Docters in de tegenaanval PZC Overblijven op school verschrikking voor kind Staande ovatie voor Ouwerkerk Deze week Herstel koopkracht leidt tot verhoging van AO W-premie Partijen in schoolconflict vinden het te vroeg voor bemiddeling VVD slikt uitspraak asielzoekers weer in binnenland donderdag 19 februari 1998 Kaderleden wijzen Akzo-bod af FNV-bond polst SHB-leden Verplicht keurmerk voor hout Pier krijgt nieuwe promenade Vrachtschip naar haven gesleept Ontslagen super pg vraagt om onderzoek justitiële crisis Koorddansen onder hoogspanning Maak kennis met Vrouw Vandaag Nederlandse universiteiten behoren tot Europese top BRUSSEL - Drie Neder landse universiteiten staan op een lijst van tien Europese toppers. Op grond van het aantal wetenschappelijke pu blicaties behoren de uni versiteiten van Leiden, Amsterdam (UvA) en Utrecht tot de elite. In een onderzoek van de Europese Unie komt het Franse medische insti tuut Inserm als beste uit de bus. Het Max Planck Instituut (Duitsland) en de universiteiten van Oxford en Cambridge volgen. Leiden is vijfde, Amsterdam zevende, Utrecht achtste. De ranglijst is te vinden in een Europees rapport over wetenschap en technologie. Bij derang- lijst is alleen gerekend met de bèta- en medi sche weténschappen. Er werd gekeken naar het aantal publicaties per wetenschapelijke mede werker. Nederland en Zweden scoren hoog, concludeert het rapport. ANP ARNPIEM - De kans op stakingen bij Akzo Nobel is sinds gis teren flink toegenomen. Tijdens een bijeenkomst in De Ree horst in Ede wezen de kaderleden van de drie grootste bonden (FNV Bondgenoten. CNV Bedrijvenbond en De Unie) het CAO-eindbod van het chemieconcern unaniem af. Het CAO-overleg bij Akzo Nobel liep twee weken geleden stuk nadat partijen het niet eens konden worden over onder meer lonen en het afschaffen van de ATV voor bepaalde groe pen werknemers. Volgens onderhandelaar Ben Roodhuizen van FNV Bondge noten hebben de kaderleden woedend gereageerd op het bod van Akzo Nobel. De bijeenkomst gisteren heeft de bonden de ruimte gegeven om de komende twee weken tot massale le denraadplegingen over te gaan. GPD ROTTERDAM - FNV-Bondgenoten probeert haar leden bij de vroegere arbeidspool SHB alsnog warm te maken voor het akkoord over de reorganisatie dat de vakbonden eind vorig jaar sloten met de SHB-directie. De leden stemden dat ak koord in een referendum massaal weg. In een enquête waarin de leden wordt gevraagd wat ze dan wel willen, wordt hen duidelijk gemaakt dat er geen geld is voor iets anders. Uit de wagen volgt meteen dat wie niet onre gelmatiger wil werken, nog minder gaat verdienen. Boven dien laat de bond de leden merken dat het werk toch gedaan moet worden en dat er dus anderen voor ingehuurd kunnen worden. ANP DEN HAAG - Een meerderheid van de Tweede Kamer is voor invoering van een verplicht keurmerk voor hout. Daardoor kan de houtkoper zien of hij duurzaam geproduceerd hout koopt of niet. Gisteravond rondde de Tweede Kamer de behandeling van het initiatiefwetsvoorstel van M. Vos van GroenLinks af. Na dat PvdA en D66 al eerder hadden gezegd voor het wetsvoor stel te zullen stemmen, had nu ook het CDA geen zwaarwe gende bezwaren meer. Voorwaarde voor woordvoerder Gabor is wel dat Vos instemt met. het voorstel van de GPV om de mo gelijkheid van een importverbod voor niet-duurzaam gepro duceerd hout, uit de wet te halen, ANP DEN HAAG - Aan de aftandse en troosteloze aanblik van de Pier in Scheveningen komt een einde. Bijna zes jaar na de overname door het Van der Valk-concern wordt deze wandel promenade eindelijk verbouwd. Morgen