Zonder grondwet een puinhoop Onderzoek naar toekomst van kraamafdeling op gang Meneer, mijn paard ns gebroken PZC zeeland donderdag 19 februari 1998 b 14 ZMF in beroep tegen vergunning Hydro Agri Informatiedag over vrijwilligerswerk Ter Valcke goed bezocht LTO: handen af van varkensrechten VWO-scholieren tonen weinig vertrouwen in normen en waarden geslaagd Bibliotheek Terneuzen Introduceert leesloupe Een groep middelbare scholieren uit Goes wordt sinds gisteren schip waarop de groep zich bevond, kwam rond de middag in een vermist op de Grote Oceaan. Het gaat om een VWO-klas die met hevige storm terecht. Sindsdien ontbreekt van hen elk spoor. Mo- een prijsvraag een zeiltocht om de aarde had gewonnen. Het gelijk zijn de leerlingen aangespoeld op een onbewoond eiland. doorCaroline Moerland Tijdens de eerste les maat schappijleer na de zomerva kantie speelden de leerlingen van klas 4 VWO van het Goese Lyceum 'het eilandspel'. Docent Peter Rhebergen vroeg hen zich een schipbreuk op een onbe woond eiland voor te stellen. Begin 1998 roept hij de herinne ring aan dat spel terug. De les staat in het teken van de Neder landse grondwet, die dit jaar 150 jaar bestaat. Rhebergen vraagt zijn leerlingen zich een maatschappij voor te stellen waarin je niet vrijuit kunt spre ken, niet alle mensen gelijk zijn, niets door regels wordt be schermd, zelfs je eigen lichaam niet. „Wat ga je doen wanneer je niet door een wet wordt achter volgd?" In eerste instantie denken de leerlingen dat het allemaal wel los zal lopen. Volgens Niels zijn allerlei normen en waarden met de paplepel ingegoten. „Stel dat je van je ouders niet meer op je donder krijgt...", wakkert Rhe bergen het vuurtje aan. Het dringt tot de leerlingen door dat mensen bij gebrek aan wetten wel eens nare dingen zouden kunnen doen. Ze denken terug aan het eilandspel, aan het na tuurrecht dat in zo'n situatie zou gelden. „Ik denk dat ik op een vechtsport zou gaan", zegt Lisa. „En ik zou een wapen ko pen en m'n huis beveiligen." Reinier zou zorgen dat hij iets te eten had in een situatie waarin de grondwet niet meer telt. „Ik zou een winkel plunderen of zo." Ook Ellen kruipt eerder in de rol van dader dan die van slachtoffer. „Ik wil een scooter. Ik zou een scooter jatten." De docent maatschappijleer stelt met enige ironie vast dat het al tijd even duurt voordat het ge zelschap ontdooit. Robert ziet het allemaal eens aan en trekt, zo z'n eigen conclusie: „Ik ga weg. KORTGENE Hobbybeurs -Dorpshuis De Pompweie in Kortgene biedt op zaterdag 21 maart onderdak aan de jaarlijkse hobby- en ver- zamelbeurs. Er zijn 25 deelne mers met uiteenlopende collec ties. door Peter Urbanus GOES - De informatiedag die verpleeghuis Ter Valcke woens dag heeft gehouden voor aspi rant-vrijwilligers is redelijk druk bezocht. Tegen de vijftig mensen waren gisteren in Ter Valcke te vinden. Het verpleeg huis heeft dringend behoefte aan nieuwe vrijwilligers om een aantal nieuw op te richten ver enigingen binnen de instelling draaiend te houden. „Mensen die thuis zitten en niets om handen hebben, kun nen gaan schaken of voetballen. Maar ze kunnen ook hier vrij williger worden. Zo kunnen ze hun dag zinvol besteden", zegt Sjef Wagemakers, beleidsmede werker Ter Valcke. Bewoners van een verpleeghuis hebben vaak nauwelijks nog de kans om lid te worden van een vereniging buiten de instelling. In Ter Valc ke wonen met name ouderen die te kampen hebben met demen tie of een zware