Kinderen willen liefst naar huis PZC Extra aandacht haalt depressie uit de taboesfeer Tom Poes en het Kukel varia donderdag 19 februari 1998 puzzel snelheidscontroles recept m si Onderzoekster noemt overblijven in pauze dramatisch knelpunt gezondheid het weer 1 F I W D A E E L 2 C T A M P K E R 3 T A O L R E N T 4 T I M P A E L A 5 T O N E G V A L 6 H O A N D I E G 7 P R O D P E R I 8 T S A B I E S L 9 I N T G O W O I 10 E A S F E A L T 11 P O M L D E A R 12 T O E A T L E R 13 T G A N K E O R 14 Z U E I N D I G Citaat Streep op elke regel de letters weg, die samen het woord vormen dat overeenkomt met de omschrijving. De res terende letters vormen van boven naar beneden en van links naar rechts een citaat. 1Trouw; 2. kampeerwagen; 3. aanleg; 4. Afrikaanse anti lope; 5. gelukje; 6. bedreven; 7. netjes; 8. lijst; 9. voetbal term; 10. materiaal voor wegverharding; 11. ingedijkt land; 12. claxon; 13. vaartuig; 14. spaarzaam. Oplossing woensdag blik aster-a-o c-o-o-1-1 h-opstand ton-se ee-bar romance o-ie postuur _Janny van der Lee_ De politie kondigt voor vandaag de volgende snelheidscontroles aan: A2 tussen Amsterdam-Utrecht-Eindhoven vice versa A9 tussen Alkmaar en Diemen vice versa A10 - ringweg Amsterdam A16 tussen Rotterdam - Belgische grens (Mheer) vice versa A28 ter hoogte van Amersfoort Zuurkoolsalade (4 personen) Hoewel de zuurkoolverkoop in het begin van de winter enorm achterbleef, is er plotseling weer een toename van de consumptie. Gelukkig, want zuurkool is namelijk een gezonde wintergroente die veel vitamine C bevat. Ingrediënten: 500 gram (wijn)zuurkool klein trosje witte en blauwe drui ven 1 zure handappel enkele eetlepels druiven- of appel sap 1 theelepel honing 2 eetlepels zonnebloemolie 2 eetlepels geschaafde amandelen. Bereiding: Zuurkool met twee vorken uiteen- plukken. Druiven wassen en halveren. Pitjes verwijderen. Appel wassen, in vieren snijden en klokhuis verwijderen. Parten in plakjes snijden. In schaal appel- of druivensap men gen met honing en olie. Geschaafde amandelen roosteren in droge koekenpan. In kom dres sing mengen met zuurkool Drui ven en plakjes appel erover verde len en mengen. Salade bestrooien mét geroosterde geschaafde amandelen. L Lagedrukgebied H Hogedrukgebied Samengesteld front malige Zonj donderdag onder 18.06 O vrijdag op 7.49 Maan donderdag onder11.10 vrijdag op.2.27 door Maaike Oppier Kindereu willen na schooltijd het liefst naar hun moeder. In elk ge val naar iemand die echt aandacht voor hen heeft en in een omgeving waar ze even tot rust kunnen komen. Opa en oma scoren wat dat betreft ook hoog. Terug naar het kopje thee bij mama. Dat is de conclusie van een onderzoek onder meer dan honderd kinderen tussen de vier en veertien jaar met werkende ouders - of in een eenouder gezin een werkende moeder - naar hun beleving van de dagindeling voor en na school, tussen de middag en in de schoolvakanties. De kinderen nuanceren hun mening nog wel. Een oppas of na school naar een voorziening voor buitenschoolse opvang is oke, maar niet vaker dan maximaal drie keer in de week. Drs. Jantien Belt, hoofd van de afde ling Kinderonderzoek van het bureau Inter/View International, heeft de en quête gehouden in opdracht van de commissie Dagindeling die met voor stellen moet komen om zorgtaken en betaald werk evenwichtiger af te stemmen. Moeder Opvallend is de unanieme mening van kinderen dat ze niet vaker dan maxi maal drie keer in de week naar iemand anders dan hun moeder willen na schooi. ..Kinderen die vier, vijf keer in de week worden opgevangen