Middelburg in greep van Kanaal PZC LTO: handen af van grondgebonden varkensrechten Westmonsterkerk geeft geheimen prijs Reimerswaal zit Zeeuwind dwars zeeland 14 Stad wacht nieuwe grote bloei bij demping Raadszitting Veere over energiebesparing gemeentehuis afgelast ZMF in beroep tegen vergunning Hydro Agri Centrumrapport Goes dicht Bekhof bewust geen detailhandel toe donderdag 19 februari 1998 door Marcel Modde TERNEUZEN - De provinciale land bouworganisaties - LTO-Zeeland - houden vast aan het principe van grondgebonden varkensrechten. Wordt die regel daadwerkelijk losge laten, dan heeft dat funeste gevolgen voor een aantal kleine varkensboeren in de provincie, zei Woordvoerder J. Ramondt gisteren in een inhoudelijke toelichting op het besloten overleg dat de boeren dinsdagavond hadden met minister Van Aartsen in Terneuzen. Megabedrijven Van Aartsen wil binnen het kader van zijn herstructureringswet voor de varkensstapel de grondgebondenheid vervangen door contracten op basis waarvan varkensrechten kunnen worden gekocht.,Dus wil een Zeeuw se boer in de toekomst varkens gaan houden, dan moet hij zien ergens in Brabant rechten te kopen. Daar voe len wij niks voor. D at is één van de din gen die wij de minister hebben meege geven. De problemen waar we nu met z'n allen mee te maken hebben, zijn veroorzaakt door de'megabedrijven. Maar de kleintjes hebben straks het zwaarst te lijden van de maatregel. Hoeveel kleine varkensboeren (met maximaal 1000 mestvarkens of 150 zeugen) daadwerkelijk in de proble men zullen komen, kon Ramondt nog niet aangeven. Volgens hem is dat sterk afhankelijk van wat de markt prijzen gaan doen voor een varken. „Maar dat het een aantal de kop gaat kosten als dit doorgaat, dat is zeker." Acties Acties zijn er vooralsnog in Zeeland niet te verwachten, aldus de land- bouwvoorman. „We zullen afwachten of er inderdaad overleg komt met LTO-Nederland en wat dat dan ople vert." door Edith Ramakers MIDDELBURG - Middelburg zal weer tot bloei komen als een gedeelte van het Kanaal door Walcheren gedempt wordt of als het Veerse Meer zo wordt ver groot dat het de stadsgrenzen van Middelburg raakt. De oude binnenstad moet autoluw ge maald: worden en daaraan ge koppeld moeten de voorzienin gen voor het langzame verkeer verbeterd worden. Dat waren enkele opmerkelijke opmerkin gen tijdens de eerste ronde van twee gespreksbijeenkomsten waarin Middelburgers zich uit spreken over de toekomst van hun stad in 2030. Gespreksleider Leen Verbeek van het Utrechtse stedenbouw kundig bureau BVR wilde woensdagmiddag van ambte naren en deskundigen horen met welke problemen Middel burg te kampen heeft. „Laat u niet door bestaand beleid aflei den. Spreek vrijuit. Het is nu noodzakelijk om een toekomst visie te maken, voordat beslui ten worden genomen over de in vulling van het Stationsgebied en de Mortieren." Stellingen Met enkele prikkelende stellin gen daagde hij de deelnemers uit. Hij trapte af met de stelling: Om de stad gezond te houden is een flinke economische groei noodzakelijk. Architect Johan de Koning was het daarmee on eens. „In de winter heeft Mid delburg voor mij het meest te bieden. Mijn ideële wens is om de inrichting van de stad te ba seren op 20.000 inwoners. Kies voor kwaliteit." Verbeek meld de dat het winkelbestand in Middelburg is afgestemd op een dubbel aantal inwoners. In schaalgrootte doet Middelburg onder voor dorpjes als Nieuwe- gein en Lelystad. Is het realis tisch om het aantal voorzienin gen op een deel van het seizoen, het hoogseizoen, af te stemmen? Een deelnemer vond dat het aantal winkels wat hem betreft gehalveerd kan worden, als kwaliteit en diversiteit maar bewaakt worden. Ook zou voor de bouw van een schouwburg gekeken moeten worden naar buurgemeenten. „Is het niet te ambiteus als er zowel in Goes als op Walcheren een schouwburg komt. We spreken dan nog maar over zo'n 120.000 mensen", prikkelde Verbeek. „Middel burg is te traag in besluitvor ming. In maart liggen er