Feminisme is nog niet afgerond Hugo Claus te gast op lustrum Prometheus PZC De onvrede over de snelheidsremmers Cappella Breda graaft schatten uit Renaissance op Burgers in de war over verkiezingen Vliegveld op Goeree blijkt luchtkasteel zeeland 12 Anja Meulenbelt gast tijdens paneldiscussie Vlissingse politici kunst cultuur Ledeltheater geeft vervolgcursus over aantal verfilmde boeken Bijzondere werken onder de hamer van Leickert en Schelfhout donderdag 19 februari 1998 bw door Edith Ramakers VLISSINGEN - Politici moe ten zich er niet toe laten verlei den zich als vrouw of als partijlid te profileren. Daaraan moeten zij tegelijk en naast el kaar aandacht besteden. Die mening "droeg Anja Meulen belt, 'feministe van gisteren, tamelijk van vandaag, een beetje van morgen', gister avond uit in Vlissingen, waar zij te gast was bij een bijeen komstvan de emancipatiecom missie. „Het is idealistisch Coos Huijsman van Groen- Links constateerde dat er van vrouwen nog steeds een extra antenne wordt verlangd om ongelijkheden te ontdekken en kenbaar te maken. „Dan blijf je vaak steken in het overtuigen dat er een ongelijkwaardige si tuatie is tussen man en vrouw. Een daadwerkelijke verbete ring van de positie van de vrouw verloopt traag." Anja Meulenbelt herinnert zichzelf tijdens sombere buien aan de successen die de eman cipatiebeweging heeft ge- Vandaar inclusief feminisme. De meeste vrouwen kunnen in tegenstelling tot onze groot moeders kiezen voor het opge ven van werk, van kinderen af zien en het werk serieus nemen of een combinatie daarvan kie- Aan die keuzes hangt volgens Meulenbelt wel een prijskaart je. „Geef je werk op, dan kun je je nutteloos voelen en te econo misch afhankelijk. De carri èrevrouw, zo blijkt uit onder zoeken, komt vaak in een midlife crisis terecht. De zoge naamde combivrouw rent en vliegt de hele dag en is een des kundige in het ontwikkelen van een schuldgevoel. Het lief ste zou ze bij het zieke kind zijn, maar ook roept het werk. Hoe gelukkig die combivrouw is, hangt voor een groot deel af gemeenteraadsverkiezingen 4 maart geklets als je zegt dat je de par tijpolitiek als mens uitdraagt en dat dan verschillen vanzelf naar elkaar toe komen. Als je de verschillen niet benoemt en erkent, leun je ze niet ophef fen." Tijdens de paneldiscussie met vrouwen van de Vlissingse po litieke partijen, kwam naar vo ren dat het 'inclusief feminis me' niet is afgerond. Voor de meesten ging het te ver om daar speciaal beleid op af te stem men. Monique Schoonen van D66 kwam wel tot een prak tisch partijpunt. „De hoogste functies worden nog steeds doormannen ingenomen. Van daar dat ik het betreur dat ons voorstel het niet heeft gehaald om de vacaturestop in schaal 10 voor vrouwen af te schaf fen." Werkbezoek Wallage VLISSINGEN - Jacques Wal lage, fractievoorzitter van de PvdA in de Tweede Kamer, brengt vrijdag 20 februari een werkbezoek aan Vlissingen. Wallage bezoekt vrijdagmid dag de Koninklijke Schelde Groep in Vhssingen-Oost en maakt een wandeling door het Middengebied van Vlissingen. Vrijdagavond houdt Wallage in Grand Hotel Arion een verkie zingstoespraak in het kader van de verkiezingen. De bij eenkomst in Arion begint om 20.00 uur boekt. „Dat doe ik ook als ik aan jongeren uitleg wat femi nisme is. De meesten gruwen ervan. Maar ze vinden het wel barbaars als ik zeg dat eenzij dig scheiding aanvragen vroe ger onmogelijk was. Als een man zijn vrouw sloeg of over spel pleegde, konden ze niet scheiden als hij beweerde toch zo gelukkig te zijn." Kiezen Als de toekomst alleen afhan kelijk is van de vrouw, ziet het er slecht uit