Negatief advies over bouwplan I Een hart en huis voor een zorgenkind PZC PZC Dirigent Ce vaal legt het stokje neer zeeland donderdag 26 februari 1998 b 1 Uitbreiding Kamperland Geringe schade bij Goese brand Landbouwgrond steeds duurder Prof. ir. P.J. Knoppert overleden Teler zilveruien Masaggia failliet Transporteur failliet verklaard Milieustraat Goes gaat tijdelijk dicht mensenwerk Super-schooldirecteur verhit nog steeds de Thoolse gemoederen ÏÏlScW mmmum door Mieke van derJagt KAMPERLAND - De provinci ale subcommissie voor gemeen telijke plannen is het niet eens met de stedebouwkundige op zet van het bestemmingsplan Kamp er land UI9 6Het uitbrei - dingsplan voor Kamperland, waarop een heleboel aspirant huizenkopers al jaren zitten te wachten, is volgens de subcom missie niet voldoende afgerond en Gedeputeerde Staten krijgen derhalve het advies om het plan niet goed te keuren. De gemeen te Noord-Beveland, al sinds 1991 bezig om de uitbreiding van de grond te krijgen, wil GS vragen aan het negatieve advies van de commissie voorbij te gaan. Voor de uitbreiding van Kam perland werd aanvankelijk een veel groter plan gemaakt, dat uitging van zo'n 140 woningen. De gemeente kreeg te horen dat dat in elk geval niet door kon gaan, waarna zij het aantal te bouwen woningen terugbracht tot 52. Het plan is echter zodanig gefa seerd dat vanaf de verste randen naar het dorp toe wordt ge bouwd. De subcommissie keurt het af dat in het begin van de ontwikkeling een indruk ont staat dat op willekeurige plaat sen woningen worden gebouwd. Mocht de woningmarkt om wat voor reden dan ook binnen nu en tien jaar stagneren, ontstaat een onafgerond en afgelegen klus- tertje woningen, dat geen enke le stedenbouwkundige relatie heeft met het dorp Kamperland. CZAV-terrein De subcommissie is ook nog steeds niet blij met het feit dat het CZAV-terrein niet in de plannen is betrokken. Dat ter rein pastnamelijk zeer wel in de gekozen ontwikkelingsrich ting. Ook het beeldkwaliteits plan dat de gemeente Noord- Beveland heeft vastgesteld, kan volgens de provinciale advi seurs weinig kwaliteit toevoe gen zolang de fasen optisch niet zijn afgerond. Het bestemmingsplan is in zijn stedebouwkundige kwaliteiten nog steeds eenderde deel van het oorspronkelijke grote plan. Dat Noord-Beveland nog altijd geen beleidsvisie wonen heeft ont wikkeld, compliceert de zaak nog ten overvloede, omdat door ontwikkelingen in andere dor pen gemakkelijk kinken in de kabel kunnen ontstaan. De gemeenteraad bespreekt vanavond (donderdag) een con ceptreactie op de aanmerkingen van de subcommissie. Die komt er in grove lijnen op neer dat Noord-Beveland toch van plan blijft het oorspronkelijk grote plan van 140 woningen in de 'toekomst te ontwikkelen. Het dagelijks bestuur van de pro vincie zou maar beter aan het advies van de commissie voorbij kunnen gaan. Probleem Als GS dat niet doen, heeft Noord-Beveland opnieuw een probleem met de uitbreiding van Kampei-land, omdat er dan weer tijd overheen gaat om de zaken op orde te krijgen. Veel Noord-Bevelanders, maar ook potentiële import, zitten al lan ge tijd op een bouwkavel te wachten, vooral op de stukjes bouwgrond aan de buitenkant van het plan. Dat is ook de reden dan de gemeente het van buiten naar binnen wil ontwikkelen. Duurt het nog langer of veran dert de hele opzet, dan is er een goede kans dat kopers afhaken. De openbare raadsvergadering waarin het probleem wordt be sproken begint vanavond om 19.30 uur in het gemeentehuis van Noord-Beveland in Wissen- kerke. GOES - Een brand in een in aanbouw zijnde woning in de- Troelstralaan in Goes veroorzaakte woensdagmorgen voor ongeveer duizend gulden aan materiaalschade. Tien bouw-] platen die in het huis lagen en met plastic waren afgedekt: gingen in vlammen op. De brand is waarschijnlijk aangesto ken. Een politiesurveillance ontdekte de brand om 03.30 uur. De politie probeerde te blussen met een brandblusser, maar de brand bleek te omvangrijk. De