Specialiseren werpt vruchten af PZC Buurman helpt Björn Dahlie Goudkoorts in Nagano Prins waagt zich op klapschaatsen niet eens superdag sport donderdag 19 februari 1998 28 Kuur Kwan lust voor oog de visie van leen pfrommer NAGANO NAGANO - Een dag voor de verplichte ktir werd de Ameri kaanse kunstrijdsters gevraagd te poseren voor de fotografen. Met veel tegenzin gaven Tara Lipinski, Michelle Kwan en Ni cole Bobek gehoor aan dat ver zoek. Kwan ging alvast in het midden staan, zelfverzekerd als ze was, Lipinski en Bobek ston den links en rechts van de aan staande olympisch kampioen. Dat is vooral voor Lipinski een hard gelag, de jongste wereld kampioene ooit. Vorig jaar was ze veertien toen de wereld aan haar nog lang niet volgroeide voeten lag. Ze had zojuist Kwan verslagen, een jaar ouder, maar qua uitstraling veel volwasse- ner dan de kleine opdonder uit Philadelphia. Kwan verspeelde die dag haar titel, maar niet haar goodwill. De elegantste schaatsster uit het circuit ge draagt zich al als een vrouw on der de meisjes. Van Lipinski is bekend dat ze zich nog steeds vermaakt met poppen. Gisteravond waren de verschil len klein, maar al wel onover brugbaar. Kwans verplichte dans in Nagano werd beter ge waardeerd door de jury, Li pinski staat na de eerste dag tweede. Kwans kür was een lust voor het oog, Lipinski liet een paar vuiltjes op het netvlies achter. Alleen Bobek viel uit de Amerikaanse maat. De 20-jari- ge ster uit Chicago, de beoogde bronzen medaillewinnares, leek op steunzolen het olympische ijs te beroeren. Huilend verliet ze na haar teleurstellende zeven tiende plaats de arena van de White Ring. GPD mammmi Fantastische ontknoping estafette langlaufen door Henk Stouwdam HAKUBA - De buurman kroonde Björn Dahlie uitein delijk tot Koning van de Win terspelen. Thomas Alsgaard, die in Nannestad bij Dahlie in de straat woont, bezorgde Noorwegen het goud op de 4 x 10 km estafette door in een adembenemende sprint de Ita liaan Silvio Fauner met het puntje van de ski te verslaan. Noorwegen de beste, Dahlie de allerbeste. De zekerheid dat hij de beste olympische wintersporter ooit is - zowel wat betreft het aan tal gouden (zeven) als het to taal aantal (elf) medailles - bracht Dahlie in Hakuba al lerminst uit zijn evenwicht. Hij reageerde zelfs uitgespro ken nuchter op dat historische feit. „Omdatikme niet met dat record bezighoudt", sprak hij met een koele blik. Dahlie is geen man die koket teert prijzen. Het is simpelweg plichtsgetrouw en gedreven. De nuchtere Noor doet altijd zijn best. En een sporter met die opvattingen wordt vanzelf beloond, redeneert die man wiens naam met gouden let ters in de geschiedenisboeken wordt bijgeschreven. Of hij dat nu leuk vindt of niet. Overdreven Natuurlijk laat het record Dahlie ook weer niet geheel onberoerd, maar al die aan dacht vindt hij overdreven. „Het belangrijkste is dat Noorwegen goud heeft gewon nen. Ik heb me met de wed strijd beziggehouden, niet met het record. Het was geen doel op zich. Later,'als ik grootva der ben en ik met kleinkinde ren nog eens op mijn sport- loopbaan terugkijk, bestaat er een gerede kans dat ik de bij zonderheid van mijn presta ties zal inzien. Maar nu? Ach, het is leuk, meer niet. Voor mij heeft die gouden medaille en de revanche op de Italianen, die ons vier jaar geleden in Lil- lehammer nipt versloegen, veel meer waarde. Dat record is met name leuk voor de me dia." In het geval opa Dahlie ooit de oude doos zal openen, kan hij niet voorbij aan de estafette in Hakuba. Dat was er één die als historisch kan worden bijge schreven. Nadat de startende Noor Sture Sivertsen terrein op Italië had moeten prijsge ven, de tweede man Erling Je- vne het gat niet kon dichten, overbrugde derde starter Dah lie hoogstpersoonlijk de in middels opgelopen achter stand van 14 seconden. Paar centimeter Alleen die zwaan-kleef-aan van een Fabio MajItalië's der de langlaufer, kon Dahlie niet afschudden. Hij werd derhal ve gedwongen zijn lot in