Hulst moe van politieke avonden Hugo Claus te gast op lustrum Prometheus Partijen plakken elkaar onder Cappella Breda graaft schatten uit Renaissance op zeeland donderdag 19 februari 1998 z 12 Ledeltheater geeft vervolgcursus over aantal verfilmde boeken Bijzondere werken onder de hamer van Leickert en Schelfhout Politiek Sas wenst betere communicatie en verkeersveiligheid agenda Raadsleden zijn preken voor eigen parochie zat en willen minder bijeenkomsten Raad wil kabel-tv voor buitengebieden kunst cultuur doorErnst Jan Rozendaal OOSTBURG - De stichting Ledeltheater in Oostburg ver volgt dit jaar de cursus rond het verfilmde boek. Op drie maandagen in maart en april geeft P. van der Walle een uit eenzetting over een literair werk waarna de film wordt vertoond die op het boek is ge baseerd. Op het programma staan Karakter van F. Borde- wijk (9 maart), The English Patient van Michael Ondaatje (23 maart) en Paradise Road van Helen Colijn (6 april). Karakter is een film van regis seur Mike van Diem. De rol prent is in de Verenigde Staten genomineerd voor een Oscar voor de beste buitenlandse film. Het verhaal speelt in de jaren dertig. Centraal staat het conflict tussen deurwaar der Dreverhaven en zijn on wettige zoon Katadreuffe. De zoon wordt in zijn ambities om zich te ontworstelen aan zijn eenvoudige milieu ge dwarsboomd door zijn vader die zich afgewezen voelt door zijn huishoudster Joba, de moeder van Katadreuffe. The English Patient is dê gro te Oscarwinnaar van vorig jaar. De film begint met een vliegtuigongeluk in een Noord-Afrikaanse woestijn tijdens de Tweede Wereldoor log. De ernstig verbrande pi loot herinnert zich niets meer, maar naarmate de film vor dert wordt zijn verleden ont sluierd. Het zou gaan om de Hongaarse graaf Almasy die een hartstochtelijke liefde heeft opgevat voor de vrouw van een Britse piloot. Dat heeft dramatische gevolgen Ook Paradise Road speelt zich af ten tijde van de Tweede We reldoorlog. Een groep vrou wen valt in Indonesië in han den van het Japanse leger. De vrouwen proberen te overle ven in een Japans kamp, onder meer door een zangkoor te vormen. De avonden beginnen om 19.30 uur. Informatie: Stich ting Ledeltheater, 0117- 4.61363. Een scène met William Dafoe uit de film The English Patient van Anthony Miughella. foto Rob de Kam/GPD MIDDELBURG - Voor de eerste veiling van dit jaar brengt het Mid delburgse veilinghuis B. Witte zaterdag 21 februari een aantal bij-i zondere schilderijen van Charles Leickert en Andreas Schelfhout onder de hamer. Van Leickert worden twee landschappen aangeboden, waarvan een! opbrengst wordt verwacht van twintig- tot veertigduizend gulden! per stuk. Een fraai rivierenlandschap van Schelfhout moet ongeveer 35.000j: gulden opbrengen. Het Zeeuwse werk in de veiling komt van onder anderen Jan Heyse,; L. Heymans en Edgar Fernhout, de zoon van Charley Toorop. Be-1 halve schilderijen bevat de zeshonderd kavels tellende veiling ook! meubelen, porselein, zilver, gouden sieraden, ivoren snij wei'k, klok-': ken en aardwerk. De veiling vindt plaats in Hotel Arneville in Middelburg. De kijk dag is vrijdag 20 februari van 14 tot 21 uur. De veiling begint zater dag om 13,30 uur. I gemeenteraadsverkiezingen 4 maart door Marcel Modde SAS VAN GENT - De politieke partijen in Sas van Gent willen zo snel mogelijk een begin ma ken met het opstellen van een verkeersveiligheidsplan. Ze willen daarmee voorkomen dat de Weskade in Sas van Gent en de doorgaande wegen in Philippine en Zandstraat na opening van de Westerschelde- Partijen hebben het goed voor met landbouw KLOOSTERZANDE - De poli tieke partijen in de gemeente Hontenisse hebben het beste voor met de plaatselijke land bouwers. Tijdens een politiek