voor de vrouw. door Mieke van der Jagt KRUININ GEN - Hondenpoep en straatverlichting hebben jarenlang om voorrang gevochten tijdens gemeente lijke informatieavonden en dorpsbij eenkomsten. De afgelopen jaren zagen we de snelheidsremmers met stip stij gen. Verkeersdrempels, wegversmallin gen, bloembakken en andere obstakels jagen ongeveer evenveel inwoners in de gordijnen als de hoge snelheden die au tomobilisten in de dorpen plegen te ont wikkelen. Ook in Reimerswaal hep het de spuigaten uit met de snelheden en ook in Reimerswaal probeerde het gemeen tebestuur het midden te vinden tussen race-banen en gebarricadeerde straten. In Rilland en Hansweert zijn imniddels 30-kilometer zones ingericht en Krui- ningen is in voorbereiding. De raad is het echter nog steeds niet helemaal eens over de manier waarop matiging der snelheden moet worden afgedwongen. VVD en BBR zijn tegen al teveel fysieke obstakels, de rest van van de raad ziet geen andere mogelijkheden om snel- Sommige snelheidsremmers in Hansweert leveren alleen onvrede op bij de weggebruikers: automo bilisten rijden er hard overheen met het gevaar een fietser ondersteboven te rijden. foto Willem Mieras van de hulp van de partner." Mannen hebben vaak één keu ze en dat is dat zij geld moeten verdienen. „Daar worstelen mannen mee; niet voor niets is mannenhulpverlening ont staan. Toch is de vraag of het arbeidsbestel moet veranderen of de man, exact dezelfde vraag." Nederland Mobiel tegen sluiten Zeeuwse Intercitystations GOES - De nieuwe politieke partij Nederland-Mobiel, die dit jaar voor het eerst aan de gemeenteraadsverkiezingen in Goes zal deelnemen, is tegen het sluiten van de intercitysta tions in Zeeland. De partij vindt het een onzin nig plan om Goes, Middelburg en Vlissingen te beroven van hun intercity-status. Vrees is dat daardoor veel treinreizi gers weer overgaan op het ge bruik van de auto. Nederland- Mobiel gaat tegen de voorge nomen plannen protesteren bij het ministerie van Verkeer en Waterstaat en de Nederlandse Spoorwegen. heidsduivels te remmen. Bij de inwo ners zijn de meningen verdeeld. P. Schipaanboord, directeur van de openbare basisschool de Zandbaan, kan de aanleg van verkeersremmers maar op één manier samenvatten: „Het bevalt prima." Schipaanboord rede neert dat de snelheidsremmers zijn aan gelegd om de veiligheid van ondermeer de schoolkinderen te verbeteren. „Ze dienen hun doel dus heel goed en daar gaat het om." Andere veiwachtingen heeft mevrouw K. Boone uit Kruiningen. Ze heeft wel iswaar weinig ervaring met snelheids remmers, maar vreest toch overlast door trillingen. „Veiligheid voor voet gangers en fietsers is natuurlijk het allerbelangrijkste maar over die drem pels hoor je toch niet veel goeds. Mis schien kan het ook op een andere ma nier." Mevrouw Boone wordt op haar wenken bediend want onlangs heeft de raad afgesproken om de inrichting van Kruiningse 30-kilometerzone uit te be steden aan een bureau. Dat zal onder zoeken wat de mogelijkheden zijn met in het achterhoofd een zo sober mogelij ke uitvoering. Met de bevolking zal op voorhand worden gekeken naar be hoeften en bezwaren. J. van de Borgt, niet woonachtig maar werkzaam in Hansweert, vindt het dorp er niet op vooruit gegaan sinds de snel- heidsbeperkende maatregelen zijn ge nomen. „Ik vraag me af of het wel helpt want sommige obstakels kun je makke lijk met zestig nemen. Veel automobilis ten doen dat ook. Dé mensen die er vlak bij wonen, hebben dan dubbel last, van de hoge sn'elheid en van het gedraai en gebonk. Het komt er toch op neer dat niemand meer rekening met een ander houdt want