Meer personeelsleden bij Neckermann Nostalgische markt op zijn retour PZC zeeland 13 Zoektocht naar oude puzzel Walcheren levert resultaat op Nieuwe zendmast voor mobiel bellen in Sluis Problemen Der Boede staan niet op zichzelf ondernemend zeeland urm in detail agenda Zeeuwse onderscheiden voor ondernemerschap donderdag 26 februari 1998 door Lianne Sleutjes DEN HAAG - De Arnhemmer Herman Hofman krijgt waar schijnlijk de felbegeerde puzzel 'Walcheren 1945' weer in zijn bezit. Een artikel in de PZC over de zoektocht die hij naar die puzzel uit zijn jeugdjaren was begonnen, leverde hem zo'n veertig telefoontjes uit Zeeland op. Ook de maker van de puzzel is na de publicatie bekend ge worden: het is Middelburger J. Villée. „Een aantal mensen heeft mij hun puzzel toegezegd. Een puz zel is compleet en eentje is inge lijst. Die hangt bij die mensen aan de muur maar die mag ik toch komen halen", zegt een verheugde Hofman. De puzzel 'Walcheren 1945' toont het ge bied toen het tijdens de Tweede Wereldoorlog onder water stond. Als kind legde Hofman de puzzel wel duizend keer. Hij is hem op een gegeven moment kwijtgeraakt. Middelburger J. Villée maakte de puzzel kort na de oorlog. Vil lée,. nu 76 jaar, was destijds bij het warenhuis V&D in dienst als etaleur. „Ik heb de puzzel net na de oorlog ontworpen op verzoek van mijn directie. .Die wou iets over het eiland hebben. Ik heb de puzzel getekend en ze is inge kleurd door de Belgische kun stenaar Pol Dom. Ach, het was maar een beetje primitief gete kend hoor", is Villée beschei den. Primitief of niet, de puzzel is met duizenden exemplaren over de toonbank gegaan en ook naar Amerika geëxporteerd weet de maker. Het ontwerp maakte hij in een paar weken. „Dat moest thuis, in mijn vrije tijd. Maar ik heb er nog wel een leuke cent voor ge kregen van de V&D." Zelf be schikt hij nog over een compleet exemplaar. Maar de puzzel leg gen, dat doet hij niet. „Dat is een heidens karwei, daar begin ik niet aan." Niet compleet Hofman moet er wel weer aan geloven. Hij kan bij een aantal Zeeuwen niet-complete puzzels komen ophalen. „Als ik die combineer heb ik misschien weer een compleet exemplaar." Plof man kreeg ook reacties van mensen die zelf graag die puzzel weer in hun be zit zouden hebben. „Plet was voor hen ook een herinnering uit hun jeugd. Misschien dat ik hen kan helpen door die incomplete puzzels te combineren." door Hans Heijt SLUIS - Burgemeester C. J. van Liere van de gemeente Sluis- Aardenburg en C. W. van Loon, algemeen manager van PTT Te lecom regio Zeeland, namen woensdag een nieuwe mobiele zendmast officieel in gebruik. De zendmast is bovenop de rooms-katholieke kerk in Sluis geplaatst om de beperkingen aan het mobiele telefoonnet werk op te lossen. In zijn toespraak bracht Van Liere in herinnering dat medio vorig jaar bleek dat bezitters van een mobiele telefoon in Sluis moeilijk bereikbaar wa ren. „Ik heb toen onmiddellijk bij de heer Van Loon aan de bel getrokken", aldus Van Liere. ..Door zijn toedoen is de draad snel opgepakt, met als resultaat dat Sluis, niettegenstaande de ligging aan de rijksgrens, thans een sluitende mobiele dekking heeft." De gemeente en PTT Te lecom richtten ook een woord van dank aan het gemeentebe stuur, omdat die snel toestem ming gaf voor het plaatsen van de zender op de kerk. De uitbreiding van het mobiele netwerk is niet alleen van be lang voor de vele Sluisse mid denstanders, maar ook voor de ruim vier miljoen dagrecrean- ten