Veere en Zoute- lande.Belangrijkste aandachts punten zijn een gebrek aan con trole op de naleving van de parkeer- en verkeersregels, geen eenduidige parkeeraan- wijzingen en het ontbreken van mogelijkheden voor. kort be taald parkeren. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC versche nen berichten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiter lijk 7 dagen. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De re dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. Gekwetst De foto naar aanleiding van de ingebruikname van de tv-stu- dio van Omroep Zeeland in Oost-Souburg heeft mij diep ge schokt (PZC 21-2). Kon men niet iets beters verzin nen, dan een voordrachtkunste nares te laten optreden in wat een 'aanfluiting' is van onze mooie Walcherse dracht? Schandahg bij een geraapte kle ren en een dito hoofddeksel. En dan nog als onderschrift daar aan toevoegen 'in Zeeuwse dracht'. Een ware blamage. Als het als een persiflage be doeld was - dan had dat er bij moeten staan. Vele Zeeuwen zuEen met mij zich erdoor ge kwetst voelen. M. S. van Westen-Crucq Mazzinilaan 25 Middelburg Bonuskaart II Bonuskaart is onrechtmatig, omdat privacywet wordt over treden. Het weerwoord van Albert Heijn: natuurlijk worden per soonsgegevens conform de wet Persoonsregistratie behandeld. De Registratiekamer is daar al lerminst van overtuigd (PZC 20-2). In tegenstelHng tot enkele ande re grutters lijkt deze grootgrut ter niet helemaal gespeend te zijn van fatsoensoverwegingen. Op het aanvraagformulier voor de bonuskaart wordt bijvoor beeld niet discreet geïnfor meerd naar persoonsgebonden variabelen zoals: opleiding, be roep (inkomen), geloof (spijs wetten) en medische aandoe ningen (dieet) van de consu ment, terwijl te kiezen voe dingspatronen hiervan zeker niet los staan. Het voedings voorschrift van Montignac lijkt niet voor iedereen in dezelfde mate en intensiteit te zijn weg gelegd. Het kon dus erger. Het is overigens te hopen dat de nieu we, aangepaste wet op de per soonsregistratie de zo goed be doelde 'consumentgerichte re- searchactiviteiten' van grootgrutters beter zal kunnen intomen. Voor het 'grootgrut- ten' op psycho-sociaal terrein en met name op dat van de 'zielemarkt' (brainwatching) mag, wat mij betreft, hetzelfde gebeuren. Wellicht dat een 'AH- erlebnis' hier voor een attitude verandering kan zorgen! I Steendam M. L. Kingstraat 52 Vlissingen Opvang vooral de groei van Schiphol zo veel mogelijk aan banden leg gen, dan kunnen zij er zeker van zijn, dat het aantal werklozen met de snelheid van een komeet omhoog gaat. Wie terug wil naar 1898 - toen Schiphol nog niet in de kinder schoenen stond - moet dan ook aanvaarden dat wij teruggaan naar het levenspeil van 1898. Daartoe is echter niemand be reid en daarom moet de uitbrei ding van onze nationale lucht haven met de meeste spoed ter hand worden genomen. Mr. J. W. Th. Vermeulen Kamperstraat 3 Sluis Cultuur De toestand van het culturele leven in Goes heeft duidelijk de aandacht van de PZC. De kran ten van 17 en 19 februari leggen daar ondubbelzinnig getuigenis van af. Aan het eind van het sei zoen gaat de Prins van Oranje, de enige schouwburg, dicht. Door het gestuntel van de be voegde instanties en van de po litiek zal het - op zijn minst - een paar jaar duren voordat er weer een theater in de Zeeuwse cen trumgemeente zal zijn. Daarbij mogen we hopen dat wat er ge bouwd zal worden een volwaar dige schouwburg zal zijn en niet 'een veredeld verenigingsge bouw', zoals Lia Sorber het on langs zo kernachtig formuleer de. De gemeente heeft het plan om daar waar nu de uitgeverij- drukkerij Oosterbaan-Le Coin- tre gevestigd is, het nieuwe the ater te bouwen. Wie weet dat de Westwal daar een weg is waar nauwelijks twee auto's elkaar kunnen voorbijrijden, ziet voor zijn geestesoog al de problemen rijzen met het vraagstuk van het parkeren. En dan het Grand Theater. De eigenaar wil weg van het Kerkplein en ergens an ders, dichtbij het centrum, een groter geheel met zeker drie za len bouwen. Nergens is er zo'n plaats te vinden! Maar iedere Goesenaar weet dat het Bekhof een groot terrein is waar gemak kelijk het nieuwe theater en de nieuwe bioscoop gebouwd kun nen worden. Die