Paars oneens over aanpak geweld Werknemers bestelen bazen op grote schaal Economie houdt groei goed vast Februaristaking herdacht binnenland donderdag 26 februari 1998 Douane onderschept grote partij sigaretten PvdA en D66 voor lokale aanpak, VVD voelt meer voor rol Den Haag Nieuw middel tegen migraine Lek vat fosforzuur lag op straat Chailly blijft bij Concertgebouw Klachten over stank Stena Line Fatale woordenwisseling Eerste schifting Librisprijs Justitie manipuleerde volgens Ouwerkerk rapport-Bakkenist Tien jaar cel en TBS na doden van studente Boos om bon van onze redactie binnenland ROTTERDAM - De douane heeft op een bedrijfsterrein in Rotterdam twee contai ners met elf miljoen gesmokkelde sigaret ten in beslag genomen. De partij was af komstig uit Egypte en had als bestemming een land in de Europese Unie. De sigaretten perden bij een routinecon trole ontdekt. Er zijn nog, geen aanhou dingen verricht. De FIOD heeft een on derzoek ingesteld. Wegens het onderzoek wil de douane niet bekendmaken voor welk land de sigaretten bestemd waren. Indien de sigaretten in Nederland op de markt waren gebracht dan was de fiscus ruim 2,5 miljoen gulden misgelopen. De douane let sinds vorig jaar verscherpt op de smokkel van accijnsgoederen. Maandag werd in het oosten van het land nog een partij van drie miljoen sigaretten onderschept. Deze rookwaar was wel voor de Nederlandse markt bestemd. ANP Medewerkers van de douane tonen een deel van de in beslag genomen gesmokkelde sigaretten. foto Vincent Boon/ANP van onze redactie economie VOORBURG - De economie is vorig jaar met 3,3% gegroeid ten opzichte van het jaar daarvoor. De groei is gelijk aan die van 1996. De varkenspest heeft de groei over het gehele jaar met 0,3 procentpunt geremd. De ge volgen van de pest komen daar mee lager uit dan was voorzien. Consumptie door particulieren en bruto investeringen van be drijven hebben de belangrijkste bijdrage geleverd aan de groei in 1997, zo meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek. De consumptie steeg met 3,1%, iets meer dan in 1996 (3%). Bedrij ven investeerden 7% meer. De sterkste groei was te zien in de commerciële dienstverle ning: 5%. Uitzend- en-eommu- i nicatiebedrijven zijn hierin koplopers, met een groei van respectievelijk 16% en 10%. De economische groei komt vrijwel overeen met de ver wachting van het Centraal Plan Bureau, die toename met 3,25% voorspelde. Volgens het CBS verkeert de economie in een hoogconjunctuur. Het bruto binnenlands product kwam in het vierde kwartaal van 1997 3,6% hoger uit dan in dezelfde periode een jaar eerder. Het consumentenvertrouwen heeft in februari een nieuw re cord'behaald. De gunstige ont wikkeling van de economie speelt hierbij een grote rol. Hoogconjunctuur De ontwikkeling van de Neder landse economie is volgens het CBS gelijk aan die in de Ver enigde Statenen Engeland. Ook die landen bevinden zich in een hoogconjunctuur. Nederland spant de kroon waar het gaat om de groei van de werkgelegen heid: ruim 3%. Dat was 1% meer dan de VS en Engeland. Vooral herintredende vrouwen komen steeds meer aan de slag. In Duitsland en Frankrijk gaat het economisch duidelijk min der dan in Nederland. De werk gelegenheid steeg vorig jaar in Frankrijk amper en in Duits land was zelfs sprake van een daling met 1,5%. Beide landen moeten het op dit moment voor al hebben van de export. Dat Nederland zich in een fase van hoogconjunctuur bevindt, blijkt volgens P. O'omens van het CBS uit de sterke groei van de binnenlandse consumptie en in vesteringen. Hoelang de grote bloei van de economie aan houdt, kan hij niet zeggen. ANP pagina 5: verwachtingen voor EU-lidstaten DEN HAAG - De brandweer in Den Plaag is