Haven Schelphoek wordt natuur colijiu Carnavalsoptocht wint het met een straatlengte vam de polonaise PZC PZC Procedure camping Zoneemaire stilgezet Statenleden willen rem op duiksport in Oosterschelde Wolphaartsdijk krijgt eindelijk bouwgrond zeeland 15 Rijkswaterstaat schept broedgebied en duintjes Wandelingen door bossen Hygiëne in Puk en Muk Tholen dik voor elkaar BEVEILIGING Zorgen om ambulancevervoer Dorpsraad Burgh wil winkelstop Weer graf gevonden op Markt Drankrijder parkeert op de weg Tholen wil Brabants brandalarm zaterdag 21 februari 1998 door Herre Stegenga SEROOSKERKE (S) - Na het westelijk deel van De Schelp- hoek zal ook het resterende deel van de voormalige werkhaven bij Serooskerke worden omge vormd tot natuurgebied. De werkzaamheden worden deze maand nog hervat en moeten in april zijn afgerond. Net vóór het nieuwe broedseizoen, aldus Rijkswaterstaat. Vervolgens zal Staatsbosbeheer het beheer van het nieuwe natuurgebied over nemen. De Schelphoek is ontstaan tij dens de overstroming van 1953. Rijkswaterstaat legde er in 1966 een werkhaven aan. Deze haven werd gebruikt tijdens de eerste fase van de afsluiting van de Oosterschelde, in het kader van de Deltawerken. Daarna ver plichtte de rijksdienst zich om in overleg met de beheerders het gebied weer zoveel mogelijk in oorspronkelijke staat terug te brengen. Het westelijk deel, een beschermd natuurgebied, werd in 1993 aangepakt. Twee jaar later werden de restanten opge ruimd van de voormalige werk haven. Hierbij werd ook de oorspronkelijke zeewering te ruggebracht. Trailerhelling Na deze klus hebben de werk zaamheden enige jaren stilgele gen. In deze periode werden de verschillende bétrokkenen (naast Rijkswaterstaat en Staatsbosbeheer zijn dat Wa terschap Zeeuwse Eilanden, de gemeente Schouwen-Duive- land en de Domeinen) het eens over de invulling van de rest van het gebied. Na enig 'gesteggel' is besloten de trailerhelling te la ten liggen, meldt Rijkswater staat-voorlichter A van der Wees. Staatsbosbeheer wilde dit object aanvankelijk ver plaatsen uit De Schelphoek. In 1995 werden zelfs nog twee al ternatieve locaties genoemd: De "Val in Zierikzee en de haven van Burghsluis. De voormalige havendam gaat dienst doen als broedgebied voor kustbroedvogels als vis- diefjes en dwergsterns. Hier voor worden de verhardingen verwijderd die boven NAP lig gen. Het achterblijvende zand wordt omgevormd tot twee ei landjes, waarop een schelpen en gxindlaag komt te liggenE en ideale ondergrond voor deze zeldzame vogels, meldt Rijks waterstaat. Het vrijkomende zand wordt voor een deel ge bruikt om duintjes aan te leggen op het havenplateau, in aanslui ting op de in 1993 aangelegde duintjes in het westelijk deel van de Schelphoek. Met een an der deel van het zand zal het huidige strandje worden opge hoogd. De gemeente Schouwen- Duiveland wilde namelijk graag tegemoet komen aan de 'lokale recreatieve wensen'. De drie afgezonken caissons blij ven gewoon liggen in de werk haven, Als een herinnering aan de ramp van '53, benadrukt Rijkswaterstaat. door Herre Stegenga MIDDELBURG - De aanleg van de landschapscamping van de familie Deïst bij Zonnemaire heeft vrijdag opnieuw vertra ging opgelopen. President van rechtbank T. Damsteegt schorst de artikel 19-procedure in af wachting van een onderzoek door de Stichting Advisering Bestuursrechtspraak. Na de uitspraak van deze stichting volgt een tweede zitting. De landschapscamping ligt ge voelig bij een groep omwonen den en de Natuur- en Vogel wacht Schouwen-Duiveland. Gevreesd wordt onder meer voor een toenemende verkeers drukte en een verstoring van de landschappelijke en ecologi sche waarden van het omrin gende gebied. Tijdens een zit ting in Middelburg probeerden de tegenstanders donderdag de reeds in gang gezette (snelle) ar tikel 19-procedure stop te zet ten. Volgens deze partij is er