han den te leggen van Alsgaard, de laatste Noorse skiër. Dahlie's buurman leverde vervolgens een adembenemende strijd met Fauner, de laatste Itali aanse troef. Een sprint a deux besliste uiteindelijk over goud of zilver. En wel of geen record voor Dahlie. Alsgaard won, maar het verschil was amper waarneembaar. De lichtkrant verschafte als eerste duide lijkheid: 1. Noorwegen 1.40.55,7, 2. Italië op 0.2 se conde! Het scheelde een paar centimeter of Dahlie zou niet de grootste olympische win tersporter aller tijden zijn ge worden. Vervolgens gebeurde er met Dahlie aan de finish niets. Vanzelfsprekend, de Noren Thomas Alsgaard op de schouders bij zijn teamgenoten. Rechts: Björn Dahlie, die met zijn zevende gouden plak de succesvolste olympiër aller tijden op de Winterspelen is. foto Thomas Kienzle/AP vierden uitbundig de gouden medaille. En de hele club moest verplicht op de foto met de Noorse Willem Alexander, kroonprins Haakon Magnus. Voor het overige werden de verplichte nummers afge werkt. Dahlie werd gehuldigd en geïnterviewd, om zich ver volgens te douchen en zijns weegs te gaan. Er was geen feest in Hakuba, geen poespas, niets van dat alles. Dahlie is een grootheid, maar wenst geen toeters en bellen. In een voud is hij eveneens de groot ste. GPD Michelle Kwan WÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊBÊÊÊÊUÊtÊÊKÊ De Loor heeft belofte nooit kunnen inlossen door Gijs van Oosten NAGANO - Barbara de Loor werd in Jong Oranje naar voren geschoven als de nieuwe Karin Kania en misschien had haar toenmalige coach Leen Pfrom- mer dat beter niet kunnen doen. Ze heeft die belofte jarenlang op haar schouders getorst maar nooit kunnen waarmaken. De Loor vertoont in weinig op zichten overeenkomsten met de krachtige DDR-kampioene van de jaren tachtig. Kania was bij na machinaal, De Loor kan in een opwelling wel eens verras sende en spontane dingen doen. Vooral als ze niet op het ij s staat. Ze heeft eens haar lang blonde haar kort geknipt en rood ge verfd. Omdat dat wat anders was. Ook heeft ze wel eens een ring door haar navel gejaagd. Omdat ze daar zin in had. De Loor (23), sinds het seizoen '93-'94 lid van de kernploeg all round, is op het ijs maar zelden tot opvallende daden gekomen. Ze was jarenlang de minste van het kwartet dat buiten haar be stond uit Annamarie Thomas, Carla Zijlstra en Tonny de Jong. De Loor kwalificeerde zich niet voor de Spelen van Lilleham- mer in 1994. Een jaar geleden zei ze daarover: „Je bent de vier de, mist toernooien, loopt erva ring mis, dus spartel je er bij als een debiel." Op de NK afstanden in decem ber van 1997 moest ze op haar favoriete afstanden knokken tegen Sandra 't Hart en Renate Groenewold. Op de 1500 meter (6e), 3000 meter (4e) en 5000 me ter (7e) kon ze haar olympische nominatie niet waarmaken en moest ze de herkansingen in. Op het EK allround in Helsinki, waar ze als reserve inviel voor 't Hart, kwam voor De Loor de ommekeer. Ze reed zich na vier afstanden naar een keurige zes de plaats. Een week later tijdens de World Cup in Innsbruck dwong ze een olympisch start bewijs af voor de 1500 meter en de 5000 meter. In Nagano startte De Loor maandag in haar eerste olympi sche optreden op de 1500 meter en gleed in de schaduw van Ma rianne Timmer naar een 22e po sitie. Morgen is ze naast Zijlstra en De Jong de derde Nederland se vrouw op de vijf kilometer. Ze is in Nagano vooral overdon derd door de ambiance en grootsheid van de Winterspelen „De Spelen zijn totaal anders dan andere toernooien. Ik ben nog nooit zo nerveus geweest. Het is een compleet nieuwe er varing voor me." Wat is het goud, van Postma, Timmer en Romme waard? Ik, vind het een moeilijke vraag. Ik vind het zeer acceptabel dat een topper goed betaald wordt. Het is alleen nooit genoeg. Dan krijg je de belachelijke situaties dat een voetballer-mil joenen verdient en een tennisser in één weekeinde een miljoen rijker wordt. De bedragen lopen uit de hand. Dat gebeurt ook in de schaatswereld. Hoeveel