Wallage pleit voor Schelde Groep PZC Ruziënd dokterspaar houdt Oostkapelle in zijn greep Gasunie bereikt Woningcorporaties boeken fikse winst Groen College groeit stormachtig Oesterteler wil raapvergunning akkoord met boeren over pijpleiding Pierenspitters eisen schadevergoeding zeeland 17 Zandschip vast op Oosterschelde PvdA-fractievoorzitter ziet verhuizing naar Vlissingen-Oost wel zitten kG?O.N fJAR-M zaterdag 21 februari 1998 door Richard Hoving VLISSINGEN - De zeventien woningbouwcorporaties in Zeeland hebben in 1996 geza menlijk een winst van bijna 13 miljoen gulden geboekt. In 1995 was er nog sprake van een verlies van 26 miljoen gulden. De financiële positie van de corporaties is nagenoeg gelijk gebleven. Dit blijkt uit het gis teren verschenen Macrobeeld Sociale Huursector Zeeland 1996 van het ministerie van VROM. Het macrobeeld is gebaseerd op cijfers die door de Zeeuwse woningbouwverenigingen bij het Rijk zijn ingediend. De cor poraties in Zeeuws-Vlaande- ren boekten het beste resultaat. De winst bedroeg hier ruim tien miljoen gulden. Op Wal cheren was er sprake van een negatief resultaat van onge veer anderhalf miljoen. In de Oosterschelderegio was de winst ruim vier miljoen. Het positieve resultaat is voor al te danken aan de verkoop van huizen. Het eigen vermo gen van de Zeeuwse corpora ties liep in 1996 op tot 209 mil joen gulden. De gemiddelde maandhuur be droeg 592 gulden, 5,3 procent hoger dan in 1995. door Maurits Sep VLISSINGEN-OOST - Verhui zing van de Koninklijke Schel de Groep van het centrum van Vlissingen naar Vlissingen- Oost is niet onhaalbaar, maar het zal enig vernuft vragen dit ook voor elkaar te krijgen. Dat verklaarde J. Wallage, fractie voorzitter van de PvdA in de Tweede kamer, gistermiddag na een werkbezoek aan de KSG in Vlissingen-Oost. „Als je kijkt naar het ruimtebe slag van De Schelde in Vlissin gen en naar de alternatieve be stemming van het terrein, kan ik me voorstellen dat het voor Vlis singen aantrekkelijk is dat De Schelde verhuist." Ook voor De Schelde zelf is dat aantrekke lijk. Wallage: Huisvesting op een locatie kan jaarlijks vijftien miljoen gulden operationele winst opleveren. Dat is zo'n tien miljoen gulden meer dan nu. Dat is natuurlijk heelbelangrijk voor het bedrijf." Haast is er echter niet geboden bij de verhuizing en dat geldt ook voor de beslissing over de toekomst van de Koninklijke Schelde Groep, stelde Wallage. „Wat mij in de eerste plaats is opgevallen, is dat er geen acute problemen zijn. In de media ver- Open dag bij Paardoes VLISSINGEN - Manege Paar does van stichting Arduin houdt dinsdag 3 maart een open dag op het terrein aan de Bosweg 8 in Vlissingen. Mensen met een handicap kunnen die dag een gratis proefles krijgen. Er zijn rondleidingen over het complex en men kan- de kinderboerderij en uitspanning bezoeken. Ook worden er demonstratielessen gegeven. schenen nogal wat zenuwachti ge berichten, maar daar is geen enkele aanleiding voor. Ik heb van de Centrale Ondernemings raad begrepen dat een concern met een scherpe bedrijfspolitiek voldoende emplooi kan vinden. Bovendien is de orderporte feuille niet slecht. We kunnen daarom in een zekere rust in de zomer een beslissing nemen over de toekomst van De Schel de." Verkoop Voordien zal Max de Jong, voor malig mediatopman en be stuurder van Stork, een advies uitbrengen over wat er met de KSG en de afzonderlijke bedrij ven moet gebeuren. De Jong licht in opdracht van minister Wijers van Economische Zaken de