Intercity verdwijnt uit Zeeland Kinderen zien rolmodel in tv-actieheld VN -V eiligheidsraad steunt op hoofdlijnen akkoord met Bagdad 4 WEKEN Blair ijvert voor gigantisch Millennium Dome ^sintratuin VW ontwikkelt autootje dat 1 op 100 rijdt Rijk houdt benzineprijs hoog Provincie vreest gevolgen voor openbaar vervoer en leefbaarheid in regio Oranje klopt ook Mexico Minder geld ontwikkelingshulp VOOR 15,00 JA, ik wil: Gerbera 7 95 ngfflllliD SImo Zarlc meldt zich bij VN-Tribunaal n° Cl:6° W 3 Droog Overwegend bewolkt maar ook af en toe zon. Middagtemperaturen rond 11 graden bij een zwakke tot matige westenwind. 241e jaargang no. 47 woensdag 25 februari 1998 losse nummers 1,75 van onze redactie economie HAMBURG - Volkswagen heeft plannen om een super- zuinige auto te ontwikkelen die maar een liter brandstof nodig heeft om honderd kilo meter ver te komen. De autofabrikant brengt uiter lijk eind 1999 de Lupo op de markt, een auto die kleiner wordt dan de Polo. Een van de uitvoeringen, voorzien van een dieselmotor, heeft drie liter no dig voor de afstand van hon derd kilometer. 'Na de drieli- terauto komen de tweeliter- en de eenliterwagen', stelt VW- topman Ferdinand Piech in de jongste editie van het week blad Stern. Piech liet niet los wanneer de eenliterwagen op de markt komt. De topmanager zei ver der dat VW doorgaat met het ontwikkelen van een twaalfci- linderwagen, ongeacht of Volkswagen Rolls-Royce en Bentley overneemt. De Duiste autofabrikant is daarvoor in de markt, maar de strijd is nog on beslist. VW toont naar verluidt op de autoshow in het Zwitser se Genève volgende maand een eigen twaalf cilinderauto. Over plannen voor de sector bedrijfswagens zei Piech al leen dat de bouw van een eigen VW-truck evenzeer mogelijk is als samenwerking met de Zweedse fabrikant Scania. Eind maart maakt Volskwa- gens zijn cijfers over 1997 be kend. Er wordt gerekend op een verdubbeling van de winst over 1996, die bedroeg 678 mil joen mark. AFP/DPA Shell heeft gisteren een verla ging van de benzineprijzen af gekondigd, nadat de prijs van ruwe olie de afgelopen dagen daalde naar het laagste niveau in vier jaar. Dat de prijsverla ging veel kleiner is dan die van de olieprijs heeft deels te maken met de accijnzen en heffingen van de rijks overheid. Zeeuwse gemeenten hebben steeds minder geld over voor ont wikkelingssamenwerking. Het totale bedrag hiervoor is in vier jaar gehalveerd. Hontenisse, Hulst, Noord-Beveland, Sas van Gent en Sluis-Aardenburg' hebben zelfs hele maal geen budget voor internationale samenwer king. Plet Nederlandse voetbalelftal heeft ook de tweede oefenwed strijd in de Verenigde Staten gewonnen. In Miami won Oranje met 3-2 van Mexico. Bij rust stond de ploeg van bondscoach Guus Hiddink met 3-0 voor feiten en meningen: 2; binnenland: 3 en 5; varia: 4; financiën en economie: 6; buitenland: 7; radio en televisie: 8; kunst cultuur: 10 en 11; zeeland: 13,14,15,16 èn 17; sport 19 en 21. door John Wanders NEW YORK - De VN-Veilig- heidsraad stemt op hoofdlijnen in met het akkoord dat secreta ris-generaal Kofi Annan afge lopen weekeinde sloot in Irak. Wel verlangen de VS en Grool- Briltannië meer duidelijkheid over de status van de wapenin specteurs van de VN (Unscom). Het akkoord dat Annan mee nam uit Bagdad kan volgens hen al snel de suggestie wekken dat Unscom deels onder curate le wordt gesteld. „Dit is een goed akkoord, maar op onderdelen is er opheldering nodig", verklaarde de Ameri kaanse VN-ambassadeur, Bill Richardson. Voor de inspectie van acht presidentiële paleizen wordt een speciale procedure in het leven