omdat beide ouders of de alleenstaande moe der werkt, zijn daar ontevreden over Ze willen ook een keerthuiszijn. Als je vraagt: wat zou je het liefst willen als je uit school komt7 Dan zeggen eigen lijk alle kinderen dat ze het liefst naar huis gaar.. En 'bij rr.'n moeder'. Dat is ook wel grappig, niet vader, maar moeder over het algemeen." Gezellig Kinderen noemen ook heel duidelijke voorwaarden waaraan opvang moet voldoen: het moet vertrouwd zijn, ge zellig, geborgen, voorzien van vol doende spelmateriaal en met activi teiten waaruit ze zelf kunnen kiezen. Ook moet voor kinderen vanaf tien jaar worden ingespeeld op hun toene mende zelfstandigheid; ze moeten zich alleen of met een vriendje, of vriendinnetje kunnen terugtrekken. „Dat kan thuis heel goed omdat je daar je eigen kamer hebt of de schuur of de zolder, maar bij een oppas thuis kan dat niet altijd." Sportclubs of muziekles zien de kin kinderen voelen zich alleen omdat een vriendje wel naar huis is en lopen gro tere kans gepest te worden. Er is geen of te weinig geschikt speel goed en als het niet regent, moeten ze hup naar buiten. Heel veel kinderen hebben daar geen zin in. Het belang rijkste punt is dat de overblijf moeders niet zijn opgeleid voor die opvang van groepen kinderen en dat gaat dan vaak mis. Ze zijn te onzeker en kun nen de jongens van tien, elf, twaalf met aanpakken, zegt Belt. Treiteren „Die jongens vervelen zich, er is geen speelmateriaal en dan gaan ze klieren en de kleintjes treiteren. Eten afpak ken, dat hoor je regelmatig. Lekkers dat kleintjes hebben meegekregen wordt afgepakt door de grote jongens. Vooral jongetjes zijn daarvan de dupe. Meisjes trekken zich meer terug. Soms zijn de overblijfmoeders ook te streng. Dan móeten de kinderen twee boter hammen eten, terwijl er al in de klas is getrakteerd bij voorbeeld en de kinde ren vol zitten. Het is allemaal met de beste bedoelingen, hoor, maar die moeders zijn er gewoon niet voor op geleid." Als j e kinderen vraagt wat ze zouden bedenken voor een nieuw buurkindje dat moet worden opgevangen omdat zijn ouders werken, dan zeggen ze: ik ga wel twee of drie middagen naar hem toe, want dan heeft hij zijn eigen speelgoed en zijn eigen huis. Ze zeg gen dus niet: o, dan kan hij vijf dagen naar de oppas of de buitenschoolse opvang. Aandacht kunnen ze ook wel krijgen van een oppas, maar dan moet die oppas of opvang echt een band met het kind hebben. Daarom scoren opa en oma zo hoog. Het hoogst na thuis." Verdeling Oplossingen voor de problemen zul len gezocht moeten worden in het be ter verdelen van werkzaamheden thuis en daar buiten. Er zijn volgens het onderzoek van Jantien Belt nog altijd kinderen die zeggen: 'Mijn va der kan 's middags niet oppassen want dan heeft hij belangrijke afspraken'. „De overheid zal deeltijdarbeid moe ten stimuleren. Als beide ouders vier dagen werken, dan hoeft er maar voor drie dagen een oplossing worden ge zocht." Ook zouden de tijden van school en clubs beter moeten aansluiten. „Stel dat de school op kantooruren open is en het wordt geregeld dat de kinderen worden opgehaald om naar de sport club te kunnen, dat zou een goede voorziening zijn." GPD doorT.P. van Es Jaarlijks maakt een half mil joen Nederlanders een de pressieve periode door. Een op de vijf Nederlanders krijgt min stens een keer in zijn leven last van deze kwaal. De kans is bij vrouwen twee maal hoger dan bij mannen. Een depressie kan op elke leeftijd optreden, maar de meeste treden op tussen het dertigste en veertigste levens jaar. Gelukkig wordt er de laat ste