Engelse raketten op Vlissingen PZC Hugo Claus te gast op lustrum Prometheus Burgers in de war over verkiezingen Vliegveld op Goeree blijkt luchtkasteel Cappella Breda graaft schatten uit Renaissance op zeeland 12 Congrave Rocket was in 1809 nog hypermodern kunst cultuur Gemeente Veere past belastingtarieven voor watertoeristen aan Ledeltheater geeft vervolgcursus over aantal verfilmde boeken Bijzondere werken onder de hamer van Leickert en Schelfhout donderdag 19 februari 1998 door Ad Tramper Wapengekletter is van alle tijden en plaatsen. Als we The Independent moeten gelo ven dan breekt vandaag de hel los boven Bagdad. De Amerika nen zijn er klaar voor om allerlei vernuftige wapens in te zetten tegen de snode plannen van Sa- dam Hoessein. Mensen zijn al tijd vindingrijk geweest om middelen te bedenken om el kaar de hersens in te slaan. De aanvalswapens zijn op de dag van vandaag trefzekerder dan ooit; muren van drie meter dik staalbeton worden moeite loos genomen, ladingen ont ploffen niet meer ergens in een doelwit, maar komen precies te recht in de van te voren gekozen ruimte. Ook Nederland draagt zijn steentje bij en laat het hy permoderne fregat Hr. Ms. Abraham van der Hulst opsto- men naar de Perzische golf- Dit schip kent een maximum aan technisch vernuft, dat ingezet kan worden om de vijand te be strijden. Nu heeft de mensheid elkaar altijd al bestreden, alleen zijn tegenwoordig de middelen wat 'effectiever'. Onze voorouders konden er ook wat van. Om dit te demonstre ren maken we een sprong in de tijd en belanden we in Vlissin gen tij dens het Engelse bombar dement van de stad in augustus 1809. De Engelsen probeerden de Fransen van het eiland Wal cheren te jagen en daarbij was Vlissingen, als sleutel tot Ant werpen, het belangrijkste doel wit. De aanvaller bracht een nieuw wapen in de strijd: de Congrave Rocket genoemd naar de uitvinder van het apparaat de Engelsman Congrave. Gruwelen Uit een ooggetuigenverslag wordt óns de doeltreffende wer king van het wapen duidelijk. Deze toeschouwer was S. van den Hoek, predikant van de En gelse gemeente te Middelburg, die bijna onafgebroken van het begin tot aan het einde, op eene hoogte, op eenen kleinen af stand gelegen, een diep getrof fen en weenend aanschouwer was van het bombardement op Vlissingen. Dan niet slechts schoot men met kogels en 'oom- ben, neen! om de vernieling 'en de ellende, ivare het mogelijk, zoveel groter te maken, en de stad alle de gruwelen van den oorlog, in den hoogsten trap te doen ondervinden, werden er ook eene groote menigte vuur pijlen, of, zoo als zij, naar den uitvinder een Engelsman, met name Congrave genoemd wor den Congrave Rockets uit de schepen in de vesting geworpen, waardoor weldra een groot aan tal huizen en andere aanzienlij ke gebouwen in volle vlam geraakten, en tot aan de grond afbrandden. Vuurpijlen Laten we deze Congrave Rocket eens aan een nadere inspectie onderwerpen. Eigenlijk waren het grote vuurpijlen, die na lan ding het doel in vuur en vlam zetten. De Engelsen schoten, vanaf hun oorlogsschepen en het vaste land niet minder dan achthonderd van deze projec tielen af op Vlissingen. Van deze brandraket is een fraaie gravure gemaakt door de graveur Veel waard, die het boek van de ge noemde Van den Hoek, Ge schiedkundig verhaal van de landing en den inval der En- gelschen in Walcheren, illustreerde. De raket had een lengte van ongeveer negentig centimeter. In de punt bevonden zich gaten waaruit de brandba re stof naar buiten kon komen om zijn verwoestend werk te kunnen doen. Het onderste deel van de raket was een ijzeren huls, gevuld met brandstof die de raket omhoog stuwde. De ke gel