Reimerswaal zit Zeeuwind dwars rfilfi Wij brengen kleur in een kinderleven PZC PZC Centrumrapport Goes dicht Bekhof bewust geen detailhandel toe Thools varkensbeleid mag lokale veeboer niet zwaar duperen tiétié zeeland donderdag 19 februari 1998 b 13 Nuis op bezoek in basiliek Hulst Spoor leidt naar dader puinstort Schoppend trio aangehouden Weg Scharendijke moet veiliger Auto aangereden in tankstation Sasse bieb zoekt groep voorlezers GroenLinks Goes wil mening college weten in Delta-affaire College blokkeert vervanging verouderde turbines bij Bath mensenwerk HULST - Staatssecretaris A Nuis brengt vrijdagmiddag vóór. hij de nieuwe studio van Omroep Zeeland opent, even een be zoek aan de Willibrordusbasiliek in Hulst. Burgemeester A Kessen en restauratiecoördinator P. Hame link krijgen van tevoren in het Fluister stadhuis nog eens de; kans om hem een aanvullende subsidie voor de opknapbeurt van de basiliek te vragen. Om Nuis, die enkele jai-en geleden officieel het startsein voor de restauratie gaf, van de noodzaak van een extra rijksbijdra ge te overtuigen, wordt de staatssecretaris in recordtijd door. de kerk geleid. Hij kan dan met eigen ogen zien wat er nog al- lemaal moet gebeuren. De bewindsman knabbelde de laatste twee jaar regelmatig aan eerder (half en half) toegezegde sub sidies. OOST-SOUBURG - Een man uit Oost-Souburg is woensdag morgen bekeurd omdat hij een blok beton uit zijn tuin illegaal had gestort op een parkeerterrein aan het Koópmansvoetpad in zijn woonplaats. De man had het blok beton met een auto naar het parkeerterrein gesleept. De politie achterhaalde de; dader door het spoor terug naar de woning van de man te vol- gen. De Oost-Soubux-ger kreeg een boete van honderd gulden. Hij moet bovendien de kosten betalen die de gemeentereini- ging moet maken om het blok beton op te halen. GOES - De politie in Goes heeft drie jongens aangehouden op verdenking van openlijke geweldpleging en vandalisme.; Twee verdachten, een 15-jarige Goesenaar en een 16-jarige; jongen uit Kloetinge, werden dinsdag op de Vlasmarkt aange houden. Zij werden op heterdaad betrapt op het schoppen van passerende fietsers. Bovendien hadden zij even eerder een prullenbak vernield. Na verhoor van het tweetal kon woensdag de derde verdachte worden aangehouden, een 15-jaiige inwoner van 's-Heer; Hendrikskindex-en. Die had zich dinsdag al uit de voeten ge- maakt voordat de politie arriveerde. De vei'dachten zijn in- verzekering gesteld, De slachtoffers van de mishandeling op i de Vlastnaxkt wordt verzocht contact op te nemen met de poli- tie. SCHARENDIJKE - De dorpsraad van Scharendijke wil dat. de Kapelleweg (het deel van de Boutlaan tot de Kloostexweg) bij de bebouwde kom van het dorp wordt betrokken. Dit zou betekenen dat de snelheidslimiet wordt teruggeschroefd van tachtig naar vijftig kilometer per uur. Op deze manier kan de veiligheid van fietsers op de Kapelleweg beter worden ge- waarborgd, aldus voorzitter G. A M. Cobussen van de dorps raad. „Op hét bedrijventerrein naast deze weg zijn cle laatste tijd enkele gezinnen met jonge kinderen komen te wonen. Zij komen via de Kapelleweg het doxp binnen," Het voorstel wordt woensdag 25 februari bespi'oken in de vergadering van de dorpsraad. Deze bijeenkomst begint 19.30 uur in de dorps-1 huis De Putmeet. VLISSINGEN - Op de parkeerplaats van een benzinestation aan de Sloeweg in Vlissingen is dinsdagavond een personen- - auto aangex-eden door een andere auto. De dader is echter zonder zich bekend te maken doorgereden. Het voorval ge- beurde rond half acht, De eigenaar van de beschadigde auto had zijn wagen even gepaikeerd om iets te kopen. Toen hij te rugkwam, was de auto over de hele flank flink beschadigd. Vermoedelijk reed de dader in een rode auto. De politie is op zoek naar getuigen. SAS VAN GENT - De Openbare Bibliotheek in Sas van Gent zoekt vijftigplussers die willen voorlezen aan groepjes kinde- ren van de peuterspeelzalen in Sas van Gent, Philippine of i Westdorpe. De bibliotheek wil