Emoties doen de deur dicht Covra bewaart afval voor de eeuwigheid Personeel gelooft in de centrale dossier donderdag 19 februari 1998 33 kernenergie 1981 In de stoomgeneratoren van de kerncentrale worden afwijkin gen gevonden. Al eerder moesten daarom 50 van de 8.000 pijp jes worden afgedicht. Dat is weer aan de orde. Besloten wordt twee nieuwe condensoren te installeren (kosten 3 3 miljoen gul den). Daardoor stijgt ook het vermogen van 445,8 naar 452 me gawatt. PvdA PPR en D66 nemen in hun verkiezingsprogramma's pas sages op waarin staat dat de twee kerncentrales in Nederland gesloten moeten worden. 1982 Bij de centrale wordt een opslaggebouw neergezet voor laag- en middel radioactief afval. Het is bedoeld als buffer om stag natie in de afvoer op te kunnen vangen. De eerste paal wordt geslagen voor een reserve-besturingssys teem. Het is bedoeld om in geval van een calamiteit de centrale te kunnen besturen vanaf een veilge plaats buiten de normale regelzaal. 1983 De studiecommissie Bestaande Kerncentrales concludeert dat het sluiten of stilleggen van de twee kerncentrales zowel vanuit economisch als sociaal-maatschappelijk oogpunt geen goede zaak is. Sluiting van Borssele kost maximaal 6,2 miljard gul den, terwijl 250 mensen hun baan verliezen. Als Pechiney door gebrek aan goedekope stroom ook stopt, verdwijnen nog eens 1.500 banen. De Tweede Kamer is in meerderheid voor door draaien van de kerncentrales. 1984 De stuurgroep die de brede maatschappelijke discussie over kernenergie begeleidt, komt in een rapport met de aanbeveling dat uitbreiding van deze opwekvorm niet voor de hand ligt. Voor de discussie betaalt de regering 27 miljoen gulden. 1985 Het kabinet hakt de knoop door en besluit twee nieuwe kern centrales, elk met een vermogen van minimaal 1.000 mega watt, te bouwen. Borssele staat eerste op de lijst van vesti gingsplaatsen. Het besluit lokt spontaan 100 demonstranten tegen kernenergie naar de kerncentrale. Kort daarna proteste ren in Middelburg zo'n 1.000 mensen. De Tweede Kamer steunt de keus van de regering. Er wordt een voorbehoud gemaakt: alleen bouwen als het radioactief afval technisch verantwoord kan worden opgeslagen. Provinciale staten en de gemeenteraad van Borsele nemen de planologi sche beletselen voor bouw van een of meer nieuwe kerncentra les in het Sloegebied weg. De Raad van Bestuur van de PZEM trekt een krediet uit van 10 miljoen gulden voor oprichting van het Gemeenschappelijk Bouwbureau Kerncentrales. Andere stroombedrijven sluiten zich erbij aan. Het bureau gaat voortvarend aan de slag. Uitge gaan wordt van een investering van 5,7 miljard gulden voor een centrale van 1.000 megawatt, die in 1995 kan draaien. Voor de bouw zijn zes bedrijven gegadigde. 1986 Het kabinet zet Borssele op de eerste plaats voor de nieuw bouw. Eemshaven en Maasvlakte delen de tweede. De Tweede Kamer'bereidt zich voor op het debat over de bouw van twee nieuwe centrales, dat de voorstanders met vertrouwen tege moet zien. In een kernreactor bij de Russische plaats Tsjemobyl treedt kernsmelting op. Menselijke fouten zijn de oorzaak van de eer ste grote ramp in een kerncentrale. De hele wereld merkt het. De besluitvorming over nieuwe centrales in Nederland wordt onmiddellijk opgeschort. De PZEM besluit de werkzaamhe den van het bouwbureau te staken. Minister drs. E.H.T.M. Nijpels van Milieubeheer deelt mee dat het kabinet pas in 1988 een besluit wil nemen over de vraag of Nederland moet doorgaan met kernenergie. Hij zegt 12 rap porten over de nasleep van Tsjernobyl toe. Een onderzoekteam van het Internationale Atoomagentschap in Wenen