die Sluis op jaarbasis bezoe ken. Van Liere verklaarde dat ook in Aardenburg wordt ge werkt aan de de verbetering van het bereik van het GSM-net- werk en dat de problemen daar op korte termijn eveneens zijn opgelost. Postorderbedrijf in Sint-Jansteen boekt er ruim dertig werknemers bij chauffeurs meloen a bij receptie t fahrer melden insbüro ar recept|0n Neckerman in Sint-Jansteen. foto Charles Strijd door Edith Ramakers VLISSINGEN - De hoge door Barend Pelgrim SINT-JANSTEEN - De vesti ging van het postorderbedrijf Neckermann in Sint Jansteen heeft er afgelopen jaar 31 per soneelsleden bij gekregen. Het aantal fulltime banen steeg daarmee met 8 procent tot 412, zo staat te lezen in het jaarver slag over 1997. De directie schrijft de stijging van de werkgelegenheid toe aan de opening van het nieuwe expeditiecentrum medio 1997. De Steense vestiging heeft daarmee het drieluik van be langrijke investeringsprojec ten van de afgelopen jaren af gerond. Het logistieke centrum heeft samen met de verbou wing van de Stuntmarkt en het textielmagazijn zo'n vijftig De. rubriek Onderne- mend Zeeland staat on-? der redactie van Claudia Sondervan. Vragen, tips én mededeling en kunnen schriftelijk worden aan geboden aan de redactie van de PZC, postbus 18, 4380 AA Vlissingen, of via fax 0118-470102. door Claudia Sondervan YERSEKE - Roosje de Koeijer, dochter van de Yerseker onder nemers van schilderbedrijf De Koeijer BV, is uitgeroepen tot Netwerkster van het Jaar 1997 door het Vrouwennetwerk Al phen aan de Rijn. Het Vrouwennetwerk bestaat uit een zestigtal vrouwen in ho gere functies en ondernemers. Koosje de Koeijer kreeg de prijs voor de manier waarop zij de stap naar het ondernemer schap nam. De 38-jarige zei haar vaste baan als controller bij cle Busi ness Unit Special Cargo van KLM op om in januari 1996 het schilders- en afwerkingsbe- drijf Van der Snoek te kopen. Het Alphense bedrijf heeft zes tig werknemers en werkt in de Randstad. Haar bedrijf werkt waar mogelijk samen met het bedrijf van haar echtgenoot Winfried Ponsioen, Ponsioen miljoen gekost. Hoewel dit een prima ontwikkeling is, wijst directeur J. Dingenouts er op dat elke arbeidsplaats renda bel ingevuld moet worden en dat er efficiënt gewerkt moet worden. Er wordt, daarbij on der meer gewezen op een stij ging van het ziekteverzuim in het bedrijf; deze ontwikkeling baart de directie zorgen. Het gemiddelde ziekteverzuim was in het afgelopen jaar 6,3 dagen, een toename van 0,7 procent. Dat is een tendens die volgens Dingenouts snel omgebogen moet worden. Het afgelopen jaar is de organisatiestructuur van Neckermann ook aange past en werd de 24-uurs service voor het assortiment inge voerd. De Duitse vestiging is niet langer moederbedrijf maar werkt nu op gelijkwaar dig niveau met de vestigingen in Nederland, België en Frank rijk en is nu meer dienstverle nend naar de anderen. De in voering van de 24-uurs service kende wel enige aanlooppro blemen maar die zijn volgens de directie zo goed als verhol pen. Neckermann wil bij de in gang van de lente/zomer cata logus 1998 de 24-uurs service ook in België introduceren. Installatie Techniek. Koosje de Koeijer begon haar loopbaan na haar studie bedrijfsecono mie in het bedrijf van haar va der en moeder in Yerseke. Ze werkte ook enige tijd als mana- gementtrainee bij Holec Ma chines en apparaten in Ridder kerk. Koosje de Koeijer. Europatuin Goes in Goes houdt zaterdag 28 februari een tuinideeëndag met hovenier