respect ik ook voor Rintje heb, hij is de aanstichter van deze ontwikkeling. De kemploegleden hebben het gevoel dat Rintje een vermo gen verdient. Die zijn jaloers en zullen met het goud om hun nek meer geld vragen. Ze willen het goud verzilveren. Het is afwachten of het bedrijfsleven geïnteresseerd is. Als ik Rom me was, zou ik kiezen voor een korte exposure. Dus optredens in een autoshow, een reclamespot, een congres toespreken. Dat soort zaken. Ik zou niet zoeken naar een grote sponsor. Bedrijven staan niet in de rij om Romme in te lijven. Tenmin ste, dat is mijn verwachting. Natuurlijk is deze ontwikkeling niet tegen te houden. Vroeger was een reclame-uiting al een doodzonde. Reclame maken voor een flesje Solo, een Noors limonadedrankje, was al ver boden. Ard Schenk dronk het na een wedstrijd. Hij verloor er in 1971 bijna zijn am,ateurstatus mee. Schenk wilde naast de 12,50 gulden zakgeld per dag wel iets bijverdienen. Dat was tegen de regels van de ISU. De schaatsers vonden het niet te recht. Dus Schenk was snel geïnteresseerd in een plan van de Ziveed Johny Högling. Die ivas zo'n beetje aan het einde van zijn car rière en ivilde wel wat verdienen aan het schaatsen. In het ge heim werkten die twee plannen uit om buiten de ISU wedstrij den te organiseren. Later trokken ze andere schaatsers aan, onder wie Kees Verkerk, Eddy Verheijen enJanBols. Ze bena derden mij als trainer, maar het was maar een part-timebaan. Daar had ik niet zo'n trek in. Henk Gemser heeft hen nog wel even getraind en er later een flinke uitbrander van de KNSB voor gekregen. Het plan werdeen fiasco. De tijd was nog niet rijp. De mentali teit van de Nederlanders en de Noren was vroeger anders. Wij waren net als de Noren erg chauvinistisch. Volgens de Neder landers schaatsten Schenk en de zijnen niet voor het land, maar voor het geld. Ze mochten ook niet meer meedoen aan EK's en WK's. Toen ik met de KNSB-ploeg, met jongens als Ha7is van Helden, Harm Kuipers en Piet Kleine in 1973 in Grenoble goed scoorde op het EK, koos Nederland voor de KNSB-ploeg en liet de prof competitie hard vallen. Daarmee kwam een einde aan het avontuur van Schenk. De KNSB zal in de toekomst een tussenstation worden. Een opleidingsinstituut voor de jonge talenten. Jong Oranje moet overeind blijven. Tic denk dat het die kant uitgaat. Deze ont wikkeling is niet gevaarlijk, mits het goed geredigeerd wordt. De bo?id doet er verstandig aan mee te werken, maar moet ook verantwoordelijk zijn voor de selectiecriteria voor de grote wedstrijden. Die moeten eerlijk zijn. Voor het WK in. Heeren veen plaatst alleen de Europees kampioen zich, Rintje dus. Ik las dat Gianni ook naar het WK wil, maar geen NK wil rijden. Dat kan niet, want dan gaat de bond sjoemelen met de regels. Romme moet zich gewoon via het NK plaatsen. Die jongens willen natuurlijk het WK rijden om hun marktwaarde nog verder te verhogen. De schaatsers moeten zich ivel één ding realiseren. Van het to tale budget van de ISU komt ruim tien procent voort uit het langebaanschaatsen. Het grootste deel komt van het'künstrij- den. Veel ISU-leden hebben niets met langebaanschaatsen. Als de ISU dat onderdeel uit de organisatie stoot, is het ge beurd met het langebaanschaatsen. De commerciële ploegen moeten dat goed in de gaten houden en misschien zelfs een deel van het sponsorgeld in de jeugdopleiding van de KNSB steken. De Noren hebben de jeugdopleiding verwaarloosd en krijgen nu de rekening gepresenteerd. door Renze Lolkema NAGANO - Met de grootste moeite heeft Prins Willem Alexander gisterochtend een half uurtje op het olympische ijs van Nagano gestaan. Het toekomstige IOC-lid mocht in eerste instantie de baan niet op omdat hij daarvoor geen accreditatie be zit. Een. poging van Ard Schenk, de Neder- landse chef de mission in Japan, mislukte. Uiteindelijk haalde de Fries Jan Chart si- usvoorzitter vande technisch commissie van het Internationaal Olympisch Comi té, de directie van de M-Wave