Schaatsen even bijzaak in Thialf Opnieuw conflict tussen VVCS en duo Gerards/Lens Heerenveen stevig derde Olympiërs genieten in afgeladen ijshal, maar zijn vooral toe aan rust Bestuur NOCNSF eerder bijeen Benni schiet Afrika naar finale Johan Cruijff in ideaal elftal Barcelona wil Ronaldo terug Basketballers kloppen Estland Geesink: affaire Huibregtsen kostte mij plaats in IOC-bestuur Begeleiding CBV wordt uitgebreid H* N Voetbalcoaches zijn Amsterdammer wint heroïsche Alternatieve Elfstedentocht competitieverloop beu Van Meggelen ijskoud de beste DEN HAAG - Het bestuur van NOCNSF komt maandag bij een om de situatie rond het aftreden van voorzitter Wouter Huibregtsen te bespreken. Staatssecretaris Terpstra van Sport komt pas morgen (vrijdag) met haar standpunt over de zaak naar buiten. Het bestuur van NOCNSF zou regulier op donderdag 5 maart vergaderen. De bijeenkomst is door de ac tuele ontwikkelingen vervroegd naar 2 maart. Het is niet zeker of Huibregtsen zal aanzitten. Hij is namelijk nog steeds lid van het bestuur, alleen niet meer als voorzitter. Huibregtsen nam gisteren in Den Haag niet deel aan de huldi ging van de Olympische schaatskampioenen. Jan Loorbach was op Paleis Noordeinde bij de koningin en de sporters als waarnemend voorzitter van NOCNSF. ANP i OUAGADOUGOU - Zuid-Afrika heeft gisteravond de finale bereikt van het toernooi om de Africa Cup. De titelverdediger dankte de 2-1 zege op de democratische republiek Congo in de halve eindstrijd in belangrijke mate aan Benedict „Benni"' McCarthy. De 20-jarige ajacied maakte beide doelpunten en bracht zijn totaal in Burkina Faso op zeven. Congo kwam in het begin van de tweede helft op voorsprong door een treffer van invaller Keve Bembuana. McCarthy maakte een minuut of tien later gelijk. In de verlenging tekende hij ook voor de winnende treffer. Tegenstander in de eindstrijd is Egypte dat won van Burkina Faso: 2-0. ANP BONN - Johan Cruijff is de aanvalsleider van het ideale voet balelftal dat, Franz Beckenbauér op verzoek van een Schots tv-station heeft samengesteld. „Der Kaiser", tegenwoordig voorzitter van Bayern München, zette zijn oud-ploeggenoot Gerd Mliller naast Cruijff in de spits. Pelé, Platini enMarado- na zorgen achter deze twee voor de aanvoer. In het absolute sterrenteam ruimde Beckenbauer geen plaatsje voor zichzelf in. Hij gaf de voorkeur aan Carlos Alberto in het hart van de defensie in combinatie met de Italiaan Claudio Gentile. De beste doelman uit de geschiedenis, voor zover de Duitser die kende en kon beoordelen, is de Rus Lev Jasjin. Het ideale elftal is: Jasjin (Rus); Amoros (Fra), Carlos Alberto (Bra), Gentile (Ita) en Cabrini (Ita); Matthaus (Dui), Pelé (Bra), Maradona (Arg) en Platini (Fra); Mtiller (Dui) en Cruijff (Ned). AFP MILAAN - Het circus is weer begonnen. Gaat-ie of blijft-ie? Voorzitter Massimo Moratti van Inter Milaan bevestigde gis teren dat het getouwtrek om Ronaldo is begonnen. Voorlopig trekt Barcelona het hardst. De Spaanse club zou 150 miljoen gulden voor een terugkeer van de Braziliaan over hebben. Ro naldo verruilde vorig seizoen Barcelona voor Inter Milaan. Plij tekende er een tienjarig contract. De zaakwaarnemers van Ronaldo hebben al een gesprek met Van Gaals Barcelona gehad. De eerste contacten dateren al van december, de maand dat Ronaldo her en der zo'n beetje alle voetbalprijzen kon ophalen. Op één van de uitreikingen