Stop Borssele gaat tot het gaatje eel actievoerders zijn getrouwd Kan er nog iets fout gaan in zo'n bol? PZC Acties gaven een kick Slapend verzet dossier 35 kernenergie donderdag 19 februari 1998 1990 Minister dr. J.E. Andriessen van Economische Zaken wijst op de'rol die kerncentrales spelen bij het terugdringen van de mi lieubelasting. Hij vindt het schone fabrieken. Andriessen ver wacht overigens dat er voorlopig geen besluit valt over nieuwe kerncentrales in Nederland. Het betekent dat er in de twintig ste eeuw geen meer komen. Door een nieuwe Elektriciteitswet is het voor de PZEM onmo gelijk zelfstandig het energiecomplex bij Borssele te blijven exploiteren. Een fusie van de produktiesector in Zuid-Neder land is onontkoombaar, ook al probeert de PZEM daaraan te ontkomen. De centrales bij Borssele gaan over naar de Elektri- citeits Produktiemaatschappij Zuid-Nederland. 1991 De eerste opslagloodsen voorlaag- en middel radioactief afval van de Covra zijn klaar. Het betekent dat het eerste afval, af komstig van de tijdelijke opslag in Petten, naar Borssele ver huist. Er moeten ongeveer 15.000 tweehonderd-litervaten ver plaatst worden. De operatie zal ongeveer 1,5 jaar in beslag ne men. De Stichting Miljoenen Zijn Tegen blijft proberen via alle mogelijke procedures de ingebruikname van het complex te verhinderen. Directeur ir. J. den Boer van EPZ, locatie Zeeland, zegt dat de kerncentrale in technisch opzicht zeker 40 jaar mee kan. Dat komt door voortdurende aanpassingen, die de centrale up to date hebben gehouden. Den Boer meent dat de levensduur in het verleden op 30 jaar gezet, te voorzichtig is ingeschat. Overi gens zijn er wel nieuwe, forse investeringen gewenst om de kerncentrale aan te passen aan de nieuwste inzichten op het gebied van veiligheid. De SEP gaat daar, na aanvankelijke aar zelingen, mee akkoord. 1992 Een blokkade tegen het vervoer van radioactief afval van Pet ten naar het Covra-complex bij Borssele gaat de mist in. Er melden zich in Petten krap 30 betogers. Ook latere acties heb ben een bescheiden omvang. De transporten zelf worden er niet door gehinderd. Een consortium van het Duitse Siemens en Halliburton NUS uit de Verenigde Staten constateert dat centrale Borssele even veilig is als recent ontworpen centralesD e ka ns op een ongeval met schade aan de kern is één op 100.000 jaar. Minister Andriessen laat weten dat de aanpassing van de kern centrale vertraging oploopt. Er zijn uitgebreide inspraakpro cedures voorzien over het plan Modificaties, dat onder meer voorziet in verbetering van de noodstroom- en koelvoorzienin- gen, een ventiel- en filterinstallatie voor de bol en een reserve- regelzaal. 1993 De regering presenteert een Dossier Kernenergie. Daarin wordt de stand van zaken weergeven op het gebied van risico beleid, veiligheid van kerncentrales, radioactief afval en het maatschappelijk draagvlak voor kernenergie. Het plan Modificaties, de zestien wijzigingen aan systemen die de kans op ongevallen nog eens vijf keer kleiner maken, loopt door de inspraak een jaar vertraging op. Bovendien stijgen de kosten naar ongeveer 467 miljoen gulden. De SEP gaat op nieuw aarzelen over de uitvoering. Sommige aandeelhouders zijn tegen. Om de kosten terug te verdienen moet de centrale langer blijven draaien. Niet tot 2004 (zoals voorzien) maar tot 2 0 0 7Het plan haalt het uiteindelijk in' de SEP. 1994 Minister H. Wijers van Economische Zaken, daarin gevolgd door het kabinet, wil de centrale met ingang van 2004 sluiten en niet in 2007Hij gaat akkoord met de verbeteringsplannen. Een krappe kamermeerderheid - 77 voor, 73 tegen - kan zich daarin vinden. 