ROVINCIALE ZEEOWSi Annan bereikt akkoord in Irak Gedwongen ontslagen "/SN niet van tafel Fleurig carnaval 4 WEKEN Dode bij autobrand in Woiphaartsdljk Kohi staat vierkant achter Duisenberg Oranje start voorbeiding WK met zege VS reageren terughoudend op overeenkomst inspecties VOOR 15,00 JA, ik wil: Wtmm ZW 4 Overwegend droog Zonnige perioden, vanmiddag veel bewol king, maar droog. Matige zuidwestenwind. Middagtemperatuur rond 9 graden. 241e jaargang no. 45 maandag 23 februari 1998 losse nummers 1,75 pagina 16 door John Wanders BAGDAD - Secretaris generaal Kofi Annan van de Verenigde Naties en de Iraakse leider Saddam Hoessein hebben gister avond een akkoord be reikt dat volgens Annans woordvoerder solide ge noeg is om een nieuwe Golfoorlog af te wenden. Irak zal gehoor geven aan de re soluties van de Veiligheidsraad. De wapeninspecteurs van de Verenigde Naties (Unscom) krijgen onvoorwaardelijk toe gang tot alle locaties die moge lijk kunnen dienen voor de opslag of productie van massa vernietigingswapens. „We hebben een akkoord", zei een breed lachende Eckhard gisteravond om half twaalf plaatselijke tijd. „De secretaris generaal is blij met de tekst van door Marco van Barneveld WOLPHAARTSDIJK - Bij een autobrand in Wolpkaartsdijk is een, vermoedelijk Duitse, man om het leven gekomen. De auto, een Volkswagen Polo met Duits kenteken, vloog vrijdagavond om kwart voor twaalf aan de Westerlandpolderweg in brand. In de wagen bleek het gedeelte lijk verbrande lichaam van een man te liggen. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. De politie heeft geen sporen gevonden die wij zen op een misdrijf. „We gaan er niet per se vanuit dat het een misdrijf was, maar we sluiten het ook zeker niet uit", zei poli tiewoordvoerder T. Verkerke gisteren. Op de vraag waar de man zich in de auto precies bevond en of hij bekneld zat, wilde Verkerke niet ingaan. Ook de vraag of zich verdacht materiaal in de wagen van onze redactie binnenland UTRECHT - Verenigd Streek vervoer Nederland (VSN), waarvan de ZWN Groep een dochteronderneming is, sluit gedwongen ontslagen niet uit, als gevolg van een forse vermin dering van het kantoorperso neel bij het busbedrijf. Vakbonden hebben de moge lijkheid van gedwongen ontslag zaterdag niet van tafel gekregen in een laatste onderhandelings ronde over een sociaal plan. Bij de VSN verdwijnen duizend kantoorbanen. Bij de ZWN Groep staan onder meer ar- Nederlander zoek in Sierra Leone AMSTERDAM - De 36- jarige Nederlandse jour nalist en fotograaf Teun Voeten is sinds 14 februari zoek in de regio Guinee/ Sierra Leone. Voeten is freelance-jour- nalist. Hij publiceert fo to's en verhalen in Vrij Ne derland, de Belgische krant De Morgen en ande re media. De journalist is op 9 februari via Guinee in West-Afrika aangeko men. Contact De krant De Morgen, heeft vanaf woensdag vruchteloos geprobeerd met hem contact te krij gen. Dit ondanks het feit dat Voeten de gewoonte heeft om de paar dagen of vaker met de thuisbasis contact te leggen. Volgens de Nederlandse Vereniging van Journalis ten en de Journalist Safe ty Service kennen de oor logvoerende partijen in Sierra Leone een weinig vriendelijke houding te genover journalisten. De afgelopen maanden zijn zeker tien journalisten ge vangen genomen en ge marteld. ANP de overeenkomst en hij ver wacht dat het akkoord aan vaardbaar zal zijn voor alle vijftien leden van de Veilig heidsraad. Er wordt volgens de woordvoerder in het akkoord niet gerept van tijdslimieten waarbinnen de inspecteurs van Unscom hun werk zouden moe ten afronden. Irak zal zijn presi dentiële paleizen openstellen voor Unscom. „Alle grote pro blemen zijn opgelost", aldus Eckhard. Kofi Annan stond tijdens zijn besprekingen met de Iraakse leiders frequent in overleg met de p ermanente leden van de Vei ligheidsraad, de Verenigde Sta ten, Rusland, China, Frankrijk en Groot-Brittannië. Het nieuws uit Bagdad werd gister avond in Washington en Londen