Natuurherstel verdeelt Kamer Hogeschool pakt vernielzuchtige studenten aan Plan voor privé-fietsenstalling bij station Rilland uit nood geboren Milieubedrijf V V wil Dapemo kwijt Staten bezinnen zich op bespreken van afval-affaire Delta Gratis zonnepanelen vlot gemonteerd Ook in Brabant actie tegen illegale borden Vandaag debat compensatie verdieping Westerschelde Ook PvdA in Oostburg wil uitleg over Delta zeeuwse almanak Vermaning PZC zeeland donderdag 19 februari 1998 door Harmen van der Werf WOENSDRECHT - De succesvolle actie tegen illegale reclameborden in Zeeland vindt navolging in Noord- Brabant. De provincie Noord-Bra bant gaat net als de provincie Zeeland de provinciale milieuverordening aanpassen, zodat het mogelijk wordt doelgericht tegen reclameborden in het buitengebied op te treden. In Noord-Brabant loopt het de spui gaten uit met de plaatsing van recla meborden op landbouwgronden. De provincie doet er niks tegen, omdat het sinds 1992 niet meer haar taak is. Gemeenten in Noord-Brabant moe ten het werk opknappen, maar heb ben er nauwelijks aandacht voor. Dat Zeeland actie onderneemt tegen illegale reclameborden, is echter niet onopgemerkt aan Noord-Brabant voorbijgegaan. De gemeente Woens- drecht, net over de grens met Zeeland, zag het aantal reclameborden langs Rijksweg A58 zienderogen toenemen na de schoonmaakactie in Zeeland. Woensdrecht trok bij het provinciebe stuur aan de bel. In antwoord op vra gen van de CD A-statenfractie in Bra bant geven Gedeputeerde Staten ruiterlijk toe dat het niet langer zo kan. De provincie neemt nu zelf weer het heft in handen 'in de strijd tegen landschapsvervuiling'. De gemeente Woensdrecht heeft daar niet op ge wacht. Inmiddels zijn de betrokken reclamebord- en grondeigenaren aan geschreven. Als zij op korte termijn hun spullen niet weghalen, doet de ge meente dat zelf. Op kosten van de eigenaren. Langs de A58 staan op Woensdrechts grondge-^ bied ruim twintig reclameborden, waarvan een groot aantal uit Zeeland afkomstig is. door Lianne Sleutjes DEN HAAG - De coalitiepartij en WD, D66 en PvdA zijn ver deeld over het natuurherstel- plan voor de Westerschelde. Dit blijkt uit een rondgang bij de di verse partijen. De Tweede Ka mer praat vandaag met minister Jorritsma over haar voorstellen die natuurschade door de ver dieping van de vaargeul moeten compenseren. Natuurorganisaties vinden Jor ritsma 's voorstel veel te mager. De provincie, waterschappen en de betrokken gemeenten zijn akkoord gegaan met het plan. Alleen de gemeente Borsele is het er niet mee eens. Die wil dat Jorritsma van de Oosterzwake polder afblijft. Te mager D66 vindt de herstelplannen voor de korte termijn mager. „Maar we kunnen ermee leven vlak voor. Wie zijn wij om het hier in de Tweede Kamer beter te weten als de Zeeuwse volks vertegenwoordigers er achter staan?" Te Veldhuis denkt echter dat het wellicht beter is de eerste tien tot vijftien jaar niets te onder nemen. Hij ziet elders voorbeel den van natuur die zichzelf her stelt; in de Grevelingen en de Oostvaardersplassen. ,,Je kunt die 66 miljoen gulden voor na tuurherstel dan elders benut ten, bijvoorbeeld voor het door- laatmiddel in het Veerse Meer, Dit voorstel van Te Veldhuis heeft de Kamer eerder al ver worpen, Zijn partijgenote Jor ritsma wees het eveneens af. Het CDA kan zich in grote lijn vinden in Jorritsma's plannen maar plaatst hier en daar nog wel kanttekeningen. Zo gaat er volgens de partij tot 280 hectare aan natuur verloren door de verdieping maar wordt er via de herstelmaatregelen slechts 160 hectare natuur teruggewonnen. Het CDA wil dat de volle 280 hectare wordt gecompenseerd. De partij is in principe niet voor ontpolderen maar denkt dat wellicht op lange termijn in die richting iets mogelijk is. „Mis schien zijn er wel agrariërs die willen