scheepswerf door. Verkoop van het hele bedrijf of onderde len eiwan wordt niet uitgeslo ten. De staat bezit negentig pro cent van de aandelen van De Schelde, de overige tien procent is in handen van de Stichting Economische Ontwikkeling Zeeland (SEOZ). De Centrale Ondernemingsraad van de KSG heeft er gisteren bij Wallage op aangedrongen te pleiten voor het intact laten van het bedrijf en niet over te gaan tot het afstoten van losse onder delen. Die boodschap was bij de PvdA-fractievoorzitter luid en duidelijk overgekomen. Toe zeggingen, hierover heeft hij de ondernemingsraad niet gedaan. Wallage erkende het grote stra tegische belang van de KSG. „Dit is de enige plek in Neder land waar dit soort marinesche pen worden gebouwd. De combinatie van moderne tech nologie en ambacht is belang rijk. Zeker voor Zeeland. De werkgelegenheid trekt in het al gemeen ook hier aan, maar de industriële werkgelegenheid staat onder druk." DeMarlin ingebed in wat ook zijn lading is: zand. foto Wim van Vossen van onze regioredactie STAVENISSE - Het Belgische zandschip Marlin is vrijdagochtend rond 9.00 uur vastgelopen op een zandbank bij de Witte Tonnen Vlije in de Oosterschelde. Een na- vigatiefout is vermoedelijk de oorzaak. Sleepboten van van Multraship uit Terneuzen wisten de Marlin 's avonds rond acht uur vlot te trekken. Het schip werd vervolgens naar de haven van We- meldinge gebracht. De in Hansweert gestationeerde Zephy- rus ondernam samen met de sleper Janny B. overdag bij laag water al een poging, maar die moest worden gestaakt omdat het zandschip dreigde te breken. Om dat te voorkomen werden het kraanschip Ri- Jos en het vrachtschip Vertrouwen opge roepen, die het grootste deel van de acht honderd ton zand overzetten. Bij hoog water wisten de slepers, aangevuld met de Multratrug 5 en de Fonda, het schip heel huids van de plaat te trekken. Het kan waarschijnlijk op eigen kracht de reis ver volgen. door Henk Postma GOES - Het Groen College in Goes is de afgelopen jaren stormachtig gegroeid. Sinds de school nu bijna zes jaar geleden de nieuwbouw achter het NS- station in gebruik nam, steeg het aantal leerlingen met de helft. Die groei was niet voor zien. De nieuwbouw is daarom nu al aan een forse uitbreiding toe. Gistermiddag ging de vlag in top omdat bij de bouwwerk zaamheden het hoogste punt is bereikt. De nieuwe ruimten, in totaal 2500 vierkante meter, ko men met ingang van het nieuwe schooljaar in gebruik. Op het Groen College volgen nu ruim 750 leerlingen dagonder wijs; tweederde, van hen op voorbereidend en de rest op middelbaar beroepsniveau, Daarnaast krijgen tweehon derd leerlingen er les in het ka der van het Leerlingstelsel en worden tientallen cursussen ge geven. Vooral de afdelingen Groene Ruimte en Bloemschik ken kregen de afgelopen jaren een veel grotere toeloop van nieuwe leerlingen te verwerken dan verwacht. Ligging Woordvoerder Piet Voet van het Groen College noemt de gunsti ge ligging van de school een van de belangrijkste oorzaken van de groei. De nabijheid van het NS-station maakt de opleidin gen ook voor leerlingen van bui ten de streek goed bereikbaar. Ook het feit dat de school is ge vestigd in een nieuw gebouw dat goede faciliteiten biedt, zoals een groot dierenverblijf, zou op §cholieren aantrekkingskracht uitoefenen. Daar komt nog bij dat jongeren steeds meer be langstelling hebben gekregen voor opleidingen die met natuur en milieu te maken hebben. Echt nieuwe opleidingen kwa men er de afgelopen jaren