geeft de Haagse wet houder Noordanus het officiële startsein. De vernieüwde wandelpromenade krijgt een open en een overdekt gedeelte. Ook komt er een nieuw entreegebouw. In het voorjaar van 1999 moeten de werkzaamheden zijn afge rond. De verbouwing kost in totaal 20 miljoen gulden, waar van Den Haag één miljoen bijdraagt. ANP IJMUIDEN - Sleepboten hebben gisterochtend het gehaven de Congolese vrachtschip Marie Bouanga naar de Eemshaven gesleept. Het schip liep dinsdag op de Noordzee zware averij op na een aanvaring met de Italiaanse tanker Zircone. Eén op varende van de Marie Bouanga wordt nog vermist. De aanvaring gebeurde op het Duitse deel van het Continen taal Plat. Het vrachtschip Marie Bouanga, geladen met 2.000 rollen aluminium, maakte meteen na de aanvaring water. Een Duitse helikopter haalde de meeste opvarenden van boord. De Zircone, geladen met kerosine en metholyn, had weinig schade. Alle 22 opvarenden bleven ongedeerd. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - De maatregelen die het kabinet wil nemen om de koopkracht van ouderen te re pareren, leiden lot een verho ging van de AOW-premie. Staatssecretaris De Grave van Sociale Zaken zei dat gisteren in de Tweede Kamer bij de behan deling van een wetsvoorstel dat de instelling van een spaarfonds voor de AOW mogelijk moet maken. Eén van de doelen van het wets voorstel is de AOW-premie vast te leggen op maximaal het hui dige niveau, 16,5 procent. Maar door de koopkrachtreparatie moet die premie omhoog naar 18,25 procent. Dat is nodig om te voorkomen dat ook mensen onder de 65 profiteren van de belastingver laging die het kabinet wil toe kennen aan ouderen. De koop kracht van gepensioneerden blijkt namelijk lager uit te val len dan het kabinet had beloofd, terwijl dat voor de meeste ande re inkomensgroepen niet geldt. Schatkist De Grave zei 'niet te zitten' met de verhoging van de AOW-pre mie, omdat het om een techni sche aanpassing gaat. Het prin cipe van het wetsvoorstel voor het AOW-spaarfonds wordt volgens hem niet aangetast. Volgens het wetsvoorstel moe ten tekorten die in de toekomst optreden bij de financiering van de AOW uit de schatkist worden betaald. Daarbij kan geput worden uit het spaarfonds. Door de vergrijzing stijgt het aantal AOW-gerechtigden de komende decennia sterk. Zon der nadere maariegelen zou de AOW-premie fors omhoog moe ten, wat slecht is voor de werk gelegenheid. De Kamer gaat in grote meer derheid akkoord met de instel ling van het spaarfonds. Dat zal van start gaan met ongeveer vier miljard. Minimaal komt daar elk jaar 250 miljoen bij. Minister Melkert van Sociale Zaken liet gisteren weten niets te voelen voor een voorstel van de VVD om de AOW automa tisch te koppelen aan de gemid delde loonstijging. Melkert wil geen ondei'scheid maken tussen AOW'ers en andere uitkerings gerechtigden. Volgens de huidi ge wet kan er alleen gekoppeld worden als er niet teveel uitke ringsgerechtigden zijn. Ook PvdA, CDA, GroenLinks en de kleine christelijke partijen wiijzen het WD-iclee af, zodat het niet op een Kamermeerder heid kan rekenen. ANP van onze redactie binnenland ZOETERMEER - Minister Ritzen van Onderwijs zoekt naar een uitweg uit het conflict in het voort gezet onderwijs. Hij wil dat de onderwijsbonden en de schoolbesturen op zoek gaan naar een onaf hankelijke derde partij die hen kan helpen bij het CAO-conflict. Zelf wil Ritzen niet bemiddelen. De onderwijsbonden voelen niets voor het voor stel van de minister. Onderhandelaar W. Dres- scher vindt externe bemiddeling niet voor de hand liggen juist nu de stakingen