stoppen. Dan kan er via vrijwillige kavelruil iets wor den bereikt. Zo zou je het gat tussen de 160 hectare die nu wordt gecompenseerd en die 280 hectare natuur die verloren gaat kunnen opvullen. Maar als er wordt ontpolderd of geruild moet dat altijd op vrijwillige basis", zegt CDA'erT. Mei j ei'. Hij vindt dat Jorritsma te veel tijd neemt voor de lange termijnvi sie: vijf tot tien jaar. Volgens hem kan dat veel sneller omdat de Schelde al veelvuldig is be studeerd. door Ben Jansen TERNEUZEN - Het milieube drijf Verstraeten Verbrugge in Terneuzen overweegt zich terug te trekken uit het voormalige Tankcleaning Rotterdam (TCR). Het bedrijf beraadt zich op de mogelijkheden afstand te doen van zijn belang in deze on derneming, die tegenwoordig Dapemo WW heet. De aandeelhoudei-s van V V (de ondernemers D. Verstrae ten, M. Verbrugge en Delta Nutsbedrijven) vragen zich af of hun bedrijf wel de lange adem heeft die nodig is om te wachten tot Dapemo voldoende winstge vend is. In Dapemo WW nemen V V en het Belgische afvalcon- cern Watco elk voor 50 procent deel. Een gevolg van beëindi ging van de deelneming in Da pemo zou kunnen zijn dat de veel rendabeler samenwerking tussen V V en Watco in Vlaan deren en Nederland op het ge bied van ophalen en verwerken van afval onder druk komt te staan. Als die samenwerking af breekt, dreigt Watco een regel rechte concurrent van Verstrae- te Verbrugge te worden. V V en Watco hebben TCR in 1994 overgenomen. Het bedrijf was ernstig in opspraak geraakt om dat het allerlei milieuregels aan delaars lapte. De nieuwe onder neming Dapemo. VVW is druk bezig voorzieningen te treffen voor de juiste behandeling van afval uit schepen en tanks. De overheid stelt daar eisen, waar aan concurrerende onderne mingen in dezelfde branche nog niet hoeven te voldoen. Daar door vallen de resultaten zwaar tegen. Verlies Dapemo WW heeft vorig jaar 7 miljoen gulden verlies geleden. De aandeelhouders hebben in middels voor ruim 30 miljoen aan leningen verstrekt. Delta Nutsbedrijven (voor 25 procent eigenaresse van V V en daar door voor 12,5 procent van Da pemo) heeft daarvan enkele miljoenen voor haar rekening genomen. Delta-directeur en V V-commissaris R Stoter: „We hebben in Dapemo veel meer moeten investeren dan aanvan kelijk de bedoeling was. Het is de vraag hoe lang de aandeel houders kunnen en willen door gaan met het vex-strekken van leningen. Nu is er in elk geval even de rexxx op gezet, zodat we - ook bij Delta - kunnen nagaan of de commissarissen en de aan- deelhoudei's er nog steeds ach ter staan." Stoter is ex-voor bevreesd dat Dapemo - wanneer de onderne- xxxing geheel in handen komt va n Watco - een geduchte concur rent wordt van Vex-straeten Verbrugge Milieubeheer; dat zich in Terneuzen bezighoudt met tankcleaning. OOSTBURG - De PvdA-fractie in de gemeente Oostburg wil dat nutsbedrijf Delta op de volgen de aandeelhoudersvergadering duidelijk maakt wat de financi ële gevolgen zijn van de samen werking met het Terneuzense milieubedrijf Verstraeten Verbrugge. De PvdA verzoekt het college van B en W met klem geen ge noegen te nemen met een half zachte uitleg, maar te vragen naar een door een accountant gewaarmerkt ovex-zicht van het saldo van dat deel van de be drijfsvoering. De PvdA heeft door de publicaties in de media geen goed inzicht gekregen in de financiële consequenties van de samenwerking met Versti-aeten Verbrugge voor Delta. „Naar aanleiding van de bei'ichtge- vingis het ons niet duidelijk hoe groot het verlies is, of dat er zelfs sprake zou zijn van winst", schidjft PvdA-fractievoorzitter L. Wille. door Ben Jansen MIDDELBURG - De staten van Zeeland nemen na de aandeel houdersvergadering van Delta Nutsbedrijven, volgende week maandag, een beslissing over de manier waarop de tegenvallen de deelneming