als je goed nadenkt rij je toch gewoon zachtjes in zo'n dorp. Zo veel haast kun je toch niet hebben dat je het risico loopt een kind dood te rijden of een oude man. Ik betwijfel het of een gemeente de macht en de middelen heeft ofn de snelheid te beperken. Je zou op iedere straathoek permanent zo'n radarcamera moeten zetten en iedereen die harder rijdt dan dertig een honderd je boete geven." Dat was ook het idee van de WD-frac- tie in de Reimerswaalse gemeenteraad. Geen obstakels maar strenge handha ving. Na enig onderzoek bleek het tech nisch niet mogelijk om over korte afstanden de snelheid met radar en ca mera's te controleren. De snelheidsbeperkers zullen in Rei merswaal voorlopig wel in de top-drie blijven staan. Na Kruiningen is Yerseke nog aan de beurt en ook in Krabbendij- ke zijn nog wel wat knelpuntjes. u makkc Hugo Claus foto Klaas Koppe door ErnstJan Rozendaal TERNEUZEN - De Belgische schrijver Hugo Claus luistert op donderdag 14 mei in Terneuzen het eerste lustrum op van de stichting voor literai re en culturele activiteiten Prometheus. Claus is een van de belangrijkste nog levende schrijvers van de Nederlandstalige letteren. Vorig jaar werd hij onderscheiden met de Libris Literatuurprijs voor zijn roman De Geruchten. Zijn onlangs ver schenen roman Onvoltooid verleden wordt als het vervolg daarop beschouwd. Het boek werd door de meeste literaire critici hoog geprezen. Claus heeft een omvangi-ijk oeuvre op zijn naam staan. Hij blinkt niet alleen uit in het schrijven van romans en verhalen, maar heeft ook tal van poëziebundels en toneelstukken geschreven. In 1956 debuteerde hij met de roman De Metsiers, een boek dat nog steeds als een van de hoogtepun ten van zijn werk geldt. Zeer bekend is ook de ro man Het verdriet van België. Claus is een veelbekroond auteur. Voor zijn laatste poëziebundel De sporen ontving hij in 1993 de VSB-poëzieprijs. In 1986 kreeg hij voor zijn hele oeuvre de Prijs der Nederlandse Letteren. In 1984 werd hem de Staatsprijs voor Vlaams Proza toe gekend en in 1997 de Pier Paolo Pasolini Prijs. De Nobelprijs voor Literatuur heeft Claus nog niet mogen ontvangen, hoewel hij elk jaar tot de kans hebbers wordt gerekend. De avond met Hugo Claus begint om 20.15 uur. door Ernst Jan Rozendaal OOSTBURG - De stichting Ledeltheater in Oostburg' ver volgt dit jaar de cursus rond het verfilmde boek. Op drie maandagen in maart en april geeft P. van der Walle een uit eenzetting over een literair werk waarna de film wordt vertoond die op het boek is ge baseerd. Op het programma staan Karakter van F. Borde- wijk (9 maart), The English Patient van Michael Ondaatje (23 maart) en Paradise Road van Helen Colijn (6 april). Karakter is een film van regis seur Mike van Diem. De rol prent is inde Verenigde Staten genomineerd voor een Oscar voor de beste buitenlandse film. Het verhaal speelt in de jaren dertig. Centraal staat het conflict tussen deurwaar der Dreverhaven en zijn on wettige zoon Katadreuffe. De zoon wordt in zijn ambities om zich te ontworstelen aan zijn eenvoudige milieu ge dwarsboomd door zijn vader die zich afgewezen voelt door zijn huishoudster Joba, de moeder van. Katadreuffe, The English Patient is de gro te Oscarwinnaar van -vorig jaar. De film begint met een vliegtuigongeluk in een Noord-Afrikaanse woestijn tijdens de Tweede Wereldoor log. De ernstig verbrande pi loot herinnert zich niets meer, maar naarmate de film vor dert wordt zijn verleden ont sluierd. Het zou gaan om de Hongaarse graaf Almasy die een hartstochtelijke liefde heeft opgevat voor de vrouw van een Britse piloot. Dat heeft dramatische