Niet alleen lof voor transferium Elk kind heeft het recht kind te zijn PZC PZC Onderzoek naar toekomst van kraamafdeling op gang zeeland 13 Ondernemers Renesse lijden inkomstenverlies door betaald parkeren Weg Scharendijke moet veiliger Nuis op bezoek in basiliek Hulst Spoor leidt naar dader puinstort Schoppend trio aangehouden Auto aangereden in tankstation Sasse bieb zoekt voorleesteam Zierikzees hotel biedt asielzoekers onderdak Bibliotheek Terneuzen introduceert leesloupe mensenwerk donderdag 19 februari 1998 door Andries Molengraaf RENESSE - Het transferium in Renesse mag dan landelijk bekend staan om zijn succes, de ondernemers in de badplaats zijn er niet op alle punten ge lukkig mee. Dat bleek woens dag tijdens een hoorzitting over de megaparkeerplaats in het dorpshuis. Ze derven in komsten omdat de gemeente Schouwen-Duiveland met de invoering van betaald parke ren toeristen naar het gratis transferium en dus uit het dorpscentrum lokt. Horeca-ondernemer J. Vroon, uitbater van café-restaurant Schouwer Hoeck, zegt vorig jaar op mooie zomerdagen honderden guldens omzet ge mist te hebben door de invoe ring van betaald parkeren op het parkeerterrein bij zijn ca fé-restaurant. „Op strandda- gen is de bezetting van dit par keerterrein meer dan gehalveerd", liet hij wethouder C.W. Veerhoek weten. Vroon profiteerde altijd van de 'spin off' van het parkeerterrein, omdat parkeerders vaak iets bij hem eten of drinken. Ook voorzitter AM. Verseput van de Ondernemersvereni ging Renesse had zorgen. Zo pleitte hij ervoor dat het be taald parkeren nergens méér zou gaan kosten dan nu en dat op de plekken waar het - buiten het transferium - nog gratis is, 'in Godsnaam' ook gratis blijft. Verder zei hij te hopen dat de gemeente afziet van haar voor nemen het parkeerbeleid strenger te handhaven. „Als je het transferium beter wilt la ten werken, moet je beter uit dragen dat het bestaat, door foldertjes of een betere beweg wijzering. Niet door een par keerbon. Dat schrikt toeristen juist af." Veerhoek vond het 'folderidee' van Verseput helemaal zo gek nog niet. De bewegwijzering naar de megaparkeerplaats kan bovendien inderdaad be ter, zei hij. Hoogstwaarschijn lijk worden binnenkort op vi tale plaatsen rondom Renesse grote ANWB-borden ge plaatst. Een verdere uitbrei ding van het betaald parkeren in de Westhoek, naar bijvoor beeld deBrouwersdam, was de grootste vrees van de onderne mers. „Dan zullen onze colle ga's in Goedereede zeggen: goh, wat hebben wij het goed", al dus Vroon, vrezend voor een uittocht van toeristen naar het noorden. Veerhoek en onderzoekster M. van der Hoeven van de Advies Groep voor Verkeer en vervoer (AGV) schetsten een veel roos kleuriger beeld van het trans ferhun. Zo bleek uit onderzoek dat ondanks de toename van het autoverkeer op Schouwen de parkeerdruk in Renesse vorig jaar dankzij het transfe rium met twaalf procent ver minderd is. Ook blijkt het transferium door toeristen zeer gewaardeerd te worden, als- Door de invoering van betaald parkeren in Renesse worden toeristen naar het gratis transferium en dus uit het dorpscentrum gelokt. foto Pieter Honhoff mede het gratis natransport via bussen of huifkar van en naar de grote parkeerplaats. In totaal werden met het gratis vervoer vorig jaar zomer 260.000 mensen vervoerd, 60.000 meer dan verwacht. Bo vendien was de bezetting van het parkeerterrein goed, ge middeld 300 tot 400 auto's (op een capaciteit van 900). Ook de kosten zijn de