Campagne tegen geweld jongeren Hulp bij het zelfstandig wonen PZC PZC ZMF in beroep tegen vergunning Hydro Agri Sasse CDA'er L.G.M van Waes overleden zeeland 13 Ook in Zeeuws-Vlaanderen neemt agressie toe Bibliotheek Terneuzen introduceert leesloupe Nuis op bezoek in basiliek Hulst Spoor leidt naar dader puinstort Schoppend trio aangehouden Aanpassingen stadskantoor Hulst Auto aangereden in tankstation Sasse bieb zoekt voorleesteam mensenwerk Clown Slimpie donderdag 19 februari 1998 door Marcel Modde TERNEUZEN - Het HALTBuro Zeeuws-Vlaanderen begint een campagne tegen geweld onder jongeren. Op alle scholen in de regio wordt een serie van vijf confronterende posters en fol ders verspreid die duidelijk ma ken wat de gevolgen zijn van 'een potje matten'. Uit gegevens van de gemeentelijk samenwer kingsverband blijkt dat kinde ren zich op steeds jongere leef tijd vergrijpen aan elkaar. In toenemende mate is daarbij drank in het spel, gaf HALT-co- ordinator R. Dekkers woensdag aan tijdens de presentatie van de campagne in Terneuzen. Landelijk stijgt het aantal ge weldsdelicten onder jongeren. Ook in Zeeuws-Vlaanderen is sprake van een toename. Vol gens de voorlopige cijfers heeft het HALT Buro in 1997 zeker twintig gevallen afgehandeld die daarmee rechtstreeks heb ben te maken. Dat is meer dan een verdrievoudiging van het aantal gewelddadigheden in 1995. „Een onrustbarende ont wikkeling", verklaarde de Ter- neuzense wethouder A Stahl- Hemelsoet (voorzitter van het samenwerkingsverband) de re- Nieuwe voorzitter van dorpsraad Retranchement RETRANCHEMENT - Piet Ris- seeuw heeft Bram Basting opge volgd als voorzitter van de dorpsraad Retranchement. Basting legde tijdens de alge mene ledenvergadering het voorzitterschap neer, omdat hij de kar gaat trekken voor Dorps belangen Toerisme in de ge meente Sluis-Aardenburg. Rob de Vrieze is vice-voorzitter en Leen Jongman secretaris. Op zaterdag 28 februari wordt in het dorpshuis van Retranche ment de jaarlijkse dorpsavond gehouden. Het programma be gint omstreeks 20.00 uur met enkele optredens van het Trüze- ments mannenkoor. Verder kun nen bezoekers voorstellingen van het duo Kobus en Katrina, de Smokkelaars en het Muzi kaal Gezelschapje bijwonen. Ook andere gelegenheidsarties ten geven acte de présence. den van de actie. De nadruk van de campagne ligt op de preven tie. In het informatiemateriaal wordt uitgelegd dat kinderen vanaf twaalf jaar aansprakelijk zijn voor him daden. Daarbij wordt uitgegaan van de gedachte dat iedereen rond die leeftijd over een 'redelijk ont wikkeld normbesef beschikt. Bij openlijke geweldpleging moet worden gerekend op een zware geldboete, maar ook ris keert de dader een gevangenis straf. ,Er wordt wel eens gezegd: 'zo heb ik het niet bedoeld'. Maar hoe je het bedoeld hebt, doet niet zoveel ter zake als je ie- rrfand in het ziekenhuis slaat. Het gaat er om wat de uitkomst is", aldus Stahl. Slogans Eén van de posters toont een zwaar gewonde jongen in het ziekenhuis. Een ander laat een groepje jongeren zien die met zichtbaar veel genoegen een leeftijdgenoot op de grond in el kaar trappen. De bijbehorende slogans zijn letterlijk opgete kend uit de monden van HALT- klanten. Zo gaf een twaalfjarige als reden voor het molesteren van eeri plaatsgenoot: 'zijn kop stond me niet aan'. De getoonde taferelen zijn in scene gezet met een aantal gelegenheidsacteurs uit Zaamslag, benadrukt vorm gever