Huibregtsen: karaktermoord Een afscheid In de schandaalsfeer PZC Huibregtsen kon niet anders dan opstappen Max van Hees wijk slaat toe Timmer/Thomas in laatste binnenbocht sport donderdag 19 februari 1998 25 Graf is ambitieus na rentree Noorse dubbelslag op biathlon IOC wil verbod op marihuana Freestyle domein Amerikanen Samaranch botst met CBS Zweedse ijshockeyers onttroond winterspelen in cijfers spelen op tv Verslagen voorzitter naar de rechter NAGANO NOCNSF wil spoedig vergadering spelenderwijs Onderwereld van onze sportredactie HANNOVER - Steffi Graf heeft een succesvolle rentree gemaakt in het enkelspel. In de tweede ronde van het toer nooi in Hannover versloeg de voormalige nummer één van de wereld na een gedwongen pauze van 8,5 maand haar landgenote Andrea Glass in twee sets: 6-4 6-2. Graf onderging in juni een operatie aan de linkerknie. Zes keer in kondigde ze haar comeback aan, maar moest deze steeds weer uitstellen. Eerder deze week maakt ze aan de zijde van Barbara Ritt- ner een emotionele rentree op de baan in het dubbelspel. „Ik ben blij dat ik nu echt terug ben. Daar heb ik hard aan ge werkt", zei de 28-jarige Duit se, die zichtbaar moeite had de tranen te bedwingen. Graf wil zo snel mogelijk te rugkeren aan de wereldtop. „Als ik die ambities niet heb, heeft een rentree geen zin." In de kwarfinales moet de zeven voudige Wimbledon-kampi- oene het opnemen tegen de winnares van de partij tussen de Bulgaarse Magdalena Ma- leeva of de Belgische Sabine Appelmans. SID Steffi Graf had geen kind aan haar landgenote Andrea Glass. foto Christof Stache/AP NOZAWA ONSEN - Ole Einar Björndalen was woensdag de grote man in de Noorse dubbelslag op de 10 km sprint biath lon. Hij ging als een van de favorieten in Nozawa Onsen van start en bleek zo superieur dat hij meer dan een minuut voor sprong had op zijn zilveren landgenoot Frode Andresen. Björndalen hoefde geen enkele maal een strafrondje van 150 meter te skiën omdat hij perfect schoot. Andresen daarente gen miste twee keer. Sommige deelnemers voelden nog de ver moeidheid van de dag ervoor toen de wedstrijd moest worden afgeblazen wegens de heftige sneeuwval, die het zicht danig bemoeilijkte. Een enkeling was zelfs niet meer aan de start verschenen. De Rus Viktor Maigoerov kwam wel opdagen. De 20 km had hij een week eerder aan zich voorbij moeten laten gaan wegens een zware griepaanval. Achter de Fin Ville Raik- konen, die het brons veroverde, eindigde hij als vierde. RTR NAGANO - De medische commissie van het IOC wil op de ko mende Olympische Spelen marihuana verbieden. Volgens de Belgische voorzitter De Merode moet het middel op de lijst van verboden middelen komen. Uit een uitgelekt Canadees onderzoek blijkt dat snowboarder Rebagliati de laatste maanden wel degelijk marihuana heeft gerookt. De winnaar van olympisch goud ontkende dat vorige week na zijn positie ve controle. De Merode vindt dat „sociale drugs" verboden moeten worden, ook al zijn ze niet prestatiebevorderend. SID LIZUNA KOGEN - Het freestyle skiën was woensdag in Li- zuna Kogen het domein van de Amerikanen. In de aerials (springen) vertoonden Nikki Stone bij de vrouwen en Eric Bergoust de beste acrobatische kunsten. De 27-jarige oud wereldkampioene Stone kreeg voor de uitvoering van haar sprongen met een hoge moeilijkheidsgraad