1995 Elektriciteitsproducent EPZ wil een andere soort splijtstof in de kerncentrale gaan gebruiken. Het doel ervan is het bedrijfs economisch rendement te verbeteren en de hoeveelheid radio actief afval te verminderen. Naar het oordeel van een internationaal onderzoeksteam gaat het er in de kerncentrale veilig en betrouwbaar toe. Zes des kundigen komen na een uitgebreide analyse tot die conclusie. Het project Modificaties is in volle gang. 1996 De 10-jarige herdenking van de reactorramp in Tsj ernobyl ver loopt aanzienlijk rustiger dan vijf jaar geleden. Ongeveer 25 mensen houden bij de centrale Borssele een fakkelwandeling. De WD in de Tweede Kamer wil de kerncentrale drie jaar lan ger, tot 2007, open houden. Dat levert volgens de liberalen de grootste bijdrage aan de vermindering van kooldioxide, een van de belangrijkste broeikasgassen. De milieuorganisatie Greenpeace begint een campgne tegen opwerking van gebruikte splijtstofstaven uit Borssele in het Franse Cap la Hague. Greenpeace vindt het verstandiger het hoog radioactieve afval op te slaan op het complex van Covra. Om de campagne kracht bij te zetten worden op Zuid-Beve land en in West-Brabant brieven verspreid, waarin wordt gewezen op de risico's van passerende nucleaire transporten. De Covra krijgt een forse financiële injectie van het Rijk. Om het bedrijf gezond te maken krijgt het 50 miljoen gulden. Eer der kreeg Covra al 10 miljoen gulden om tekorten over 1994 en 1995 aan te zuiveren. De verliezen zijn ontstaan omdat de aan gevoerde hoeveelheid radioactief afval achterblijft bij de ver wachtingen. 1997 Om de laatste fase van het plan Modificaties uit te voeren, gaat de kerncentrale ongeveer vijf maanden buiten bedrijf. Tijdens de piekdagen zullen 1.500 personen in en om de centrale aan het werk zijn. Bij de viering van 25 jaar provinciale milieufederaties in Ne derland wordt het massale 'nee' tegen kernenergie als het grootste succes van de milieubeweging beschouwd. De acties tegen Borssele en Dodewaard zijn niet voor niets geweest. EPZ begint een actie'om de kerncentrale langer dan tot 2004 open te houden. Gedacht wordt aan 2013 of latei'. Nu de aan passingen vrijwel zijn voltooid, is de centrale weer als nieuw, meent directeur drs. H. van Meegen. Ook het personeel pleit daar voor. Minister Wijers voelt er niets voor. Pas afgestudeerd ingenieur M. Uitterhoeve lanceert het idee om de centrale om te bouwen tot een megabioscoop en een su perdisco. Ze vindt dat in elk geval de discussie over de toe komst van het complex in gang gezet moet worden: 2004 is al erg dichtbij. 1998 Met een feestelijk symposium sluit EPZ het project Modifica ties af. Het werk is binnen de gestelde tijd en binnen het daar voor beschikbare budget uitgevoerd. Motto van het symposi um: de Toekomst van de Energie en de Energie van de Toe komst. Samenstelling Rinus Antonisse. Jan Louwerse Demonstratie in 1981. Stop Borssele blijft bestaan, ook na 2004. Leden van de ac tiegroep Jan Louwerse, Frieda Kas en Martha Vergouwe denken niet aan ophouden, ook al gaat de kerncentrale dat jaar dicht. Jan Louwerse: „Als het eenmaal zo ver is, ga ik me om te begimmen een enorm stuk in m'n kraag drinken. Maar de