Dodewaard in de mottenballen Greenpeace manoeuvreert langs randen PZC Blauwdruk voor Borssele dossier 31 kernenergie donderdag 19 februari 1998 1972 De kerncentrale in Dodewaard raakt in opspraak door publi caties óver radioactieve vervuiling en verminderde veiligheid. Directeur Van Erpers Royaards ontkent dat sprake is van een onhoudbare toestand, maar geeft toe dat een aantal onderde len van de installatie verbeterd kan worden. Op kamervragen antwoorden de ministers dr. L. Stuyt (Volksgezondheid en Mi lieuhygiëne), dr. W. Drees jr. (Verkeer en Waterstaat) en mr. H. Langman (Économische Zaken) dat herhaling van de Dode- waardse fouten in Borssele niet mogeli jk is. Het Rijk verleent een voorwaardelijke vergunning voor het in bedrijf nemen van de kerncentrale. Er worden beroepen tegen ingediend, maar die hebben geen opschortende werking. Het wachten op de definitieve vergunning kost meer tijd dan ver wacht. Provinciale staten temperen het enthousiasme voor een tweede kerncentrale. Eerst moet vaststaan dat deze apparaten geen gevaar oplev'eren en dat de consequenties op langere termijn ten aanzien van afvalprodukten zijn opgelost, meldt PvdA-lei der W. Don. De PPR is tegen toepassing van kernenergie en D66 wil een bezinning op het energieprobleem als geheel. De chris telijke partijen hebben er alle vertrouwen in dat voldoende mi- lieubeschermende maatregelen worden genomen. 1973 In een rapport stelt de Gezondheidsraad vast dat de kerncen trale zonder onaanvaardbare risico's voor debevolking in wer king kan worden gesteldD e raad is zeer positief over de getrof fen voorzieningen. In het elektriciteitsplan 1977-1978 neemt de SEP twee kern centrales op: een van 60O megawatt bij Borssele (gereed 1979) en een van 1.000 megawatt op de Maasvlakte (gereed 1981). In de Raad van Bestuur van de PZEM zijn vief leden tegen het vragen van een technische specificatie voor een -tweede kern centrale bij Borssele. Het moratoriumcomité Nederlandde Wereldwinkels in Mid delburg en Vlissingen, de actiegroep Borssele ad hoe en enkele andere groeperingen houden een actieweek tegen de gevaren van kernenergie. Bij kerken op de Bevelanden en Walcheren worden pamfletten uitgedeeld. Een citaat: 'Dezelfde kracht die atoombommen heeft doen ontploffen, bevindt zich in ons midden. Menmerkt dat niet zo, maarmen zal het langs een om weg merken. Bijvoorbeeld inde stijging van het aantal kanker gevallen en het aantal mismaakte kinderen dat kan worden ge boren.' Minister drs. R.F.M. Lubbers (Economische Zaken) en mr. I. Vorrink (Volksgezondheid en Milieuhygiëne) verlenen vergun ning voor het in bedrijf stellen van de centrale, die al enkele maanden sleütelklaar is. Het opstarten in etappes tot aan vol vermogen verloopt voorspoedig. Directeur ir. A Tiktak kan de centrale na drie maanden proefbedrijf overnemen van bouwer Siemens. Tijdens de oliecrisis beschikt de PZEM over een stroomf abriek die niet afhankelijk is van fossiele brandstof. Ongeveer 300 mensen nemen in Middelburg deel aan een beto ging tegen de bouw van een tweede kerncentrale bij Borssele. Onder het motto: Zeeuwen loop voor je leven, wordt een mars naar het PZEM-hoofdlcantor gemaakt. Provinciale staten en aandeelhouders PZEM stemmen in met een verdere oriëntatie op een tweede kerncentrale van 1.000 megawatt. Commissaris van de koningin Van Aartsen zegt: 'Ik zou er vlak naast willen 1974 De PZEM krijgt twee technische offertes voor een nieuwe kerncentrale. Ér is een bedrag van 1,5 miljard gulden mee ge moeid. De centrale kan op zijn vroegst in 1982 draaien. De eco nomische offertes worden niet aangevraagd, omdat de regering geen besluit neemt over verdere toepassing van kernenergie. In zijn Energienota opteert de minister van Economische Za ken wel voor de bouw van drie nieuwe kerncentrales van elk 1.000 megawatt, in bedrijf te stellen in 1985. In het