Wijk vreest stop jongerenwerk Stichting Veere waakt over het erfgoed PZC Veere krijgt parkeerbeleidsplan PZC Veere krijgt tijd voor plan Schotse Huizen zeeland donderdag 26 februari 1998 w 1 Landbouwgrond steeds duurder Prof. ir. P.J. Knoppert overleden Teler zilveruien Masaggia failliet Transporteur failliet verklaard Weer kattenvergiftiging Kassa sportcomplex meegenomen Nieuw-Midddelburg bezorgd over toename overlast Aanhanger in de vangrail Actie voor opvanghuis mensenwerk door Nicole Kluijtmans KOUDEKERKE - Het college van burgemeester en wethou ders van Veere wil 125.000 gul den uittrekken voor het opstellen van een parkeerbe leidsplan. In het najaar van 1997 heeft RBOI Middelburg een voorstudie uitgevoerd naar de parkeersituatie in de kuststrook en tussenliggende woonkernen Zoutelande, Westkapelle, Domburg, Oost- kapelle, Vrouwenpolder en Veere. Hieruit kwam naar vo ren een samenhangend en stu rend parkeerbeleid ontbreekt. Een parkeerbeleidsplan voor de hele gemeente Veere moet hierin verandering brengen. Op dit moment kent iedere kern andere maatregelen om het parkeren in goede banen te leiden. Ook de omvang van de parkeerproblematiek ver schilt enorm. Zo zijn Domburg en Westkapelle bijvoorbeeld twee uitersten. In Domburg is sprake van onbetaald en betaald parkeren met ver schillende tijdslimieten, ver- gunningparkeren en parkeer verbodszones. In Westkapelle daarentegen kan op alle par keerplaatsen gratis en zonder tijdslimiet worden gepar keerd. De problematiek is het grootst in de kernen Domburg en Veere en ook in het natuur gebied de Manteling bij West- hove. Andere knelpunten zijn de matige bereikbaarheid van de middenstand in Veere en Zoutelande en het parkeren van dagrecreantenin de woon gebieden van Domburg, Veere en Zoutelande. Ook op enkele verblijfsrecreatieterreinen op korte afstand van strandover- gangen kampen met parkeer problemen. Belangrijkste aandachtspunten zijn een ge brek aan controle op de nale ving van de parkeer- en ver keersregels, geen eenduidige parkeeraanwijzingen, het ont breken van mogelijkheden voor kort betaald parkeren. In het parkeerbeleidsplan wordt het beleid per kern of deelgebied uitgewerkt. De ge bieden met de grootste proble men komen het eerst aan de beurt. Gestreefd wordt naar de toepassing van maatregelen in de zomer van 1999. Het zomer seizoen 1998 wordt eventueel benut voor het toetsen van knelpunten en oplossingen. De behandeling en de inspraak is komend najaar al gepland. De voorstudie en het krediet voor het opstellen van een par keerbeleidsplan stkan op de agenda van- de commissie openbare werken. De vergade ring is maandag 2 maart om 16.00 uur in het bestuurscen trum in Koudekerke. RIJSWIJK - Een hectare landbouwgrond is de afgelopen zei ven jaar 12.000 gulden duurder gewox-den. Dat is een stijging van 35 procent. De gemiddelde kooppi'ijs kwam daarmee in 1997 op 47.000 gulden per hectare, zo heeft het Centraal Bu reauvoor de Statistiek (CBS) berekend. De düurste grond ligt in de provincies Noord-Brabant en Utrecht. Opmex'kelijk is de piïjsstijging van de grond in Zee land. Voor het eerst is de grond daar duurder dan gemiddeld in Nedex-land. Een mogelijke reden daax-voor is dat steeds meer melkveehouders hun heil daar zoeken. Van oudsher is Zee land een akkerbouwprovincie. Goedkope grond is vooral te vinden in Groningen, Friesland en Drenthe. (ANP) ROTTERDAM - In zijn woonplaats Rotterdam is woensdag prof. ir. P. J. Knoppert overleden. Hij werd 75 jaar oud. Knop pert was de eex-ste directeur vaxi het Waterwinningbedrijf Brabantse Biesbosch. Hij leidde het bedrijf vanaf de opx'ich- ting in 1968 tot aan zijn pensionex'ing in 1989. Onder zijn lei ding kwamhetBiesboschpx-oject tot stand, dat van grote bete kenis is voor de openbare watervoorziening in Rotterdam, Noordwest-Bx-abant en Zeeland. Het omvat grote spaarbek- kens (Petx-usplaat, Gijster, Honderd en d,ertig) voor opslag van oppervlaktewater uit de Maas. In 1973 werd het eex-ste gezui verde Biesboschwater