hier op de Markt nieuwe stenen, loopt Vlissingen met het zwembad weg en eist Goes de schouwburg op", mopperde een ambtenaar. Weinig tegenstand hoorde Ver beek op de plannen om een deel van de Mortieren als bedrijven terrein in te vullen. Die uitvoe ring is nodig om een achterstand in te halen. Bedrijven verlaten Middelburg en er vestigen zich heel veel minder nieuwe bedrij ven. Kwaliteit In economisch opzicht moet Middelburg gebruik maken een stad met cultuur-historische waarde te zijn. De toeristische sector kan welvarender worden als die kwaliteit, Middelburg behoort bij de top tien van mo numentale steden, als toege- door Nicole Kluijtmans KOUDEKERKE - Het Veerse college van burgemeester en wethouders heeft woensdag te elfder ure een raadsvergadering afgelast. Op de agenda stond het beschikbaar stellen van 534.000 gulden voor extra energiebe sparende maatregelen van het nieuwe gemeentehuis in Dom burg. Het college van B en W re kende op een subsidie van ten minste 375.000 gulden van de NOVEM (Nederlandse Onder neming voor Energie en Milieu). De CDA-fractie reikte dinsdag informatie waaruit bleek de toekenning van de subsidie on zeker is. Daarop werd de raads zitting geschrapt. Zonder die subsidie zijn de ex tra maatregelen niet rendabel, constateerde het college. De door het CDA aangereikte gege vens die nu op tafel liggen kun nen zo worden geïnterpreteerd SLUISKIL - De Zeeuwse Mi lieufederatie (ZMF) gaat bij de Raad van State in beroep tegen de vergunning die de provincie heeft verleend aan kunstmest- producent Hydro Agri Sluiskil (HAS). De ZMF vindt het vooral een bezwaar dat in de vergun ning geen eindtermijn is gesteld voor het werken met een verou derde techniek, waarbij veel schadelijke stoffen vrijkomen. De provincie verleende op 16 OOST-SOUBURG Buggybeurs - Peuterspeelzaal de Paddestoel in Oost-Souburg houdt woensdag 18 maart een bed-, box- en buggybeurs. Naast bedden, boxen en iimggy's wordt tweedehandskinderkle- ding" verkocht. Een deel van de opbrengst gaat naar de peuter speelzaal voor nieuw speelma teriaal. De beurs wordt van 19.00 tot 20.00 uur gehouden in de peuterspeelzaal aan de Van Ginkelstraat 4 in Oost-Sou burg. Mensen die van hun kin derkleding' af willen kunnen de avond ervoor tussen 19.00 en 19.30 uur of op de dag zelf van 13.00 tot 14.00 uur de geprijsde, schone kleertjes afgeven. voegde waarde uitgebuit wordt. Na zon, zee en strand is er altijd een aantal mensen dat ook van kunst wil genieten. Hoe Middel burg de culturele voorzieningen frisser of voor een breder pu bliek toegankelijk moet maken, wisten de lokale deskundigen niet direct te beantwoorden. Er werd wel genoteerd dat het toeristisch product en het woongenoot aantrekkelijker gemaakt moesten worden. De kunstmatige tweedeling, die veroorzaakt is door het spoor en het Kanaal door Walcheren, bleek een last. Toen in de vorige eeuw het Kanaal door Walche ren werd aangelegd, besefte waarschijnlijk niemand dat de snelste verbinding niet de beste was. Zonder gevoel voor cultuur doorkliefde het kanaal een deel van de stadswallen. Verbeek lokte uit: „We zouden het deel waar de bruggen over het Ka naal door Walcheren gaan, kun nen dempen. Daardoor kunnen de verkeersopstoppingen bij de Schroebrug tot het verleden be horen." Peter Sijrxke, gemeentearchiva ris, sneed aan dat demping of omleiding tot cultuurherstel kan leiden. De toegang voor- verkeer tot Middelburg wordt verbeterd en er komen meerdere mogelijkheden voor de invul ling van het Stationsgebied. De ruimtelijke ordening daarente gen verandert ernstig en hoe moet het met de scheepvaart vanuit Vlissingen naar Middel burg of het Veerse Meer? Verbeek concludeerde dat het niet te vroeg is om aan een lange termijn visie te werken. Aan de hand van alle gesprekken maakt het bureau BVR een ana lyse en werkt enkele scenario's uit. Eind mei volgen nieuwe be sprekingen met de burgers van Middelburg. dat de gemeente helemaal niet in aanmerking komt voor een NOVEM-bijdrage. Ook