forum van de landbouworgani saties NCB en de. GLTO gister avond spraken de lijsttrekkers zich unaniem uit voor het we ren van megabedrijven en een reële ontwikkelingsmogelijk heid voor de bestaande eigen agrarische bedrijven. Lijsttrekker G. Kamminga van Progressief Hontenisse stelde dat zijn partij pleit voor een ne ventak op diervriendelijke wij ze en niet met intensieve vee houderij. Daarnaast brak hij een lans voor een milieuvrien delijke aanpak met biologische middelen. Zo kan de gemeente zich blijven presenteren als de groene long van Zeeuws- Vlaanderen. B. Pauwels van het CDA richtte zijn actieplan ook op behoud van de leefbaarheid van het buitengebied met de eigen ge zinsbedrijven. In de komende jaren komt hier ook aansluiting op de riolering bij. Algemeen Belang stelde de verhoging van de omroerende-zaakbelasting aan de kaak. „Een stijging met zo'n veertig procent de laatste vier jaar is dramatisch", zei lijsttrekker A Roctus. Groot Hontenisse tenslotte hamerde bij monde van F. van Driessche op een goede harmonie tussen burgers en boeren. timnel ten prooi vallen aan sluipverkeer. De fracties van D66, Gemeen tebelangen Groot Sas, WD en PvdA waren gisteravond tij dens het politiek café van de Welzij nsraad opvallend eens gezind over tal van hete hang ijzers binnen de gemeente. De communicatie tussen bestuur en burgers moet drastisch be ter, de besluitvorming moet meer in de openbaarheid plaatsvinden en vooral dient ook de raad onderling nu eens een serieus te gaan samenwer ken. De boodschap van de poli tiek was helder: het gaat niet goed met Sas van Gent. Zowel bestuurlijk als financieel; aan pakken dus cüe handel, voordat het écht mis gaat! Een visie die, gezien de klachten over de 'do ve bestuurders op afstand', unaniem werd onderschreven door het publiek in De Speije. Verkeer Raadsbreed wordt de komende periode verbetering nage streefd, zo luidde de belofte. Te beginnen bij het herstellen van het periodiek overleg met de dorps- en wijkraden. Maar ook door bewoners vroegtij dig in te schakelen bij bepaalde plan vorming in hun gebied. Binnen dat kader past ook de opstel ling van een verkeersveilig heidsplan. De vrees bestaat dat de Kanaalzone na de opening van de Westers cheldetunnel op de blaren moet zitten, omdat het straks als enige gebied bin nen de regio geen 'duurzaam veilig' of 'ruit-project' kent. Het CDA was gisteren niet ver tegenwoordigd. De fractie had afgezegd in verband met het overlij den van haar raadslid L. van Waes. Temeuzen: zaterdag 21 februari - fractie GPV/RPF van Ternegzen brengt -een werkbezoek aan Zaamslag. Vanaf 10.30 is een bij eenkomst in verzorgingshuis De Molenhof. doorErnst Jan Rozendaal TERNEUZEN - De Belgische schrijver Hugo Claus luistert op donderdag 14 mei in Terneuzen het eerste lustrum op van destichtingvoor literai re en culturele activiteiten Prometheus. Claus is een van de belangrijkste nog levende schrijvers van de Nederlandstalige letteren. Vorig jaar werd hij onderscheiden met de Libris Literatuurprijs voor zijn roman De Geruchten. Zijn onlangs ver schenen roman Onvoltooidverleden wordt als het vervolg daarop beschouwd. Het boek werd dooi de meeste literaire critici hoog geprezen. Claus heeft een omvangrijk oeuvre op zijn naam staan. Hij blinkt niet alleen uit in het schrijven van romans en verhalen, maar heeft ook tal van poëziebundels en toneelstukken geschreven. In 1956 debuteerde hij met de roman De Metsiers, een boek dat nog steeds als een van de hoogtepun ten van zijn werk geldt. Zeer bekend is ook de ro man Het verdriet van België. Claus is een veelbekroond auteur. Voor zijn laatste poëziebundel De sporen ontving hij in 1993 de VSB-poëzieprijs. In 1986 kreeg hij voor zijn hele oeuvre de