R. Bos, De posters worden eveneens verstrekt aan de basisscholen. Stahl erkent dat een aantal af beeldingen voor kinderen van jonge leeftijd schokkend kan zijn. Scholen zijn niet verplicht het materiaal te verspreiden en op te hangen, stelt de wethou der. „Wat ze er mee doen is, aan de afzonderlijke besturen en di recteuren om te beoordelen." Drank Bos gaf aan dat drankmisbruik een belangrijke oorzaak is van het toenemend geweld onder jongeren. „Het trieste is dat drank zo makkelijk verkrijg baar is voor die kinderen van 12 13,14jaar. Dehoreca houdt zich redelijk aan de regels, maar met een beetje inventiviteit halen ze bij benzinestations, snackbars of supermarkten alles wat van hun gading is." Dekker daar over: „Het verschil tussen bier en limonade is zo erg vervlakt de laatste tijd, dat hou je bijna niet voor mogelijk." Vijf confronterende posters vormen de ruggengraat van de campagne. foto Charles Strijd door René van Stee TERNEUZEN - De proble men die mensen hebben met het lezen van kleine letters zullen, als het aan de openbare bibliotheek van Terneuzen ligt, voorgoed tot het verleden behoren. Als extra service wil men een nieuwe leesloupe in troduceren, als hulpmiddel bij het lezen van boeken en kran ten. Daarbij gaat het vooral om oudere lezers. Directeur H. Spenkelink: „We hebben te maken met een toe nemende vergrijzing die door werkt in ons ledenbestand. Veel ouderen hebben leespro blemen omdat de letters te- klein zijn. Doordat ons be stand van titels met grote let ters slechts drie procent uit maakt van ons totale aanbod van honderdduizend titels, is de keus te beperkt. Er haken daarom veel ouderen af en er zijn er zelfs die hierdoor hele maal nooit lid van de biblio theek zijn geweest. Hierin wil len we verandering brengen door het aanbod toegankelijk te maken voor iedereen". De leesloupe is een opvouw baar en mobiel instrument. Het apparaat is verstelbaar in een leeshoek van nul tot ne gentig graden. Er zit tevens een bladzijdehouder op. Om mensen vertrouwd te maken met de loupe, zullen er op maandagavond 23 februari en 2 maart demonstraties worden verzorgd door de plaatselijke juwelier Wijffels. Deze duren van 19.00 tot 20.30 uur. Bezuinigingen „We zullen zeker een loupe aanschaffen om onze dienst verlening te verbeteren, maar het is niet de bedoeling dat we ze gaan uitlenen. Daar is na tuurlijk geen beginnen aan, al was het maar omwille van praktische overwegingen. We willen voornamelijk een duw tje in de mg geven", aldus Spenkelink. De bibliotheek is de laatste ja ren geconfronteerd met bezui nigingen. Dit heeft gevolgen gehad voor de openingstijden. Sinds 1 januari is de biblio theek op donderdag gesloten. Daarnaast is men tegenwoor dig verplicht per uitlening een bijdrage te vragen voor au teursrechten. Spenkelink hierover. „Over dat kwartje doet eigenlijk nie mand moeilijk. We hebben hierdoor ook geen teruggang in bezoekers of uitleningen ge had. Minder begrip is er voor de sluiting op donderdag. Er komen nog steeds veel mensen die voor een gesloten deur staan. Een gang van zaken die we ten zeerste betreuren. Er is immers weer bezuinigd op een basisvoorziening die mijns in ziens totaal niet op zijn plaats HULST - Staatssecretaris A Nuis brengt vrijdagmiddag vóór hij de nieuwe studio van Omroep Zeeland opent, even een be zoek aan de Wïllibrordusbasiliek in Hulst. Burgemeester A Kessen en restauratiecoördinator P. Hame link krijgen van