is het de vraag of het nog te bouwen ge meentehuis ooit kan voldoen aan de lagere EPC-norm (ener gie-prestatie-coëfficiënt) Het college van B en W heeft be sloten eerst de nieuwe informa tie na te trekken. Ook wacht het op een reactie van de adviseur. Daar-voor is meer tijd nodig dan een dag. Pas als B en W alle in formatie op een rijtje hebben, willen ze een (nieuw) besluit ne men. Het is mogelijk dat het col lege afziet van de extra energie besparende maatregelen. Wanneer het (nieuwe) voorstel door de raad wordt behandeld is niet duidelijk. Volgens de ge meentesecretaris J. S. de Regt is het ook mogelijk dat er geen aparte vergadering meer wordt belegd en het voorstel op de agenda van de aanstaande raadsvergadering belandt. door Hans Heijt december een vergunning voor de ureumafdeling van de HAS. De vergunning moest worden verleend, omdat de oude niet meer actueel was. Bovendien was deze nodig om de productie van een nieuwe mestsoort, ure- as, mogelijk te maken. De pro vincie verklaarde de bezwaren van de ZMF tegen het verstrek ken van een vergunning onge grond. Daarom heeft de ZMF zich met een aantal bezwaren tot de Raad van State gericht. De ZMF vindt het een groot be zwaar dat in de nieuwe vergun ning niet de voorwaarde is op genomen dat binnen een termijn van twee jaar gestopt moet wor den met de kunstmestproductie volgens een verouderde tech niek. De milieufederatie geeft aan dat bij die werkwijze jaar lijks circa 464 ton ammoniak en 569 ton ureumstof vrijkomen. Een grote varkensmesterij stoot circa tien ton ammoniak per- jaar uit. De ZMF stelt dat het technisch en bedrijfsecono misch haalbaar is om binnen twee jaar tijd over te schakelen op een methode die veel milieu voordeel oplevert. Uit schattin gen blijkt dat het mogelijk is de uitstoot van ureumstof met driekwart te verminderen en de ammoniakuitstoot te halveren. De archeologen werken met man en macht om de Westmonsterkerk in kaart te brengen, terwijl de werkzaamheden aan de Markt ge staag en snel doorgaan. foto Dirk-Jan Gjeltema Een oude kopergravure van de Westmonsterkerk op de Middelburgse Markt. door Miriam van der Schot MIDDELBURG - De contouren van de Middeleeuwse Westmonsterkerk in Mid delburg worden iedere dag een beetje dui delijker. Het grootse gedeelte van de fun dering is inmiddels blootgelegd voor de herinrichting van de Markt. Hoewel in 1943 een deel van de kerk in kaart is ge bracht, zijn de archeologen al op diverse verrassingen gestuit. Een van die verrassingenis de vondst van een kerkhofmuur-, Deze muur heeft om de kerk heen gestaan. Tussen de kerkhof muur en de oude kerk in stonden indertijd enkele huisjes. „Dat wisten we echt niet", zegt projectleider Paul van Kempen. „Het: bijzondere ervan is dat de vloeren van die huisjes op verschillende hoogten liggen." Een andere vondst is de fundering van een kapelletje dat later aan de kerk is ge bouwd. Tevens is het de allereerste keer dat de zuidkant van de Westmonsterkerk in kaart wordt gebracht. Snel Het onderzoek naar de kerk verloopt snel Een stuk grond dat normaal in drie maan den wordt onderzocht, moet in verband met de herinrichting van de Markt nu in anderhalve dag worden gedaan. „Eigen lijk was het beter geweest als de gemeente ons eerder had laten graven", zegt Paul van Kempen. Zodra een stuk fundering in kaart is gebracht, wordt de opgraving weer dichtgegooid met zand om de herin richting niet te lang op te houden. „We moeten nu jakkeren om de leidingtrek kers endebestratersvoortezijn.Indetus- sentijd moeten we nauwkeurig de platte grond tekenen en foto's nemen. De water pas wordt door tijdgebrek niet gebruikt." Als de archeologen eerder hadden gegra ven, hadden ze volgens Van Kempen ook iets dieper de grond in gekund. „Nu vin den we alleen de funderingen uit de veer tiende, vijftiende eeuw. Dieper in de grond liggen de eerste funderingen van de West monsterkerk. Die stammen uit de twaalf de, dertiende eeuw." Voorlopig zijn de archeologen nog wel even