Cadzand wil boulevard opfleuren Vastenstoet im Ossenisse Carnaval is terug van weggeweest Veertien dartelende lammetjes PZC 'CT't.y OMZI'EVt Pas in Sasput sloeg de vonk over zeeland Ondernemers stellen geld en middelen beschikbaar Geld weg uit woning Hulst Gevelisolatie in huizen Terhole Fiscus stopt advies ouderen Hulst Dow moet vervuiling opruimen Man moet straf alsnog uitzitten Zakkenrollers (10 en 12) gepakt Vastenactie voor daklozen in Bombay GroenLinks Goes bepleit schoolpoolen dinsdag 24 februari 1998 door Hans Heijt CADZAND-BAD - De stichting Frisse Neuzen Aanjaagteam Cadzand wil Boulevard de Wie lingen in Cadzand-Bad een fleuriger aanblik geven en in richten met bloemen. De onder nemers willen financiën, teke ningen en groen beschikbaar stellen en hopen daarnaast op toestemming en steun van de ge meente Oostburg. De samenwerking tussen de on dernemers in Cadzand-Bad ver liep de laatste jaren niet altijd optimaal. Maar op initiatief van R. de Lijser en W. van Acker is hard gewerkt aan een plan om boulevard met groen een prettiger aanblik te geven. Veel toeristen en recreanten vinden de Cadzandse boulevard grauw en grijs. Het Frisse Neuzen Aan jaagteam hoopt dat de gemeen te Oostburg op korte termijn toestemming geeft voor het ini tiatief, zodat de bollen nog op tijd de grond in kunnen. Wet houder C. Bolijn-Hertzberger liet maandag w£ten dat ze al leen nog maar onderhands van het groenplan op de hoogte was gesteld. Bolijn: „Daarom heb ik de inititiatiefnemers uitgelegd dat ze het officieel moeten aan reiken. Anders kunnen we als gemeente niet aan de slag gaan met het plan." Bolijn voerde maandagmiddag met een af vaardiging van Cadzand-Bad overleg over het duurzaam vei lig inrichten van het kustdorp. De gemeente wil vanaf de Bou levard naar de afslag Leeuweri kenlaan eenrichtingsverkeer instellen. De Cadzandse onder nemers vinden dat een goed plan, maar zijn tevens van me ning dat een stuk van een par- keerterreintje bij het traject moet worden gevoegd. „Destra- ten zijn maar smal en als er een vrachtwagen stil staat om te la den of te lossen, kan niemand er meer langs", legt J. Verstraten uit. De ondermers hadden het idee gekregen dat de gemeente hun suggestie niet wilden op volgen. Maar in het gesprek met Bolijn werden de plooien glad gestreken. Verstraten: „We heb ben de toezegging gekregen dat onze suggestie wordt meegeno men. Daarover zijn ze zeer te vreden." Bolijn stelt dat het de bedoeling is om na het zomer seizoen met de uitvoering van verkeersmaatregelen in Cad zand-Bad te beginnen. Ze ver klaart dat deze niet zo uitge breid zijn als in andere kernen. Caclzand-dorp komt op een an der tijdstip aan bod. In het dorp dienen ook rioolwerkzaamhe den te worden uitgevoerd. door Edy de Witte OSSENISSE - De Hontenisser gemeentekern Ossenisse staat zondag 1 maart volledig in het teken van het carnaval. De plaatselijke carnavalsstichting d'Ossekoppen houdt deze eerste zondag na het reguliere zotten- feest voor de tiende keer een al ternatieve optocht. Carnaval onder de Westerschel- dedijk begint 's middags om 13.00 uur met een verkleedwed- strijd en een limonadebal voor de kinderen in zaal De Jacht hoorn. Om 14.30 uur beginnen vijfentwintig wagens voor een groot publiek aan hun glorie tocht door Ossenisse. Aange vuld met diverse loopgroepen, muziekgezelschappen en dweil bands zal Ossenisse volledig overspoeld worden door dit kleurrijk festijn. Na de optocht geeft prinses Margaretha, bijge staan door de vrouwelijke raad van elf, allereerst de sleutel te rug aan burgemeester Th. Steenkamp van