licht de Borsselse centrale door. Het blijkt dat de be drijfsvoering op een aantal onderdelen verbetering behoeft. Er komt meer personeel in de regelzaal, er worden extra inspecties uitgevoerd, de training en het documentatiebeheer worden verbeterd en er komt versneld een systeem van kwaliteitszorg. De Centrale Organisatie Voor Radioactief Afval (Covra) kiest een plek in het Sloegebied als plaats voor het nationale opslag complex voor laag-, middel- en hoog radioactief afval. De op slag in Petten verhuist naar Borssele. Het complex moet ten- minstelOO jaar dienst doen. 1987 Om de maatregelen die het onderzoekteam aanraadt goed in te kunnen passen besluit de Raad van Bestuur van de PZEM met 8 tegen 7 stemmen tot een vervroegde stop van de centrale voor de jaarlijkse splijtstofwisseling. Nadat alles weer in orde is, probeert een minderheid in de Tweede Kamer tevergeefs het weer opstarten van de fabriek te verhinderen. Ter herdenking van de ramp bij Tsjernobyl kondigen demon stranten een blokkade van de centrale bij Borssele aan. De be toging begint zonder indicenten, maar ontaard in een veldslag tussen gewelddadige betogers en de politie. Er vallen 60 ge wonden, van wie 36 politieagenten. Eén dag later verloopt een mars van 1.000 mensen langs de centrale zonder problemen. 1988 De stuurgroep Project Herbezinning Kernenergie laat de mo gelijkheid om nieuwe centrales te bouwen open. De regering stelt een besluit hierover echter uit tot na de verkiezingen van 1990. De SEP neemt in het elektriciteitsplan 1989-1998 geen bouw van kerncentrales op en kiest voor import van Noors gas en goedkope stroom uit Duitsland en Frankrijk. 1989 Na veel geharrewar over de juiste locatie voor het Covra-com- plex - het wordt uiteindelijk een plek bij de Kaloothaven en niet achter de kerncentrale - verleent het rijk vergunningen in het kader van de Kernenergiewet en de Wet Verontreiniging Oppervlaktewateren. De gemeenteraad van Borsele volgt met een bouwvergunning en Gedeputeerde Staten strijken de laat ste planologische hobbels plat. Het Borssele-personeel: De politieke beslissing om de centrale te sluiten is één gigantische kapitaalvernietiging. fotografie Lex de Meester Ze praten een beetje alsof ze een nachtmerrie hebben gehad. Zo'n ervaring van: 'het was erg, verschrikkelijk misschien, maar het zal toch wel loslopen. We gaan gewoon weer over tot de orde van de dag.' Ze geloven het nog niet, die vijf mannen uit Walcheren en Zuid-Beveland. Werknemers van EPZ, exploitant van de kerncen trale te Borssele. Ze geloven in hun werk, in het bedrijf en in de cen trale. En ze geloven in hun toe komst. De in Koudekerke woonachtige J.L. de Nooijer (37 jaar, groepslei derbeveiliging): „ifckwamin 1981 in dienst van de toenmalige PZEM. Je zag tekeningen van vier kerncentrales die er uiteindelijk moesten komen. Dat betekende dat je tot je pensioen gebeiteld zat." M.B. Damman uit Middel burg (34 jaar, groepsleider Techni sche ondersteuning): „Ik kwam in 1990 in dienst bij de PZEM. Dat was na Tsjernobyl. De toekomst werd wat onzekerder, maar het was een leuke uitdagende baan." De bedreigingen en de opwinding van Tsjernobyl ebden weg en wat het werken bij de Borsselse kern centrale betreft leek er geen vuil tje aan de lucht. Echter in 1994 keerde het tij. Het ging ineens heel snel. De Tweede Kamer besloot dat de centrale op 31 december 2 003 dicht moet. Bin nen veertien dagen werd het de werknemers van EPZ duidelijk dat him baan op de tocht stond. J. Bareman uit Wissenkerke (52 jaar, technicus stralingscontrole): „Ik ben er nog steeds van overtuigd dat dat besluit min of