gisterochtend gestuit op een lek vat met fosforzuur. Een toezichthouder van de gemeente ontdekte eerder dat er zo'n dertig liter van dit chemische afval uit een vat was gestroomd in de Eerste Pie terburgstraat. De brandweer heeft geen idee waar het spul vandaan komt. Het goedje is intussen opgeruimd. Fosforzuur wordt onder meer gebruikt voor het etsen van me talen, maar ook voor de hennepteelt. Een woordvoerder van de brandweer noemde het schandalig dat het vat zomaar op straat staat. Spelende kinderen hadden zo toegang tot het chemische spul". ANP AMSTERDAM - Riccardo Chailly blijft nog zeker tot 2004 chefdirigent van het Koninklijk Concertgebouworkest (KCO). Hij is daarover in principe rond met het bestuur van het orkest, zo maakte voorzitter Scherpenhuijsen Rom be kend bij de presentatie van het nieuwe seizoensprogramma. Chailly nam tien jaar geleden het stokje over van Bernard Haitink. Hij is de eerste niet-Nederlandse chefdirigent van het orkest. Juist deze week verbond Riccardo Chailly zich ook aan het nog jonge Symfonie Orkest Giuseppe Verdi in Milaan, dat in de nabije toekomst over een eigen concerthal met 1600 stoelen kan beschikken. Hij zal dat orkest vanaf 1999 leiden. ANP ROTTERDAM - De rederij Stena Line moet zich op 25 maart voor de rechter verantwoorden wegens stankoverlast. Het Openbaar Ministerie heeft tot vervolging besloten na de reeks klachten vorig jaar van bewoners van Hoek van Holland over de nieuwe catamaran Discovery. De problemen worden veroorzaakt doordat het schip de mo toren stationair laat draaien als het in Hoek van Holland ligt. Daarbij komt een diesellucht vrij die door bewoners van de Rotterdamse deelgemeente als hinderlijk wordt ervaren. Bij de milieudienst Rijnmond (DCMR) zijn vorig jaar ruim vier honderd klachten binnengekomen. Plet OM wil Stena Line vervolgen voor het overtreden van de wet milieubeheer. ANP HAARLEM - Een nieuw medicijn dat binnen enige maanden op de markt komt, zou migraine snel moeten kunnen bestrij den. Als eerste Europese land heeft Nederland het middel Maxalt geregistreerd, Daarmee is het toegelaten tot de markt van geneesmiddelen. Het gaat om een een medicijn in de vorm van tabletten en smeltabletten. Smelttabletten zijn een nieuwe toedienings vorm: ze smelten binnen een paar tellen op de tong en kunnen zonder water worden ingenomen. Migraine komt in Neder land vaak voor. Naar schatting 5 procent van de mannen en 15 procent van cle vrouwen lijdt er aan. Dat betekent dat meer dan een miljoen mensen er hinder van heeft. ANP HERVELD - Een 47-jarige inwoner van Herveld die dinsdag morgen dood is aangetroffen in de berm van een weg, is over leden na een fikse woordenwisseling met een 15-jarige plaatsgenoot. Deze jongen meldde zich gisteren bij de politie. Hij vertelde dat hij langs het huis van de Betuwenaar fietste en uit balorigheid een trap tegen diens brievenbus gaf. Daar op stormde de man naar buiten, stapte in de auto en achter volgde de jongen. Hij sneed hem de weg af en schold hem uit. De man gaf de jongen ook een paar klappen tegen zijn hoofd. Opeens ging hij in de berm zitten, waarna de jongen er snel vandoor ging. De politie stelde een onderzoek in nadat voor- bijgangers de man dood aantroffen, ANP van onze parlementsredactie DEN BLAAG - De paarse coalitie verschilt van mening over de manier waarop de burger het gevoel van veiligheid kan wor- den teruggebracht. PvdA en D66 zien vooral een groeiende rol voor gemeentes, terwijl de VVD kiest voor een centrale aanpak vanuit Den Haag. Bij hettelijf gaan vande proble matiek moet de afstand tot de burger zo klein mogelijk blij ven, stellen D66 en PvdA D66- fractievoorzitter De Graaf wil dan ook dat een volgend kabinet •Veiligheidscontracten' sluit met de grote steden. Die krijgen een budget van de overheid, in ruil voor concrete toezeggingen over het terugdringen van on veiligheid en criminaliteit. Volgens De Graaf kunnen de steden zo heel gericht de crimi naliteit aanpakken. Dat gebeurt nu nog te weinig. „Veiligheid is voor gemeenten nog te vaak een ver-van-mijn-bedshow. Maar het is het hart van de gemeente lijke taak. Wie dat niet vervult verliest zijn legitimiteit", zei de D66-fractievoorzitter op een partijbijeenkomst in Dordt. D e PvdA kwam gisteren met een nota over veiligheid. Hoofdpunt is de noodzaak dat de politie zich in wijk en buurt laat zien. Volgens de auteur, PvdA-Ka- merlid Van Heemst, is de be strijding van onveiligheid het effectiefst als overheden hun in spanningen richten op cüe buur ten en wijken waar burgers zich het meest bedreigd voelen. WD-voorman Bolkestein zei daarentegen gisteren in Am sterdam dat Den Haag meer dan voorheen de lijnen moet uitzet ten om het gevoel van onveilig heid het hoofd te bieden. Het primaat van openbare orde en veiligheid ligt bij de centrale overheid, beklemtoonde hij. Normen De PvdA'er Van Heemst pleit in tussen voor herwaardering van waarden en normen. Zo is in perking van de gedoogcultuur uit de jaren zeventig en tachtig nodig en moeten ouderen en jongeren meer kunnen worden aangesproken op verkeerd ge drag (verkeersovertredingen belediging, wildplassen).' PvdA en D66 hadden weinig goeds over voor minister Dijk stal (WD) van Binnenlandse Zaken, de verantwoordelijke voor de veiligheid op straat. De PvdA vindt het onvoorstelbaar dat Dijkstal niet goed kan aan geven waar de extra politie agenten die er zijn gekomen zich nu daadwerkelijk bevinden. D66 vindt dat de ambities van Dijkstal veel te bescheiden wa ren. „De WD heeft de touwtjes van de politiezorg vier jaar in handen gehad, maar daar niet eens aan getrokken." ANP Laat u verrassen op ons verjaardagsfeest. Chrysler Voyager Pacifica. AMSTERDAM - Bij het standbeeld van de Dokwerker in Amsterdam hebben gistermiddag enke- le duizenden mensen de Februaristaking van 1941 herdacht. Ook burgemeester Patijn en de am- bassadeurs uit Israël en Zuid-Afrika waren hierbij aanwezig. In Amsterdam en omgeving werd in 1941 gestaakt tegen het brute optreden van de Duitse bezet- J ters en hun Nederlandse handlangers tegen joden. De stakers protesteerden tegen razzia's, anti semitisme, racisme en stelden de menselijke waardigheid centraal. foto Juan Vrijdag/ANP j van onze redactie binnenland AMSTERDAM - De jury van de Libris Literatuurprijs 1998 is klaar met haar eerste schifting. Uit de 176 inzendingen zijn vijf entwintig titels geselecteerd. Op 7 april wordt dit aantal te ruggebracht tot een 'shortlist' van zes genomineerden. De vijfentwintig overgebleven kandidaten zijn: Kader Abdo- lah (De reis van de lege flessen), R.A Basart (De laatste lach), Huub Beurskens (Buikerprui men gevolgd door het lam), Wil lem Brakman (De gelukzali gen), Jan Brokken (De droevige kampioen), Flip G. Droste (De aanslag op Amsterdam), Pam Emmerik (Soms feest), Louis Ferron (Tinpest), Leon Gom- mers (Het uurwerk van Floor), Arnon Grimberg (Figuranten), Hans Hansma Marinus (Een druppelvormig plein/Gezelle- tijd), Esther Jansma (Picknick op de wenteltrap), Willem G. van Maanen (Vrouw met dober- mann), Geerten Meijsing (Tus sen mes en keel), Marga Minco (Nagelaten dagen), Marcel Mo ri ng (In Babyion), Nelleke Noordervliet (Uit het paradijs), Chaja Polak (Zomersonate), Helga Ruebsamen (Het lied van de waarheid), Jan Tetteroo (Pro tocol overspel), Manon Uphoff (Gemis), J. J. Voskuil (Planklon- /Het Bureau 3), Dirk van Weel den (Orville), Rogi Wieg (De overval) en Aya Ziklcen (Lan ding op Kalabahi). De jury bestaat dit jaar uit Her mine de Graaf, Willem Kuipers, Annemiek Neefjes, Ronald Soetaert en voorzitter Henk van Os, De prijs, honderdduizend gulden groot, wordt op 25 mei uitgereikt. ANP van onze redactie binnenland GRONINGEN - De opgestapte Groningse burgemeester H. Ou werkerk zegt dat het rapport- Bakkenist in een voor hem en de Groningse politie ongunstige zin is aangescherpt door de top van Justitie in Den Haag. Doel daarvan was het beschermen van de positie van minister Sorgdrager (Justitie). De Gronfhgse hoofdofficier Da- verschot en procureur-generaal Steenhuis speelden volgens Ou werkerk slechts een bescheiden rol in de herformulering van cle conclusies in het rapport. „De echte aanscherpingen zouden van twee andere instanties kun nen komen: het parket-gene raal, dus Docters van Leeuwen en zijn mensen, en het departe ment. Het rapport is op het de partement voortdurend bege leid. Logisch, want de positie van de minister was in het ge ding." Ouwerkerk zegt dit in een af- scheidsinterview. Net als de eer der opgestapte korpschef J. Veenstra signaleert hij dat het eindrapport van het Amster damse onderzoeksbureau Bak kenist gunstiger voor Justitie uitviel dan het laatste concept rapport van eind december. De kritiek op de korpsbeheerder en de korpschef was in de eindver sie vernietigend. Volgens Ou werkerk kwam hij vooral hier door in de problemen. Hij denkt niet dat hij het vertrouwen van de gemeenteraad had verloren als het bij zijn rol in de Ooster parkwijk was gebleven. Opmerkelijk is volgens de oud burgemeester het feit dat er in een bespreking met de onder zoekers van het bureau Bakke nist in december voor Veenstra, Daverschot en hemzelf nog geen vuiltje aan de lucht was. Ouwerkerk heeft ook scherpe kritiek op de Tweede Kamer. Die was in de Groninger affaire volgens hem puur gericht op in cidenten. Hij heeft zich gestoord aan de gretigheid waarmee het parlement zich op de zaak stort te. „Tijdens het debat van 8 ja nuari lag er nog geen feit op ta fel. En geen Kamerlid heeft mij gebeld. Dat is toch belachelijk?" Een woordvoerder van het par ket-generaal in Den Haag be strijdt dat 'Doctors van Leeu wen en zijn mensen' bemoeienis zouden hebben gehad met het rapport-Bakkenist. „Binnen het college van pg's was procu reur-generaal Steenhuis be trokken bij het onderzoek van Bakkenist. Hij heeft van de ge boden gelegenheid gebruik ge maakt te reageren op concept versies van het rapport. Daar is het bij gebleven", reageert cle woordvoerder op de beschuldi ging van Ouwerkerk. Kamerlid Rabbae (GroenLinks) heeft minister Sorgdrager vra gen gesteld over cle uitlatingen van Ouwerkerk. ANP door Erikvan der Veen DEN HAAG - Middelgrote be drijven worden steeds vaker be stolen door hun eigen personeel. Dat varieert van een handvol DEN BOSCH - De rechtbank in Den Bosch heeft gisteren een 27-jarige man uit Eindhoven wegens doodslag, verkrachting en diefstal veroordeeld tot tien jaar gevangenisstraf en TBS met dwangverpleging. De man verkrachtte in septem ber de 18-jarige Miranda Meer- tens uit Maastricht, waarna hij het meisje ombracht. Hij pinde daarna 1.000 van haar reke ning en vergokte dat bedrag binnen 20 minuten. De studente huurde sinds au gustus een kamer bij hem omdat ze aan de TU in Eindhoven stu deerde. De man werd verliefd op het meisje, maar zij beant woordde die gevoelens niet. Vol gens deskundigenis hij vermin derd toerekeningsvatbaar is. Zonder behandeling bestaat een grote kans op herhaling van een geweldsmisdrijf zodra hij opnieuw wordt afgewezen door een vrouw. ANP pennen tot complete computers en van een greep in de kleingeld- kas tot het wegsluizen van grote sommen geld naar