daarmee een 50+voorleesteam oprichten. Ex-varing met voorlezen aan kinderen is niet verplicht.Deel- nemers krijgen een korte cursus over voorlezen. De Sasse bibliotheek heeft daarnaast twee wedstrij den uit geschreven. Bij de fotowed strijd 'fotografeer je eigen sfeer' is het de bedoeling dat mensen het sfeervolste plekje of voor- werp in hun huis fotograferen. De ingeleverde foto's komen te hangen op een tentoonstelling 'Wonen in Groot Sas', die tot eind november te zien is. Voor de wedstrijd 'Het hoekje van....' zal acht keer per jaar, ge durende een maand, een beken de Sassenaar de inhoud van zijn of haar boekenkast tentoonstel len in de bibliotheek. Lezers kunnen raden van wie de boeken zijn. REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 4461 KN GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273010 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: M.J. Schrier(chef) M. J. van Barneveld A.M. van der Jagt M.A. de Jongh C.A. Moerland te Vlissingen: N.J.C. Kluytmans E.L. Ramakers M. P.T.Sep A.A. van der Sluis CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://wyyw.city.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl door Marten de Jongh GOES - Het is buitengewoon belangrijk goede afspraken te maken over de samenwerking tussen gemeente en onderne- mersoi-ganisaties bij de ontwik keling van de binnenstad. Wet houder C. R. M. M. Linssen (CDA) van de gemeente Goes liet zich woensdagmiddag in die zin uit tijdens de bespreking in de commissie ruimtelijke orde ning van het rapport 'Samen werken aan kwaliteit'. Het door een 'denktank binnenstad' op gestelde stuk presenteert een vi sie op de toekomst van het cen trum. De denktank binnenstad stelt voor de samenwex-king vorm te geven in een stichting Centrum management. Dat management zou het beleid voor de binnen stad vex-der moeten uitwerken. Bedoeling is de stichting te voorzien van voldoende finan ciële middelen. Via een nader te bepalen verdeelsleutel moeten de betrokken partijen geld bij dragen. De gemeente en de on dernemersorganisaties OOG, OCG en Horeca Goes dienen in elk geval in de stichting verte genwoordigd te zijn. „Belangrijke vraag is: waar leg je de vex-antwoordelijkheden", zei Linssen. Dat er goede werk wijzen mogelijk zijn, daarvan is de wethouder overtuigd. Hij kent echter ook voorbeelden van centrummanagement el ders in het land die weinig suc cesvol zijn. Dabde Goese poli tiek in beginsel positief staat tegenover het rapport bleek dinsdagavond al tijdens een al gemene ledenvex-gadering van de Ondex-nemersorgarxisatie Goes (OOG). Ook OOG zelf ziet het als een goed uitgangspunt. Bekhof Binnen de commissie x-uimtelij- ke ordening leefden nog wel en kele vragen, hoewel ook daar waardering bestaat voor de op zet van het rapport. S, de Putter (SGP/RPF/GPV) wees erop dat het plan ex~van uitgaat dal; het Bekhof van het toneel verdwijnt als winkelgebied. „Het is opval lend dat zoiets gebeurt zonder politiek overleg." De opmei-- king bood Linssen de gelegen heid nog eens duidelijk te ma ken dat het rapport geen stuk is van het dagelijks gemeentebe stuur Het is een nota van een denktank. Daarin zitten behal ve medewerkers van de gemeen te ook vertegenwoordigers van bijvoorbeeld ondernemersorga nisaties, woningbouwvereni- ging RWSbanken en makelaar dij Linssen liet zich niet uit over: de huidige stand van zaken x-ond. het Bekhof. Zo bleef ook de vraag onbeantwoord of winkels nog deel uitmaken van nieuwé' plannen. Kwaliteit Prioriteit in het rapport ligt bij 1 kwaliteitsverbetering van het-' bestaande aanbod van het cen-C tram. Toeristisch-,recreatieve;; elementen, het wonen en de cuL'; tuur- en uitgaansfunctie van dè- binnenstad verdienen net zóf goed versterking als de winkel-; functie. Belangrijk is om dat al les te combineren in een com pacte binnenstad. De wijze; waarop dat wordt uitgewerkt, daarover zijn nog de nodige dis cussies te verwachten. Want dè politici zijn het zeker nog niet eens over alle concrete beleids voornemens, Net als