meer per on geluk is genomen. Die kamerleden wisten niet waar ze over praat ten." M.J. Muilenburg uit Vlissin- gen (31 jaar, medewerker Kwali teitszorg): „Ik had er nog nooit zo over nagedacht. Maar als een don derslag bij heldere hemel werd me ineens de invloed van de politiek duidelijk. Dat zoiets mogelijk was, had ik me nooit gerealiseerd. Ik dacht ook dat politici slimmer waren." R. Bosselaar uit Vlissin- gen (44 jaar, groepsleider Mecha nische Werkplaats): „Ze zijn nu ineens tegen kernenergie. Maar er wordt zat geïmporteerd en dat is net zo goed kernenergie. Het is hy pocriet als je zo je eigen winkel schoon wil houden." Andere ogen Ineens moest het EPZ-personeel zijn toekomst met andere ogen gaan bekijken. Bareman: „Voor mij en voor meer oudere werkne mers loopt het allemaal nog wel los. In 2003 ben ik rond de 60, dus dan zal het er wel een eind opzit ten. Maar dat het op zo'n manier moet gaan is niet leuk," Echt zor gen maakt ook De Nooijer zich niet, al is hij een stuk jonger: „Als de centrale gesloten wordt zal het nog wel een jaar of vier duren eer hij ontmanteld is. En daarna is het gebouw ook niet meteen van de aardbodem verdwenen. Dat alles zal ook bewaakt en beveiligd moe ten worden. Alleen daar hebben ze natuurlijk minder mensen voor nodig dan nu. En of ik er dan nog bij kan blijven, is de vraag. Als ze me dan nog nodig hebben kan ik het misschien uitzingen tot 2017 en dan heb ik het wat mijn leeftijd betreft ook voor elkaar; Ik lig er ook weer niet van wakker. Ik leef nu, niet over zeven jaar. Aan de an dere kant, het is wel erg dat je als 37-jarige over dit soort dingen moet nadenken." Damman: „Ik heb geen emotionele binding met de kerncentrale. Ik had me toch al voorgenomen een keer verder te kijken, binnen of buiten het be drijf. Maar ik heb het hier naar mijn zin en ik sta achter mijn werk. Die politieke beslissing be tekent wat mijn werk betreft dat ik waarschijnlijk in 2003 moet verhuizen, als ik ander werk wil vinden. Het is jammer dat je bezig bent iets goeds neer te zetten en dat het dan zo af moet lopen, Die politieke beslissing is gewoon één gigantische kapitaalvernieti ging." De Nooijer: „Ik heb het er thuis wel eens over en dan houden we onszelf voor dat het zo'n vaart niet zal lopenMaar ik ld j lc ook wel eens in de krant ja, naar een ander baantje." Muilenburg: „Toch heb ik ergens nog wel goede hoop dat de centra le langer in bedrijf wordt gehou den. Dat betekent wel dat we heel wat PR moeten gaan bedi'ijven. We moeten bijvoorbeeld proberen de goedkoopste centrale te wor den. Zoiets moet toch aanspreken als de energiemarkt geliberali seerd wordt. Ik denk ook dat ie dereen in zijn hart een redelijke binding heeft met dit apparaat. Dat blijkt wel als we open dagen houden en de mensen heel enthou siast met de centrale bezig zijn." Bareman: „We moeten anders gaan denken. De mensen laten zien wat we doen en ze informeren wat hier gebeurt. We hebben niets te verbergen, het is een mooie in stallatie. Maar dat zijn we van huis niet zo gewend." Damman: „Het is veel gemakke lijker om ergens tegen te zijn, dan ergens voor. De tegenstanders van kernenergie schuiven steeds op in de discussie. Als ze het niet kun nen winnen, richten ze hun pijlen weer op een ander doel. Eei'st was het de veiligheid en de bedrijfs voering. Die blijkt in orde te zijn. Toen werd het de afvalproblema- tiek. Dat konden ze ook niet win nen en nu is het ineens weer de op werking. Je hoort ze er niet meer over dat de centrale in Borssele ge vaarlijk is. Bij de discussie over opwerken waren het eerst financi ële argumenten, toen het milieu en