vertrouwde de spits landgenoot Robert Carlos (Real Madrid) toe misschien wel weer naar Spanje terug te keren. DPA TALLINN - De Nederlandse mannen basketbalploeg heeft gisteren in Tallinn met 99-90 van Estland gewonnen. Het duel gold als kwalificatiewedstrijd in de halvefinaleronde voor het EK in 1999. Geert Hammink was gisteren Tallinn het best op schot. De 27- jarige prof van het Griekse Panionois kwam tot dertig punten Mike Nahar maakte vij f tien punten. Ora nj e speelt zaterdag in Den Bosch tegen Kroatië. ANP van onze sportredactie HEERENVEEN - Naar tijden keken de rijders niet om. Voor één keer was een klassei'ing on belangrijk. Als afsluiting van drie dagen huldigingen draai den de olympische schaatsers gisteren in Thialf hun rondjes. APELDOORN - De affaire Wouter Huibregtsen heeft An ton Geesink een plaats gekost in het hoofdbestuur van het Inter nationaal Olympisch Comité. Dat stelde het Nederlandse IOC-lid gisteravond in Apel doorn, waar hij spreker was tij dens een ledenvergadering van voetbalclub AGOVV. Zijn kansen op een positie in het IOC-bestuur zijn verkeken. „Die tijd is over", zei Geesink. „Ik hoor in Nederland wel aller lei verhalen, maar niet over het feit dat mijn kansen door deze affaire verpest zijn. Anders was ik tot het hoofdbestuur toege treden"." GPD door Martijn Krullaars HOENDERLOO - Leo Been hakker heeft het niet makkelijk. In functie van voorzitter van de belangenvereniging Coaches Betaald Voetbal, trok de Feye- noord-coach gisteren maar weer eens fel van leer tegen 'ge meenten, burgemeesters en overheid', die het voetbal 'ver vuilen' met regels, knelpunten en verboden. Beenhakker luid de de noodklok, voor de zoveel ste keer. „Het is blijkbaar niet mogelijk een normale en regu liere voetbalcompetitie in el kaar te zetten", klonk het ver twijfeld. „Maar er moet wat gebeuren. Anders is er over twee jaar helemaal geen competitie meer." Beenhakker kwam gisteren met zo'n honderd collega-coaches en -trainers samen in Hoender- loo. Voor de jaarvergadering van de CBV. Uiteraard werden de gebruikelijke agendapunten behandeld, maar het venijn zat hem voornamelijk in een onder houd met Wil van Rhee, de man met waarschijnlijk de meest on dankbare baan van Nederland. De man die in dienst van de KNVB ieder jaar weer, zo goed en kwaad als het gaat, een aan vaardbaar competitieprogram ma in elkaar tovert. Maar een aanvaardbaar compe titieprogramma, zo kreeg Van Rhee van de coaches te horen, dat is er al in jaren niet meer ge weest. Ook dit seizoen niet. CBV-directeur Jan Reker hoef de daar maar één simpel voor beeldvoor aan te halen. Vitesse, zo hield Reker de vinger op, speelt na komende vrijdag 21 dagen geen wedstrijd. „Om er vervolgens vier in acht dagen tijd af te werken." Gaten Leo Beenhakker kan er niet meer mee overweg. „Het beroep van trainer/coach, wordt met de week moeilijker", bezwoor hij. „Er zitten zo veel gaten in het HOENDERLOO - CBV-direc teur Jan Reker krijgt binnen kort gezelschap. Nu is de voormalige trainer- /coach nog de enige bezoldigde werknemer van de belangen vereniging Coaches Betaald Voetbal, in de nabije toekomst wordt een tweede professionele kracht aangesteld. Reden daar voor is het feit dat de CBV steeds groter wordt. GPD Doel was toegejuicht te worden door het als altijd dolenthou siaste publiek in de Friese schaatshal. De schaatsers kre gen hun zin, het publiek even eens. De