in de finale een to taal van 193 punten. Dat was ruim meer dan de 186,97 waar- mee de Chinese Xu Nannan het zilver veroverde.De Zwitserse Colette Brand (171,83) palmde het brons in. Bergoust (28) wervelde het beste van de schans door de lucht bij de mannen. Voor zijn beide sprongen kreeg hij van de juiy 255,64 punten. Hij bleef zijn Franse concurrent Sébastien Foucras, die 248,79 punten kreeg, voor. De Wit-Rus Dmitri Dasjsjinski kreeg met 240,79 punten het brons. AFP/SID NAGANO - In Nagano is het tot een serieuze botsing gekomen tussen Juan Antonio Samaranch en tv-zender CBS. Oorzaak was een interview over het politieke verleden van de voorzit ter van het Internationaal Olympisch Comité. Samaranch stond Bob Simon van het Amerikaanse station een interview toe. De zender betaalde 750 miljoen gulden voor de uitzend rechten van de Olympische Winterspelen in Nagano. De jour nalist stelde expliciete wagen over Samaranch' activiteiten onder het regime van de Spaanse dictator Franco, „Dit stelde mij teleur", aldus Samaranch. „Ik had het gevoel in een hin derlaag te zijn gelopen." De voorzitter van het IOC verlangde van Michael Jordan, de president-directeur van CBS, het in terview in deze vorm niet uit te zenden, Jordan weigerde. SID NAGANO - De Zweedse ijshockeyers zijn uitgeschakeld. De regerend olympisch kampioen verloor in de Aqua Wing van Nagano met 2-1 van Finland. Alle doelpunten vielen in de laatste periode. Met Finland bereikte ook Canada de laatste vier. De Canadezen versloegen Kazachstan met 4-1(2-12-0 0- 0). Eerder op de dag hadden Rusland en Tsjechië zich ge plaatst. In de halve finale stuit Finland op Rusland en Canada op Tsjechië. DPA Bjathlon Halve finales (vrijdag): Rusland - Finland, Mannen, 10 km: 1. Björndalen (Noo) j 27.16.2 (0 gemiste schoten), 2. Andresen Medaillespieqel (Noo) 28.17,8 (2), 3. Raikkonen (Fin) 28.21,7 (1), 4. Maigoerov (Rus) 28.36,0 Na50v; (0), 5. Nakums (Let) 28.36,9 (1), 6. Land Maluhins (Let) 28.37,4 (1), 7. Luck (Dui) Rusland 28.40.3 (18. Hanevold (Noo) 28.40,8 (2), Duitsland 9. Puurunen (Fin) 28.44,0 (0), 10. Carrara Noorwegen (Ita) 28.44,2 (2). Ver. Staten Canada Kunstrijden Nederland Japan Vrouwen, korte kür. 1. Kwan (VSt) 0,5 Oostenrijk punt, 2. Lipinski (VSt) 1,0, 3. Boetirskaja Finland (Rus) 1,5, 4. Lu Chen (Chn) 2,0, 5. Sloets- Frankrijk kaja (Rus) 2,5, 6. Bonaly (Fra) 3,0, 7. Lia- Zwitserland chenko (Oek) 3,5, 8. Gusmeroli (Fra) 4,0, Zuid-Korea 9. Malinina (Oez) 4,5,10. Sokolova (Rus) Italië 5,0. Bulgarije China Skiën Tsjechië 0 1 1 Zweden 0 1 1 Freestyle. Vrouwen, springen: 1. Stone Denemarken 0 1 0 (VSt) 193 punten, 2. Nannan Xu (Chn) Oekraine 0 1 0 186,97, 3. Brand (Zwi) 171,83, 4. Kozas- Wit-Rusland 0 0 2 jenko (Oek) 167,32, 5. Tsoeper (Oek) Belgie 0 0 1 166,12, 6. Lid (Noo) 160,18, 7. Dandan Kazachstan 0 0 1 Guo (Chn) 159,74, 8. Klioekova (Oek) NB. In de tweemansbob werden twee 153,15,9. Brenner (Can) 151,15, Joensjlk gouden uitgereikt en geen zilver. Op af- (Oek) 139,05. daling mannen twee zilver, geen brons. Mannen, springen: 1. Bergoust (VSt) 255,64 punten, 2. Foucras (Fra) 248,79,3. Dasjsjinski (WRu) 240,79,4. Valenta (Tsj) 232,25, 5. Swartley (VSt) 231,61, 6. Mik- hailov (Rus) 229,98, 7. Rijavec (Oos) 227,60, 8. Grisjin (WRu) 220,99, 9. DONDERDAG" (Snl2°6k930ek' 219'94' 10 F°ntSlne 