was volgens Van den Hoek Een gravure van een Congrave Rocket. foto Lex de Meester door Nicole Kluijtmans KOUDEKERKE - In navol ging van de gemeente Goes gaat ook de gemeente Veere de watertoeristenbelasting aan passen. Het college van burge meester en wethouders wil het verblijf waarop de aanslag voor de vaste ligplaatsen in de jachthavens is gebaseerd, te rugbrengen van 45 naar 24 et malen. Hierdoor lijdt de ge meente wel een verlies aan inkomsten. Voor 1996 en 1997 loopt de gemeente 82.000 gul den aan belastinggeld mis. De nieuwe Verordening watertoe ristenbelasting treedt 1 april in werking. Door een uitspraak van de Ho ge Raad op 6 november 1996 is de gemeente Veere gedwongen om de verordening aan te pas sen. De Hoge Raad verklaarde toen de verordening van de ge meente Aalsmeer onverbin dend. De gemeente kon het verblijf dat in haar verorde ning werd genoemd (gesteld op 24 etmalen) niet onderbou wen met daadwerkelijke erva ringscijfers. Aalsmeer had zich enkel gebaseerd op een rapport van de ANWB. En dat was volgens de rechter onvol doende om de tariefstelling in de gemeentelijk verordening op af te stemmen. Ervaring Veere heeft een verblijf van 45 etmalen in de oude verorde ning opgenomen. Hoe dit aan tal tot stand is gekomen en of dit aantal de werkelijkheid benadert, is niet bekend. Ook hier ontbreken ervaringscij fers. De Veerse jachthaven de Arne, die bijna veertig procent van de aanslagen voor haar re kening neemt, heeft al sinds 1995 problemen met de tarief stelling. Zij vindt 45 etmalen veel te hoog gesteld. Om tege moet te komen aan de bezwa ren van de Arne wil het college het aantal etmalen terugbren gen naar 24. Het dagelijks ge meentebestuur vreest dat de watersportvereniging naar de rechter stapt als er geen com promis wordt bereikt en ook de verordening uiteindelijk on verbindend zou worden ver klaard. Wel verzoekt het college de jachthavenbeheerders erva ringscijfers te overleggen. Mocht het aantal van 24 etma len te laag blijken dan zal de verordening opnieuw ter dis cussie worden gesteld. Ook wil het college dit jaar nog het ou de tarief van 1 gulden per et maal handhaven. Het tarief voor 1999 wordt gelijk ge trok ken met het tarief voor de toe ristenbelasting. Deze wordt in juni vastgesteld. Vanwege de halvering van het verblijf waarop de aanslagen zijn ge baseerd, ontstaat een tekort van 82.000 gulden op de jaar rekening van 1997. Het tekort zal worden meegenomen in een tussentijdse rapportage. De commissie algemeen be stuur en financiën bespreekt woensdag 4 maart het voorstel van het college. De vergade ring die wordt gehouden in het bestuurscentrum in Koude- kerke begint om 19.30 uur. Hugo Claus foto Klaas Koppe door ErnstJan Rozendaal TERNEUZEN - De Belgische schrijver Hugo Claus luistert op donderdag 14 mei in Terneuzen het eerste lustrum op van de stichting voor literai re en culturele activiteiten Prometheus. Claus is een van de belangrijkste nog levende schrijvers van de Nederlandstalige letteren. Vorig jaar werd hij onderscheiden met de Libris Literatuurprijs voor zijn roman De Geruchten. Zijn onlangs ver schenen roman Onvoltooid verleden wordt als het vervolg daarop beschouwd. Het boek werd dooi de meeste literaire critici hoog geprezen. Claus heeft een omvangrijk oeuvre op zijn naam staan. Hij blinkt niet alleen uit in het schrijven van romans en verhalen, maar heeft ook tal van poëziebundels en toneelstukken geschreven. In 1956 debuteerde hij met de roman De Metsiers, een boek dat nog steeds als een van de hoogtepun ten van zijn werk geldt. Zeer bekend is ook de ro man Het verdriet van België. Claus is een veelbekroond auteur. Voorzijnlaatste