lichamelijke aandoening, en om die reden niet meer zelfstandig kunnen wonen. Daarom is begin vorig jaar besloten om binnen de in stelling zelf een aantal vereni gingen voor ouderen op te rich ten. Zo kunnen de bewoners toch samen aan muziek, zang, handwerken, koersbal, wande len of lichamelijke oefening Bij het ROC Zeeland, sector MDGO in Goes, zijn Meike Koch en Jenny Noort geslaagd voor het examen A- verpleegkundige. Ik pak een of andere boot en ga rondzwerven." Lisa voelt ook wel voor dat plan. Ze zöu zich niet meer veilig voelen tussen andere mensen. Maar voor haar vertrek zou ze wel even flink wat spullen inslaan. Puinhoop „Hoe gaat de samenleving eruit zien?", vraagt Rhebergen. „Dat wordt één grote puinhoop", zegt Ludie. „Ik denk dat iedereen groepjes gaat vormen", zegt Brenda, „een soort gangs." Ro bert zou in een samenleving zonder wetten wel lid worden van zo'n gang. Rhebergen wil 4-4 doen. Er is ook een mannenver- eniging 'De spijker op z'n kop' en 'Blookertijd', een gezellig heidsvereniging die is genoemd naar een oude reclameslogan. De verenigingen staan onder leiding van een vaste activitei tenbegeleider, maar zonder en thousiaste vrijwilligers kunnen ze niet van de grond komen. Goede opkomst De opkomst op de infox-matie- dag, in zaal De Senaat, viel de organisatie niet bepaald tegen. Om alle bestaande verenigingen goed te kunnen laten functione ren zijn er veertig vrijwilligers nodig. Vrijwilligerscoördinator Gidia Bal legde in haar ope ningstoespraak uit wat de doel stelling van Ter Valcke is, en wat er van de vrijwilligers wordt verwacht. Daarna kregen de be langstellenden de gelegenheid om met de aanwezige activitei tenbegeleidsters te praten. Cynthia Verduyn Lunel heeft de zangvereniging 'De Zuiv'ren Toon' onder haar hoede. „Mijn vereniging komt elke vrijdag ochtend om tien uur bij elkaar, Dat betekent dat we om half tien moeten beginnen met het klaarzetten van de koffiekopjes en nette kleedjes op tafel leggen. Het is belangrijk dat het er uit nodigend uitziet. Daarnaast moeten de vrijwilligers een praatje kunnen maken met de leden van de vereniging en hen begeleiden naar de ruimte waar we samen komen. Ik probeer te kijken waar de interesse van de mensen ligt." Ze laat een video band van BZN zien. „Die kun nen we ook draaien, als de men sen dat willen." weten of oude mensen of zieken ook lid zouden mogen worden van de gang. Lisa: „M'n eigen opa of oma misschien..." „Ik ga echt niet voor een bejaardente huis staan om dat te beschermen hoor", zegt Ellen. „Je kunt maar weinig mensen vertrouwen in zo'n samenle ving", vreest Afke. Lisa valt haar bij. Ze vreest aanrandin gen en verkrachtingen als het natuurrecht regeert. Niels denkt dat vrouwen banger zou den zijn clan mannen. Reinier is het daar niet mee eens: „Ik zou me ook bang voelen hoor." Lisa zou bescherming zoeken bij een schaakles gegeven, terwijl het er op andere weer wat vrijblij vender aan toegaat." De deel nemers zijn over het algemeen afkomstig uit de groepen zes, zeven en acht van het basison derwijs. „Het komt wel voor dat de kinderen zitten te prut sen", zegt Van Ruler, „dan zien we dat aan beide zijden de ko- door Herre Stegenga ZIERIKZEE - De commissie die onderzoekt of de kraamafdeling in het Zierikzeese ziekenhuis gehandhaafd kan blijven, is ein delijk aan het werk. C. Breeder- veld van de Raad van Bestuur van de Stichting Oosterschelde- ziekenhuizen verwacht dat er binnen enkele weken een rap