00.00-24.00 EUKO: Live-reporta- Skilopen. Mannen, 4x10 km estafette: 1. samenvattingen en voorbe- Noorwegen (Sivertsen, Jevne, Dahlie, schouwingen vanuit Nagano. Alsgaard) 1.40.55,7, 2. Italië (Albarello, 01.20-09.00 Ned 2: Met vanaf 6.55 Valbusa, Maj, Fauner) 1.40.55,9, 3. Fin- een rechtstreeks verslag van de 1000 land (Kirvesniemi, Myllyla, Repo, Iso- meter schaatsen voor vrouwen. Ver- metsa) 1.42.15,5,4, Zweden 1.42.25,2,5. der skiën (slalom vrouwen), ski- n1,,42'39f X, t IZ"T|ana springen (90-meter schans Noordse 1.42.49,2,7. Japan 1.43.06,7,8. Duitsland r 1.43.16 18. Oostenrijk 1.43,16,5,10. Est- combinatie teams) en biathlon (4 x land 1.44.20,9. >5 estafette vrouwen) 12.00-14.30 Ned 2: Hoogtepunten IJshockey van afgelopen dag, reportages en beelden van shorttrack (500 meter Mannen, kwartfinales: Tsjechië - Ver- vrouwen en 5000 meter mannen), enigde Staten 4-1 (0-1 3-01-0). 16. Moda- 19.00-21.00 Ned 2: Samenvatting no 0-1 S M 1-.1. 29. Jaar 2-1, 36. „andetwaalfdedag. Ruzicka 3-1, 59. Dopita 4-1. Toeschou- vrmnar- wers: 10.400. Strafminuten Tsjechië: 6, Verenigde Staten: 8. 00.00-24.00 EURO: Live-reporta- Rusland - Wit-Rusland 4-1 (1-0 1-0 2-1). ges, samenvattingen en voorbe- 19. Kamenski 1-0,21Kovalenko 2-0, 42. schouwingen vanuit Nagano. Boere3-0,43. Morosov4-0,,44. Erkovitsj 00.55-10.30 Ned 2: Met vanaf 6.55 4-1. Toeschouwers: 4628. Strafminuten een rechtstreeks verslag van de 5000 Rusland: 14, Wit-Rusland: 12. meter schaatsen voor vrouwen. Ver- Canada - K.zaqhstan 4-1 (2-1 2-0 0-01- 2. der cross country (30 km vrouwenen Nieuwendyk 1-0, 3. Corson 2-0, 4. - Sjafranov 2-1, 36. Shahanan 3-1, 37. Nooidse combinatie (4 x5 km esta- Yzerman 4-1 Toeschouwers: 8861 fette) skien (reuzenslalom vrou- Strafminuten Canada: 16, Kazachstan: wen), bobsleeën en ijshockey (halve 16. finales), van onze sportredactie SSSigl .I4f1.VA Kotoega(WRu) - Chun (ZKo); 7erit: NAGANO - Marianne Timmer Kang(ZKo)-Luse(Let);8erit:Kos- en Annamane Thomas hebben tjoekevitsj (WRu) - Yang (Chn); 9e voor de olympische 1000 meter rit: Rodriguez (VSt) - Wijsman de laatste binnenbocht geloot. (Ned); 10e rit: Johnson-Blair (Can) - Zwolle (Ned); lie rit: Xue (Chn) - Timmer, winnares van de 1500 Cantin(Can); 12e rit: Höiseth (Noo) meter, schaatst in de negentien- 7,£^Psj'q3 'Ru^; 1P3e.Iit:. ,D e.a de en voorlaatste rit tegen de - ^r-Lorf (Dut); 14e n 0 rp. Okazaki Jap) - Polozkova (Rus); Duitse Franziska Schenk. Tho- 15e rlt, ghimazaki ,Ja mas rijdt in het zestiende paar Sundstrom (VSt); 16e rit; Thomas tegen de Shiho Kusunose. (Ned) - Kusunose (Jap); 17e rit: Le- De loting voor de 1000 nieter vrou- May-Doan (Can) - Garbrecht (Dui); wen: le rit; Ok-Hui Kim (NKo) - Sa- 18e rit: Sammiya (Jap) - Völker veljeva (Rus); 2e rit,: Wang (Chn) - (Dui); 19e rit: Timmer (Ned) - Zjoerova (Rus); 3e ril: Belozoeb Schenk (Dui); 20e rit: Auch (Can) - (Oek) - Egyed (Hon); 4e rit: Li (Chn) - Witty (VSt). door Leo van de Ruit NAGANO - Nooit één gulden gedecla reerd. Vele uren beschikbaar gesteld, nimmer honorarium ontvangen. Ken nis en invloed aangewend voor de sport, in de top en in de breedte. En dan woensdag, na acht jaar, afscheid in schandaalsfeer. Wouter Huibregtsen bezat een groot sporthart. Alleen, het was van ijs. Zijn ongeduld heeft hem doen sneuvelen. Zijn grootheid als sportbestuurder