niettemin met de nodige scepsis ontvangen. „Eerst zien, dan ge loven", reageerde de Ameri kaanse minister van Defensie, William Cohen. De Amerikanen beschouwen Saddam Hoessein als een pathologische leugenaar bevond, wilde de politiewoord voerder niet beantwoorden. De identiteit van de man is nog niet bekend. Het lichaam is overge bracht naar het gerechtelijk la boratorium in Rijswijk, waar sectie is verricht. Omdat de auto een Duits kenteken had, heeft de politie van het district Oos- terscheldebekken de hulp inge roepen van de politie in Duits land om achter de identiteit van de man te kunnen komen. Vol gens Verkerke was daar gisteren echter nog niets van bekend. De brand werd vrijdagavond gemeld door enkele passanten. De brandweer Wolphaartsdijk wist de brand binnen enkele mi nuten te blussen, maar kon niet voorkomen dat de wagen totaal werd verwoest. De politie heeft het terrein vrijdagavond on middellijk afgezet om sporen onderzoek te kunnen doen. De uitgebrande wagen is door de politie inbeslaggenomen. beidsplaatsen op de tocht in Zierikzee, waar het bedrijf een kantoor heeft. De Axelse vakbondsvoorman Chr. Ollebek, lid van de onder nemingsraad van de ZWN Groep, vindt het principe-ak koord al met al goed uit te leg gen aan de achterban. „Er zat niet meer in." Hij durfde nog niet te voorspellen welke gevol gen de reorganisatie heeft voor kantoorpersoneel in Zeeland. „Ergens in maart zal duidelijk zijn wie tot de boventalligen be hoort." Ollebek verwacht dat er één verkeersleiding, één call- centrum, voor de ZWN Groep komt. Zierikzee, waar momen teel een ZWN-kantoor is geves tigd met een verkeerscentrale, is volgens hem niet de meest voor de hand liggende plek. „Het call-centrum zal wel ergens bij Rotterdam komen." Vangnet De vakbonden gebruiken de ko mende weken om hun leden te raadplegen. Het sociaal plan geeft een ruim vangnet voor mensen die boventallig worden verklaard. Zo is afgesproken dat VSN zich inspant om kan toormedewerkers binnen het streekvervoer aan een baan als buschauffeur te helpen. Daar naast gaan in de diverse regio's bureaus aan de slag om werk te zoeken buiten VSN. De zoekpe- riode duurt, afhankelijk van leeftijd, negen tot vijftien maanden. Wie dan nog geen werk heeft, krijgt een contract aangeboden met een bemiddelingsbureau. Doel is de ex-VSN-werknemers via uitzendwerk aan een perma nente baan te helpen. Afhankelijk van leeftijd, duurt die periode zes tot 24 maanden. Het sociaal plan voorziet ook in een vertrekpremie. Concurrentie De daling van het aantal indi recte arbeidsplaatsen van 3300 tot ruim 2300 is het gevolg van de invoering van meer concur rentie in het streekvervoer. Uit het huidige VSN dat volgens mi nister A Jorritsma een te groot marktaandeel heeft, ontstaan drie nieuwe ondernemingen: VSN-1, VSN-2 en Techniek en Handel. ANP Zelfs de hoogste praalwagens konden gisteren probleemloos door de straten van Sas van Gent toeren. foto Peter Nicolai door Hans Heijt HULST - Niet alle Zeeuwse carnavalvierders hielden het afgelopen weekeinde hun kle ren droog. De deelnemers aan de stoet in Aardenburg zagen zaterdag de regen met bakken uit de hemel vallen, maar de kwaliteit van de wagens maakte veel goed. Ook een aantal festiviteiten op de Be- velanden en Tholen had te lij den van het slechte weer. De feestgangers zochten daarom hun heil in de kroe gen. Bij de grote optochten gisteren in Hulst en Sas van Gent scheen een aangenaam zonnetje. Bovendien was het vrijwel windstil, zodat ook de hoogste praalwagens de weg op konden. De prinsenwagen in Hulst had passagiers aan boord die zich in een soort reu zenrad lieten meevoeren door de wind. De bezoekers van de optocht in Sas van Gent zagen een gevarieerde stoet voorbij komen met onder meer een circus met schuimrubberen olifanten, een sprookjeshuis en klusjesmannen die achter een molenstomp liepen. In 's Heerenhoek liep een echte 'spice-girl' mee in de stoet en was het een zware klus om in de buurt