Krabben laten met vastenavond in het diepst van hun ziel kijken Draaiboek 1998 Carnaval zit lang niet elke Brabander in het bloed carnaval donderdaq 19 februari 1998 sbw 20 Hoogtepunt van het jaar voor veel Bergenaren BERGEN OP ZOOM overhandiging door P. Vollaard. 14.30, vertrek optocht m.m.v. Con Affezzio- ne en diverse muziekgezelschappen. 16.1:5 uur, café 'sLandswelvaren, kinderbal. 16.30 prijsuitreiking en verloting; daarna groot carnavalsbal met de Blaaskapel de: Pikpot en Drive-in-show. LEWEDORP donderdag 19 februari: 20.30 uur, 't Kraaienist, Bouwersbal, in ont- vangstname bordjes voor de optocht. Zie kenbezoek door prins en hofdames in en rond 't Kraaienist. vrijdag 20 februari: 14.30 uur, 't Kraaienist, Kindercarnaval. 20.30 uur, intrede van prins en gevolg van de Kraaiepikkers, waarna bal met Jan Pul en de Pijpjes. zaterdag 21 februari: 13.15 uur, 't Kraaienist, stunt. 13.30 uur, sleuteloverhandiging. 13.45 uur, optreden Lovely Girlls. 14.00 uur, start optocht. 16.30 uur, prijsuitreiking onder leiding van Jan Pul. 21.00 uur, carnavalsbal onder leiding van Jan Pul. zondag 22 februari: 16.00 uur,'t Kraaienist, smartlappenfestival 1998. OOST-SOUBURG zondag 21 februari 13.30-17.00 uur, kindercarnaval voor ieder een tot 14 jaar in Danssportcentrum Good- Times. OUDVOSSEMEER vrijdag 20 februari: 10.00 uur. Prins Kedööze en gevolg bezoe ken De Pluus. 13.00 uur, Prins en gevolg bezoeken de ba sisscholen en zoeken naar een nieuw jeugd- narretje en jeugdprinsesje. 20.00 uur, Polderkoaitjebal bij Hof van Hol land. 22.49 uur; prijsuitreiking en vervolgens 'ontmaskering'. zaterdag 21 februari: 12.49 uur, overhandiging van de sleutel door de burgemeester. Bekendmaking van het jeugdprinsesje en jeugdnarretje van het jaar. 13.05, optocht. 14.00 - 17.00 uur, Vlooiencircus met in de pauze prijsuitreiking van de optocht. 21.00 uur, carnavalsbal. V 01.11 uur, bij de stasse mispit wordt de roos geveld. SAS VAN GENT zondag 22 februari: 14.30 uur: vertrek car navalsstoet, maandag 23 februari: aanvang dweilbandfestival in de Water geus. dinsdag 24 februari: 14.15 uur: start kinderoptocht. WISSENKERKE vrijdag 20 februari: 21.00 uur, HCR De Kroon wordt door raad van elf van carnavalsvereniging De Kroon- krukkers omgedoopt in de Zwijnestal. zaterdag 21 februari: 13.00 uur. De Kroon, De kleine carnavals vierders worden verwacht. 13.15 uur, opstellen van de optocht voor vertrek naar de Dorpsweg, alwaar de sleutel van het Zwijnegat aan Prins Abraham den Eerste zal worden overhandigd. 13.45 uur, De Kroon, het kindercarnaval met een Play-back show, de Clown Ome KO, kleurwedstrijd, de best verklede wedstrijd en de verkiezing van een nieuwe jeugd prins. 17.00 uur, sluiting. 21.00 uur, HCR de Kroon, het grote gezellige Carnavalsbal voor iedereen. HULST KLOOSTERZANDE zaterdag 21 februari: 15.30 uur, Station, aankomst van de trein met de Prins en zijn gevolg, zondag 22 februari: 14.30 uur. De Stoelemat, Dweilbandfesti- 20.00 uur, Grote Markt, Apotheose. maandag 23 februari:' 15.30 uur. Grote Markt, kindervastenavond; grootspektakel. dinsdag 24 februari: 13.30 uur, Grote Markt, vertrek optocht. 23.45 uur, Grote Markt, afsluiting. vrijdag 20 februari: Scholenbezoek: 10.00 uur, o.b.s De Twee master, 11.15 uur r.k.b.s. Bisschop Ernst, 13.00 uur, Bovenbouw o.b.s. De Tweemas ter; r.k.b.s. Holtkampschool; Zuid-West hoek. 14.00 uurgezamelijkin de Prins van Oranje, 's Avonds; Café De Bal in de Voorstad Bal- gebeuren' doors.c.h. 'De Sjokkers'. zaterdag 21 februari: In het Hanzehat van Prins LEX 1 en zijn ge volg vindt de ontvangst en overhandiging van de sleutel plaats door burgemeester Van der Zaag. Op de Beestenmarkt wordt de Pomp symbolisch geopend. Na afloop in de Prins van Oranje is prijsuitreiking van de in tochtdeelnemers, medewerking van de s.c.h. De Sjokkers, Eophonia en de Pink Pan thers. zondag 22 februari: 13.30 uur- 17.00 uur, De Prins van Oranje, Groot kindér/familiebal. 