Prijs der Nederlandse Letteren. In 1984 werd hem de Staatsprijs voor Vlaams Proza toe gekend en in 1997 de Pier Paolo Pasolini Prijs. De Nobelprijs voor Literatuur- heeft Claus nog niet mogen ontvangen, hoewel hij elk jaar tot de kans hebbers wordt gerekend. De avond met Hugo Claus begint om 20,15 uur. NISSE, NH-kerk Cappella Breda onder leiding van Daan Manneke met De Re naissance in de Nederlanden. door Kees Cijsouw Het blijft een boeiend ver schijnsel: terwijl in de Re naissance de mens zijn indivi dualiteit en de wereld ontdekt, ontstaat een in later eeuwenniet meer overtroffen stroom aan kerkmuziek. Alsof een gemeen schap van gelovigen nog een keer opvlamt voor ze dooft. De Cappella Breda legde zich woensdagavond in Nisse bij de keuze van het programma een reeks beperkingen op: alléén vo cale muziek uit de Nederlanden en dan nog gegroepeerd rond de noemer 'Maria' en in het bijzon der zevenstemmige muziek naar de zeven smarten van Ma ria. Maar ook binnen die beper kingen trok men een schatka mer open. Zo had men in samenwerking met de Amsterdamse musico loog Anthony Fiumara de vrij wel onbekende Missa Benedicat es Caelorum Regina gepro grammeerd, een werk waarvan na vijf eeuwen nog onduidelijk is of het nu is gecomponeerd door Adriaan Willaert of Nicol- le deHesdin. Het is gebaseerd op het gelijknamige en eveneens uitgevoerde motet van Josquin des Prez. Muziek waarvan dej brede klankgolven een prachtig contrast vormden tot wat diri-i gent Daan Manneke niet ten on-j rechte 'de vondst van de avond'' noemde, de even sobere als in dringende klaagzang Memorare: Mater Cliristi van de door Des' Prez, di Lasso en da Palestrina' overschaduwde Brabander-! Mattheus Pipelare (1450-1515),! In combinatie met kortere wer-i ken van Dufay, des Prez en da; Palestrina leverden die vond-j sten een intrigerende muziek-j avond op. Het Bredase koor zong op ni-| veau, zuiver en met de verschil-! lende stemmen voortreffelijk in balans, waarbij mij vooral de kwaliteit van de bassen opviel., Dat neemt niet weg, dat de mo menten van overgave, van ver-l voering zo men wil, minder tal rijk waren dan ik had gehoopt bij een koor, dat technisch zo! goed is geëquipeerd. Ze waren er overigens wel, de ogenblik-! ken waarin men boven de mate-1 rieuitsteeg: het slot vanhet Glo-| ria en het Agnus Dei in de mis,, de klaagzang van Pipeldre, de|. canons van Sweelinck waarmee!' men opkwam en vertrok. Bij el-; kaar was het een memorabel op-! treden. De celliste Moniquej' Heidema zorgde in twee Ricer-; cares van Dominco Gabrielli en; de Canto Primo van Benjamin| Britten voor passende en met flair gespeelde intermezzi. door René Hoonhorst CLINGE - De politici in Hulst zullen voor de volgende ge meenteraadsverkiezingen in 2002 slechts een of twee politie ke cafés op poten zetten. CDA- fractievoorzitter J. Steijaert betoogde gisteravond tijdens een politiek café in het Clingse gemeenschapscentrum Mal- pertuus dat (kandidaat-)raads- leden vanaf de tweede of derde forumavond alleen voor eigen parochie preken. Ook in Clinge zag de CDA'er voornamelijk mensen die op een politieke lijst stonden en slechts enkele 'onafhankelijke' dorpelingen. De aanwezige fractievoorzit ters waren voor één keer eens gezind en schaarden zich alle maal achter het voorstel. Over vier jaar wordt dus slechts een of twee keer op een centrale plaats in Hulst een politiek de bat gehouden. In Clinge werd gisteren weer een aantal be kende standpunten over onder meer het zwembad gedebi teerd. W. Kayser (WD) vroeg zich af of de discussie over te ruggave van te veel betaalde onroerende-zaakbelasing kon worden afgesloten, omdat het slechts om hoogstens enkele tientjes per gezin gaat. A Heg- ger (Progressief Hulst) hield hem