Chinees wil meer dan ideologie PZC Kenianen vrezen hun politie PZC Centrale overheid krijgt meer greep op aansturen politie Koopkr ach tplaatj e kan in de prullenbak feiten en meningen Onderhuidse spanningen voelbaar jaar na dood van Deng Half miljoen mensen volgt Montignac donderdag 19 februari 1948 donderdag 19 februari 1998 door Jan van der Made We staan op de schouders van een reus. Die schou ders houden de hoop van een volk overeind. En wij dragen de vlag met daarop de leus: 'De the orie van Deng Xiaoping!' Zo werden gisteren de lezers van de Renmin Ribao (Volksdag blad) er aan herinnerd dat een jaar na de dood van Deng Xiao ping diens officiële beleidslijn van 'Hervormingen en Open Deur' niet is veranderd. Op een grote zwartwitfoto is de 'zoon Vijfhonderdduizend Neder landers hebben hun eetge woonten afgestemd op de me thode van de Franse voedings deskundige Michel Montignac. De aanhangers van Montignac komen meer dan gemiddeld voor in huishoudens in het zui den van het land, en bij huis vrouwen tussen de 40 en 49 jaar. Dat blijkt uit een representatie ve steekproef van het markton derzoekbureau GfK onder 4.400 huishoudens. In 5 procent van de ondervraagde huishoudens bleken een of meer leden van het gezin te 'montignaccen'. Volgens de filosofie van Montig nac - ik ben slank, want ik eet - zijn bepaalde voedingsproduc ten taboe en andere aan te beve len. Zo verbiedt Montignac aardappels en suikers. Groen ten en graanproducten- zijn daarentegen zeer wenselijk. Uit het onderzoek blijkt dat Montignac-huishoudens 20 procent meer groenten eten dan andere huishoudens. Van aard appels en brood eten ze 14 pro cent minder. Ook kopen ze 37 procent meer graanproducten en veel minder suiker. De gevolgen van de verschui vingen zijn aanzienlijk. Het vakblad voor levensmiddelen detaillisten Distrifood schat dat op jaarbasis voor ongeveer 20 miljoen gulden meer verse groenten wordt verkocht. De aardappelbranche loopt door de rage miljoenen mis. ANP van het Chinese volk' zelf afge beeld, weggezonken in enorm fauteuil. Alles wat Peking het jaar na Deng's dood als succesvol be schouwde (de overdracht van Plong Kong, het vijftiende con gres van de Communistische partijhet indammen van de Ge le Rivier en van de Yangzi en het bezoek van president Jiang Ze- min aan de Verenigde Staten) wordt in de krant toegeschreven aan het 'correcte uitvoeren van de theorie van Deng Xiaoping'. En als iedereen zich er ma ar- aan houdt, kunnen Deng's ideeën, zo luidt de boodschap, 'voor nieu we levenskracht van eenmiljard mensen zorgen'. Erg optimistisch allemaal, en op het eerste gezicht is er inder daad niet veel veranderd in Chi na sinds Deng's dood. Maar dat was niet voorspeld. Na Deng's dood zou het behoorlijk gaan spoken, zo luidden de meeste prognoses voor het post-Deng tijdperk. Het Hongkongse poli tieke roddelblad Cheng Ming liep vaak voorop met voorspel lingen van burgeroorlog en in- ter-provinciale vijandelijkhe den. De BBC televisie schetste een toekomstbeeld waarin Chi na in drie delen uiteen was ge vallen die door krijgsheren ge regeerd werden. Niet stabiel Zelfs de Chinese Academie van Sociale Wetenschappen in Pe king stelde in een intern rapport in 1993 dat China op het punt stond uit elkaar te barsten. De prestigieuze Engelse China Quarterly zat het dichtste bij de waarheid: in maart 1996 gokte het (3 tegen 1) dat de huidige staatspresident Jiang Zemin en premier Li Peng het China na de dood van Deng zo goed en zo kwaad onder de duim zouden houden. Over het Tiananmen bloedbad van 1989 zou niet meer worden gesproken. Soci aal-economische problemen zouden gestaag doorgroeien zonder dat het direct tot bloed vergieten komt. Jürgen Kremb, correspondent in China voor het Duitse week blad Der Spiegel en auteur van een biografie over China's be kendste dissident Wei Jings heng is het