jaren steeds meer over Repressie gesproken en geschre ven. De onlangs uitgeroepen Natio nale Depressiedag in oktober is daar een goed voorbeeld van. Daarmee wordt deze ziekte uit de taboe-sfeer gehaald en dat is ook nodig: iemand die een de pressieve periode doormaakt hoeft zich daar niet voor te schamen, het kan iedereen over komen. Sombere bui Wanneer is er nu sprake van een depressie en wat is het verschil met een sombere bui? Een som bere en verdrietige bui duurt meestal kort en vaak kan daar voor een oorzaak worden ge vonden. Pas wanneer deze stemming langer dan twee we ken aanhoudt zonder duidelijke oorzaak, wordt gesproken van een depressie. Bovendien moet er sprake zijn van een aanhoudend onvermo gen om ergens plezier aan te be leven. Angst Bij een depressie kunnen zich verschillende verschijnselen voordoen, zoals slapeloosheid, verminderde eetlust, vermin derde interesse en concentratie, schuldgevoelens, gevoelens van hopeloosheid, moedeloosheid, angst, spanning, besluiteloos heid, onvermogen om de dage lijkse taken uit te voeren, en ge dachten aan zelfdoding. Vaak leidt de kwaal tot ziektever zuim. De depressie is 's ochtends vaak heviger dan 's avonds. In veel gevallen is er sprake van een chronische ziekte: de depressie ve periode gaat over, maar komt na enige tijd weer terug. Hoe komt iemand nu aan een depressie? Die vraag kan (nog) niet beantwoord worden. Ie mands gevoeligheid of kwets baarheid speelt een belangrijke rol, maar daarnaast spelen pro cessen in de hersenen een grote rol. Daar worden chemische boodschapperstoffen afgege ven. Waarschijnlijk treedt er bij een tekort of een verstoord evenwicht tussen deze stoffen een depressie op. Begrip Een depressie betekent niet al leen veel leed voor de betrokke ne, maar ook voor de naaste om geving, zij voelen zich vaak machteloos. De patiënt zondert zich af en mijdt sociale contac ten. Op het werk is er niet altijd begrip voor de depressieve col lega: vaak wordt hij als aanstel ler beschouwd of vindt men het 'eng' om de collega te benade ren. Gelukkig wordt depressie steeds beter herkend en serieus genomen door huisartsen en hulpverleners. Het is verstandig om professionele hulp te zoe ken, want er is wel degelijk een behandeling mogelijk. Meestal is de behandeling een combina tie van medicijnen en psycho therapie. Soms is het noodzake lijk de patiënt op te nemen. De laatste jaren zijn er veel nieuwe geneesmiddelen voor de behandeling van depressie be schikbaar gekomen. Ze hebben allemaal invloed op de hoeveel heid boodschapperstoffen in de hersenen. Voor alle middelen geldt dat ze in de juiste dosering moeten worden gegeven. Indien een bepaald medicijn niet ver dragen wordt, is het verstandig om na een week of zes om te schakelen naar een antidepres sivum. Maatwerk Het voorschrijven van anti-de- pressiva is maatwerk, en de er varing leert dat het mogelijk is om voor iedere patiënt een mid del te kiezen dat door hem goed wordt verdragen. En dit is be langrijk: immers, de medicijnen moeten een aantal maanden worden ingenomen. Vaak komt het voor dat de pati ënten er zelf voor kiezen om de behandeling voor een of twee jaar voort te zetten, om te voor komen dat ze terugvallen en ter preventie van een volgende de pressieve fase. T.P. van Es is ziekenhuisapotheker Al enkele dagen bepaalt een omvangrijk hogedrukgebied in het zuiden het weerbeeld in Europa. Storingen worden over Scandi navië getransporteerd met alle bewolking, regen en sneeuw van dien. Daarentegen heeft het zuiden van Europa meteen droog en overwegend zonnig