eerste volledige produktiejaar haalt de centrale een be drijfstijd van 73 procent, ondanks storingen tengevolge van kinderziekten, waarvoor de centrale 17 maal uit bedrijf moet worden genomen. De centrale draagt voor 57 procent bij in de totale stroomproduktie van de PZEM. 1975 De centrale gaat voor liet eerst uit bedrijf voor het wisselen van splijtstofelementen. Eenderde deel wordt vervangen door nieuwe elementen. Na een afkoelingsperiode van zes maanden worden de uitgewisselde elementen in verschillende transpor ten naar de opwerkingsfabriek in het Franse Cap la Hague ver voerd. 1976 In het aanvullend structuurschema elektriciteitsvoorziening geeft de regering aan dat Borssele nog steeds hoge ogen gooit voor vestiging van nieuwe kerncentrales. Ook Bath, Hoede- kenskerke en Tholen/Sint-Philipsland worden genoemd, maar die opties maken geen serieuze kans. In het schema worden nieuwe zoneringsnormen rond kerncentrales genoemd; die ko men exop neer dat bij de bouw van een tweede centrale veel ker nen op Zuid-Beveland niet meer mogen groeien. 1977 Vanwege de beperkte groeimogelijkheden van dorpen sluit een meerderheid van provinciale staten (PvdA, PPR en CDA) uit breiding van nucleair vermogen in Zeeland uit. 1978 De PZEM sluit met exploitant Cogema van de opwerkingsfa briek in Cap la Hague een overeenkomst over de opwerking van splijtstofelementen. Cogema zal het vrijkomende kern- splijtingsafval te zijner tijd - niet voor 1995 - naar Nedeiiand terugzenden. 1979 In een kerncentrale op Three Miles Island bij Harrisburg tre den door bedieningsfouten ernstige storingen op. Er is sprake van een bijna-ramp die de hele wereld opschrikt. De reactor is van hetzelfde type alsBorssele. Onderzoek in Amerika wijst uit dat er in Borssele niet gauw een vergelijkbare storing zal plaatsvinden. Gedeputeerde Don, voorzitter van de PZEM, zegt dat de centrale zowat als een naaimachientje draait. Bij de centrale vindt een massale demonstratie plaats, waar aan 2.500 tot 4.000 actievoerders deelnemen. Tegenstanders roepen op tot sluiting van Borssele en Dodewaard. Door Harrisburg verhardt de tegenstelling tussen, voor- en tegen standers van kernenergie. 1980 Anti-kernenergie activisten blokkeren de poox-ten van de kern centrale. Ongeveer 60 demonstranten ketenen zich vast. Pelo tons van de mobiele eenheid treden met harde hand op en ver wijderen de demonstranten. Er vallen rake klappen. Een de monstratie in Middelburg, waaraan 5.000 mensen deelnemen, verloopt vreedzamer. De PZEM stopt vanwege de veiligheids risico's met rondleidingen door de centrale. In deel drie van de nota Energiebeleid kiest de regering voorlopig voor drie nieuwe kerncentrales. Borssele is vesti gingsplaats nummer één. De nota heeft soepeler zoneringsnor- men dan het aanvullend structuurschema en dat is minder be lemmer-end voor dorpsuitbreidingen. Voordat een definitieve keus valt, zal er een brede maatschappelijke discussie over kernenergie plaatsvinden. De kerncentrale van Dodewaard blijft nog veertig jaar intact. luchtfoto Gemeenschappelijke Kernenergiecentrale Nederland Over pakweg vijftig jaar grazen koeien in de wei waar nu de kerncentrale Dodewaard staat. Niets herinnert dan nog aan de proefreactor, het beton eromheen of de hekken die ongewenste be zoekers buiten de deur moesten houden. Voor het zover is, rust het grijze reactorgebouw nog tiental len jaren op zijn plek. De eigena ren slaan zo twee vliegen in een klap. De spaarpot voor de sloop groeit en de radioactiviteit in het gebouw halveert door natuurlijk verval. 