Kattendijke wordt noga! eens vergeten PZC In het dorpshuis wijkt de sjoelbak voor de democratie 20 gemeenteraadsverkiezingen 4 maart donderdag 26 februari 1998 Kwesties? Ach, er spelen wat problemen rond een uitbreidingsplannetje. En er bestaan lichte zorgen over de toekomst van het dorpshuis. Maar échte kwesties - nou, nee. Ze hebben er een kerk, een school, een kroeg, een telefooncel en een glasbak. Dus wat valt er in Kattendijke nog meer te wensen? Portret van een dorp 'waar zo nu en dan alleen een haan kraait' aan de vooravond van de gemeenteraadsverkiezingen. Huyssenstraat - één telefoontje met ge meentewerken volstond vaak om het on gerief te verhelpen. Dat nu moet Katten dijke straks allemaal missen. Van den Boomgaard zou, vermoedt hij, via een voorkeurstemmenactie mogelijk nog wel een kansje maken om langs de achterdeur toch te worden herkozen, maar dat is zijn eer te na; het is graag of helemaal niet. Foute boel, vindt Van den Boomgaard. Straks zitten er in de raad vrijwel alleen nog maar raadsleden afkomstig uit de stad Goes en dreigen de dorpskernen er maar een beetje te bij te hangen. Dat zal de politieke betrokkenheid van de inwo ners van de dorpen zeker niet vergroten. En die betrokkenheid is in Kattendijke toch al zo gering. ,,De politiek leeft hier totaal niet. Als het goed gaat, waarom zouden ze zich dan druk maken." Café-biljart-terras Onder de Toren wordt gerund door het echtpaar Anneriet en Peter Versluis met de kinderen Kim en Bas. Kattendijke, ooit een hechte, enigszins roodgetinte gemeenschap; nu wil zelfs de gemeentepolitiek er geen wortel schieten. fotografie Lex de Meester Het sierlijke torentje van de Ned. Herv. Kerk (dienst: 10 uur VM) piekt par mantig boven de Oude Zeedijk uit. Waar de weg zich splitst, is een reclamebord van ldoek formaat geplaatst: eetcafé - biljart- terras Onder de Toren, voor een goed glas bier en een lekker bord eten. Bij de entree van het dorp, aan een lantarenpaal, is bo ven een groen-wit ANWB-bordje dat de richting van de Zee-Vruchtenroute wijst, een pamflet van een debutant in de ge meentelijke politiek bevestigd: Wie voor uit wil, kiest Nederland Mobiel. Een paar straten verderop blikt de besnorde lijst trekker van lijst 5 (Democraten 66) vanaf een plakkaat de kiezer met een vertrou wenwekkende glimlach aan: Doorgaan met Dick. Vóór het plaatselijke etablisse ment wiegen een paar uitgebluste rode, groene en gele ballonnen futloos in de wind; ook te Kattendijke is carnaval ge vierd. Een weekje te vroeg weliswaar, maar dat was omdat dat de Raad van Elf en het dweilorkest beter uitkwam. Er was een kruiwagenoptocht, een limonadebal en een Moggenbal. Schijnt een groot suc ces te zijn geweest. Boenwas Een woensdagochtend rond de klok van twaalven. In Onder de Toren ruikt het naar boenwas. Doe meneer J. de Visser (70) maar een borreltje. Hij woont al jaaa- ren ('met Kerst precies negentien jaar') op Kattendijke, dus hij 'kent de mentaliteit hier wel zo'n beetje'. Mooi dorp hoor, Kat tendijke, maar hij kwam op weg naar het café nog twee vrouwtjes tegen die hij har telijk groette - geloof maar niet dat ze iets terugzeiden. ,,Nee, ze roepen hier niet meer zo hard tegen mekaar." Dat was vroeger wel anders. Ooit was Kattendijke een dorp van landarbeiders. Toen heerste er nog gemeenschapszin. Als de arbeiders uit de Wilhelminapolder kwamen, zochten zij thuis de gezelligheid en dus elkaar op. Dat is voorbij. Zo heel veel landarbeiders wonen er niet meer in Kattendijke; ze zijn overleden of vertrok ken naar een verzorgings- of verpleeghuis in de omgeving. De woningen die aldus vrijkwamen, werden ingenomen- door Belgen en Duitsers die het dorpje aan de Oosterschelde ontdekten als een pracht- oord om er de vakantiedagen door te brengen. Ook vestigden zich er veel j onge- re gezinnen van buiten - tweeverdieners veelal, wier besognes doorgaans verder reiken dan een geslaagde gekostumeerde optocht. Zo verloor