dinsdag avond bleek woensdag opnieuw. dat nog geen eensgezindheid;, bestaat over de juiste oplossing van de parkeerproblemen in de', binnenstad, GOES - De fractie van Groen Links in de gemeenteraad iri Goes wil van het college van B en W weten welk standpunt ze inneemt in de 'Delta-affaire' met de milieubedrijven Ver- straeten en Verbrugge in Ter- neuzen. GroenLinks vindt dat er eerx' diepgaand onderzoek moet ko men naar het miljoenen verlies van Delta in deze affaire. Ook moet volgens GroenLinks on derzocht worden welke gevol-- gen er zijn voor de burgers. Een commissie met onafhanke lijke Zeeuwse staten- en ge meenteraadsleden moet dit on derzoek doen. De partij zal het college vragen' de vertegenwoordiger van de gemeente, raadslid van SGP/GPV/RPF S. de Putter, dit standpunt te laten innemen.- Dat moet gebeuren op de aan deelhoudersvergadering van dé Delta op 23 februari. door Mieke van der Jagt BATH - Het Reimerswaalse col lege van burgemeester en wet houders is tegen de vervanging van drie kleine windmolens bij het Spuikanaal in Bath, door drie grote. Het college vindt dat grotere molens dan de drie kleintjes, de eerste molens die de Coöperatieve Vereniging Zeeuwind tien jaar geleden plaatste, niet passen in het land schap en in de beleidsvisie die de gemeente daarover heeft vast gesteld. De aanvraag van Zeeuwind om de drie molens te mogen verwan gen, kwam niet onverwacht. De molentjes bij het Bathse Spuik anaal waren de allereerste windmolens waarmee Zeeuwind stroom opwekte voor hetnutsnet. Ze hebben maar een capaciteit van 75 kiloWatt. De laatste molen die Zeeuwind bouwde heeft een capaciteit van 600 kiloWatt. Vervanging door dergelijke molens past in het streven om in Zeeland in het jaar 2000 ten minste 250 mega- Watt aan windenergie te hebben staan. Maar als het aan B en W ligt, gaat het niet door. Burgemees ter A Verbree van Reimerswaal: „Wij hebben niets tegen wind energie, integendeel. Als we on ze zin krij gen en in de Anna Ma- riap older twintig molens zijn bijgebouwd, is Reimerswaal de gemeente met de meeste wind molens van Zeeland. We hebben wel afgesproken dat nieuwe molens een achtergrond van verticale elementen moeten hebben. De molens bij de Kreekraksluizen vallen weg te gen de sluizen en in de Anna Ma- riapolder hebben we het indu striegebied van Antwerpen wat op de achtergrond een behoor lijk woordje meespreekt. Voor Bath geldt dat tachtig procent van de achtergrond bestaat uit vrij zicht op het open landschap. Die kleine molentjes zijn dan ook niet hinderlijk, maar veel grotere wel. Zeeuwind mag de drie molens best vervangen maar dan wel met apparaten met dezelfde ashoogte en de zelfde rotordoorsnee, Volgens J. Springer van Zeeuwind heeft dat laatste geen enkele zin. „Renoveren van de molentjes kost alleen maar geld en geeft geen enkele milieuwin st. Voor de vervanging door- nieuwe, geldt hetzelfde. Die ou derwetse Lageweitjes worden trouwens niet meer gemaakt." Springer is overgens bij lange na niet overtuigd door de argu menten van het Reimerswaalse college. „Als de Anna Mariapol- der doorgaat, wat natuurlijk prima zou zijn, vervalt dat argu ment van de landschappelijke storing. Dan worden de twintig nieuwe molens de achtergrond voor die drie bij het Bathse Spuikanaal. Bovendien denk ik dat het college zich ook verkijkt op de ashoogte. De molens bij de Kreekrak zijn twintig meter ho ger dan de molens die we zouden willen bouwen. Daarmee zijn ze wel grotex; maar ook veel slan ker. Ze zijn veel minder hinder lijk dan de gedrongen molens, waaraan het college het oordeel relateert." door Anita Hoekman door Marco van Barneveld SINT-MAARTENSDIJK - Bij liet tegengaan van een varkens invasie op Tholen moet een dui delijk onderscheid worden ge maakt tussen zogenoemde megastallen en bedrijven van 'eigen boeren'. Megastallen moeten worden geweerd, terwijl er voor Thoolse agrariërs vol doende mogelijkheden moeten blijven om met varkenshoude rijen geld te verdienen. Dit zei L. van der Lugt, voorzitter van de Thoolse