Voor en na de stembus Het kan nog beter in Goes Vlissingen vraagt vertrouwen Altijd iets nieuws in Borsele gemeenteraadsverkiezingen 4 maart donderdag 26 februari 1998 bw De Vlissingse collegepartij en CDA, PvdA en WD schreven in 1994 in hun beleidspuntenprogramma: 'Door de snel le veranderingen loopt de politiek het ge vaar dat ze zich concentreert op proble men van gisteren.' Bovendien, besturen is vooruit zien, en dus ging de afgelopen ja ren veel aandacht uit naar de toekomst. De meeste burgers denken echter niet zo ver vooruit. Zij vinden het belangrijker dat de problemen van vandaag snel en adequaat worden opgelost. Getuige het aanhoudende gemor vinden de Vlissin- gers dat him bestuurders hierin de afgelo pen vier jaar zijn tekortgeschoten. Het beleidspuntenprogramma 1994-1998 is een programma op hoofdlijnen, flexibel (kunnen) inspelen op ontwikkelingen daarin het uitgangspunt. 'De politiek dient midden in de samenleving te staan en haar standpunten af te zetten tegen de werkelijke maatschappelijke vraag. De koers is gericht op een goed leefbare gemeente met een volwaardige deelne ming van alle burgers zonder vorm van discriminatie of achterstelling. Het college nam deze zinnen niet zonder reden op in het beleidspuntenprogram ma. De politieke onvrede waarvan de Vlissingers bij de verkiezingen in 1994 blijk hadden gegeven, was nog nooit zo groot geweest. De Centrum Democraten profiteerden ervan en marcheerden met maar liefst drie vertegenwoordigers de gemeenteraad binnen. Pijnlijk genoeg was de winst van de CD in het Middenge bied gelijk aan het verlies van de PvdA, vanouds de grootste partij in deze wijk (en in Vlissingen). Geen wonder dus dat wijkgericht werken tot een van de hoofdlijnen in het college programma werd bestempeld. Plet wijk gericht werken was cle jaren daarvoor ingezet en moest krachtig worden uitge bouwd. Dat gebeurde ook. In 1995 ver scheen het eerste Plan van Aanpak voor het Middengebied, in 1997 het tweede. De investeringen beliepen ruim 5,5 miljoen gulden. Gok voor de andere wijken en voor Souburg enRitthem werden maatre gelenplannen opgesteld. Integrale aanpak, luidde de toverformu le, uitgewerkt in de vier V's: minder Ver keer, minder Viezigheid, meer Veiligheid, meer Verlichting, Het wijkbeheer kreeg een steeds grotere rol. Om kleine proble men als losliggende stoeptegels snel (bin nen 24 uur) te verhelpen, werd in 1996 bo vendien een Serviceteam Openbare Ruimte geformeerd. De formule werkte, de leefbaarheid werd verbeterd. De grootste verandering in de beleidsvoe ring met voorgaande jaren was dat de burgers via inspraakavonden en informa tiebij eenkomsten vanaf het allereerste begin bij plannen werden betrokken. Het gemeentebestuur bleek te hebben geleerd van het verleden en van de verkiezings uitslag. De reden voor de kiezers protest stemmen uit te brengen op de CD was im mers dat zij het gevoel hadden dat er niet naar hen werd geluisterd. Dat verwijt zou hen niet meer kunnen worden gemaakt, namen de bestuurders zich in 1994 voor. Daarom werden bovendien in 1994 een commissie bezwaar- en beroepschriften en in 1995 een ombudscommissie inge steld. Tóch bleef er wantrouwen ten opzichte van de politiek. Wantrouwen dat verder werd gevoed door het - overigens niet he lemaal terechte - idee dat het gemeente bestuur zich meer bezighoudt met grote projecten dan met de echte problemen. Een ontwikkelingsvisie voor de Spuikom, de verhuizing van de Koninklijke Schelde Groep naar Vlissingen-Öost, een ontwik kelingsvisie voor het Scheldeterrein, de hoogbouw op de boulevard, het bouwen van grote aantallen nieuwe woningen, een nieuw maritiem museum in hét Lampsinshuis, een nieuwe bibliotheek, weer een nieuwe strategische visie voorde binnenstad. En sinds november 1997 wordt - met de burgers, dat wel - gedis cussieerd over de toekomst van Vlissin gen in 2010. Intussen blijven burgers klagen