privé-reke- ningen. De afgelopen drie jaar kostte dat achthonderd miljoen gulden. Dat komt overeen met ruim de helft van de schade door inbrekers, winkeldieven en an dere criminelen. Dit blijkt uit onderzoek van de stichting Trendmeter onder ruim vierhonderd middelgrote bedrijven (met 20 tot 500 werk nemers). De directeuren van de ze ondernemingen zijn vorige maand ondervraagd over zowel criminaliteit van buitenaf als die door de eigen werknemers. Met die laatste categorie zegt 53 procent van de ondernemers de afgelopen drie jaar wel eens te maken hebben gehad, terwijl 80 procent swerd geconfronteerd met inbrekers en dieven. Zowel de interne als externe cri minaliteit is de laatste drie jaar volgens de ondervraagden toe genomen. Professionele crimi nelen stelen nu nog eens zoveel (1,5 mil j ard gulden in drie j aar) Werknemers graaien echter steeds gretiger mee: 250 tot 300 miljoen per jaar. De geënquê teerde directeuren denken in ruime meerderheid dat de scha de door hun eigen personeel de laatste drie jaar is gegroeid (32 procent) of stabiel is gebleven (47 procent). Voor externe cri minaliteit liggen die cijfers op respectievelijk 31 en 39 procent. Het merendeel van het perso neel dat de fout in gaat, bezon digt zich aan diefstal van goede- ren uit de zaak. Naarmate het bedrijf groter is, worden er ook meer goederen gestolen. In 'de provincie' is dat probleem gro ter dan in de Randstad. In de grote steden gaan werknemers daarentegen juist eerder aan cle haal met geld. Dat komt direct na goederendiefstal: 25 procent van de ondervraagden heeft er gemiddeld een keer per j aar mee të maken. Opvallend is dat de schade door stelende werknemers gemid deld hoger ligt dan die door cri minelen van buitenaf. De be drijven die zijn benadeeld door eigen personeel hebben de afge lopen drie jaar per geval een strop van gemiddeld 54.000 geleden. Bij de ondernemingen die ongewenst bezoek hebben gehad van criminelen bleef de schade in 65 procent beneden de 50.000, slechts 23 procent ging daar overheen. Toch besteden bedrijven meer geld aan maatregelen ter voor koming van externe criminali teit (1,8 miljard per jaar) dan van interne criminaliteit (krap 700 miljoen). Dat komt doordat externe criminelen vaker buiten de deur kunnen worden gehou den met dure technische maat regelen als camera's en alarmin stallaties. GPD EINDHOVEN - Een 41-jarige Eindhovenaar heeft gisteren ge poogd twee parkeerwachters aan te rijden, die hem op de bon hadden geslingerd. Het tweetal kon de aanstormende auto maar net met een noodsprong ontwij ken. De man is verdacht van een poging tot doodslag aangehou den en ingesloten. De verdachte was bekeurd op een parkeerplaats aan de RungraafToen hij dat ontdekte ging hij al verbaal tekeer tegen de parkeerwachters. Toen die verder liepen, hoorden ze een auto met piepende banden ach ter hen aankomen. De wagen reed vol gas op hen af. Nadat ze opzij waren gespron gen, stopte de bestuurder. Naclat hij bedreigingen uitte verdween de man. Hij is even later door de politie in een eetgelegenheid aangehouden. ANP (Advertentie) chrysler Voyager Tien jaar geleden werd 'Chrysler geïntroduceerd in Nederland. Om dat te vieren krijgt u lijdelijk nog meer Voyager voor uw geld. Wat te denken van airco of automaat of een tweezitsbank of Quad seats for free op de speciale Voyager Pacifica? Terwijl de Voyager van huis uit al heel compleet is uitgerust, met o.a. twee airbags, portierdwarsbalken, elektrisch bedienbare buitenspiegels en stuurbekrachtiging- De Chrysler dealer helpt u graag verder Daar vindt u overigens nog veel meer feestelijke modellen The spirif of America on Wheels. Chrysler

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 3