aan Rottex-dam geleverd. Zeeland be gon in 1988 met de aanvoer van Biesboschwater naar Zeeuws-Vlaandei-en, later ook naar Midden-Zeeland. Knop pert, die vrijdag wordt gecremeerd, genoot in de waterlei dingwereld aanzien als een creatief en kundig ingenieur. MIDDELBURG - Masaggia BV in Sint Maax-tensdijk is fail liet. Het bedrijf, dat (zilvex-)uien teelde, vex-werkte en verhan delde, betaalde zijn schulden niet meer. Er werkten ongeveer tien personeelsleden bij de ondex-neming. De rechtbank in Middelburg heeft mr. B. van Leeuwen aangewezen als cura tor; die had dat gistermiddag zelf net gehoox-d en kon nog niet vex-tellen of er mogelijkheden zijn om het bedrijf door te star ten. De schulden bedx-oegen x-uim 115.000 gulden. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren het faillissement uitgespx-oken over transportbedrijf Spedi- tion Kreis in Vlissingen. De schulden waren inmiddels opge lopen tot ongeveer 800.000 gulden. Het bedx-ijf kon de schul den niet betalen. Bij Spedition Kreis werkten vier mensen. VLISSINGEN - Een kattenbezitster uit de Tooroplaan in Vlissingen heeft dinsdag aangifte gedaan van vergiftiging van haar huisdier. Het is de vijfde keer in de maand dat de bel woner een kat vond die vermoedelijk vergiftigd is. Begin fe bruari deed de vrouw ook al aangifte nadat zij drie dode kat ten vond en een kat die nog wel in leven was. OOST-SOUBURG - In een sportcomplex aan de Spoox-stx-aat in Oost-Souburg is dinsdagnacht ingebx-oken. De kassa, met daaxïn kleingeld, is meegenomen. De deur van het complex wex-d geforceerd. In een schuux-tje aan de Burgemeester Stemerdinghlaan in Oost-Souburg is eveneens ingebroken. Uit het schuurtje verdween een paax-se Puch. Van het schuux-- tje werd de deur geforceerd. Veere laat een parkeerbeleidsplan opstellen voor de hele gemeente, waarin alle knelpunten, zoal;s hier in Domburg worden geïnven tariseerd. foto Ruben Oreel door Ab van der Sluis MIDDELBURG - De wijkver- eniging Nieuw-Middelburg maakt zich zorgen over het jongerenwerk. Het sociaal-cul tureel werk moet wegens geld gebrek de activiteiten in wijk- gebouw Het Trefpunt staken. Buurtbewoners zijn bang dat de overlast veroorzaakt door jon geren, die de laatste jaren aan merkelijk was afgenomen, door het stopzetten zal toenemen. De vvijkvereniging heeft inmiddels een brief gestuurd naar de ge meenteraad. Daarin vraagt ze de politiek alles in het werk te stellen om ex-voor te zorgen dat de activiteiten voor jongeren kunnen doorgaan. De in 1991 opgerichte wijkver- eniging is nauw betrokken bij het jongerenwerk. Samen met de gemeente en het sociaal-cul tureel werk werden activiteiten opgezet in het kader van het project sociale vernieuwing. Nieuw-Middelburg is één van de speerpuntwijken. De activi teiten waren bedoeld om de leefbaax-heid in de wijk te verbe teren. Activiteiten „Het Trefpunt biedt jongeren tot zestien jaar een onderko men", legt secretaris Louis Fili- us uit. Voor er activiteiten wer den georganiseerd, had de wijk veel last van vernielingen, ka- OOST-SOUBURG - Een 26-ja- rige automobilist uit Vlissingen is dinsdag met zijn aanhangwa gen tegen de vangrail op de mid denberm van de Rijksweg A58 gereden. De eenzijdige aanrij ding gebeurde ter hoogte van Oost-Souburg. De lading van de aanhangwagen, die bestond uit houten balken, belandde op de middenberm. Zowel de auto als de aanhang wagen werden beschadigd en moesten worden weggesleept. De man vexioor de controle over de combinatie. Vermoedelijk kwam dit door het zware ge wicht van de balken. De politie stelt een technisch onderzoek in. Tegen de Vlissinger is proces verbaal opgemaakt. potte lantaarnpalen, in de fik gest.oken papiex-containers en vernielde schuttingen. Het Tref punt is nu nog twee maal in de week open: op de woensdag- en de vrij dagavond. Jongerenkun- nen er gezamenlijk naar tv kij ken, spelletjes doen of naar dis co-avonden gaan. De wijk vereniging zet in haar brief uiteen dat er sinds '91 veel goeds is gebeurd in de wijk. Zo is het