komende jaren geen probleem. Twijfels Door onder meer de verhoging van de toeristenbelasting en de invoering van het betaald par keren moet de gemeente er jaarlijks slechts 20.000 gulden bijleggen. Vroon had zijn twij fels bij de cijfers. De tellingen zijn door de chauffeurs van vervoerder Carlier zelf ver richt, wat het er volgens hem niet betrouwbaarder op maakt. Bovendien overschat de gemeente het succes, zegt Vroon. Het transferium zou vooral gebruikt worden door verblijfsrecreanten en inwo ners van Renesse zelf. Niet door dagjesmensen, waar het eigenlijk voor bedoeld is. „Niet erg", zei Veerhoek. Zo lang de drukte in het centrum afneemt, neemt de gemeente dat op de koop toe. Biet transferium is vorig jaar geopend om de auto- en par keerdruk in Renesse te laten dalen. Met diverse vormen van gratis openbaar vervoer kun nen automobilisten na - ook al gratis - op het transferium ge parkeerd te hebben, snel naar de. stranden, zonder een par keerplek te hoeven zoeken. WESTENSCHO UWEN Natuurexcursie - De Koninklij ke Nederlandse Natuurhistori sche Vereniging (KNNV) afde ling Walcheren houdt zaterdag 28 februari een excursie naar de bossen van Westenschouwen. Onder leiding van Staatsbosbe heer wordt hier gewandeld. Deelnemers worden om 13.00 uur opgepikt van de parkeer plaats van het station van Mid delburg. De excursie zelf begint om 13.30 uur vanaf de schuur van Staatsbosbeheer nabij de rotonde van Westenschouwen. door Herre Stegenga ZIERIKZEE - De commissie die onderzoekt of de kraamafdeling in het Zierikzeese ziekenhuis gehandhaafd kan blijven, is ein delijk aan het werk. C. Breeder- veld van de Raad van Bestuur van de Stichting Oosterschelde- zieltenhuizen verwacht dat er binnen enkele weken een rap port met aanbevelingen op tafel ligt. De streefdatum van 1 maart wordt waarschijnlijk niet ge haald, blijkt uit zijn woorden. Aanvankelijk was het de bedoe ling dat de commissie nog vóór kerst 1997 klaar zou zijn met haar klus. Het aanstellen van een derde commissielid, een hoogleraar die de gynaecologen vertegenwoordigt, duurde ech ter langer dan verwacht. De an dere twee leden, twee hooglera ren die namens de huisartsen en kinderartsen deelnemen, wer den reeds in november aange steld. In december meldde de Raad van Bestuur dat er uiter lijk 1 maart van dit jaar een be sluit zou moeten worden geno men over de toekomst van de kraamafdeling in het Zweedse Rode Kruisziekenhuis. Deze da tum moet dus waarschijnlijk nog even worden opgeschoven. De Raad van Bestuui- van de Oosterscheldeziekenhuizen maakte september vorig jaar haar plannen bekend om de Zie rikzeese kraamafdeling te slui ten. Hiermee verdwijnt de mogelijkheid om klinisch te be vallen in het Zweedse Rode Kruisziekenhuis. Dit soort be vallingen zouden voortaan in het Goese Oosterscheldezieken- huis moeten plaatsvinden. Geldgebrek zou de Raad van Bestuur tot deze maatregel no pen. Het nieuws zorgde voor een storm van protest. De Schou- wen-Duivelandse huisartsen dreigden zelfs te stoppen met thuisbevallingen. Eind oktober werd uiteindelijk besloten om een onafhankelijke onder zoekscommissie op de zaak te zetten. Overigens is het de be doeling dat poliklinisch beval len mogelijk blijft in Zierikzee. SCHARENDIJKE - De dorpsraad van Scharendijke wil dat de Kapelleweg (het deel van de Boutlaan tot de Kloosterweg) bij de bebouwde kom van het dorp wordt betrokken. Dit zou betekenen dat de snelheidslimiet wordt teruggeschroefd van" tachtig naar vijftig