Emancipatiecommissie bezint zich PZC Molen Eindewege kopzorg stichting Dirigent Cevaal legt het stokje neer zeeland 12 Adviesorgaan van Vlissings college vraagt zich af of het nog van deze tijd is lezers schrijven donderdag 26 februari 1998 door Edith Ramakers VLISSINGEN - De emancipa tiecommissie van Vlissingen is toe aan een facelift. In de veran derende maatschappij past een doorlichting van de adviescom missie. Dat vinden zowel de leden van de commissie als Vlis- singse raadsleden. Het ge vraagd en ongevraagd advies geven aan het college over za ken die vrouwen aangaan, komt steeds minder voor. „En dat was toch altijd een van de belangrijkste taken van de emancipatiecommissie. Daar om moeten we misschien wel meer themabijeenkomsten gaan organiseren. Voor opheffen is het denken we nog te vroeg". CNV bijeen MIDDELBURG - Het CNV, re gio Walcheren, houdt dinsdag 3 maart een algemene ledenver gadering in de Morgenster aan de A Lauwereyszstraat in Mid delburg. De bijeenkomst duurt van 19.30 tot 22 uur. Tijdens de vergadering kunnen de leden aangeven hoe het toe komstige beleid van de vakbond eruit moet zien. De uitkomsten daarvan worden besproken op het Nationaal.Congres dat op 14 mei wordt gehouden. Discussie leider is H. van Beers, CNV-be- stuurder. GRIJPSKERKE Toneel - De Oranjevereniging Grijpskerke houdt vrijdag avond 6 maart de jaarlijkse to neelavond in het plaatselijke dorpshuis. De toneelvereniging Serooskerke speelt dan de klucht 'Deze vrouw is uw man'. De voorstelling begint om 20.00 uur. VLISSINGEN Comité Bossenburgh - Het buurtcomité Bossenburgh houdt maandag 2 maart een ver gadering in het gebouw van speeltuinvereniging Lamme- renburg. Aan de orde komen on der meer een voorziening voor de jeugd in de wijk en de organi satie van Koninginnedag. De vergadering begint om 19.30 uur. reageert Jenny Kelholt, ambte lijk secretaris van de emancipa tiecommissie. Soms hebben de commissiele den het gevoel dat het college hun advies niet serieus neemt. „Ik kan een voorbeeld geven. Laatst hadden we het dagelijks bestuur erop geattendeerd dat vrouwen steeds vaker te maken krijgen met geweld op de werk vloer. Daarop werd nogal min achtend gereageerd, in de trant van: daar heb je die vrouwtjes weer", vult Atyna Janse, voor zitter van de emancipatiecom missie, aan. Aandacht Volgens Janse kan Vlissingen nog niet zonder emancipatie commissie. Dat geldt niet voor Elly Walrave, fractievoorzitter van de PvdA Aan emancipatie moet veel aandacht gegeven worden, maar zij twijfelt eraan of daarvoor de emancipatie commissie nog in stand moet worden gehouden. „Ik vind dat de emancipatiecommissie het college niet meer moet willen adviseren. Er wordt van de vrij willigers enorm veel gevraagd. Het is een te geïsoleerd advies orgaan van het college, waar door de kans groot is dat de commissie als een soort excuus- truus van het college wordt ge bruikt. Het bestuur zegt: we hebben overlegd met de eman cipatiecommissie. En daarmee is de kous af. Niets ten nadele van de emancipatiecommissie." De verantwoordelijkheid voor het beleid moet bij de bestuur ders blijven, vindt Walrave. „Dan kom je bij de vraag: hoe voer je een zo effectief mogelijk emancipatiebeleid uit? Ik vind dat het college moet stimuleren dat vraagstukken als mantel zorg, vrijwilligerswerk en toe- leiding naar werk aan een 'emancipatie-effecttoets' on derworpen moeten worden. Daarbij wordt telkens de vraag gesteld: profiteert iedereen in gelijke mate van dit beleid?" Bijstellen Coos Huijsman van GroenLinks vindt zondermeer dat de eman cipatiecommissie moet blijven bestaan. „Toch moeten ze zich wel beraden op een andere werkwijze en ze moeten hun doelen bijstellen. Vorig jaar zijn door Marten de Jongh EINDEWEGE - Stichting Mo len Nooitgedacht in Eindewege kampt met financiële zorgen. De organisatie ziet vooralsnog geen mogelijkheden een hogere verzekering af te