Beveland Groenprojecten. Vier ontwerpers geven adviezen, ideeën en oplossingen in plant- keuze, tuinaanleg en invulling van tuinplannen aan de hand van plattegronden en/of foto's die bezoekers meebrengen. *De nieuwe Rabobank aan de Westkade in Sas van Gent opent maandag 1 maart de deuren voor haar klanten. De tijdelijke huisvesting wordt, gesloten. In het vernieuwde pand kunnen klanten op werk dagen terecht van 9.00 tot 12.00 en van 13.00 tot 17.00 uur, op vrijdagavonden van 18.00 tot 19.00 uur. Het nieuwe pand wordt donderdag 12 maart officieel geopend. De nieuwe wet op Onderne mingsraden wordt per 1 maart van kracht. Het instemmings recht vervalt echter bij voornemens rond het arbeids reglement. De Kamer van Koophandel in Zeeland houdt; middagseminars over de wijzi gingen; maandag 2 maart in Terneuzen en donderdag 12 maart in Middelburg. Het klussenbedrijf van A Da lebout, Zeeland Onderhoud Service in Oostkapelle is uitge rust met een hoogwerker, die te huur wordt aangeboden aan particulieren en bedrijven. De hoogwerker reikt tot twaalf meter hoog en kan vervoerd worden met een personenwa gen. Het bedrijf verhuurt ook gereedschappen als tuinfrezen en betonmolens. Rouwcenlrum Terneuzen en Begrafenis Onderneming in de Regio W. Haerens houden za terdag 7 maart een open dag in het rouwcentrum aan de Roo- seveltlaan in Terneuzen. Het rouwcentrum is sinds kort aan gesloten bij de Kwaliteitsraad Uitvaartverzorging, een bran chevereniging die werkt aan het opzetten van een kwaliteit- stoetsvoor leden. Tussen 11.00 en 16.00 uur zijn ook notaris- kantoor Everaert-Seijdlitz- Loof, algemene begrafenisver zekeraar Memento Mori, na- tuursteenbedrijf en steenhou werij Ferket De Maat BV uit Hulst en Bloemsierkunst Multi Flora te Axel aanwezig. Bezoe kers krijgen het boek 'Gids na een overlijden' van het Lande lijk Steunpunt Rouwbegelei- ding. Kousemaeker Revalidatie- techniek aan de Kuipers weg in Middelburg houdt tussen za terdag 7 maart en zondag 15 maart een Noorse show die in het teken staat van het Scandi navische meubel. Wat de Kamer van Koophan del voor een bedrijf kan doen presenteert de Kamer in het Zeeuwse arrondissement maandag 9 maart aan de Bui tenruststraat in Middelburg en maandag 16 maart aan de Schuttershofweg in Terneu zen. De informele bijeenkom sten voor met name nieuwe be drijven bij de gebouwen van de Kamer duren van 19.30 tot 21.00 uur. Schoevers opent school in Breda BREDA - Schoevers opleidin gen opent een vestiging in Bre da. Met deze vestiging wil het opleidingsinstituut met name cursisten en studenten uit Zee land en West-Brabant bedie nen. Aan de Eekhoornstraat komt het volledige programma aan opleidingen beschikbaar. In augustus beginnen de lessen in de Bredase vestiging. Zaterdag 20 juni houdt de school open dag. Schoevers is een zelfstandig bedrijf dat tot de Content Groep behoort. De groep houdt zich onder meer bezig met uit- zendwerk en opleidingen. Ho geschool Schoevers verzorgt verkorte hoger beroepsonder wijs voor officemanagement, marketing, communicatie en toerisme en voltijdsopleidin gen op mbo- en hbo-niveau, avondonderwijs, bedrijfstrai- ningen en de Sporters Business Classes, speciaal bedoeld voor topsporters. werk druk bij verpleeghuis Der Boede in Koudekerke staat niet op zich, meldt voorzitter Huib Geldof "van NU'91 regio Zee land. De voorzitter van de beroepsorganisatie van de ver pleging waarschuwt dat de werkdruk in de verpleging zal toenemen als er op korte termijn