daar maar ten dele mee eens. „We zien dat China een jaar na de dood van Deng van onze redactie binnenland Met de nieuwe politiewet die gisteren naar de Tweede Kamer werd ge stuurd, probeert de centrale overheid meer mogelijkhe den te krijgen de politie aan te sturen. De functie van korpsbeheerder van de re gionale politie wordt ge schrapt. Alle burgemeesters in een regio samen krijgen het bestuurlijke gezag over de politie. Het dagelijkse be heer van de politie komt in handen van de korpschef. Het kabinet voelt er voorlo pig weinig voor het huidige politiebestel geheel op de schop te nemen. Een ingrij pende reorganisatie kort na de vorige gaat ten koste van de veiligheid van de burgers en de bestrijding van de cri minaliteit, vreest het kabi net. Daarom kiezen de bewindslieden voor aanpas singen die volgens hen bin nen het huidige bestel zijn door te voeren. In de plannen van het kabi net moeten de korpsbeheer der (de burgemeester van de grootste gemeente in een re gio), korpschef en hoofdoffi cier van justitie hun 'macht' afstaan aan het regionale college van burgemeesters. De huidige, zogenoemde re gionale beheersdriehoeken, die wordt gevormd door deze drie functionarissen, ver dwijnen De korpschef wordt als 'directeur' belast met het dagelijks beheer en functio neert 'nadrukkelijk' onder de verantwoordelijkheid en het gezag van het regionale col lege. De huidige korpsbeheerders treden net als nu wel op als voorzitter van deze colleges. Hij maakt bovendien samen met de hoofdofficier van jus titie in de regio deel uit van het dagelijkse bestuur van het college. De voorgestelde maatregelen zijn gebaseerd op twee uni versitaire onderzoeken naar werking van de Politiewet i 993waarbij de gemeente lijke korpsen en de rijkspoli tie opgingen in 25 regionale korpsen en één landelijke po litiedienst. Uit de onderzoeken blijkt dat de huidige verhouding tus sen bestuur, justitie enpolitie te ingewikkeld! is en te veel afhangt van goede persoon lijke verhoudingen. Dat kwam ook aan het licht in de affaires rond de inmiddels ontslagen Rotterdamse korpschef Brinkman en rond de hoofdrolspelers in de Oos- terparkrellen in Groningen. De onderzoekers conclude ren overigens dat de bestuur lijke gang van zaken in de meeste regio's goed verloopt. Uit het onderzoek blijkt ver der dat de democratische controle op de regionale poli tie vooral beperkt is als het gaat om het beheer. Er zijn wel mogelijkheden, maar ge meenteraden laten die veelal liggen. Wat het gezag betreft, waarbij het vooral gaat om lokale kwesties van openba re orde, kunnen gemeentera den hun burgemeester voluit ter verantwoording roepen. Uit de verf De bewindslieden stellen verder maatregelen voor om 'Den Haag' meer greep te la ten krijgen op de politie. Regionale beleidsplannen moeten bijvoorbeeld aan de politieministers worden voorgelegd om na te gaan of landelijke prioriteiten op het gebied van veiligheid vol doende uit de verf komen. De ministers zoeken nog naar andere mogelijkheden om hun politieke verant woordelijkheid voor de handhaving van de openbare orde en veiligheid, de rechts handhaving, de criminali- tei tsbestrij ding en het beheer beter waar te kunnen maken. De Nijmeegse burgemeester D'Hondt, voorzitter van het beraad van korpsbeheerders, is kritisch over het 'opgaan' van de korpsbeheerder in het regionale college. De afstand tussen het dagelijkse politie werk en de controle daarop kan daardoor volgens hem te groot worden, met alle risi co's van dien. Hij kan zich wel vinden in de versterking van-de positie van de korps chef. D'Hondt zegt in een eerste reactie te betreuren dat beide ministers hun eigen functioneren buiten het on derzoek hebben gehouden, ondanks hun toezeggingen hierover aan de Tweede Ka mer. ANP Een jonge Chinese militair bekijkt in Peking de tentoonstelling van 112 privé-fóto's van