Hontenisse. Omstreeks 17.30 uur worden in het verenigingsgebouw Hof ter Nesse de prijzen van de optocht bekendgemaakt. Zij die er dan nog niet genoeg van hebben kunnen hossen, springen en po lonaises lopen in zaal De Jacht hoorn en Hof ter Nesse. Onder de veertien lammeren die afgelopen weekeinde geboren \yerden in Schoondijke waren twee drielingen en een vierling, wat volgens de dierenarts uitzonderlijk is. foto Charles Strijd doorWilma Valk SCHOONDIJKE - Lente, dat is mooi voorjaarsweer, de eer ste krokussen en dartele lam metjes in de wei. Die lamme ren zijn er al wel, bij Ike en Catja Haartsen, maar voorlo pig blijven ze nog even binnen. Dit weekeinde werden in de Schoondijkse stal de eerste veertien lammeren geboren, waaronder een vierling en twee drielingen. Uitzonderlijk"vindt dieren arts A van Bruinessen uit Aar denburg, „de meeste schapen hebben gemiddeld 1,7 tot 1,8 lammetjes per keer. Een vier ling komt bij mij gemiddeld eens per seizoen voor en is dus zeldzaam." De schapen van Ike Haartsen zijn Swifters, een kruising tussen een melk- schaap en een Tesselaar. „Het zijn hele goede moeders", weet Ike. „Ze zijn niet eenkennig zoals bij de echte Tesselaar, die wel eens een lam verstoot. Dan móeten we bij voederen en ze spenen, dat geeft veel extra werk. Maar deze dieren zorgen goed voor hunkinderen." Moeder schaap, in het stam boek nummer 6, laat alle vier jaar kinderen (drie meisjes en een ram) drinken. Kraamkamer Nu zitten ze nog apart in een kraamkamer, maar over een dag over drie, vier komen ze in groepen samen en over veer tien dagen springen ze buiten rond. In de stal bij Haartsen wach ten nog vijfenveertig aan staande moeders, zodat de komende dagen* het aantal lammeren wel zal stijgen. „Soms hebben we wel dertig kraamkamers tegelijk. Ik blijf er altijd bij om indien nodig te helpen. Gelukkig zijn de eerste veertien lammetjes goed ge zond en passen de moeders er goed op. Alle schapenhebben een stamboeknummer en ook de pasgeborenen worden bin nen enkele dagen getatoeëerd. HULST - Een 61-jarige Hulstenaar deed maandagochtend bij de politie in zijn woonplaats aangifte van een inbraak. Het voorbije weekeinde moeten onbekenden zijn woning aan de Lange Bellingstraat zijn binnengedrongen. De man mist zo'n vijfhonderd gulden in contanten. TERHOLE - De huizenaan de rijksweg N60 in Terhole krijgen geluidsisolatie. De aanleg van een rondweg rond het dorp is op de lange baan geschoven en daarom heeft de provincie Ter hole bij het ministerie van VROM voorgedragen als sane ringsproject. De Rijksweg veroorzaakt grote geluidsoverlast. Bij een controle is vastgesteld dat de limiet van 65 decibel wordt overschreden. Gedeputeerde Staten hebben het minis- terie derhalve gevraagd de maximale norm voor 2010 vast te stellen, zodat de woningen geïsoleerd kunnen worden. De he le operatie kost per woning ongeveer tussen de tien- en vijf tienduizend gulden. Er wordt overal dubbel glas en dakisola tie aangebracht, zodat de inwoners niet langer dag en nacht het voorbijrazende verkeer horen. HULST - De belastingdienst komt niet meer langs om oude ren te helpen bij het invullen van hun formulieren. Tot dit jaar konden de Hulster senioren altijd rekenen op de hulp van twee ambtenaren die in gemeenschapscentrum De Lieve zit- ting hielden om iedereen die daar behoefte aan had van advies te voorzien bij hun belastingaangifte. Deze service van de Be lastingdienst is nu stopgezet. De Katholieke Bond van Oude ren adviseert ouderen om iemand in de kennissenkring te zoe ken die deze taak kan overnemen. „Het is wellicht een extra