Atoomtijdperk in Zeeland Borssele naar een veilig einde kernenergie dossier donderdag 19 februari 1998 Sinds de rampen in Harrisburg en Tsjernobyl kan kernenergie niet veilig genoeg zijn. Vandaar: volgens kenners was Borssele al superveilig, en nu - na een opknapbeurt - kan er in de centrale van EPZ helemaal niks meer mis gaan. Maandag 2 maart wordt de operatie van een half miljard gulden officieel afgerond. Je zou het zo kunnen zeggen: de Zeeuwse kernenergiecentrale was vóór de recente aanpassingen al te vergelijken met een auto die voorzien was van kreukelzones en veiligheidsgordels, nu heeft diezelfde auto ook nog airbags en een anti-blokkeersysteem gekregen. Borssele zal in elk geval de door de politiek vastgestelde sluitingsdatum in 2003 halen. Tot die tijd is de Zeeuwse centrale een levend overblijfsel van een atoomtijdperk, dat in Nederland alleen bij tegenstanders van kernenergie voor opwinding heeft gezorgd. Omdat Dodewaard al het loodje heeft gelegd en Borssele ten dode is opgeschreven zijn de spandoeken opgeborgen. Bovendien: de meeste actievoerders van toen zijn getrouwd en hebben kinderen. Ook in hun huis moet de (af)wasmachine draaien. Bij het afscheid van het atoomtijdperk gaat de PZC nog eens met de geigerteller op pad om de gemoedstoestand van voor- en tegenstanders te peilen. Kernenergiecentrale van Borssele. foto Lex de Meester Met bescheiden trots stelt de commen taarschrijver van de PZC het op dinsdag 1 april 1969 in zijn Kantlijn vast: Zeeland treedt het atoomtijdperk binnen. „Tien jaar geleden nog was het ondenk baar dat de eerste commercieel opgezette kerncentrale hier zou worden gebouwd, nu is het zo vanzelfsprekend dat eigenlijk niemand meer verbaasd doet over de thans genomen beslissing." De raad van bestuur van de Provinciale Zeeuwse Energie Maatschappij (PZEM) heeft be sloten in het Sloegebied bij Borssele een kerncentrale te bouwen om elektriciteit verslindende bedrijven als Hoechst en Pe- chiney van energie te voorzien. Ja ja, Zeeland spreekt een woordje mee. Toch draagt niet iedereen bij aan de juich stemming. De raad van de toenmalige ge meente Borssele voelt zich gepasseerd en de Nederlandse metaal- en elektrotechni sche industrie vindt dat de PZEM haar met de verstrekking van de bouwop dracht aan het Duitse Siemens-concern als tweederangs te kijk zet. Wanneer in de loop van 1970 de contouren van de kern centrale al zichtbaar zijn, klinken de eer ste bezwaren van wat principiëlere aard. De Vereniging Milieuhygiëne Zeeland plaatst, om te beginnen op formele gron den, kanttekeningen bij de aanvraag van een vergunning voor de kerncentrale. In 1972, de centrale is dan bijna klaar, stelt de milieuorganisatie zich veel militanter op: de centrale mag niet in bedrijf worden gesteld omdat de deugdelijkheid van het noodkoelsysteem niet is bewezen, omdat een rampenplan ontbreekt en omdat er geen oplossing is voor het hoog radioac tief afval. Het regent bezwaren. Woensdag 20 juni 1973 gaat ondanks alle bezwaar- en beroepsprocedures toch de knop om: zacht zoemend zet de kerncen trale zich aan het werk. Uitgerekend op de dag - o toeval - dat de gemeenteraad van Borsele op excursie is in de Biesbosch. Dat levert mooie grappen op over het zoeken van een veilig heenkomen. Wanneer de raadsleden zijn teruggekeerd, blijkt niets veranderd. De kritiek op het rampenplan - eerst over het uitblijven ervan en later op de inhoud - duurt voort. Tegenstanders van kernenergie in het algemeen en van de toepassing ervan in Borssele in het bij zonder verenigen zich in actiegroepen. De centrale komt in het eerste volledige ka lenderjaar aan een bedrijfsduur van 73 procent. Dat is geen gekke score, omdat enkele kinderziekten in de vórm van lek ke pakkingen en trillingen in de turbine moeten worden verholpen. Harrisburg In het voorjaar van 1979 schrikt de wereld op door een ernstig ongeval met een kern centrale op Three Miles Island bij Harris burg in de Verenigde