inmiddels gewaarschuwde- brandweer kreeg het vuur binnen enkele minuten onder con trole. Het huis zelf liep bij de bx-and geen schade op. RIJSWIJK - Een hectare landbouwgrond is de afgelopen ze ven jaar 12.000 gulden duurder geworden. Dat is een stijging- van 35 procent. De gemiddelde koopprijs kwam daarmee in 1997 op 47.000 gulden per hectare, zo heeft het Centraal Bu reau voor de Statistiek (CBS) berekend. De duurste grond ligt in de provincies Noord-Brabant en Utrecht. Opmerkelijk is de pi'ijsstijging van de grond in Zee land. Voor het eei-st is de grond daar duurder dan gemiddeld in Nederland. Een mogelijke reden daarvoor is dat steeds meer melkveehoudei-s hun heil daar zoeken. Van oudsher is Zee land een akkerbouwprovincie. Goedkope grond is vooral te- vinden in Groningen, Friesland en Drenthe. De totale oppervlakte landbouwgrond in Nederland neemt per jaar af met 5000 hectare. Deze grond is nodig voor wo ningbouw, industrieterreinen en de aanleg van wegen .{ANP} ROTTERDAM - In zijn woonplaats Rotterdam is woensdag- prof. ix-. P. J. Knoppert overleden. Hij werd 75 jaar oud. Knop pert was de eerste directeur van het Waterwinningbedrijf Brabantse Biesbosch. Hij leidde het bedrijf vanaf de oprichting in 1968 tot aan zijn pensionering in 1989. Onder zijn leiding kwam het Bies- boschproject tot stand, dat van grote betekenis is voor de- openbai-e watervoorziening in Rotterdam, Noordwest-BraT- bant en Zeeland. Het omvat grote spaarbekkens (Petrusplaat',' Gijster, Plonderd en dertig) voor opslag van oppervlaktewater uit de Maas, In 1973 werd het eerste gezuivei'deBiesboschwa- ter aan Rotterdam geleverd. Zeeland begon in 1988 met de aanvoer van Biesboschwater naar Zeeuws-Vlaanderen, later ook naar Midden-Zeeland. Knoppert, die vrijdag wordt gecremeerd, genoot in de water- leidingwereld aanzien als een creatief en kundig ingenieur. MIDDELBURG - Masaggia BV in Sint Maartensdijk is fail liet. Het bedrijf dat (zilver)uien teelde, verwerkte en verhan delde, betaalde zijn schulden niet meer. Er werkten ongeveer tien personeelsleden bij de onderneming. De rechtbank in Middelburg heeft mr. B. van Leeuwen aange wezen als curator; die had dat gistermiddag zelf net gehoord en kon nog niet vertellen of er mogelijkheden zijn om het be drijf door te starten. De schulden bedroegen ruim 115,000 gulden. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren het faillissement uitgesproken over transportbedrijf Spedi- tion Kreis in Vlissingen. De schulden van de onderneming waren inmiddels opgelopen tot ongeveer 800.000 gulden. Aangezien het bedrijf die schul den niet betaalde, werd het bankroet uitgesproken. Bij Spedi- tion Kreis werkten vier mensen. door Mieke van der Jagt OOST-SOUBURG - Het wordt dit jaar de eerste koninginne dag in 48 jaar, dat hij niet moet dirigeren. C. Cevaal uit Oost- Souburg laat het even tot zich doordringen. „Dat is toch wel vreemd, ja". Maar zijn besluit staat vast: zaterdag neemt hij afscheid van muziekvereni ging Wilhebnina in Colijns- plaat, de club die hij achttien jaar heeft gedirigeerd. „Ik ben begonnen bij de mu ziek in Ritthem, waar ik ben geboren en getogen. Gewoon als muzikant. Toen we een keer op concours waren en het hele orkest zat met glimmende in strumenten en geperste vou wen in de broeken klaar om op te treden, kwam de dirigent niet opdagen. Die kon niet uit de kroeg komen. Ze vonden dat ik het maar over moest ne men, dat had ik bij de repeti ties ook al eens gedaan'. Zo ben ik dirigent geworden. Ik denk dat ik het wel eën beetje in mijn vingers had. Cevaal dirigeerde Ritthem, de muziekvereniging ONDA uit Middelburg en toen achttien jaar geleden Wilhelmina uit Colijnsplaat omhoog zat, be sloot hij ze uit de bi-and te hel pen. „Nooit gedacht .dat ik daar zo lang zou blijven want het is nog een eind rijden van Walcheren, zeker in de zomer als alle wegen volstaan met toeristen. Maar het is altijd on gelofelijk gezellig geweest, daar. Ik sprak eens een muzi- kante