over cri minaliteit en overlast door drugshandel. De bereikbaarheid van de binnenstad lijkt met het jaar slechter te worden. Een gedegen jeugdbeleid is er nog steeds niet. Enkele welzij nsinstellingen legden het loodje. En nu dreigt Vlissingen ook nog eens haaroverdag permanent bezette brandweerpost te verliezen. Deze problemen overschaduwen de goede dingen die in Vlissingen zijn gebeurd. Zo als de aanpak van het Middengebied. En zoals de aandacht voor naschoolse op vang van kinderen (het project verlengde schooldag), de ruimere inspraakmoge lijkheden voor burgers, het aantrekken van nieuwe bedrijven, het vergroten van de verkeersveiligheid op een aantal be langrijke plekken (waaronder de Paul Krugerstraat) en de stadsdebatten over de toekomst van de stad in de 2 le eeuw. Het gemeentebestuur heeft wel degelijk veel bereikt. Het blijkt alleen onvoldoen de in staat dat over te brengen en zo het vertrouwen van de Vlissingers terug te winnen. Het probleem in Vlissingen was en is de gebrekkige communicatie tussen bestuurders en burgers. Wellicht leiden de stadsdebatten tot een beter wederzijds begrip. Vlissingen zou erbij gebaat zijn. MauritsSep Met de verkiezingen voor de deur is het de hoogste tijd om even te kijken hoe onze vertegenwoordigers zich de afgelopen vier jaar staande hebben gehouden. Verkiezingspraatjes van aanstaande raadsleden staan bol van goede bedoelingen. Helaas voor de redenaars is de praktijk weerbarstiger dan de theorie. Het beloofde zwembad blijkt bij nader inzien toch een bodemloze put, de geplande speeltuin voor de kleintjes sneuvelt omdat buurtbewoners bang zijn in hun middagdutje gestoord te worden. Op deze twee pagina's worden de gemeenten op de Bevelanden, Tholen en Walcheren, waar woensdag de stemlokalen geopend zijn, tegen het licht gehouden. Wat ging er mis, wat werd er een succes en hoe staat het met de plannen voor de nabije toekomst? Wie volgende week gaat stemmen en vooral die bestuurders in het zadel wil helpen, die bewezen hebben op het lokale vlak uit de voeten te kunnen, hoort van de hoed en de rand te weten. De leden van de Borselse gemeente raad lachen nogal eens tijdens verga deringen. Het is typerend voor de be stuurlijke sfeer in Heinkenszand. Borsele heeft een vitaal gemeentebestuur dat lol heeft in het politiek spel. Het hoge grap- pengehalte heeft ook een keerzijde. Voor sommige toeschouwers straalt het iets uit van 'Wat hebben we het met onszelf ge troffen'. En burgers die iets kwijt willen, voelen zich niet altijd serieus genomen. Borsele is een eigenzinnige gemeente. Bij de installering van de huidige gemeente raad in 1994 durfde ze het aan om de raadscommissies af te schaffen. Geen kleine groepjes gespecialiseerde raadsle den meer, die voorstellen van het dage lijks gemeentebestuur bespreken voordat de voltallige raad erover beslist. Het is slechts één van de manieren waarop Bor sele besloot invulling te geven aan het be grip bestuurlijke vernieuwing. Een ande re wijziging was dat de gemeenteraad twee in plaats van één keer in de maand ging vergaderen. Ook kwamen de 19 leden regelmatig bij elkaar om te brainstormen over nieuw beleid op een bepaald terrein. Aan zo'n brainstorm ging een informatie avond vooraf, die antwoord gaf op de vraag 'Wat doen we nü op dat gebied?' De nieuwe opzet bleek nogal hoog gegre pen. Veel raadsleden bleken moeite te hebben met brainstormen. Ze waren niet gewend zo maar in het wilde weg iets te roepen over een onderwerp, zonder eerst ruggespraak te houden met de rest van de fractie. Ook misten ze het bijgepraat wor den over tal van onderwerpen, zoals dat tijdens commissievergaderingen gebeur de. Halverwege de afgelopen raadsperio de is het nieuwe systeem aangepast. De frequentie van de raadsvergaderingen werd weer teruggebracht tot één keer in de maand. Het gevolg was dat de bijeen komsten regelmatig heel lang duurden. Ommezwaai