stichting Varkens Nee, woensdag tijdens een vergade ring van de commissie ruimte lijke ordening in Sint-Maar tensdijk. Volgens Van der Lugt moeten mogelijkheden voor 'duurzaam en diervriendelijk boeren' wor den onderzocht. De voorzitter- wees de commissie op een on duidelijkheid in het bestem mingsplan buitengebied, waar wordt gesteld dat bestaande be drijven met tien procent mogen worden uitgebreid. Limiet „Onduidelijk is of dat een één malige uitbreiding mag zijn of dat iemand dat keer op keer mag doen." Van der Lugt pleitte er voor een limiet te stellen tot een bedrijf met een oppervlakte van 2500 vierkante meter-. Dat geldt echter alleen voor bestaande bedrijven. Nieuwvestiging van varkenshouderijen is volgens Varkens Nee uit den boze. Van der Lugt was één van de mensen die gisteren het woord vroegen tijdens een inspraak ronde over een voorgenomen wijziging van het bestemmings plan buitengebied, bedoeld om een roze invasie te voorkomen. Ook agrariër A de Wilde vroeg het woord. Hij drijft een akker bouwbedrijf met een veehoude rij als neventak. „Maar", zei De Wilde, „ik heb een diervriende lijk bedrijf. Dat betekent dat ik veel meer grond nodig hebIk zit daardoor veel sneller aan ge stelde limieten voor bedrijfsop- pervlakte, die eigenlijk gelden voor megabedrijven. Dat is een probleem." Uitzonderingen Commissielid J. van denDonker van D66 pleitte vervolgens voor het maken van uitzonderingen voor diervriendelijke bedrijven wat uitbreidingen beti-eft. Ook de derde inspreker, M. Stoutjes- dijk van de landbouworganisa tie ZMO-Tholen, zei daar wel wat in te zien. Stoutjesdijkwees er echter wel op dat zoiets wet telijk heel moeilijk te regelen is. Verder wees Stoutjesdijk er, net als Van der Lugt van Varkens Nee, op dat bestaande bedrijven reële ontwikkelingsmogelijk heden moeten behouden. In het bestemmingsplan zoals het col lege van B en W dat voor ogen heeft zou daar onvoldoende re kening mee worden gehouden. Het college en de commissie zul len zich in een later stadium ver der in de zaak verdiepen. Bij Bath staan drie Zeeuwind-turbines van een vorige generatie. foto Willem Mieras Kleur brengen in het leven van een kind. Izaak Dellebeke en Connie van de Kreeke kunnen zich niets mooi ers voorstelen. Zowel Dellebeke als Van de Kreeke zet zich al jaren in voor kin deren die in kindertehuizen wonen. Voor een sinterklaascadeautje, een va kantiekamp of een fiets om naar school te kunnen rijden. Dellebeke uit Middel burg is nu zes jaar rayonorganisator van Nationaal Fonds Kinderhulp. Con nie is één van zijn plaatselijk contacten en collectant in 's-HeerHendrikskinde ren. „Al een jaar of twintig. En stoppen wil ik niet." Ook Dellebeke weel niet van ophouden. „Mijn vrouw vergelijkt me meestal met een terriër. Bijten en niet meer loslaten." Van de Kreeke kan nu wel om haar 'bij baantje' bij Kinderhulp lachen. Ze is zelfs reuzetrots op haar twintigjarige carrière, ,,'t Is niet niks hè." Toen er twintig jaar geleden plotseling iemand op de stoep verscheen met het verzoek te gaan collecteren en voor plaatselijk contact te spelen, was ze bepaald niet enthousiast. „Mijn vriendin had me op gegeven. Zij verhuisde naar Zierikzee en moet gedacht hebben dat ik haar ta ken wel over zou nemen. Nee.dat heeft mevrouw Paauwe niet met mij bespro-, ken. Ik stond echt met mijn mond vol tanden toen ze aanbelden. Het is niet dat ik stond te juichen omdat ik mocht gaan collecteren. Integendeel. Maar- dat is nu wel bijgetrokken hoor", lacht ze hard. Plaatselijke contacten De i'ayonorganisator hoort het met een glimlach aan en noteert onmiddellijk de naam van mevrouw Paauwe uit Zie rikzee. „In die regio kan ik nog wel ie mand gebx'uiken." Dellebeke is altijd gelukkig als hij vrijwilligers kan vin den om Kinderhulp te steunen. „De plaatselijke contacten zorgen voor de collectanten. Ik zorg voor de plaatselij ke contacten. Genoeg contacten in Zee land en een gedeelte van Brabant zien te vinden en behouden. Dat is mijn taak." Ruim een half jaar voor de col