's avonds kroegentocht met Prins Lex 1 en zijn gevolg. maandag 23 februari: 20.00 - 01.30 uur, Prins van Oranje, Groot Arti Bal, met s.c.h. De Sjokkers en De Pink Panthers. dinsdag 24 februari: 's avonds afsluitende kroegentocht van Prins Lex 1 en zijn gevolg. 23.45 uur, rond De Pomp op de Beesten markt, afsluitingsplechtigheid in aanwezig heid van burgemeester Van der Zaag. Hij neemt de sleutel weer in ontvangst. 's-HEERENHOEK vrijdag 20 februari: 13.15 - 15.30 uur,de prins en zijn gevolg brengt een bezoek aan de basisschool. 18.40 uur, traditionele onthulling in de Bier- dulve van 'Jikke' van Paerehat. 18.45 uur, Café De Korenbeurs, limonade bal en Bonte Avond voor de jeugd van de basisschool. 20.00 uur, Café De Kroon, aanvang van een prijskaarting. 20.30 uur, De Geveltjes, groot OPWERM- BAL met cabaret, ouwoere, en huldiging. Officiële sleuteloverhandiging door wet houder P.J.Vollaard aan Prins Ton de Eer ste. zaterdag 21 februari: 10.00 uur, schminken bij Attent Fred de Jon ge met medewerking van de Welpen. 13.45, Bar Walk-lnn, carnavalsschieting, eerste schot door PrinsTon de Eerste. 14.00 uur, Kerkplein, opstellen van de kin deroptocht. 14.30 uur, vertrek van de kinderoptocht door Paerehat. 15.15 uur, De Jeugdhoeve, kinderbal, pre sentatie Jeugdprins en Jeugdnar. 16.45 uur. Bar'Walk-lnn' prijsuitreiking aan de schutters. 20.00 uur. De Jeugdhoeve, carnavalsbal met medewerking van een 'Drive-lnn Show'. 01.00 uur, Jeugdhoeve, sluiting, zondag 22 februari: 13.30 uur, Burg.van Horsighstraat, opstel len van de optocht. 14.00 uur, vertrek van de grote carnavalsop tocht 16.00 ugr, einde optocht, Prijsuitreiking aan de muziekkorpsen in 'De Jeugdhoeve' door KWADENDAMME Met een boerenkiel, een glasgordijntje, een rode zakdoek en een masker op een leutig potje achter de muziek aan dweilen. Na drie weekeinden opwarmen en het nieuwe liedje in het hoofd is Bergen op Zoom er klaar voor: vijf dagen op pad met de vastenavond in het Krabbegat. Op vrijdag 20 februari barst het carnaval in Bergen op Zoom los onder het motto 'Krabbegat 'Avestad'. Het liedje van dit jaar gaat dan ook over de ijdele droom om een wereldstad met een grote haven te worden. In de stad zijn levensgrote boeien neergezet en zelfs een deel van de oude haven staat voor de gelegenheid weer vol met water. Niets lijkt Bergen op Zoom te gek als het om vastenavond gaat. „Gelukkig dat de plannen voor een jachthaven er door zijn, anders was het maar een mager motto geweest", grinnikt Rens van Tilborg. Beroemd Van Tilborg is een beroemde Bergenaar op vastenavondgebied. Hij is van 1965 tot 1987, twee keer elf jaar, Steketee geweest. Steketee kwam van het eiland Tholen en was rond 1900 de beruchtste veldwachter van Bergen op Zoom. Samen met Prins Carnaval, de Nar en de Grootste Boer is Steketee een van de belangrijkste figuren tijdens het carnaval in Bergen op Zoom. Als 'vastenavondphessie'loopt hij tijdens de in- en optocht voorop en maakt met zijn sabel de weg vrij. Vooral de kinderen zijn dol op deze domme agent met zijn dikke rode neus. De nar in zijn kleurige pak hekelt waar hij kan en haalt voortdurend gekke capriolen uit. De grootste boer is zijn norse tegenhanger en dwingt met zijn scherpe politieke teksten respect af. Tenslotte is er de prins die de stad overstrooit met veel leut. „Deze figuren zijn erg geliefd. Dat komt omdat ze aanspreekbaar zijn aangezien de prins en zijn gevolg altijd tussen het publiek rondhossen", zegt Van Tilborg. Vastenavond is voor veel Bergenaren het