geen maatregelen worden geno men. Geldof merkt op dat NU'91 de vorige CAO niet ondertekend heeft. „Wij vinden dat een 36- uiige werkweek om problemen vraagt in onze sector waarin 85 EVENEMENTEN GOES-Zeelandhallen, 11-22 uur: Tuin Vee, demonstraties, shows en exposi ties; MIDDELBURG - Schouwburg, 20 uur: Ro bert Long met programma Meer dan STAD AAN HET HARINGVLIET - Tref punt, ,19.30 uur: Toneeluitvoering; TERNEUZEN - Zuidlandtheater, 19.30 uur: Diavoorstelling over natuurschoon Nieuw-Zeeland door Rein de Kraker; FILMS BERGEN OP ZOOM - Roxy, 14 en 16.15 uur: Anastasia; Flu'bber; 19.30 uur: Tita nic; 20 uur: Devil's Advocate; Cinemactueel, 14 en 16 uur: Flubber; Anastasia; 14 en 20 uur: Titanic; 20 uur: G.I. Jane; 20 uur: Sneak-preview; GOES - Grand, 14 uur; Anastasia; 16 uur: Flubber; 19.30 uur:Titanic; 't Beest, 20.30 uur: A life less ordinary; HULST - De Koning van Engeland, 14 uur: Anastasia; Hercules; Home Alone III; Flubber; 14 en 20 uur: Titanic; 20 uur: The Postman; Kiss the girls; As good as it gets; Seven years in Tibet; G.I. Jane; MIDDELBURG - Cinema, 14 uur: De Boef jes; 20.30 uur: The full monty; VLISSINGEN-Alhambra, 14 uur: Anasta sia; Mortal Kombat; Event Horizon; 14 en 19 uur: Flubber; 19 uur: Titanic; 19 en 21.30 uur: Kiss the girls; 19 en 21.45 uur: As good as it gets; 21.30 uur: Seven years in Tibet; TENTOONSTELLINGEN BERGEN OPZOOM -Markiezenhof, 14-17 uur: Josef van Ruyssevelt, een schilders leven (t/m 31/5); BURGH-HAAMSTEDE - De Bewaerscho- le, 13.30-16.30 uur: Henk'A. Backer, foto collages en digitale fotocomposities (t/m 28/2); CLINGE - Galerie Esprit, 13.30-17.30 en 19-21 uur: Simons Woudwijk, schilderij en (t/m 8/3); GOES - Stadskantoor, 9-17 uur: Georg Riel (schilderijen) en Ahmad Vahidi (hout-panelen) t/m 3/4; 'De Keuze van de Politiek' (t/m 4/3);Galerie Van den Berge, 13-17 uur:Ton van Kints, recente werken (t/m 7/3); Goes Museum, 10 -17 uur: Mathisse Ar- endsen, diverse werken (t/m 1/5) GRIJPSKERKE- Boerderijgalerie De Os- seberg, 14-17 uur: Werken vijf kunste naars (o.a, beelden en tekeningen) t/m 28/2); procent vrijwillig kiest voor deeltijdarbeid. Zeker als blijkt dat de vrijgevallen uren spora disch worden herbezet. Er ko men geen mensen voor terug op de werkvloer. Dat levert hoge werkdruk op." Nu'91 vreest dat de landelijke politiek de proble men op wil lossen door goedko pe krachten in de gezondheids zorg onder te brengen. „Door lege plaatsen op te vullen met vrijwilligers en medewerkers uit gesubsidieerde arbeid, ben je kortzichtig bezig. Minister Borst heeft onlangs aangegeven dat dat een van de mogelijkhe den is om de werkdruk te be strijden. NU'91 vindt dat ontoe laatbaar." KAPELLE -Fruitteeltmuseum, 13-17 uur: 'Banana-mania' (t/m 27/3); Gemeentehuis, 8.30-12 uuren 13-16 uur: Martin en Elma Smit, expositie van foto grafie en poëzie; MIDDELBURG - Zeeuws Museum, 11-17 uur: 'Nehalennia 350 jaar'(t/m 1/3); 'Sau- dara', portretten en (levens)verhaien van oudere Molukkers (t/m 1/3); Zeeuwse Bibliotheek, 10-21 uur: Beatrix in Zeeland, foto's (t/m 28/2); Tien Hees termans, De Groene Muze (t/m 7/3); 'Ik heb nog nooit één snipper papier vernie tigd' (t/m 28/2); Metro SI Kuiperspoort, 13-17 uur: Werk Martina Florians (t/m 28/2); Galerie T, 11-16 uur: Marijke Ardon (schilderijen), Loek den Hollander (beel den) e.a. t/m 28/3); Galerie Icon, 10-12 en 14-16 uur: Anneke van der Feer (Veerse Joffer), aquarellen en tekeningen (t/m april); Galerie 't Haentje te Paart, 14-16,30 