Goese carnaval: gesticht én verenigd t Loopt as un jee rond de Stassemispit Voortzetten traditie Dj erken staat of valt bij inzet jeugd carnaval donderdag 19 februari 1998 21 Rijd nuchter of rijd niet Twee prinsen, twee Raden van Elf, twee motto's en twee verschillende vieringen van het carnaval. Dat is het resultaat van zowel een carnavalsstichting als een carnavalsvereniging in Goes. Naast Stichting Arti-Caruaval Goes, verzorgt ook carnavalsvereniging Flora sinds drie jaar verscheidene activiteiten rond de carnaval in het Hanzehat. Arti-Carnaval is in 1946 opgericht als een katholieke zangvereniging. Uit de feestavond die elk jaar rond carnaval gehouden werd, is de stichting geboren. Sindsdien verzorgen zij het carnaval in Goes met onder meer een optocht, een kroegentocht en natuurlijk de echte carnavalsfeesten. Het motto dit jaar is: 'D'r zit een steekje los'. Alex I Pnns Alex I mag deze keer aantreden. Hij voigt Prins Adrie op, die deze functie de afgelopen drie jaar heeft vervuld en nu Adjudant is. „De Adjudant heeft een regelende en verzorgende taak. Ik zie er op toe dat alles op rolletjes loopt, zodat de Prins zich aan zijn taak van het feesten kan wijden," zegt Adrie Ventevogel. Hij is trots op wat Arti bereikt heeft. „Arti heeft het carnaval in Goes gemaakt tot wat het nu is, met alle vormen en tradities. Eerst mocht er bijvoorbeeld geen optocht gehouden worden in Goes. Later hebben we het voor elkaar gekregen dat dat wel mocht. Ook het overhandigen van de sleutel door de burgemeester werd vroeger nier gedaan. Nu gaat dat allemaal wel. Dat is heel belangrijk voor Goes." Café Toch verliep het carnaval niet naar tevredenheid van een groepje Goesenaren. Zij vonden dat het carnaval in het café thuishoort. Toen daarover geen overeenstemming met Arti bereikt kon worden, richtten zij drie jaar geleden een eigen carnavalsvereniging op: Flora, naar het café op de Grote Markt. Dit jaar is het Prins Jos die de feestende meute voor mag gaan in het motto 'Op je klompen'. Voorzitter van de vereniging is Gerard Nagelkerke. „Wij hebben altijd gezegd dat je carnaval echt in het café moet vieren," aldus Nagelkerke. „Daar komt de rnassa, daar is iedereen te vinden tijdens het carnaval. In een dorpshuis of een zaal kun je ook vijf dagen gaan feesten, maar dat is volgens ons niet de bedoeling van het carnaval." Onafhankelijk Stichting Arti viert carnaval ook in de café's, maar wil er niet afhankelijk van zijn.-Ventevogel: „Wij zijn begonnen met de kroegentochten en dat doen we nog elk jaar. Het is dus niet zo dat we de carnaval uit de kroegen willen houden. Arti wil zijn onafhankelijkheid behouden en dat kan niet als je bij een café hoort. Wij willen het carnaval overal kunnen vieren." Ondanks de verschillende meningen over het carnaval, is er geen haat en nijd tussen Carnavalsoptocht in Goes. de twee carnavalsclubs. „We komen gewoon bij elkaar over de vloer. Bij het Prinsenbal in november is Arti ook aanwezig geweest," zegt Nagelkerke. „Bovendien willen we niet voor de voeten lopen van Arti .Eenoptocht organiseren is voor ons niet reëel, want daar heeft Arti al een jarenlange traditie in. We zijn zeker geen concurrenten van elkaar. Ventevogel is het daar mee eens. „Het is niet abnormaal dat er twee carnavalsverenigingen zijn in één stad. Een beetje ongebruikelijk, dat wel. Maar we trekken steeds meer naar elkaar toe. We hebben tenslotte hetzelfde doel en dat is het carnaval op een hoger peil te krijgen." Dat is nodig, want het aantal carnavalvierende mensen loopt terug, en niet alleen in Zeeland. „Er is een dalende trend wat carnaval betreft. Ook in N oord- Brabant en Limburg is dat te merken. Mensen hebben nu meer geld te besteden, en gaan bijvoorbeeld liever op wintersport. Maar in Zeeland is het carnaval toch altijd minder geweest dan in de rest van Zuid-Nederland. In Brabant en Limburg gaat elke katholieke stad of dorp helemaal plat. Dat zie je hier veel minder," aldus Ventevogel. Kinderen Zowel Arti als Flora vinden het daarom belangrijk dat kinderen vroeg met carnaval in aanraking komen. Nagelkerke: „Kinderen moet je motiveren zodat ze later ook carnaval gaan vieren. Vandaar dat ze een grote doelgroep vormen tijdens het carnaval. Zo houden we bijvoorbeeld een wedstrijd wie de meeste spekkies kan eten en natuurlijk krijgt het leukst