zo'n succes heb ben: In de zuidelijke provincies legden gisteren circa 4000 leraren het werk neer om te protesteren tegen de hoge werkdruk. „Bemiddeling is prach tig, maar het is een laatste redmiddel. Zover zijn we nog niet. Eerst wordt er gestaakt en dan praten we weer met de werkgevers. Behoefte aan middelen De schoolbesturen reageren evenmin enthousiast. Ze hebben gistermiddag vergaderd over een nieuw bod aan de bonden. Ze zullen dat op 2 maart aan de werknemers voorleggen. Voor die tijd zien ze niets in bemiddeling. „We hebben steeds gezegd dat we behoefte hebben aan midde len en niet aan bemiddelen"zegt woordvoerder J Gispen van de werkgevers. „We hebben ons wel verbaasd over de houding van de bonden in de on derhandelingen. Maar we denken toch dat we er in eerste instantie zelf moeten zien uit te komen. De Onderwijsminister noemt de stakingen in het voortgezet onderwijs een zorgelijke ontwikke ling. Hij heeft zich tot nu toe in het CAO-conflict over een verlaging van de werkdruk steeds afzij dig gehouden. Maar volgens de minister bewijzen de stakingen van dit moment dat de partijen er al leen niet uitkomen. „Integendeel, de standpunten lijken zich alleen maar te verharden", schrijft hij in een brief aan de werkgevers en werknemers waarin hij vraagt om bemiddeling door een derde persoon. De onderhandelingen tussen de werkgevers en werknemers in het voortgezet onderwijs hebben tot dusver niets uitgehaald. De bonden willen dat het aantal lesuren van 28 naar 26 wordt terugge bracht. De besturen zeggen dat ze daarvoor geen geld hebben. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - De voorzitter van het college van procureurs-ge neraal Docters van Leeuwen heeft gisteren bezwaar aangete kend tegen zijn ontslag. Hij vraagt om een parlementair on derzoek naar het optreden van minister Sorgdrager en premier Kok in de crisis op het ministe rie van Justitie. Minister Sorgdrager ontsloeg Docters dinsdag wegens on overkoombare verschillen van mening over het gebeurde rond de discussie over de bijbanen van de noordelijke procureur- generaal Steenhuis. Docters zou volgens Sorgdrager het vuur in dit conflict alleen maar hebben opgepookt, in plaats van een bemiddelende rol te spelen. Op een gegeven moment leek sprake van een brede rebel- he binnen het Openbaar Minis terie tegen minister Sorgdrager. In zijn bezwaarschrift stelt Docters dat zijn verzoek om een 'adequate reconstructie van de feiten op ondeugdelijke gron den is geweigerd'. Met het on derzoek hoopt de 'super pg' te achterhalen hoe het beeld van van onze redactie binnenland DEN HAAG - Kinderen willen niet vaker dan twee, maximaal drie keer in de week na school tijd door anderen dan hun moe der worden opgevangen. Verder vinden ze het vreselijk om tus sen de middag op school te moe ten overblijven. Ook lijden veel kinderen, vooral kleintjes van vier en vijf jaar, aan och tendstress door het gehaast in het gezin om allemaal op tijd te kunnen zijn. Dat zijn de belangrijkste uit komsten van een onderzoek on der meer dan honderd kinderen tussen de vier en veertien jaar naar de dagindeling van kinde ren en wat ze daarvan vinden. Het gaat met name om wat ze doen voor en na school, tussen de middag en in schoolvakan ties. Het onderzoek is verricht door het bureau Inter/View In ternational in opdracht van de commissie Dagindeling. Deze commissie is ingesteld door mi nister Melkert van Sociale Za ken en Werkgelegenheid en moet in april rapport uitbren gen met voorstellen voor een dagindeling waarbij mannen en vrouwen meer keuze wordt ge laten om betaald