bezig op de Markt. Gisteren en van daag graven zij de gevonden grafkelders uit en vrijdag gaat het gedeelte van het plein aan de kant van het stadhuis open. De werkzaamheden moeten 20 mei klaar zijn. door Mieke van derJagt BATH - Het Reimerswaalse col lege van burgemeester en wet houders is tegen de vervanging van drie kleine windmolens bij het Spuikanaal in Bath, door- drie grote. Het college vindt dat grotere molens dan de drie kleintjes, de eerste molens die de Coöperatieve Vereniging Zeeuwind tien jaar geleden plaatste, niet passen in het land schap en in de beleidsvisie die de gemeente heeft vastgesteld. De aanvraag van Zeeuwind om de drie molens te mogen vervan gen, kwam niet onverwacht. De molentjes bij het Bathse Spuik anaal waren de allereerste windmolens waarmee Zeeuwind stroom opwekte voor liet nutsnet. Ze hebben maar een capaciteit van 75 kiloWatt. De laatste molen die Zeeuwind bouwde heeft een capaciteit van 600 kiloWatt. Vervanging door dergelijke molens past in het streven om in Zeeland in het jaar 2000 ten minste 250 mega- Watt aan windenergie te hebben staan. Maar als het aan B en W ligt, gaat het niet door. Burgemees ter A Verbree van Reimerswaal: „Wij hebben niets tegen wind energie, integendeel. Als we on ze zin la-ij gen en in de Anna Ma- riapolder twintig molens zijn bijgebouwd, is Reimerswaal de gemeente met de meeste wind molens van Zeeland. We hebben wel afgesproken dat nieuwe molens een achtergrond van verticale elementen moeten hebben. De molens bij de Kreekraksluizen vallen weg te gen de sluizen en in de Anna Ma- riapolder hebben we het indu striegebied van Antwerpen wat op de achtergrond een behoor lijk woordje meespreekt. Voor Bath geldt dat tachtig procent van de achtergrond bestaat uit vrij zicht op het open landschap Die kleine molentjes zijn dan ook niet hinderlijk, maar veel grotere wel. Zeeuwind mag de drie molens best vervangen maar dan wel met apparaten met dezelfde ashoogte en de zelfde rotordoorsnee." Volgens J. Springer van Zeeuwind heeft dat laatste geen enkele zin, „Renoveren van de molentjes kost alleen maar geld en geeft geen enkele milieuwin st. Voor de vervanging door nieuwe, geldt hetzelfde. Die ou derwetse Lageweitjes worden trouwens niet meer gemaakt." Springer' is overgens bij lange na niet overtuigd door de argu menten van het Reimerswaalse college. „Als deAnnaMariapol- der doorgaat, wat natuurlijk prima zou zijn, ver-valt dat argu ment van de landschappelijke storing. Dan worden de twintig nieuwe molens de achtergrond voor die drie bij het Bathse Spuikanaal, Bovendien denk ik dat het college zich ook verkijkt op de ashoogte. De molens bij de Kreekrak zijn twintig meter ho ger dan de molens die we zouden willen bouwen. Daarmee zijn ze wel groter, maar ook veel slan ker. Ze zijn veel minder hinder lijk dan de gedrongen molens, waaraan het college het oordeel relateert." Senioren Academie VLISSINGEN - De Hogeschool Zeeland verzorgt komend voor jaar vijf cursussen voor de Zeeuwse Senioren Academie. Ze zijn bedoeld voor vijftig plussers. De cursussen omvatten vijf middagen in maart en april. Drie van deze cursussen richten zich op werken met de compu ter. De andere twee richten zich op muziek en filosofie. Wat de computercursussen betreft gaat het om leren werken met de per sonal computer, om surfen op het Internet en werken met het tekstverwerkingsprogramma Word. De muziekcursus behan delt de wereld van de pianist, componist en dirigent Johannes Brahnrs. De filosofiecursus be handelt het oosters denken. De cursussen worden gegeven in de hogeschool aan de Edison weg in Vlissingen. Hulst verbouwt stadskantoor HULST - Li het Hulster stads kantoor vinden de komende maand aanpassingen plaats. Het bureau bevolking kan woensdag 25 februari niet wor den bezocht, omdat de loketten ingrijpend worden veranderd. Het bureau onderhoud en groen krijgt twee dagen eerder een ei gen loket op de tweede verdie ping. Het bureau sociale zaken kan na de verbouwing