Jusuf Habibie krijgt steun Indonesische strijdkrachten PZC Russische rekruten klagen over geweld Suriname wil overleg met Nederland op neutraal terrein Buitenechtelijke dochter Mussolini eist erkenning buitenland VN-topman morgen in Irak "BT Voyager-1 is 10,5 miljard kilometer van aarde Opnieuw slachting in Algerije Geen strafbare feiten bij Estonia Voorjaarskinderen zijn langer Valentijnskaart kost Brit prijs Hittebron in Zuidpoolgebied Wanhopige strijd tegen de Rimac K 1 Noord-Koreaanse diplomaten klussen bij als drugskoeriers Duitse SFOR in opspraak door nazi-uitlatingen Operatie Havel succesvol donderdag 19 februari 1998 van onze redactie buitenland MOSKOU - Dienstplicht en geweld zijn in het Russische le ger vrijwel synoniem. Om deze traditie te doorbreken heeft el ke legereenheid sinds kort een telefonische melddienst die ge welddaden en mishandelingen registreert. Sinds december vorig jaar zijn al duizenden telefoontjes bin nengekomen. "Veel ervan heb ben te maken met de wrede ontgroeningspraktijken tegen jonge soldaten. De lijn is inge steld op last van de hoogste mi litaire aanklager. De dienst plichtige kan zijn klacht direct kwijt aan de aanklager. De instelling van de meid- dienst is een belangrijke stap vooruit in het hervormingspro ces van het ondoorzichtige en autoritaire Russische leger. Ve le lokale commandanten heb ben zich dan ook heftig verzet tegen deze mogelijkheid. De melddienst is echter ook bij niet-clienstplichtige militairen populair. Zo kwamen er tele foontjes binnen van officieren die wat kwijt wilden over ver kwisting van geld en misbruik van posities. Anderen maakten zich zorgen over hun positie door hervormingen in het leger. Ook bellen veel moeders van dienstplichtigen op. Volgens de officiële statistie ken kwamen het afgelopen jaar 21 dienstplichtigen op geweld dadige wijze om het leven en pleegden er 414 zelfmoord. Volgens advocatencollectieven voor dienstplichtigen ligt het werkelijke dodental onder re kruten tien keer hoger. Zij schrijven dit vooral toe aan al lerhande ongelukken. ANP a m Het Nederlandse fregat Abraham van der Hulst passeert het Suez-kanaal op weg naar de Perzische Golf. foto Norbert Schiller/AP van onze redactie buitenland PASADENA- Het Amerikaanse ruimte schip Voyager-1 is sinds deze week het verst van de aarde verwijderde, door men sen gemaakte voorwerp in het heelal. De Voyager is nu 10,5 miljard kilometer van de aarde. Dinsdagmiddag werd het oude record van de Pioneer 10 gebroken. Voyager-1 werd op 5 september 1977 ge lanceerd met meetinstrumenten en diver se boodschappen aan eventuele buiten aardse wezens aan boord. Door de grote afstand die in ruim twintig jaar is afgelegd, duurt het nu meer danne- geneneenhalf uur voordat een signaal van het ruimteschip de aarde bereikt. Dat sig naal is bovendien twintig miljard keer zo zwak als de kracht van een horlogebatte rijtje. De Voyager wordt in de ijskoude duisternis die in de rand van ons zonne stelsel heerst voortgedreven door enkele krachtige nucleaire batterijen, die het vaartuig tot 2020 aan de gang moeten kunnen houden. Als het zover komt, is de Voyager 22,5 miljard kilometer van de aarde verwijderd. De Pioneer 10, die precies de andere kant op werd gestuurd als de latere Voyager, werd op 2 maart 1972 de ruimte ingescho ten. De Pioneer-10-missie eindigde offici eel op 31 maart vorig j aar, maar nog steeds worden gegevens naar de aarde gestuurd. De boodschappen aan de buitenwereld zijn deels vervat in een gouden langspeel plaat met een doorsnee van 30 