ooit troosteloze Van Epen- park dankzij subsidies en met hulp van vrijwilligers omge bouwd tot een speeltuin. Aan de wijktafel, het overleg tussen ge meente en maatschappelijke or ganisaties, is veel gesproken o ver het verb eteren van zaken in de wijk, zoals de bestrating. De twee wijkbemiddelaars zorgen ex-voor dat veel problemen wor den voorkomen en dat veel klachten zijn opgelost. Dankzij de samenwerking met het soci- aal-cultureel werk nam de over last door jongeren af. Rottigheid ,,We hebben", zegt Filius, „re gelmatig overleg met het soci aal-cultureel werk. De laatste keer was in december. De direc teur liet toen vallen dat het jon gerenwerk gestopt zou worden. Het liep al niet lekker. Dat lijkt me vrij logisch, want de inzet door het sociaal-cultureel werk was een stuk minder geworden. Het jongerenwerk stopzetten is echt funest voor de wijk. Waar we ons als wijk vereniging volle dig voor hebben ingezet, dreigt nu verlox-en te gaan. Ik denk dat we hierdoor meer rottigheid krijgen. Jongeren zoeken hun vex-tier elders, op straat." Coördinator jongerenwerk Wil- bert Mingelen bevestigt dat de beroepskrachten van het soci aal-cultureel werk zich terug- tx-ekken uit Nieuw-Middelburg. We zijn bezig met een reorgani satie en in samenspraak met de gemeente is afgesproken dat wat we doen, doen we goed. We zijn nu bezig om te kijken wel afdelingen we kunnen verzelf standigen." Volgens Mingelen verricht het sociaal-cultureel werk in Middelburg nu over half wex-k. „En zijn we overal bezig met het blussen van brandhaar den. We willen de kwaliteit van ons werk verhogen en dat gaat helaas ten koste van de kwanti teit." (Advertentie) theater °4Ns SPECTACULAIRE DANSAVOND MIDDELBURG - De Arabische wereldzending houdt vrijdag (morgen) een informatiebijeen komst in het jeugdgebouw aan de Herengracht 52 in Middel burg. Aanleiding is een initia tief van Matti Nieuwenhuizen en Nicolien Luitwieler die in Worthing (Zuid-Engeland) een opvanghuis een opknapbeux-t willen geven samen met jonge ren uit Walcheren. Twee jaar eerder ging het duo al op werkvakantie naar België. Toen ging het om een px-o j eet van Youth for Christ, fie bedoeling van de Engelse werkvakantie is het opknappen van een huis dat gebruikt zal worden als opvanghuis voor mensen die als zendingswerker naar Arabië worden uitgezon den. De mensen worden in het huis voox-bereid en getraind. Nieuwenhuis en Luitwieler no digen Walcherse jongeren uit mee te gaan naar Worthing.- Om de werkvakantie te kunnen be talen, moeten deelnemex-s zelf vijfhonderd gulden op tafel leg gen. Daarnaast is. het de bedoe ling dat het opvanghuis een financiële gift krijgt. Twee jaar geleden werd in totaal 13 mille opgehaald. REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 4461 KN GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273010 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: M.J. Schrier (chef) M. J. van Barneveld A.M. van der Jagt M.A. deJongh C.A. Moerland te Vlissingen: N.J.C. Kluytmans E.L. Ramakers M.P.T. Sep A.A. van der Sluis CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.city.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl door Nicole Kluijtmans VEERE - De Rijksgebouwen dienst (RGD) geeft de gemeente Veere tot 1 oktober de tijd om te komen met een definitief plan voor het museum De Schotse Huizen in Veere. Ondertussen begint ook de RGD zelf een on derzoek naar andere gebruiks mogelijkheden van de panden. Verder is de gemeente verzekerd dat de Stichting Delta Cultureel het museum het gehele seizoen mag gebruiken. De gemeente hoeft hier geen huur voor te be talen, alleen de kosten van het gebruik. Het Instituut Collectie Nederland wordt verzocht de bruikleen van de rijkscollectie te verlengen. Voor de huidige bewoonster, de voormalige beheerster van het museum, zoekt de RGD nog dit jaar een oplossing. De dienst wil nog proberen de huidige be woonster te bewegen Jxet pand te verlaten. Hiervoor wil de dienst geen juridische middelen inzetten, maar