kost om dit door een derde te laten doen, maar wel een uitgave die loont", meent KBO-secretaris A de Deckere. TERNEUZEN - Dow Benelux moet de vervuilde grond die bij de uitvoering van het Emergency Drainage Project vrijkomt, opruimen. Die opdracht gaf de provincie Zeeland het chemie concern maandag. Zij keurde daarmee het ingediende sane ringsplanvan Dow goed. De verontreiniging, die de provincie als ernstig kwalificeert, kwam aan het licht bij de aanleg van leidingen en kabels voor het Emergency Drainage Project, een project om de levensduur van de kraker te verlengen. Dow heeft in totaal 150 miljoen uitgetrokken voor het reddings plan voor de kraker. Onderdeel van deze revisie vormt de aan leg van een nieuw riolering- engotensysteem. Hiervoor is vijf tig miljoen gereserveerd. HULST - De marechaussee heeft gisteren in Hulst een 41-ja- rige man uit België aangehouden die nog 28 dagen moest uit zitten in verband met autorijden tijdens een rij-ontzegging. Diezelfde dag hield de marechaussee in Sluis een 29-jarige Belg aan die nog een vervangende vrijheidsstraf moest onder gaan van twee weken, omdat hij een boete van 870 gulden niet kon betalen. Hij had de boete gekregen vanwege een overtre ding van de Opiumwet. SLUIS - De politie in Sluis hield zondagmiddag twee kinde ren uit Charleroi aan die het in het winkelstadje gemunt had den op het kooplustige publiek. De twee zakkenrollerij es van 10 en 12 jaar oud werden betrapt op de Lange Wolstraat. Eén van de twee bleek in het bezit van 1300 Belgische Francs die toebehoorden aan een 49-jarige vrouw uit Mamur. SAS VAN GENT - De gezamen lijke Vastenactiewerkgroepen in de Kanaalzone, Terneuzen, Axel, Zuiddorpe, Sluiskil, Zandstraat, Philippine, West- dorpe en Sas van Gent steunen dit jaar het project Veilig onder dak voor de trottoirbewoners van Bombay, India. 'Veilig onderdak: Hun verhaal, onze boodschap' is het thema van de viering op zondag 1 maart in alle katholieke kerken. Naast het ophalen van de vas- tenzakjes is er een verkoop van tweedehands kleding in de voormalige pastorie in Sas van Gent. Met uitzondering van de carnavalsdagen is de winkel open van dinsdag tot en met vrijdag van 10 tot 12 uur en van 13.30 tot 16.30 uur. Zaterdag 21 maart begint om 13 uur in Sluiskil, Philippine, Zandstraat en Sas van Gent een Fiets-in vanaf de katholieke basisscho len. Zatercfag 4 april is er in Sluiskil een huis-aan-huis bloe men- enplantenverkoop.De op brengst komt ten goede aan ongeveer 200.000 mensen die wonen in schamele hutjes in Bombay. Zij worden regelmatig hardhandig verwijderd. REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Axelsestraat 16 4537 AK TERNEUZEN Tel: (0115) 694457 Fax: (0115)620951 e-mail: redtern@pzc.nl C.A.M. van Gremberghe (chef) W.A. Bareman P.I.F.M. Cappetti J.J. Heijt M. Modde 's Gravenhofplein 4 4561 AJ HULST Tel: (0114) 373839 Fax: (0114)373840 e-mail: redhulst@pzc.nl R.E.A. Hoonhorst B.J.G. Pelgrim CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.city.nl e-mai': pzcredcity1@pzc.nl door Antoine Prinsen De Landbouwwinterschool in Hulst, opgericht in 1920, had grote bete kenis voor de landbouw in Oost- Zeeuws-Vlaanderen. Door onderwijs in het gebruik van meststoffen en het verbeteren van de koeien- en paaarden- rassen, werd geleidelijk aan het niveau van de landbouw naar een hoger plan getild. Eén van de middelen om de landbouw te bevorderen was het orga niseren van tentoonstellingen. Dat deed de Landbouwwinterschool daarom ook in 1927. Van zaterdag 3 tot woensdag 7 september was het terrein van de paters Maristen aan