Onder de zeespiegel telt de politiek niet Vrouwen werken vaak met water Waterschap in trek bij de Zeeuwse kiezers P.C. Willeboordse Beetje oneerlijk Kandidaten nr.1 Stem op Piet, vergeet dat Niet Waterschap Zeeuwse Eilanden! donderdag 26 februari 1998 sbw Eerst rolden de oproepkaarten voor de verkiezingen van het waterschap door de brievenbus. Nog geen week later vielen de belastingaanslagen van Zeeuwse Eilanden op de deurmat. De kiezers weten wat hen te doen staat wat het waterschap betreft. Betalen moet, stemmen mag op 4 maart. Tegelijkertijd met de gemeenteraadsverkiezingen en óók in Middelburg, Veere en Schouwen- Duiveland waar eind 1997 al een nieuwe gemeenteraad is gekozen. En er valt wat te kiezen. Tussen milieu- en landbouwkandidaten. Tussen puur onafhankelijke en politiek gekleur de kandidaten. Met genoegen constateerden de Zeeuwse waterschappen vier jaar geleden dat hun verkiezingen een succes waren geworden. Het aantal kiezers dat kwam opdagen, was wel lager dan bij-de gelijktijdig ge houden raadsverkiezingen. Maar toch. Het opkomstpercentage was niet slecht. Zeker niet afgezet tegen de vaak erbar melijke ervaringen van waterschappen elders in het land. Zeeland is een land van zee en water. Wa terschappen horen daarin thuis. Al eeu wen. Als de voortekenen niet bedriegen, zal het waterschap Zeeuwse Eilanden op nieuw landelijk koploper worden. De be langstelling voor een plekje in het water schapsbestuur is redelijk groot. Negentig Het kiessysteem voor de waterschap pen deugt niet. Het is voor de door snee-kiezer nauwelijks te doorgronden en het heeft een aantal behoorlijk oneerlijke trekken. Zo mogen landbouwers vaak drie stemmen uitbrengen, als ingezetene en als grond- en woningeigenaar. Terwijl 'gewone' kiezers die geen eigen huis heb ben, slechts één stem hebben. Eén groepering kan als geen ander van het ingewikkelde kiessysteem voor de water- schappen profiteren, dat is de landbouw. Zij heeft - en dat is haar goed recht - in alle geledingen die het waterschap telt, kan didaten gesteld. Landbouwers dingen ook in de geledin gen ingezetenen (alle inwoners) en ge bouwd (huiseigenaren) naar de gunst van de kiezers, terwijl voor hen een aparte ge leding bestaat, ongebouwd. Zo probeert de landbouw haar positie in het water schap op z'n minst te handhaven. De landbouw maakt kans van slagen. Zij heeft een trouwe achterban, die van ouds her bij het waterschap betrokken is. Dat er op Schouwen-Duiveland en in twee ge meenten op Walcheren (Middelburg en Veere) op woensdag 4 maart niet gelijktij dig gemeenteraadsverkiezingen plaats vinden, werkt de landbouw extra in de hand. Veel 'gewone' kiezers zullen daar waarschijnlijk niet de moeite nemen om alleen voor de waterschapsverkiezingen naar de stembus te gaan. Voor niet-agrarische kandidaten wordt het door de strategie van de landbouw moeilijk verkozen worden. Zij zijn ver deeld en kunnen waarschijnlijk - uitge zonderd de SGP-kandidaten - op een minder vanzelfsprekende steun van een grote groep kiezers rekenen. Tegenwicht Het best georganiseerd zijn nog de 'groe ne' kandidaten, die via regionale milieu- en natuurverenigingen door de Zeeuwse Milieufederatie (ZMF) naar voren zijn ge schoven, Zij vormen een natuurlijk tegen wicht tegen het landbouwbelang. Bij de waterschapsverkiezingen in 1994 is dat aardig uit de verf gekomen, vooral op Walcheren. Ook in andere delen van Mid den- en Noord-Zeeland kwamen 'groe nen' op het waterschapspluche terecht. Het is zeer de vraag of dit succes zich zal herhalen. De concurrentie is