'Dodewaard' effent het pad voor haar grote zus in Borsse le. Die centrale wordt straks op dezelfde manier afgebroken. Een scherpe verflucht hangt in het kantoor nabij de kerncentrale Do dewaard. De centrale zelf is sinds een klein jaar uit bedrijf maar de schilder is toch druk in de weer. „Dat is bedrijfspolicy, die verf", zegt ir. P. van der Hulst, chef bui- tenbedrijfstelling en conservering bij de NV Gemeenschappelijke Kernenergiecentrale Nederland zoals 'Dodewaard' officieel heet. Al is de stekker eruit getrokken, de boel mag niet verloederen. „We ruimen de zaak netjes op. Zelf had hij de koeien liever het nakijken gegeven en een industri eel monument gemaakt van de kerncentrale. „Kernenergie is im mers onderdeel van onze geschie denis. Maar helaas, de directie heeft anders beslist.Er mag niets overblijven. Een kerncentrale is niet simpel plat te bulldozeren vanwege de aanwezige radioactiviteit. Tech nisch gezien is het goed mogelijk de boel in een jaar of zeven op te ruimen en gras in te zaaien. Maar de N.V. Sep - de Samenwerkende elektriciteits-produktiebedrijven - kiest voor wachten. „Als je de splijtstofstaven uit het reactorvat haalt en ze afvoert, hou je een in stallatie over waar nog radioacti viteit aanwezig is. Het reactorvat is zelf in de loop der j aren radioac tief geworden. Je conserveert het gebouw zodat er geen radioactivi teit lekt. Na veertig jaar is die ra dioactiviteit een factor duizend lager. Dat is al één voordeel. Maat laten we er niet omheen draaien, het grootste voordeel zit 'm in de financiën. Voor het milieu en de volksgezondheid maakt het geen verschil of je de centrale direct ontmantelt of pas na veertig jaar, Beide opties zijn even veilig", zegt Van der Hulst, die er een onder zoek van het Energie Centrum Ne- derland bijhaalt dat die bevindin gen ondersteunt. Directe ontmanteling kost 295 miljoen gulden (prijspeil 1995). De splijtstofelementen ver-wij deren en het gebouw in de mottenballen leggen om het later op te ruimen is goedkoper. Daarvoor hoeft de Sep nu slechts 165 miljoen gulden uit te trekken. Tijdens de wachtperio- de van veertig jaar groeit dit be drag aan via rente. Zodoende heeft de Sep straks geld genoeg, 385 miljoen gulden, om de zaak af te breken. Vanwege de 130 miljoen gulden voordeel is gekozen voor ontman teling op de langere termijn. In Nederland ligt wettelijk niets vast over het afbreken van kerncentra les. Het is nog nooit gedaan. Wel moet elk werk dat de Sep verricht aan Dodewaard via vergunningen worden goedgekeurd door onder meer het ministerie van VROM. Op die manier heeft de overheid zeggenschap. In Dodewaard zijn nu alle staven uit het reactorvat verwijderd; Ze liggen in het splijtstofopslagbas- sin om af te koelen. Daarna gaan ze per tien stuks in een container- naar de opwerkingsfabriek in Sel- lafield. Daar liggen al800 elemen ten uit de voorgaande jaren. Er- moeten er nog ongeveer 200 naar toe. Die transporten, onlangs nog geblokkeerd door Greenpeace die het gevaarlijk vindt dat met dat materiaal wordt rondgereden, du ren tot ongeveer het jaar 2000, schat Van der Hulst. In 2004 werkt de fabriek alle Dodewaardse splijtstofstaven op. „Het afval daarvan komt in verglaasde blok jes terug. Van dertig jaar kern- energie-productie in Dodewaard houden we straks 28 blokjes over- die 1.30 meter hoog zijn en een diameter hebben van 41 centime ter. Die worden opgeslagen bij de Covra in Borssele." Wat er met het plutonium en uranium gebeurt dat ontstaat na de opwerking is nog niet bekend. Terwijl de staven naar Sellafield gaan, treft het personeel in Dode waard voorbereidingen voor de 'veilige insluiting', zoals de mot- tenballenfase officieel heet. De circa zestig systemen die in het reactorgebouw aanwezig zijn worden zoveel mogelijk schoon gemaakt en verzegeld. Met chemi sche middelen wordt de lichte radioactiviteit van de leidingen 'gepoetst'. Deze voorbereidingen duren ongeveer drie jaar. „Als de centrale opgeruimd is, sluiten we alle huidige openingen zoals die van de ventilatie en riole ringen. Dan kun je de radioactivi teit die nog in het gebouw is be heersen zodat er niets naar buiten kan lekken. Wel komt er een nieuw