sluiten voor de inmiddels flink gerestaureerde stellingmolen. De gemeente Goes heeft een verhoging van de jaarlijkse subsidie afgewezen. De uit 1872 daterende stelling molen is de trots van Eindewe ge. Een vrijwillige molenaar laat de wieken gemiddeld één keer per week draaien. Om dat tot in lengte van jaren zo te hou den, is echter geld nodig. De be groting laat een groter tekort zien dan vorig jaar. De gemeen telijke subsidie is niet meer toe reikend voor de exploitatie van de stichting. De molen is door reeds uitgevoerde restauraties meer waard dan vroeger. „Tot nu toe waren we tot een bedrag van 75 mille verzekerd voor kleinere schades", zegt secreta ris J. Verwei-Nagelkerke van de stichting. „Dat bedrag moeten we optrekken tot een miljoen." De stichting krijgt rijkssubsidie voor het jaarlijks onderhoud, een draaipremie van een paar honderd piek per jaar en een ge meentelijke subsidie van vijf tienhonderd gulden per jaar. „Voor de rest zijn er geen inkom sten" zegt de secretaris. Een be roep van Nooitgedacht op de gemeente om de subsidie te ver hogen, is afgewezen. Dat de in komsten achterblijven bij de uitgaven is voor Goes geen ar gument meer geld uit te trekken. De gemeentelijke subsidiever strekking staat geheel los van de exploitatiecijfers. Het is slechts een manier om waardering uit te drukken voor bepaalde activi teiten zonder die activiteiten te willen beïnvloeden. De stichting betreurt dat stand punt. we met de emancipatiecommis sie gaan fietsen in Vlissingen om de fietspaden op veiligheid te toetsen. Dat is voor mij een goed voorbeeld van hoe de emancipar tiecommissie zich onmisbaar maakt." Zij denkt ook dat de commissie een taak heeft om voor vrouwen onvoordelige omstandigheden te signaleren. „Waarom is er in Vlissingen nog steeds geen ba sisschool waar kinderen een continuröoster kunnen volgen? Het zijn meestal vrouwen die voor kinderen zorgen. Zij zijn én daar veel tijd mee kwijt én het vinden van werk wordt bemoei lijkt. Ook bestemmingsplannen moeten getoetst worden op, noem het vrouwvriendelijk heid. Via een toetsingslijst kom je erachter of bedrijventerrei nen voldoende verlicht zijn, of er aan een bushalte gedacht is." Positieve actie Monique Schoonen van D66 stelt vast dat de emancipatie commissie moet blijven be staan. „De commissie hoeft zich niet meer druk te maken over de positieve actie. Dat is door de politiek overgenomen en uitge werkt. Maar over loopbaanbe geleiding is nog veel te doen. Ik denk dat de tijd rijp is om bij eenkomsten te organiseren met een actueel karakter. Nodig des kundigen uit om over vrouwen in de bijstand te spreken en con fronteer raadsleden en bestuur ders met de uitspraken. Zo kan een vraagstuk eens van een andere kant belicht worden." Caroline Stuurwold van het CDA zegt nog nooit te hebben meegemaakt dat er niet naar haar geluisterd werd omdat ze een vrouw is. „Maar ik besef wel dat er vrouwen zijn voor wie de. gemeenschap minder aardig is. Dat is die vaak ook niet voor al lochtone jongeren. Misschien zou deze commissie met de an dere Vlissingse adviescommis sies, zoals de minderhedencom- missie en en de adviesconunissie ouderenbeleid, samen moeten werken." Breder verband Voor Jan Lust, fractievoorzitter van de WD, mag de emancipa tiecommissie ook in een breder verband opgaan. „Wij staan De molen Nooitgedacht in Eindewege: ...oplopend tekort... foto Willem Mieras Dirigent C. Cevaal neemt na achttien jaar afscheid van muziekvereniging Wilhelmina in Colijnsplaat. foto Willem Mieras door Mieke van der Jagt OOST-SOUBURG - Het wordt dit jaar de eerste koninginnedag in 48 jaar, dat hij niet moet dirigeren. C. Cevaal uit Oost- Souburg laat het even tot zich doordrin gen. „Dat is toch wel vreemd, ja". Maar zijn besluit staat vast: zaterdag neemt hij afscheid van muziekvereniging Wilhel mina in Colijnsplaat, de club die hij acht tien jaar heeft gedirigeerd. „Ik ben