Deng die door zijn oudste dochter Deng Lin zijn gemaakt. Veel van de opnamen zijn nog nooit voor mensen buiten de familie Deng te zien geweest. verre van stabiel is. Staatsbe drijven zijn er vreselijk aan toe en dit jaar gaan we een hoop ontslagen zien. Afgelopen jaar waren er alleen in Sichuan (Chi na's grootste provincie) twintig miljoen mensen die naar het zuiden trokken op zoek naar werk. Als je dat op Europa zou projecteren zou er sprake zijn van een complete chaos. Ik denk dat China een hoop problemen tegemoet gaat." Volgens Kremb komt dat omdat China op dit moment 'geen krachtige leider heeft', en het volk luistert volgens hem niet meer naar de ideologie en de 'theorie van Deng Xiaoping' zo als die bijvoorbeeld door het Volksdagblad wordt gepresen- tèerd. „China zal geen leider meer hebben zoals Mao Zedong. Op dit moment zegt iedereen dat Jiang Zemin, de president, de si tuatie controleert." Maar Kremb ziet hem als een over gangsfiguur. „Tijdens zijn toe spraken op het (in oktober ge houden) partijcongres was er geen enkele harde uitspraak. Het was halfslachtig en er is niets te zien van een zogenaamd Jiang Zemin-tijdperk." Demonstraties Het is onduidelijk of Jiang er in zal slagen sociale onrust, ver oorzaakt door Deng's hervor mingen, te voorkomen. Het af gelopen jaar waren er verschil lende meldingen van demon straties door ontevreden staats- arbeiders. In de steden Suining en Zigong, in de provincie Sichuan werden protestmarsen gehouden door arbeiders die al maanden geen salaris hadden gekregen. In Peking en Oer- oemtjsi werden bomaanslagen gepleegd. In Oeroemtsji (in de westelijke regio Xinjiang) waren de daders Uighuren die streven naar een onafhankelijke staat. In Peking werd een aanslag gepleegd door een ontevreden arbeider van een staatsbedrijf; vorige maand pleegde een werkloze boer zelf moord. Afgelopen weekend werd er een explosie gemeld in een openbare trolleybus in de centraal-Chinese stad Wuhan, waarbij dertig mensen om het leven kwamen. Het zijn tekenen die duiden op onderhuidse spanningen die door het gehele land aanwezig lijken te zijn. Peking probeert er geen aan dacht aan te besteden. Voor vandaag staat er in het Militair Museum een Deng Xiaoping foto Stephen Shaver/EPA tentoonstelling gepland. De im mens populaire televisieserie Deng Xiaoping, die in 1996 in twaalf delen verscheen en daar na op video werd verkocht zal worden heruitgegeven voor de export. In Shenzhen, waar een dertig meter lapg aanplakbiljet van Deng hangt, worden al da gen herdenkingen gehouden. En ook in Guang'an, Deng's ge boorteplek is het druk: lokale hotels hebben hun handen vol aan Deng-fans die een bede vaart ondernemen en hem wil len herdenken. Maar bestaande problemen kunnen niet meer met Deng's theorieën worden opgelost. Kremb: „Mensen proberen wat geld te verdienen en te genieten van dat beetje vrijheid dat ze hebben. Ze zijn niet meer geïn teresseerd in ideologie." GPD door Frans van den Houdt De laatste plaats waar Ke nianen in nood heen gaan, is het politiebureau. Want ner gens is de kans zo groot in de steek gelaten, mishandeld of be dreigd te worden dan in zo'n bu reau dat juist bescherming zou moeten bieden aan de burgers. Corruptie heeft het hele politie apparaat in Kenia tot op het bot aangevreten. Toen de afgelopen weken gewa pende strijders in de provincie Rift Valley op pad gingen en in het wilde weg leden van een be paalde stam vermoordden, zochten buurtbewoners wanho pig naar handhavers van de wet om de daders te arresteren en de slachtoffers te beschermen. Agenten ter plaatse zagen het allemaal gebeuren, de moorden, de brandstichting, de plunde ringen, maar waren niet bereid ook maar een vinger uit te ste ken. Volgens hen hadden ze daartoe geen opdracht. Pas toen de ellende zo goed als voorbij was en meer dan honderd men sen waren afgeslacht, kwam