ventilatiesysteem om roestvor- ming tegen te gaan." Daarna begint het lange wachten en is er niet veel meer te doen dan de centrale te bewaken, waar schijnlijk via camera's. Na de rust periode begint de afbraak. De slo per mag er nog steeds niet in al is de radioactiviteit van het staal en het beton teruggelopen. Robots knippen het reactorvat en het be schermende schild in stukjes. Dit afval gaat in vaten, wat samen 2500 kuub aan licht radioactief materiaal oplevert. Dat verhuist naar de opslagruimtes van Covra. Daarna, zo tegen 2045, is het de beurt aan de koeien. Zeeuwse centrale De ontmanteling van Dodewaard is een blauwdruk voor Borssele, ook al is de Zeeuwse kerncentrale een flinke slag groter en tot en met 2003 in bedrijf. Zelfs de koeien worden geacht straks het terrein af te grazen. Ook hier kiest de eigenaar, Elek- triciteits Productiemaatschappij Zuidwest-Nederland, voor con serveren en ontmantelen na veer tig jaar met als belangrijkste argu ment de financiën. Dat is 200 miljoen gulden voordeliger dan direct ontmantelen. En het is na tuurlijk mooi meegenomen dat de radioactiviteit in het gebouw on dertussen afneemt. Directe ontmanteling na het jaar nul - zoals in Borssele de uitbe- drijfname wordt betiteld - kost 449 miljoen gulden (prijspeil 1995). EPZ hoeft echter nu slechts 248 miljoen gulden te reserveren om na de wachttijd genoeg geld te hebben voor de totale sloop. De bank spekt de spaarpot met vier procent rente per jaar. EPZ had in 1996 als verwijderingsbijdrage 166 miljoen gulden gereserveerd. Chef technisch bureau ir. J. Wie man van de kerncentrale Borssele denkt straks eerder goedkoper uit te zijn dan duurder. „De eerste projecten waren quasi handwerk. Het ontmantelen van een kern centrale, het snijden en sorteren wordt straks lopende handwerk door de ervaring die men overal opdoet." Lianne Sleufjes Samson, kernfysicus en campagne-medewerker van Greenpeace: „Er zijn heel wat prikjes nodig om overheid en bedrijfsleven bij testuren." foto Emiel van Lint November 1996 voerde Greenpeace actie tegen de nucleaire transporten vanuit Borssele. foto Ruben Oreel Ze kijken vanuit verschillende gezichtshoeken naar de toe passing van kernenergie. De voor standers stellen zich op als trape zewerkers in een circus en stralen iets uit van: „Kijk eens hoe perfect wij onze act uitvoeren." De tegen standers begrijpen die houding wel, maar houden intussen hun hart vast. „Als daar iets fout gaat, kan het meteen heel erg mis zijn." Diederik Samsom, kernfysicus en campagne-medewerker nucleair van Greenpeace Nederland, kan zich ten dele vinden in de vergelij king. „Aardig", zegt hij. „Maar het debat over kernenergie is geen theater. Het gaat om een uiterst se rieuze aangelegenheid. Daarbij wordt het begrip wetenschappe lijk nogal eens in absolute zin ge hanteerd. Terwijl in die weten schap zoveel ruimte zit. Men weet niet alles. Daardoor kun je heel verschillend over de risico's den ken. Greenpeace ziet in kernener gie in ieder geval geen oplossing voor de toekomst. Zoals we ook geen toekomst zien in kolenge- stookte centrales. Je laat bij de toepassing van kernenergie een plutoniumberg groeien en met ko len maak je ook afval. Het is geen van beide duurzaam. We moeten werken aan andere oplossingen en niet wachten. Er wordt wel tegen geworpen dat de tijd niet zo dringt en dat in de praktijk de doemsce nario's over het milieu nooit uitko men. Dat komt door deeloverwin- ningen van de milieubeweging. De berichten over dreigende klimaat verandering zijn bedoeld om die verandering geen doorgang te la ten vinden. Als geen druk wordt uitgeoefend om duurzame oplos singen te vinden, komen die te laat." Spectaculair Ze zijn vaak spectaculair bezig, de mensen van Greenpeace. Ze razen in rubberboten rond walvisvaar ders, bezetten olieplatforms en ketenen zich vast aan vrachtwa gens met nucleair