van het dorp een par- keerplaatsje voor de auto te vinden. Het carnaval op Wal cheren was iets bescheidener van aard. Toch werd in menig buurthuis of kantine aan dacht besteed aan het zotten- feest. Rustig Het begin van het carnaval is in Nederland vrij rustig verlo pen. De vrolijke noot vierde de boventoon en de politie hoef de maar weinig op te treden. In Eindhoven werden tien aanhoudingen verricht in ver band met vechtpartijen, ver nielingen en een steekpartij. Een 32-jaiïge Eindhovense is in het ziekenhuis opgenomen nadat ze door haar ex-man in haar hals was gestoken. De vrouw verkeert niet in levens gevaar, aldus een woordvoer der van de politie. Verder waren er ongeregeld heden in onder meer Gennep, Venlo en Nijmegen. Ook hield de politie op diverse plaatsen alcoholcontroles, waarbij in het land meer dan honderd processen-verbaal zijn uitge deeld- In Delft kantelde een carnavalswagen met trekker, waardoor zeven jongeren ge wond raakten. Nederlandse film in opmars die een reputatie heeft opge bouwd in het schenden van af spraken. „Laten we eerst af wachten wat de details zijn van de afspraak", aldus ondermi nister van Buitenlandse Zaken, Thomas Pickering. Kofi Annan houdt vanochtend met vice-premier Tareq Aziz een persconfei'entie in Bagdad en vliegt daarna naar New York om verslag uit te brengen aan de Veiligheidsraad. Het Pentagon heeft laten weten dat de militaire voorbereidin gen voor een aanval op Irak doorgaan. Evenals het Witte Huis, zoals gisteravond in een eerste reactie bleek, gaat het mi nisterie van Defensie ervan uit dat eerst de details van het Bag- dad-akkoord bestudeerd moe ten worden alvorens ook Was hington het groene licht geeft. De VS hebben zich altijd het recht voorbehouden een ak koord af te wijzen. GPD zie ook pagina 4: Jordanië Van Mierlo 'zucht van verlichting' BRUSSEL - Minister Van Mier lo van Buitenlandse Zaken zei gisteravond vanuit Brussel 'met een zucht van verlichting' ken nis te hebben genomen van de berichten over het akkoord tus sen Irak en de VN over de wa peninspecties. Van Mierlo zei echter eerst de details van de overeenkomst te moeten zien alvorens de houd baarheid ervan te kunnen be oordelen. Hij is in Brussel in ver band met een bijeenkomst van EU-ministers. ANP Wijdenbosch wil in Genève of Washington met Nederland praten PARAMARIBO - De Surinaam se president Jules Wijdenbosch wil dat het nog deze maand te voeren overleg met de Neder landse regering in Washington of Genève plaatsheeft. Hij zou dan graag met premier Kok wil len praten over 'onduidelijkhe den in de ontwikkelingssamen werkingsrelatie'. Wijdenbosch is zeer omzichtig te werk gegaan in zijn poging de politieke spanningen tussen Nederland en Suriname te ver minderen. Gisteren zei hij tevre den te zijn over de resultaten van de consultatiegesprekken die hij de afgelopen week heeft gevoerd. Hij won adviezen in van zijn voorgangers, Venetiaan, Shan- kar, Ramdat Misier en Chin A Sen. Ook sprak de president met oud-premiers Arron en Lach- mon en Bruma, die aan de wieg van de Surinaams-Nederlandse betrekkingen hebben gestaan. Verder raadpleegde Wijden bosch vertegenwoordigers van de vakbeweging, het bedrijfsle ven en de media. De relatie tussen Suriname en Nederland staat sinds novem ber op een laag pitje, mede door het uitvaardigen van een inter nationaal arrestatiebevel tegen de door de Nederlandse justitie van drugshandel verdachte oud-legerleider Bouterse. Wijdenbosch schrapte daarom het halfjaarlijks gevoerde be leidsoverleg tussen de ministers van Ontwikkelingssamenwer king. ANP Postduiven India steken vleugel toe bij verkiezingen NEW DELHI - Kiesf unction a - rissen in de provincie Orissa in het oosten van India houden postduiven gereed om spoedei sende uitslagen en berichten over de verkiezingen over te brengen. In afgelegen gebieden waar ra- diotelegrafie- en telefoondien sten nog niet zijn doorgedron gen, worden de postduiven ingezet. „De getrainde vogels