Eén van de langste vergaderingen was zonder twijfel die over de Westersehelde- tunnel (Dat was overigens in de periode dat de raad nog twee keer per maand be sluiten nam). Een meerderheid van het dagelijks gemeentebestuur verbaasde vriend en vijand door najaar 1994 een po litieke ommezwaai te maken in deze kwestie. Op wethouder drs. P.J. Vollaard nabesloot het college zij n verzet tegen de komst van de Westerscheldetunnel te sta ken in ruil voor een reeks van toezeggin gen van de provincie. De beslissing riep emotionele reacties op bij de tegenstan ders van de nieuwe verbinding. Maar liefst twaalf mensen maakten gebruik van het inspraakrecht voorafgaand aan de vergadering. Ze kregen ieder vijf mi nuten, waardoor de vergadering sowieso al een uur later begon. De verdeeldheid binnen het college leidde niet tot een verzwakking van zijn positie. Integendeel, zou je haast zeggen. Het da gelijks gemeentebestuur van Borsele laat zich niet gemakkelijk op de knieën dwin gen. Aanvallen van de raad worden door gaans met een spervuur van informatie verdedigd. En voorzitter Mandos is niet te beroerd om de raad uit te dagen een beter alternatief te presenteren voor een colle gevoorstel. De burgemeester noemt zijn gemeente graag ambitieus. Borsele wil nog wel eens de nek uitsteken. Een goed voorbeeld is de voorbereiding voor de herinrichting van het centrum van Heinkenszand. De ge meente belegde een symposium voor politici, bewoners van Heinkenszand en deskundigen (waaronder de stedebouw- kundige professor Frieling). In vier groe pen mochten de deelnemers zich uitleven op de toekomstige inrichting van het cen trum van Heinkenszand. Alles was moge lijk: gebouwen slopen of verplaatsten, wegen aan- of verleggen, bomen planten of rooien. De vier schetsen vormden de basis voor een uitgewerkt plan voor de toekomst van het dorp. Toen dat eenmaal op tafel lag, kwamen de reacties pas goed los. Betrokkenen voelden zich overvallen, ondanks het feit dat ze bij de voorberei ding betrokken waren geweest. Pas toen het plan tot in details was uitge werkt, realiseerden de inwoners van Heinkenszand de gevolgen ervan. Ze be seften dat er parkeerplaatsen zouden ver dwijnen, dat de kerktuin dreigde te wor den opgeofferd aan een nieuwplein en dat ontmoetingscentrum De Stenge voortaan schuil zou gaan achter een nieuw Rabo- bankgebouw. Dorprsraad, winkeliers en kerkbestuur zetten de hakken in het zand. Ze verzetten zich tot aan de rechter toe te gen de komst van het nieuwe bankge bouw, dat een eerste stap was op weg naar de herinrichting van het centrum. De relatie tussen burger en bestuur heeft afgelopen raadsperiode wat deuken op gelopen, odanks de goede intenties (be stuurlijke vernieuwing was immers be doeld om die relatie te verbeteren). Het is echter de vraag of het veilrouwen in het gemeentebestuur over de hele linie is af genomen. Gezien de doorgaans goed ge vulde publieke tribune tijdens raadsver gaderingen, is de Borselse burger nog steeds redelijk geïnteresseerd in de ge meentepolitiek. En dat lijkt een goed te ken. Caroline Moerland Goes, waar ligt dat ook alweer. Vraag het iemand uit Winterswijk of Woer den en hij zal waarschijnlijk even moeten nadenken. Middelburg en Vlissingen, ja, dat weten de meeste mensen wel te vin den. Maar Goes. Een eerste kennismaking met de stad leidt vaak tot verbaasde reac ties. Goh, nooit geweten dat het zo'n grap pig plaatsje is, hoor je dan. Het schamele verwachtingspatroon moet de gemeente aan het denken zetten. De bestuurders la ten geen gelegenheid onbenut om Goes uit te roepen tot centrum van Zeeland. Nou nog de buitenwereld daarvan zien te over tuigen. Een inwonertal dat flink groeit, nieuw bouwwijken die de grond uitschieten, uit dijende bedrijvenparken; Goes heeft de wind mee, al een paar jaar lang. Ook de nabije toekomst lijkt veelbelovend. De gemeente profiteert van het compacte, historische