de vrouw een fi nanciële compensatie aanbie den. Overleg De gemeente Veere heeft beslo ten de Stichting Delta Cultureel voortaan te betrekken bij het overleg over de toekomst van het museum. Dat overleg wordt gevoerd met de RGD, het minis terie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschappen (OCW) en J, Samsom (die namens de ge meente al een ondernemersplan heeft ontwöTpen). Delta Cultu reel mag meepraten omdat de stichting de laatste jaren de ex ploitatie van het museum ver zorgt, al een ondernemersplan voor De Schotse Huizen heeft ingediend en een breed draag vlak in Veere geniet. De gemeen te wil duidelijkheid over de positie van de paxfijen, hun vei"- antwoordelijkheden, de taak-! verdelingen en de x-andvoox--; waarden. Dit is nodig om te komen tot een ondernemers-! plan over de toekomstige invul-; ling van De Schotse Huizen. Enkele voorwaarden waaraan moet worden voldaan zijn al be kend. Zo moeten De Schotse Huizen bij voorkeur een deels culturele en commerciële invul ling krijgen zodat het museum zichzelf kan bedruipen. De ge meente draagt jaarlijks slechts 10.000 gulden bijDe exploitant moet rekening houden met een kostendekkende huur van ten minste 35.000 gulden, inclusief het restaurant. En de plannen moeten inhoudelijk en financi eel onderbouwd zijn. Daar hoort ook een begroting en een; meerjarem-aming van minimaal vier jaar bij. Aanstaande dinsdag, 3 maart," bespreekt de commissie welzijn en sociale zaken de ontwikke lingen rondom het Veerse muse um. De vergadering die wordt gehouden in het bestuurscen trum in Koudekerke begint om 19.30 uur. MIDDELBURG Voedselallergie - De Nederland se VoedselAllergie Stichting houdt maandag 9 maart een bij-! eenkomst over voedselallei'gie in peuterspeelzaal 't Speeltrein- tje aan de Beneluxlaan, Het the ma is: met allergie op vakantie. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. door Josette van Velzen Ta, het is prachtig en heel sfeervol «I wonen hier', zegt J. W. Oosterhoff over zijn karakteristieke pand aan de Markt in Veere. „Maar het is wel ar beidsintensief eix duur ixx onderhoud en energieverbruik. Daax*om rijd ik ook in een Fiatje Panda." Ex-huisarts Ooster hoff is al zo'n vijfendertig jaar voorzit ter van de Stichting Veere. Deze stich ting werd in 1945 opgericht 'tot herstel en verhoging van haar zeer eigen stads- schoon'. Orxlangs benoemde het zes leden tellen de bestuur van de stichting prof. dr. P. A Henderikx als bestuurslid. Hij is hoogleraar Middeleeuwse nederzet tingsgeschiedenis aan de Universiteit van Amsterdam. De stichting kent een aantal begunstigers. Van een van hen ontving de stichting vorig jaar een le gaat van honderdduizend gulden. „Een mooi bedrag waaruit blijkt dat er waar dering is voor wat wij doen", vindt Oos terhoff. De stichting stelt zich ten doel het ste denbouwkundig schoon van de stad Veere te bewaken en bewaren en waar mogelijk te verbeteren. „Eenhelemond vol, hè", zegt bestuurslid A S. Louws. „De stichting is direct na de oorlog ont staan. Het zag er hier nogal verwaar- loosd uit. Veere had niet direct met ver woestingen door bombardementen of zo te maken gehad, maar de oorlog had toch overal zijn sporen achtergelaten. Men was bang dat er op een goedkope, historisch niet verantwoorde manier, hersteld zou gaan worden. Carillon Onder de personen die de eerste aanzet hebben gegeven, bevonden zich de kun stenaar/graficus Dix'k van Gelder, de kunstschilder Wim Vaarzon Morel en architect Klok. „Burgemeester joixk- heer Deix Beer Poortugael moeten we ook vooral niet vergeten. Hij heeft veel voor de stichting gedaan. Je bent sowie so erg afhankelijk van de cultuurgevoe ligheid van een burgemeester. En goede contacten met de diverse instanties zijn van groot belang", verzekex-t Ooster hoff. In de loop der jaren heeft de stich ting er onder meer voor gezorgd dat het carillon in stand is gehouden. Met het onderhoud exvan houdt ze zich nog steeds bezig. Toen de draaibrug over de kaai versleten was, heeft zij ervoor