over de prins te laten schaatsen met een deel van de Nederlandse deelnemers aan de acht tiende Winterspelen. Willem Alexander, gehuld in een zwarte trainingsbroek en een groene sweater van de Northwestern University, schaatste in 1986 de Elfstedentocht en was na de Olympische Spelen van '88 al eens te gast op het ijsgala in een bruisend Thialf. De Prins wist zich in Nagano omringd door de trainers Henk Gemser en Wopke de Ve- gt. Bovendien schaatste Schenk in zijn kielzog mee. De Prins van Oranje, die zijn rondjes in de M-Wave op klapschaatsen reed en om 11.00 uur Japanse tij d de baan weer verliet, had niet veel haast. Hij nam uitgebreid de tij d om van gedach ten te wisselen met de schaatsbelg Bart Veldkamp en de Nederlanders Gianni Romme, Ids Postma, Bob de Jong en Rint je Ritsma. Een dag eerder had hij Romme diens tweede gouden plak omgehangen. De plak die de troonopvolger bij die gele genheid zelf om zijn nek had hangen refe reerde aan zijn IOC-lidmaatschap. GPD Nederland verklaart Winterspelen heilig Gianni Romme had Prins Willem Alexander geeft tijdens een trainingsritje met de Nederlandse schaatsers de toon aan. foto Marcel Antonisse/ANP door Renze Lolkema NAGANO - Gianni Romme weet inmiddels wat het is om twee keer goud te winnen in Na gano. Gistermorgen, vlak na de training met Prince Willy, zoals hij de toekomstige koning van Nederland noemt, werd hij overvallen door honderden Ja panners. Meisjes, jongens, vrou wen en mannen, allen dromden samen rond de 25-jarige Bra bander, die tot in het Holland House werd achtervolgd door de bewoners van de olympische winterstad van 1998. Het is slechts een voorproefje van wat hem in Nederland te wachten staat. „Ik word nu al geleefd. Interviews, fotosessies - het gaat de hele dag door. Ter wijl ik dolgraag nog wat andere dingen wil doen. Ik heb nog niets van Nagano gezien behal ve dan het olympisch dorp en de M-Wave. En de weg hier naar toe." Wayne Gretzky Als het even kan wil Romme ook nog andere sporten aanschou wen. Nee, Wayne Gretzky de be roemdste olympiër in Nagano, heeft hij nog niet ontmoet. „Ik heb inmiddels wel naast een be roemde Amerikaanse ijshoc keyer gezeten. Maar ik zit niet zo in die sport. Die vent keek al zo verbaasd dat ik hem niet spe ciaal behandelde, begreep ik la ter van een Amerikaanse schaatser. Die ijshockeyer had dat trouwens prachtig gevon den. Eindelijk iemand die nor maal tegen hem deed." De tweede gouden medaille, analyseerde Romme gisteren, had niet veel met talent te ma ken. „Ik ben niet het superta lent. Ik heb bij voorbeeld nooit in Jong Oranje gezeten. Talent komt op jonge leeftijd boven drijven. Ik heb vooral geïnves teerd in kracht en mentaliteit. Mijn beste prestatie in de jeugd was ooit een derde plaats op het NK voor A-junioren. Ik won nooit wat, alleen de lange af standen. Ik ben een karakter winnaar, geen talent." Nog niet zo lang geleden, het was de winter van 1995, kreeg de gewestelijk rijder Gianni Romme de kans zich in de kern ploeg te schaatsen. In Davos stond een wereldbekerwed strijd op de kalender en omdat de Madenaar zich vanwege structureel goede tij den op de drie en vijf kilometer in de kij- Gianni Romme ker van de kernploeg had gere den, werd hem de kans zich ge gund zich in een internationaal veld te bewijzen. Maar over spannen zenuwen gooiden bijna roet in het eten. Voor aanvang kon hij niet eens zijn veters strikken. Een collega hielp hem een lus te leggen. „Toen heb ik het predikaat ge kregen dat ik een zenuwpees zou zijn. Maar man, iedereen riep tegen me 'dit is je enige kans om in de kernploeg te komen'. Daar word je toch ook nerveus] vain." Romme wilde zo graag.' Van die nervositeit heeft hij nog wel eens last, zo bleek voor de' wereldbekerwedstrijd in Inns bruck, eind januari. „Twijfel' hoort bij een topsporter. Ik was ziek geweest en wilde me op nieuw bewijzen. Vooral voor; mezelf, voor niemand anders.* Dat brengt stress met zich mee. Ontspannen Tot twee keer toe in Nagano bleek Romme stressbestendig.