groter, de landbouw is sterker georganiseerd en de verdeling van Midden- en Noord-Zeeland in vier kiesdistricten (Tholen/Sint-Phi- lipsland, Walcheren/Noord-Beveland, Zuid-Beveland en Schouwen-Duiveland) kan ook in het nadeel van de ZMFers uit pakken. Stemmen die op een niet-verkozen 'groe ne' worden uitgebracht, komen immers niet bij een gelijkgezinde terecht. Die gaan in het huidige kiessysteemverloren, omdat er met personen wordt gewerkt en niet met lijsten. Als het nieuwe waterschapsbestuur van na woensdag 4 maart opnieuw door land- bouwvertegenwooi'digers wordt gedomi neerd, kan het kiessysteem als hoofd schuldige worden aangewezen. En de niet-agrarische kandidaten kunnen zich verwijten dat zij onvoldoende kiezers hebben bereikt. Dat er bij waterschapsverkiezingen al leen op personen gestemd kan worden en niet op een landbouw-, een 'groene', een politieke of onafhankelijke lijst, is slecht voor de herkenbaarheid. Het zorgt voor verwarring bij de doorsnee-kiezers, En werkt een lage opkomst in de hand. Enige hoop gloort aan de horizon. Het kiessysteem voor de waterschappen staat landelijk ter discussie. Er circuleert onder meer een voorstel om het aantal geledin gen, belangencategorieën, terug te bren gen tot twee: particulieren en bedrijven. 'Ook het personenstelsel verdwijnt waar schijnlijk, waardoor 'partijen' zich ook als partij kunnen manifesteren. Stemmen kunnen dan niet meer verloren gaan, zoals nu het geval is. Die komen dan ten goede aan gelijkgezinden, waardoor het waterschapsbestuur een betei'e af spiegeling wordt van de wil van de kie zers. Het wachten is op de volgende water schapsverkiezingen over vier jaar, als het tenminste op tijd lukt op landelijk niveau tot een nieuwe regeling te komen. Het waterschap spreekt de Zuid-Beve- landse juist aan vanwege de zakelijke aanpak. Al tien jaar zit zij in het bc- stuurvoor de categorie gebouwd (huis eigenaren). Ze roert geregeld haar mond in de algemene vergadering. „Mijn man is landbouwer en ik woon op het platteland. Dan zie je veel meer wat het waterschap doet." „Dat er weinig vrouwen kandidaat staan, zie je toch ook bij politieke ver kiezingen", vindt J. Wisse-Francke uit Meliskerke, die is gevraagd omdat zij jarenlang secretaris was van de mini- camping-organisatie Vekabo. „En het waterschap is van oudsher een heren- bolwerk, terwijl vrouwen er eigenlijk meer mee te maken hebben. In het huishouden werken zi j vaker met wa ter, water dat door het waterschap wordt gezuiverd. Al zal niemand dat tijdens de afwas beseffen." Als het op kiezen door vrouwen voor het waterschap aankomt, signaleert Vermue-van 't Westeinde één merk waardigheid. De oproepkaarten voor haar categorie gebouwd (woningbe zitters) staan veelal op naam van de man, omdat die meestal als eigenaar te boek staat bij het Kadaster. Alleen als man en vrouw in gemeenschap van goederen zijn getrouwd, mogen zij zelf bepalen wie de stem uitbrengt. Op Zuid-Beveland moet de Heinkens- zandse het in haar geleding 'opnemen' tegen acht mannen en één vrouw, de 'groene' kandidate Inez Flameling. Verreweg de meeste vrouwelijke kan didaten zijn op Walcheren te vinden, in de categorie ingezetenen (voor alle in woners), met zeven vrouwen en zestien mannen. Kiezers op Tholen en Schou wen-Duiveland kunnen alleen op een man stemmen. KIESDISTRICT SCHOUWEN-DUIVELAND Ingezetenen Landbouw: G. E. Houtëka- mer.tevensSG P/G P V- raadslid. Groene: G. J. Buth, werk zaam bij Het Zeeuwse Landschap. Politiek: JJ. Géleijnse, VVD, ambtenaar Rijkswa terstaat. Onafhankelijken: Adrie