sporters genoten in de afge laden ijshal maar zijn eigenlijk vooral toe aan rust. Verscheide ne rijders kampen met lichte griep. Volgens sprintcoach Pe ter Mueller een logisch gevolg van de (in)spanning in Nagano. De Amerikaan, die met Timmer en Bos medailles behaalde, noemde alle festiviteiten van de afgelopen dagen „overweldi gend en bovenal verdiend voor de schaatsers". „Woensdagoch tend in Den Haag waren er ruim 25.000 mensen, hier in de hal 12.000, ongelooflijk." Hoewel Ids Postma de 'pu blieksprijs' won voor de meeste geliefde sporter, was getuige de vele aan hem gerichte spandoe ken ErbenWennemars niet min der populair. Zelf beleefde de ongelulddgste schaatser van de Spelen ontzettend veel plezier aan de huldigingen. „Deze Spe len zijn pure promotie geweest voor de schaatssport. Iedereen leeft zo ontzettend mee, echt on voorstelbaar." In Thialf bewaarde de organisa tie het hoogtepunt tot het laatst. competitieprogramma, daar is niet mee te werken. Hoe hou ik mijn spelers in vorm, hoe hou ik ze in een ritme?" Ook Beenhakker kwam met voorbeelden. Over het verstoor de uit/thuis-ritme van clubs, en de competitievervalsing in de Totodivisie omdat sommige ploegen in voor één periodetitel vaker thuis spelen dan uit. En hij noemde regeltjes op, waar hij helemaal niets van begreep. „Neem nou het nieuwste feno meen. Sinds kort mogen sup- portersgroepen elkaar niet meer kruisen onderweg naar een wedstrijd. Dat kan toch niet, niemand kan een dienstregeling in elkaar zitten die daar aan vol doet. Dan spelen we straks Sparta-Feyenoord op maan dagochtend om 9.00 uur." Beenhakker was strijdvaardig, maakte gebaren alsof hij met zijn rug tegen de muur stond. Maar ondertussen hield hij Van Rhee de hand boven het hoofd. „Wil is natuurlijk ook machte loos en daarom hebben we ook enorm veel begrip voor hem. Het zijn de mensen achter hem, de KNVB." En zelfs als de clubs zelf een keertje fout zitten, als ze kibbe len over een onderlinge wed- strijddatum, dan nog ligt de schuld veelal bij de KNVB. „Die moet dan maar de verantwoor ding nemen", stelde de CBV- voorzitter. Hou nou eens voet bij stuk. As er bepaald is dat de kwartfinale van de Anstel Cup op 11 maart gespeeld wordt, dan moet-ie ook gespeeld worden." Van Rhee kan zich de komende maanden weer solitair opslui ten. Een programma met wed strijddagen samenstellen, dat geeft geen grote problemen. Maar zo'n schema invullen met wedstrijden, dat is ook voor vol gend seizoen een hels karwei. „Als er vierhonderd wedstrij den moeten worden ingevuld", opperde Reker, „dan stuit dat bij 245 wedstrijden al op pro blemen..." Beenhakker: „Je kan gewoon niet rekening gaan hou den met alle knelpunten. Dat gaat gewoon niet. Anders heb je over twee jaar helemaal geen competitie meer. Dat hebben we ook aan Van Rhee verteld. De Feyenoord-coach heeft goe de hoop dat er in de nabije toe komst zaken ten goede keren. Zelf zal de CBV niet de boer op gaan om overheid en gemeenten op fouten te wijzen, maar de vinger aan de pols houden? Dat zal alleen maar vaker gebeuren. „We moeten het hebben van de kracht van de herhaling. Din gen signaleren en suggesties aanleveren." GPD Als opwarmertje mocht Jelmer Beulenkamp het wereldrecord op de voor mannen incourante drie kilometer scherper stellen. De tijd van 3.52,67 was iets snel ler dan het record van Bob de Jong (3.53,06). Dat de Noor Ad- ne Söndral vervolgens