is hem wel nagedragen, maar die groot heid zat al in zijn hoofd op de dag dat hij het voorzitterschap van NOCNSF aanvaardde: 26 maart 1990. De be drijfskundig geleerde Wouter Hui bregtsen groeide niet op in het sportbe- stuur. Hij liet zich parachuteren aan de top en wilde nooit van wijken weten. Hogerop, naar het IOC, dat wilde hij nog wel. Huibregtsen oogstte in Nederland be wondering. Om zijn visie, grote lijnen, sportklimaatverbetering, bewerking van politiek en bedrijfsleven, zijn cri sisbeheersing. Ook om zijn kunst schandalen te bedekken. Tot hij er zelf één veroorzaakte. Tankcommandant Hij heeft de Nederlandse sportwereld veranderd, gekanteld, gebonden. Hui bregtsen heeft ook fouten gemaakt. Op de weg die hij als „tankcommandant" bereed, vielen slachtoffers: Rob von Bose, Govert Weinberg, Eva Hasling- haus, Wim de Heer, André Bolhuis. Eén stapte niet opzij en deed het pantser voertuig stoppen: Anton Geesink. Met het oudste IOC-lid kon hij niet samen werken en zij kwamen als vijanden te leven. Het creëren van een wapenstil stand kwam te laat om Huibregtsen in Nagano te laten opstomen naar het IOC. Opnieuw ontstond er crisis die van bo venaf, hoger dan Huibregtsen troonde, is opgelost. Samaranch haalde de toe komstige koning van Nederland naai de olympische kringen. Hierna bracht Huibregtsen zichzelf ten val met een ongehoorde reeks beledigingen aan het adres van de prins van Oranje en de hoogste politici met woorden als „ju das", „saboteur" en „lafaard". Wouter Huibregtsen was ineens een bekende Nederlander. Hij schreef geschiedenis pal voor hij uit de sportscène ver dwijnt. Het mag dan wel eigen schuld, dikke bult zijn, toch verdiende hij beter gezien zijn erelijst. Een algemeen be wustzijn van het belang van de sport heeft hij geïnitieerd. Hij trok aan het bedrijfsleven op een andere manier dan geldmelken. Hij stuurde ook de fusie van NOC en NSF naar een goed eind, waar kort voordien oud-minister Henk Vonhoff van zei: „Onmogelijke amalg- amatie." Hij achtte breedtesport een voorwaarde voor topsport. „Zonder het één geen ander." Onlangs nog be reikte hij een mijlpaal in politiek Den Haag; de vijf fractieleiders van de grote politieke partijen discussieerden over het belang van sport. Het sportbudget van de rijksoverheid werd op slag ver dubbeld. Nieuw begin Door het vertrek van Wouter Huibregt sen staat de Nederlandse sport voor een nieuw begin. Er is veel werk te doen. Saneringen in het professionele appa raat op Papendal, zo heeft een bedrijfs kundig .onderzoek door McKinsey en Bakkenist aangetoond. De sponsors maken pas op de plaats. Verschillende, tot voor kort florerende, olympische topsporten dolen rond op amateuristi sche basis. De politieke beloften dienen te worden nagekomen. Wie trekt die kar? ANP van onze sportredactie HILVERSUM - Onbeschrijflijk onrechtvaardig. Zo betitelde de aftredend voorzitter van NOCNSF Wouter Huibregtsen gisteren voor de NOS-televisie wat er hem de afgelopen weken is overkomen. „Eén journalist", zo benadrukte hij, „haalt zijn gram door onder pseudoniem Wouter Huibregtsen zijn ver haal te schrijven". Tot een rechtszaak zal het vrij wel zeker komen. Niet om een rectificatie af te dwingen. „Daar schiet ik, en zeker prins Willem-Alexander, niets mee op. De Volkskrant zal zeggen dat ze niets kan