de politie in actie: honderden on schuldige burgers werden gear resteerd, die na het ingaan van de abrupt ingestelde avondklok nog op straat waren gezien. Zij moesten 1000 shilling boete be talen of een maand de cel in. In Nairobi, waar de criminali teit nog altijd stijgt, doen inwo ners iedere dag weer veiwoede pogingen om politie naar de plek van 'n misdrijf te krijgen, maar meestal tevergeefs. In de dagbladen staan lijsten tele- foonnumers genoteerd van de 'Police Hotline' om burgers in de gelegenheid te stellen snel een misdaad te rapporteren en om assistentie te vragen. Maar de ervaringen van het publiek zijn meestal negatiehde tele foon wordt niet opgenomen, de dienstdoende agent meldt dat er niemand beschikbaar is om op pad te gaan of dat er geen benzi- ne is voor de auto die netjes voor het bureau staat geparkeerd. Als een politieteam uitrukt, is dat pas uren later als de daders al lang en breed gevlogen zijn. Geen wonder dat steeds meel mensen het heft in eigen hand nemen en alle verdachte perso nen die 's nachts rond hun hui zen dwalen zelf overmeesteren. Deze zogenaamde 'mob justice', die in Nairobi dagelijks men senlevens eist, wordt door, de politie oogluikend toegestaan en lijkt haar zelfs nog passiever te maken. Een andere mogelijkheid om een strafbaar feit te melden is uiteraard zelf naar het bureau gaan, maar in Kenia is dat niet verstandig. Zoals Annet on langs ervoer. Ze kwam 's avonds rond zeven uur met een matatu (minibusje) uit het 45 kilometer ten noorden van Nairobi gele gen Thika. Onderweg was weer eens een ongeluk met dodelijke afloop gebeurd, waarbij zoals gewoonlijk een matatu betrok ken was. Annets busje bleef ech ter roekeloos en veel te hard rij den en toen het in een gat van de weg reed, gilden de passagiers van schrik. Een van de vrouwen in het busje betichtte de chauf feur van honds gedrag. Annet, de enige passagier die niet tot de Kikuyu-stam behoorde, werd door chauffeur en conducteur als bron van die volgens henzeer beledigende opmerking aange wezen. Daarom werd zij, toen de matatu even langs de weg stop te, flink afgetuigd. Uiteindelijk belandde de hele groep op het politiebureau in een buitenwijk van Nairobi. Annet wilde aangifte doen van de mishandeling maar kreeg daarvoor geen kans. De chauf feur schreeuwde dat zij hem be ledigd had en de aanwezige agenten vonden dat een veel er ger vergrijp. Annet werd te ver staan gegeven dat ze daarvoor in de cel gegooid zou worden. De matatu-lui konden ongestoord (met achterlating van wat bankbiljetten) vertrekken. On dertussen had Annet van een agent ook nog te horen gekregen dat ze wel 'een prostituee uit Uganda' zou zijn die in de cel hoorde. „Die vernedering was nog érger dan de mishande ling", vindt Annet. Pas toen haar man verscheen, bleek er een agent te vinden die de zaak serieus nam en haar klacht wil de noteren. Rond middernacht liet ze zich in het ziekenhuis onderzoeken en werd een medisch rapport opge steld van alle kneuzingen en bloeduitstortingen, Met dat rapport heeft Annet enkele da gen later een officiële aanklacht ingediend tegen de chauffeur en de conducteur van het minibus- je. De politie zou onmiddellijk in actie komen en hen arreste- van onze redactie binnenland Decennia lang hebben ze de politieke discussie in Ne derland beheerst: de gedetail leerde koopkrachtplaatjes waarin tot twee plaatsen achter de komma wordt aangegeven hoeveel iedere burger er het vol gende jaar op voor- of achteruit zal gaan. Maar na het debacle van j anuari zit de schrik er in Den Plaag goed in. Vele duizenden burgers ontdekten tot hun woede dat ze er netto flink op achteruit ge gaan waren, terwijl het kabinet met veel bombarie een inko mensstijging voor iedereen had beloofd. Reparatiemaatregelen van 850 miljoen bleken nodig om de gemoederen enigszins te sussen. Dit nooit meer, vinden