de Ruiter, onderhoudsmede werker gemeente; Wim Hoencamp. Gebouwd Landbouw: M. van der Wekken. Politiek/recreatie: ing, A. J. Hanse, bestuurslid VVD. Ongebouwd Landbouw: L. J. Klompe. Groene: Arjan Boon, op zichter Natuurmonumen ten. KIESDISTRICT THOLEN/ SINT-PHILIPSLAND Ingezetenen Landbouw: G. L. D. Gaakeer. Groene: Louis Sauter, do cent biologie. Varkens Nee: J. Oudesluijs, leraar, Politiek: J. M, Aarnoudse, SGP. Gebouwd Landbouw: A. A. van Nieu- wenhuijzen. Groene: Gerard Wester weel, docent biologie/ver zorging. Varkens Nee: L. J. van Doorn, fruitteler en staten lid ouderenpartij. Politiek: Jan Noom, SGP. Vakbond: Hans Boulogne, CNV. Ongebouwd Landbouw: Jacob Mol en J- L. van Gorsel. Politiek: Chris Koopman, SGP. SGP-standpunten verkondigt in het wa terschapsbestuur, waarvan hij al lid is. „Het waterschap is vrij zakelijk bezig. Het heeft een aantal vaste taken. Zo moet de zeewering in orde zijn, anders loopt de boel onder. Je kunt in dit type bestuur moeilijk met een specifiek programma komen. Iedereen is toch ook voor natuur, SGP-kandidaat J.M. Aarnoudse op Tho len denkt er net zo over. „Wij doen mee om onze achterban te vertegenwooi'digen en wij willen betrokken blijven bij de samen- In de politiek zijn vrouwen onderver tegenwoordigd, maar het kan altijd erger. In het waterschap zijn vrouwen zwaar ondervertegenwoordigd. In het huidige, 62 leden tellende bestuur van Zeeuwse Eilanden zitten er zes. Dat dreigen er eerder minder dan meer te worden in het nieuwe bestuur, dat uit 35 leden zal bestaan. Onder de negentig kandidaten voor de waterschapsverkiezingen bevinden zich twaalf vrouwen. Eén van hen, S. Vermue-van 't Westeinde uit Hein- kenszand, verbaast zich daar niks over. „Het waterschapsbestuur is meer een mannen- dan een vrouwenbest uur, omdat het om zakelijke onderwerpen gaat. Het is geen softe sector. Vrouwen voelen zich meer aangetrokken tot on derwijs, welzijn en gezondheidszorg." Eén van de slechts twaalf vrouwen die kandidaat staan voor het water schapsbestuur, J. Wisse-Francke, CDA-raadslid, actief in de landbouw en mini-campinghouder. KIESDISTRICT ZUID-BEVELAND Ingezetenen Landbouw: Maarten Janse. Groene:Gerard Heerebout, bioloog/conrector. Politiek: J. Hoekman, SGP; Marian Ganseman-de Krij ger, Gemeentebelang Ka pelle; J. J. van Nieuwen- huijse-dé Schipper, CDA; drs. ing. Michael Beverwijk, VVD; 1. N. Lindenberg, PvdA. Ouderenbond: Guust de Kok. Onafhanmfjjken: ir. Hans Palte, ambtenaar Borsele; Hariy Eshuis, projectleider; W. J. J. de Koning, ambte naar Goes; Joop Zoeteweij, handelaar; Marijn de Koeij- er, adviseur ruimtelijk be stuursrecht. Gebouwd Landbouw: Sophia Ver mue-van 't Westeinde, do cente recht en decaan; Izak Otte, agrarisch medewer ker. Groene: Inez Flameling, bi o loog. Recreatie:B. H. Jasperse. Politiek: Peter Ganseman, Gemeentebelang Kapelle; Martien van Overloop, BBR. Onafhankelijken: Jan van der Schoor, vutter; J. Wis se, bankdirecteur; W. P. J. Langenbroek, gepensio neerd; Peter Pelsma, be stuurslid bewonersvereni ging Goese Meer. Ongebouwd Landbouw: Marinus Sinke en Rinus Rijk. Groene: Gert de Groot, dis trictsbeheerder Natuurmo numenten. Enkele 'groene' kandidaten, gesteund door de Zeeuwse Milieufederatie (ZMF): Loes de Jong, Anton van Haperen, Gerard Westerweel, Bert van de Hoef en Kees Mol (vlnr). foto Willem Mieras Landbouw- kandidaat C. J. Dieleman. foto Pi eter Honhoff KIESDISTRICT WALCHE- REN/NOORD-BEVELAND Ingezetenen LandbouwrD. Vos; C. M. van derWeele; J. Wis se-Francke, allen ook CDA- raadslid. Groene: Loes de