poëziebundel De sporen ontving hij in 1993 de VSB-poëzieprijs. In 1986 kreeg hij voor zijn hele oeuvre de Prijs der Nederlandse Letteren. In 1984 werd hem de Staatsprijs voor Vlaams Proza toe gekend en in 1997 de Pier Paolo Pasolini Prijs. De Nobelprijs voor Literatuur heeft Claus nog niet mogen ontvangen, hoewel hij elk jaar tot de kans hebbers wordt gerekend. De avond met Hugo Claus begint om 20.15 uur. door Ernst Jan Rozendaal OOSTBURG - De stichting Ledeltheater in Oostburg ver volgt dit jaar de cursus rond het verfilmde boek. Op drie maandagen in maart en april geeft P. van der Walle een uit eenzetting over een literair werk waarna de film wordt vertoond die op het boek is ge baseerd. Op het programma staan Karakter van F. Borde- wijk (9 maart), The English Patient van Michael Ondaatje (23 maart) en Paradise Road van Helen Colijn (6 april). Karakter is een film van regis seur Mike van Diem. De rol prent is in de Verenigde Staten genomineerd voor een Oscar voor de beste buitenlandse film. Het verhaal speelt in de jaren dertig. Centraal staat het conflict tussen deurwaar der Dreverhaven en zijn on wettige zoon Katadreuffe. De zoon wordt in zijn ambities om zich te ontworstelen aan zijn eenvoudige milieu ge dwarsboomd door zijn vader die zich afgewezen voelt door zijn huishoudster Joba, de moeder van Katadreuffe. The English Patient is de gro te Oscarwinnaar van vorig jaar. De film begint met een vliegtuigongeluk in een Noord-Afrikaanse woestijn tijdens de Tweede Wereldoor log. De ernstig verbrande pi loot herinnert zich niets meex-, maar naarmate de film vor dert wordt zijn verleden ont sluierd. Het zou gaan om cle Hongaarse graaf Almasy die een hartstochtelijke liefde heeft opgevat voor de vrouw van een Britse piloot. Dat heeft dramatische gevolgen. Ook ParadiseRoad speelt zich af ten tij de van de Tweede We reldoorlog. Een groep vrou wen valt in Indonesië in han den van het Japanse leger. De vrouwen proberen te overle ven in een Japans kamp, onder meer door een zangkoor te vormen. De avonden beginnen om 19.30 uur Informatie: Stich ting Ledeltheater, 0117- 461363. Een scène met William Dafoe uit de film The English Patient van Anthony Minghella. foto Rob de Kam/GPD gevuld met een brandstichtende stof, die op eene glimmende kool vuurs gelegd zeer helder en vin nig branden en een sterken rook en stank in den omtrek versprei den. Oostkerk Na afsteken beschreef de vuur pijl een parabolische lijn; bij het dalen raakte de kegel los van het onderstel en boorde zich met zijn scherpe punt in het doel. De vuurpijl werd vergezeld door een regen met kogels, gericht op het zelfde doel, dit om het even tuele blussen van branden te be moeilijken. Vele publieke ge bouwen vielen ten prooi aan deze alles vei-woestende Con grave Rockets. De Oostkerk was het eerste slachtoffer. Daarna volgden de Waalse kerk en als klap op de vuurpijl het fraaie stadhuis op de Groote Markt. Echt spannend werd het toen de Gevangen Toren getroffen werd. Dit gebouw diende namelijk als kruitmagazijn. Indien de vuur haard wist door te dringen tot het kruitmagazijn, dan zou het gedaan zijn met Vlissingen. Ge lukkig kwam het niet zo ver. De Catarama Ook beproefden de Engelsen nog een andere wapen, dat vol gens de getuige in afgrijselijk heid, alle de overige uitvindin gen van den wreeden oorlog ver overtreft en, had hetzelve zijn uitwerking gedaan, het grootste gedeelte der stad ontwijfelbaar geheel vernield en nog honder den menschen gedood hebben. Dit wapen, Catarama genaamd, was een kist vol met kruitwaar in een ingenieus tijdmechanis- me met een slot was ingebouwd. Het had iets weg van een tijd bom, met een enorme