van de Postduivendienst van de Orissa Politie, de enige van zijn soort in het land, staan klaar om verkiezingsboodschappen en berichten over eventuele onge regeldheden te vervoeren", al dus het Indiase persbureau PTI. RTR zie ook pagina 5 Jeroen Krabbé geeft Ben Kings- ley, de voorzitter van de jury van het Berlijnse filmfestival, een vette pakkerd nadat hij een prijs voor zijn regiedebuut Left Lug gage heeft gewonnen. De Haar lemse cineast Gerrit van Dijk sleepte dit weekeinde op het fes tival een Gouden Beer binnen in de categorie korte film. Nederland vóór wintersportnaties Gianni Romme (links op de foto) geniet van het vuurwerk, dat gisteren tijdens de sluiting van de Olympische Winterspelen in Nagano werd ontstoken. Romme was met Marianne Tim mer zeer succesvol voor Nederland. Beiden wonnen twee keer goud. De Nederlandse schaatsers zorgden voor een record- oogst in Nagano. Vijf keer goud, vier keer zilver en twee keer brons was de royale oogst voor de Oranje-rijders. Met die ere lijst eindigde Nederland in het medailleklassement op de zesde plaats, voor de traditionele wintersport- g O naties als Zwitserland, Oostenrijk en Frankrijk. radio en televisie: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; zeeland: 7,9,11 en 12; sport: 13,14,15,16,17,19,20,21 en 23 door Peter van Nuijsenburg BONN - De Duitse bondskanse lier Helmut Kohl steunt nog altijd de kandidatuur van Dui senberg voor het president schap van de toekomstige Euro pese Centrale Bank (ECB). Kohl zou volgens het doorgaans goed ingelichte weekblad Der Spiegel een Frans voorstel heb ben afgewezen om de eerste ter mijn van acht jaar te delen tus sen Duisenberg en de directeur van de Franse nationale bank, Trichet. De Franse president Chirac had voor-gesteld de ECB de eex-ste vier jaar door Duisen berg te lateix leiden. Daarna zou hij opgevolgd worden door Tri chet. Onberispelijk De keuze van de eerste presi dent van de ECB, die moet ga randeren dat de euro een stabie le munt wordt, heeft de Duitsei's voor een groot dilemma ge plaatst. De geloofsbrieven van Duisenberg zijn in Duitse ogen onberispelijk. Als president van de Nedei'landsche Bank was hij de onwrikbare verdediger van een hai'de gulden en volgde daax-mee de koers van de Bun desbank, voor wie een harde max'k de absolute prioriteit be zit. Wrijving Aan de andere kant is Parijs de belangrijkste bondgenoot in de EU en wil Kohl wx'ij vingen met Chix-ac ten koste van bijna alles vermijden. De vx-ees dat de Fx-ansen vxq Tiïchet politieke controle op het reilen en zeilen van de E CB willen uitoefenen en daarmee de door de Duitsers ge wenste autonomie ondergra ven, zou de voorkeur voor Dui senberg kunnen verklaren. Intussen zou volgens Der Spie gel de kritiek op de huidige EU- voorzitter Engeland toenemen. Met name de kleinere landen vinden dat de Britse premier To ny Blair te weinig doet om het conflict over het presidentschap van de ECB van zijn scher-pe kantjes te ontdoen. Bovendien zoudexx ze het een 'schandaal' vinden dat minister-president Kok, Kohl en Chirac de zaak in 'een onderonsje' willen regelen. Doordat Blair passief toekijkt zou het ccrtlflict zelfs zijn scha duw kunnen werpen op de EU- top van begin mei, waarop de euro officieel zijn zegen moet krijgen. De strijd tussen Nederland en Frankrijk zou ook het veiirou- wen in de ECB ondermijnen, nog voordat ze van start gaat. Veto Der Spiegel suggereert ook een oplossing voor het conflict. Frankrijk zou bereid zijn af te zien van haar veto tegen Dui- senbex'g in ruil voor de toezeg ging dat Parijs in 2000 de nieu we voorzitter van de Europese Commissie mag leveren. GPD (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 33,25 per kwartaal met automatische afschrijving a 93,50 Naam: Postcode: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 Bellen gaat sneller: (0118) 484216 De PZC 'n dijk van een krant 13214 000002 ■——WH V I t

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 1