geen reden voor een versnelde procedure. R. van de Erve (buurman van Deist) is tevreden met de uit spraak. ,,Een enorme opsteker", zegt hij. ,,De president laat een onafhankelijk orgaan een in- BURGH-HAAMSTEDE Staatsbosbeheer houdt in de voorjaarsvakantiewandelingen door de Boswachterij Wester- schouwen (dinsdag 24 februari) en de Meeuwenduinen (woens dag 25 februari) op Schouwen- Duiveland. Een gids zal de wan delaars bijzondere plekjes to nen en één en ander vertellen over het beheer van deze na tuurgebieden. Belangstellenden voor de wan deling door de Boswachterij moeten zich om 13.30 uur mel den bij de excursieschuur van Staatsbosbeheer aan de Kraaij- ensteinweg in Westenschou- wen. De wandeling door de Meeuwenduinen begint een dag later bij de uitkijktoren aan het eind van de A van der Weij de- weg in Westenschouwen. Deel nemers moeten zich vooraf aan melden bij de VW Schouwse Kust. B UR GH-HAAMS TE DE Vlooienmarkt - In recreatiecen trum Westerschouwen aan de Daleboutsweg in Burgh-Haam- stede wordt zondag 1 maart een vlooienmarkt gehouden. De markt begint om 10.00 uur. REDACTIE NOORD-ZEELAND Oude Haven 41 4301 JK ZIERIKZEE Tel: (0111)415380 Fax:(0111)414126 e-mail: redzzee@pzc.nl M. E. M. Hitzert A. Molengraaf H. Stegenga CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.city.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl houdelijk onderzoek doen. Dat schijnt uitzonderlijk te zijn." N. Deïst zegt het nieuws te betreu ren. „We zijn al zoveel jaren be zig, nu gaat het alleen maar lan ger duren." Hij lijkt zich echter geen zorgen te maken over de verwezenlijking van zijn plan. „We worden gesteund door de gemeente en de provincie en hebbenzelfs een subsidie gekre gen van het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij. Ook de ZMF vindt het plan mooi. Dat zegt toch wel wat." THOLEN - Met de hygiëne in het nieuwe kinderdagverblijf Puk en Muk in Tholen-stad is het heel goed gesteld. Dit blij kt uit een inspectie die de GGD op verzoek van de ge meente heeft uitgevoerd. Aan leiding vormden de incidenten bij een aantal kinderdagverblij ven in het land zoals die zich vo rig jaar voordeden. Bij veel van deze instellingen bleek het met de hygiëne slecht gesteld. De voormalige werkhaven in de Schelphoek. (Advertentie) Erkend Uneto maJ I b°RG Beveiligings- alarmcroep Installateur nederland Technisch Beveiligingsbedrijf 24-uurs meldkamer-service van onze regioredactie Echte carnavalvierders weten het ze ker. De belangstelling voor het ou de heidens lentefeest trekt weer aan. Er lopen weer meer mensen mee in de grote optochten en er doen er meer aan kleine carnavaleske activiteiten. Groepjes Zeeuwen reizen de komende dagen naar het oosten om zich in de Brabantse steden te storten in het jolijt. Carnaval zit weer in de lift, zeggen de gangma kers van de Vossen, de Betekoppen en wat al niet meer. Bij de reisbureaus in de provincie zien ze daarentegen ook steeds meermensen verschijnen die het einde van de winter het liefst willen vieren op een Grieks ei land of langs een verre costa. Weer an deren zoeken juist het staartje van de winter op om nog vlug even op de lange latten te kunnen staan. Wie viert er nog carnaval of wie doet het weer? In het zuidoosten van ons land mag het voor jaarsfeest een eeuwenlange traditie hebben, in Zeeland is het zelfs in het ka tholieke provinciedeel nog maar een festijn met een bescheiden historie. Zijn de Zeeuwen wel zulke carna valvierders? „Ik ben niks van plan met deze dagen", legt A de Koster uit Graauw uit. „Ik hou duiven, samen met mijn broer en dan kun je er niet zomaar tussen uit op vakantie. Bovendien geef ik niet veel om carnaval. Niet dat ik niet graag op stap ga, maar carnaval is aan mij niet besteed." De Koster gaat wel naar de optocht kijken in Graauw. „De doch ters van mijn zus doen mee en die heb ben een beetje lopen