kilometer per uur. Op deze manier kan de veiligheid van fietsers op de Kapelleweg beter worden ge- waarborgd, aldus voorzitter G. A M. Cobussen van de dorps raad. „Op het bedrijventerrein naast deze weg zijn de laatstg tijd enkele gezinnen met jonge kinderen komen te wonen. Zij komen via de Kapelleweg het dorp binnen." Het voorstel wordt woensdag 25 februari besproken in de vergadering van de dorpsraad. Deze bijeehkomst begint 19.30 uur in de dorps- huis De Putmeet. HULST - Staatssecretaris A Nuis brengt vrijdagmiddag vóór; hij de nieuwe studio van Omroep Zeeland opent, even een be- zoek aan de Willibrordusbasiliek in Hulst. Burgemeester A Kessen en restauratiecoördinator P. Hame- link krijgen van tevoren in het Hulster stadhuis nog eens de kans om hem een aanvullende subsidie voor de opknapbeurt van de basiliek te vragen. Om Nuis, die enkele jaren geleden officieel het startsein voor. derestauratie gaf, van de noodzaak van een extra rijksbijdra- ge te overtuigen, wordt de staatssecretaris in recordtijd door de kerk geleid. Hij kan dan met eigen ogen zien wat er nog al lemaal moet gebeuren. De bewindsman knabbelde de laatste twee jaar regelmatig aan eerder (half en half) toegezegde sub sidies. OOST-SOUBURG - Een man uit Oost-Souburg is woensdag- -. morgen bekeurd omdat hij een blok beton uit zijn tuin illegaal had gestort op een parkeerterrein aan het Koopmansvoetpad in zijn woonplaats. De man had het blok beton met een auto naar het parkeerterrein gesleept. De politie achterhaalde de dader door het spoor terug naar de woning van de man te vol-, gen. De Oost-Souburger kreeg een boete van honderd gulden: Hij moet bovendien de kosten betalen die de gemeentereini-r ging moet maken om het blok beton op te halen. GOES - De politie in Goes heeft drie jongens aangehouden op verdenking van openlijke geweldpleging en vandalisme. Twee verdachten, een 15-jarige Goesenaar en een 16-jarig'e jongen uit Kloetinge, werden dinsdag op de Vlasmarkt aange- houden. Zij werden op heterdaad betrapt op het schoppen van - passerende fietsers. Bovendien hadden zij even eerder eert prullenbak vernield. Na verhoor van het tweetal kon woensdag de derde verdachte worden aangehouden, een 15-jarige inwoner van 's-Heer" Hendrikskinderen. Die had zich dinsdag al uit de voeten ge maakt voordat de politie arriveerde. De verdachten zijn in verzekering gesteld. De slachtoffers van de mishandeling op de Vlasmarkt wordt verzocht contact op te nemen met de poli tie. VLISSINGEN - Op de parkeerplaats van een benzinestation aan de Sloeweg in Vlissingen is dinsdagavond een personen- auto aangereden door een andere auto. De dader is echter zonder zich bekend te maken doorgereden. Het voorval ge- beurde rond half acht. De eigenaar van de beschadigde auto had zijn wagen even geparkeerd om iets te kopen. Toen hij te rugkwam, was de auto over de hele flank flink beschadigd.' Vermoedelijk reed de dader in een rode auto, De politie is op zoek naar getuigen. SAS VAN GENT - De Openbare Bibliotheek in Sas van Gent zoekt vijftigplussers die willen voorlezen aan groepjes kinde ren van de peuterspeelzalen in Sas van Gent, Philippine of Westdorpe. De bibliotheek wil daarmee een 50+voorleesteam oprichten. Ervaring met voorlezen aan kinderen is niet verplicht. De bi bliotheek helpt de vrijwilligers met het uitzoeken van geschikte boeken. Deelnemers krijgen een korte cursus over voorlezen. Aanmelden is mogelijk tot 15 maart. De Sasse bibliotheek heeft