bewijzen, het publiek zal blijven geloven dat ik de prins wel degelijk Judas, lafaard en saboteur heb ge noemd. Ik wil het gooien op een onrechtmatige daad, met zeer ernstige schade. De opbrengst die die zaak eventueel oplevert, gaat naar de sport. Verslagen Wouter Huibregtsen, maakte eerder op de dag bekend, dat hij op 12 mei bij de algemene leden vergadering van NOCNSF offi cieel zal aftreden als voorzitter. Vice-voorzitter Jan Loorbach neemt in de tussenliggende pe riode de honneurs waar. Huibregtsen toonde zich versla gen, emotioneel en verbitterd. Hij vertelde dat de bewuste Volkskrant-j ournalist Hans van Wissen sinds 1992 een vriend en bewonderaar was en nu plotse ling karaktermoord pleegde. ,Ik kan me twee identieke voor beelden herinneren. Monica Se les en Jbhn Lennon werden bei den aangevallen door een fan. Ik zal u zeggen; ik had doïgraag een mes tussen mijn ribben ge had. Dan was ik er aanzienlijk beter aan toe geweest. Huibregtsen zei dat Van Wissen 19 9 8 „liegt dat-ie barst". Van Wissen betitelde hij als „rat, wegkrui- per". „Ik ben stupide geweest, om te geloven in een vriend schap met een journalist. Onbe schrijflijk onrechtvaardig. Acht jaar lang heb ik 12.000 uur be langeloos in de sport gestoken, En nu, niets kan ik bewijzen. Ik ben naïef geweest. Waarom Van Wissen me deze streek geleverd heeft? Dat kan alleen een psy chiater verklaren. Brief Wouter Huibregtsen schreef een vij f kantj es tellende brief aan de Nederlandse sportbonden, waarin hij zijn vertrek toelicht. Ook daarin legt hij de schuld bij Van Wissen. „Hij moet zich er bewust van zijn geweest dat het effect van zijn artikel bijzonder schadelijk voor mijn goede naam en reputatie zou zijn. Bo vendien had de journalist de tekst ter verificatie moeten voorleggen. Hij wist natuurlijk dat ik het integraal verworpen zou hebben. Het merendeel van de teksten over de prins van Oranje is er met de haren bijge sleept en absoluut niet door mij genoemd. De schendende kwa lificaties zijn niet door mij in discussie gebracht dan wel door niemand uitgesproken.ANP Wouter Huibregtsen: verslagen, emotioneel en verbitterd. Sportbonden roemen voorman I van onze sportredactie DEN HAAG - De Nederlandse sportwereld legt zich neer bij het vertrek van NOCNSF-voor- man Huibregtsen. Bij alle grote sportbonden wordt erop gewe zen dat Huibregtsen eigenlijk niet meer anders kon, na zijn omstreden uitspraken in de pers over de benoeming van kroon prins Willem Alexander tot IOC-lid. Zegslieden bij de bon- j den roemen allen de grote ver diensten die Huibregtsen voor de Nederlandse sport heeft ge had. Staatssecretaris Terpstra noemde het besluit van Hui bregtsen 'begrijpelijk' maar te gelijk pijnlijk voor hemzelf als de Nederlandse sport. Zij zei respect te hebben voor de stap van Huibregtsen die 'ken nelijk' onvermijdelijk was. De voorzitter van de Koninklij ke Nederlandse atletiek unie KNAU, Piet van der Molen, noemde het „een schande" dat journalisten hun werk kenne lijk zo uitvoeren dat goedwil- lenden daar de dupe van wor den. Hij roemde Huibregtsen als „een goede voorzitter". Zijn vertrek noemde Van der Molen, die verder niet over de zaak wil de praten, „ontzettend jam mer". Han van der Zeeuw, woordvoer der van de KNVB, denkt dat Huibregtsen een grote inschat tingsfout heeft gemaakt. „Hij