van Delta in de milieubedrijven van Verstrae ten en Verbrugge dient te wor den besproken. In de staten commissie economie pleitte M. Wiersma (Delta Anders) er woensdag voor deze kwestie op de agenda te zetten van de sta tenvergadering van 13 maart. Dat zou evenwel betekenen dat er niet eerst in de commissie over kan worden gesproken. Wiersma zei eraan te hechten („de Zeeuwse bevolking heeft daar recht op") dat de participa tie van Delta in commerciële on- dexTxemingen en de condities waaronder dat dient te gebeu- ren, op kox-te termijn in de staten aan de ox'de komt. Hij legde er de nadruk op dat daarbij niet al leen dient te worden gekeken naar het belang van de provin cie als grootste aandeelhouder van Delta, maar ook naar de po litieke effecten. In dat verband noemde hij de mogelijkheid Delta op te splitsen in een on derneming met nutstaken en een onderneming die zich met commerciële activiteiten bezig houdt. Wiei'sma verleide dat hij hiernaar heeft geïnfox-mèerd bij het ministerie van Economische Zaken. „Ik heb begrepen dat wettelijk niets zo'n concern splitsing in de weg staat", zei hij. De vexlegenwoordigers van de andex-e partijen in Provinciale Staten vonden een debat op 13 maart overhaast. E van Kollem (Gx'oenLinks) pleitte voor een instelling van een speciale com missie met de taak de gang van zaken rond de deelneming van Delta in de milieubedrijven Ver- straeten Verbrugge te onder zoeken. „Het ontbreekt me aan mogelijkheden om alles wat ik heb gelezen de verifiëi-en", zei hij. „Daar moet een commissie voor komen en die dient de tijd te hebben de zaak uit te zoe ken." Tasjesroof in Middelburg MIDDELBURG - Een 48-jarige vrouw uit Middelburg is op de Segeersweg in Middelburg van haar handtas beroofd. De vrouw reed op haar fiets en kwam uit de richting van de Se- geerssingel. Ze werd achterop gereden door een bromfietsei; Die griste in het voorbijrijden de handtas van de vrouw weg. Gordelcontrole VLISSINGEN - Op de Koude- kei'kseweg in Vlissingen zijn woensdagmorgen tien automo bilisten bekeurd omdat zij de autogordel niet om hadden. De bestuurdex-s kregen ieder een boete van negentig gulden. De knipperende rode letters op de wagen van de sterke arm lieten er geen misver stand over bestaan. 'Politie - stop'. Wachtend op 'de uit stappende agent ging de Middelburger bij zichzelf te rade. Te hard geredenrood licht genegeerd, wegpirate- rij? Hij kon zich niets onoir- baars herinneren. De agent trok een ernstig ge zicht. Weet u wanneer u die mistlampen mag aandoen?", zei hij en wees op de beschei den lichten aan de voorzijde, opgestoken om goed zicht baar te zijn in de ochtendne vel. „Bij mist, denk ik", gokte de verbouwereerde automo bilist. Bij dichte.mist", cor rigeerde de agent streng. „En dus niet voor de show. Pas maar op, anders kost die show u nog 120 gulden. Verbaasd deed de Middelbur ger het raam weer dicht en doofde de lampen. Wat min der zichtbaar, maar in elk ge val legaal. Bij het wegrijden gaf hij nog eens extra gas. Voor de show. De WD steunt dit plan in grote lijnen evenals oppositiepartij CDA D 6 6 staat alleen achter het voorstel als in een toekomstige studie voor de lange termijn wordt vastgelegd dat meer ruimte aan de Schelde wordt ge- boden: ontpoldering dus. De PvdA lijkt het minst gelukkig met het plan. PvdA'er J. Lilipaly wil alleen kwijt dat de minister al haar overredingskracht zal moeten aanboren om hem te overtuigen van haar gelijk. Vijf jaar Joiritsma wil in vijf jaar in een tiental gebieden langs de zee arm natuur ontwikkelen of ver beteren. En Rijks watex-staat moet een lange termijnvisie ont werpen voor de Westerschelde, omdat ingrepen in de zeearm kunnen leiden tot hogere water standen. In deze studie zal ont poldering van de Hedwigepol- der bekeken worden, zodat dit gebied kan het dienen