niet bij. Maar het aantal opleidings niveaus en varianten is sterk uitgebreid. Komend schooljaar begint wel een nieuwe oplei ding; technisch recreatiemede werker. Als de huidige bouw werkzaamheden achter de rug zijn. heeft de school er tien leslo kalen, drie docentenkamers, een gymnastiekzaal en drie praktijkruimten bij. Verder worden de huidige kantine, hal en garderobe naar het nieuwe deel van het gebouw verplaatst. De vrijkomende ruimte wordt gebruikt voor een open leercen trum en de mediatheek. Er ko men ook studiehoeken waar leerlingen zelfstandig en in klei ne groepjes kunnen werken. Met de uitbreiding is zo'n zes mil joen gulden gemoeid. van onze regioredactie DEN HAAG - Vroeger was oes- terrapen een sport met nage noeg geen overheidsbemoeie nis. Sinds de oprichting van het Staatsnatuurmonument Oos terschelde Buitendijks zijn er regeltjes. Te strenge regeltjes, vindt Oesterhandel K. J. van IJs seldijk BV. uit Yerseke. Van IJsseldijk deed gisteren zijn beklag bij de Raad van State omdat hij van Landbouw, Na tuurbeheer en Visserij geen ver gunning krijgt voor oesters ra pen langs de Oosterschelde. Alleen professionele oesterra- pers die kunnen aantonen dat ze al voor 1990 oesters raapten, komen tegenwoordig in aan merking voor een vergunning. Van IJsseldijk heeft volgens het ministerie niet hard gemaakt dat hij voorheen ook raapte. Kweekvelden „Ze vragen het onmogelijke", vindt de oesterman, Door mid del van zijn boekhouding moet hij aantonen dat hij al tijd al oes ters raapte. „Hoe kan dat nou. Je raapt gratis. Vervolgens worg den ze uitgezet op de eigen kweekvelden. Twee jaar later zijn ze wat waard en in de boe ken terug te vinden", zei hij. Het ministerie verwijt de Yerse- kenaar dat hij geen verklarin gen van visserij-ambtenaren heeft verzameld. De afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State hoopt binnen zes weken uitspraak te doen. door Rolf Bosboom OOSTKAPELLE - Onmin tussen de beide huisartsen in Oostkapelle houdt het dorp nu al maanden in de greep. De inwoners zijn bezorgd, zeker nu een van de dokters haar werkzaamheden heeft neergelegd. Een oplossing van het conflict is, ondanks de aanstelling van een 'crisismanager', nog niet in zicht. Het artsenechtpaar G. C. M. Rullens en M. J. M. E. Mol had jarenlang een geza menlijke praktijk aan de Dorpsstraat, met een nevenlocatie in Grijpskerke. Enkele jaren geleden ontstonden hu welijksproblemen, die uitmondden in een scheiding. De privéperikelen ble ken ook door te werken in de praktijk, waar een onwerkbare situatie ont stond. Mol meldde zich ziek en heeft geruime tijd thuis gezeten. Toen Mol haar werkzaamheden in sep tember 1997 wilde hervatten, bleek haar ex-echtgenoot niet bereid mee te werken. Hij dreigde haar de toegang tot de praktijk te ontzeggen. Een kort ge ding dat daarover in november diende, gaf als resultaat dat beide artsen hun werk moeten kunnen uitoefenen. M. Weststrate, directeur van de Districts Huisartsen Vereniging in Zeeland, werd aangesteld als bemiddelaar. Tot een doorbraak hebben diens in spanningen nog niet geleid. Mol is als gevolg van de slechte werksfeer sinds kort zelfs weer ziek thuis. 