daarnaast twee wedstri j den uit geschreven. Bij de fotowed strijd 'fotograf eer je eigen sfeer' is het de bedoeling dat mensen het sfeervolste plekje of voor werp in hun huis fotograferen. De ingeleverde foto's komen te hangen op een tentoonstelling 'Wonen in Groot Sas', die tot eind november te zien is Voor de wedstrijd 'Het hoekje van.zal acht keer per jaar, ge durende een maand, een beken de Sassenaar de inhoud van zijn of haar boekenkast tentoonstel len in de bibliotheek. Lezers kunnen raden van wie de boe ken zijn. REDACTIE NOORD-ZEELAND Oude Haven 41 4301 JK ZIERIKZEE Tel: (0111)415380 Fax:(0111)414126 e-mail: redzzee@pzc.nl M. E. M. Hitzert A. Molengraaf H. Stegenga CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.city.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl door Herre Stegenga ZIERIKZEE - Hotel de Drie Ko ningen in Zierikzee zal deze maand opnieuw worden ge bruikt voor de tijdelijke opvang van asielzoekers. Van 23 februa ri tot en met 24 mei zal een groep van maximaal dertig personen in het hotel worden gehuisvest. Het COA (Centraal Orgaan op vang Asielzoekers) heeft de ge meente Schouwen-Duiveland inmiddels hierover geïnfor meerd. Het hotel aan de Driekoningen laan fungeert als een zogeheten wachtlijstlocatie. Dit betekent dat er asielzoekers verblijven die zijn toegelaten tot de asiel procedure, maar voor wie in de reguliere opvangcentra nog geen plaats is. Het COA kampt met een ernstig tekort aan op vangplaatsen. Oorzaak is de verhoogde instroom van asiel zoekers. Op dit moment maakt het COA naast de reguliere op vangcentra gebruik van onge veer dertig wachtlijstlocaties, waar zo'n tweeduizend asiel zoekers verblijven. Volgens voorlichter J. Kwantes zijn er nog altijd nieuwe locaties no dig. In totaal heeft het COA ruim 39.000 opvangplaatsen. Het is niet nieuw dat het COA in noodgevallen een beroep doet op particuliere voorzieningen. Vorig jaar, van eind september tot half november, was er ook al een groep asielzoekers te gast in de Drie Koningen. Ook in Goes, Sluiskil, Middelharnis, Oud- dorp werden toen mensen on dergebracht. In Middelharnis^ ontstond nog enige opschud-- ding toen gemeente en politie er bij toeval achter kwamen dat er asielzoekers waren onderge-- bracht. Eén van hen werd name^.1 lijk betrapt op winkeldiefstal!* De gemeente zei het 'niet zo netfy jes' te vinden dat ze niet was in gelicht. Het COA verklaarde dat. hier geen tijd voor was geweest. Normaal gesproken is het de be*- doeling dat de gemeente op del"- hoogte wordt gesteld, aldus een; woordvoerder. Overigens verblijft in het Zie rikzeese Hotel Huis van Nassau ook al enkele jaren een groep asielzoekers. Dit hotel geldt als een 'aanvullende opvanglocari tie' naast het asielzoekerscenf trum in Burgh-Haamstede. door René van Stee TERNEUZEN - De problemen die mensen hebben met het le zen van kleine letters zullen, als het aan de openbare bibliotheek van Terneuzen ligt, voorgoed tot het verleden behoren. Als extra service wil men een nieuwe leesloupe introduceren, als hulpmiddel bij het lezen van boeken en kranten. Daarbij gaat het vooral om oudere le zers. Directeur- H. Spenkelink: „We hebben te maken met een toene mende vergrijzing die door werkt in ons ledenbestand. Veel ouderen hebben leesproblemen omdat de letters te klein zijn Doordat ons bestand van titels met grote letters slechts drie procent uitmaakt van ons totale aanbod van honderdduizend ti tels, is de keus te beperkt. Er ha ken daarom