hoogtepunt van het jaar. De grootste uitspattingen zijn de drie weekeinden voor en de carnavalsdagen zelf. Dan staat de hele binnenstad vol met verklede mensen en klinkt uit ieder café dweilbandmuziek. Bergen op Zoom staat bekend om het straatcarnaval. Dweilbandjes lopen, gevolgd door een sliert dansende en zingende mensen door de straten en er worden allerlei acts opgevoerd. Overal staan eettentjes en na sluitingstijd gaan mensen met elkaar mee naar huis om daar koffie te drinken en nog wat te eten voordat ze gaan slapen. Zo'n veertig wagenbouwverenigingen zijn echter bijna het hele jaar met carnaval bezig. Na het bedenken en maken van een ontwerp wordt er maanden besteed aan het bouwen van de immense wagens die vaak ook bewegende onderdelen hebben. Tijdens de optocht op dinsdagmiddag van de vastenavond rij den de kunstige gevaarten de vaste route door de stad. „De wagenbouwers zijn, naast de kroegen, de enigen die commercieel bezig zijn met het carnaval in Bergen op Zoom." Van Tilborg vertelt dat de mooiste wagens vaak voor een groot bedrag aan het buitenland worden verkocht. De rest van het carnaval wordt door de burgers zelf en de bedrijven in Bergen op Zoom bekostigd. De commissies Protocol, die onder andere het motto bedenkt en uitwerkt, Financiën, Techniek en Optocht van de Stichting Vastenavond zorgen dat er ieder j aar weer een voor de Bergenaren onvergetelijke vastenavond plaatsvindt. Belangstelling Maar waar het volgens Van Tilborg werkelijk om draait tijdens het carnaval in Bergen op Zoom is de warme belangstelling voor de medemens. „Vastenavond is niet alleen bier drinken en gek doen. Het gaat veel verder dan dat. Tijdens het carnaval praat iedereen met iedereen. Je toont wat meer belangstelling voor iemand dan normaal. Je neemt even de tijd. Vaak komen er dan hele verhalen naar boven. Leutige maar vaak ook verdrietige verhalen." Allemansvriend Van Tilborg begrijpt best dat de tegenstanders van carnaval het hypocriet vinden dat je op die paar dagen in het jaar een allemansvriend bent. „Maar je kunt niet alle dagen van het jaar die openheid hebben en tot iedereen toenadering zoeken. Dat is nu eenmaal de harde waarheid." De Bergenaar vindt het belangrijk dat er in de vastenavondtij d het gevoel van saamhorigheid naar boven komt. „Je kunt dan ook echt jezelf zijn, alles even van je afschudden. Een Bergenaar draagt geen masker om zich te verbergen. De anonimiteit maakt ieder juist gelijk." Het Rens van Tilborg bij een van de boeien die speciaal voor het motto 'Krabbegat 'avestad' in de stad zijn gezet. Als hij zijn duim aan zijn neus heeft, betekent dat dat hij de vastenavondkreet uitdrukt, namelijk 'Agge mar leut et'. foto Willem Mieras gazen masker is net als het dragen van een glasgordijn en oude bullen een Bergse traditie. Bergen op Zoom was vroeger een arme industriestad. Oude kleren werden nooit weggegooid maar op zolder bewaard om met de vastenavond te dragen. De glasgordijnen werden van de ramen gehaald en dienden als vermomming. Later kwamen volgens Van Tilborg de goedkope gazen maskers in trek die na geruime tijd naar je gezicht gaan staan en dan ook heel persoonlijk worden. Aan bijna alles omtrent de Bergse vastenavond zit wel een verhaal vast. Traditie en nostalgie voeren dan ook de boventoon. Sommige oude Bergenaren hechten veel waarde aan die nostalgie. Van Tilborg werd als Steketee wel - eens aan een sterfbed geroepen.; „Dan zien ze de spiegel van de vastenavond en denken terug aan die leutige maar ook verdrietige tijden die ze beleefd hebben en die dan tijdens het carnaval tot uiting kwamen. Van Tilborg ziet zichzelf beslist niet als heilige van het van oorsprong katholieke feest. Hij toont gewoon graag belangstelling