explosieve lading. Gelukkig voor Vlissin gen weigerde dit apparaat dienst. Na een driedaagse beschieting met deze 'vernuftige' wapens hadden de doodgravers in Vlis singen naar eigen zeggen 335 personen begraven. Tevens waren er 69 huizen in de as gelegd en 247 huizen groten deels vernield. Onze getuige had met siddering de pen opgeno men om dit treurtoneel te be schrijven, maar zou raar opkij ken als hij een kijkje in onze wereld zou kunnen nemen om ons wapengekletter te aan schouwen. door Jaap van de Sande MIDDELBURG - In gemeenten waar vorig jaar een herindeling heeft plaatsgehad en nieuwe ge meenteraden zijn gekozen heerst verwarring over de raadsverkiezingen. Ambtena ren krijgen herhaaldelijk bur gers aan de telefoon die zich af vragen waar hun stembiljet blijft. In gemeenten die recent onderdeel van een herindeling zijn geweest, zoals Middelburg, Veere en Schouwen-Duiveland, zijn de eerstkomende geineente- raadsverkliezingen pas in maart 1999. Veel mensen bellen naar hun ge meente om te vragen hoe het zit en of ze een stembiljet voor de verkiezing van een nieuwe ge meenteraad krijgen. In de nieu we gemeente Veere zijn geen vragen over de verkiezingen binnengekomen. Het gemeente huis van Middelburg krijgt wel veel vragen over de verkiezin-| gen. Ook in de nieuwe gemeente! Schouwen-Duiveland heerst; onzekerheid onder de kiezers. Een landelijke campagne onder de kreet 'Vergeet niet te stem men' heeft kennelijk nogal wat! mensen op het verkeerde beenj gezet. In Schouwen-Duiveland hebben de oproepkaarten voor; de verkiezing van een water schapsbestuur tot onzekerheid geleid. Daar komen veel tele-j foontjes binnen van mensen die; zeker willen weten dat er echtj geen nieuwe gemeenteraad! moet worden gekozen. j Ook de campagnes van landelij ke partijen voor de Tweede-Ka merverkiezingen van mei heb-! ben voor verwarring gezorgd, doordat burgers de campagne' van plaatselijke bestuurders! voor hun landelijke partij ver warren met een wervingsactie: voor de gemeenteraadsverkie zingen. door Lianne Sleutjes DEN HAAG - De ministers Jor- ritsma (Verkeer en Waterstaat) en De Boer (VROM) hebben nog geen enkel verzoek binnenge kregen voor de aanleg een nieuw vliegveld in de Hoeksche Waard of op Goeree Overflakkee. De twee vinden een nieuw vlieg veld alleen bespreekbaar als de betrokken provincie en ge meenten er achter staan en als wordt aangetoond dat de gelui dhinder vermindert. Ook moet een nieuw vliegveld rendabel zijn, schrijven zij in een brief aan de Tweede Kamer. Boven dien richt het Rijksbeleid zich op het terugdringen van de klei ne luchtvaart, stellen zij. Met de brief reageren Jorritsma en De Boer op de RPF-motie die de Kamer in december vorig jaar aannam. De Kamer sprak zich daarin uit tegen een nieuw luchtvaartterrein op Goeree of in de Hoeksche Waard. Provin ciale Staten van Zuid-Holland stelden in november al dat zij een vliegveld in die gebieden ongewenst vinden. De gemeente Rotterdam wil het aantal vluchten op Rotterdam Airport verminderen. Zij vroeg daarom aan de provincie Zuid-; Holland om eens kijken naar: eventuele mogelijkheden voor. een nieuwe luchthaven. Dat; heeft de provincie gedaan en! meer wil ze voorlopig niet doen. j Inwoners van Goeree en de| Hoeksche Waard liepen direct te j hoop tegen de plannen. Overloop Jorritsma enDe Boer zijn er niet. van overtuigd dat de geluids-j hinder van de kleine luchtvaart] op Rotterdam Airport zodanig, is dat deze een verplaatsing, naar een andere luchthaven j rechtvaardigt. Zij stellen datj gemeente en exploitant in eerste instantie zelf voor een oplossing! moeten zorgen, als Rotterdami de kleine luchtvaart wil ver-' plaatsen. De