'Door de om standigheden gedwongen onderbreek ik mijn werkzaamheden als huisarts voor onbepaalde tijd', meldt zij van daag in een advexdentie in de PZC. Haar werk wordt overgenomen door Rullens en R. Wolders, die als waarne mer sinds oktober in de praktijk werk zaam is. Patiënten kunnen bij beide te recht. Patiënten „We zijn er nog niet in geslaagd een op lossing te vinden die beide partijen on derschrijven", zegt Weststrate over het conflict. „Ik blijf het proberen. Ik kan het me niet permitteren om te zeggen: ik zie er geen gat meer in.Weststrate houdt ondertussen in de gaten of pati ënten nadeel ondervinden van de situa tie ('dat zou volstrekt onacceptabel zijn') en hoe het de assistentes in de praktijk vergaat. „Die moeten werken in een situatie die je niemand toe wenst." De oplossing waar Weststrate op aan stuurt is splitsing van de praktijk. Een knelpunt is dat Rullens en Mol een BV voeren, die wel juridisch maar nog niet fiscaal te splitsen is. Een tweede locatie is in beeld: het voormalige kruisge- bouw tegenover de Rabobank. Daar speelt het probleem dat er onderhan deld moet worden met twee eigenaren: met de Thuiszorg over het gebouw en met de gemeente Veere over de grond eromheen. De bezorgheid onder de inwoners heeft geleid tot de oprichting van het Comité Patiëntenbelangen Oostkapelle, met een heus Comité van Aanbeveling met onder anderen oud-wethouder A Don. In september, toen Mol dreigde niet meer aan het werk te kunnen, heeft het comité in het dorp de meningen ge peild. Van de 428 ondervraagden on derschreven 366 (86 procent) de opvat ting dat 'dokter Mol in staat moet wor den gesteld, zonder belemmering, haar praktijk te hervatten'. Volwassen „Het ging ons erom dat we een tweede arts wilden behouden", zegt G. Sarneel van het comité, die weet van patiënten die inmiddels naar andere huisartsen op Walcheren zijn overgestapt. „We hebben niets tegen Rullens als huisarts, maar je verwacht toch dat iemand in zo'n situatie op een acceptabele, vol wassen manier reageert. Het onwillig zijn ligt aan de kant van Rullens." Na de enquête heeft het comité de kwestie overgelaten aan de advocaten van beide partijen. De recente ontwik kelingen hebben de leden echter weer alert gemaakt. Sarneel: „We hebben overwogen een schrijven te doen uit gaan naar alle inwoners met de bood- De namen van beide dokters prijken nog op het naambord, maar van een gezamenlijke praktijk is nauwelijks meer sprake. foto Dirk-Jan Gjeltema schap dat het zo niet langer kan." Daar heeft het comité voorlopig van afge zien, in de hoop dat Weststrate alsnog een oplossing bereikt. „We willen de zaak op dit moment niet bemoeilij ken" aldus Sarneel. Rullens hoopt dat de splitsing van de BV snel kan worden gerealiseerd. „Er liggen voorstellen en wat mij betreft gaan we daar snel mee aan de slag. Het is ook in het belang van de patiënten en het personeel dat er snel duidelijkheid komt. De traagheid ligt zeker niet bij mij." Volgens Rullens is het onvermijdelijk dat privéproblemen gevolgen hebben voor de werksituatie. „Om binnen ons vak te kunnen samenwerken, moet je heel goede afspraken maken. Dat ging gewoon niet meer Ik denk dat beide partijen dat hebben ingezien." Mol heeft geen behoefte aan commen taar. „Ik wil buiten de publiciteit blij- fmj van/fwiesbueexci z&ow-cofjêir t&eveh CE kuw het socofn ZCWSF TEOiS £SS SSMvoudi6 4CV(ES 15 vouxewe om €eh cesamsffle weef cppemcsie setten, neem ce omsumcenae ne ue hebben isasefxst COR DE JONGE ype b/paroze zi&j<z£ ohcefwiissuxfn "pfuk ce wef&mk" smmwecmbuiéeninhét max swmf£r"pruifje#t>pi!'