sluiting van de centrale is nog maar een eerste stap. Daarna komt de ontmanteling nog." Lou werse is zo'n 18 jaar lid van Stop Borssele, bijna zo lang als de orga nisatie bestaat. „Ik heb me wel eens afgevraagd waar ik mee bezig was, maar na Tsjernobyl nooit Frieda Kas is 'nog maar' sinds 1986 betrokken bij Stop Borssele. Voor die tijd was ze elders actief in de anti-kemenergiebeweging. ,,Ik heb het van huisuit meegekregen", legt ze uit. „M'n moeder liep al in Middelburg te demonstreren te gen de bouw van de kerncentrale Martha Vergouwe is sinds een jaar of zes actief lid van Stop Borssele. Waarom hij tegen kernenergie is? Een eenvoudige vraag voor Lou werse: „Het is gevaarlijk, vervui lend en duur." Hij wijst op de kos ten voor de ontmanteling van de centrale na 2 0 04of voor de opslag en de verwerking van radioactief afval. Maar ook de modificatie, of tewel de modernisering van de Borsselse centrale, heeft veel ge kost. „Ze hebben bijna 500 mil joen gelapt om hem drie jaar langer in bedrijf te houden. Da's nogal een smak geld om water te koken." Voor Kas speelt ook de re latie tussen kernenergie en wa penindustrie een rol. „Het is zo klaar als een klontje dat die twee hand in hand gaan. Kijk maar naar de centrale-dichtheid in Frankrijk en Engeland. Dat zijn niet toevallig ook twee landen die een eigen atoommacht wilden ontwikkelen." Stop Borssele is in de loop der ja ren veranderd van een brede pro testbeweging in een kleine actie- gx*oep. Zes actieve leden zijn er nog. ,,En redelijk wat symphati- santen", zegt Kas, Ook al zijn ze met weinig mensen, opfheffing hebben ze nooit overwogen. Zelfs als de kerncentrale in 2004 dicht gaat, willen ze doorgaan. Kas: „Help kernenergie de wereld uit, te beginnen in Nederland." Nu de groep kleiner is, heeft Stop Borssele de acties aangepast. Kas: „Als je met weinig mensen bent, moet je het op een andere manier doen." Eén van de leukste voor beelden vindt Louwerse nog altijd dat Stop Borssele een keer met is komen opdagen tijdens een hoor zitting. ,.Ik geloof dat ze drie uur op ons hebben zitten wachten." Afgedankte sleutels Een veelbeproefde manier van ac tievoeren die Stop Borssele nog steeds toepast, is het beschilderen van wegen en viaducten met leu zen. En natuurlijk is de actiegroep van de partij als de kerncentrale weer eens onderwerp van discus sie is. Tenslotte is er de inzameling van afgedankte sleutels. Deze moeten een monument gaan vor men bij de poort van de kerncen trale, als herinneitng aan de acties in het verleden. Vergouwe: „We hebben al kilo's sleutels binnen. We staan er zelf van te kijken, eer lijk gezegd." „Het gaf wel een kick, met z'n dui zenden bij die centrale", zegt Kas over de massale protestacties in de jaren tachtig. Toch denkt Louwer se niet met weemoed terug aan die periode. „Dat was ook niet ideaal. De consensus die toen heerste, le verde een enorme ouwehoercul- tuur op. Degene met de grootste bek bepaalde uiteindelijk wat er moest gebeuren." De 'vergader- dieren' zijn allemaal de juridische of de politieke kant opgegaan en verrichten op die manier bergen werk voor het milieu. Vergouwe: „Het is nu veel concreter en direc ter. De manier van actievoeren is aangepast aan de tijdsgeest." Het drietal is positief over de resulta ten van de anti-kernenergiebewe ging. Kas: „Dodewaard is al dicht. Borssele volgt. Waren er nooit ac ties geweest, dan stonden er nu twee centrales in Borssele. De