weerbeeld te maken. Vandaag worden er en kele regen en sneeuwbuien verwacht op IJsland en in Noorwegen, maar ook Finland krijgt regen en sneeuw. In Zweden blijft het droog, de zon komt er van tijd tot tijd tevoorschijn. Het noordwes ten van Rusland gaat vandaag schuil ondereen dik wolkendek en vooral in het uiterste noorden gaat het sneeuwen. In Moskdu, waar het overdag een graad of 2 wordt, wordt wat lichte regen ver wacht. Lichte regen wordt eveneens verwacht in Ierland en Schot land, terwijl het zuiden van Engeland overwegend droog blijft. De invloed van het eerdergenoemde hogedrukgebied wordt pas goed merkbaar in Zuid-Europa. Zo krijgen Frankrijk en Spanje de zon te zien en het blijft er droog, maar vooral Italië krijgt een zon overgoten dag. Hoewel er in Griekenland wolkenvelden zullen zijn, blijft het ook daar droog. In Turkije krijgt de zon weer meer ruimte om zich te laten gelden, met name aan de zuidkust. Israël tot slot, krijgt een vrij bewolkte dag met af en toe een bui. deren niet als een opvangmogelijk- heid. Zo'n vereniging om onder de pannen te zijn is ook niet voor alle ou ders te betalen.Je ziet dat zoiets voor ■kinderen in achterstandswijken te duuris. Ze zitten daarom veel meer al leen of met broertjes en zusjes. Wat je vaak ziet is dat er dan ruzie ontstaat en de kinderen die verliezen vinden het dan heel vervelend dat hun moe der er niet is. De kinderen vervelen zich veel meer. Daar zie je dat het rondhangen een groot probleem is. Op de lagere school begint dat al. Opvallend vindt Belt dat alle kinde ren zeggen tenminste een keer in de week thuis te willen zijn. „En dat zeg gen ze niet zomaar, want ze zijn heel loyaal ten opzichte van hun werkende ouders. Ouders doen ook vreselijk hun best kinderen zo min mogelijk te be lasten met het feit dat ze werken. Toch zie je dat kinderen van vier, vijf jaar veel ochtendstress hebben, omdat ze zichzelf vaak nog niet kunnen aankle den, niet zelf eten kunnen maken en dan zie je dat die kinderen zich heel erg moeten haasten. Zielig is dat die •kinderen dan het gevoel hebb.en dat zij er de schuld van zijn dat hun ou ders niet op tijd op him werk komen. Een oplossing zou zijndat de scholen eerder open gaan, een kantooruren- school. Aan de andere kant, moet je de scholen die verantwoordelijkheid ge ven?" Overblijven Het grootste knelpunt voor kinderen - en dat wil de commissie Dagindeling dan ook als speerpunt gaan presente ren - is het overblijven. „Dat is echt dramatisch. Dat gaat met name om scholen waar geen continu-rooster is. Dat betekent dat kinderen een pauze hebben van een uur en drie kwartier. Het overblijven duurt te lang, het is veel te druk door te grote groepen, 5 Toonder Studio's „Werkelijk, mevrouw", sprak heer Ollie bij het afscheid nemen, „u moet die malligheid van u afzetten. Dat beloerenis onzin!" „Denk je werkelijk?", vroeg zijn gastvrouw hoopvol. „Natuurlijk!", riep heer Bommel krachtig uit. „Onzin! Wie zou er nu vandaag de dag nog loeren? Iedereen heeft het goed sinds men de bezittingen van de laatste heren onder de armen verdeeld heeft. En op een afbetalingstelevisie hoeft niemand jaloers te zijn. Wees rus tig en als men u lastig valt moet u maar bij mij komen. Bedenk, dat de stalen vuist van een Bommel altijd voor u klaar staat, mevrouw." „Je kunt me zo heerlijk gerust stellen, Ollie", zei de buurvrouw dankbaar. „Je mag wel Doddeltje zeggen, hoor." Heer Ollie trok zijn jas recht en bloosde licht. „Graag", prevelde hij. „Nu, dan eh... dan ga ik maar. Dag eh... dag Doddeltje!' Na deze woorden stapte