501 RRlSrOJ Voedselcrisis dreigt in Indonesië Albright stuurt gezinnen Amerikanen weg uit Golf 4 WEKEN Zeeuws onthaal in televisiestudio J PETER CHRIST 99,95 Kok ziet kritiek als 'influister- campagne' VOOR 15,- cJAy ik wil: Vijftien jaar cel geëist voor cocaïnesmokkel Kleinere oogsten, dalende invoer en sterk stijgende prijzen Trein botst op boomstammen Sporthelden als lijstduwers .VACATURES Aanpak van Schiphol-activisten Fataal incident schokt Vlissingers AUTHENTIC BASIC STORES MIDDKI.IIUKC ALLE LEVI'S model Wij presenteren de nieuwe collectie '1998' Langeviele 1 Lange Delft 3 DEN HAAG - Premier Kok heeft zich de afgelo pen week verbaasd over de kritiek die deze week in de media op hem is uitge oefend als zou hij de regie over zijn kabinet enigs zins kwijt zijn. „Als je ziet met wat voor voorbeelden men dan aankomt, moet ik zeggen dat de spijkers wel heel diep op laag water worden gezocht", aldus Kok gis teravond in het radiopro gramma Met het oog op morgen. Kok werd de afgelopen week verweten dat hij in kwesties als het zenden van een fregat naar de Perzische Golf, de benoe ming van prins Willem- Alexander als lid van het IOC en de koopkrachtdis cussie in het kabinet een gebrek aan regie zou heb ben getoond. Maar vol gens Kok heeft die kritiek alles te maken 'met de na derende verkiezingen' „Ik kan mij voorstellen dat de media met het oog op die verkiezingen hier en daar wordt ingefluis terd dat die Kok ook niet zo onaantastbaar is als soms uit vertrouwenspei- lingen blijkt. Dat het daarbij om beschadiging van de lijsttrekker gaat, is misschien een zwaar woord, maar toch Op de vraag of ook de coali tiepartners WD en D66 aan die fluistercampagne bijdragen, zei Kok: „Dat denk ik wel. Het komt in ieder geval niet uit mijn eigen beweging.ANP (Advertentie) Nike Sfreethiker zwait-wit-rood 39-47 adviesprijs 129.95 MIDDELBURG 99^5 Geldig l/m 21 februari 1998 Enige regen Veel bewolking en vooral vanmiddag wat regen. Middagtemperatuur circa 10 graden. Stevige zuidenwind, later zuidwest. 241e jaargang no. 44 zaterdag 21 februari 1998 losse nummers 2,50 ALLEEN ACHTER EEN GOEDE NAAM STAAT NVM o.a. Brandax in Axel, jNV Hanse Hanse in V Burgh Haamstede/Zierikzee Advertentie (eenmalig binnen zes maanden) 0 een proefabonnement van 4 weken voor 15,-. O een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 33,25 per kwartaal met automatische afschrijving kf 93,50 Telefoon: OOST-SOUBURG - De in Zeeuwse dracht gestoken voordrachtskunstenares Tine van Kooten interviewt staatssecretaris van Cultuur Aad Nuis tijdens de opening van de televisiestudio van Omroep Zeeland in Oost-Souburg. Nuis en de Zeeuwse gedeputeerde Gert de Kok namen de studio gisteren officieel in gebruik. foto Ruben O reel pagina 13: ook in weekeinde Zeeuwse tv door Ronald Frisart JAKARTA - Een voedsel crisis dreigt in Indonesië bovenop de economische en politieke crisis te ko men. Dat staat in een document van de Wereld bank, waarvan de financi ële dienst AFX gisteren in Jakarta melding maakte. De oogst van rijst, graan en so jabonen kan dit jaar tien pro cent lager uitvallen dan nor maal, vreest de Wereldbank. Dat komt door de extreme droogte van vorig jaar plus het feit dat ook na de jaarwisseling nog te weinig regen is gevallen. De Indonesische overheid doet volgens de bank zijn best de voedselvoorziening op peil te houden. Door de financiële cri sis is dat echter moeilijk. Kre dietbrieven van Indonesische rijstimporteurs werden in janu ari en begin februari niet geac cepteerd. Daardoor is de import van rijst uit Thailand en Viet nam verstoord. De Wereldbank wijst op de com binatie van minder aanvoer van voedsel, minder inkomen voor de armen en sterk stijgende prij zen van eerste levensbehoeften als rijst en spijsolie. Die opeen stapeling kan volgens de bank leiden tot een voedselcrisis met ernstige sociale gevolgen. Naar aanleiding van de prijs stijgingen zijn in tal van Indo nesische plaatsen al rellen uit gebroken. Tot nu toe vielen daarbij vijf doden. Van dinsdag tot en met donderdag waren er ongeregeldheden in Kendari, de hoofdplaats van de geïsoleerde provincie Zuidoost-Sulawesi. Gisteren bleef geweld uit. Wel was de sfeer gespannen. De commandant van het elite korps Kopassus (de rode baret ten) sprak gisteren zijn zorg uit over het straatgeweld. „We zijn zeer bezorgd dat het onze socia le harmonie en nationale een heid kan bedreigen", zei