Goesenaar vraagt zich af, waarom dit niet gebeurt. De verkiezingen nade ren, maar alleen D66 maakt zich op om schouwburg en bioscoop mogelijk te maken. Hebben de andere partijen geen oog voor dit dubbele probleem? A P. Cornet Jasmijnstraat 1 Goes Stichting Kinderopvang Mid delburg (SKM) zet zich via Gastouderprojekt Walcheren (GOP) inmiddels elf jaar in om de BSO in een vorm te gieten die aansluit bij de wensen van kin deren en ouders (PZC 19-2). Gastouders die in de buurt wo nen van school en eigen woon omgeving bieden opvang buiten de schooltijden, zodat niet al leen het kopje thee maar ook de buurtvriendjes en-vriendinne tjes er zijn. Daarnaast zet de SKM sinds drie jaar thuisop- vangmedewerkers (zogenaam de TOPpers) in, die in het huis van het kind de opvang ver zorgt. Op dit moment maken zo'n honderd kinderen op Wal cheren via het GOP van deze beide vormen gebruik. En zeer binnenkort ziet de nieuwste op- vangvorm van BSO het levens licht: de SKM huurt een woning vlakbij één of meerdere scholen. Iedere dag na schooltijd kunnen daar zes kinderen worden opge vangen in een huiselijke omge ving door een professionele huisopvangmedewerksters (zo genaamde HOPper). De kleinschaHgheid op Walche ren zorgt ervoor dat de SKM steeds alert is en blijft zoeken naar die opvangvormen die praktisch en betaalbaar zijn en waar kinderen (en hun ouders) graag gebruik van.maken. Er is dus werk aan de winkel voor G OPpers, TOPpers en HOPpers. Erna Ramstijn, adj.dir. SKM- coördinator GOP Walcheren Annelies Vink, bemiddelings medewerkster BSO Meiveldpad 2 Middelburg Schiphol III De reactie van de heer Ham (PZC 19-2) op mijn bijdrage over Schiphol geeft mij aanlei ding tot het navolgende com mentaar. Dat Groen Links grote bezwaren heeft tegen de uit breidingvan Schiphol, verwon dert mij niets, want de leden van deze partij lopen met het hoofd in de wolken en worden daarom ook niet serieus genomen. Van de Partij van de Arbeid en D66 had ik echter een ander gedrag verwacht. Bij het aantreden van het huidige kabinet sprak de minister-president bij het afleg gen van de regeringsverklaring de woorden: „Werk, werk en nog eens werk." Daarmee waren PvdA en D66 het toch eens, of niet soms? Ik krijg echter de in druk dat de PvdA en D 6 6 .Twee de-Kamerfractie nu tot devies hebben: „Werkloosheid, werk loosheid en nog eens werkloos heid." In dat geval moeten zij Zuidlandtheater Terneuzen komt fors geld tekort TERNEUZEN - Het Zuidland theater in Terneuzen gaat een zwaar financieel jaar tegemoet. Volgens de huidige prognoses wordt, aan de vooravond van het vertrek van directeur Y. Mergler naar de schouwburg in Deventer, rekening gehouden met een tekort van ruim 130.000 gulden op de evenementenbe groting over de eerste helft van 1998. Het leeuwedeel van dat bedrag wordt gevormd door het gerin ger aantal verwachtte bezoe kers en de inkrimping van het provinciaal subsidie. Naar ver luid zal het boekingsjaar 1997 eveneens met een verlies van en kele tienduizenden guldens worden afgesloten. De gemeentelijke schouwburg commissie behandelde de fi nanciële problemen van het Zuidlandtheater woensdag achter gesloten deuren. Uit de vertrouwehjke stukken blijkt dat over de eerste helft van 1998 rekening wordt gehouden met een tekort van 104.585 gulden. Het Zuidlandtheater kreeg tot dusver jaarlijks 102.500 gulden subsidie van de provincie.Het besluit van de provincie om het subsidiebeleid voor de cultuur sector bij te stellen, betekent een dikke streep door de reke ning van de Terneuzense schouwburg. Dief alsnog naar de gevangenis GOES - De politie heeft in de nacht van dinsdag op woensdag aan de Deltaweg in Goes een 24- jarige inwoner uit Waalwijk aangehouden die nog een ge vangenisstraf van 119 dagen op zijn naam had staan. Hij was eerder veroordeeld we gens diefstal, maar had zijn straf nog niet ondergaan. Hij werd tijdens een routinecontro le aangehouden en zal worden getransporteerd naar een huis van bewaring. Partij tandpasta weggenomen GOES - Uit een winkel in het centrum van Goes zijn ongeveer honderd tubes tandpasta gesto len. De partij was zo'n achthon derd gulden waard. De winke lier heeft woensdag aangifte gedaan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 34