begonnen bij de muziek in Rit- them, waar ik ben geboren en getogen. Gewoon als muzikant. Toen we een keer op concours waren en het hele orkest zat met glimmende instrumenten en geperste vouwen in de broeken klaar om op te tre den, kwam de dirigent niet opdagen. Die kon niet uit de kroeg komen. Ze vonden dat ik het maar over moest nemen, dat had ik bij de x-epetities ook al eens gedaan. Zo ben ik dirigent geworden. Ik denk dat ik het wel een beetje in mijn vingers had. Cevaal dirigeerde Ritthem, de muziekver eniging ONDA uit Middelburg en toen achttien jaar geleden Wilhelmina uit Co lijnsplaat omhoog zat, besloot hij ze uit de brand te helpen. „Nooit gedacht dat ik daar zo lang zou blijven want het is nog een eind rijden van Walcheren, zeker in de zomer als alle wegen volstaan met toeris ten. Maar het is altijd ongelofelijk gezellig geweest, daar. Ik sprak eens eenmuzikan- te aan op haar houding. Dat ze wat beter op moest letten, en zo. O, riep ze, maar ik kom niet voor de muziek, ik kom voor de pauze's. En inderdaad, zulke moet je er toch ook bij hebben. Die binden de club. De pauze in Colijnsplaat is altijd heel kort, maar heel gezellig. Ik klap maar snel in mijn handen, want anders duren ze de hele avond." Vervanger Wilhelmina, besloot de diligent, moest zijn laatste muziekvereniging worden. Zaterdag, als hij na het afscheidsconcert zijn stok neerlegt, is hij geen dirigent meer. „Ze hebben gelukkig een goede ver vanger gevonden: Cees Nijsten. Ze vroe gen nog wel of ik niet tot na dit jaar wilde blijven. Colijnsplaat bestaat 400 jaar en Wilhelmina viert het eeuwfeest. Maar dat vond ik nou juist goed voor een nieuwe di rigent om mee te beginnen. Veel werk zo dat hij zijn eigen toon kan zetten in korte tijd. De vraag of ik als muzikant wilde doorgaan heb ik ook met nee beantwoord. Bij je eigen club gaan blazen, dat is om moeilijkheden vragen. Je blijft altijd de oude dirigent. Ik blaas nu wel de bastuba bij Ons Genoegen in Vlissingen. Dan zie ik die dirigent zo staan zweten en dan denk ik: ik concentreer me lekker op mijn eigen partij." Vrienden Een beetje emotioneel zal het zaterdag wel worden want Cevaal is heel erg op de Noord-Bevelanders gesteld geraakt. „Ze zijn wat losser, vrijer, niet bijzonder genu anceerd maar wel goud-eerlijk en gewoon aardig. Het zijn mijn vrienden geworden en het is niet makkelijk om dan afscheid te nemen. Ik kijk erg xxaar dat concert uit want iedereen wil meedoen, ook veel oud leden. Er komen zelfs professionals die uit Wilhelmina zijn vooxdgekomen overal uit Nederland om mee te blazen. Dat is nou echt ontzettend hartelijk en typisch voor die Colijnsplaters. Geloof maar dat ik ze zal missen." Het afscheidsconcert wordt gehouden in De Bmg in Colijnsplaat en begint om 15.00 uur. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC versche- nen berichten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiter lijk 7 dagen. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De re dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. voor ontplooiing voor iedereen die achterstand heeft. Wij heb ben niet zo vaak contact met die commissie. Vaak vind ik dat vrouwen als ze bij elkaar zijn, een beetje doordraaien. Dan ontstaat er een anti-mannens- feer. Dat werkt niet zo construc tief." Jenny Kelholt werkt op dit mo ment aan een gespreksnotitie die twaalf jaar emancipatie commissie beslaat. Met de ver antwoordelijke wethouder Le- ny Poppe-de Looff zal die notitie als 'praatstuk worden gebruikt'. „Het is nog maar een bezinning, waarin een terugblik en vooruitblik wordt geschetst. Commissies moeten zich bij tijd en wijle afvragen of ze nog van deze tijd zijn." Gekwetst De foto naar aarxleiding van de ingebruikname van de tv-stu- dio van Omroep Zeeland in Oost-Souburg heeft mij diep ge schokt (PZC 21-2). Kon men niet iets beters verzin nen, dan een voordrachtkunste nares te laten