aan op haar houding. Dat ze wat beter op moest let ten, en zo. O, riep ze, maar ik kom niet voor de muziek, ik kom voor de pauze's. En inder daad, zulke moet je er toch ook bij hebben. Die binden de club De pauze in Colijnsplaat is al tijd heel kort, maar heel gezel lig. Ik klap maar snel in mijn handen, want anders duren ze de hele avond." Wilhelmina, besloot de diri gent, moest zijn laatste muziekvereniging worden. Zaterdag, als hij na het af scheidsconcert zijn stok neer legt, is hij geen dirigent meer „Ze hebben gelukkig een goe de vervanger gevonden: Cees Nijsten. Ze vroegen nog wel of ik niet tot na dit jaar wilde blijven. Colijnsplaat bestaat vierhonderd jaar en Wilhelmi na viert het eeuwfeest. Maar dat vond ik nou juist goed voor een nieuwe dirigent om mee te beginnen. Veel werk zodat hij zijn eigen toon kan zetten in korte tijd. De vraag of ik als muzikant wilde doorgaan heb ik ook met nee beantwoord. Bij je eigen club gaan blazen, dat is om moeilijkheden vragen. Je blijft altijd de oude dirigent. Ik blaas nu wel de bastuba bij Ons Genoegen in Vlissingen. Dan zie ik die dirigent zo staan zweten en dan denk ik: ik con centreer me lekker op mijn ei gen partij." Een beetje emotioneel zal het zaterdag wel worden want Ce vaal is heel erg op de Noord- Bevelanders gesteld geraakt. „Ze zijn wat losser, vrijer, niet bijzonder genuanceerd maar wel goudeerlijk en gewoon aardig. Het zijn mijn vrienden geworden en het is niet mak kelijk om dan afscheid te nemen. Ik kijk erg naar dat concert uit want iedereen wil meedoen, ook veel oud-leden. Er komen zelfs overal uit Ne derland professionals die uit Wilhelmina zijn voortgeko men om mee te blazen. Dat is nou echt ontzettend hartelijk en typisch voor die Colijnspla- tèrs. Geloof maar dat ik ze zal missen." Het afscheidsconcert wordt gehouden in De Brug in Co lijnsplaat en begint om 15.00 uur. Dirigent C. Cevaal: „Een beetje emotioneel zal het afscheid wel worden." foto Willem Mieras GOES - De gemeentelijke mi- lieustraat aan het Geldelooze- pad gaat tijdelijk dicht. Dat gebeurt in verband met de bo demsanering en de bouw van een nieuwe en modernere milieustraat op hetzelfde ter rein. Streven is die nieuwe voorzie ning van het Openbaar Lichaam Afvalstoffenverwij dering Mid den- en Noord-Zeeland (OLAZ) 1 juli in gebruik te nemen. De huidige provisorisch ingerichte milieustraat sluit vanaf 5 maart De voorziening groeit uit :zijm jasje. Nieuwbouw is noodzakelijk om structurele verbeteringen te kunnen doorvoeren. De nieuwe OLAZ-milieustraat zal de aan voer van afval sneller kunnen verwerken. Tijdens bodemsane ring en bouw kunnen mensen met hun afval terecht bij de mi lieustraten-in Borsele en Rei- merswaal. Klein gevaarlijk af val, asbest, koelkasten, radio's en tevisies kunnen daar worden afgeleverd. De milieustraat in Goes krijgt dezelfde mogelijkheden. REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 4461 KN GOES Tel: (0113)273000 Fax: (0113)273010 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: M.J. Schrier(chef) M. J. van Barneveld A.M. van der Jagt M.A. de Jongh C.A. Moerland te Vlissingen: N.J.C. Kluytmans E.L. Ramakers M.P.T. Sep A.A. van der Sluis CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.city.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl door Anita Hoekman Het echtpaar Rob en Marjan Schef- fel 'heeft iets met kinderen'. Ze hebben een pleegzoon, altijd pleegkin deren over de vloer gehad, zich vijftien jaar voor Europa Kinderhulp ingezet en de laatste vijfjaar gaat alle vrije tijd uit naar het vrijwilligersproject van de vereniging Humanitas 'Aktie frisse lucht'. Vanuit de woning in Kruiningen wordt geprobeerd een bus vol kinderen uit het Rijnmondgebied een onvergete lijke vakantie te geven. Toen Rob en Marjan vijf jaar geleden door Humanitas werden gevraagd om 'Aktie frisse lucht' te begeleiden, wist het echtpaar vijftien gezinnen in Zee land enthousiast te maken. Die waren bereid een week lang een kind