port met aanbevelingen op tafel ligt. De streefdatum van 1 maart wordt waarschijnlijk niet ge haald, blijkt uit zijn woorden. Aanvankelijk was het de bedoe ling dat de commissie nog vóór kerst 1997 klaar zou zijn met haar klus. Het aanstellen van groepje vi-ienden om te voorko men dat ze wordt aangerand of verkracht. Haar opmerking maakt een discussie los. Wie zegt dat je je vrienden nog kunt vertrouwen als geen wet ze te genhoudt? De 4VWO-ers komen tot de conclusie dat er nu een maal dingen zijn die je niet doet binnen een groep. Reinier: „Je positie in de gang daalt als je ie mand verkracht. Geweld „Het valt me op dat jullie het vooral over geweld hebben", zegt de docent maatschappij leer. Robert wijst erop dat ge ningen mat staan, zonder dat ze het zelf doorhebben." Toch kijken de jeugdleiders van de Goese Schaakvereniging ook goed rond of er geen onver moede schaaktalenten onder de deelnemers schuilen. Team 1 van De Tweemaster uit Goes komt uiteindelijk als een derde commissielid, een hoogleraar die de gynaecologen vertegenwoordigt, duurde ech ter langer dan verwacht. De an dere twee leden, twee hooglera ren die namens de huisartsen en kinderartsen deelnemen, wer den reeds in november aange steld. In december meldde de Raad van Bestuur dat er uiter lijk 1 maart van dit jaar een be weid in de huidige samenleving al een groot probleem is. Vol gens hem heeft dat te maken met een gebrek aan normen en waarden. „Gaan we CDA spe len?", plaagt Rhebergen. „Wel ke normen en waarden zijn dat dan?" Robert: „Mijn en dijn." Rhebergen: „Vind je dat echt?" Rutger is het met zijn klasge noot eens. Volgens hem is 'alles mijn en niks dijn' als er geen normen en waarden gelden. Recht op eerbiediging van de persoonlijke levenssfeer, recht op de onaantastbaarheid van het lichaam, zoals dat in de grondwet heet. Daar gaat het tot winnaar uit de bus, gevolgd door team 2 van Stamperius uit Wilhelminadorp en het team van De Reiger uit Hein- kenszand. Deze teams gaan door naar het provinciale kampioenschap, dat 21 maart in Oostburg wordt gehouden. Ron Blok, die namens de Goese sluit zou moeten worden geno men over de toekomst van de kraamafdeling in het Zweedse RodeRruisziekenhuis. Deze da tum moet dus waarschijnlijk nog even worden opgeschoven. De Raad van Bestuur van de Oosterscheldeziekenhuizen maakte september vorig jaar haar plannen bekend om de Zie rikzeese kraamafdeling te slui- nu toe vooral over. Rhebergen wil ook weten hoezeer de leer lingen hechten aan vrijheid van meningsuiting. „Stel je speelt in een band en een van jullie heeft een kritische tekst geschreven. Iemand in het publiek is het daar niet mee eens. Blijf je dan doorspelen?" „Dat ligt eraan", zegt Reinier. „Zou je ervoor bui gen?" vraagt de docent. Reinier: „Je moet zien te overleven." Loek is het met hem eens: „Als het verboden zou zijn, zou ik ook niet ergens op de hoek van de straat gaan staan en luid keels m'n mening verkondi gen," „Misschien is er wel een gang met jouw opvattingen", zegt Ellen. De meeste van haar klasgenoten zien dat als een lo gische oplossing. Ze hebben er vertrouwen in dat je een gang vindt die bij je past. Groepen Een groep vormen lijkt hét ant woord in een situatie waarin geen wetten gelden. De 4VWO'ers denken dat mensen zich vanzelf weer organiseren. Niels: „Na tien jaar chaos wil ie dereen toch rust. Ik denk dat het begint met één groep die een paar regels vaststelt. En op den duur komt er toch weer