Staten. Radioactief gas en water ontsnappen uit de bol. De Amerikaanse centrale is net als die in Borssele vanhet drukwatertype. Deskun digen haasten zich te verklaren dat de constructie van de Zeeuwse kerncentrale op wezenlijke punten afwijkt. Het onge val in Amerika is niettemin aanleiding voorde eerste massale demonstratie bij de kerncentrale Borssele. Duizenden de monstranten trekken eraan voorbij ach ter een spandoek met de tekst 'Harrisburg is overal'. Meer demonstraties en ook blokkades volgen. Nachtelijk optreden van de politie levert één keer slachtoffers op onder de tegenstanders van kernener gie. In de eerste helft van de j aren tachtig rich ten actievoerders hun aandacht vooral op de mogelijke plaatsing van kruisraketten in Nederland. De kernenergielobby be gint weer voorzichtig te denken aan uit breiding van het aantal kerncentrales in Nederland. Op het centralecomplex ver rijst een semi-permanent bouwwerk waarin de plannen voor één en misschien zelfs twee nieuwe kerncentrales bij Bors sele worden voorbereid. Dan doet zich, op zaterdag 26 april 1986, de ramp met de kerncentrale in Tsjernobyl voor. De op vattingen over kernenergie slaan radicaal om. Het bouwbureau voor nieuwe centra les wox-dt opgedoekt. Naar aanleiding van Tsjernobyl valt in de westerse wereld het besluit alle kerncen trales eens in de tien jaar aan een gedegen onderzoek te onderwerpen om vastte stellen of ze nog wel voldoen aan de laat ste inzichten op het gebied van veiligheid. In het geval van Borssele worden in 1995 verbeteringen gesuggereerd die 467 mil joen gulden belopen. De vraag rijst of het nog wel zin heeft zoveel geld uit te geven aan de aanpassing van een centrale van ruim 20 jaar oud. De investering is welis waar in tien jaar terug te verdienen. Dat betekent dat de centrale minstens tot 2007 inbedrijfdientte blijven. De elektri citeitssector en de politiek aarzelen. Is het niet verstandiger de centrale maar me teen te sluiten? In Den Haag lopen de ge moederen hoog op. Er komt naar goed Ne- derlands gebruik een compromis. De kerncentrale gaat op 1 januari 2004 dicht. De aanpassingskosten die door deze kor tere bedrijfstijd niet kunnen worden te rugverdiend, past minister Wijers van Economische Zaken bij. De exploitant van de centrale, de Elektriciteits Produc tiemaatschappij Zuid-Nederland (EPZ), gaat graag met deze tussenoplossing ak koord. Optimistisch Voor EPZ is er ook geen andere keuze. De instemming heeft ook iets van 'wie dan leeft die dan zorgt'. Het jaar 2004 is nog ver weg en tegen die tijd kijkt de Neder landse samenleving misschien wel weer heel anders tegen kernenergie aan. Vooral de medewerkers van de kerncentrale zijn optimistisch. Ze mikken niet slechts op 2007, nee ze menen dat de centrale haar ontwerp-levensduur van 40 jaar moet kunnen volmaken. Dat betekent dat de kerncentrale tot 2013 in bedrijf kan blij ven. Minimaal. Toch waarschuwt Wijers meteen al dat herroeping van het door de Tweede Kamer genomen besluit even makkelijk is als 'tandpasta zien terug te krijgen in een tube'. De minister heeft inmiddels een eerste stap gezet op weg naar buitenbedrijfstel- ling van de centrale door de vergunning ervan op 31 december 2003 te laten aflo pen. De werknemers van de centrale heb ben daartegen massaal bezwaar en be roep aangetekend. Om hun streven de nucleaire stroomfabriek langer open te houden - en daarmee hun baan veilig te stellen - te bundelen, hebben ze een stich ting opgericht. De naam: 2004+. Dat duidt in elk geval op vertrouwen. Ben Jansen Enquête: Zeeland ligt niet wakker van kernenergie Dodewaard moet nog veertig jaar op bulldozer wachten Greenpeace is altijd op zoek naar de grens Personeel kerncentrale kan niet werken met emoties Covra blijft een eeuwige herinnering aan het atoomtijdperk Actievoerders slapen met de ogen open Kernenergie wereldwijd in kaart Doorsnee van een stroomleverancier

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 29