als gecon troleerd overstromingsgebied. als ze worden vastgeklonken aan de lange termijnvisie", zegt woordvoerder J. van Waning. Die visie moet uitmonden in een concreet herstelplan. „Daarin moet rekerxing worden gehou den met het gegeven dat je niet almaar de dijken verhoogt maar dat je ruimte geeft aan de rivier. Ontpolderen kan juist nodig zijn om de veiligheid te vergro ten", verwijst Van Waning naar de discussie over de overstro mingen in het rivierengebied. Daar krijgen de rivieren meer ruimte waardoor de kans op overstroming afneemt. De WD is tegen ontpolderen. De fractie wil niet dat ook maar gedacht wordt aan het doorste ken van de Hedwigepolder, laat staan dat er studie naar wordt verricht. Het ontwikkelen van een lange-termijnvisie is woordvoerder J. te Veldhuis best. Hij staat achter de herstelmaat regelen op de kox-te termijn. „Er is in de regio een breed draag- door Miriam van der Schot VLISSINGEN - De Hogeschool Zeeland in Vlissingen heeft haar studenten de wacht aan ge zegd. Volgens het College van Bestuur is het een grote rommel in de kantine en wordt er regel matig aan computers geknoeid, met vervelende gevolgen. De di rectie heeft daarom een brief verspreid om de studenten erop te wijzen dat er maatregelen ge troffen kunnen worden. Die maatx-egelen houden in dat studenten zich moeten legitime ren met hun studentenpas als ze gebi'uik willen maken van bij voorbeeld de mediatheek en de computexiokalen. Als iemand zich misdraagt, kunnen mede- wex'kers van de school de pas in beslag nemen en de student doorsturen naar de opleidings manager voor een gesprek. Na dat gesprek krijgt de student zijn pas terug. Als hij het echter te bont heeft gemaakt, kunnen er sancties genomen worden. Vandalisme Deze maatregelen zijn niet nieuw. Ze staan al jaren in het Studentenstatuut, maar zijn nu duidelijk onder de aandacht van de studenten gebx-acht. De school wil hen op deze manier op hun verantwoordelijkheden wijzen en de toename van van dalisme en criminaliteit op school stoppen. „De laatste tijd neemt het vandalisme toe. Dat is een landelijk px-obleem, want ik heb het ook al van andex-e hoge scholen gehoord", zegt L. La- bruyère, voorzitter van het Col lege van Bestuur: Het vandalisme speelt zich voornamelijk af rond de compu ters. Het is voorgekomen dat studenten inbraken in het sys- Hennepkwekerij in Terneuzen ontmanteld TERNEUZEN - Bij een inval in een illegale hennepkwekerij in de Donze Visserstraat in Ter- neuzen is woensdagmiddag bij na vijf kilo hennep, met een waarde van cix-ca 25.000 gulden, in beslag genomen. De 31-jarige bewoner van het pand kreeg proces-vei-baal. De politie en Koninklijke Max-echaussee werkten samen bij de actie. door Hans Heijt SINT ANNA TER MUIDEN - Het karwei was binnen een half uurtje geklaard. Medewerkers van Greenpeace monteerden twee zonnepanelen op het dak. Daarna hoefde alleen de stekker in het stopcontact te worden ge stoken. De familie Van de Plasse aan de Rondweg in Sint Anna ter Muiden kreeg woensdag zonnepanelen van Greenpeace, omdat ze op één van de meest westelijke puntjes van Neder land wonen. De milieuorganisatie wil de de finitieve marktdoorbraak van zonnepanelen tot stand bx-engen en plaatste daarom zonne- stroompanelen op de meest noordelijke, zuidelijke, oostelij ke en westelijke woning in Ne derland. In het zuiden werden zonnepanelen geplaatst in Epe, in het oosten in Bourtange en in het nooi'den op Schiermonnik oog. „Het plaatsen van de zonnepa nelen is volgens schexxxa veiio- pen"liet proj ectleider Diederik Samson 's middag weten, ,.'In Groningen haalden de bewo ners de stekker van de koelkast uit het stopcontact gehaald toen de zonnepanelen wax-en ge plaatst. Omdat er toen geen energie werd gebx-uikt, wees de electx-iciteitsmeter naar achte ren." Greenpeace hoopt dat