de 500 meter won, dat het team van Ad Schenk de snelste was in de race van oud-olympiërs, het deed er allemaal niets toe. In Thialf was en bleef het feest. Behalve de schaatsers leverden ook bestuurders en politici een bijdrage. Sommigen op de schaats (in de Tweede-Kamer race), anderen via een micro foon (Geesink, Loorbach, Terp stra, Kok). De laatste twee schuifelden na het groeten van de vertrekkende Nederlandse ploeg voor de Paralympics arm in arm over het ijs, om maar vooral niet te vallen. Het pu bliek kwam later wat dat betreft alsnog aan zijn trekken, tijdens de Tweede-Kamerrace. Niets zo leuk als uitglijdende politici. Uitbarsting De echte uitbarsting kwam niettemin pas aan het eind. Twee ererondjes van de deelne mers aan de Spelen, daarhadie- dereen op gewacht. Voor de ge- vierden zelf was het toen voor even afgelopen. De in het gehele door Rob van der Heiden KUOPIO - Nog net geen ijsbe ren. Verder had de tweeëntwin tigste Aternatieve Elfsteden tocht alle ingrediënten om nooit vergeten te worden. Heroïek, dramatiek, 20 graden vorst, ijzi ge wind, sneeuwbuien, bevro ren ledematen en een prachtige winnaar. Of eigenlijk twee. Want Rob van Meggelen (33) uit Amsterdam won de eindsprint, maar de wedstrijd werd ge maakt door Van Meggelen en Hotze Zandstra (27) samen. De omstandigheden waren zo gruwelijk, dat Jeen van den Berg, inmiddels 70 jaar oud, al vergelijkingen trok met de Elf stedentocht van 1963. Dé Tocht. En dat was in een tijd dat het be grip gevoelstemperatuur nog niet bekend was. Gisteren wel. En dat voelden de rijders. De start werd uitgesteld tot 10 uur, maar toen gaf de thermometer nog steeds min 20 aan. Dat werd in de loop van de dag wel wat minder, maar iedere stijging werd ogenblikkelijk teniet ge daan door de toenemende wónd. Kromme schaatsen In Kuopio werd gisteren stelsel matig iedereen gesloopt. Dat le verde een serie gesneuvelde favorieten op. Allemaal ver dwenen ze met kromme schaat sen van het ijs. „Het ijs is vandaag onze grootste tegen stander," sprak Arnold Stam nadat hij was uitgestapt. Ge- Rob van Meggelen. land populaire popgroep De Kast nam het van de sporters over. Tijd voor rust? „Nee", sprak Wennemars, „ik moet re valideren en trainen. Om het WK afstanden te halen." De sprinter uit Dalfsen moet en zal zich revancheren voor zijn mis lukte Spelen door een val op de 500 meter. „Ik word dan wel toegejuicht. veld door één van de vele scheu ren die de strenge vorst gemaakt 1 had. Peter Baars ontdekte na af loop onder de douche dat zijn wangen bevroren waren en Youri Lissenberg moest van het ijs gedragen worden. Onder koeld, helemaal in de war en met bevriezingsverschijnselen. Zoals altijd had de winnaar weinig te klagen. Goed, hij had na 50 kilometer willen uitstap- maar een medaille heb ik niet gewonnen. As ik nu op tijd fit ben voor het WK afstanden,,." Ook Ids Postma, voor wie de Spelen niét goud (1000) enzilver (1500) wel een succes waren, rust vanaf vandaag (donderdag) niet op zijn lauweren. „Ik ga schaatsen", meldde hij droog. „In Thialf. Ik moet de draad weer oppikken, hè? Straks moet pen omdat hij het zo verschrik kelijk koud had, maar toen hij ontdekte dat hij snelheid ge noeg had, besloot hij de wed strijd toch maar uit te rijden. En ook zoals een winnaar be taamt waren zijn schaatsen nog kaarsrecht. Een val in de slotfase boog de schaats van Hotze Zandstra, maar klachten leverde dat