geroepen, waarbij de inspecteurs worden vergezeld door 'hoge diplomaten'. Dit as pect haalt het verrassingsele ment uit de inspecties van deze paleizen door Unscom. De Iraakse leiders hebben toe gezegd dat de wapeninspec teurs onvoorwaardelijk en on beperkt toegang krijgen tot alle locaties die volgens Unscom mogelijk verband houden met de opslag of productie van mas savernietigingswapens. De Britse ambassadeur bij de VN, John Weston, zei te verwachten dat de Veiligheidsraad een dezer dagen een resolutie aanneemt waarin het akkoord van Annan zal worden bekrachtigd. Er is volgens de Britten behoefte aan een resolutie dié aangeeft dat de gevolgen ernstig zullen zijn als Irak de jongste afspraken niet nakomt. 'Ik proefde een algemeen gevoel van overeenstemming', zei An nan over de reactie van de Vei ligheidsraad op zijn akkoord. De secretaris-generaal onder streepte op een persconferentie het belang van zijn ontmoeting met de Iraakse president Sad- damHussein. „Er zijn vele over eenkomsten getekend met Irak. Maar over geen daarvan werd rechtstreeks onderhandeld met president Saddam Hussein. Be halve over dit akkoord". Op de vraag in hoeverre Sad dam te vertrouwen is, ant woordde Annan: „Ik denk dat ik zaken met hem kan doen. En ik ben misschien iets minder pessi mistisch dan u. Ik denk dat hij het belang van zijn volk scherp voor ogen houdt". Anders dan de Britten en de Amerikanen willen doen voorkomen, is Sad dam volgens Annan wel dege lijk begaan met het lot van zijn volk. „Hij is zeer kalm. Spreekt zonder stemverheffing. Is goed geïnformeerd. Ik was onder in druk van zijn vastberadenheid. Het is duidelijk voor mij dat hij bovenal af wil van de economi sche sancties". GPD zie ook pagina 2 (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 33,25 per kwartaal met automatische afschrijving a 93,50 Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: (0118) 484216 De PZC 'n dijk van een krant 713214 000002 25 T/M 28 FEBRUARI CACTUSSHOW met diverse aanbiedingen In januari en februari zijn er geen koopavonden. GOES, NIEUWE RI|KSWEG 2B. 0113-215395, RENESSE. LAÖNE 20, 0111-161031 DE RI|K, OOSTBURG, NIEUVELTWEG 56, 0117-9522/9 LONDEN - Een computersimulatie toont een deel van de Millennium Dome, die bij Londen verrijst om het nieuwe millennium in te luiden. De Britse premier Blair heeft gisteren al zijn overredingskracht ingezet en de Britten opgeroepen zijn enthousiasme te delen over het koepelgebouw. Het is het grootste project in Europa ter gelegenheid van het jaar 2000. De Dome, die op 31 december 1999 wordt geopend met een spec taculaire show, is 320 meter in diameter en 50 meter hoog en is al voor de helft gebouwd op een voormalig industrieterrein in Greenwich. Deze voorstad van Londen is sinds 1884 bekend van de internationale standaardtijd Greenwich Mean Time. De strikte ge heimhouding die de regering tot dusver bewaarde over wat er in de Dome te zien zal zijn, heeft felle kri tiek gewekt bij de pers en de Conservatieve partij, die het project oorspronkelijk is begonnen, foto Sean Dempsey/AP zieookpagina7 Kamerplantje met prachtige mini-gerbera's. Blijft op een lichte plek (geen direct zonlicht) lang in b'loei. Per stuk 3,95 3 voor É£r ff door Richard Hoving MIDDELBURG - De In tercity-verbinding tussen Vlissingen en Roosendaal wordt opgeheven. In een nog vertrouwelijk stuk van het ministerie van Verkeer en Waterstaat over het toekom stige spoorwegnet is geen enkel station in Zeeland aangewezen als halteplaats voor de Interci ty-trein. De provincie vreest dat het overblijven van een regiona le verbinding met enkel