centimeter met daarop de geluiden van onder meer wind, regen, een chimpansee, een Satur- nus-raket, voetstappen, hartkloppingen, gelach, een kus en de beste wensen in 55 talen. Er zijn ook beelden aan boord, uiteenlo pend van DNA-structuur tot een viool met bladmuziek. Verder bevat de Voyager geschreven boodschappen van de toen malige Amerikaanse president Jimmy Carter en de toenmalige Oostemij kse VN - secretaris-generaal Kurt Waldheim. AP PARIJS - In Algerije zijn opnieuw tientallen mensen afge slacht. In de regio Tlemcen, ruim 400 kilometer ten westen van de hoofdstad, werden gisteren volgens de veiligheids dienst tenminste 23 mensen vermoord, In een verklaring, uitgezonden door de staatsradio, liet de veiligheidsdienst weten dat de daders vermoedelijk moslim fundamentalisten zijn en dat veiligheidstroepen snel ter plek ke waren. Een van de daders is door de militairen doodge schoten, de anderen worden achtervolgd, aldus het leger. Het bloedbad in Tlemcen was het vierde in drie dagen tijd en kwam kort na een televisieuitzending waarin de lijken van acht vermeende moslim-extremisten getoond werden. Volgens veiligheidstroepen zijn in de afgelopen drie dagen ze ker 55 mensen vermoord. RTR STOCKHOLM - Het onderzoek in Zweden naar mogelijke strafbare feiten in verband met de ondergang van de veerboot Estonia heeft niets opgeleverd, zo heeft de met de zaak belaste officier van justitie gisteren meegedeeld. „Ik zeg niet dat niemand iets verkeerd heeft gedaan, alleen heb ik niemand kunnen vinden die iets strafrechtelijk te ver wijten valt", verklaarde officier Tomas Lindstrand. Er vielen 852 doden toen de Estonia in 1994 tijdens de over steek van Stockholm naar Tallinn voor de Finse kust verging. Het autodek van de veerboot was vol water gelopen, nadat de boegdeur door de zware zeegang was afgerukt. AP LONDEN - Het jaargetijde waarin iemand wordt geboren is van invloed op de lengte die men als volwassene bereikt. Oos tenrijkse wetenschappers zijn na vergelijkbaar onderzoek onder honderdduizenden militairen tot de conclusie gekomen dat kinderen die in het voorjaar worden geboren relatief het langst zijn. Het verschil tussen 18-jarigen die in de lente en die in het najaar worden geboren is gemiddeld 0,6 cm. De onderzoekers hebben geen verklaring voor dit verschijn sel, maar vermoeden dat het te maken heeft met de hoeveel heid zonlicht. Zonlicht is van invloed op de werking van de pijnappelklier die het hormoon voedt dat verantwoordelijk is voor functies als slaaphonger, seksuele lust en gemoedsstem ming. RTR LONDEN - Een Valentijnskaart voor zijn vrouw heeft een on fortuinlijke Brit uit Orpington, Kent, de grote prijs in de lote rij gekost, aldus de BBC gisteren. Daardoor is hij twee miljoen pond (6,5 miljoen gulden) misgelopen. Nadat Salah Sid 2,5 pond (acht gulden) had uitgegeven voor de kaart, bleek hij niet genoeg geld te hebben voor zijn weke lijkse lottokaartje. Uitgerekend die keer viel deprijs op de cij fercombinatie die hij al jaren opgeeft. „Ik geloof niet dat mijn kinderen het me ooit zullen vergeven", verzuchtte Sid. ANP KIEL - Duitse onderzoekers hebben in een onontgonnen deel van het Zuidpoolgebied een hittebron aangetroffen. Ze haal den tijdens een expeditie van tweeduizend meter diepte een stuk gesteente omhoog dat nog 24 graden warm was. „Dit is de eerste hydrothermische bron die we ooit in Antarc tica hebben gevonden", zei Gerhard Bohrmann van het cen trum voor geo-marinewetenschappen in Kiel gisteren. Het naar zwavelwaterstof stinkende sediment werd