voor mensen. Nog steeds gaat hij bij bejaarden en in ziekenhuizen op bezoek om de liedjes te zingen en leut te brengen. Bergen op Zoom wordt vaakt chauvinistisch genoemd. Dat is volgens Van Tilborg ook zo. „We willen graag' behouden wat we hebben." Hij betreurt het dat de traditie sowieso al verdwijnt doordat veel jongeren vastenavond alleen zien als drinken en gezellig uitgaan. Buitenstaanders zijn alleen welkom als ze zichzelf aanpassen en geen misbruik maken van de gastvrijheid tijdens het carnaval. „Maar de Bergenaren zijn geenszins vijandig. Integendeel, tijdens de watersnood veranderden wij onze kreet 'Agge mar leut et' in 'Agge mar goed doet' en hebben onze dierbare vastenavond vanzelfsprekend overgeslagen om de Zeeuwen te helpen." MooikedeMoor WAWAA VVS 's-Heerenhoek foto Dirk-Jan Gjeltema Brabanders zijn samen met de Limburgers de carnavalsvierders bij uitstek. Al eeuwenlang vieren de zuiderlingen het volksfeest en het zit ze dan ook in het bloed. Het is een wat overdreven beeld; een vooroordeel. Lang niet alle Brabanders houden van carnaval. Zeeuwse hotels doen goede zaken door de carnavalhatende Brabanders speciale anticarnavalarrangementen aan te bieden. Olaf Davidse is eigenaar van Badhotel Renesse. Hij zegt voor de Brabantse vluchtelingen speciaal een 'ontcarnavallen'- arrangement te hebben. Volgens Davidse is het een succes. „Mensen komen hier in het hotel en vragen eerst of er in Renesse ook carnaval wordt gevierd, als ze dan horen dat er weinig aan gedaan wordt zeggen ze: 'okay, boek dan maar een kamer'. We merken het écht dat er Brabanders zijn die speciaal vanwege carnaval de provincie ontvluchten." Ook Ai-naud Clyncke, medewerker van Badhotel De Wielingen in Cadzand Bad heeft zijn ervaringen met Brabanders die minder gecharmeerd zijn van de carnavalstraditie. „We merken er vrij veel van dat mensen de rust opzoeken en specifiek vanwege carnaval naar ons hotel komen. We krijgen ook wel eens telefoontjes van mensen die willen weten of er hier aan carnaval wordt gedaan. Brabanders die niet van carnaval houden, het lij kt een tegenstelling. Het idee dat Brabanders het camavalsvirus in het bloed hebben zitten na een eeuwenlange traditie is een misvatting. Het Brabantse carnaval is helemaal geen oud volksfeest. Er zijn weliswaar paralellen met Middeleeuwse gebruiken maar carnaval in zijn hedendaagse vorm is zeker geen resultaat van eeuwenoude gebruiken. Herman Pleij is hoogleraar Historische Nederlandse Letterkunde aan de Universiteit Van Amsterdam. Hij heeft in oude geschriften onder andere de Nederlandse carnavalscultuur bestudeerd. Pleij noemt het huidige carnaval een 'imitatiefeest'. „Mgnsen willen geloven dat het carnavalvieren al eeuwen van vader op zoon wordt doorgegeven maar dat is gewoon niet waar. Carnaval werd na de zestiende eeuw een soort kinderfeestje, net als Sinterklaas nu", meent de hoogleraar. In de daarop volgende eeuwen werd het feest vanwege het toenemende beledigende en platvloerse karakter steeds meer door de katholieke kerk in de ban gedaan tot er begin deze eeuw- weinig meer van de traditie over was. In sommige streken leefde carnaval nog wel een beetje maar in plaatsen als Eindhoven en Tilburg was het gebruik zo goed als uitgeroeid. De nu als losbandige Bourgondiërs bekende Brabanders waren begin deze eeuw eerder puriteins en braaf. Pas midden jaren zestig werd het feest opnieuw leven ingeblazen, In Tilburg vieren de meesten carnavalsverenigingen dit jaar hun 33-jarig bestaan. De stad en de dorpen in de omgevingbesloten min of meer van het ene jaar op de andere jaar dat er carnaval gevierd zou worden. Van een historisch diepgeworteld caimavalsgevoel is in grote gebieden in Brabant dan ook helemaal