afval. Daar is over nagedacht. Samsom: „Onze acties zijn confronterend, hebben een zekere vermetelheid. In juni vorig jaar hebben we een vat ra dioactieve monsters uit de kust waterenbij de opwerkingsgabriek Cogéma in Cap la Hague naar Borssele gebracht. Dat was zo'n actie met alle kenmerken die je wilt. Wij kwamen aan met de Rainbow C, gingen verder met een rubberbootje en droegen het vat door het water wadend over het strand en de dijk naar de poort van de kerncentrale. Dat was nieuw en verrassend. De actie had een sterk visuele kant, heel basaal. Zo van 'hier heb je je rotzooi terug'. Als het goed is, hoef je aan de hande ling geen spandoek toe te voegen. Je moet op een foto of op film in één oogopslag kunnen zien waar het om gaat. Natuurlijk hopen we op publiciteit. Liefst in eerste in stantie regionaal en daarna via de nationale media. Daar spelen we op. Het zit wel eens tegen. Als het Journaal al vol zit met schokkend nieuws, wordt zo'n actie van ons geschrapt. Maar dan heb je altijd nog de kranten waar de balans wat subtieler is. Als op de voorpagina geen plek is voor Greenpeace, is er ook nog pagina twee enzovoort. Greenpeace zorgt present te zijn waar het gebeurt, zegt Samsom. „Wij praten met moeders van kin deren die in Cap la Hague leuke mie hebben gekregen en met de directeur van de kerncentrale. Lobbyen, brieven schrijven en rapporten opstellen, dat doen we ook en dat is mooi. Maar we maken Greenpeace zoveel mogelijk direct zichtbaar. Het is een kwestie van bezig blijven, Er is nooit een één- op-één-relatie tussen een actie en het resultaat dat we beogen. Ne gen-en-negentig procent van de energie krijg je keihard terug en één procent is resultaat. Daar moet je optimistisch naar blijven kijken. Je gaat nu eenmaal tegen de mainstream in. De overheid en het bedrijfsleven, die moet je zien als een olifant. Er zijn heel wat prikjes nodig om die bij te sturen." Samsom heeft wel gesprekken ge voerd met werkers in de Borsselse kencentrale. Hij kent hun zorg over het verlies aan werk bij slui ting van de centrale. „Zij redene ren 'het gaat over mijn brood, mijn werk' Dat begrijp ik. Maar ik denk dat ik toch wel heb kunnen overbrengen dat onze houding on vermijdelijk is en niet gericht op destructie. Integendeel. En als de sluiting er komt, is dat het gevolg van een beslissing van veel spe lers. Greenpeace is er daar één van. Er zijn meer krachten in de samenleving." Binnen de strategie van Green peace past overleg. Geen onder handeling. „Dat doen we niet. Onderhandelen leidt tot compro missen en daar is Greenpeace niet bij. Ieder heeft zijn eigen taak. We zijn ons er heel sterk bewust van dat de gevestigde orde de neiging zal hebben ons in te kapselen. Door onze houding sluiten we dat uit. We werken vanuit het gevoel dat we iets kunnen bereiken door zelf in bepaalde situaties in te grij pen, bij voorbeeld door een blok kade op te werpen. Niet als een vorm van poppenkast. Het mag niet lachwekkend zijn. Ook niet gevaarlijk. Wij hebben een eigen strakke ethiek, een gedragscode. Greenpeace neemt wel risico's maar we gebruiken nooit geweld en brengen nooit de veiligheid van anderen of onszelf in gevaar." De milieu-organisatie voert acties uit met een militaire precisie en met een sterk gevoel voor publici teit. Soms wordt niet alleen letter lijk, maar ook figuurlijk langs randen gemanoeuvreerd. Dat maakt Greenpeace kwetsbaar. Diederik Samsom: „Bij ons is de communicatie transparanter dan waar dan ook. We houden geen slagen om de arm. We reageren snel, zonder tevoren teveel heen en weer te praten. Er zijn in de orga nisatie weinig lagen en structuren. De mensen van Greenpeace heb ben uitgesproken karakters en lij den niet aan gezapige zelfgenoeg zaamheid. Ze kijken heel scherp naar elkaar. Daar zit ons zelfbe houd." AJ. Snel

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 31