de Cannel- weg in Hulst het centrum voor iedereen die zich met de landbouw bezighield in Oost-Zeeuws-Vlaanderen. Ter gele genheid van deze landbouwdagen zou er op zaterdag en dinsdag rond vier uur in den nanoen een Historischen Praal stoet door de straten van Pluist trekken, georganiseerd door de Historische Commissie van de Landbouwwinter school. Een praalstoet met als thema de herdenking van de intocht van Lode- wijk van Male, graaf van Vlaanderen, op 16 december van het jaar 1350 in Hulst. De graaf en zijn gemalin Marga- reta van Brabant zouden, gezeten te paard en begeleid door zo'n 107 figu ranten, een rondrit maken door de stra ten van de stad. Uitgebeeld werden on der meer de abten van de kloosters Ter- Duinen, Sint-Baafs, Sint-Pieter, Bou- delo en Cambron, de Minderbroeders uit Hulst, de Norbertijn van Hulsterloo, de valkenier, de minnezanger en de sterrewichelaar van de graaf, de burchtheren van Hulst, van Axel en van Zaamslag en, uiteraard, de besturen van de stad en van het ambacht Hulst. Het zal een bonte en kleurrijke stoet ge weest zijn. Op de Grote Markt werd rust gehouden onder een baldakijn op de pui van het stadhuis. Trompers brachten een aan tal muziekstukken ten gehore, poorters en boeren voerden en aantal oude dan sen uit en de minnezanger van de graaf bracht een drietal liederen ten gehore. Ondertussen vermaakten zivaardspe- lers en zotskappen de toeschouwers. Traditie Met deze praalstoet trad de commissie in het voetspoor van verre voorouders. Ter gelegenheid van vastenavond wer den er al vijfhonderd jaar geleden op tochten gehouden in Hulst. Niet alleen in Hulst overigens. Iedere plaats van enige betekenis kende in die dagen op tochten ter gelegenheid van de inhuldi ging van een vorst, van andere bijzon dere gebeurtenissen en natuurlijk ter gelegenheid van kerkelijke feesten. Op dergelijke feestdagen vertoonden rede rijkers, gezeten op 'speelwagens' die door de straten van de stad trokken, ta ferelen uit het leven van Christus. De belangrijkste ommegang was die op Tweede Pinksterdag. Het was bij die gelegenheid ontzettend druk in de stad. Verschillende hoogwaardigheidsbe kleders uit Vlaanderen kwamen met omvangrijk gevolg een paar dagen naar Hulst. We weten dat zo zeker omdat ze door het stadsbestuur werden vereerd met presentwijn. In totaal werden er bijvoorbeeld tijdens de processie van het jaar 1471 213 kannen wijn uitge schonken op kosten van het stadsbe stuur, aan onder meer de prochipapen van Sint-Gillis, de Vier Ambachten, Kieldrecht, Verrebroek, Vracene, Vroendijc en Sint Jansteen. Na 1600 kwam er een eind aan dit soort processies. De kerkelijke feesten wer den meer ingetogen gevierd en over Re derijkers vinden we niets meer terug in de archieven. Het duurde tot ver in onze eeuw voordat er weer een vastenavond feest werd gehouden in Hulst, In 1968 werd er, na een voorbereidingstijd van drie jaar, voor het eerst weer een prins carnaval aangesteld (bijgestaan door twee hofdames, een nar en een gooche laar), een Raad van Elf gekozen en een boerenkapel gevormd (De Kallesaien). Initiatiefnemers waren de heren W. Cattoir, F. van Gassen, W. Kayser en Th. Hijndrickx. In de eerste Raad van Elf hadden verder zitting: de heren R. Ne- elemans, P. Kindt, G. de Bruyn, E. Eg- germont, A Biesbroeck, M. Kommers en A Kerckhaert. Tot dan toe was het carnaval vieren in Hulst beperkt tot een enkel bal in de avonduren. Nu kwam er daarnaast nog een bezoek aan het be jaardenhuis, een maaltijd met zuur kool, een limonadebal voor de jeugd, een lampionoptocht en, om het feest af te sluiten, de