luite nant-generaal Prabowo Subianto, een schoonzoon van president Soeharto. Prabowo wordt binnenkort commandant van Kostrad, de strategische re serve. Dat commando was de laatste militaire post van gene raal Soehai*to voor hij in 1966 de macht in Indonesië overnam. Hulp Minister van Financien Mar'ie Muhammad heeft de rijke indu strielanden hulp gevraagd bij het oplossen van de financiële crisis. Dat zei Mar'ie gisteren te gen een parlementscommissie in Jakarta. Hij heeft de G-7 - de Verenigde Staten, Japan, Duits land, Groot-Brittannië, Frank rijk, Italië en Canada - onder meer gevraagd wat volgens hen de beste manier is om de koers van de roepia te stabiliseren. De Indonesische munt verloor sinds juli vorig jaar 70 procent van zijn waarde ten opzichte van de Amerikaanse dollai'. Indonesië overweegt koppeling van de roepia aan de dollar. Dat plan is echter op zeer veel kri tiek gestuit, onder meer van het Internationale Monetaire Fonds (IMF). De tegenstanders achten succesvolle maatregelen alleen mogelijk als Indonesië eerst de bezem haalt door zijn doodzieke banksector en een oplossing vindt voor de enorme buitenlandse schuld. Het IMF heeft zelfs gedreigd de geldkraan dicht te draaien als Jakarta toch op korte termij n de roepia aan de dollar koppelt in stelt. Onder IMF-leiding stelde de internationale gemeenschap eind vorig jaar 43 miljard dollar hulp beschikbaar. Daaxvan is tot nu toe drie miljard aan Indo nesië xiitgekeerd. GPD RUURLO - Een passagierstrein is gistermiddag tussen Ruurlo en Lichtenvoorde/Groenlo op enkele boomslammen gebotst die op de rails lagen. Politie en NS denken dat de stammen op de rails zijn gelegd. Bij de botsing raakte niemand van de 2 5 passagiers gewond. De diesel-trein is zwaar bescha digd. Het voeruig is naar Zwolle gesleept. Uit de trein zijn tien tallen liters dieselolie gelekt. Op de plaats van het ongeval zal in een later stadixxm de vervuilde grond worden afgegraven. Reizigers tussen Ruxirlo en Win terswijk werden tijdelijk met bussen vervoerd. Rond half zes was de stremming opgeheven. Een NS-woordvoerder zegt dat vaker obstakels op de rails wor den gelegd, maar dat het on doenlijk is het 3000 kilometer lange spoorwegnet constant te Controleren. ANP Wat hebben bokster Regilio Tuxxr, oud-schaatskampioen Hil- bert van der Duim en voetballer Ronald de Boer gemeen? Ze doen niet alleen aan sport, ze geven ook de lokale politiek een zetje. De één verbindt zijn naam aan een Ouderenpartij, de ander figureert in een VVD-spotje, de derde is zelf rechtstreeks in de lokale politiek terecht gekomen, De bekende sporter als lijstduwer: een nieuwe rage. £k~ feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 7; radio en televisie: 8 en 9; zeeland: 13,14,15,17 en 19; sport: 21, 22 en 23; reportage: 25,26,27, 29, 31 en 33; vrije tijd: 37; bouwen en wonen: 38; tafel en trend: 39; auto motor fiets: 41; natuur: 43; wetenschap en techniek: 45 door Aector Dooms gevens die niet te controleren zijn. Ik ver-baas me erover dat er- geen enkele arrestatie in Vene zuela is geweest." Hij was ervan overtuigd dat ook de infiltrant, een ex-Goesenaar, op de zitting had kunnen komen. „Dan was er bewijs geweest dat hij mijn cliënt nooit gezien heeft." Hij vroeg het Openbaar Ministerie niet ontvankelijk te verklaren en in enkele gevallen om vrij spraak. Uitspraak 6 maart. door John Wanders BAGDAD - De Amerikaanse minister van Buitenlandse Za ken Albright heeft gisteren de gezinnen van Amerikaans over heidspersoneel in Koeweit en Israël aangeraden deze landen te verlaten. Dit advies geldt ook voor diplomaten wier aanwe zigheid niet dringend vereist is. Deze stap bevestigt dat een grootscheepse luchtaanval op Irak nog maar een kwestie van dagen is. De Veiligheidsraad is gister avond akkoord gegaan met een verdubbeling van de hoeveel heid olie die Irak mag verhopen om van de opbrengst voedsel en medicijnen te kunnen betalen. De tot 5,2 miljard dollar aan olie-opbrengsten per zes maan den mag pas beginnen nadat Bagdad aan de secretaris-gene raal van de VN, Kofi Annan, een gedetailleerd plan voor de be steding van het geld heeft voor gelegd. De maatregel wordt ge zien als een ondersteuning van de missie van Kofi Annan in te kunnen terugkeren met 'een resultaat dat voor iedereen ac ceptabel is'. Annan, die waar schijnlijk tot en met zondag in Bagdad blijft, moet maandag verslag uitbrengen aan de Vei