geklede kind een prijs." Ook Arti vergeet de kinderen niet. „Jong geleerd is oud gedaan. Voor ons is het kindercarnaval echt een hoogtepunt. Dat is het leukste om te doen en het loopt, ook het best. Elk jaar neemt het aantal bezoekers van de kindermiddag toe, zegt foto Willem Mieras. Ventevogel. Na vijf dagen feest wordt de carnaval op dinsdagavond weer afgesloten. Arti geeft dan de sleutel van de stad weer terug aan de burgemeester. Ventevogel: „Het teruggeven van de sleutel betekent echt het einde van het carnaval. Dan zie je de vermoeide koppen, maar ook de voldoening. En officieel kan dan het vasten beginnen. Wendy van der Vliet Het Verkeersveiligheidsteam van Veilig Verkeer Nederland neemt zaterdag 21 februari deel aan de carnavalsoptocht in Aardenburg. De feestvierders in het 'Uülehat' worden onder het motto 'Rijd nuchter of rijd niet' gewezen op het belang van een een alcoholvrije verkeersdeelname. Tijdens de tocht rijdt een speciale verkeersvoorlichtingsbus mee en deelt het VVN-team langs de route en in de cafés in Aardenburg médailles uit in de plaatselijke carnavalskleuren geel en blauw. Iedereen die belooft niet met alcohol op achter het stuur te kruipen, krij gt een medaille met zijn of haar eigen foto. Ook geven de dames van WN kraskaarten weg. Voor de kinderen zij n er 'verkeersveilige'kleurplaten. De politie zet de preventieve actie van WN kracht bij door extra controles te houden. Polonaise onder aanvoering van de nar in 1997. foto Willem Mieras Het vellen van de roos op de Stassemispit (de 'stadse mesthoop'). Dat is één van de mooiste dingen van het carnaval in Oud-Vossemeer, zo zijn Frank 'Hommel, voorzitter van de plaatselijke carnavalsvereniging, en Jacky Vader, alias Prins Kedooze, het eens. Het carnavalslied dat nog één keer ten gehore wordt gebracht op het pleintje tussen de twee cafés waar het feest zich heeft afgespeeld, daar bestaat het ritueel met de roos onder meer uit. Zondag om 01.11 uur is dat. Alle mensen gaan dan op de knieën. „Prachtig", zegt Hommel. „Zelfs al regent het pijpenstelen. Dan knielen ze gewoon in de plassen", zegt Kedooze. „Je krijgt er gewoon tranen van in je ogen", aldus Hommel. Waarom er een roos wordt geveld? President Roosevelt had voorouders inhetThoolse dorp. Roosevelt - 'roos vellen'. Vandaar. Carnaval in Oud-Vossemeer. Sinds zes jaar is het elk j aar raak. Op de elfde van de elfde steevast een feest in één van de twee cafés, De Hoop en Hof van Holland. Vervolgens, twee weken voordat het carnaval officieel losbarst, is er een dweilbandfestival in één van de cafés. Naast de drie eigen lokale dweilbands - 'hartstikke veel voor zo'n kleine gemeenschap' - doet daar ook altijd een handvol bands uit Brabantse plaatsen aan mee. Verder is er op de vrijdag van het carnaval zelf altijd een drukbezocht gemaskerd bal in Hof van Holland, waarna op zaterdagmiddag het kinderfeest voigt in de Vossenkuil en op zaterdagavond het feest in de cafés weer voortdendert. Honderden dorpelingen zijn dan op de been. „Het gaat fantastisch met het carnaval hier", zegt Hommel. Uitzondering Het is een uitzondering in de gemeente Tholen, het carnaval te Oud-Vossemeer. In de overige kernen is van het zottenfeest niets te merken. Hoe dat komt? B. Voshol, werkzaam in etablissement De Druiventros in Sint-Philipsland: „Tja. Oud-Vossemeer is eigenlijk meer Brabant hè. En ons bin Zeeland." N. van Cleefeigenaar van café Smerdiek te Sint-Maartensdijk: „Het is hier wel eens geprobeerd hoor, maar carnaval komt hier gewoon niet van de grond. We zijn hier erg nuchter. En Oud- Vossemeerders zijn natuurlijk eigenlijk Brabo's. Maar wij zijn niet minder vrolijk of gezellig hoor. We hebben gewoon andere gezelligheid, Braderieën bijvoorbeeld." E. van Poortvliet van café De Hoop in Sint-Annaland: „Het hoort gewoon bij het katholieke geloof. En in Oud-Vossemeer zitten veel katholieken." Het geloof wordt ook door Oud- Vossemeerders genoemd als belangrijke reden voor het succes van het carnaval. De helft van het dorp zo'n beetje zou katholiek zijn. Maar er is meer. „Het komt gewoon omdat zaken hier goed worden georganiseerd en daarna ook worden uitgevoerd. De mensen zijn enthousiast. Dat is op andere dorpen wel eens anders", zegt Daan Vaders, eigenaar van café De Hoop - oftewel Daan Banaan in carnavalstijd - en vader van Prins