echter voor dat dat bedrag voor sommige mensen 'heel veel geld'is. De aanwezige dorpelingen kre gen ook nog wat goed nieuws over eigen doqr mee. Voor de meeste partijen staat een re constructie van de 's Graven straat hoog op de verlanglijst. Ook het (verder) opknappen van Kerk- en Klinkerstraat hebben de aandacht. Daar naast zijn de politici het er in tussen unaniem over eens dat een nieuwe basisschool niet bij Malpertuus moet komen. Een keuze tussen locaties aan de Ju- lianastraat en de Kennedylaan zal volgen op basis van goede argumenten. De kosten van het nieuwe schoolgebouw mogen bij die keuze niet de doorslag geven, betoogde Hegger, die door geen van de anderen werd tegengesproken. Hugo Claus foto Klaas Koppe door Hans Heijt EEDE - Alle politieke partijen in de gemeente Sluis-Aarden- burg vinden dat de bewoners van het buitengebied recht hebben op kabeltelevisie. Ze stellen Zekatel daarvoor ver antwoordelijk. De dorpsraad Eede hield gis teravond een politiek forum. Voorzitter J. Rootsaert legde de partijen een aantal vragen voor en wilde onder meer weten hoe belangrijk ze goede nutsvoor zieningen in het buitengebied vinden. E. Rammelaere. van Lijst Rammelaere liet weten dat hij niet begreep waarom bij het aansluiten van Sint Kruis op het kabelnet de Sint Pieters- dijk achterwege blijft. E. Wijf fels wist dat die aansluitingen 40.000 gulden per woning kos- ten en dat Zekatel het niet doet voor dat bedrag. J. Boogaard (PvdA) en B. Basting (Dorpsbe langen Toerisme) wezen erop dat Zekatel onderdeel is van Delta Nutsbedrijven en dat die onderneming de winsten best kan inzetten. G. van Daele van WD/Gemeentebelangen ver klaarde dat die werkzaamhe den wellicht kunnen worden uitgevoerd in samenhang met andere projecten. Als voor beeld noemde hij het grens overschrijdende initiatief voor het schoonmaken van een aan tal kreken in het gebied. De meeste partijen toonden zich een tegenstander van de beperkingen die de provincie de gemeente Sluis-Aardenburg oplegt voor woningbouw. W. Westphaal had als enige begrip voor de opvatting van de pro vincie, omdat de prognoses wij zen op een terugloop van de be volking. Westphaal vond wel dat er ruimte moest blijven voor vervangende bouwwerk zaamheden en verbeteringen. door Barend Pelgrim HULST - De gemeente Hulst heeft een brief gestuurd aan de diverse fractievoor zitters van de zes politieke partijen met het verzoek hun verkiezingsaffiches wat net ter op te plakken. De gemeente heeft in alle kernen borden neergezet, maar in de kleinere kernen kla gen de plakkers dat de borden te klein zijn. „De borden in Clinge, Graauw, Heikant en Nieuw-Namen zijn ongeveer eenderde van het formaat dat in Hulst staat en dat is te weinig", beweert Piet de Cock, nummer vier op de lijst van Groot Hulst/Gemeen schappelijke Belangen. „In het verleden zijn er nooit problemen geweest maar nu worden biljetten over elkaar geplakt." Richtlijnen Het gekrakeel over de affiches is burge meester en wethouders al ter ore gekomen. Gemeentesecretaris H. Edink heeft op ver zoek vanB en W een brief opgesteld waarin de richtlijnen voor het plakken nogmaals uiteengezet worden. „Er moet volgens volgorde van lijstnummering geplakt wor den, dus van linksboven, lijst één - Groot Hulst - naar rechtsonder, lijst zes - Progres sief Hulst. Als iedereen zich netjes aan die regels houdt dan moet het kunnen." De Cock is van plan om in de gemeente raadsvergadering van volgende week de kwestie aan te kaarten maar volgens Edink is plaatsing van extra plakruimte niet aan de orde. Raadslid De Cock en fractievoorzitter Duijsse met hun te grote poster bij het te kleine bord in Nieuw-Namen. foto Charles Strijd

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 48