niet op. Want Zandstra is een oer- ik weer aan de start verschijnen op het WK allround." Postma voelde zich na alle gebeurtenis sen in Nederland „wel goed". Van griep had hij geen last, moe was hij evenmin. „Maar dat laatste komt nog wel, denk ik. Nu geniet ik nog even. Gisteren in mijn dorp was het fantas tisch. Vandaag was het anders, maar niet minder mooi." ANP mens en hij straalde louter te vredenheid uit. Hij was niet te leurgesteld, hij was niet boos, hij was niet eens moe. „Ik ben nog net zo fris als toen ik begon. Nergens last vanIk heb genoten vandaag. Tegen zo'n wedstrijd kan toch helemaal niks op. Dit is veel mooier dan zo'n toertochtje op de Weissensee in de stralende zon. Ik hou van bikkelwedstrij den." GPD van onze sportredactie GOUDA - De spelersvakbond WCS en de ontslagen werkne mers Peter Gerards en Sigi Lens staan in hun langslepende con flict nog even hard tegenover el kaar. Inzet is nu een uitgelekt tussenrapport over de betalin gen aan Gerards en Lens. Ge rards en Lens leggen het lek bij de VVCS. De vakbond ontkent, en stelt een onderzoek in. Uit het rapport van accoun tantskantoor KPMG blijkt dat PSV, Vitesse, Roda JC en AZ en voetbalmakelaardij World Soc cer Consult uit Zwolle tussen 1995 en 1997 enkele tonnen aan Gerards en Lens hebben betaald voor bewezen diensten. De twee waren toen nog bij de WCS in dienst als spelersbegeleider. Wegens persoonlijke verrijking en pogingen daartoe besloot de vakbond henbegin vorig jaar op non-actief te zetten. Onrechtmatig Het definitieve KPMG-rapport is waarschijnlijk in de tweede week van maart klaar. Daarna komt de WCS met inhoudelijk commentaar en mogelijk met juridische stappen. WCS-be- leidsmedewerkerEverard wilde kwijt dat de vier genoemde clubs zich met de betalingen schuldig maakten aan „uitlok king tot wanprestatie. En dat is een onrechtmatige daad die aanvechtbaar is." De vier 'beschuldigde' clubs zijn zich van geen kwaad bewust. Volgens de voorzitters VanRaaij (PSV) en Aalbers (Vitesse) is er geen sprake van smeergeld of steekpenningen. Zo zouden Ge rards en Lens via him bedrijf Peja zijn betaald voor 'advise rende' werkzaamheden. Ook zijn er 'onkosten' vergoed. Arbeidsconflict De Federatie van Betaald Voet bal Oi-ganisaties (FBO) stelt dat de bewuste clubs niet verkeerd hebben gehandeld. Volgens di recteur Gerard Slager is het normaal dat clubs aan make laars geld betalen voor bewezen diensten. Dat Gerards en Lens de bedragen naar him eigen be drijf Peja lieten overmaken, vindt de FBO onbelangrijk voor de clubs. „Of het moi'eel juist is, is een andere discussie. Het gaat hier om een arbeidsconflict tus sen de VVCS en Gerards/Lens." Ook World Soccer Consult ver dedigde zich. „We hebben niets onoirbaars gedaan", zegt make laar Ton van Dalen. Volgens hem heeft de WCS het rapport gelekt om „de onvolkomendhe- den in de eigen organisatie te ca moufleren. Die deugt niet." Gerards en Lens zeggen even eens te weten wie het rapport lekte. „De WCS heeft het ont vangen en vervolgens naar bui ten gebracht. Onder druk van de publiciteit. Ze riepen namelijk eerst dat er miljoenen verdwe nen waren, maar ik heb altijd al gezegd dat dat grootspraak was", zegt Gerards. „Voorzitter Van Seggelen zit zeker in het buitenland", smaalt Lens. Lens en Gerards moeten waar schijnlijk al de illegale inkom sten die via hun inmiddels opgeheven firma Peja zijn bin nen gekomen, storten