uur: Hermine van Rooy, 'foto en druk' (t/m 15/3);OOSTKAPELLE - Toeristisch Cen trum Oranjezon, 10-16 uur: Cees Wïllem- sen, schilderijen in diverse technieken (t/m 30/4); Zeeuws Biologisch Museum, 12-17 uur: Naar de haaien (t/m 1/3); OUDDORP - Bezoekerscentrum De Gre- velingen, 10-17 uur: Werken cursisten cursus Natuur en Fotografie (t/m 25/3); TERNEUZEN - Bibliotheek, 10-17 uur: Ru th Kübler, foto's (t/m febr.); VLISSINGEN - Stadhuis, 8.30-19 uur: 'De keuze van de politiek' (t/m 20/3); WOLPHAARTSDIJK - Galerie De Hoekweide, 13-17 uur: Werken diverse kunstenaars (t/m 6/3); IJZENDIJKE - Streekmuseum, 10-12 en 13-17 uur: Werk van 5 fotografen de ge schiedenis van de camera (t/m 28/3); ZIERIKZEE - Noordhavenpoort 2, 11-17 uur: Peter Jansen, schalen, keramiek en schilderijen, Samia, sculpturen (t/m 8/3). HULPCENTRA Alarmnummer voor geheel Zeeland: tel. 112. Centraal Meldpunt Milieuklachten Zee land, tel. 0118 412323. SOS Telefonische Hulpdienst Zeeland, tel. 0118 615551 (dag en nacht bereik baar). Stichting Blijf van m'n lijf Zeeland, tel. 0118 469869 (dag en nacht bereikbaar). Kindertelefoon Zeeland, tel. 0800 0432 (gratis), dag. van 14.00-20.00 uur. Bureau Vertrouwensarts Kindermishan deling, tel. 0118 628800. Aids Infolijn, tel. 0118 638384. door A. J. Snel Het aanzien van de markt veran dert. De kramen maken plaats voor wat kooplieden aanduiden als ei gen materiaal. Er wordt in toenemen de mate gebruik gemaakt van aan hangers, verrijdbare kramen met uitklapbare gedeelten, containers en gemotoriseerde verkoopwagens. El ders in Nederland is de nieuwe trend al eerder ingezet. De laatste jaren ma ken ook in Zeeland steeds meer tradi tionele la-amen met tentzeil plaats voor winkels op wielen of hydrauli sche poten. „Jammer," zeggen nostal gisch ingestelde bezoekers. „Vooruit gang", oordelen veel kooplieden. „Het karakter van de markt wordt er niet door aangetast." Tot kort na de oorlog lieten veel marktkooplieden hun handel en de ei gen kraam door een vrachtlijder naai de markt brengen. Aan het eind van de dag werden hun waren weer ingela den en dè vrachtrijder sorteerde die voor de volgende markten. Zijn plaats is ingenomen door de kraambezetter, die ter plekke zorgt dat de kooplieden hun spullen kunnen uitstallen. Ge meenten wijzen iemand voor die acti viteit aan en stellen regels voor de op zet van de markt. De laatste jaren komen veel kooplieden met een win kel met alles erop en eraan naar de iparkt. Wim de Smit, voorzitter van de afde ling Midden- en Noord-Zeeland en lid van het hoofdbestuur van de Centrale Vereniging voor de Ambulante Handel: „De kraam zal niet helemaal verdwijnen, maar je ziet toch een nieuwe ontwikkeling, die in Zeeland wat later doorsijpelt dan in het mid den van het land. Als je bederfelijke waar verkoopt en je wilt voldoen aan de eisen van het Warenwetbesluit Be reiding van Behandeling van Levens middelen, dan kun je niet meer met een kraam werken. Je hebt koeling nodig, maar het is los daaiwan voor de hygiëne beter met eigen materiaal naar de markt te komen. Dat gaat na tuurlijk niet op voor schoenen of stof fen en ook niet voor groenten en fruit. Maar in branches als vleeswaren, poe lierswaren en kaas wordt het toch wél heel lastig om volgens de regels te werken met een gewone kraam. Zwaar werk Gemeentebesturen in Zeeland die met een markt van doen hébben, reageren volgens De Smit over het algemeen te gemoetkomend op de veranderingen. „Alleen in Goes, waar we trouwens wel