tevoren in het Hulster stadhuis nog eens de kans om hem een aanvullende subsidie voor de opknapbeurt van de basiliek te vragen. Om Nuis, die enkele jaren geleden officieel het startsein voor de restauratie gaf, van de noodzaak van een extra rijksbijdra- ge te overtuigen, wordt de staatssecretaris in recordtijd door de kerk geleid. Hij kan dan met eigen ogen zien wat er nog al lemaal moet gebeuren. De bewindsman knabbelde de laatste twee jaar regelmatig aan eerder (half en half) toegezegde sub sidies. OOST-SOUBURG - Een man uit Oost-Souburg is woensdag- morgen bekeurd omdat hij een blok beton uit zijn tuin illegaal had gestort op een parkeerterrein aan het Koopmansvoetpad in zijn woonplaats. De man had het blok beton met een auto naar het parkeerterrein gesleept. De politie achterhaalde de dader door het spoor terug naar de woning van de man te vol- gen. De Oost-Souburger kreeg een boete van honderd gulden. Hij moet bovendien de kosten betalen die de gemeentereini- ging moet maken om het blok beton op te halen. GOES - De poli tie in Goes heeft drie jongens aangehouden op verdenking van openlijke geweldpleging en vandalisme. Twee verdachten, een 15-jarige Goesenaar en een 16-jarige; jongen uit Kloetinge, werden dinsdag op de Vlasmarkt aange-1 houden. Zij werden op heterdaad betrapt op het schoppen van passerende fietsers. Bovendien hadden zij even eerder een prullenbak vernield; Na verhoor van het tweetal kon woensdag de derde verdachte worden aangehouden, een 15-jarige inwoner van 's-Heer Hendrikskinderen. Die had zich dinsdag al uit de voeten ge maakt voordat de politie arriveerde. De verdachten zijn in verzekering gesteld. De slachtoffers van de mishandeling op de Vlasmarkt wordt verzocht contact op te nemen met de poli tie. HULST - In het Hulster stadskantoor vinden de komende maand een aantal aanpassingen plaats. Het bureau bevolking kan woensdag 25 februari niet worden bezocht, omdat de loketten ingrijpend worden veranderd. Het bureau onderhoud en groen krijgt twee dagen eerder een eigen loket op de tweede verdieping. Enige weken later hoopt het bureau sociale zaken zijn cliënten meer privacy te bieden door een aanpassing van loketten en spreekkamers. De eerste en tweede verdieping kunnen tot het eind van de! maand niet via de hoofdtrap in de hal worden bereikt, omdat de houten treden een onderhoudsbeurt ondergaan. De voor zieningen in de keuken van de taveerne worden nog dit voor jaar verbeterd. VLISSINGEN - Op de parkeerplaats van een benzinestation aan de Sloewegin Vlissingen is dinsdagavond een personen auto aangereden door een andere auto. De dader is echter zonder zich bekend te maken doorgereden. Het voorval ge beurde rond half acht. De eigenaar van de beschadigde auto had zijn wagen even geparkeerd om iets te kopen. Toen hij te rugkwam, was de auto over de hele flank flink beschadigd. Vermoedelijk reed de dader in een rode auto. De politie is op zoek naar getuigen. SAS VAN GENT - De Openbare Bibliotheek in Sas van Gent zoekt vijftigplussers die willen voorlezen aan groepjes kinde ren van de peuterspeelzalen in Sas van Gent, Philippine of Westdorpe. De bibliotheek wil daarmee een 50+voorleesteam oprichten. Ervaring met voorlezen aan kinderen is niet verplicht. De bi bliotheek helpt de vrijwilligers met het uitzoeken van geschikte boeken. Deelnemers krijgen een korte cursus over voorlezen. Aanmelden is mogelijk tot 15 maart. De Sasse bibliotheek