de vier grote fracties. Ook minister Mellcert van Sociale Zaken wil advies van deskundigen over hoe in de toekomst om te gaan met koopkrachtramingen. Kritiek op de koopkrachtplaat jes is niet van vandaag of giste ren. In de vorige kabinetsperio de sneerde premier Lubbers al over het 'koopkrachtfetisjisme' en het 'gemillimeter achter de komma' op het Binnenhof, toen nog tot grote verontwaardiging van de PvdA Nadenken Maar PvdA-kamerlid Van Zijl denkt daar inmiddels anders over. „Wat ons is overkomen stemt tot kritisch nadenken. Ik ben voorzichtig met te zeggen: dit is het einde van de koop krachtplaatjes. Maar we moe ten goed beseffen dat een groot deel van de koopkracht niet be paald wordt door overheids maatregelen. Over de helft van de effecten gaan we niet in Den Haag, zoals CAO-stijging'en en indexering van pensioenen. Hoe het verder moet, weet Van Zijl nog niet precies. Wel vindt hij achteraf gezien dat het kabi net bij de presentatie van de koopkrachtcijfers beter wat minder hoog van de toren had kunnen blazen. „Minder hosan na was beter geweest." WD'er Van Hoof is resoluter. „Als één ding duidelijk is dan is het wel dat de koopkrachtplaat jes op bijna niemand van toe passing zijn. Ze kunnen wel hun functie hebben, maar dan alleen als trendbepaling. Koopkracht plaatjes zijn wat anders dan loonstrookjes. Dat lesje hebben we inmiddels geleerd. We kun nen in de toekomst beter spre ken van koopkrachtverwach tingen en daarbij aangegeven dat die een relatieve waarde hebben." Privatisering Volgens CDA'er Tersptra heeft paars de ellende zelf over zich afgeroepen. „Dit kabinet priva tiseert steeds meer zaken, zoals; WAO en Ziektewet, maar in de koopkrachtramingen doet het' net alsof er nog steeds sprake is van centrale sturing." Een andere factor is volgens Terpstra dat de gezinsomstan digheden veel complexer zijn dan in het verleden, toen in de meeste huishoudens nog sprake was van één kostwinner. De CDA'er vindt dat de koop krachtplaatjes veel globaler moeten worden. „Desnoods moeten ze alleen aangeven wat de gevolgen van overheids maatregelen zijn. Wat het effect is van CAO-loonstijging en pen sioenindexering moeten de so ciale partners dan maar vertel len." D66-kamerlid Bakker vindt de theorie van Terpstra over depri-1 vatisteringsdrift van paars 'klets'. „Premies en belastingen worden nog steeds centraal vastgesteld. En CAO-lonen en indexeringen hadden we vroe ger ook al niet in de hand." Niettemin vindt ook Bakker dat de koopkrachtplaatjes in hun huidige vorm niet meer kunnen. „Ze sluiten absoluut niet meer aan bij de beleving van de men sen. Ze houden onvoldoende re kening met zaken als kinderbij slag en lokale lasten." Bij het opstellen van de koopkracht- plaatjes-nieuwe-stijl moet vol gens Bakker meer 'met dezelfde ogen gekeken worden als waar mee de burger kijkt. We moeten afdalen van de macro discussie naar de micro werkelijkheid.' Advies Minister Melkert heeft inmid dels voorzitter De Vries van de Sociaal-Economische Raad (SER) verzocht met een clubje deskundigen te brainstormen over de toekomst van het koop krachtplaatje. De Vries wil dat het liefste doen in de vorm van een SER-advies. Melkert heeft hierover nog geen beslissing ge nomen. Maar hoe dan ook wil hij graag vóór de kabinetsformatie advies hebben. ANP Onrust op Falklands Argentinië en Chili tarten de Britten met provocerende ac tiviteiten op de Falkland-ei- landen. President Videla van Chili heeft op Greenwich-ei- land een nieuwe zuidpoolbasis voor de Chileense vloot inge wijd. Verder hebben zeestrijd krachten van de landen troe pen op Brits grondgebied aan land gezet. De Britten reage ren beheerst op de Zuid-Ame- rikaanse onstuimigheid. Tekort bij Gasthuis Opnieuw is er rumoer ont staan rond het Gasthuis aan de Oostwal in Goes. Over 1947 is er een exploitatietekort van een half miljoen