goed overleg hebben, is er een blokkade. Daar is als uitgangspunt naar grote diversiteit, deskundigheid en een goede uitstraling. De klanten stellen het op prijs als veel branches vertegenwoordigd zijn. Je ziet op het moment dat er op veel plaatsen een verzadiging is in de sector van groen ten en fruit. Die branche moet je dus niet blijven aanvullen. De mensen willen van alles wat. En ze kijken naar kwaliteit." Nuances De markt als geheel is gevoelig voor verandering en de individuele nieuw komer ervaart dat het niet eenvoudig is de ambulante handel in de vingers te krijgen. De Smit schat dat een nieu we koopman wel een jaar of drie nodig heeft om gesetteld te raken. „Het werkt heel anders dan in een winkel. Als een klant de deurknop van een bakkerszaak aanraakt, dan zal hij daar ook wat gaan kopen. Op de marlet werkt het anders. Je kunt er niet van uitgaan dat iedereen die voor je kraam stopt, ook een klant is. Je moet echt zicht krijgen op het gedrag De traditionele marktkraam legt het steeds vaker af tegen rijdend materieel. genomen dat een koopman alleen met een eigen wagen kan worden toegela ten als uit een medische verklaring blijkt dat dat nodig is. Wij zijn het met die benadering niet eens. Het is het paard achter de wagenspannen. Wer ken op de markt is zwaar. Je staat in weer en wind, er moet veel getild en gesjouwd worden en je maakt lange dagen. Je moet, voordat iemand inva lide wordt of op een andere manier li chamelijk niet meer gesehikt is om achter eenkraamte staan, de gelegen heid geven om de arbeidsomstandig heden te verbeteren. Dan voorkom je ellende. Het argument over de nostal gische markt, daar zet ik vraagtekens bij. Het valt de klanten wel op als je niet op j e vaste plaats staat. Maar in de praktijk blijkt dat ze het niet opmer ken als je van een kraam bent overge stapt op éigen materiaal." Diversiteit Veranderingen hebben een directe en forse uitwerking op de omzetten die op de markt gemaakt worden. Nu de Markt in Middelburg wordt heringe richt en de kooplieden tijdelijk ver huisd zijn naar het Damplein, is er een gemiddeld omzetverlies van dertig procent. De Smit: „Bij het terugplaat sen krijg je opnieuw negatieve effec ten. Het is altijd moeilijk de markt in het oude stramien terug te krijgen, het potentieel weer terug te winnen. Je kunt de zaak niet zomaar ongestraft oppakken. Je hebt nogal wat dingen die nauw luisteren om de handel fe la ten functioneren. Daarom stellen we een branchepatroon vast. We streven van mensen, zorgen dat ze zich niet verplicht voelen als ze daar geen zin in hebben. Het gedrag en de smaak ver schillen ook per plaats. Boven de Wes- terschelde kopen mensen bij voor beeld meer gerookte vleeswaren dan in Zeeuws-Vlaanderen. Met dat soort nuances heb je in een winkel niet te maken. Het maakt ons vak veel min der statisch." Het veranderend aanzien van de markt verloopt in Zeeland niet snel, maar dat ligt volgens De Smit niet aan een stroeve houding van de gemeen ten. Je ziet bijvoorbeeld dat in Mid delburg met het planten van bomen rekening gehouden wordt met de komst van wagens„Ik denk dat de ge meenten ook best zien dat de markt belangrijk is voor de stad. Het geeft iets extra's. De gevestigde midden stand en de horeca beseffen dat ook, merken we. We voeren gezamenlijk acties om mensen naar de stad te trek ken. Een goede markt helpt mee aan de promotie van de hele stad. foto Charles Strijd

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 13