ligheidsraad. Saddam Hoessein staat niet be leend om zijn buigzaamheid. Bovendien is de manoeuvreer ruimte van Kofi Annan beperkt. De Amerikanen hebben geen ruimte gelaten voor een route die het de Iraakse leider moge lijk maakt in te binden zonder- gezichtsverlies. „Het mogelijke gezichtsverlies voor Saddam is - zoals u mis schien zult begrijpen - niet onze eerste zorg", zei de Amerikaan se plaatsvervangend minister- van Buitenlandse Zaken, Stro be Talbott, deze week. De Ame rikaanse regering heeft duide lijk aangegeven dat ze de missie van Kofi Annan beschouwt als de laatste kans op een vreedza me oplossing. Komt de secreta ris-generaal terug met lege of halflege handen, dan wordt het oorlog. De nieuwe Golfoorlog zal moge lijk al over enkele dagen begin nen met een nachtelijke aanval. De operatie begint met het afvu ren van kruisraketten. De onbe mande projectielen zullen op veilige afstand worden gelan ceerd vanaf marineschepen en onderzeeboten in de Perzische Golf en vanaf B-52 bommen werpers, afkomstig van de Amerikaanse basis Diego Gar cia in de Indische Oceaan. De eerste doelen zijn de Iraakse ra darinstallaties, commandopos ten en luchtafweer. Zodra de kruisraketten openin gen ('veilige trechters') hebben gecreëerd in de Iraakse luchtaf weer, komen de bemande vluch ten op gang. De Amerikanen hebben vierhonderd vliegtui gen in de Golfregio. GPD MIDDELBURG - Tegen een 38- jarige Amsterdammer is vrijdag bij de rechtbank in Middelburg vijf tien jaar cel geëist voor de rol die hij zou hebben gespeeld in grootschalige cocaïnesmokkel van Venezuela naar Antwerpen. Officier van justitie mr.J. M. Va- lente achtte bewezen dat de ver dachte betrokken is geweest bij wereldwijde transporten. Het ging daarbij om tenminste 3.500 kilo cocaïne met een straat waarde van ruim 120 miljoen gulden. Volgens de officier had de man - hij werd in drugskrin gen Junior genoemd - deel uit gemaakt van twee criminele or ganisaties. Centraal stonden twee grote partijen (1.100 en 2.200 kilo) co caïne, die in 1992 en '93 per schip vanuit Venezuela naar Antwerpen waren vervoerd. De cocaïne zat in containers met op cokes lijkende brokken. Volgens Valente was de verdachte met zijn broer ook betrokken bij de verkoop van de drugs. De broers hadden contacten met accoun tants die het drugsgeld witwas ten. Grote sommen geld werden ingewisseld voor cheques. Va- lente: „De banken moeten boter op hun hoofd hebben gehad." Bij de tweede partij drugs van 2.200 kilo, die via het Calikartel in Colombia liep, was men op de hoogte van de komst. De officier verzekerde dat de verdachte hierin een dubbelrol had ge speeld. „Hij zat tegelijkertijd in twee organisaties. Op Barbados heeft hij een voorschot van 50.000 dollar aan een pseudoko- per betaald voor een transport naar Miami." De verdachte kon vluchten toen zijn broer eind '94 werd aangehouden.„Dan zou je zeggen hij houdt er mee op! Maar hij blijft gewoon door gaan, want hij was daarna be trokken bij transacties op Schiphol en Amsterdam. Dat verontrust me." Bij de handel in Amsterdam werd Junior op 14 november '96 gearresteerd. Raadsman mr. J. B. Boone be kritiseerde het dossier: „Het Openbaar Ministerie heeft ge- Het is twijfelachtig of de diplo matieke missie van Kofi Annan, de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, zal leiden tot het mirakel waarop velen ho pen. Zelf is hij 'redelijk optimis tisch' en zei te hopen uit Bagdad De Iraakse vice-premier Tareq Aziz (rechts) verwelkomde Annan gisteren in Bagdad. foto Ramzi Haidar/EPA (Advertentie) VANDAAG IN DEZE KRANT!! Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: (0118) 484216 De PZC 'n dijk van een krant Justitie is van plan de milieuactivisten, die donderdag op een KLM-Boeing ldommen, hard aan te pakken. Schiphol heeft ondertussen besloten het populaire panoramaterras, dat jaarlijks wordt bezocht door een miljoen mensen te sluiten. Via het terras wisten de activisten donder dag bij de vliegtuigen te komen. Met twee bosjes chrysanten en een afscheidskaart op de on- heilsplek bewezen vrienden gis teren de laatste eer aan de man die donderdag bij een vechtpar tij in de Vlissingse Bonedijke- straat om het leven kwam. Onder buurtbewoners is het in cident het gesprek van de dag. „Vroeger was dit een nette buurt. Maar nu durf ik 's nachts niet meer al- O leen de straat op."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 1