een stop- of sneltrein de kwaliteit van het openbaar vervoer en de leefbaarheid in Zeeland ernsti ge schade toebrengt. In het stuk, dat deze week in het kabinet aan de orde komt, wordt de ontwikkeling en orde ning van de markt voor het openbaar personenvervoer per spoor in de twintigste eeuw ge schetst. Uitgangspunt van de plannen is opsplitsing van het spoorwegnet. Het Rijk houdt de verantwoordelijkheid over het nationale en internationale treinverkeer. De provincies krij - gen de regionale lijnen toebe deeld. Op deze trajecten mogen zowel stop- als sneltreinen wor den aanbesteed. Uit de concrete uitwerking van het nationale net blijkt dat de lijn Vlissingen-Roosendaal een regionale spoorlijn wordt. Het gevolg hiervan zal zijn dat de doorgaande verbinding van Zeeland met de Randstad, die er nu met de huidige Intercity is, verloren gaat. Het dagelijks provinciebestuur, dat vertrou welijk op de hoogte is gesteld van de voorgestelde verande ringen op het Zeeuwse spoor, schrijft in een brief aan minister A Jorritsma van Verkeer en Wa terstaat grote bezwaren te heb ben tegen het opheffen van de Intercity-verbinding. „De treinverbinding in Zeeland kan worden beschouwd als de rug gengraat van het openbaar ver voer in Zeeland." Het college van Gedeputeerde Staten wijst de bewindsvrouw erop dat een doorgaande ver binding zowel voor de Zeeuwse reizigers als voor de Nederland se Spoorwegen van bijzonder belang is. Een uitgebreid marktonderzoek dat de NS en streekvervoerder ZWN in 1995 lieten uitvoeren, onderstreept deze stelling. Uit dit onderzoek bleek dat het totaal aantal reizi gerskilometers waarbij gebruik wordt gemaakt van de Zeeuwse lijn tien maal zoveel bedraagt als het aantal kilometers clat per trein binnen Zeeland zelf wordt afgelegd. GS vrezen dat het geld dat het Rijk wil uittrekken voor vervoer op regionale lijnen onvoldoende is om twee treindiensten per uur tussen Vlissingen en Roosen daal te handhaven. De noodge dwongen inzet van één stop- of sneltrein brengt volgens het col lege 'ernstige schade' toe aan zowel de kwaliteit van het open baar vervoer als de leefbaarheid in Zeeland. Het dagelijks provinciebestuur- benadrukt dat ook het streek vervoer veel belang hecht aan de huidige spoorverbinding. Het aantal passagiers van de stads en streekbussen in Zeeland is laatste jaren aanzienlijk ge groeid door een optimale aan sluiting op de Intercity-trein. „Het verdwijnen van de Interci ty-verbinding zal deze ontwik keling ongetwijfeld teniet doen en er voor zorgen dat veel Zeeuwse reizigers de auto zul len nemen." zie ook pagina 16: Politieke lobby voor Intercity VALKENBURG - De van oor logsmisdaden verdachte Bosni sche Serviër Simo Zaric (49) is vandaag even na middernacht geland op het militaire vlieg veld van Valkenburg. Dat heeft de woordvoerder van het Joego- slavië-Tribunaal van de Ver enigde Naties meegedeeld. (Advertentie) Zaric wordt ondergebracht in een cel van de VN-detentie-een- heid in Scheveningen. Hij gaf zich gisteren over aan de politie in Bosanski Samac in het noor den van de Republika Srpska, de Servische entiteit binnen Bosnië-Herzegowina. Waarschijnlijk wordt Zaric morgen voor het Joegoslavië- Tribunaal in Den Haag voorge leid. Hij is aangeklaagd wegens oorlogsmisdaden en misdaden tegen de-menselijkheid. Zaric is de derde Serviër die zich vrijwillig overgeeft aan het VN- hof. Op 14 februari namen de 60-jarige Miroslav Tadic (geen familie van Dusko Tadic) en Mi lan Simic (39) al die stap. Het drietal hoopt in Den Haag zijn onschuld aan te kunnen tonen. Het tribunaal klaagde Simic, Tadic en Zaric