....a?g&v neee&wsct£eiu^pmr<sebmpheip 3/f busmss 6 se ca/e0jjelseh hu n4ae pe_ L. W 1 maf ik)e25(mf, door Barend Pelgrim AXEL - Drie van de zes grondei genaren die bezwaar hebben ge maakt tegen de aanleg van een dubbele gasleiding van Delta Nutsbedrijven en de Gasunie zijn alsnog akkoord gegaan. De aardgas-pijpleiding is nodig voor de doorvoer van goedkoop Brits aardgas en moet ingegra ven worden tussen het Belgische Zelzate en het Brabantse Os- sendrecht. De klachten van de zes liepen uiteen van bezwaren tegen de diepteligging en de onderlinge afstand tussen de twee buizen tot de hoogte van de schadever goeding die Gasunie en Delta Nuts hen aanbood. De bezwaar makers hadden kanttekeningen geplaatst bij de aanleg, omdat ze betwijfelden of de leiding te maken heeft met de instand houding van de openbare gas- voorziening. Ze menen dat de buis bestemd is voor industriële doeleinden en dus geen alge meen belang dient. In het kader van de geldende ge- doogplicht is sinds december van het afgelopen jaar onder handeld tussen de maatschap pijen en de grond eigenaren en drie van hen hebben nu gete kend. Woordvoerder H. van Donselaar van de Gasunie ver wacht dat ook met de resterende drie landeigenaren tot een ver gelijk kan worden gekomen. „Plet probleem is dat zij een ex tra hoge vergoeding vragen en daar kunnen wij hen niet in te1 gemoet komen. Iedereen wordt op dezelfde wijze behandeld" Claims De standaardvergoeding die Gasunie en Delta in dit soort si tuaties uitkeren, bedraagt vijf tien gulden per strekkende me ter buis plus de vergoeding voor de geleden gewassenschade. Sommige bezwaarmakers clai men sommen van enkele tien duizenden guldens. Mochten de partijen niet tot een overeen- komst komen dan kan dwang worden toegepast via de ge- doogplicht, maar Van Donse laar hoopt dat het niet zo ver hoeft te komen. De twee maat schappijen hadden verwacht x-ond maart of april te kunnen starten met de werken, maar dat hangt nu dus af van de verdere onderhandelingen door Theo Calkoen DEN HAAG - Een forse schade vergoeding van het ministerie van Laixdbouw, Natuurbeheer en Visserij (LNV). Daar zijn de beroepszeepierenspitters J. An- tonissen uit Colijnsplaat en J. W. Meijer uit Yerseke op uit. LNV is er mede verantwoorde lijk voor dat het Staatsnatuur monument Oosterschelde werd opgericht. Omdat het ministerie er niet aan deiikt om uit te ke ren, eistexx de twee gisteren bij de Raad van State geld. Tevens plaatsten ze vraagtekens bij het vergunningenbeleid. Vroeger kon overal langs de Oosterschelde naar zeeaas wor den gezocht. Nadat er een na tuurmonument was opgericht, is het spitgebied beperkt. Onge veer 1.100 hectare schorren en slikken staat nog open. De spit- ters kunnen bij de Deltafedera- txe een vergunning aanvragen. „Ze doen alsof op al die 1.100 hectare zeeaas zit. Maar zo is het niet. Het zit misschien maar op 100 hectare. En daar gaan ze al lemaal heen", merkte Meijer op. Met die 100 hectare zouden alle spitters, zowel professioneel als amateurs, het moeten doen. „Puur onredelijk", noemde Meijer dat. De bèroepsspitters zouden een voorkeursbehande ling moeten krijgen. Hij en An- tonissen hebben toestemming van paxliculiere eigenaren om op hun schoiTen te spitten. Om dat de Deltafederatie en het mi nisterie daarvoor geen vergun ning willen verlenen, moeten Meijer en Antonissen ook naar de algemene gronden. Op die leeggespitte gx-onden is volgens hen geen droog brood meer te vex-dienen en daarom wil het duo beroepsspitters nu geld zien. Hoeveel? „Dat zien we la ter wel. Eerst moet er vastge steld worden dat er een vergoe dingsplicht bestaat", stelde Meijer diplomatiek. De Raad van State doet over een week of zes uitspraak.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 17