Kedooze. Zes jaar geleden heeft Frank Hommel carnavalsvereniging De Vlooientrappers uit de grond gestampt. „Ik dacht: het moet toch kunnen, een eigen carnavalsfeest hier. Want er gingen toch altijd veel Oud- Vossemeerders naar elders om te carnavallen.Hommel weet het nog goed, hoe die eerste jaren vex-liepen. „Heel veel kinderziektes. Bijvoorbeeld dat Prins Carnaval op vx-ijdagavond pas om half twaalf aanwezig kon zijn. Óf dat we een kinderfeest hadden gepland in de Vossenkuil en dat op het laatst bleek dat er al een klassiek concert was geprogrammeerd. Eigenlijk waren dat voor ons de mooiste jaren, achteraf bezien. Echte pioniersjaren." Slechts zo'n tachtig man waren er tijdens het eerste carnavalsfeest, zes jaar terug, op de been. Inmiddels zijn dat er zo'n vijfhonderd. Hommel: „En daar zit ook heel veel jeugd bij. Die vinden het fantastisch." Het motto van het carnaval is ieder jaar anders. "tLoop as un jee', luidt dat motto ditjaar. In gewoon Nederlands: het gaat fantastisch. Marco van Barneveld Dè ledexi van de carnavalsvereniging van Graauw, De Djerken, zijn trots op hun tradities. Het kindercarnaval is er één van. Behalve een raad van elf en een prins kiest Graauw ook jaarlijks zijn jeugdprins en dat is dit keer Arne Pauwels. „Het carnaval heeft in Graauw een grote impact", legt secx'etaris P. van Troost van De Djerken uit. Het beste voorbeeld daarvan is volgens Van Troost het wagenbouwen. „Hoewel dit dorp niet zo groot is hebben we hier negen wagenbouwverexxigingen. De wagens van hier vallen niet voor niets regelmatig in de prijzen in Hulst en Kloostex-zande." Gekozen De jeugdprins van Graauw wordt door de schoolgaande jeugd van de basisschool Sint Jozeph uit de hoogste groepen gekozen. „De jeugd voirnt de basis vanhet succesvolle cax-naval hier en dat is ook blijvend", vertelt de enthousiaste secretaris. „Graauwse studenten hebben een eigen wagenbouwvereniging en ik constateer dat, wanneer ze trouwen en kinderen krijgen, ze de carnavalstraditie op hun beuxi doorgeven aan hun gezin." „We hebben dit jaar een goeie jeugdprins", beweert Van Troost, die zelf deel uit maakt van de raad van elf in Gra'auw. „In het verleden hebben we wel eens te maken gehad met een heel verlegen mannetje dat xxiks zei en totaal niet uit zij n woorden kwam maar normaal gesproken gaat het altijd goed. De kinderen weten heus wel wie ze kiezen." Bij de elfjarige Arme is inderdaad geen spoor van vexiegenheid te bespeuren. „De meester vx-oeg in de klas wie er zin had om jeugdpxins te worden van het carnaval. Dat wilde ik dan wel en er waren ook nog twee meisjes maar ik kreeg de meeste stemmen in de klas.De leerling uit groep acht bevestigd wat Van Troost al liet vallen. De meeste kinderen zijn inderdaad al op de één of andere manier betrokken bij het carnavalsgebeuren. „We zitten met dertien in de klas, maar ex- waren maar drie kandidaten omdat de anderen meedoen met de muziek, aan een wagen bouwen of iets in de stoet doen." Outfit In zijn hoedarxigheid van jeugdprins moet Arne op een aantal evenementen acte de présence geven. Afgelopen zaterdag was zijn eerste publieke optreden. Hij moest, in prinsen-outfit, samen met prins Gerardus de prijzen uitreiken op de Gx'aauwse playbackwedstx-ijd en het songfestival. Verder brengt fiijter ondersteuning van de raad van elf, een bezoek aan de Gx-aauwse school en bovendien opent prins Arne het limonadebal, het jeugdcax-naval. Hoogtepunt van zijn prinsdom wordt echter de optocht op zaterdag. Dan staat hij, ook weer met prins Gerardus en de raad van elf, op de prinsen wagen omzijn Graauwse onderdanen toe te wuiven. „Prins Gerardus houdt natuuxiijk een oogje in het zeil en helpt Arne wel wanneer dat nodig is", vult raad van elf lid Van Troost nog aan. „Ga zelf maar een voor een volle zaal staan; er zijn genoeg volwassenen die dat niet eens durven." Zenuwen lijkt de elfjarige echter niet te kermen.,Ik vind het erg leuk dat ik het ben geworden", vertelt Arne. „De Prins heeft me zatex-dag nog vertelt dat ik op het limonadebal een speech moet houden. Of hij dat als grapje bedoelde of dat het serieus was weet ik niet, maar mijn toespraak heb ik al in mijn hoofd, dus dat is geen probleem." Barend Pelgrim foto Charles Strijd Jeugdprins Arne Pauwels en prins Gerardus.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 21