op de re kening van een goed doel Het gaat om een bedrag van meer dan een half miljoen gulden. „De WCS had het altijd over vele miljoenen. Belachelijk. Ik heb altijd gezegd dat dat bedrag nergens op sloeg", aldus Ge rards. Uitkeringsfraude Er loopt nog een onderzoek naar mogelijke uitkeringsfraude van Lens, „Door onwetendheid heb ik verzuimd inkomsten uit mijn BV op te geven. Het is absoluut geen kwade opzet geweest. Al les wat ik te veel heb ontvangen aan mijn WAO-uitkei'ing, be taal ik meteen terug." Lens ont ving een uitkering toen hij als overlevende van de ramp met het SLM-toestel (juni 1989) af gekeurd werd voor het prof voetbal. KPMG zit met de kwestie in de maag. Het bedri j f ontkent zelf te hebben gelekt. Maar het open baar worden van de informatie belemmerd verder onderzoek, stelt KPMG. VVCS en Gerards kregen het concept om op de in houd te ï'eageren. Het sectiebestuur van de KNVB wil officieel nog niet reageren op de voorlopige conclusies van het accountantsbureau. Plet college in Zeist wacht op het officiële rapport. De KNVB wil wel de re glementen wijzigen, zodat de clubs in de toekomst geen zaken meer kunnen en mogen doen met illegale voetbalmakelaars. ANP Radoslav Samardzic scoort Heerenveens eerste doelpunt. Eric van de Luer (midden) en Regillio Vrede van Roda zijn te laat. foto Peter Wouda/ANP van onze sportredactie HEERENVEEN - Europa lonkt voor Heeren veen. Met een honderd-procentsscore uit drie competitiewedstrijden sinds de winterstop zijn de Friezen stevig op de derde plaats in de eredivisie gaan zitten. Op zeges bij Sparta, NEC (beker) en NAC volg de winst thuis op Roda JC (3-1). Daarmee kwam de Friese club op drie punten van num mer twee PSV en groeide de voorsprong op Feyenoord en Vitesse naar vijf punten. Heerenveen begon gisteravond na de huldi ging van schaatskampioenen Ritsma en Post ma slap. Te slap. Roda JC, spelend met een veredeld tweede elftal door een zevental afwe zigen door blessures, interlandverplichtingen en schorsingen, kon zowaar het initiatief naar zich toe trekken, kansen creëren en de leiding nemen. In de 14e mninuut pakte Van Houdt een re bound van Zafarin: 0-1.Nog voor rust kwam Heerenveen gelijk, enigszins fortuinlijk. Goal- tjesdief Samardzic kreeg in de 34e minuut de bal terug uit een kluts en schoof laag in de hoek,1-1, Na rust toonde Heerenveen het surplus aan klasse, slagvaardigheid en mentaal overwicht. Opnieuw bleek dat het beste voor de tweede helft was bewaard. In de 59e minuut zorgde Samardzic, weer hij, voor 2-1. Een wonder schoon doelpunt na een doorbraak over links van Pahlplatz en een overstapte van Gusatu.S- amardzic leidde kort voor tijd de definitieve beslissing in. Na een dieptepass van Radomski liep Vangaeren hem op de hak. Uilenberg ken de een strafschop toe die door De Visser met een simpel schuivertje werd benut. ANP Heerenveen - Roda .TC 3-1 (1-1). 14. Van Houdt 0-1, 34. Samardzic 1-1, 59. Samardzic 2-1, 82. De Visser 3-1 (strafschop). Scheidsrechter: Uilenberg. Aantal toeschouwers: 13.500, Gele kaart: Van Houdt, Ku- kielka (Roda JC), Gusatu Heerenveen De Olympische ploeg werd door koningin Beatrix ontvangen op Paleis Noordeinde. De huldiging van de Olympische ploeg in het Thialf-stadion. Van links naar rechts: Gianni Romine, Ma- foto Roland de Bruin/GPD rianne Timmer en Erben Wennemars. foto ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 29