verbranding van het car- nalvalssymbool Reynaert de Vos op het programma te staan. Voor de inhuldi gingen van prins carnaval hadden de initiatiefnemers in ieder geval wel ori ginele ideeën. In 1969 zou prins Rinus I aan een kabel die tussen de toren van de basiliek en het bordes van het stadhuis was gespannen, van grote hoogte afda len om ontvangen te worden door de burgemeester. Toen de prins uiteinde lijk na de indrukwekkende afdaling met een smak op de tegels in het stad huis belandde, bleek het een namaak- prins te zijn. Reclamewagens Voor het tweede jaar wilde het bestuur een echte carnavalsoptocht organise ren. Begonnen als optocht van reclame wagens is deze gebeurtenis ondertussen uitgegroeid tot een traditionele optocht die toeschouwers trekt tot ver uit de omtrek van de stad. De groep initiatief nemers is uitgegroeid tot een heuse car navalsstichting met de naam De Vos sen. Een stichting die dit jaar voor de dertigste keer een krant heeft uitgege ven waarin Prins Jan allen oproept op herhalingscursus te gaan om de verzu ring van het leven tegen te gaan. Dat is carnaval, een eeuwenoude tradi- door Marten de Jongh GOES - Tijd, geld en milieu spa ren; dat is het voordeel van schoolpoolen. GroenLinks in Goes roept de Goese basisscho len op die activiteit te stimule ren. Het poolen houdt in dat ouders om beurten eikaars kin deren naar school brengen. Schoolpoolen bevordert de ver keersveiligheid, schrijft Groen Links in een brief gericht aan directies en ouderraden. Ouders brengen vaak hun kin deren naar school. De verkeers drukte en onveiligheid rond aanvangs- en vertrektijden is daardoor groot rond de scholen, stelt GroenLinks. Een risico voor de ouders, maar nog meer voor onervaren en kwetsbare weggebruikertjes. Het poolen te voet, per fiets of per auto biedt uitkomst. Het maakt de schoolomgeving veiliger en overzichtelijker, het leert kin deren zich te handhaven in het. verkeer, ouders besparen zich' tijd en reiskosten en het milieu heeft baat bij de afname van het autogebruik. door Hans Heijt AARDENBURG - Ze woonden in Hoofdplaat in hun jonge ja ren en kwamen elkaar regelma tig op het dorp tegen. Pas op een feestje in Sasput sloeg de vonk over. De 84-jarige mevrouw G. L. Boogaard-de Poorter en haar 87-jarige echtgenoot F. J. Boogaard vierden maandag hun briljanten bruiloft in hun wo ning in Aardenburg. Plet 65 jaar getrouwde echtpaar heeft tien kinderen, 27 kleinkin deren en 22 achterkleinkinde ren. Die waren niet allemaal naar de woning aan de Landstraat gekomen. Het grote familiefeest hpeft 1 maart plaats. De West-Zeeuws-Vla- mingen werkten een groot deel van hun leven als landarbeider bij eenboer. „Mijnman vond dat werk fijn, Plij was graag buiten. Ik deed het alleen voor het geld", zegt mevrouw Boogaard. Na hun huwelijk woonden de twee echtelieden eerst een tijdje in Hoofdplaat, daarna verhuis den ze naar de Rode Hoek bij IJ - zendijke. Enkele jaren later streken ze in Zuidzande neer en sinds 1965 woont het echtpaar in Aardenburg. Voor hobby's hadden ze nooit veel tijd, omdat het werk en het huishouden zo veel uurtjes in beslag namen. „Ik kijk wel graag televisie", zegt de vrouw des huizes. „En dan vooral naar series als The' Bold and the Beautiful en Goede Tijden, Slechte Tij den. "De Aar denburgers zijn nog goed ge zond, alleen het lopen gaat ze niet zo makkelijk meer af. Mevrouw G.L. Boogaard-de Poorter zn F.J. Boogaard vierden hun 65 jarig huwelijksfeest. foto Charles Strijd Carnavalvierders op een schilderij van Pieter Breughel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 27