optreden in wat een 'aanfluiting' is van onze mooie Walcherse dracht? Schandalig bij een geraapte kle ren en een dito hoofddeksel. En dan nog als onderschrift daar aan toevoegen 'in Zeeuwse dracht'. Een ware blamage. Als het als een persiflage be doeld was - dan had dat er bij moeten staan. Vele Zeeuwen zullen met mij zich erdoor ge kwetst voelen. M. S. van Westen-Crucq Mazzinilaan 25 Middelburg binnenkort ziet de nieuwste op- vangvorm van BSO het levens licht: de SKM huurt een woning vlakbij één of meerdex-e scholen, Iedere dag na schooltijd kunnen daar zes kinderen worden opge vangen in een huiselijke omge ving door een professionele huisopvangmedewerksters (zo genaamde HOPper). De kleinschaligheid op Walche- x-en zorgt exvoor dat de SKM steeds alert is en blijft zoeken naar die opvangvormen die praktisch en betaalbaar zijn en waar kinderen (en hun ouders) graag gebruik van maken. Er is dus werk aan de winkel voor GOPpers, TQPpers en HOPpers, Erna Ramstijn, adj.dir. SKM- coördinator GOP Walcheren Annéliès Vink, bemiddelings medewerkster BSO Meiveldpad 2 Bonuskaart II Schiphol III Bonuskaart is onrechtmatig, omdat privacywet wordt over- ti'eden. Het weerwoord van Albert Heijn: natuurlijk worden per soonsgegevens conform de wet Persoonsregistratie behandeld. De Registratiekamer is daar al lerminst van overtuigd (PZC 20-2). In tegenstelling tot enkele ande re grutters lijkt deze grootgrut ter niet helemaal gespeend te zijn van fatsoensovei"wegingen. Op het aanvraagfonnulier voor de bonuskaax't wordt bijvoor beeld niet discreet geïnfor meerd naar persoonsgebonden vaxdabelen zoals: opleiding, be roep (inkomen), geloof (spijs wetten) en medische aandoe ningen (dieet) van de consu ment, terwijl te kiezen voe dingspatronen hiervan zeker niet los staan. Het voedings voorschrift van Montignac lijkt niet voor iedereen in dezelfde mate en intensiteit te zijn weg gelegd. Het kon dus erger. Het is overigens te hopen dat de nieu we, aangepaste wet op de per soonsregistratie de zo goed be doelde 'consumentgerichte re- searchactiviteiten' van grootgrutters beter zal kunnen intomen. Voor het 'grootgrut- ten' op psycho-sociaal terrein en met name op dat van de 'zielemarkt' (brainwatching) mag, wat mij beti'eft, hetzelfde gebeuren. Wellicht dat een 'AH- erlebnis' hier voor een attitude verandering kan zorgen! T. Steendam M. L. King straat 52 Vlissingen Cultuur De toestand van het culturele leven in Goes heeft duidelijk de aandacht van de PZC. De kran ten van 17 en 19 februari leggen daar ondubbelzinnig getuigenis van af. Aan het eind van het sei zoen gaat de Prins van Oranje, de enige schouwburg,dicht. Door het gestuntel van de be voegde instanties en van de po litiek zal het - op zijn minst - een paar jaar duren voordat er weer een theater in de Zeeuwse cen- trumgemeente zal zijn. Daarbij mogen we hopen dat wat er ge bouwd zal wox'den een volwaar dige schouwburg zal zijn en niet 'een veredeld verenigingsge bouw', zoals Lia Sorber het on langs zo kernachtig formuleer de. De gemeente heeft het plan om daar waar nu de uitgeverij- drukkerij Oosterbaan-Le Coin- tre gevestigd is, het nieuwe the ater te bouwen. Wie weet dat de Westwal daar een weg is waar nauwelijks twee auto's elkaar kunnen voorbijrijden, ziet voor zijn geestesoog al de problemen rijzen met het vraagstuk van het parkeren. En dan het Grand Theater. De eigenaar wil weg van het Kerkplein en ergens an ders, dichtbij het centrum, een groter geheel met zeker drie za len bouwen. Nergens is er zo'n plaats te vinden! Maar iedere Goesenaar weet dat het Bekhof een groot terrein is waar gemak kelijk het rxieuwe theater en de nieuwe bioscoop gebouwd kun nen worden. Die Goesenaar vraagt zich af, waarom dit niet gebeurt. De verkiezingen nade ren, maar alleen D66 maakt zich op om schouwburg en bioscoop mogelijk te maken. Hebben de andere paxdijen geen oog voor dit dubbele