heeft daarnaast twee wedstrijden uit geschreven. Bij de fotowed strijd 'fotografeer je eigen sfeer' is het de bedoeling dat mensen het sfeervolste plekje of voor werp in hun huis fotograferen. De ingeleverde foto's komen te hangen op een tentoonstelling 'Wonen in Groot Sas', die tot eind november te zien is. Voor de wedstrijd 'Het hoekje van.zal acht keer per jaar, ge durende een maand, een bekend- de Sassenaar de inhoud van zijn of haar boekenkast tentoonstel len in de bibliotheek. Lezers kunnen raden van wie de boe ken zijn. REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Axelsestraat 16 4537 AK TERNEUZEN Tel: (0115) 694457 Fax:(0115)620951 e-mail: redtern@pzc.nl C.A.M. van Gremberghe (chef) W.A. Bareman P.I.F.M. Cappetti J.J. Heijt M. Modde 's Gravenhofplein 4 4561 AJ HULST Tel: (0114) 373839 Fax: (0114) 373840 e-mail: redhulst@pzc.nl R.E.A. Hoonhorst B.J.G. Pelgrim CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.city. n I e-mail: pzcredcity1@pzc.nl doorTrees van Herpen TERNEUZEN - „Elke nieuwe dag is als een mooi pakketje met een strik erom. Vroeger haalde ik de strik eraf en dan bleek ik een lege doos in handen te heb ben. Met de begeleiding die ik nu krijg leer ik elke dag met iets waardevols op te vullen." Aan het woord is John. Tien jaar lang leidde hij een dolend bestaan, pendelend tussen hulpinstanties en justitiële instellingen. Sinds achttien maanden woont hij zelfstandig op een vaste stek. Wekelijks krijgt hij bezoek van een vrijwilliger van Emergis. „Mijn praatpaal, mijn adviseur, mijn houvast wanneer ik in een dip zit." John's situatie is niet uniek. Steeds meer mensen kunnen het tempo van de huidige maatschappij niet meer bijbe nen. Ze raken, populair gezegd, in de vernieling. De een zoekt een tijdelijke oplossing in drank of drugs, de ander raakt in geestelijke nood. Hun levens zijn ontwricht, relaties verstoord. Door tussenkomst van politie, maatschappe lijk werk, geestelijke of reguliere ge zondheidszorg krijgt een aantal van hen weer greep op het leven. Met de hulp van een vaste begeleider wordt stap voor stap gewerkt aan een nieuwe start. Begeleid Zelfstandig Wonen (BZW) is denaam die dit project in 1990 heeft gekregen. Sinds 1996 zijn alle in stellingen voor geestelijke gezond heidszorg gebundeld in de stichting Emergis - de naam is afkomstig van het Latijnse woord voor iets te boven ko men. De opzet van het BZW-project is echter door de jaren heen ongewijzigd gebleven om de eenvoudige reden dat het werkt. Maatwerk Jeanine de Rooy is de coördinator. Wan neer iemand zich aanmeldt, heeft zij sa men met een andere beroepskracht een gesprek met de toekomstige deelnemer over de wederzijdse verwachtingen. De uitkomsten van dat gesprek leiden tot een begeleidingsplan waarin de belan gen van de deelnemer centraal staan. Elk plan is anders, individueel maat werk. Vervolgens wordt het eerste con tact met de begeleider gelegd. Leny de Jonge is al zo'n zes jaar bege leidster. Ze zag destijds een advertentie in de krant waarin zelfstandige, stress bestendige mensen met levenservaring werden opgeroepen voor dit vrijwilli gerswerk. Naast een baan, een gezin en een studie besteedt Leny enkele uren per week aan het bezoeken van 'haar' deelnemer(s). „Natuurlijk bouw ik een band op met deze mensen, maar je moet ervoor waken om niet al te dicht bij te 0-4)°^oEtó Vrijwilligers van Emergis zijn praatpaal en vraagbaak voor mensen die (weer) moeten le: Bewoner John en begeleiders Jeanine de Rooy, Anneke de Kind en Leny de Jonge. gen benen te staan. V.l.n.r.: foto Charles Strijd komen want dan kun je moeilijk nog adviezen geven. Dikwijls is het twee stappen naar voren en een terug. Ge duld en consequent gedrag zijn heel be langrijk wil je je taak er goed vanaf brengen." Gewoontes Geen twee situaties zijn hetzelfde. Bij de ene deelnemer kan het accent liggen op het aanbrengen van structuur in de dag, bij de ander zal het het afleren van bepaalde gewoontes zijn, weer een an der heeft hulp nodig bij het regelen van financiële en administratieve zaken. Soms volstaat het om alleen maar praatpaal te zijn. Ook de woonsituatie verschilt sterk. Deelnemers wonen al leen of in een gezinssituatie, of in de speciale groepswoning. Anneke de Kind is nog niet zolang bezig als Leny. „Toen ik me aanmeldde vond ik het erg spannend, kan ik dat wel, vroeg ik me af." Maar ze weet inmiddels wel wat dit soort vrijwilligerswerk voor haar bete kent. „Ik realiseer me keer op keer hoe blij en tevreden ik met mijn eigen lot ben." Jeanine knikt: „Relativeren is de eerste les die je hier leert, maar vergeet niet dat je ook met je eigen normen en waarden wordt geconfronteerd." Daar weet Anneke wel een goed voorbeeld van. Haar afspraak is voor een deelne mer aanleiding om wekelijks het huis schoon te maken. „Maar iedereen kan andere opvattingen hebben over hoe schoon schoon is", lacht ze. Leny en Anneke hebben allebei veel respect voor die eerste stap van een deelnemer. „Het is toch heel knap en sterk dat een mens kan toegeven dat hij of zij het niet alleen redt." Volgens John moet je inderdaad wel eerst een schaamtegevoel overwinnen eer je toe geeft dat je hulp nodig hebt. „Maar", voegt Anneke daar aan toe, „het is pret tig dat het in de eigen omgeving ge schiedt, niemand hoeft het te weten als je dat niet wilt." Waardevol De groep vrijwilligers in Terneuzen bestaat uit zeven vrouwen en vier man nen. Elke twee weken is er een teambe spreking. Dat zijn waardevolle bijeen komsten volgens Anneke en Leny. „Je kunt daar vrij uit praten over je ervarin gen, vertellen wat er niet lukt zonder dat een ander dat als falen bestempelt. Alles blijft binnenskamers. We zijn met gelijkgestemden onder elkaar. Een maal per j aar is er voor alle vrij willigers van Zeeland een trainingsweekend in het studiecentrum in Aardenburg. Je leert er vaardigheden maar het belang rijkste is dat je onder mensen bent die begrijpen waarover je praat." Club John kent inmiddels ook dat gevoel van bij een hechte club te horen. Hij vertelt over de twee gezellige bijeenkomsten per j aar voor deelnemers en begeleiders samen. „We vieren een gezellig kerst feest en in het voorjaar maken we met z'n allen een uitstapje, hartstikke leuk. ,Maar toch"zegt John met een twinke ling in zijn ogen. „is het ondankbaar werk." Verontwaardigd roepen de drie vrouwen in koor dat hij ongelijk heeft. ,,'t Was maar een grapje", sust John. „Ik heb geluk gehad dat ik hieraan mag deelnemen. Het geeft mij een goed en veilig gevoel, een gevoel weer ergens bij te horen." Emergis is op zoek naar gemotiveerde vrij willigers voor het project Begeleid Zelfstan dig Wonen in heel Zeeuws-Vlaanderen. Be langstellenden kunnen tijdens kantooruren bellen met: Jeanine de Rooy, bereikbaar op telefoonnummer 0115-621342 of met Petra van Acker 0114-382900. door Hans Heijt SLUISKIL - De Zeeuwse Mi