lecte van Kinderhulp wordt gehouden, zit Dellebeke alle dagen in de auto op weg naar contactpersonen. „Toen ik begon had ik nog geen dertig contacten waar ik één keer in het jaar langs ging. Nu rijd ik heel Zeeland en Brabant door. Het zijn nu zes keer zoveel adres sen. Honderdtachig- vrijwilligers van Vlissingen tot Etten-Leur. Bijkletsen Het is niet gemakkelijk om persoonlij ke contacten en collectanten te vinden. Connie heeft het al die twintig jaren maar goed gehad. „Ik heb zulke trouwe Connie van de Kreeke en Izaak Dellebeke, twee drijvende krachten achter Kinderhulp. collectanten. Sommigen dx-aaien bijna net zo lang mee als ik. Ik kan er elk jaar weer van op aan. Mevrouw Bouman, Gelok, De Reg't, Wisse en Flipse. Ik kan er keer op keer op rekenen. Zelf collec teer ik zelden meer. En als ik collecteer, doe ik het in de omgeving waar ik al meer dan dertig jaar woon. Iedereen kent me dus en bij elk huisje moet ik even bijkletsen. Óver een stuk of tien huizen doe ik echt uren. Daar staat te genover dat mensen veel geld geven. Sommigen duwen zelfs een tientje dooi de gleuf. Dat is dan ook wel weer leuk. Als we Connie mogen geloven is collec teren, voor welk goed doel dan ook, ab soluut geen pretje. Slecht weer speelt de collectanten nog wel eens parten. Dit jaar moeten ze begin mei rond met de bus. Met wat geluk is het dan al een beetje zomer. Van de Kreeke: „Het is al tijd hopen dat je genoeg mensen bij el kaar kan krijgen. En ik heb geen klagen hoor, maar het valt niet mee nieuwe en thousiastelingen te vinden. Vroeger trok ik gewoon aan de jas van de moe ders van mijn dochters vriendinnetjes. Dellebeke, die verschillende vrijwilli- gersbaantjes heeft ('als je stopt met werken, schijn je ineens veeltijd te heb ben'), is soms wel weken op zoek naar iemand om de post van plaatselijk con tact te bezetten. „Dan blader je wat door het telefoonboek en dan maar ho pen dat ze 'ja' zeggen. De truc is om de meeste actieve mensen op te bellen. Het is een klein wereldje met actieve vrij willigers. Het komt altijd op dezelfde mensen neer." Extraatje Het geven van geld voor het Nationaal Fonds Kinderhulp gaat niet altijd ge paard met een glimlach. Kinderhulp wordt maar al te vaak geassocieerd met de kinderbescherming en niet iedereen heeft daar even goede ex-varingen mee. „Terwijl wij niets te maken hebben met het uit huis plaatsen van kinderen" legt Van de Kreeke uit. „Wij zorgen ervoor dat de kinderen die in tehuizen wonen een dagje naar een pretpark gaan, dat ze lid kunnen worden van een vereni ging, een vakantiekamp kunnen beta len en achttienjarigen die zelfstandig gaan wonen wat geld hebben om de ka mer in te richten," „Dingen die je nor maal van je oudei-s krijgt", vult Delle beke aan. „Maar deze kinderen hebben niet veel. Een dak boven het hoofd, voe- foto Willem Mieras ding en kleding. Wij zorgen voor een ex- ti-aatje, wat kleur in hun leven." Hoe ver-velend het ook is om elke keer op zoek te moeten naar mensen, elke keer uit te leggen waar Kinderhulp voor staat en niet altijd even warm ont haald te worden, Dellebeke en Van de Kreeke gaan stug door. „Tot het bittere eind", lacht Connie. „Het zal wel in de familie zitten. Niet opgeven, maar- doorgaan." „Zo ben ik ook", knikt Del lebeke. „Dit is mijn taak en die moet ik vei-vullen. Ik weet er nog wel een mopje over ook. Een communist, kapitalist en ambtenaar zitten op een zinkend schip. Ze verdrinken alledrie, maar in welke volgorde? Nou...? Eerst verdrinkt de communist. Hij heeft zo'n grote mond dat het water gelijk naar binnen slaat. Vervolgens de kapitalist die niet kan zwemmen. Hij kan alleen maar dit ge baar maken (maakt een armbeweging alsof hij stapels geld naar zich toe haalt). Als laatste verdrinkt de ambte naar. Hij begint keurig naar de kant te zwemmen. Vlak voor hij de kant be reikt, stopt hij met zwemmen, 't Is vijf uur! Wel een mooie mop. Wij zijn het te genovergestelde daarvan. Zo zitten Connie en ik in elkaar,"

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 39