een de mocratie." Reinier denkt dat het wel eens heel lang zou kunnen duren voordat er weer een de mocratie is. Hij verwacht eerder een dictator aan de macht,'ge steund door ordetroepen. „Doen we dingen omdat het zo hoort of omdat je zelf vindt dat het goed is?", wil Rhebergen we ten. „Houd je rekening met een stemmetje in jezelf?" Loekie zegt dat hij niet zo'n stemmetje heeft, of dat ie het misschien wegdrukt. Als de docent maat schappijleer alle leerlingen per soonlijk naar hun geweten vraagt, antwoorden de meesten dat ze dat wel hebben. Lisa: „Ik denk niet dat je zo geboren wordt. Het is een kwestie van opvoeding." Klas 4VWO van het Goese Ly ceum heeft niet zo'n hoge dunk van de eigen soortgenoten, zo blijkt uit de discussie. Toch ge loven ze dat mensen altijd weer zullen kiezen voor een min of meer georganiseerde samenle ving. „In je eentje red je het niet", zegt Reinier, „Apen leven ook in groepjes." Niels: „Ieder voor zich werkt gewoon niet." Schaakvereniging de compe titie heeft georganiseerd, toont zich een tevreden man. „Er is deze keer heel serieus gespeeld, in een goede sfeer zonder incidenten. De leden van onze vereniging vonden het heel leuk hieraan mee te helpen." ten. Hiermee verdwijnt de mogelijkheid om klinisch te be vallen in het Zweedse Rode Kruisziekenhuis. Dit soort be vallingen zouden voortaan in het Goese Oosterscheldezieken- huis moeten plaatsvinden. Geldgebrek zou de Raad van Bestuur tot deze maatregel no pen. Het nieuws zorgde voor een storm van protest. De Schou- wen-Duivelandse huisartsen dreigden zelfs te stoppen met thuisbevallingen. Eind oktober werd uiteindelijk besloten om een onafhankelijke onder zoekscommissie op de zaak te zetten. Overigens is het de be doeling dat poliklinisch beval len mogelijk blijft in Zierikzee. door Hans Heijt SLUISKIL - De Zeeuwse Mi lieufederatie (ZMF) gaat bij de Raad van State in beroep tegen de vergunning die de provincie heeft verleend aan kunstmest- producent Hydro Agri Sluiskil (HAS). De ZMF vindt het vooral een bezwaar dat in de vergun ning geen eindtermijn is gesteld voor het werken met een verou derde techniek, waarbij veel schadelijke stoffen vrijkomen. De provincie veiieende op 16 december een vergunning voor de ureumafdeling van de HAS. De vergunning moest worden verleend, omdat de oude niet meer actueel was. Bovendien was deze nodig om de productie van een nieuwe mestsoort, ure- as, mogelijk te maken. De pro vincie vexidaarde de bezwaren van de ZMF tegen het verstx-ek- ken van een ontwerp-vergun ning ongegrond. Daarom heeft de ZMF zich met een aantal be zwaren tot de Raad van State gericht. De ZMF vindt het een groot be zwaar dat in de nieuwe vex'gun- ning niet de voorwaarde is op- genoxnen dat binnen een texmi j n van twee jaar gestopt moet wor- Senioren Academie VLISSINGEN - De Hogeschool Zeeland verzorgt komend voor jaar vijf cursussen voor de Zeeuwse Senioren Academie. Ze zijix bedoeld voor vijftig plussers. De cursussen omvatten vijf middagen in maart en april. Drie van deze cursussen richten zich op wei-ken met de compu ter. De andere twee richten zich op muziek en filosofie. Wat de computercursussen betreft gaat het om lex-en werkexi met de per sonal computer-, om surfen op het Internet en werken met het tekstverwerkingsprogramma Word. De muziekcursus behan delt de wereld van de pianist, componist en dirigent Johannes Brahms. De filosofiecursus be handelt het oosters denken. De cursussen woi'den