plannen voor uitbreiding waren er al, maar toen kwam Tsjernobyl." Louwerse: „Dat was de beste ac tie, ook al hadden we liever een andere gehad." Luk Brusselaers De werkgroep kernenergie Zeeuws-Vlaanderen heeft zichzelf 30 september 1997 opge heven. „Niet omdat we kernener gie nu ineens goed vinden", legt strijder van het eerste uur Luk Brusselaers uit. „De laatste jaren waren we nauwelijks meer actief, was de werkgroep vooral een pa pieren tijger." De werkgroep wilde van de dure postbus af en ook een inschrijving bij de Kamer van Koophandel vond de club niet meer zinvol. Bovendien kwamen er steeds minder leden naar de vergaderingen. „Het was altijd wel gezellig, daar niet van", zegt Brusselaers. Het ongeval met de kerncentrale in het Amerikaanse Harrisburg, was in 1979 aanleiding om de werkgroep op te richten. Boven dien is Zeeuws-Vlaanderen vol gens de ex-actievoerders een prima locatie voor zo'n club. De kerncentrale in het Belgische Doel ligt vlakbij en ook die in Borssele is hemelsbreed niet ver weg. brus selaers, met gevoel voor understa tement'. „En dan ligt daar aan de overkant natuurlijk nog wat af val." Tenslotte is er de nabijheid vanWoensdrecht, waar in de jaren tachtig de stationering van kruis raketten dreigde. Want net als de mensen van Stop Borssele, be schouwen de Zeeuws-Vlamingen kernwapens en kernenergie als één pot nat. De werkgroep heeft zich met van- alles en nog wat beziggehouden: de uitreiking van een jaarlijkse milieuprijs, het geven van voor lichting op scholen, Hiroshima- herdenkingen.En natuurlijk wa ren er de demonstraties in Doel, Woensdrecht en andere plaatsen. J. Bertram denkt nog met gemeng de gevoelens terug aan de letter lijk pijnlijke confrontatie met de Belgische politie bij een protest te gen de stationering van kruisra ketten aldaar. Ook hebben ze op ludieke wijze speldenprikjes uit gedeeld. Brusselaers: „We hebben nog eens verkleed als pastoor de huizen gezegend van de hoge pie ten van Doel." Goede opvoeding De laatste jaren is de actiebereid heid echter behoorlij k afgenomen „Het komt neer op een gebrek aan menskracht", zegt Brusselaers. De tijd van massale protesten tegen kernenergie is voorbij. De Werkgroep Kernenergie Zeeuws-Vlaanderen heeft zichzelf opgeheven bij gebrek aan menskracht. Stop Borssele gaat door, ook al telt de groep slechts zes actieve leden. Afhakers en volhou ders? Bij nader inzien blijken (ex-)actievoerders onder en boven de Westerschelde even strijdbaar. 'We zijn allemaal nog met iets be zig. En voor wie dat niet geldt: die hebben toch een goede opvoe ding gehad.' „De persoonlijke situatie van veel mensen is veranderd. Ze zijn ge trouwd, hebben kinderen gekre gen en een baan." Dat gegeven stelt de ex-actievoerders niet te leur. „We zijn bijna allemaal nog met iets bezig", zegt Brusselaers. „En de mensen voor wie dat niet geldt, die hebben toch een goede opvoeding gehad." Brusselaers zelf is bijvoorbeeld betrokken bij onderzoek naar het gebruik van verarmd uranium in de bewapening. Het geld dat de werkgroep over had, is ook aan dit doel besteed. En Reijnderse doet al jaren een studie naar de Tsjer- nobyl-ramp. Zijn stelling is dat het ongeval dertien dagen eerder gebeurde dan de autoriteiten in de Sovjet-Unie altijd hebben be weerd. De meteoroloog en milieu kundige heeft in de loop der jaren tal van cijfers opgediept die zijn bewering ondersteunen. De vol gende stap is het op een