gevolgen. Ook Paradise Road speelt zich af ten tijde van de Tweede We reldoorlog'. Een groep vrou wen valt in Indonesië in han den van het Japanse leger. De vrouwen proberen te overle ven in een Japans kamp, onder meer door een zangkoor te vormen. De avonden beginnen om 19.30 uur. Informatie: Stich ting Ledeltheater, 0117- 461363. door Jaap van de Sande MIDDELBURG - In gemeenten waar vorig jaar een herindeling heeft plaatsgehad en nieuwe ge meenteraden zijn gekozen heerst verwarring over de raadsverkiezingen. Ambtena ren krijgen herhaaldelijk bur gers aan de telefoon die zich af vragen waar hun stembiljet blijft. In gemeenten die recent onderdeel van een herindeling zijn geweest, zoals Middelburg, Veere en Schouwen-Duiveland, zij n de eerstkomende gemeente - raadsverkliezingen pas in maart 1999. Veel mensen bellen naar hun ge meente om te vragen hoe het zit en of ze een stembiljet voor de verkiezing van een nieuwe ge meenteraad krijgen. In de nieu we gemeente Veere zijn geen vragen over de verkiezingen binnengekomenHet gemeente huis van Middelburg krijgt wel veel vragen over de verkiezin gen. Ook in de nieuwe gemeente' Schouwen-Duiveland heerst onzekerheid onder de kiezers. Een landelijke campagne onder de kreet 'Vergeet niet te stem-, men' heeft kennelijk nogal wat; mensen op het verkeerde been gezet. In Schouwen-Duiveland; hebben de oproepkaarten voor; de verkiezing van een water-; schapsbestuur tot onzekerheid- geleid. Daar komen veel tele-.' loontjes binnen van mensen die; zeker willen weten dat er echt; geen nieuwe gemeenteraad' moet worden gekozen. Ook de campagnes van landelij ke partijen voor de Tweede-Ka-' merverkiezingen van mei heb ben voor verwarring gezorgd,j doordat burgers de campagne- van plaatselijke bestuurders) voor hun landelijke partij ver-: warren met een wervingsactie: voor de gemeenteraadsverkie zingen. door Lianne Sleufjes DEN HAAG - De ministers Jor- ritsma (Verkeer en Waterstaat) en De Boer (VROM) hebben nog geen enkel verzoek binnenge kregen voor de aanleg een nieuw vliegveld in de Hoeksche Waard of op Goeree Overflakkee. De twee vinden een nieuw vlieg veld alleen bespreekbaar als de betrokken provincie en ge meenten er achter staan en als wordt aangetoond dat de gelui dhinder vermindert. Ook moet een nieuw vliegveld rendabel zijn, schrijven zij in een brief aan de Tweede Kamer. Boven dien richt het Rijksbeleid zich op het terugdringen van de klei ne luchtvaart, stellen zij. Met de brief reageren Jorritsma en De Boer op de RPF-motie die de Kamer in december vorig jaar aannam. De Kamer sprak zich daarin uit tegen een nieuw luchtvaartterrein op Goeree of in de Hoeksche Waard. Provin ciale Staten van Zuid-Holland stelden in november al dat zij een vliegveld in die gebieden ongewenst vinden. De gemeente Rotterdam wil het aantal vluchten op Rotterdam Airport verminderen. Zij vroeg daarom aan de provincie Zuid-: Holland om eens kijken naai-; eventuele mogelijkheden voor. een nieuwe luchthaven. Dat heeft de provincie gedaan era meer wil ze voorlopig niet doen.'» Inwoners van Goeree en de; Hoeksche Waard liepen direct te: hoop tegen de plannen. j Overloop Jorritsma en De Boer zijn er niet: van overtuigd dat de g'eluids-i hinder van de kleine luchtvaart' op Rotterdam Airport zodanig is dat deze een verplaatsing naar een andere luchthaven; rechtvaardigt. Zij stellen datj gemeente en exploitant in eerste' instantie zelf voor een oplossing1 moeten zorgen, als Rotterdam de kleine luchtvaart wil ver plaatsen. De ministers willen het wel mo- gelijkmaken ombijvoorbeeldin Zeeland en Lelystad de Rotter damse overloop