Kattendijke in de loop der jaren het karakter van een hech te, enigszins roodgetinte gemeenschap. Halverwege de jaren zeventig, tóen nog woonde er een aantal echte vechtjassen dat zich fanatiek inzette voor de leefbaar heid van het dorp. Ze hadden zich ver enigd in de Werkgroep Kattendijke - een gemêleerd gezelschapje was dat. Ze had den een cafébaas in hun midden, een PTT- er, een technicus, scholieren, huisvrou wen en een échte kunstenaar. Zij streden voor meer woningen op het dorp, beijver den zich voor een biljart in de bejaarden- soos, bepleitten een betere bewegwijze ring, hielden niet op te attenderen op de noodzaak van een fatsoenlijke accommo datie voor de lokale voetbaltrots Katten dijke United. Dat was in de jaren dat er te Kattendijke nog een vrouw van lichte ze den praktijk hield. Amusante tafereeltjes leverde dat somtijds op. Als de goesting groot was verzamelde zich aan de overzij de van het pand waar de betaalde liefde werd bedreven een groepje klanten, dat - prettig in het zonnetje gezeten - rustig de beurt afwachtte. De voetbalclub is niet meer, de brandweer verdween. Maar het biljart kwam er. Net als - later - een telefooncel en een glasbak. Ze hebben er geen postkantoor, geen win kel, geen openbaar vervoer. Ze hebben er wél een muziekver eniging (die na een conflict met het dorpshuis geruime tijd des dinsdags avonds voor haar wekelijkse repetitie naar de muziektent uitweek), een bil jartclub, een be- jaardensoos, een aerobicclubje en er is - maar daarvan is voorzitter Joop van Baaien van de dorpsraad niet ge heel zeker - een dartsclubje. Waarmee grotendeels is voldaan aan de hevigste verlangens van de Kattendijkenaren. Wat hebben zij derhalve nu nog in het stemlokaal te zoeken? In café Onder de Toren tilt meneer De Visser zijn glaasje. Tuurlijk gaat hij straks stemmen, zo is hij nu eenmaal opgevoed. Maar als je het hem vraagt, hij heeft 'zo zijn eigen visie op de politiek'; zakkenvullerij, corruptie, frau de. „Ze hebben nu je stem nodig, maar als ze d'r eenmaal zitten, hebben ze lak aan je." Om de zoveel tijd organiseert de ge meente Goes waartoe Kattendijke be hoort een bijeenkomst waar de bevolking haar ongenoegens kan spuien. De Visser heeft die drie jaar geleden voor het laatst bezocht. „Je kunt daar wel naar toe gaan, maar het is toch ergernis." Wat kan die raadsleden Kattendijke schelen? Binnen kort zijn de verkiezingen, maar De Visser heeft nog geen folder in de bus gehad, heeft geen flauw idee wie de kandidaten zijn, laat staan dat-ie de inhoud van de verkiezingsprogramma's kent. l'olitieke agenda Wat hebben de politieke partijen voor Kattendijke in de aanbieding'' iel zo bar veel. Sla er dc verkiezingsprogramma's maar op na; de naam van het dorp wordt met of nauwelijks genoemd, Kattendijke geniet op de politieke agenda kennelijk geen hoge prioriteit Achter de tap poetst caféhoudster Anneriet de glazen op. „Het is hier maar een gat. hé. ze vergeten ons nogal eens." Echtgenoot Peter knikt. Stemmen heeft hij r.ooit gedaan en zal dat straks ook niet doen. Waarom zou-ie? Of hij nou aar. Jar.tjc of Pietje zijn belasting betaalt, dat maakt allemaal niks uit. Bo- Mevrouw Geluk. vendien - wat valt er nog te wensen op het dorp. Een poosje terug kwam wethouder Van de Merwe ('oh, is die van D66?') een avondje praten in het dorpshuis over of er nog iets nodig is voor j eugd. „Maar ik zou niet weten wat." Aan de rand van het dorp, in een ruime bungalow aan de Zuidweg, woont Kees van den Boomgaard, al sinds een jaar of twintig raadslid voor het CDA in de ge meenteraad van Goes. Van den Boom gaard (50) keert straks niet meer in de raad terug en daarmee verliest Kattendij ke zijn enige vertegenwoordiger in het Goese gemeentebestuur. Het partijbe stuur heeft Van den Boomgaard terzijde geschoven. Dat raakte hem ('ik ben nu er overheen') aanvankelijk diep. Hoeveel heeft hij niet voor Kattendijke betekend? Van den Boomgaard speelde, zegt hij