zeuren of mijn broer en ik kwamen kijken. Mijn nicht jes zitten bij de wagen van de Polder jongens uit Hengstdijk. Ach, ik ben 63 en als je wat ouder wordt, heb je alle maal geen zin meer in dat gedoe." Mevrouw DPhilemon uit Kloosterzan- de gaat ook de deur niet uit in de Kro kusvakantie. „Ik ben geen carnavaller. Vroeger wel hoor, maar ik ben nu 70 jaar en dan trekt het niet meer." Philemon gaat wel naar de stoet. „Dinsdag ga ik uitei-aard naar de optocht kijken, maar dat is dan ook alles. Waarom ik wel naar de stoet ga? Dat is iets anders hè, dat moet je gezien hebben." Aardenburger J. van Dijk viert geen carnaval. Komend weekeinde verblijft hij in Twente, dat is de reden. Wel kijkt hij als hij de gelegenheid heeft naar de optocht. Maar, meehobbelen in de polo naise, nee, daar moet hij niet aan den ken. „Ik ben niet zo'n type voor cafés." Gekke dingen Mevrouw P. de Geeter uit Aardenburg voelt zich gewoon te oud voor carnaval, maar volgt de optocht wel vanachter het raam. Die passeert elk jaar haar huis. MevrouwB. Spiegels uit Zierikzee heeft geen enkele affiniteit met het jaarlijkse feest. Ze heeft nog nooit car naval gevierd en verwacht ook niet dat het ooit zover zal komen. „Ik heb er geen mening over. Ook nog nooit over nagedacht trouwens." Volgens Miran da van der Klooster van de Intertoys in Zierikzee wordt er wel degelijk carna val gevierd op Schouwen-Duiveland. „Niet zoveel als in Brabant natuurlijk, maar sommige scholen en verenigingen doen wel mee. In de weken die vooraf gaan aan carnaval, wordt in de winkel een speciaal schap ingericht met feest artikelen. Van der Klooster merkt dat er dan meer vraag is naar dit soort 'gekke dingen'. „Maar deze artikelen worden gedurende het hele jaar verkocht hoor. Ook voor bruiloften worden ze bijvoor beeld aangeschaft." Schipper L. Polder uit Sint-Annaland noemt carnaval 'op zich een aardig feest'. „Maar jehebt van die mensen die er het hele jaar naartoe leven. Die het hele j aar allerlei dingen nalaten om vier dagen lang helemaal uit hun dak te kunnen gaan. Dat vind ik pure onzin. Je kunt toch het hele jaar uit je dak gaan." Polder heeft het carnaval al op veel plaatsen meegemaakt. Als schipper komt hij overal. „Wat mij opvalt is dat het. in België bijvoorbeeld een stuk ge moedelijker is dan hier in Nederland. En in Duitsland is het ook heel mooi." Zelf loopt Polder niet echt warm voor het feest. „Maar lig ik net ergens met m'n schip waar het carnaval is, dan wil ik ook nog wel eens een avondje door zakken. Dat wel." Zielige vertoning „Een hele nutteloze affaire", noemt J. Liplijn uit Goes het feest op zijn beurt. Zelf zal hij nooit van zijn leven hossend te zien zijn. „Maar wanneer anderen er plezier in hebben moeten ze het. zelf we ten natuurlijk." Het carnaval in Zee land noemt hij - op het feestgedruis in Sas van Gent na - een zielige vertoning. „Neem nou het carnaval in Goes. Da's toch niks." „Ik vier het nooit", zegt J. W. Geelhoed uit Oost-Souburg. „Niet dat ik er tegen ben, maar voor mij hoeft het niet zo. Ik ben wel eens naar de optocht in Lim burg gaan kijken. Dat vond ik wel leuk, omdat carnaval daar altijd gezellig met het hele gezin gevierd wordt. Hier is het zo gedwongen en wordt er weinig werk van gemaakt. Toch hoeft dat voor mij foto Willem Mieras hier niet per se veranderd te worden, want daar vind ik het echt te onbelang rijk voor." „Wie het wil vieren, gaat z'n gang maar", zegt F. Meijer uit Veere. „Ik hou er in elk geval niet van. Ik ben van me ning dat het hier goed genoeg wordt ge vierd, want als mensen het net zoals in Tilburg zouden willen, hadden ze daar al lang voor gezorgd. Ik kijk wel naar de optochten als ze toevallig op televisie worden uitgezonden. Ook ben ik eens in 's-Heerenhoek naar de optocht ge weest. Maar meer doe ik er niet aan. „Vroeger gaf ik er wel om, maar nu ben ik op de leeftijd dat ik het- niet meer vier", vertelt M. Walboom uit Vlissin- gen. „Het wordt tegenwoordig wel op een andere manier gevierd, want vroe ger zaten we met carnaval gezellig met een paar vrienden thuis. Ik heb het idee dat het de laatste j aren rustiger aan toe gaat, De optochten vind ik altijd erg mooi, maar ik ga er niet voor naar Bra bant. Ik zou het best leuk vinden als carnaval hier net zo wordt gevierd als daar, omdat daar altijd tijdens carnaval een speciale sfeer hangt. Een sfeer van saamhorigheid." Inbraak Brand Toegangscontrole T.V.