gevon den in het Bransfield-bekken, een onderzees gebied van 200 bij 40 kilometer tussen het Antarctische continent en de Shet- landeilanden. „We gaan ervan uit dat het op de zeebodem 300 tot 400 graden warm is", aldus Bohrmann. DPA v m LIMA - Inwoners van de Peruaanse hoofdstad Li ma, die op de oevers van de Rimac-rivier wonen, proberen met zandzakken hun woningen te bescher men tegen het wassende water. De Rimac is flink gezwollen vanwege zware regens, waarvan Peru al maanden heeft te lijden. Meteorologen houden het er op dat het natte weer door 'El Nino' wordt ver oorzaakt, het klimatolo gisch fenomeen dat eens in de vier jaar voor extre me weersomstandigheden in een groot deel van de wereld zorgt. foto Ricardo Choy Kifox/AP van onze redactie buitenland NEW YORK - Er is gisteren we reldwijd met instemming gerea geerd op de vredesmissie van VN-voorman Annan naar Irak. De secretaris-generaal wordt morgen in Bagdad verwacht om te zoeken naar een geweldloze oplossing voor de crisis rond de VN -wapeninspecties De VN-topman vertelde giste ren niet over welke ruimte hij .beschikt om met het Iraakse re gime te onderhandelen. Maar hij gelooft dat zijn missie eenre- 'delijke kans van slagen heeft. ;De Verenigde Staten lieten we ten akkoord te kunnen gaan met een compromis, waarbij de VN- wapeninspecteurs worden ver- gezeld door diplomaten van de lidstaten van de VN-Veilig heidsraad. Washington blijft echter vasthouden aan de eis dat de inspectieteams onbelem merd toegang moeten krijgen '-tot plaatsen die ze willen con troleren op massavernietigings wapens, aldus de Amerikaanse VN-ambassadeur Richardson. Irak verlangt de toevoeging van .de diplomaten aan de zogeheten 'Unscom-inspectieteams, omdat .'Bagdad vindt dat die teams een- zijdig zijn samengesteld. Irak 'heeft moeite met het overheer- '.sende aantal Amerikanen en Britten in de Unscom. Meteen ,na de bekendmaking van de reis 'verklaarde Bagdad Annan met open armen te zullen ontvangen door Eelco van der Linden ROME - Een 69-jarige Italiaan se beweert een buitenechtelijk kind te zijn van Benito Mussoli ni, de 'duce' die fascistisch Italië leidde van 1922 tot 1943. Ze wil nu Ha een door de rechter af te dwingen DNA-onderzoek het i definitieve bewij s geleverd zien Kleindochter Alessandra Mus solini heeft woedend laten we ten dat niemand het in zijn hoofd moet halen de tombe van Mussolini te willen openen. Mevrouw Claudia Apriotti, zo vertelt zij zelf in het sinds giste ren in de kiosk liggende week blad 'Gente', is het levende bewijs van een nachtelijk avon tuur dat II Duce in 1928 had met het toen 19-jarige Romeinse prinsesje Sveva Vittoria Colon- na. Aangezien het meisje nog moest worden uitgehuwelijkt en de eer van de familie gered, verklaarde haar oma zich moe der van het kind. Na twee jaar in het buiten Rome gelegen kasteel van Paliano te hebben doorgebracht, werd Claudia overgedaan aan een boerenechtpaar bij Viterbo. Daar zou ze blijven tot haar hu welijk in het voorjaar van 1946, Een jaar eerder was Mussolini door partizanen vermoord en, samen met het lijk van een an dere minnares, Clara Petacci, aan zijn voeten opgehangen op het Milanese Loreto-plein. De vrouw heeft haar geheim met weinigen gedeeld en is er naar eigen zeggen nooit mee naar buiten gekomen omdat het be wijs niet te leveren viel. Nu dat met een DNA-test wel kan, heeft ze de advocaat Enrico Maccalini ingeschakeld die de zaak via een rechtelijke uit spraak rond moet krijgen. Maccallini zegt geen twijfels te hebben. „Op jeugdfoto's toont mevrouw