zelf, destijds een belangrijke rol in de strijd om het behoud van het dorpsschooltje. En niet vergeten mag worden dat hij ook op de achtergrond via zijn contacten met het ambtelijk apparaat veel voor het dorp heeft gedaan; een losse tegel in de Dorps straat, een kapotte lantarenpaal in de Stormpje Soms echter wil er zelfs te Kattendijke wel eens een stormpje opsteken. Jaren lang is in het dorp geroepen om meer wo ningen. Nu ligt er eindelijk een plan, is het wéér niet goed. Ongeveer vijftig inwoners plaatsten hun handtekening op een lijst om te protesteren tegen het voornemen om op een stuk akkerland aan de westzij de van het dorp tien tot vijftien huizen te bouwen. Dat heeft tot pittige discussies geleid aan de tap, in de bejaardensoos en in de Dorpsinfo, een geel gekaft stencil werkje dat met enige regelmaat door de vereniging Dorpsbelangen op alle onge veer 200 huisadressen wordt bezorgd. Veel behartigenswaardige artikelen staan er in die Dorpsinfo; over het speeltuintje en de hondenpoep, over de mooie op brengst (1200 gulden!) van de rommel markt en er is zelfs voorzien in een eetru- briek, waarin het recept van bijvoorbeeld een smakelijke Parijse appelflan ('berei dingstijd 30 min.') wordt uitgeserveerd. De tegenstanders van het bouwplan roe pen verontwaardigd dat woningbouw op dfe plek onherstelbare schade toebrengt aan het Zeeuwse landschap. De voorstan ders riposteren smalend dat de initiatief nemers van de protestactie vooral uit ei genbelang handelen, bevreesd zijn hun uitzicht te verliezen, geen rekening hou den met de jongeren die ook graag op Kat tendijke willen bhj ven wonen. Woensdagmiddag. Dat betekent: bejaar densoos. Voor het dorpshuis staan twee fietsen geparkeerd. In de hal, aan de kap stok, twee petten en acht j assen. Mevrouw Geluk ('ik word binnenkort 86') arriveert met een flesje koffiemelk. Zeker, zij gaat straks ook stemmen. Zal Kees van den Boomgaard wel weer worden. Oh, die doet niet mee dit keer? Nou ja, ze zoeken het maar uit hoor, ze heeft het al druk genoeg met haar ei gen huishoudinkje. Twee tafels staan er in het mistroostige za alt j eAan de taf el links zitten de he ren. Herkennen we in één van de kaar ters niet meneer De Visser? Zeker wel. Des morgens had hij ons in het café al gewaarschuwd; in de soos zul je ook niet veel wijzer worden. Want met z'n hoevelen zijn ze daar nog tegenwoordig? Vier mannen en vier vrouwen. Is een van de heren ziek, kan de rest net zo goed ook thuisblijven - met z'n drieën is het immers moeilijk een kaartje te leggen. De Visser heeft enige tijd geleden nog wel gepro beerd een aantal nieuwe leden te werven; hij bracht hij weet niet hoeveel foldertjes in het dorp rond. En wat denk je? Niet één reactie gehad. Dat is toch om treurig van te worden. Aan het andere tafeltje hebben de dames Felëus, Van Son, Weststrate en De Jonge zich rond de sjoelbak verzameld. Ook daar wordt op neerslachtige toon gespro ken over de geringe animo voor de weke lijkse soosmiddag. Zelfs met de bejaar- dengymnastiek moest worden gestopt wegens gebrek aan belangstelling. En hoe zit het met de belangstelling voor de politiek? Aan de kaarttafel wordt kras se taal gesproken. Meneer Felëus: „De po litiek is toch één grote rotzooi. Ik ga niet stemmen. En ik wil er niet eens over pra ten ook. Dat is mijn mening." Aan de sjoeltafel is de toon iets gematig der; de dames maken zich over dat soort zaken niet zo druk. Eerlijk gezegd - voor hen hoeven die verkiezingen ook niet zo nodig. Want de vierde maart valt uitgere kend op een woensdag. En als dan het dorpshuis uit naam van de democratie wordt gevorderd om dienst te doen als stemlokaal, kunnen zij er niet terecht om te sjoelen. Als de politici daar vooidaan eens reke ning mee hielden. Willem van Dam Kees van den Boomgaard uit Kattendijke, is na zo'n twintig jaar CD A-raadslidmaatschap in Goes aan de kant geschoven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 20