gegeven in de hogeschool aan de Edison weg in Vlissingen. door Marcel Modde TERNEUZEN - De provinciale landbouworganisaties - LTO- Zeeland - houden vast aan het principe van grondgebonden varkensrechten. Wordt die regel daadwerkelijk losgelaten, dan heeft dat funeste gevolgen voor een aantal kleine varkensboe- ren in de provincie, zei woord voerder J. Ramondt gisteren in een inhoudelijke toelichting op het besloten overleg dat de boe ren dinsdagavond hadden met minister Van Aartsen in Terneu- zen. Van Aartsen wil binnen het ka der van zijn herstructurei'ings- wet voor de varkensstapel de grondgebondenheid vervangen door contracten op basis waar van varkensrechten kunnen worden gekocht. „Dus wil een Zeeuwse boer in de toekomst varkens gaan houden, dan moet hij zien ex-gens in Brabant rech ten te kopen. Daar voelen wij door René van Stee TERNEUZEN - De problemen die mensen hebben met het le zen van kleine letters zullen, als het aan de openbare bibliotheek van Terneuzen ligt, voorgoed tot het verleden behoren. Als extra seivice wil men een nieuwe leesloupe introduceren, als hulpmiddel bij het lezen van boeken en kranten. Daai'bij gaat het vooral om oudere le zers. Directeur H. Spenkelink: „We hebben te maken met een toene mende vei-grijzing die door werkt in ons ledenbestand. Veel ouderen hebben leespi'oblemen omdat de lettei-s te klein zijn. Doordat ons bestand van titels met grote letters slechts drie procent uitmaakt van ons totale aanbod van honderdduizend ti tels, is de keus te bepexkt. Er ha ken daarom veel oudex-en af en er zijn er zelfs die hi ex-door hele maal nooit lid van de biblio theek zijn geweest. Hierin wil len we verandering bx-engexx door het aanbod toegankelijk te maken voor iedereen". De leesloupe is een opvouwbaar en mobiel instx-ument. Het ap paraat is verstelbaar in een lees hoek van nul tot negentig graden. Er zit tevens een blad zijdehouder op. Om mensen vertrouwd te maken met de lou pe, zullen er op maandagavond den met de kunstmestpx-oductie volgens een veroudex-de tech- rxiek. De milieufederatie geeft aan dat bij die werkwijze jaar lijks circa 464 ton ammoniak en 569 ton ureumstof vrij komen. Een grote varkensmesterij stoot circa tien ton ammoniak per jaar uit. De ZMF stelt dat het technisch en bedrijfsecono misch haalbaar is om binnen twee jaar tijd over te schakelen op éen methode die veel milieu voordeel oplevex-t. Uit ruwe schattingen blijkt dat het moge lijk is de uitstoot van ux-eumstof met driekwax't te verminderen en de ammoniakuitstoot te hal veren. Mexicaans bezoek kerk ZIERKZEE - De regio De Be- velanden/Schouwen-Duive- land van de rooms-katholieke kerk ontvangt in maart twee gasten uit Mexico. Dit gebeurt in het kader van een uitwisse ling tussen de bisdommen Tehu- antepec en Breda. De regio De Bevelanden/Schouwen-Duive- land onderhoudt in dat verband contact met de parochie San Mateo del Mar, een dorp in het zuiden van de deelstaat Oaxaca dat leeft van de vis- en garna- lenvangst. De twee Mexicaanse vrouwen zullen vanaf 4 maait de hele maand te gast zijn in de kerke lijke x-egio. Het is de bedoeling dat ze kennismaken met de mooie en minder mooie kanten van de Nederlandse cultuur. Daarnaast krijgen ze de gele genheid te genieten van wat Zeeland aan ontspanning, cul tuur en historie te bieden heeft. Gepromoveerd VLISSINGEN - M. A van der Dongen, voorheen wonend in Tholen, is aan de Erasmusuni- versiteit te Rotterdam gepromoveerd op de studie