heeft zich de impact van zijn uitspraken en houding niet ge realiseerd. Toen duidelijk werd wat de gevolgen daarvan waren kon hij weinig anders doen dan opstappen. Maar ik moet zeggen dat Huibregtsen het, buiten dit incident, goed heeft gedaan. i UTRECHT - NOCNSF wil door het aftreden van voorzitter Hui bregtsen zo spoedig mogelijk I een bestuursvergadering hou- I den om te praten over de toe komst van de sportkoepel. Daarvoor moeten echter wel eerst twee mensen teruggekeerd zijn uit Nagano: bestuurslid Riens Meijer en IOC-lid Anton Geesink.AlVP Met name in de richting van de politiek heeft hij veel goeds voor de sport gedaan. Maar dat neemt niet weg dat boven water moet komen wat hij daadwer kelijk heeft gezegd. Ondanks het feit dat hij nu opstapt." Peter Nieuwenhuis, directeur bij de Koninklijke Nederlandse Wielren Unie KNWU vind het moeilijk een oordeel te vellen. „Het is nu een welles-nietes ver haal tussen Huibregtsen en de verslaggever van de Volkskrant. Maar mocht hij het inderdaad gezegd hebben, dan is het dui delijk dat ook Huibregtsen zich had moeten realiseren dat dit de enige afloop kon zijn. Kijkend naar zijn verdiensten voor de sport zeg ik: jammer. Naar mijn idee is Huibregtsen er in de af gelopen jaren in geslaagd de sport maatschappelijk meer aanzien te geven, niet alleen de topsport maar ook de breedte sport. Hij heeft sport ook tot een 'serieus politiek issue weten te maken." Bij de Nederlandse volleybal- bond Nevobo betreurt directeur Peter van der Loo, de gang van zaken. „Hoewel dit natuurlijk één van de opties was, zijn de verdiensten van Huibregtsen voor de sport niet weg te cijfe ren. Hij is één van de mensen ge weest, die aan de bakermat van het NOCNSF-topsportbeleid heeft gestaan. En van dat beleid heeft de volleybalbond ook zijn vruchten geplukt. Maar een an dere politieke weg was er waar schijnlijk niet." Trieste dag „Het is een trieste dag voor de Nederlandse sport", meent Hans Beijer, voorzitter van de zwembond KNZB, zegt zeer verrast te zijn door het besluit van de NOCNSF-baas. Met de voorzitter verdwijnt in de ogen van Beijer een sterk boegbeeld. „Huibregtsen heeft onnoemlijk veel gedaan voor het NOCNSF en de sport in Nederland, zowel in de richting van de politiek als het bedrijfsleven. Het is spijtig dat de rit die Huibregtsen was begonnen, nu wordt onderbro ken. Hij was een 'deuropener', Ilc kan op dit moment de conse quenties van zijn vertrek voor de sport niet overzienHem ken nende zal hij de boel niet zo maar laten barsten. Zo zit hij niet in elkaar.GPD van onze sportredactie JAEN - Het kan niet op voor Theo de Rooy, leider van de Ra- bobankploeg. Zijn wielerfor- matie rijgt in de Spaanse aanloop naar de voorjaarsklas siekers de successen aaneen. Na Leon van Bon (Ronde van Mal- lorca) en Robbie McEwen (eer ste etappe Ronde van Andalu- sië) was het gisteren de beurt aan Max van Heeswijk. Die schreef met een sensationele eindsprint de vierde etappe op zijn naam. Die was met twintig kilometer ingekort door de he vige regenval van de laatste we ken. Maar ook een kleine 150 kilometer in de Ruta del Sol vergde veel van de renners. Ze ker voor de sprinters van pro fessie, als Tom Steels, Erik Za- bel en McEwen. Zijn bleven 25 kilometer voor de aankomst achter bij de beklimming van de Puerto de la