uit het Rijnmondgebied op te vangen. Dit jaar wil Marjan een bus vol kinderen een plaats geven. Vijftig zieltjes die stuk voor stuk aan een vakantie toe zijn. Marjan: „Ik heb nog twintig gastgezin nen nodig. Krijg ik die niet bij elkaar, dan zullen er kinderen afvallen. Die mogen niet mee. Het is hard, maar als je de gezinnen er niet voor hebt... Wat we niet hebben, kunnen we niet geven. Maar als we er 49 een plaatsje kunnen geven, laten we nummer vijftig niet zo maar achter hoor! Het liefst zou Marjan alle 'overschot jeswaar geen plaats voor is zelf in huis nemen. Maar daar heeft ze de plaats niet voor. Twee, hooguit drie kinderen wacht in huize Scheffel een warm ont haal. Elk jaar weer. „Je zou ze allemaal op willen vangen. Zeker als je die smoeltjes ziet. Zo triest. Alhoewel... ei genlijk zie je niet zoveel aan ze. Ze lij den geen honger, hebben geen ernstige ziekte. Ze zien er dus niet ongezond uit. Maar je weet well? verhaal erachter zit, dat maakt het toch wel triest. Kinderen die nooit eens op straat kunnen spelen, die het niet aankunnen dat pa en ma ge scheiden zijn of die thuis geen cent te makken hebben en er dus nooit even tussenuit kunnen. Frisse neus De kinderen die door maatschappelijk werk in Rotterdam op de lijst van 'Aktie frisse lucht' worden gezet, moeten aan een aantal criteria voldoen. Het zijn zes- tot twaalfjarigen die in een wijk wonen waar geen ruimte is om te spe len, waarvan de ouders gescheiden of ziek zijn, die geen geld hebben om op vakantie te gaan of waarvan de moeder er alleen voor staat en een weekje op adem wil komen. Kinderen die door al lerlei omstandigheden in een 'knelsitu- atiezitten en in Zeeland een frisse neus komen halen. „Even een weekje eruit, gezellig kind zijn, niet nadenken, maar kij ken dat het er ook anders aan toe kan Marjan Scheffel uit Kruiningen: „Het normale gezinsleven gaat gewoon door, alleen er loopt een extra persoontje mee." foto Willem Mieras gaan,.." Het vrijwilligerswerk voor de vereniging Humanitas is voor Rob en Marjan Scheffel een peuleschil vergele ken met het werk wat ze deden voor Eu ropa Kinderhulp. Voor deze organisatie haalden ze kinderen uit verschillende Europese landen voor drie weken naar Nederland. Soms een hels karwei. Na zoveel speurtochten naar gastgezin nen, taalbarrières en georganiseer over de landsgrenzen heen, gaat het werk voor Humanitas de familie Scheffel ge makkelijk af. „Aktie frisse lucht is veel kleinschaliger en dus gaat het ons mak kelijker af. Ze vroegen ons voor het werk en eigenlijk konden we geen 'nee' zeggen. Alleen al omdat het met kinde ren te doen had. Kinderen die het niet goed hadden en nog steeds niet hebben. Daarom gaan we door. Zoals ik al zeir mijn man en ik hebben iets met kinde ren." Aktie frisse lucht werd uit nood gebo ren. Kinderen uit het Rijnmondgebied werden een weekje uit de smog wegge haald om de longen te vullen met scho ne Zeeuwse lucht. De laatste jaren zijn de vakantiegangers kinderen die het thuis niet makkelijk hebben. „Maar het zijn geen problematische kinderen en het blijft ook bij een weekje vakantie. De gastgezinnen zijn geen potentiële pleeggezinnen. Zo zien de kinderen het ook. Als ze op de terugreis in de bus zit ten, hebben ze ook een fotoalbum en leuke herinneringen. Net als echte va kantiegangers. En op zo'n weekje eruit kunnen ze dan weer een hele. tij d teren. Wat verwachten Rob en Marjan Schef fel van de gastgezinnen die de kinderen uit Rijnmond een week lang opvangen. „Niet veel hoor", zegt Marjan lachend. „We zijn niet zo kieskeurig." Een gezin met of zonder kinderen of een opa en oma... het maakt de familie Scheffel niets uit. Wel worden de gastgezinnen onderworpen aan een gesprek. „Want we laten niets aan het toeval over." Er wordt van de gezinnen ook niets ver wacht. Gewoon het kind een weekje mee laten draaien in het gezin is al ge noeg, Marjan: „We zeggen ook altijd: ga niet de hele week pretparken aflopen of op het strand zitten. Dat vind