uiteindelijk blijkt het alleen nog om emoties te gaan." Bosselaar: „Het zou toch van de zotte zijn om de zaak te sluiten, als je alle argu menten op een rij zet." Muilen burg: „Dat zal niet meevallen, want een dijk van argumenten is niet bestand tegen een zee van emoties." Of ze eens in de toekomst, in het jaar 2003 willen kijken? De Nooij er: „Dan zit ik hier nog bij de be veiligingsdienst." Bosselaar: „Voor mij is er dan nog een hele boel onderhoudswerk te doen." Damman: „Dan ben ik hoofd tech nische dienst, hier of bij een ander bedrijf." Bareman: „Ik zit dan in de vut." Muilenburg: „Dan zit ik nog gewoon hier, naar tekeningen te kijken waar weer vier kerncen trales op staan." René Schrier M.J. Muilenburg M.H. Damman J.L. de Nooijer De omweg blijft, zolang het parlement niet anders beslist, de rechte weg. Gebruikte splijt stofelementen uit de kerncentra les Borssele en Dodewaard (in middels stilgelegd) gaan naar opwerkingsfabrieken in Frank rijk en Engeland en komen na te zijn verknipt en chemisch behan deld terugnaar Borssele, afhanke lijk van de aard van het hoog ra dioactief afval, verpakt in glas of in beton. Bij de Centrale organisa tie voor radioactief afval (Covra) zal het overschot van enkele tien tallen jaren kernenergie in Neder land in een bunker met wanden en een dak van 1,70 meter dik beton ongeveer een eeuw blijven liggen. Tijd genoeg, redeneert Covra-di- recteur Hans Codée, om oplossin gen te bedenken die technisch haalbaar en maatschappelijk aan vaardbaar zijn. Ongeveer honderd spoorwagons en vrachtauto's zijn nodig om het opgewerkte kernspijtingsafval van de twee nucleaire centrales in dertien jaar tijd naar Borssele te transporteren. Bij het op wer kingsproces worden de stalen om hulsels waarin de bestraalde ura- niumtabletten zijn verpakt, en de splijtstof zelf van elkaar geschei den. Het metaal, dat door het ver blijf in de kernreactor hoog radio actief is geworden, gaat in stalen vaten met beton. Het gebruikte uranium wordt in salpeterzuur opgelost en onder gaat door toevoeging van chemi sche stoffen een extractie-behan deling om het nog bruikbare uranium en het bij de kemspijting ontstane plutonium eruit te halen. De andere splijtingsproducten worden in vloeibaar glas ge mengd, zodat ze na stolling zijn gefixeerd. Die glazen blokken ko men in stalen cilinders van bijna 1,40 meter hoog en 43 centimeter in doorsnee. In straling afscher mende transportcontainers wordt het in beton en in glas verpakte af val naar Borssele vervoerd. Het eerste transport wordt in 2002 verwacht. Op grond van de con tracten die met de opwerkingsfa brieken Cogéma in Frankrijk en British Nuclear Fuels Limited in Engeland zijn gesloten, verwacht Codée dat het laatste transport in 2015 binnen is. Natuurlijke trek Het verglaasde afval produceert warmte. Daarom dient het zoda nig te worden opgeslagen dat de warmte kan worden afgevoerd. Bij het ontwerp van de opslagbun ker is gezorgd voor een natuurlijke trek in het gedeelte waar dit afval wordt bewaard, zodat het wordt gekoeld. Aanvankelijk was het de bedoeling dat op het Covra-com- plex twee gebouwen voor hoog ra dioactief afval zouden komen te staan: een voor warmte produce rend materiaal en een voor ver werkte onderdelen van splijtstof elementen die niet hoeven gekoeld te worden. Covra heeft dit plan la ten varen, omdat het beleid van de Nederlandse overheid niet voor ziet in de bouw van nieuwe kern centrales. De beperkte hoeveelhe den hoog radioactief afval van de centrales Borssele en Dodewaard (het gaat om ongeveer 70 kubieke meter verglaasd afval en 810 ku bieke meter in beton verpakt