Apriotti een verbluf fende gelijkenis met Mussolini" zegt de advocaat. Hij heeft de medewerking ge vraagd van de nog levende prin ses Colonna, maar die ontkent alles. Een priester zou echter ja renlang met Claudia Apriotti in contact gestaan hebben en na mens de adellijke familie haar regelmatig geld hebben over handigd. De advocaat verwacht meer van een DNA-onderzoek bij de nog levende Mussolini's. „Ik hoop op hun medewerking en dat het niet zal komen tot wat de conse quentie zal zijn van hun weige en alles in het werk te zullen stellen om succes te garanderen. De Vei'enigde Staten waren de afgelopen dagen nog uiterst sceptisch over een reis van An na n naar Irak. Inmiddels is er volgens Richardson steun voor demissie. Maar de VS behouden zich hetrecht voor orr. elke rege ling af te wijzen. <be niet volledig tegemoet komt aan de resoluties van de VN-Veiligheidsraad of indruis', tegen de nationale Amerikaanse belangen. Kofi Annan blijft tot zondag avond ir. Irak. De Iraakse am bassadeur bij de VN. Nizar llamdoon, en verscheidene kopstukken van de VN begelei den Annan bij zijn vlucht naar Irak via Parijs. In de Franse hoofdstad spreekt Annan met de Franse president Chirac, een uitdrukkelijk voorstander van diplomatieke stappen. De Russische president Jeltsin, eveneens een fel tegenstander van militair ingrijpen in de cri sis, acht de reis van vitaal belang. Moskou ziet Annans missie niet als de allerlaatste kans om de vrede te redden. De Egyptische president Moe barak zei door het doorgaan van de reis zeer goede hoop te heb ben op een vreedzame oplossing voor de Iraakse crisis. De opti mistische leider wees op de positieve boodschap die hij dinsdagavond van de Iraakse president Saddam Hoessein had ontvangen. AFP/RTR ring; het openen van de tombe van Benito Mussolini zelf en uit voeren van de test op restanten van diens lichaam, Krankzinnig De reactie van de familie Mus solini heeft niet lang op zich la ten wachten. Kleindochter Alessandra Mussolini, actief in de politiek voor de 'post-fascis- tische' partij Nationale Allian tie, sprak gisteren van een 'krankzinnig verzoek' en dat niemand van de familie een test zal ondergaan. „We weten alle maal dat opa een zwak had voor vrouwelijk schoon, maar dat wil nog niet zeggen dat iemand 's ochtends kan opstaan en zeg gen: ik ben zijn kind. Mevrouw Apriotti is de zevende persoon die zegt als vader Mus solini te hebben, maar de eerste die zich tot de rechtbank wendt. Dit vindt Alessandra Mussolini 'een schandaal' en ze kondigt 'actie op alle terreinen' aan in dien 'een op reclame beluste magistraat besluit tot de ope ning van de tómbe'. „Mijn grootvader is op barbaarse ma nier aan zijn einde gekomen en zijn stoffelijk overschot behan deld als een stuk vuilnis. Nooit zullen wij toestaan dat zijn rust weer verstoord wordt." GPD BONN - De Duitse tv heeft gis teren gewag gemaakt van een nazistisch voorval bij de Duitse SFOR-troepen in Bosnië. 'Adolf Hitler had jullie de gaskamers ingestuurd, dan was het afgelo pen geweest. Jullie zijn 'Scheissjuden' en 'Kanaken- Schweine', die vroeger met een nekschot zouden zijn afge maakt', voegden in oktober twee onderofficieren toe aan Al banese bewakingssoldaten. Het programma Kennzeichen D van de zender ZDF baseert zich op een verslag van het verhoor van de twee onderofficieren bij een tuchtrechtelijk onderzoek. Het ministerie van Defensie in Bonn bevestigde gisteren dat de twee indertijd in dronkenschap 'onsamenhangende uitingen' produceerden, maar dat niet is bewezen dat die het karakter