* „Ik was zo ontspannen voor die' vijf kilometer. Zo kende ik me zelf helemaal niet. Ik wist ook niet dat ik zo in elkaar stak: Maar je leert iedere dag weer,, vooral van jezelf." Over zijn voorganger Johann Olav Koss„Ik vind het raar dat ik plots op dezelfde lijn als Koss wordt gezet. Hij was de super-, kampioen, op gewone schaat sen. Ik vind die vergelijking dus niet terecht. Zijn prestaties wa ren ook groter, hij won immers ook nog de 1500 meter. En wat betreft zijn techniek, daar kan ik me niet aan spiegelen. Ik sta nog altijd niet in zijn schaduw." GPD door Renze Lolkema NAGANO - Toen Johann Olav Koss in de zomer van 1994 be sloot zich nooit meer op schaat sen voort te bewegen, slaakte Nederland een zucht van ver lichting. De Noor had de Oran je-schaatsers een paar maanden eerder een optater van jewelste verkocht en het duurde heel lang eer de Nederlanders daar van hersteld waren. Het ant woord vond Oranje in speciali satie, pas twee jaar later. In 1996, tijdens het eerste mon diale afstandentoernooi in Ha- mar, sloegen de eerste Holland se experts toe. Jeroen Straathof bleek plots 's werelds snelste op de 1500 meteren Gianni Romme op de 10.000 meter. Maar dat WK betekende nog niet het definitieve einde van het allround-tijd perk op de in dividuele af standen. Ids Postma bij voorbeeld werd in Noor wegen toen wereldkampi oen op de 5 ki lometer. Toch groeide het besef dat er wat moest ver anderen. Koss is waarschijnlijk de laatste schaatser ter wereld die drie gouden medailles op uiteenlo pende disciplines als de 5 km, 1500 meter en 10 km won. Rits- ma, die in zijn hart in Nagano dezelfde doelen nastreefde, kwam er al snel achter dat dat in 19 9 8 te veel gevraagd is voor een allrounder. Op de 1000 meter na (Ids Postma) dolven alleen maar specialisten goud voor Neder land in Japan. Dat is vooral een hard gelag voor Rintje Ritsma, samen met Postma de enige all rounder in de M-Wave. Zweet Postma is meer getalenteerd dan Ritsma. Hij werkte zich ja renlang in het zweet om de we reld te verslaan. Postma had minder tijd nodig om hetzelfde niveau te bereiken. Ritsma be kwaamde zich vooral 'in het kweken van een voorbeeldige vechtlust. Die combinatie met zijn lief de voor het schaatsen le verde hem echter nooit goud op. Omdat er altijd talenten waren die op de Olympische Spelen echt wakker werden (Koss, Sondral) of omdat er specialis ten waren die de Winterspelen als heilig beschouwden. Nederland is zich net op tijd gaan specialiseren. Het aan trekken van Peter Mueller bracht het sprinten in Neder land eindelijk tot leven. Boven dien leerde Mueller de snelste Oranje schaatsers dat de Olym pische Spelen het hoogtepunt van welke sportloopbaan ook is. Die typisch Amerikaanse hou ding heeft de nuchtere Holland se ploeg inmiddels overgeno men. Jan Bos huilde tranen met tuiten toen hij het goud op de 1000 meter misliep, Erben Wen- nemars eerste vraag na zijn onfortuinlijke val op de 500 meter aan de arts was of zijn Spelen nu ge vaar liepen. De Nederland se mannen hebben de Olympische Spelen, geluk kig, heilig ver klaard. In de jaren vooraf gaand aan de Spelen in Lil- lehammer vonden Falko Zandstra en Rint je Ritsma allrounden veel leu ker. Omdat een vol Thialf nou eenmaal trok vanwege de gezel ligheid, Voor een specialist loopt de Friese schaatstempel nooit vol. Gianni Romme, de beste lange-afstandsrijder van het moment, verlangt niet voor niets naar het WK allround, vol gende maand in Heerenveen. Kan hij worden gadegeslagen door 12.000 uitzinnige fans. Lager pitje Voor het Nederlandse schaatsen op wereldniveau was het hoog nodig dat allrounden op een la ger pitje werd gezet. Ameri kaanse journalisten zien twee keer in de vier jaar schaatsen. De eerste keer tijdens de trials, de tweede tijdens de Spelen: die zijn alles, de rest geldt slechts als voorbereiding of afreageren. Dat besef kleurde de Olympi sche Spelen in Nagano Oranje. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 28