ministers willen het wel mo- gelijk maken om bijvoorbeeld in Zeeland en Lelystad de Rotter-! damse overloop op te vangen.; Daartoevwillen zij in Zeeland 60.000 vliegbewegingen per' jaar toestaan. De belangheb-; benden in Zeeland zijn daar eeni paar jaar geleden met een kleine! meerderheid mee akkoord ge-i gaan. De procedure voor de zo-j nering loopt nog. NISSE, NH-kerk Cappella Breda onder leiding van Daan Manneke met De Re naissance in de Nederlanden. door Kees Cijsouw Het blijft een boeiend ver schijnsel: terwijl in de Re naissance de mens zijn indivi dualiteit en de wereld ontdekt, ontstaat een in later eeuwen niet meer overtroffen stroom aan kerkmuziek. Alsof een gemeen schap van gelovigen nog een keer opvlamt voor ze dooft. De Cappella Breda legde zich woensdagavond in Nisse bij de keuze van het programma een reeks beperkingen op: alléén vo cale muziek uit de Nederlanden en dan nog gegroepeerd rond de noemer 'Maria' en in het bijzon der zevenstemmige muziek naar de zeven smarten van Ma ria. Maar ook binnen die beper kingen trok men een schatka mer open. Zo had men in samenwerking met. de Amsterdamse musico loog Anthony Fiumara de vrij wel onbekende MissaBenedicat es Caelorum Regina gepro grammeerd, een werk waaxvan na vijf eeuwen nog onduidelijk is of het nu is gecomponeerd door Adriaan WiHaert of Nicol- le de Hesdin. Het is gebaseerd op het gelijknamige en eveneens uitgevoerde motet van Josquin des Prez. Muziek waarvan dei brede klankgolven een prachtig; contrast vormden tot wat diri-i gent D aan Manneke niet ten on- j rechte 'de vondst van de avond'! noemde, de even sobere als in-j di'ingende klaagzang Memorare Mater Christi van de door Des; Prez, di Lasso en da Palestxdna1 overschaduwde Brabander: Mattheus Pipelare (1450-1515).' In combinatie met kortere wer-: ken van Dufay, des Prez en da. Palestrina leverden die vond-; sten een intrigerende muziek-, avond op. Het Bredase koor zong op rxi-j veau, zuiver en met de verschil- j lende stemmen voortreffelijk in; balans, waarbij mij vooral de' kwaliteit van de bassen opviel.! Dat neemt niet weg, dat de mo-j menten van overgave, van vex'-j voering zo men wil, minder tal- rijk waren dan ik lxad gehoopt! bij een koor, dat technisch zoj goed is geëquipeex-d. Ze wax-en; er overigens wel, de ogenblik-' ken waarin men boven de mate-! rie uitsteeg: het slot van het Glo- j ria en het Agnus Dei in de mis,j de klaagzang van Pipelax-e, de, canons van Sweelinck waarmee men opkwam en vertrok. Bij el-; kaar was het een memorabel op-j treden. De celliste Morxique! Heidema zorgde in twee Ricer- cares van Dominco Gabrielli en; de Canto Primo van Benjamin! Britten voor passende en met' flair gespeelde intermezzi. MIDDELBURG - Voor de eerste veiling van dit jaar brengt het Mid delburgse veilinghuis B. Witte zaterdag 21 februari een aantal bij-i zondere schilderijen van Charles Leickert en Andreas Schelfhout; onder de hamer. Van Leickert worden twee landschappen aangeboden, waaxvan een opbrengst wordt verwacht van twintig- tot veex-tigduizend guldenl per stuk. Een fraai rivierenlandschap van Schelfhout moet ongeveer 35.000; gulden opbrengen. Het Zeeuwse werk in de veiling komt van onder anderen Jan Heyse, L. Heymans en Edgar Fernhout, de zoon vaix Charley Toorop. Be-j halve schilderijen bevat de zeshonderd kavels tellende veiling ook! meubelen, porselein, zilver, gouden sierraden, ivoren snij werk, klok-' ken en aardwerk. De veiling vindt plaats in Hotel Arnevïlle in Middelburg. De kijk dag is vrijdag 20 februari van 14 tot 21 uur. De veiling begint zater-l dag om 13.30 uur I CE BRAKKE GR'

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 44