gulden. Dat komt ten laste van de gemeen te Goes, hoewel ook in omlig gende gemeenten mensen, ge bruikmaken vanhet Gasthuis. Die gemeenten weigeren bij te dragen. Goes overweegt daar om de instelling op beperktere schaal te exploiteren. Busvervoer in trek De Auto-Mij. Zeeland, een combinatie van drie buson dernemingen, mag zich in een stijgende publieke belangstel ling verheugen. In 1947 ver voerde de maatschappij bijna 1,5 miljoen passagiers. De bussen, die met Goes als cen traal punt tussen verschillen de dorpen op Noord- en Zuid- Beveland ri j den, legden het af gelopen jaar samen 1,2 miljoen kilometer af. De Keniaanse politie staat gauw klaar met de lange lat, zoals hier in Nairobi tijdens een demonstratie tegen de moordpartijen in Rift Valley. foto EPA ren. Dat is alweer drie weken geleden. Maar de aangeklaagde matatu blijft evenals alle ande re busjes als een gek over Ke- nia's wegen scheuren, een spoor van slachtoffers en autowrak ken achterlatend. De politie krij gt veel geld in het handj e ge stopt en laat de 'matatu-mad- ness' daarom liever ongemoeid. Zoals eigenlijk de meeste mis daad. Schaamteloos Kenyanen waren dan ook ver bijsterd toen na de moord op een Engelse toerist, begin deze week, de overheid liet weten het hele politieapparaat te zullen inzetten om de daders op te spo ren. Waarom die enorme in spanning voor een dode buiten lander terwijl de dood van hon derden Kenianen in de Rift Val ley onbehandeld blijft, vroeg een lokale journalist aan minis ter Henry Kosgey van Toerisme. Kosgey antwoordde schaamte loos: „Omdat die ene moord Ke nia's naam in het buitenland schaadt." GPD Uitgever: W. F dePagter Hoofdredactie: A L. Oosthoek M. van Zuilen (adjunct) Centrale redactie Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Redactiefax: (0118) 470102 's avonds op zondag t/m vrijdag: vanaf 19.00 uur in het weekeinde: verwijzing via de telefonische boodschap op de kantoren Wüssimgen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118)484000 Fax. (0118)472404 Goes: Voorstad 22 4461 KN Goes Tel. (0113) 273000 Fax. (0113)273010 Terneuzen: Axelsestraat 16 4537 AKTerneuzen Tel. (0115) 694457 Fax. (0115)620951 Axel: Nassaustraat 15 4571 BK Axel Tel. (0115) 568000 Fax. (0115)561415 Hulst: 's Gravenhofplein 4 4561 AJ Hulst Tel (0114)373839 Fax (0114)373840 Zierikzee: Oude Haven 41 4301'JK Zierikzee Tel. (0111) 415380 Fax.(0111)414126 Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17 00 uur Zierikzee en Hulst: 8,30-17.00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot1Ó.30uur Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV Wegener Arcade NV City OnLine Internet Postbus 18 4380 AA Vlissingen http://www.city.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl Bezorgklachten: maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden, zaterdags tot 14.00 uur: op de kantoren door de klacht in te- spreken op de band of de verwijzing op te volgen Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend.maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur: Tel. (0118) 484000 Fax(0118) 470100 Abonnementsprijzen: per kwartaal 95,00; franco per post 125,50; per maand 34,75; per jaar 366,50; franco per post 485,00; bij automatische afschrijving per termijn 1,50 korting; losse nummers maandag t/m vrijdag 1,75, zaterdag 2,50 p.st.; (alle bedragen inclusief 6 pet. btw); Postrek.nr.: 3754316 t.n.v. PZC ab.rek. Vlissingen Advertentietarieven: 184 cent per mm; minimumprijs per advertentie 27,60; ingezonden mededelingen 2,5 x tarief; speciale posities: tarief op aanvraag; voor brieven bureau van dit blad ƒ7,- meer (excl. 17,5 pet btw); volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag; (alle advertentieprijzen exclusief 17,5 pet. btw) Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V. Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 2