veel ouderen af en er zijn er zelfs die hierdoor hele maal nooit lid van de biblio theek zijn geweest- Hierin wil len we verandering brengen door het aanbod toegankelijk te maken voor iedereen". De leesloupe is een opvouwbaar en mobiel instrument. Het ap paraat is verstelbaar in een lees hoek van nul tot negentig graden. Er zit tevens een blad zijdehouder op. Om mensen vertrouwd te maken met de lou- pe, zullen er op maandagavond 23 februari en 2 maart demon-! straties worden verzorgd door de plaatselijke juwelier Wijf fels. Deze duren van 19.00 tol" 20.30 uur. Bezuinigingen „We zullen zeker een loupe aan schaffen om onze dienstverle ning te verbeteren, maar het is niet de bedoeling dat we ze gaan uitlenen. Daar is natuurlijk geen beginnen aan, al was het maar omwille van praktische overwegingen. We willen voorr namelijk een duwtje in de rug geven", aldus Spenkelink. De bibliotheek is de laatste ja ren geconfronteerd met bezui nigingen. Dit heeft gevolgen ge had voor de openingstijden. Sinds 1 januari is de bibliotheek op donderdag gesloten. Daar naast is men tegenwoordig ver plichtper uitlening een bi j drage te vragen voor auteursrechten. door Inge Heuff Margo Lemsom heeft het goed. Sa men met haar man heeft ze twee lieve kinderen; ze vormen, zoals zij dat zelf zegt, een fijn en hecht gezin. Margo Lemsom heeft ook een warm hart en ze wil haar voorspoed graag delen met an deren die het minder hebben. Daarom heeft ze elke zomer drie weken lang kinderen uit kansarme gezinnen in huis. En doet ze daarnaast als vrijwil ligster de public relations van de afde ling Zeeland van Europa Kinderhulp. Deze stichting houdt zich vooral bezig met het organiseren van vakantiereizen voor kinderen die er eens hoognodig uit moeten. „Twee jaar geleden werd ik benaderd door vrijwilligers van Europa Kinder hulp met de vraag of ons bedrijf wilde sponsoren." Margo Lemsom kan het zich nog goed herinneren. Zij kende Europa Kinderhulp van naam en had al wel eens met de gedachte gespeeld om zich daarvoor op te geven. „Maar ja, hoe gaat dat? Er komt altijd weer wat tussen en zo gaan de jaren voorbij. Die vraag om sponsoring kwam gewoon op het juiste moment." Lemsom wilde niet alleen sponsoren, maar vroeg ook informatie aan. Zij werd uitgenodigd voor een avond en voordat ze het wist werd ze gevraagd om de voorlichting voor haar rekening te nemen; eerst alleen voor Schouwen- Duiveland, maar al gauw voor heel Zeeland en Goeree-Overflakkee. „Ja, dat ging wat snel maar dat hinderde niet", vindt ze nog steeds. „Ik vind het leuk werk. Het is net als een echte baan, alleen wordt het dus niet betaald. De procedure om in het team te kunnen werken is ook officieel. Iedereen heeft een proefjaar. Na dat jaar kijken je mentor en enkele leden van het team hoe je functioneert. Zelf mag je daar na tuurlijk ook je mening over geven." Lemsom vindt dat deze werving en se lectie een goed team in Zeeland ople vert. „We zijn allemaal hartstikke actief en zeker geen vrijwilligersorga nisatie die maar door enkele krachten gedragen wordt. Gastgezinnen Europa Kinderhulp biedt de teamleden verschillende cursussen aan. De pr- functionaris vindt dat je die wel nodig hebt om het werk goed te kunnen doen. De teamleden bezoeken toekomstige gastgezinnen om te kijken of het gezin in aanmerking kan komen voor een va kantiekind. „We worden getramd om te kijken wat zo'n gezin uitstraalt. Soms komen we in een hele steriele omgeving terecht. Het kan dan zijn dat