van joden- of vreemdelingen haat droegen. AFP/DPA van onze redactie buitenland JAKARTA - Ook de Indonesi sche strijdkrachten ABRI heb ben zich geschaard achter de kandidatuur van de omstreden Indonesische minister van We tenschap en Technologie, Jusuf Habibie, voor het vice-presi- dentschap. Opperbevelhebber Feisal Tan- jug bevestigde gisteren officieel achter een nieuwe termijn te staan van de huidige president Soeharto. „ABRI draagt Soe- harto voor als president van In donesië voor de periode 1998- 2003." Hij voegde daar aan toe dat het leger achter Habibie staat als tweede man, ondanks de problemen die dat zou kun nen veroorzaken op de financië le markten. Het feit dat de strijdkrachten zich achter Habibie, een trouwe vriend van Soeharto, hebben geschaard betekent dat het vi-* ce-presidentschap hem bijna niet meer kan ontgaan. Dinsdag maakte de grootste oppositie partij, de islamitisch georiën teerde Verenigde Ontwikke- lings Partij (PPP), bekend zich achter Habibie te scharen. De PPP trok de kandidatuur van haar eigen voorzitter Metareum in. De regerende Golkar-partij het vorige week weten twee mensen geschikt te achten voor de post onder Soeharto: Habibie en parlementsvoorzitter Harmo- ko. Kort daarop trok Harmoko zich terug. Ook de christelijke- nationalistische Indonesische Democratische Partij (PDI), had al laten weten achter Habi bie te staan. Megawati De dochter van Indonesiës eer ste president, Megawati Soe- karnoputri, die door een rege ringsgetrouwe PD I-factie werd afgezet als voorzitter liet enkele weken geleden weten ook be schikbaar te zijn voor het presi dentschap. Maar als partijloze was Megawati bij voorbaat kansloos. Alleen het leger en de drie toegestane partijen mogen een kandidaat voordragen. En alle hebben zich nu achter Soe harto en Habibie geschaard. Van een echte oppositie is in In donesië geen sprake. De twee le gale oppositiepartijen PPP en PDI stellen zich zeer gezagsge trouw op. Zij wagen het zelfs niet tegenkandidaten te stellen. De verkiezing van een president en een vice-president door de Raadgevende Volksvergadering (MPR) zou zelfs met tegenkan didaten bij voorbaat al een uit gemaakte zaak zijn. De helft van de MPR is door Soeharto benoemd. De andere helft wordt gevormd door het Indonesische parlement. Die bestaat voor een deel uit door het leger voorgedragen parle mentsleden. De resterende ze tels zijn bijna volledig in han den Soeharto's eigen partij Golkar. Jakarta laat met de kandida tuur van Habibie duidelijk blij ken zich niets van het buiten land aan te trekken. Hoewel de VS en het IMF, net als de finan ciële markten, eerder al voor zichtig te kennen gaven niet veel te zien in Habibie, lijkt presi dent Soeharto zijn zin door te hebben gedreven. Toen de president vorige maand het doorschemeren een voor keur te hebben voor Habibie als zijn tweede man stortte onmid dellijk de koers van de roepia in. Habibie, die er vreemde econo mische theoriën op na houdt en voorstander is van een soort ge leide economie met veel staats bemoeienis, is zeer impopulair in economische kringen in bin nen- en buitenland. Tanjug zei dat de mensen die de val van de roepia veroorzaakten 'uit zijn op de vernietiging van ons land. Het gaat om onze soev vereiniteit'. Hij ontkende ge ruchten dat ABRI tegen Habibie zou zijn geweest omdat die het leger had gedwongen een deel van zijn budget te besteden aan de aankoop van vliegtuigen, schepen en wapens uit Indone sische staatsbedrijven van de hand. RTR/AFP van onze redactie buitenland DEN HAAG - Minister