geen sprake. In Eindhoven is het nieuwe carnaval een beetje ouder. Rond het begin van deTweede Wereldoorlog kwam het gebruik weer op mede door de Limburgse Vereniging in de stad op gang. Deze vereniging vierde haar Vastelaovend tot dan toe in besloten kring. Het straatcarnaval; het verkleed rondlopen, is ook in Eindhoven amper veertig jaar oud. Jan van Gorp is secretaris van de 35-jaar oude Federatie Eindhovense Carnavalsverenigingen. Hij weet dat toen de allereerste carnavalsprins midden jaren zestig in cle stad arriveerde de Eindhovenaren wat vreemd reageerden. „Eindhoven is een stad met tweehonderdduizend inwoners. Ik schat dat er nu maar zo'n drieduizend mensen echt carnaval vieren", denkt Van Gorp. Carnavalskenner Herman Pleij „het moderne carnaval is vooral zuipen, vreten en achter de meiden aan. Niet meer." Er wordt volgens Pleij alleen de indruk gewekt dat het een oud gebruik is. Ook de functie van het feest is nu anders dan eeuwen geleden. Was het carnaval in de Middeleeuwen dé gelegenheid om even onder het juk van de kerk en de overheid uit te komen door overal de spot mee te drijven, nu is dat niet meer van toepassing. „We kunnen nu veel gemakkelijker onze energie kwijt in discotheken of waar dan ook", stelt Pleij. „We worden ook niet meer door een streng gezag onder de knoet gehouden, carnaval is niet meer de uitlaatklep die het was." Guido van der Heijden Prins Ton de Eerste. Hierna prijsuitreiking aan de deelnemers van de grote optocht in de Bierdulve. Carnavalsbal in alle gelegen heden van Paerehat. 23.11 uur, afsluiting, met de traditionele koenkelpotverdingenissing in de Bierdulve of op de dijk. Ceremonieel afscheid van de Prins, Jeugdprinses, Jeugdnar, Raad van Elf, Hofdames, Veldwachters en Nar. zondag 22 februari: 12.30 uur: Prinsenre ceptie in het stadhuis. 14.15 uur: start recla mestoet. 14.30 uur: vertrek van de optocht. 16.00 uur: de stoet komt aan op de Grote Markt. 17.00 uur: limonadebal voor de kin deren van buurtvereniging Den Dullaert. 20.00 uur: prijsuitreiking voor indivïduelen en groepen in café De Ster. 21.00 uur: prijs uitreiking voor de wagens op de Grote Markt op het bordes, bij slecht weer in de centrale hal van het stadhuis. 21.30 uur: kroegentocht. 24.00 uur: de vlag wordt ge streken. maandag 23 februari: 11.00 uur: minikroe- gentocht. 13.15-13.45 uur: inschrijven kin deroptocht in café De Ster. 14.00 uur: start kinderoptocht op de Vismarkt. 15.00 uur: op de Vismarkt start de Vossenjacht. 16.00 uur: limonadebal in het café De Bruine Pater, verkiezing jeugdprins en jeugdprinses voor 1999. 20.00 uur: kroegentocht. 22.00 uur: muzikale happening van alle dweilbandjes op de Vismarkt. 24.00 uur: de vlag wordt ge streken. dinsdag 24 februari: 14.00 uur: ballonnen oplaten door alle kleine voskes en vossinne- kes op de Grote Marlet. 14.30 uur: Boeren bruiloft opstellen in de Overdamstraat. 19.00 uur: lampionnenoptocht start vanaf de Grote Markt, afsluiten met vuurwerk. 20.00 uur: kroegentocht. 23.55 uur: onder het alziend oog van de grootste boer van Hulst de stadstorengeeft de Prins desleu- tel van de stad terug aan de burgemeester; vlag wordt gestreken, het vuurwerk knalt, de lichten gaan uit zaterdag 21 februari: 15.00 uur: vertrek kin deroptocht, dinsdag 24 februari: 14.00 uur: vertrek carnavalsoptocht vrijdag 20 februari: 14.00 uur, schoolbezoek door de Pikpotters. 19.30 uur, Café 'sLandswelvaren, Halve Natte Avond met Drive-in-show. 20.00 uur, Café 'sLandswelvaren, gekostu meerd biljarten, zaterdag 21 februari: 10.00 uur, Café 's Landswelvaren, Jager meister happen, 14.00 uur, Café 's Landswelvaren, opstellen van de Grote Carnavalsoptocht en sleutel

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 20