die men- Margo Lemson: „Wij hebben het goed en dat wil ik delen; een collectebus is voor mij niet voldoende." foto Pieter Honhoff sen geen warmte en geborgenheid kun nen bieden. Maar het kan ook zij n dat ze speciaal voor onze komst het huis hele maal gepoetst en opgeruimd hebben. Dat onderscheid moeten we bijvoor beeld kunnen maken." In Zeeland komen er inde zomervakan tie kinderen uit delen van Frankrijk, Duitsland, Engeland en uit Limburg. „Ook in Nederland zijn er natuurlijk kinderen die in aanmerking komen voor Kinderhulp", legt Lemsom uit. „Maar kinderen uit Zeeland worden niet in Zeeland geplaatst, die gaan naar Gelderland. En wij krijgen weer kinde ren uit Limburg." Zelf heeft zij Franse kinderen in huis. Vorig jaar een twee ling, dit jaar dezelfde tweeling en nog een jongetje. „Wij hebben zelf een twee ling en het leek ons leuk om er een twee ling bij te nemen. Dat jongetje was niet helemaal de bedoeling maar hij kon verder nergens terecht. Hij was toen pas vijf jaar, terwijl de ondergrens eigenlijk zes jaar is. Als zo'n kind dan toch gese lecteerd wordt, weet je gewoon dat het 't heel hard nodig heeft. En eentje meer moet gewoon kunnen." Haar motivatie is simpel: „Wij hebben het goed en dat wil ik graag delen. Een collectebus is voor mij niet voldoende. Bovendien ben ik dol op kinderen en als j e dan weet on der wat voor omstandigheden velen van hen opgroeien, dan krijg ik een brok in mijn keel. Elk kind heeft toch het recht om kind te zijn?" Aandacht Het is niet de bedoeling dat de kinderen van het ene pretpark naar het andere evenement worden gesleept. Het strand, een boswandeling, boodschap pen doen, gewoon wat liefde, aandacht en verzorging, is vaak voor hen onge kende luxe en heerlijk om te ondergaan. De selectie van de kinderen wordt ver richt door scholen, Riagg's, sociale in stellingen en dergelijke organisaties. Die kijken niet alleen naar materiële armoede, maar ook naar emotionele verwaarlozing. „Niet alle kinderen zijn uitgesproken arm", weet Lemsom. „Er zijn er genoeg waar de ouders de inte resse in het kind niet kunnen of willen opbrengen. Die kinderen zijn zo blij met de aandacht die ze in het gastgezin krijgen. Dat er bijvoorbeeld iemand naar de schoolresultaten informeert of gewoon vraagt of het lekker geslapen heeft." Zij heeft gemerkt dat het regelmatig voorkomt dat kinderen met kalme ringsmiddelen op reis gestuurd wor den. De ouders doen dat omdat ze bang zijn dat de kinderen te druk zijn en te ruggestuurd worden, „Maar dat doen we alleen in een geval van ernstige heimwee, als het kind er echt helemaal ziek van is." De gastgezinnen krijgen van Europa Kinderhulp ondersteu ning. Als er problemen zijn staan de vrijwilligers de gezinnen met raad en daad bij. En in het ergste geval wordt het kind overgeplaatst. „Het gebeurt een enkele keer dat het echt niet klikt tussen het kind en het gezin. Dan kun nen we het beter overplaatsen want het moet wel een vakantie zijn voor het kind." Voor Margo Lemsom staat een in feite onhaalbaar doel voor ogen: alle kinde ren van de lijst een gastgezin bieden. „Er is een kleine stijgende lijn in het aantal gastgezinnen in Zeeland, ter-wijl het aantal landelijk licht zakt. Die op waartse lijn geeft voldoening. Ik pro beer echt zoveel mogelijk gastgezinnen te werven. Maar niet iedereen die zich aanmeldt, zet het ook echt door. En er zullen altijd meer kinderen dan gastge zinnen zijn."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 45