-bewaking Technisch alarm Terreinbeveiliging Winkeldiefstal LEWESTRAAT 43 Overval BEL: 01 1 3-21 3720 GOES/KLOETINGE GOES - Het Patiënten/Consumenten Platform Zeeland toont zich verontrust over de dreigende verslechtering van het am bulancevervoer. Dat blijkt uit een brief van de patiëntenorga nisatie aan het dagelijks provinciebestuur. Begin deze week meldde gedeputeerde De Kok van volksgezondheid dat het ziekenvervoer in Zeeland nog slechter dreigt te worden dan nu al het geval is. Dat heeft te maken met een nieuw bekosti gingssysteem van het Centraal Orgaan Tarieven Gezond heidszorg. In Zeeland gebeurt het herhaaldelijk dat zieken auto's niet binnen vijftien minuten ter plekke zijn. Dg provincie had er op gerekend dat meer geld beschikbaar zou komen om het ambulancevervoer te kunnen verbeteren. Het tegendeel is vermoedelijk het geval. Daardoor dreigt volgens De Kok 'een onhoudbare situatie'. De Zeeuwse patiëntenor ganisatie deelt die opvatting en meent dat er vanuit Zeeland gezamenlijk actie moet worden ondernomen om te trachten de problemen rond het ziekenvervoer op te lossen. BURGH-HAAMSTEDE - De dorpsraad van Burgh-Haam- stede adviseert het college van Schouwen-Duiveland geen toestemming te geven voor de uitbreiding van het winkelbe stand in de kem Burgh. Dit meldt de dorpsraad naar aanlei ding van de door haar gehouden enquête onder inwoners van Burgh-Haamstede. Tachtig procent van de inzenders liet we ten tegen de plannen te zijn.De 'vreemde' biljetten die bij het tellen van de stemmen werden ontdekt, zijn ongeldig ver klaard. „Gebleken is dat deze biljetten op ander papier zijn gedrukt dan de officiële biljetten", verklaart penningmeester C. F. Boogerd. Wie er achter de fraude zit, is nogniet duidelijk. MIDDELBURG - Op de Markt in Middelburg hebben archeo logen weer een graf gevonden met daarin geschilderde krui zen. Het is een,eenpersoons graf waarin op alle vier de zijden een rode leliekruis staat. Volgens projectleider Paul van Kem pen wordt het tevens een priesterkruis genoemd. Het bijzon-^ dere van deze vondst is dat de kruizen, en met name die aan het hoofdeinde, helemaal gaaf zijn. Enkele weken geleden vonden de onderzoekers een graf met een daarin geschilderd ridderkruis. De vondsten zijn gedaan tijdens de herinrichting van het plein in Middelburg. HEINKENSZAND - De politie heeft in de nacht van donder dag op vrijdag op de Sloeweg bij Heinkenszand een 51-jarige automobilist uit Goes aangehouden die zijn wagen daar op een vreemde manier had 'geparkeerd'. De auto stond over dwars op de weg, klem tegen de middenberm. De bestuurder was uitgestapt en stond, zo zei hij, te wachten op hulp. Nadat de politie de auto had losgesleept werd de man meegenomen naar het bureau om een blaastest te doen. Daar bleek dat de man te veel had gedronken. Hij zal zich voor de rechter moe ten verantwoorden. SINT-MAARTENSDIJK - Het Thoolse college van B en W wil, behalve bij het brandweeralarmeringssysteem van de provin cie Zeeland, ook aanhaken bij een speciaal 'call-out-systeem van de regionale brandweer van het streekgewest West-Bra bant. Via dat systeem kunnen personen die bij bestrijding van calamiteiten een rol spelen snel worden gealarmeerd. Beidé systemen zijn nieuw. Het Zeeuwse geautomatiseerde alarrr£ systeem vloeit voort uit de Samenwerkingsovereenkomst