Van Mierlo (Buitenlandse Zaken) bestudeert het voorstel van de Surinaamse president Wijden- boseh voor een topoverleg, eind deze maand op neutraal terrein. Buitenlandse Zaken staat in be ginsel niet afwijzend tegenover een topberaad maar wil het Su rinaamse voorstel nog nader be studeren. Wijdenbosch maakte zijn plan dinsdag in het Surinaamse par lement bekend. Een nota met daarin het voorstel stuurde hij maandag al naar de Nederland se ambassade in Paramaribo. Suriname vindt dat erkenning van de wederzijdse rechtssta ten, waaronder de rechterlijke machten, het belangrijkste punt op de agenda moet zijn. Verder wil Paramaribo de ontwikke lingshulpgelden aan de orde stellen. „Het model, de vorm en de inhoud van de toekomstige relatie met Nederland moet ook aan de orde komen"zei Wijden bosch. Zolang er geen topont moeting is geweest, weigert van onze redactie buitenland LYON - Veel Noord-Koreaanse diplomaten maken misbruik van hun onschendbaarheid door drugs te smokkelen en te verkopen om zo aan het nodige geld te komen. Dat heeft de overgelopen derde secretaris van de Noord-Koreaanse dele gatie bij de VN-organisatie voor voedsel en landbouw gisteren gezegd. De 38-jarige diplomaat Kim Dong Su deed de onthulling een maand na de arrestatie in Mos kou van twee hooggeplaatste Noord-Koreanen van de am bassade in Mexico. De. Russi sche autoriteiten grepen de twee met 35 kilo cocaïne in hun baga ge op Sjeremetjevo, de interna tionale luchthaven van Moskou Kim hep begin februari over in Rome en vroeg politiek asiel bij de Zuid-Koreaanse ambassade. Volgens hem zijn er wegens geldgebrek tot eind vorig jaar ten minste 24 ambassades en consulaten gesloten. In andere vestigingen is het aantal perso neelsleden verminderd, Diplomaten proberen ook op Suriname minister Pronk (Ont wikkelingshulp) te ontvangen voor overleg over hulp. Eerder deze maand sprak Den Haag opnieuw zijn bezorgdheid uit over de koers van de Suri- I naamse regering. De betrekkin gen tussen Den Haag en Para maribo staan een klein jaar. onder druk na het Nederlandse verzoek om een internationaal aanhoudingsbevel tegen oud legerleider Bouterse. De huidi- ge staatsadviseur wordt ver dacht van cocaïnetransporten naar Nederland gedurende zijn machtsperiode in de jaren '80. Van Mierlo probeerde in augus tus tevergeefs de gemoederen tot bedaren te brengen. Hij vloog naar Rio de Janeiro voor inderhaast geregeld overleg met Wijdenbosch. Van Mierlo pro beerde de Surinaamse president duidelijk te maken dat de acties van Den Haag alleen tegen Bou terse zijn gericht. Wijdenbosch, die tot dezelfde partij behoort als Bouterse, bleef volhouden dat Nederland zich onterecht mengt in Surinaamse aangele genheden. ANP andere manieren extra geld in het laatje te krijgen. In decem ber zetten de autoriteiten van Nepal een Noord-Koreaan het land uit, nadat de douane hon derd kilo goud in zijn bagage had gevonden. DPA/RTR/EFÈ PRAAG - De Tsjechische presi dent Vaclav Havel heeft de ope ratie aan zijn luchtpijp gisteren goed doorstaan. Bij de ingreep in een Praags zie kenhuis werd een klein scheur tje in de luchtpijp gesloten. Havel ligt sinds vorige week donderdag in het ziekenhuis wegens een infectie aan de luchtwegen. De infectie hield waarschijnlijk verband met de wond in de luchtpijp. Havel werd in december 1996 geopereerd aan longkanker. Daarbij werd eenderde van zijn rechterlong verwijderd. Havel lag in november vorig jaar ook twee weken in het ziekenhuis met longonsteking. AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 7