probleem? A P. Cornet Jasmijnstraat 1 Goes Opvang Stichting Kinderopvang Mid- delbuxg (SKM) zet zich via Gastouderprojekt Walcheren (GOP) inmiddels elf jaar in om de BSO in een vorm te gieten die aansluit bij de wensen van kin deren en ouders (PZC 19-2). Gastoudex-s die in de buurt wo nen van school en eigen woon omgeving bieden opvang buiten de schooltijden, zodat niet al leen het kopje thee maar ook de buurtvriendjes en-vriendinne- tjes er zijn. Daarnaast zet de SKM sinds drie jaar thuisop- vangmedewerkers (zogenaam de TOPpers) in, die in het huis van het kind de opvang ver- zoi'gt. Op dit moment maken zo'n honderd kinderen op Wal cheren via het GOP van deze beide vormen gebruik. En zeer De r-eactie van de heer Ham (PZC 19-2) op mijn bijdrage over Schipixol geeft mij aanlei ding tot het navolgende com mentaar Dat Groen Links grote bezwaren heeft tegen de uit breiding van Schiphol, verwon dert mij niets, want de leden van deze partij lopen met het hoofd in de wolken en worden daarom ook niet serieus genomen. Van de Pax-tij van de Arbeid en D6G had ik echter een ander gedrag verwacht. Bij het aantreden van het huidige kabinet sprak de minister-president bij het afleg gen van de regeringsverklaring de woox'den: „Werk, werk en nog eens werk." Daarmee waren PvdA en D66 het toch eens, of niet soms? Ik krijg echter de in druk, dat de PvdA en D 6 6Twee de-Kamerfractie nu tot devies hebben: „Werkloosheid, werk loosheid en nog eens werkloos heid." In dat geval moeten zij vooral de groei van Schiphol zo veel mogelijk aan banden leg gen, dan kunnen zij er zeker van zijn, dat het aantal werklozen met de snelheid van een komeet omhoog gaat. Wie texmg wil naar 1898 - toen Schiphol nog rxiet in de kinder schoenen stond - moet dan ook aanvaarden dat wij texmggaan naar het levenspeil van 1898. Daartoe is echter niemand be reid en daarom moet de uitbrei ding van onze nationale lucht haven met de meeste spoed ter hand worden genomen. Mr. J. W. Th. Vermeulen Kamperstraat 3 Sluis Verkiezingen Met de verkiezingen van 4 maart voor de deur worden be loften van de politieke partijen in fraai klinkende programma's bij de kiezers neergelegd. De laatste vier jaar hebben de Vlis singse collegepartijen PvdA CDA en WD door het gedrag van hun wethouders en raadsle den duidelijk gemaakt hoe zwaar inspraak en serieus ne men van de burger bij hen weegt. Allerlei inspraakbx'o- chures wei'den uitgegeven zoals Bouwen waar het kan, Plannen Spuikom, Stadskoers 2010. On dertussen ging de trein verder en werd het ene na het andere megabouwplan gelanceerd. De Vlissingse boulevard moet vol met wolkenkrabbers, de Gr ave straat en Steenen Beer krijgen een woontoren, de Orangerie moet weg, de Kleine Spuikom moet bebouwd met apparte menten, de Spuikom volge bouwd met (index-daad) appar tementen, kortom het Manhaf ten aan de Schelde zal en moet gex'ealiseerd worden en in spraak is ongewenst. Slinkse wegen worden bewandeld om tegenspraak en andersdenken den de mond te snoeren. De zit tende collegepartijen fungeren als stemvee en applausmachine. De oppositie doet niet ter zake, dit nog eens duidelijk onder streept door het gedrag van de burgemeester naar D66 en SP; de burgervader blijkt een kwaadaardige PvdA-stiefvader te zijn (PZC, 18-2). Laten T burgex-s zich weer vier jaar lang aan de kant zetten en geven ze de zittende regenten weer de macht om te doen waar ze zin in hebben, of zal de ontevreden heid sterker tot uiting komen? De gerealiseerde plannen doen het ergste vrezen voor de invul ling van het Scheldeteirein. Een invulling die beeldbepalend zal zijn voor Vlissingen en die het wonen en leven in deze stad sterk zal beïnvloeden. P. L. Brounts Grieglaan 11 Vlissingen Ruit van auto stukgegooid Ambtelijk secretaris Jenny Kelholt (links) en voorzitter Atyna Janse van de Vlissingse emancipatiecommissie. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 12