Pandera. Eindschot Wel mee vooraan kwamen alle klassementsrijders, onder wie goede finishers als Laurent Ja- labert, Johan Museeuw, de tot Belg genaturaliseerde Molda- viër Andrej Tsjmil, de rappe Spanjaard Miguel Angel Mar tin, opnieuw de Amerikaan Lance Armstrong en Van Hees- wijk, De Nederlander riep her inneringen op aan de laatste Vuelta-etappe vorig jaar in Ma drid, Daar verbaasde hij metz'n enorme eindschot vriend en vij and. En zichzelf. Van Heeswijk herhaalde dat in Jaen. De Span jaard Gines probeerde een kilo meter voor de streep nog te ontsnappen. Dat mislukte. Krachtpatser Tsjmill kwam vroeg op kop. Van Heeswijk, op dat moment zevende in het wiel van Jalabert, leek volstrekt kansloos. Zijn sprong naar de zege was des te opmerkelijker en verrassender. Ook voor Tsj mil, die de armen al had geheven ten teken van victorie. John Talen boekte woensdag zijn tweede ritzege in de Ronde van Lloret de Mar. Door dat re sultaat nam Talen ook de eerste plaats in het algemeen klasse ment over van de Belg Jean Pierre Heynderickx. ANP door Gijs van Oosten T Tet Holland House in Naga- JLJ.no heeft de afgelopen we ken zijn waarde bewezen. Bijna iedere avond wordt er een schaatskampioen gehuldigd. Het Holland House dient ook als toevluchtsoord voor onwennige Nederlanders die zelfs in Japan liever naar de valszingende Gordon luisteren terwijl ze ge woon met mes en vork eten. Ach, dat is allemaal onschuldig. Wat bijna niemand weet is dat in hetHolla?id House strafbare fei ten worden gepleegd. Ér gebeu ren dingen die het daglicht niet kunnen verdragen. NOCNSF begeeft zich in de krochten van de Japanse onderwereld en doet alsof dat de geiooonste zaak is. Het Holland House trekt de meest louche figuren uit de Azi atische samenleving aan. Marjon K. uit S. ontvangt na mens NOCNSF en touroperator ATP deze onfrisse mannen in ons Holland House. Dikke sta pels papiergeld gaan over de ta fel naast mij terwijl ik met een collega nietsvermoedend aan de lunch zit. In de voorbije week zijn op straat talloze mensen aange houden die op de zwarte markt kaarten aanboden. Een deel van die zwarte markt heeft zich ver plaatst naar het veilige Holland House. Veilig, omdat op het stukje Hollands grondgebied geen politie rondhangt. NOCNSF en touroperator ATP kochten een jaar geleden de kaarten voor de Winterspelen in om relaties en supporters te be dienen. Het organisatiecomité in Nagano, de NOAC, bood vas te pakketten aan waardoor de Nederlandse inkoper werd ge dwongen ook de voor Nederland volstrekt oninteressante entree bewijzen voor biathlon en cur ling af te nemen. Die kaarten probeert Marjon K. uit S. op een of andere manier te slijten, ten minste tegen inkoopsprijs maar het liefst met een winstmarge. 'Om de gaten te dichten', zegt ze. Marjon K. uit S. moet het over schot aan toegangskaartjes wegbrengen. Want naast de kaartjes voor curling en biath lon, zit NOCNSF en ATP ook met een restant van het short track, de 5000 meter voor vrou wen en de sluitingsceremonie. NAOC neemt geen onverkochte kaartjes terug, zo sliin zijn ze op het hoofdkwartier nog wel. NOCNSF zegt gedwongen te worden om strafbare feiten te plegen. Vooruit. Maar moet dat nou echt op klaarlichte dag? In ons Holland House? In onze oase van geborgenheid?

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 25