werk en zorg taken te combineren en even wichtiger te verdelen. Belasten De resultaten van het onder zoek onder kinderen zijn giste ren gepresenteerd. Net als de re sultaten van een onderzoek met hetzelfde uitgangspunt onder ouders en instellingen voor bui tenschoolse opvang. Dat onder zoek is uitgevoerd door de Universiteit van Leiden. De knelpunten die kinderen aange ven gelden vaak ook voor de ou ders. Hoewel de ouders hun best doen hun kinderen zo min mo gelijk te belasten met het feit dat ze werken, zijn er toch tij den die niet op elkaar aansluiten. Een van de aanbevelingen is dan ook dat scholen op kantooruren open zouden moeten zijn, dat er beter begeleide overblijf moge lijkheden moeten komen en ge zelliger buitenschoolse opvang. De kosten daarvan zullen door de ouders en de overheid moeten worden opgebracht. Minister Melkert wil dat het van onze redactie binnenland DEN HAAG - De WD is niet van plan om een grens te stellen aan het aantal asielzoekers dat in Nederland kan worden opge vangen. Ook wil de liberale regerings fractie het Vluchtelingenver drag van de Verenigde Naties niet opzeggen. Dat verklaarde woordvoerder Rijpstra gisteren tijdens een debat in de Tweede Kamer. Quotum Het WD-Kamerlid kwam hier mee terug van zijn eerdere uitla tingen die hij vorige week deed na afloop van een debat in de Kamer. Toen suggereerde Rijp stra tot verbazing van andere fracties dat Nederland in het ui terste geval een quotum moest instellen. Dat zou volgens hem neerkomen op het opzeggen van het Vluchtehngenverdrag uit 1952, dat de lidstaten verplicht opvang te bieden aan mensen die in eigen land te vrezen heb ben voor vervolging. De WD werd woensdag vooral door PvdA-woordvoerder Mid del keihard aangevallen. Hij verweet zijn coalitiepartner stemmingmakerij over het asielbeleid met de verkiezingen in aantocht. Niet alleen Rijpstra zelf maar vooral ook zijn leider Bolkestein maken zich daaraan volgens hem schuldig. Dittrich (D66) kwam met een door CDA en GroenLinks on dersteunde motie op de prop pen, waarin de Kamer uit spreekt dat Nederland partij blijft in het Vluchtelingenver drag en geen quotum over weegt. Op die manier zou er ook met het oog op de verkiezings debatten 'maximale duidelijk heid' komen over dit punt, aldus de D66'er. Staatssecretaris Schmitz vroeg Dittrich 'asjeblieft' om de motie in te trekken. „Overbodig en een verkeerd signaal", zei de PvdA- staatssecretaris over de motie. Dittrich concludeerde daarop dat zijn motie zijn werk had ge daan en trok hem in. ANP muiterij in de wereld kon komen 'terwijl wij binnen zaten in een doodstille zaal'. In een onafhan kelijk onderzoek zal volgens Docters blijken dat het een en ander is misgegaan. „Maar nie mand is boven kritiek verheven. Ik ook niet. Ik verwacht in ieder geval dat door zo'n onderzoek mijn handelen in een ander licht komt te staan." De Tweede Kamer debatteert vandaag over de handel en wan del van minister Sorgdrager in de pg-crisis. Sorgdrager stuur de gisteren te langen leste de briefwisseling tussen haar en Docters over de kwestie naar de Tweede Kamer. Verschillend Hieruit blijkt dat de twee de fei ten en omstandigheden die tot de gezagscrisis hebben geleid totaal verschillend beoordelen. Sorgdrager stelt dat Docters zich in het conflict rond pg Steenhuis teveel als een belan genbehartiger van zijn collega heeft opgesteld, en daarmee haar gezag heeft getart. Docters ontkent dat, Uit de briefwisseling zijn geen harde feiten te halen die Sorg drager zouden kunnen doen wankelen. Wel bevestigt de cor respondentie de indruk dat de kwestie-Steenhuis