ge ijverd dat er weer een basculebrug kwam, zoals die er oorspronkelijk was. Zo'n twintig jaar geleden kocht de stichting een boomgaard aan de rand van het stadje aan. Ze deed dit, opdat er geen andere bestemming aan het ter De bestuursleden A S. Louws (links) en J. W. Oosterhoff van de Stichting Veere. foto Ruben Oreel rein gegeven zou kunnen worden. Tot op heden verpacht ze de boomgaard aan frxxitkweker Krijger. Ter gelegenheid van haar vijftigjarig bestaan en het zevenhonderdjarig be staan van de stad Veere gaf de stichting in 1996 in samenwerking met de ge meente het boek 'Veere, van vissers- buurt tot vestingstad' uit. Ook kwam toen de xnaquette gereed, die in de Gro te Kerk te bezichtigen is. Er is vijf jaar gewex'kt aan dit historisch verantwoor de schaalmodel van Veere van 1813 „Onze stichting is geen politieke instel ling", benadrukt de voorzitter „Wij willen juist meer wetenschappelijk te werk gaan en zoveel mogelijk kennis aanbieden. We onthouden ons van een standpunt over reclame op straat, ope ningstijden van de winkels of het ge bruik van een pand als tweede woning. Dat vinden we meer iets voor de stads raad. Als we ons daarmee gaan bemoei en, raken we in een wespennest verzeild. Zolang een pand aan de bui tenkant goed is, vinden wij het goed." Kleurvoorschriften Er blijven nog genoeg zaken over waar de stichting zich wel mee bezighoudt. „Zo zijn er bepaalde kleuxvoorschrif- ten", legt Louws uit. „Bij elke stijl huis uit een bepaalde periode hoort een be paalde kleurstelling. Niet iedereen houdt zich daaraan. Daar proberen wij dan iets aan te doen en het weer in even wicht te krijgen. Hetzelfde geldt voor de de naamgeving' van de huizen. Oor spronkelijk hadden vrijwel alle huizen een eigen naam. Stadsarchivaris Peter Blom weet hier heel veel van en kan het allemaal haarfijn uitzoeken. Wij willen stimuleren dat wanneer iemand zijn huis een naam wil geven, dat niet zo maar een zelf verzonnen naam, maar juist de oorspronkelijke. Momenteel is de stichting druk doende een overzicht te maken van wat er bouwkundig gezien allemaal wel en niet mag in Veere. Naast gemeentelijke wet- en regelgeving heeft een aantal hxiizen ook met de monumentenwet te maken. Bovendien is Veere beschermd stadsgezicht en moeten panden ook aan die voorschriften voldoen. „Om maar een voorbeeld te noemen: kxmststof ko zijnen mogen hier niet. Maar lang niet iedereen weet dat. En als ze eenmaal zijn aangebx'acht, is het ook zoiets om ze weer te moeten verwijderen", zegt Louws. „In overleg met de gemeente willen we alle regelgeving op een rijtje zetten en daarmee vooraf duidelijke in formatie aan alle inwoners geven over dit soort zaken." Grote Kerk Ook nieuwbouwplannen, vooral die voor het Oranjeplein, houdt de stich ting met argusogen in de gaten. „Bij nieuwbouw is het met name belangrijk om de schaal en de vorm vajx Veere goed voor ogen te houden. De huidige grote lege plek bij het Oranjeplein is heel le lijk. Maar het zal voor een architect nog een hele moeilijke opgave zijn om op zo'n punt iets te bx-engen dat door velen mooi wordt gevonden." De plannen om de Grote Kerk tot een cultureel centrum om te bouwen, betreurt Oosterhoff een beetje. „Zoals je de kerk nu kunt zien, is hij immers historisch van veel groter belang dan wanneer die is verbouwd. En ik moet nog zien of er hier überhaupt behoefte is aan een centrum met dui zend zitplaatsen." „Gelukkig draagt vrijwel iedereen Vee re een warm hart toe", besluit de voor zitter trots. „Je kunt onze invloed bijna niet meten, maar ik ben exvan over tuigd dat zonder het bestaan van de Stichting Veere er hier beslist niet meer zo veel oorspronkelijks over zou zijn." 28 Februari a.s. in het theater van 'De Parel' met medewerking van Dansorkest Apple Green. U kunt van 20.30 tot 00.30 uur genieten van zowel de muziek als van het hapjesbuffet voor slechts 12,30 p.p. Let op: wederom Dinner Music ShoiV op 14 maart a.s. Reserveer tijdig!

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 11