de fami lie Van de Plasse en de andex-e bezittex-s van zonnepanelen dit jaar twintigduizend navolgers in Nederland krijgen. Om deze vorm van zuinig omgaan met energie te stimuleren, gaat de milieuorgamsatie als loket voor consumenten fungeren en infor matie verstrekken en inschrij vingen verzorgen. foto Charles Strijd teem van een docent en een nep- bericht verstuurden naar een stagiair(e) in het buitenland. Die kreeg dan het bericht dat hij of zij terug naar school moest komen. „Dat zox-gt natuurlijk voor vervelende situaties", zegt Labruyère. Volgens de voorzitter is het een kleine groep studenten die zich aan het vandalisme schuldig maakt. „Zij behoren tot de ge- nei'atie die computers nog inte ressant vindt. Het lijkt een beet je op het misbruik van het alarmnummer. Maar ze raken er wel hun collega-studenten mee." Door het misbruik van computers werd eerder al een computer-lokaal gesloten. Volgens Ronnie van Kuringen, vice-voorzitter van de Vlissing- se studentenvakbond (VSVb) is het goed dat er sancties geno men kunnen worden. „Het is heel triest dat dit soort maatre gelen onder volwassenen ge troffen moeten worden. Helaas blijkt het nodig." De vakbond is wel huiverig voor het eventuele verlies aan vi-ijheid van de stu denten binnen de school als de maatregelen actief worden toe gepast.. „Voox-lopig wachten we af wat het College van Bestuur gaat doen." In Rilland wordt veel geklaagd over vernielingen aan fietsen in de stalling van het NS-station Rilland-Bath. foto Willem Mieras door Harmen van der Werf RILLAND - Bij het NS-station Rilland- Bath komt waarschijnlijk een privé-fiet senstalling voor treinreizigers. Jaap van Hoorn, die vlakbij het station woont, heeft het initiatief genomen en een bouw plan bij de gemeente Reimerswaal inge diend. Daar zit het in de ambtelijke mo len. Van Hoorns idee is uit nood geboren. „Wij hoorden zoveel klachten over vernielin gen aan fietsen in de stalling op het sta tion. Ventielen worden uit de banden ge draaid en weggegooid. Er zijn al mensen die een reserve-ventiel meenemen, als ze met de trein gaan. Banden worden lek ge stoken. Vorig jaar zijn de wielen van veer tien fietsen dubbel gevouwen. Er ligt. nog een hoopje fietsen in de stalling." Treinreizigers klopten al geregeld bij Van Hoorn aan om een fietspomp te lenen. Van lieverlee ontstond zo het plan voor een rij wielstalling. „We hebben er de ruimte voor naast ons huis." Handtekeningen Belangstelling genoeg, zo bleek. Op een handtekeningenlijst die Van Hoorn bij de plaatselijke supermarkt, legde, stonden binnen enkele dagen 125 namen. Dat was het teken om er echt werk van te maken. Sinds eind januari ligt er bij de gemeente een verzoek tot medewerking. Het be stemmingsplan moet worden gewijzigd om de stalling te mogen bouwen. Van Hoorn is al bezig de elektriciteit aan te passen. Voor hij echt aan de slag gaat, wil hij nog peilen of er index-daad voldoen de interesse bestaat. Want: „Ik hoef er niet aan te verdienen, maar ik wil wel uit de kosten komen." Met vijftig a zeventig klanten moet dat lukken, denkt. Van Hoorn. Hij wil een maandabonnement invoeren voor vijftien gulden en 75 a 100 gulden voor een jaar kaart. Dat is goedkoper dan bij een door de NS gesubsidieerde fietsenstalling. Daar wordt per maand 17,50 gulden ge vraagd en 150 gulden voor een jaarabon nement. Positief De Reimerswaalse wethouder M. van Overloop staat, in principe positief tegen over het initiatief. „Maar alle plussen en minnen moeten nog wel op een rijtje wor den gezet. Ik ga daar niet op vooi-uit lo pen." Van Overloop verwacht dat het plan in april of mei in de raadscommissies kan worden behandeld. Van Hoorn had het liefst in april de stal ling geopend, maar die termijn kan dus niet meer worden gehaald.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 43