ma teriaal) maken het mogelijk beide soorten in één gebouw op te ber gen. Het opslaggebouw bestaat uit twee delen: een voor warmte pro ducerend afval en een voor afval dat geen koeling behoeft. Voor beide soorten zijn drie comparti menten beschikbaar. Op basis van de hoeveelheden die moeten wor den opgeslagen zou met twee com partimenten .kunnen worden vol staan. Dit betekent niet dat de bunker op de groei wordt ge bouwd. De derde cel is beschik baar voor het geval het noodzake lijk is een van de andere twee leeg te halen. In deze bunker komt ook niet-opgewerkt afval terecht. Dat is gebruikte splijtstof uit de on derzoeksreactoren van het Ener gieonderzoek Centrum Nederland in Petten en van de Technische Universiteit in Delft. Deze splijt stofelementen zijn ongeveer 1 meter lang. Het ontwerp van het opslaggebouw maakt het niet mo gelijk de ongeveer 3,30 meter lan ge elementen uit de elektriciteits centrales Borssele en Dodewaard regelrecht, zonder dat ze zijn op gewerkt, op te slaan. Codée heeft daarvoor eerder het beeld van een paardenstal gebruikt: „We bou wen een stal voor pony's. Daar kun je geen Zeeuwse trekpaarden in onderbrengen, ook al zijn dat ook paarden." Dat betekent dat een nieuw opslaggebouw moet wor den ontworpen als de Tweede Ka mer zou besluiten niet door te gaan met de opwerking van ge bruikte splijtstofstaven en ze me teen naar de Covra te brengen. Voldoende kennis Codée is 'redelijk optimistisch' dat binnen de periode van hon derd jaar die voor de tijdelijke op slag in Borssele is voorzien een aanvaardbare oplossing zal wor den gevonden voor afval dat zijn radioactieve straling tienduizen den jaren behoudt. „Vergeet niet: het is nog maar honderd jaar gele den dat we radioactiviteit hebben ontdekt en we hoüden ons nog maar vijftig j aar met kernsplitsing bezig. Ik ben ervan overtuigd dat de mensheid in potentie over vol doende kennis beschikt om een antwoord te vinden op wat nu nog het probleem van het radioactief afval is. Het is alleen de vraag of de wil bestaat om er voldoende tijd, aandacht en geld aan te besteden. In dit verband meent hij dat het onverstandig is dat Nederland met het besluit geen kerncentrales meer te bouwen de deur naar de toekomst dicht heeft gedaan. „Om kennis op dit terrein vast te hou den en te ontwikkelen, heb je een breed scala van nucleaire activi teiten nodig. Toepassing van kern energie hoort daarbij. We dreigen in een situatie te geraken, waarin we geheel afhankelijk zijn van het buitenland." De discussie in Nederland over kernenergie en de eraan verbon den risico's is naar de mening van Codée onzuiver. „Je hoort nie mand klagen over het gebruik van radioactief materiaal in de medi sche sector. Dat is volkomen geac cepteerd, maar als het gaat om kernenergie dan is het ineens een heel andere zaak. Het is natuurlijk zo dat we ons de luxe kunnen per mitteren met twee maten te meten, omdat we in de vorm van aardgas over een andere bron van energie opwekking kunnen beschikken. Het zal een hele dobber zijn om in Nederland onder radiologische werkers een slachtoffer van de nu cleaire technologie te vinden. Ver gelijk dat eens met de slachtoffers van de toepassing van asbest. In cijfers uitgedrukt zijn de risico's van kernenergie pas in vele cijfers achter de komma te vinden. Wan neer je kijkt naar gezondheidsrisi co's en de eisen die in verband daarmee aan kernenergie worden gesteld ook toepast op andere schadelijke activiteiten, dan zou den we in Nederland moeten be sluiten dat er geen sigaret meer mag worden verkocht." Ben Jansen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 33