rijtje zetten van deze gegevens in een i'apport. Bertram houdt zich voox-- lopig opdeachtex-grond. „Maarals er morgen iets gebeux-t, dan spring ik daar meteen op in." Brusse laers: „Er is geld gereserveerd om in zo'n geval alle mensen aan te schrijven die bij de werkgroep wa ren betrokken. We zijn in feite een slapende organisatie." Bexdram geeft toe dat het een nax-e gedachte is dat mensen pas weer in actie ko men in het geval van bijvoorbeeld een kernongeval. Maar het verde den heeft uitgewezen dat het vaak wel zo wei'kt. Toch wil hij niet al te pessimistisch zijn: „Ook zonder dat er in Doel of aan de ovei'kant iets gebeux-t, zullen er altijd weer mensen komen die zeggen: Nu is het allemaal te veel." „De wal keert het schip nog wel", zegt Brusselaers stx-ijdlustig. „We heb ben de eindstreep nog niet ge haald, maar we houden de ogen er op gericht." Caroline Moerland Het gaat er collegiaal aan toe onder de beheerders van de 440 kernenergiecentrales op de wereld. Er is een netwerk om ervaringen uit te wisselen, waar door een probleem met een onder deel van een nucleaire installatie snel bekend is bij centrales waar dezelfde componenten zijn ge bruikt. Vooral na de ramp met de kern centrale bij Tsjernobyl in de Oe kraïne, twaalf jaar geleden, is dit uitwisselingsysteem een goed ge olied apparaat geworden. „De sector is doordrongen van de noodzaak samen te werken", zegt Jos Bongex-s, hoofd nucleaire pro ductie van de kernenergiecentrale Borssele. „Je kunt het vergelijken met de vliegtuigindustrie. Ook daar wordt informatie uitgewis seld tussen concurrerende fabri kanten en "exploitanten. Gewoon uit een oogpunt van veiligheid. Die vliegtuigen moeten in de lucht blijven. Zo is het bij ons ook: kern centrales moeten blijven draaien zonder het milieu te belasten." Bijna een vijf de van de elektrici teit die op de aax-de wordt opge wekt, komt uit kernenergiecen trales. Wei'eldwijd zijn er 440 in bedrijf. Ruim de helft ervan heeft een drukwatexreactox-, hetzelfde type dat onder de bol van de kern centrale Borssele schuilgaat. Volgens Jan Wieman, chef tech nisch bureau van de Borsselse kex-ncentrale, heeft de brede toe passing van watergekoelde reac- tox-en geleid tot geruststellende zekerheden: „De veiligheid is bij dit soort reactoren technisch geen probleem meer. Je hebt te maken met componenten, materialen en technologieën die zichzelf hebben bewezen. Kernsplijtingsongeval len kun je daardoor redelijkerwijs xxitgesloten achten." Ook Bongers straalt die zelfbewuste zekerheid uit uit. „Stroom maken is geen ge loof maar business. We kunnen zonder meer de concuxventie met elke andere vorm van energieop wekking aan."Kan er dan niets meer misgaan? Bongers en Wie man kijken elkaar even aan en zeggen dan: „Weinig. Een van de ernstigste storingen waarmee j e in een kerncentrale te maken kunt krijgen, is een pijpbreuk in de stoomgenerator. Dat is op tiendui zend bedrijfsjaren van reactoren enkele tientallen keren gebeurd. Dat wil zeggen, zonder dat er ge volgen voor de omgeving van zo'n reactor waren. Er is ook van ge leerd. Die pijpbreuk blijkt nu een incident te zij n dat goed te beheer sen is." Ben Jansen lORSSELE Si Rusland If-Britt^iimë Nederland België Duitsland Frankrijk Zwitserland Spanje, Slovenië Hongarije Roemenië 0lCanada Ol Brazilië fgentinië Kernenergie wereldwijd ■I Aantal centrales per land

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 35