Jong, ambtenaar Rijkswater staat; Bert van de Hoef, di recteur Zeeuws Biologisch Museum. Vakbond: P. A. J. Dieven- bach en K. I. Rolaff, FNV. Politiek: Hans Schaap, D66; W. de Visser, SGP; Henk de Haas, PvdA; Jan Bostelaar, PvdA; Hayati Akdag, PvdA; Erna van Brummelen-van Wilgen, CDA; PietMaranus,. CDA; ing. Jan van der Rest, VVD; Cathrien Koster, VVD. Onafhankelijken: Piet Wil- leboordse, veldtechnicus; Hilde Onderdijk-Varkevis- ser; Niek Reijnen, adviseur; drs. Davy Walvis, administrateur, coördina tor Greenpeace Walcheren; ing. Ferry Kramer, aqua- tisch ecotechnoloog; Ad de Bree, interim manager; mr. Liedeke Smits, financieel beleidsmedewerker. Gebouwd Landbouw:Adrïe van der Maas, tevensSGP-raads- lid. Groene: Anton van Hape ren, medewerker Staats bosbeheer. Politiek: Simon de Bruijn, VVD; Joop Roodenburg, PvdA; J. M. A. van Nassau, VVD. Recreatie: Krijn Jan Cop- poolse. Onafhankelijken: ing. Kurt Oheim, gepensioneerd. Ongebouwd Landbouw: C. J. Dieleman en Maarten Wattel. Groene: Kees Moi, mede werker Staatsbosbeheer. kandidaten lonken naar vijfendertig ze tels. Geen gekke score. Wie betaalt, bepaalt in het waterschap. Om dat in het bestuur te laten doorklin ken, wordt er gewerkt met verschillende belangengroepen. Ingezetenen (alle in woners) krijgen vijftien zetels. Voor de ca tegorie gebouwd (huiseigenaren) zijn er acht beschikbaar. Ongebouwd (land bouw) heeft zes zetels en bedrijfsge- bouwd (te kiezen via de Kamer van Koop handel) ook zes. Waterschapsverkiezingen zijn iets aparts. Er doen geen politieke partijen aan mee. Althans, zij kunnen geen eigen lijst indie nen. Wie deelneemt aan de waterschaps verkiezingen, doet dat op persoonlijke titel. Kandidaten staan natuurlijk wel er gens voor. Van oudsher drukt de landbouw een zwaar stempel op het waterschap. Dank zij de waterzuiveringstaalc die aan de Zeeuwse waterschappen is toebedeeld, is dat minder geworden. 'Groene' bestuur ders hebben hun intrede gedaan. Niet als tegenstanders van de landbouw, maar wel als mensen met een andere kijk op wat het waterschap moet doen. Ook politieke partijen profileren zich. Vooral de SGP doet dat. In heel Midden- en Noord-Zee land. Op Walcheren timmert de PvdA aan de weg. Die partij weet zich beconcur- reerd door kandidaten van de vakbond FNV, die zich vooral druk maken om de hoogte van de belastingen. De WD heeft in elk geval twee ijzers in het vuur op Schouwen-Duiveland en één op Walche- worden, maken de meeste landbouwers zich dan ook niet. Ing. AA van Nieuwen- huizen uit Sint-Philipsland is vol ver trouwen „De mensen kennen me." L.J. Klompe uit Dreischor weet op Schouwen alleen ZMF-kandidaat Arjan Boon te genover zich, Toch blijft Klompe beschei den: „Ik heb redelijke steun," J.J. Geleijnse, WD-raadslid op Schou wen-Duiveland en werkzaam bij Rijks waterstaat, verwacht die ook te krijgen. Al kan hij niet op een vastomlijnde ach terban rekenen. „Ik loop al langer mee, dus ik hoop op voldoende steun." Dat het waterschap niet meer specifiek een land- bouwclub is, vindt Geleijnse een goede zaak. „Er zijn veel andere belangen: na tuur, wegenbeheer, het opruimen van ver vuild baggerslib, wandel-, fiets- en kano routes." In feite staat Geleijnse eerder als persoon dan als WD'er kandidaat. Bijna alle politiek gekleurde kandidaten kiezen die invalshoek. Tussen de negentig kandidaat-water schapsbestuurders zitten al met al slechts zo'n tien écht onafhankelijke personen. Eén van hen is de Goesenaar ir. Hans Palte, die werkt bij de dienst openbare werken van de gemeente Borsele. Zijn motivatie: „Ik voel me betrokken bij het waterschap, zowel vanuit mijn beroep als mijn studie civiele techniek." Zijn pro gramma: ,Het waterschap levert een goed product, maar het kan klantvriendelijker en effectiever. Daar ga ik me voor inzet ten." Van Haperen is met de Middelburger Bert van de Hoef sinds 1994 lid van het water schapsbestuur. Het beleid had ernaar zijn mening anders uitgezien zonder de in breng' van de 'groenen', zowel in de alge mene vergadering als in het dagelijks be stuur. „Ik vraag me af of er dan een plan was gemaakt om weg- en dijkbeplantin- gen inMidden- en Noord-Zeeland funda menteel aan te pakken, in plaats van door te gaan met het kappen van zieke iepen. Ook de sanering van sterk vervuilende overstorten van gemeenten was dan vrij wel zeker minder goed uit de verf geko men." „Er valt wel wat te verbeteren", oordeelt ook P. Willeboordse uit Serooskerke. „Het waterschap komt nogal log over. En het gaat niet alleen om landbouwbelangen, maar ook om de man uit de straat." Van beroep is Willeboordse veldtechnicus. „Mensen reageren aardig op mijn kandidaatstelling. Dat een man van de werkvloer zoiets doet." Als actief brand weerman hoopt hij genoeg stemmen te vergaren en door affiches te verspreiden met de leuze: 'Stem op Piet en vergeet het niet'. Harmen van der Werf Kritiek foto Dirk-Jan Gjeltema ren. Op Zuid-Beveland maken Gemeen tebelang Kapelle en de Reimerswaalse partij BBR zich sterk. Luxe positie Stuk voor stuk hopen al die - in naam - persoonlijke kandidaten hun achterban te mobiliseren. „Ik verkeer als SGP'er in een luxe positie", bekent W. de Visser uit Aagtekerke. „De gebondenheid via de kerk is vrij groot." Niet dat De Visser leving." Op Tholen maakt de SGP gerede kans drie waterschapszetels te halen; drie van de vier. De landbouw is in het Thoolse kiesdistrict namelijk verdeeld in de eigen belangencateg'orie. En de 'groenen' (L. Sauter en G. Westerweel) ondervinden concurrentie van de actiegroep Varkens Nee (J. Oudesluijs en L.J. van Doorn). Alleen de 'groenen' hebben een specifiek verkiezingsprogramma voor het water schap. Met steun van regionale natuur verenigingen zijn via de Zeeuwse Milieu Federatie (ZMF) overal kandidaten naar voren geschoven, die voor tien 'groene' punten staan. Als groepering kunnen de 'groenen' zich echter niet manifesteren op de kieslijsten. Zij hebben geen apart kleurtje of een aparte lijst. „Dat is spij tig", vindt de Walcherse ZMF-kandidaat Anton van Haperen, „want het is beter mensen te kiezen op basis van hun ideeën dan vanwege hun mooie gezicht." Precies op die punten heeft akkerbouwer C.J. Dieleman uit Wissenkerke kritiek. Uitvoering van het plan voor weg- en dijkbeplantingen gaat volgens hem veel geld kosten, Ook van de ingezetenen. En hij vraagt zich af wat het waterschap te maken heeft met waterbeheer en investe ringen in natuurvriendelijke oevers bin nen de bebouwde kom, zoals langs de Goese veste. „Maar", denkt Dieleman, „wij zullen elkaar wel vinden. Ook land bouwers zijn gebaat bij schoon opper vlaktewater. Ook wij zien graag vogels." Bang voor machtsverlies in het water schapsbestuur is de landbouw wel. Diele man: „Wij hebben al veel ingeleverd, ter wijl de landbouw als geen andere sector afhankelijk is van het waterschap." Landbouworganisatie LTO Zeeland zal dat ook ter harte nemen, weet de Noord- Bevelander. „Meer dan ooit tevoren zal er aandacht worden besteed aan de water schapsverkiezingen. Veel zorgen dat zij niet verkozen zullen 4 maart 1998

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 23