lieufederatie (ZMF) gaat bij de Raad van State in beroep tegen de vergunning die de provincie heeft verleend aan kunstmest- producent Hydro Agri Sluiskil (HAS). De ZMF vindt het vooral een bezwaar dat in de vergun ning geen eindtermijn is gesteld voor het werken met een verou derde techniek, waarbij veel schadelijke stoffen vrijkomen. De provincie veideende op 16 december een vergunning voor de ureumafdeling van de HAS. De vergunning moest worden verleend, omdat de oude niet meer actueel was. Bovendien was deze nodig om de productie van-een nieuwe mestsoort, ui*e- as, mogelijk te maken. De pro vincie verklaarde de bezwaren van de ZMF tegen het verstrek ken van een ontwei-p-vergun- ning ongegrond. Daarom heeft de ZMF zich met een aantal be- zwaren tot de Raad van Staté gericht. De ZMF vindt het een groot be zwaar dat in de nieuwe vergund, ning niet de voox-waarde is op-; genomen dat binnen een termijn van twee jaar gestopt moet wor den met de kunstmestpi'oductie, volgens een verouderde tech-" niek. De milieufederatie geeft aan dat bij die werkwijze jaarï lijks circa 464 ton ammoniak erf 569 ton ureumstof vrijkomen.- Een grote varkensmesterij stoot» circa tien ton ammoniak pet" jaar uit. De ZMF stelt dat hej; technisch en bedrijfsecono»; misch haalbaar is om binnen! twee jaar tijd over te schakeleii. op een methode die veel milieu*; voordeel opleveid. Uit lorwe- schattingen blijkt dat het moge*.! lijk is de uitstoot van ureumstof met driekwart te verminderen en de ammoniakuitstoot te hal- door Hans Heijt WESTDORPE - De Westdorpse CDA-politicus en landbouwer L. G. M. van Waes is dinsdag op 57-jarige leeftijd overleden. Hij was al een,tijd ziek. Tot kort voor zijn overlijden volgde hij landinrichtingsvergaderingen en probeerde hij op de hoogte te blijven van maatschappelijke ontwikkelingen. Lucien van Waes was raadslid in de ge meente Sas van Gent en sinds vorig jaar bestuurslid van de kamerkring Zeeland van de christen-democraten. Van Waes werd gebox-en in IJ- zendijke en verhuisde op negen jarige leeftijd met zijn ouders naar Westdorpe. Na de dood van zijn vader zette hij de boerderij van zijn vader voort. In zijn jeugd vervulde hij het voorzit terschap en andere bestuurlijke functies bij de toenmalige rooms-katholieke organisatie van jonge boeren. Hij was vanaf 1982 onafgebroken raadslid voor het CDA in de gemeente Sas van Gent. Twaalf jaar lang vervulde hij de taak van fi-actie- voorzitter. De huidige fractie voorzitter R. Bruggeman: „Dat was niet altijd gemakkelijk, vanwege de sterk gepolariseer de vei'houdingen in de raad. Lu cien bleef echter altijd kalm en hield respect voor zijn colle ga's." Daarnaast was Van Waes twin tig jaar lang bestuurslid van de afdeling Westdorpe van de NCB en vanaf 1994 kringbestuurslid van de NCB Zeeland. Verder vervulde hij bestuui-lijke func ties bij de telei'svereniging van de CSM, de stichting Agrax-isch Welzijn en tal van andere maaU; schappelijke en kerkelijke oiganisaties. Ook was hij voor* zitter van de landinrichtings commissie Axelse Sassing. De begrafenisplechtigheid wordt op zaterdag 21 februari om 10.00 uur gehouden in West dorpe. TERNEUZEN - Clown Slimpie van SLIM Jeugdtheater Pro ducties uit Tiel treedt vrijdag 27 februari op in welzijnscentrum De Driehoek aan de Prof. Zee manstraat in Terneuzen. De show voor kinderen van 4 tot en met 12 jaar begint om 14.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 49