Risi cofactoren na niertransplanta ties. Van der Dongen is inter- nist-nefroloog bij het Sint Claraziekenhuis in Rotterdam. niks voor. Dat is één van de din gen die wij de minister hebben meegegeven. De problemen waar we nu met z'n allen mee te makenhebben, zijn veroorzaakt door de megabedrij ven. Maar de kleintjes hebben straks het zwaarst te lijden van de maatre- gel." Marktprijzen Hoeveel kleine varkensboeren (met maximaal 1000 mestvar- kens of 150 zeugen) daadwerke lijk in de problemen zullen ko men, kon Ramondt nog niet aangeven. Volgens hem is dat stei'k afhankelijk van wat de marktprijzen gaan doen voor een varken. „Maar dat het een aantal de kop gaat kosten als dit doorgaat, dat is zeker." Acties zijn er vooralsnog in Zeeland niet te verwachten, aldus de landbouwvoox-man. „We zullen afwachten of er inderdaad over leg komt met LTO-Nederland en wat dat dan oplevert." 23 februari en 2 maart demon straties woi-den vei-zorgd dooi de plaatselijke juwelier Wijf fels. Deze duren van 19.00 tot 20.30 uur. Bezuinigingen „We zullen zeker een loupe aan schaffen om onze dienstverle ning te vex-betex-en, maar het is niet de bedoeling dat we ze gaan uitlenen. Daar is natuurlijk geen beginnen aan, al was het maar omwille van praktische overwegingen. We willen voor namelijk een duwtje in de rug geven", aldus Spenkelink. De bibliotheek is de laatste ja ren geconfronteerd met bezui nigingen. Dit heeft gevolgen ge had voor de openingstijden. Sinds 1 januari is de bibliotheek op donderdag gesloten. Daax-- naast is men tegenwoordig ver plicht per uitlening een bi j dra ge te vragen voor auteux-srechten. Spenkelink hierover: „Over dat kwartje doet eigenlijk niemand moeilijk. We hebben hierdoor ook geen teruggang in bezoe kers of uitleningen gehad. Min der begrip is er voor de sluiting op donderdag. Er komen nog steeds veel mensen die voor een gesloten deur staan. Een gang van zaken die we ten zeerste be treuren. Er is immers weer be zuinigd op een basisvoorziening die mijns inziens totaal niet op zijn plaats is'. Jongens bekeurd na stoken vuurtje MIDDELBURG - Drie Middelburgse jongens zijn woensdagmid dag aangehouden omdat zij in een bunker langs de Toren weg i n hun woonplaats vuux-tje stookten. Tegen cle jongens, twee van 14 en een van 16, is proces-verbaal opgemaakt voor baldadigheid. Zij zijn doorgestuurd naar het Haltbureau voor een altex-natieve straf. Docent Peter Rheebergen met klas 4VWO van het Goese Lyceum: hoe ziet de wereld eruit zonder wetten? foto Willem Mieras foto Willem Mieras door Peter Urbanus GOES - Een jongetje drentelt naar de wedstrijdleiding met twee delen paard in zijn han den. „Meneer, mijn paard is gebroken", houdt hij het schaakstuk omhoog. Er wordt een vers paard van stal ge haald. En zo kan woensdag middag de eerste van zeven ronden schoolschaken in het Goese wijkcentrum De Spinne zonder problemen beginnen. Teams van verschillende Be- velandse basisscholen kruipen achter de borden van de Goese Schaakvereniging, die de competitie elk jaar op touw zet. Na afloop van elke ronde ne men de surveillerende jeugd leiders van de schaakvereni ging de standen op, waarna de deelnemei's weer een ander te genover zich vinden. Volgens jeugdleider Joop van Ruler van de Goese Schaakvereni ging is het niveau gewoonlijk nogal wisselend. „Op sommige basisscholen wordt serieus Concentratie tijdens het schoolschaaktoernooi in Goes. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 40