cliënten meer privacy bieden door nieu we loketten en spreekkamers. door Marten de Jongh GOES - Het is buitengewoon belangrijk goede afspraken te maken over de samenwerking tussen gemeente en onderne mersorganisaties bij de ontwik keling van de binnenstad. Wet houder C. R. M. M. Linssen (CDA) van de gemeente Goes liet zich woensdagmiddag in die zin uit tijdens de bespreking in de commissie ruimtelijke orde ning van het rapport 'Samen werken aan kwaliteit'. Het door een 'denktank binnenstad' op gestelde stuk presenteert een vi sie op de toekomst van het cen trum. De denktank binnenstad stelt voor de samenwerking vorm te geven in een stichting Centrum management. Dat management zou het beleid voor de binnen stad verder moeten uitwerken. Bedoeling is de stichting te voorzien van voldoende finan ciële middelen. Via een nader te bepalen verdeelsleutel moeten de betrokken partijen geld bij dragen. De gemeente en de on dernemersorganisaties OOG, OCG en Horeca Goes dienen in elk geval in de stichting verte genwoordigd te zijn. „Belangrijke vraag is: waar leg je de verantwoordelijkheden", zei Linssen. Dat er goede werk wijzen mogelijk zijn, daarvan is de wethouder overtuigd. Hij kent echter ook voorbeelden van centrummanagement el ders in het land die weinig suc cesvol zijn. Dat de Goese poli tiek in beginsel positief staat; tegenover het rapport bleek dinsdagavond al tijdens een al gemene ledenvergadering van de Ondernemersorganisatie Goes (OOG). Ook OOG zelf ziet het als een goed uitgangspunt. Bekhof Binnen de commissie ruimtelij ke ordening leefden nog wel en kele vragen, hoewel ook daar waardering bestaat voor de op zet van het rapport. S. de Putter (SGP/RPF/GPV) wees erop dat het plan ervan uitgaat dat het Bekhof van het toneel verdwijnt als winkelgebied. „Het is opval lend dat zoiets gebeurt zonder politiek overleg." De opmer king bood Linssen de gelegen heid nog eens duidelijk te ma ken dat het rapport geen stuk is van het dagelijks gemeentebe stuur. Het is een nota van een denktank. Daarin zitten behal ve medewerkers van de gemeen te ook vertegenwoordigers van bijvoorbeeld ondernemersorga nisaties, woningbouwvereni ging RWS, banken enmakelaar- dij. Linssen liet zich niet uit over de huidige stand van zaken rond het Bekhof. Zo bleef ook de vraag onbeantwoord of winkels nog deel uitmaken van nieuwe plannen. Kwaliteit Prioriteit in het rapport ligt bij kwaliteitsverbetering van het bestaande aanbod van het cen trum. Toeristisch-recreatieve elementen, het wonen en de cul tuur- en uitgaansfunctie van de binnenstad verdienen net zo goed versterking als de winkel functie. Belangrijk is om dat al les te combineren in een com pacte binnenstad. De wijze waarop dat wordt uitgewerkt, daarover- zijn nog de nodige dis- cussies te ver-wachten. Want de politici zijn het zeker nog niet eens over alle concrete beleids voornemens. Net als dinsdag avond bleek woensdag opnieuw dat nog geen eensgezindheid bestaat over de juiste oplossing van de parkeerproblemen in de binnenstad. KORTGENE Hobbybeurs -Dorpshuis De Pompweie in Kortgene biedt op zaterdag 21 maart onderdak aan de jaarlijkse hobby- en ver- zamelbeurs. Er zijn 25 deelne mers met uiteenlopende collec ties. OOST-SOUBURG Snuffelmarkt - Budosportver- eniging Kiai houdt zaterdag 28 februari in de Dojo naast Sport hal Souburg aan het Koop mansvoetpad in Oost-Souburg een snuffelmarkt. De snuffel markt begint om negen uur en duurt tot drie uur 's middags. VLISSINGEN Wandeltocht - De Wandelsport- vereniging Willen is Kunnen uit Vlissingen houdt zaterdag 28 februari de laatste winterwan- deltocht. Deelnemers kunnen kiezen uit afstanden "Can 5, 10, 15, 25 en 40 kilometer. Wande laars voor de lange afstanden kunnen zich tussen 9.00 en .10.00 uur aanmelden bij het clublokaal aan de Adriaen Co- ortelaan 1 in Vlissingen. Tussen 10.3 Oen 14.00 uur kunnen wan delaars voor de 5,10 en 15 kilo- metertochten zich inschrijven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 46