hij met hoge passen de duisternis in en be gaf zich neuriënd naar huis. De maan scheen helder en daar het windstil was, waren zijn bin nensmonds gezang en zijn voetstappen de enige geluiden in het ver laten landschap. Bij het passeren van een boomgroep klonk er weliswaar een licht ge ritsel in het struweel, doch de eenzame wandelaar schonk daar geen aandacht aan. „Het leven is toch wel prettig", zo sprak hij tot zichzelf. „Vooral voor een heer, die in een tijd van welvaart en voorspoed leeft en die omringd is door vriendschap en hoogachting - als men be grijpt wat ik bedoel." Europa: Hogedruk Kinderen willen niet op het schoolplein rondhangen maar een kopje thee drinken met hun moeder. foto Roland de Bruin/GPD Door: Gerald van der Grijn Tot het weekeinde blijft het droog en zijn er zonnige perioden. Bovendien is het nog steeds te zacht voor de tijd van het jaar. Oorzaak van dit kalme winterweer is een hoge drukgebied boven Centraal-Europa. Deze belemmert storingen de vrije doorgang waardoor ze gedwongen worden ten noorden van ons land te passeren. Het hogedrukgebied dat overigens al voor langere tijd voor vrij zonnige en droge condities zorgt, lijkt geleide lijk naar het oosten weg te trekken. Vanaf het weekeinde krijgen we dan te maken met veel bewolking en af en toe regen of een bui. Vandaag begint de dag met wolkenvelden. Geleidelijktrekt de be wolking naar het oosten weg en is er vooral in de middag ruimte voor flinke zonnige perioden. Verder blijft het overal droog. Bij een matige zuidwestenwind stijgt het kwik naar ongeveer 10 graden. Vanavond en vannacht is het dan vrij helder. Meteen minimum temperatuur van 5 a 6 graden wordt het niet koud. Morgen is de laatste van een reeks droge dagen. Naast wolkenvelden zijn erzonnige perioden. Op nadering van een storing draait de wind naar zuid en neemt iets toe in kracht. Aan zee staat dan een vrij krachti ge wind. Hierdoor wordt nog zachtere lucht aangevoerd. In onze regio zijn maxima van omstreeks 13 graden mogelijk. De storing passeert op zaterdag. Dit gaat gepaard met veel bewolking en af en toe enige regen. Zondag krijgt de zon meer ruimte maar vallen er nog wel enke le buien. Bij een middagtem- peratuur omstreeks 8 graden is het iets minder zacht. Vooruitzichten vrijdag zaterdag zondag maandag weer Sik m m max. 13° 10° 8° 8° min. 5° 6C 6° 4° wind Z 4 ZZW 5 ZW 4 WZW 4 Nautisch bericht Matige zuidwestenwind, 4 Beaufort. Het zicht is matig. De temperatuur van het kustwater ligt omstreeks de 7 graden. Waterstanden DONDERDAG Hoog water Laag water 19 FEBRUARI LK uur cm uur cm uur cm uur cm Vlissingen 06.35 179 19.08 169 00.19 16612.56 170 Terneuzen 06.55 20319.21 192 00.45 17613.16 179 Bath 07.56 243 20.16 233 01.48 207 14.16 208 Roompot Buiten 06.45 13319.10 127 00.30 12312.55 136 Zierikzee 08.00 138 20.30 135 01.35 128 14.05 141 Stellendam Buiten 07.05 11819.25 114 00.40 076 13.15 091 Wemeldinge 08.05 157 20.30 153 01.45 142 14.05 154 Philipsdam West 08.15 146 20.40 145 01.45 137 14.00 151 VRIJDAG Hoog water Laag water 20 FEBRUARI uur cm uur cm uur cm uur cm Vlissingen 07.35 158 20.16 149 01.16 154 13.45 153 Terneuzen 07.56 181 20.41 172 01.36 166 14.05 163 Bath 08.42 222 21.15 210 02.29 199 15.02 194 Roompot Buiten 07.50 118 20.30 115 01.20 117 13.55 125 Zierikzee 08.50 128 21.20 124 02.25 124 14.55 131 Stellendam Buiten 08.00 101 20.55 098 01.50 074 14.15 083 Wemeldinge 08.55 143 21.30 138 02.25 136 15.05 Philipsdam West 09.05 137 21.35 136 02.25 133 14.50 Zeeland: Droog

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 4