Openbare Veiligheid Zeeland, waarvan Tholen ook deel ui£ maakt. Bedoeling van het Thoolse college is het zwaartepupl voor de alarmering bij het Brabantse systeem te leggen. door Richard Hoving MIDDELBURG - De duiksport in de Oosterschelde moet aan banden worden gelegd. Een on gecontroleerde toename van het aantal onderwaterbewegingen in de zeearm gaat ten koste van zowel de natuur als de visserij. Deze waarschuwende woorden klonken vrijdag in een vergade ring van de statencommissie ruimtelijke ordening. Gedeputeerde Staten hebben begin dit jaar een beleidsnotitie over sportduiken vastgesteld. Een belangrijk onderdeel daar van is een voox'stel om het dui ken in de Oosterschelde aan trekkelijker te maken door voorzieningen te realiseren op plaatsen waar veel duikers te water gaan. Volgens L. Vermeu len (PvdA) vox-mt de vex'dere ontwikkeling van de duiksport een mogelijke bedreiging voor de natuur in de Oosterschelde. „De draagkracht van de natuur is niet oneindig." Om verdere aantasting van de. natuur te voorkomen is het x-aadzaam om grenzen te stellen aan de duik sport, aldus Vermeulen. Het aantal duikvergunningen dat wordt afgegeven in Zeeland is de afgelopen jaren fors geste gen. Begin jaren tachtig waren dat er ruim 5.000. Twee jaar ge leden werden er ongeveer 42.000 vergunningen verstx'ekt. Het aantal duiken bedroeg vo rig jaar in heel Zeeland circa 680.000. Het merendeel van de duiken vond in de Oosterschel de plaats. J, van Ginkel toonde zich even eens bezorgd over de gx'oei van de onderwaterx-ecreatie in de zeearm. „Niet alleen de natuur maar ook de visserij kan schade gaan ondervinden van een te sterke groei van het aantal ver gunningen dat wox"dt afgege ven." F. H. van Kollem (Groen- Linlts) stelde daarop voor om zo snel mogelijk paal en perk te stellen aan het duiken in de Oos- terschelde Verkeerslichten Gedeputeerde G. de Kok (PvdA natuur) noemde het stellen van grenzen aan het aantal duiken 'bespreekbaar'. „De natuur heeft het primaat in de Ooster schelde." Gedeputeerde Staten evalueren in de loop van dit jaar de duikspoidvei'ordening. Hier bij komt ook de vraag aan de or de of de vergunningverstrek king aan banden moet worden gelegd. De suggestie van gede puteerde J. G. van Zwieten (WD, recreatie en toerisme) eex'der deze week om op de bo dem van de Oosterschelde na- tuui'schoon voor duikers aan te leggen wees De Kok van de hand. „Dat moet een spontaan idee van Van Zwieten zijn ge weest. Gezien de drukte lij kt het mij raadzamer om op de bodem van de Oosterschelde verkeers lichten neer te zetten." door Marten de Jongh WOLPHAARTSDIJK - De wo ningbouw in het Plan Koert te Wolphaartsdijk kan nog dit jaar beginnen. De nieuwe wijk biedt ruimte voor zeker 37 woningen. Voornemen is de wijk te voltooi en in drie fases. Het project moet voldoende zijn om de natuurlij ke groei van Wolphaax*tsdijk voor de komende jaren op te vangen. De nieuwe wijk genoemd naar voonnalig burgemeester C. Koext is gesitueerd ten zuid westen van het dorpshart. De lap landbouwgrond waar de huizen moeten verrijzen, ligt in geklemd tussen de molen en woonzorgcentrum Meuleweie. De planogische voorbereidin gen zijn afgerond. In het plan Koert komen vrijstaande wo ningen, twee-onder-een-kap huizen en divex-se rijenwonin- gen. Het gaat uitsluitend om koopwoningen. Bedoeling is dat er veel begi-oeiing komt in de wijk. De gemeente wil vijf ka vels zelf uitgeven. Prójectont- wikkelaar Px-o-Konsult neemt de i*est van de wijk voor reke ning. Voornemen is in mei of ju ni te beginnen met het bouwrijp maken van het texTein. Dan staid ook de verkoop. De eerste bouwwex-kzaamheden staan ge pland voor het derde of vierde kwartaal. Afgezien van het plan Koert heeft Wolphaaidsdijk op dit moment enkel nog een paar snippers grond waar nieuwe woningen kunnen komen,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 53