stadscentrum en het relatief goede voorzieningenniveau. Maakt dankbaar gebruik van de gunstige ligging op het snijpunt van belangrijke weg- en spoorverbindingen. De Westerschelde tunnel zal de Goese aantrekkingskracht op mensen en bedrijven nog vergroten. Voorwaarden scheppen om nieuwe inwo ners, ondernemingen en woningbouwers te ontvangen, het gaat de bestuurders goed af. Geen kunst, zeggen sommige zwartkijkers. Goes hoeft de deur maar open te zetten. Die opvatting doet de ge meente tekort. Al was het maar omdat het vinden van de deurklink sommige andere gemeenten moeilijk af gaat. Het Goese ge meentebestuur werkte de afgelopen jaren ijverig aan de uitvoering van vele mooie voornemens, Voornemens die betrekking hebben op wijkuitbreidingen als Overzuid en Goese Meer. Op verdere ont wikkeling van bedrijventerreinen, op verbetering van infrastructuur. Wijk- en dorpsverenigingen kregen grotere in breng, het minimabeleid kwam van de grond, stadswachten verschenen in het straatbeeld en de kanaaloevers werden hersteld. Er kwamen beleidsplannen voor ouderen, jongeren en vluchtelingen. Met de restauratie van de Grote Kerk is een begin gemaakt en de wijkverbetering van de Goese Polder krijgt vorm. Betekent het dat er een krachtig gemeen tebestuur aan het roer staat? Dat is nog maar de vraag. Gevoelens van twijfel zijn moeilijk te onderdrukken. Groei mogelijk maken is nog wat anders dan ingewikkel de problemen oplossen of politieke tegen stellingen overbruggen. De keerzijde van het succes wordt duidelijk in de netelige kwesties rond schouwburg, Bekhof, bin nenstadsontwikkeling en het gedoogbe leid voor softdrugs. Soms is het pech, soms gebrek aan visie en soms zijn het po litieke tegenstellingen waardoor proble men ontstaan. Het vernis van de vaak ge prezen eensgezindheid blijkt dun als het gaat over extra parkeerruimte in de bin nenstad of het aanwijzen van te gedogen koffieshops. Twijfels Het wachten is op het bewijs dat de poli tiek dergelijke problemen kan oplossen. De Goese raadsfracties geven het college doorgaans veel speelruimte. Een strenge re opstelling lijkt soms op zijn plaats. Twijfels over de Goese politiek leven ook bij de Goese burgerij. Typerend is de on zekerheid die in cultuurkringen blijft be staan over het heilige raadsvoornemen een nieuw theater te bouwen. Politiek on vermogen kenmerkte immers de martel gang die leidt tot de voortijdige sluiting van de huidige schouwburg Prins van Oranje. Vuiltje Geen collegelid of hij heeft wel een vuiltje weg te werken. Cultuurwethouder mr. S. J. Heijning (WD) is de man van het the ater. Wie wil weten hoe het staat met de eindeloos vertraagde bouwplannen voor het Bekhof kan terecht bij wethouder C.R.M.M. Linssen (CDA). Wethouder D.W. van de Merwe (D66)kanallesvertel- len over de bewonersopstand die recent ontstond rond de plannen voor een sport en spel voorziening in de Goese Polder. En rekenwonder M.L. 't Hart (PvdA) weet precies hoe het komt dat de gemeente zich vorig jaar een miljoentje te rijk rekende. Blijft over burgemeester drs. D.J. van der Zaag (CDA). Hij is het die het college rug gengraat verschaft. Die met de vuist op tafel durft te slaan. Maar Van der Zaag kon niet verhinderen dat binnen de Goese raad op de valreep verdeeldheid ontstond over de uitvoering van het gedoogbeleid voor softdrugs. Ondanks deze akkefietjes blikt Goes opti mistisch vooruit. Het dagelijks gemeente bestuur presenteerde onlangs een visie Goes 2030. Onderdeel ervan is een ambiti eus plan om het bedrijventerrein rond het havengebied op te offeren voor'woning bouw. Een hele kluif. Goes kan ermee be wijzen dat het meer is dan een gemeente die alleen goed draait met de wind in de rug. Als de politiek slaagt kan Goes mis schien echt nog eens uit de schaduw krui pen van Middelburg en Vlissingen. Marten de Jongh

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 18