op te vangen.! Daartoe willen zij in Zeeland 60.000 vliegbewegingen per' jaar toestaan. De belangheb benden in Zeeland zijn daar een) paar j aar geleden met een kleine' meerderheid mee akkoord ge-, gaan. De procedure voor de zo-; nering loopt nog. Een scène met William Dafoe uit de film The English Patient van Anthony Minghella. foto Rob de Kam/GPD NISSE, NH-kerk Cappella Breda onder leiding van Daan Manneke met De Re naissance in de Nederlanden. door Kees Cijsouw Het blijft een boeiend ver schijnsel: terwijl in de Re naissance de mens zijn indivi dualiteit en de wereld ontdekt, ontstaat een in later eeuwen niet meer overtroffen stroom aan kerkmuziek. Alsof een gemeen schap van gelovigen nog een keer opvlamt voor ze dooft. De Cappella Breda legde zich woensdagavond in Nisse bij de keuze van het programma een reeks beperkingen op: alléén vo cale muziek uit de Nederlanden en dan nog gegroepeerd rond de noemer 'Maria' en in het bijzon der zevenstemmige muziek naar de zeven smarten van Ma ria. Maar ook binnen die beper kingen trok men een schatka mer open. Zo had men in samenwerking met de Amsterdamse musico loog Anthony Fiumara de vrij wel onbekende Missa Benedicat es Caelorum 'Regina gepro- grammeerd, een werk waarvan na vijf eeuwen nog onduidelijk is of het nu is gecomponeerd door Adriaan Willaert of Nicol- le de Hesdin. Het is gebaseerd op het gelijknamige en eveneens uitgevoerde motet van Josquin des Prez. Muziek waarvan del brede klankgolven een prachtig- contrast vormden tot wat diri gent Daan Manneke niet ten on- rechte 'de vondst van de avond'j noemde, de even sobere als in-| dringende klaagzang Memorarel Mater Christi van de door Des) Prez, di Lasso en da Palestrina overschaduwde Brabander! Mattheus Pipelare (1450-1515).' In combinatie met kortere wer ken van Dufay, des Prez en da Palestrina leverden die vond-: sten een intrigerende muziek-: avond op. Het Bredase koor zong op ni veau, zuiver en met de verschil-: lende stemmen voortreffelijk in balans, waarbij mij vooral de; kwaliteit van de bassen opviel.; Dat neemt niet weg, dat de mo-i menten van overgave, van ver-i voering zo men wil, minder tal-, rijk waren dan ik had gehoopt! bij een koor, dat technisch zo; goed is geëquipeerd. Ze waren' er overigens wel, de ogenblik-' ken waarin men boven de mate-j rie uitsteeg: het slot van het Glo ria en het Agnus Dei in de mis, de klaagzang van Pipelare, dej canons van Sweelinck waarmee' men opkwam en vertrok. Bij el kaar was het eenmemorabel op treden. De celliste Moniquei Heidema zorgde in twee Ricer- cares van Dominco Gabrielli en de Canto Primo van Benjamin Britten voor passende en met: flair gespeelde intermezzi. MIDDELBURG - Voor de eerste veiling van dit jaar brengt het Mid delburgse veilinghuis B. Witte zaterdag 21 februari een aantal bij zondere schilderijen van Charles Leickert en Andreas Schelfhout onder de hamer. Van Leickert worden twee landschappen aangeboden, waarvan een! opbrengst wordt verwacht van twintig- tot veertigduizend gulden, per stuk. Een fraai riviei*enlandschap van Schelfhout moet ongeveer 35.000! gulden opbrengen. j Het Zeeuwse werk in de veiling komt van onder anderen JanHeyse, L. Heymans en Edgar Fernhout, de zoon van Charley Toorop. Be halve schilderijen bevat de zeshonderd kavels tellende veiling ook. meubelen, porselein, zilver, gouden sieraden, ivoren snijwerk, klok-' ken en aardwerk. De veiling vindt plaats in Hotel Arneville in Middelburg. De kijk dag is vrijdag 20 februari van 14 tot 21 uur. De veiling begint zater dag om 13.30 uur. j

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 38