samen met drie andere Bosnische Serviërs in 1995 aan wegens oorlogsmisda den en misdaden tegen de men selijkheid. Zij waren volgens de aanklacht betrokken bij het op zetten van kampen bij Bosanski Samac. Gevangenen werden daar 'vermoord, geslagen, ge marteld, seksueel misbruikt en op andere wijzen mishandeld'. AFP/ANP/RTR door Hans de Bruijn DEN HAAG - Een op de vier kinderen in de wereld be schouwt 'actiehelden' uit ge welddadige films of tv-series als hun favoriete rolmodel. Bijna de helft van de kinderen heeft moeite onderscheid te maken tussen de fantasiewereld die zij op de televisie zien en de reali teit van het leven. Gemiddeld kijken zij drie uur per dag tv, meer dan de meesten van hen besteden aan huiswerk en ande re buitenschoolse activiteiten. Televisie domineert dan ook het .dagelijks leven van kinderen over de hele wereld. De invloed van geweld op de tv op de bele vingswereld van kinderen mag daarom niet onderschat wor den, meent de Unesco, de VN- organisatie voor onderwijs, we tenschap en cultuur. Samen met de Universiteit van Utrecht en de wereldorganisatie van Scou ting heeft de Unesco de afgelo pen twee jaar onderzoek gedaan naar het kijkgedrag van vijfdui zend kinderen van 12 jaar in 23 landen op alle continenten, waaronder Nederland. Volgens de Unesco heeft een Explosie in Rome ROME - In Rome heeft een zwa re gasexplosie gistermiddag een 16e-eeuws gebouw vernield. Vijf mensen raakten gewond, van wie één zwaar. De ontplof fing deed zich voor in de Via del- l'Orso, vlakbij de beroemde Pi azza Navona in het historische centrum van de Italiaanse hoofdstad. De ruiten van de ge bouwen in een omtrek van vijf tig meter sneuvelden door de explosie. AFP/RTR groot aantal kinderen emotio nele problemen. De helft zegt vaak of altijd ongerust en ang stig te zijn. Bijna de helft zegt liever in een ander land te willen leven. En 7,5% van de 12-jari gen zegt zelf wel eens een wapen te hebben gebruikt. In die om standigheden dienen tv- en filmhelden als middel om pro blemen te ontvluchten. De Utrechtse hoogleraar prof. Jo Gröbel, die de resultaten heeft geanalyseerd, zei bij de presentatie in Parijs dat het ge weld op de tv toeneemt. Maar hij waarschuwde tegen de tendens om 'de televisie als zondebok te zien en de schuld te geven van alles wat er verkeerd is'. Dat te levisie echter niet helpt bij het oplossen van de problemen met geweld staat volgens hem vast. Uit het onderzoek blijkt dat ne gen op de tien kinderen toegang heeft tot een televisietoestel en daar dagelijks drie uur voor zit. Elk uur tv kijken bevat vijf tot tien gewelddadige gebeurtenis sen, die de kinderen als 'opwin dend' worden voorgeschoteld. Terminator Vooral kinderen uit gebieden waar al veel agressie bestaat (oorlog, misdaad) blijken zich goed te kunnen verplaatsen in de actiehelden. Een figuur als Arnold Schwarzeneggers 'Ter minator' is bij 88% van de 12- jarigen bekend. De helft van de kinderen die wonen in gebieden waar veel geweld is, zegt vol gens de Unesco-onderzoekers graag''net zoals hij' te willen zijn. In meer vredelievender ge bieden is dat 37%. „Terminator vertegenwoordigt kennelijk eigenschappen waar van kinderen denken dat je die nodig hebt in moeilijke situaties overeind te blijven", zo stelt het rapport. Meisjes zien actiehel den minder als rolmodellen en geven eerder de voorkeur aan popartiesten. GPD HET GROENE WARENHUIS maandag t/m vrijdag van 8.45 tot 17.45. Zaterdag van 8.45 tot 17,00 uur. KOUDEKERKE Vlissmgsestraat (tussen Koudekerke en Vlissingen), Tel. 0118-551623

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 1