niet zo had hoeven escaleren als de minister flexibeler crisismanagement had gevoerd. De vraag blijft of Sorgdrager vorige week een gouden hand druk heeft aangeboden aan Docters als die bereid zou zijn de eer aan zichzelf te houden. De minister ontkende dat afge lopen vrijdag en schreef de Ka mer dat 'er thans niet wordt ge communiceerd over financiële regelingen'. Feit is dat de minister op 9 fe bruari in een brief Docters het aanbod heeft gedaan om 'over leg te voeren over een regeling op voet van artikel 39 lid 2 van het rijksambtenarenreglement'. Dat is wel het artikel dat gouden handdrukken mogelijk maakt. Critici van de minister zouden nu kunnen stellen dat er dus wel degelijk is gecommuniceerd over een financiële regeling. Maar in de ogen van Sorgdrager heeft ze Docters slechts uitge nodigd om te komen overleggen over een regeling. ANP/GPD volgende kabinet 400 miljoen extra uittrekt voor kinderop vang. Het merendeel van het geld moet naar buitenschoolse opvang. Hij zei dit bij de presen tatie van het rapport Daginde ling en buitenschoolse opvang. De minister vindt dat het aantal opvangplaatsen de komende ja ren moet verdubbelen. Nu zijn er 75.000 plaatsen: 61.000 voor kinderen tot 4 jaar en 14.000 voor kinderen van 4 tot 12 jaar. Het kabinet heeft vorig jaar 160 miljoen extra beschikbaar ge steld voor de vergroting van de naschoolse opvang. GPD/ANP zie ook pagina 4 BALKBRUG - Een onderhoudswerker lijkt te koorddansen in een hoogspanningsmast bij Balkbrug in Overijssel. foto Raymond Rutting/ANP. j van onze redactie binnenland GRONINGEN - Met een kus op de wang van zijn vrouw, voor het oog van ruim zeshon derd genodigden, heeft de Groninger burgemeester Ou werkerk gistermiddag af scheid genomen. Hij is opge stapt omdat een groot deel van de gemeenteraad zijn optre den bij de rellen in de Ooster parkwijk niet correct vond. Ouwerkerk kreeg wel steun van de coalitiepartijen die een minimale meerderheid vor men, maar hij vond dat niet ge noeg. Ouwerkerk zei dat hij zijn ver trek als burgemeester vreselij k vind maar dat hij nog steeds achter zijn besluit staat. „We hebben het op deze manier an ders, maar ook beter gedaan dan andere gemeenten. Ik heb een fout gemaakt en dan heb j e te boeten en verantwoording af te leggen. Dan komt de ver trouwensvraag om de hoek kijken. Groningen weet hoe het hoort", aldus Ouwerkerk. Hij maakte zijn functioneren als wettelijk onafhankelijk en door de Kroon benoemd be stuurder, afhankelijk van de gemeenteraad. Die opstelling werd geroemd door de Gronin ger commissaris der koningin Alders. Volgens hem zullen burgemeesters in de toekomst j door de gemeenteraad worden gekozen, net zoals ministers door de Tweede Kamer. Alders: „De positieve en crea tieve aspect van de crisis in Mevrouw Ouwerkerk pinkt een traantje weg als haar dochter het woord voert bij het afscheid van burgemeester Ouw'erkerk. foto Dennis Beek/ANP Groningen zal de vergemeen- telijking van het bui'gemees- tersambt verder stimuleren. Er komt een dag dat de benoe ming van een burgemeester door de Kroon nog slechts een formele betekenis heeft." Emotioneel werd de bijeen komst toen dochter Karin on verwacht het woord nam en een beeld schilderde van een man die altijd in de weer was. „Het beeld van een oliebollen etende en doorslapende man kennen wij niet. Er is hem'ge brek aan respect en bitterheid verweten. Er werd verschil ge maakt tussen de mens Ouwer kerk en de functionaris, maar voor ons is hij een en dezelfde." GPD (Advertentie) ^ie'u'vüs^ "«cftfcaf

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 3