het kind ook niet leuk. Ze moeten het zien als een nichtje of neefje dat een week komt lo geren. Het normale gezinsleven gaat gewoon door, alleen er loopt een extra persoontje mee." Nood „Vorig jaar konden we veertig kinderen een zorgeloze vakantie aanbieden. Daarom gingen we dit jaar voor de vijf tig. Ik weet dat er op de lijst van maat schappelijk werk in Rotterdam zeker vijftig kinderen staan. Tien van mijn 'vaste gastgezinnen' die elk jaar hun hart en huis openstellen voor de kinde ren moeten dit jaar overslaan, omdat de vakantieperiode slecht uitkomt. Daar om zoek ik nog minstens twintig gezin nen die de laatste week van juli kinde ren uit de randstad willen laten genieten van Zeeland en een normaal gezinsleven. Opgeven zullen mijn man ik nooit. Zolang de nood er is, gaan wij door." door Marco van Barneveld SINT-MAARTENSDIJK - Het is 'geen stijl' dat twee Thoolse voormalige basisschooldirec teuren in een brief aan de Twee de Kamer kritiek uiten op de nieuwe 'bovenschoolse' direc teur van het openbaar onder wijs in Tholen. Bovendien heeft de brief aan de Kamer geen en kele zin, omdat die instantie al lang op de hoogte is van de wijze waarop in Tholen onderwijs hervormingen zijn doorge voerd. Dit zegt de Thoolse wet houder ing J. Vers lui js in een reactie op een brief van 'locatie leiders' G. T. Bril van de Casem- brootschool te Sint-Annaland en J. Plekkenpol van De Luijster in Sint-Philipsland. In de brief wordt volgens Ver slui] s vermeld dat de boven schoolse directeur, L. Helle- mons te weinig op de scholen te vinden zou zijn en te veel achter zijn bureau in het gemeentehuis zou zitten. Volgens Versluijs is dat echter niet waar. „Hij is con stant beschikbaar voor de scho len." Volgens locatieleider Bril is de brief via de Algemene Bond voor Schoolleiders in de Tweede Kamer terechtgekomen. „Het is nooit onze bedoeling geweest daarmee de hele zaak weer op te rakelen in het openbaar. De bond is met het onderwerp van de hervormingen bezig en had gewoon om die brief gevraagd", zegt Bril. Bril en Plekkenpol voelen zich al sinds enkele jaren gedupeerd door de hervormingen zoals die in het openbaar onderwijs te Tholen zijn doorgevoerd. Om de komst van de bovenschoolse di recteur mogelijk te maken, wer den de directeuren van de basis scholen in '95 ontslagen en ver-volgens als locatieleiders aangesteld. Dat was mogelijk omdat binnen het onderwijs wordt gewerkt met f ormatie-re- keneenheden (fre's). Directeu ren van basisscholen staan voor! meer van zulke eenheden dan! locatieleiders. Via de ontslagen kwamen destijds voldoende, 'fre's' vrij om een bovenschoolse] directeur aan te kunnen stellen. Bril en Plekkenpol waren vanaf- het begin tegen hun ontslag, „We voelen ons onder curatele; gesteld. Straks kunnen we hele maal geen beleid meer uitstip pelen", zei Plekkenpol drie jaar- terug al. Beide ex-directeuren hebben hun ontslag bij de rech ter aangevochten. Tot nu toe heeft dat niets uitgehaald. Het wachten is op een uitspraak van de Centrale Raad van Beroep, het hoogste rechtsorgaan waar de twee terecht kunnen. Teruggezet „Onze belangrijkste kritiek is dat we niet weten wat voor con sequenties het heeft dat we zijn teruggezet in functie", zegt Bril. „Tot nu toe zijn we er niet op achteruitgegaan. Maar wat ge-, beurt er wanneer directeuren; over een paar jaar bijvoorbeeld extra AT V-dagen krijgen? Krij gen wij die dan ook?" Volgens Bril is cïe operatie in de gemeen te Tholen wellicht te snel door gevoerd. „Misschien hadden er meerdere bovenschoolse direc teuren moeten komen." (Advertentie) hapjes theater Da/i/S DE.PAREL Babehwn j, Duintniij; SPECTACULAIRE DANSAVOND 28 Februari a.s. in het theater van 'De Parel' 'met medewerking van Dansorkest Apple Green. U kunt van 20.30 tot 00.30 uur genieten van zowel de muziek als van het hapjesbuffet voor slechts 12,30 p.p. Let op: wederom Dinner Music Show op 14 maart a.s. Reserveer tijdig!

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 33